assettes Am :adeaux Binnenlands nieuws Radio en Televisie Belastingambtenaren wensen salarisverhoging RECHTSZAKEN ges**) koffie .ak. Frans perscommentaar op conferentie van de zes Één vrouw werd hem noodlottig WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 Nieuwstraat 14 Telefoon 2284 VRIJE ZEEUW 17e Jaargang Nr 5217 Tijdens een persconferentie i C ,Vln negen ambtenaren van L ^sbdastingsdienst te Am- sterdam maandag een toelichting gegeven op een brief die zij on- hebben gezonden aan de £5? bij het georganiseerd over- 'i betrokken ambtenarenorgam- caties te weten de Algemene Bond'van Ambtenaren, het Amb tenaren Centrum, de Bond van personeel bij Rijksbelastingen de Katholieke Bond van Overheids personeel en de Nederlandse Christelijke Bond van Overheids- personeel. In deze brief verzoekt men de bonden stappen te onder nemen die kunnen leiden tot het heropenen van de salarisonder handelingen ondanks de door de minister genoemde streefdatum van januari 1962. Voorts wordt aangedrongen op eenheid in op treden der organisaties en op het beleggen van een gemeen schappelijke openbare vergade ring. „Indien niet aan dit ver zoek wordt voldaan zullen wij tot een landelijke actie over gaan." Woordvoerder van de negen ambtenaren, die zeiden allen op één na lid te zijn van een der Het Franse blad „Le Monde" schrijft over de topconferentie van de zes te Parijs, dat minis ter Luns een standpunt, dat wel een zekere logica heeft, niet heeft willen laten varen. Als Europese gemeenschap zes le den telt, zo was volgens ,.Le Monde" de kern van Luns' be toog is het om dat alleen deze zes'landen bereid waren deel te nemen aan de onderneming van de integratie. Laten we dus on der ons blijven, indien we op deze weg moeten voortgaan. Maar indien we ons gaan bege ven op de weg van de confede ratie. dan is er geen reden om Greot Brittannië niet te vragen met ons mee te gaan. Hij zei dat het nodig is geen kloof tus sen de twee Europese econo mische landengroepen te doen ontstaan en nauwe banden met Londen te handhaven op het ogenblik, waarop er zoveel vraagstukken in verband met Afrika zijn, aldus ,,Le Monde". „Le Figaro" schrijft, dat men zich geërgerd heeft aan de hou ding van de Nederlanders, die bijaondere vasthoudende pleit bezorgers voor Groot Brittan nië zijn. Hun redenering is ech ter niet zonder waarde. Wan neer de Engelsen het aanbod deel te nemen aan een gemeen schappelijke markt, zoals die is verwerkelijkt door de zes, van de hand wijzen, hebben ze on gelijk. Maar indien wij weige ren hen toe te laten tot een po litiek bondgenootschap in oude stijl, zouden wij ongelijk heb ben, aldus ,,Le Figaro". CUBA NEEMT VIER PHILIPS- ONDERNEMINGEN OVER Naar ons van de zijde van het Philipsbedrijf wordt bevestigd, heeft de Cubaanse regering de leiding van vier handelsonder nemingen van Philips in Cuba overgenomen, vermoedelijk als eerste inleidende stap tot inbe slagneming. In deze vier onder nemingen werkten ruim 200 per sonen. onder wie slechts enkele Nederlanders. In deze bedrijven is circa drie miljoen gulden geïnvesteerd. Eerder was een verzoek ingc- d.end om twee der ondernemin gen te mogen sluiten wegens on voldoende werk. Dit als gevolg van de invoerbeperkingen, die de Cubaanse regering heeft afge kondigd en de grote orders die zij in het buitenland plaatst. BERECHTING SPOORWEGONGELUK De hoofdmachinist van een passagierstrein, die vorig jaar «ovember in Oost-Bohemen in botsing kwam met een andere personentrein, waardoor 117 per sonen werden gedood en 110 gewond, is maandag tot een ge vangenisstraf van vijf en een half jaar veroordeeld, aldus een bericht van hot Tsjechoslowaak- se persbureau Ceteka, op grond van ernstige overtreding der vei ligheidsvoorschriften. De be stuurder van de trein kreeg vier c* een half jaar, zijn assistent anderhalf jaar en de conducteur een jaar voorwaardelijk. T Het proces tegen Adolf Eichmann zal op verzoek van diens verdediger worden uitge steld tot tien april, zo is dins dag van gewoonlijk welingelich te zijde in Tel Aviv vernomen. Aanvankelijk zou de openbare behandeling op 15 maart begin nen. vakorganisaties, w.as_ het lid van de Amsterdamse gemeenteraad, de heer J. ten Brink (Sociaal Verbond en Sportbelangen). Deze verklaarde dat het, doel der ac tie is te bewerkstelligen dat de vakbonden, die geregeld bij de Icononderhandelingen zijn be trokken, één lijn gaan trekken door niet meer zoals tot dusver ieder met eigen voorstellen te komen, waardoor het bereiken van resultaten van dit overleg zeer werd bemoeilijkt. De heer Ten Blink verklaarde voorts dat de lonen van het middelbare en lagere belastingpersoneel een enorme achterstand vertonen en dat dit personeel na de oorlog is gedeclasseerd. „Wij wensen dan ock het aanzien terug dat ons toekomt, alzo een salarisverho ging van minstens honderd gul den per maand". Men wenst voorts een overgangstoelage met terugwerkende kracht en een verhoging van de vakantietoe lage van vier op zes procent en wel vier procent uit te keren vóór de zomervakantie en twee procent jaarlijks per 1 december voor de feestdagen. „Wij willen dat onze bonden gezamenlijk zul len optreden om de belangrijke achterstand in onze salarissen weg te werken", zo sprak de heer Ten Brink. Hij deelde voorts mee van ambtenaren uit vele delen van het land adhaesiebe- tuigingen met de actie te hebben ontvangen. De Rotterdamse recherche heeft de 48-jarige M. V. inge sloten, die huwelijksadverten ties plaatste of op dergelijke annonces schreef, de vrouwen met wie hij in contact kwam van andermans geld fêteerde, totdat één vrouw hem noodlot tig werd en de leveranciers om geld kwamen vragen. In de advertenties, die hij plaatste, prees hij zichzelf aan als „strikt eerlijk, financieel on afhankelijk en met goede posi tie." In feite oefende hij niet eens een beroep uit. De dames met wie hij kennis maakte stak hij in het nieuw, hij kocht voor haar b.v. een televisietoestel, liet in een ander geval de kamer behangen, be.stelde voor hon derden guldens aan drank en beloofde voor weer een ander een flat te zullen kopen. Maar niets werd door hem betaald. Hij schroomde niet het met twee vrouwen tegelijk aan te leggen. Totdat een van de da mes aan 's mans welgesteldheid hij zou van een vroegere werkgever nog 95.000,te vorderen hebben, maar was er slechts magazijnbediende ge weest begon te twijfelen en de zaak aan 't rollen kwam. Bij zijn arrestatie vond de recherche een serie lege schrijf mappen en leeggeschreven ball points, allemaal opgebruikt bij het schrijven op huwelijksad vertenties en van z.g. liefdes brieven. De recherche acht het niet onwaarschijnlijk, dat de man nog meer slachtoffers heeft gemaakt dan hij opbiecht. (Adv.* autobus tegen boom gef.eden. Gistermorgen is een autobus op de rijksweg nabij Maastricht in volle vaart tegen een boom gereden. De heer L. Pijnenburg, uit Heikant-Deurne, die voorin naast de bestuurder zat, is hier bij om het leven gekomen. Tien andere personen, met arm- en beenbreuken en diverse andere verwondingen, zijn naar het zie kenhuis te Roermond overge bracht. Hierbij was ook de chauf feur, die een gebroken pols had. Het ongeluk gebeurde, door dat de rechtervoorband van de bus klapte. De bus vervoerde ar beiders uit de omgeving van Deurne naar hun werk. dolle honden. Maandagmiddag zijn in Culem- borg twee wild geworden honden in de Nieuwstraat en Zalen- straat door de ruiten van ver scheidene woningen gesprongen. Vooral aan een woning in de Nieuwstraat werd schade toege bracht, omdat door de versplin terde ruiten de honden bloedend verwond waren. De politie zag zich gedwongen de honden ter plaatse dood te schieten. De cadavers zijn meegenomen voor een onderzoek naar de oorzaak van het wild worden. bromfiets botste op autobus. Maandagnacht omstreeks 12 uur is op de Aalbekerweg in Hulsberg (Limburg) een brom fiets frontaal op een autobus ge botst. De 50-jarige bestuurder A. Otermans was onmiddellijk dood, zijn duo-passagier, de 30-jarige Waehelder, overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Heerlen. Beiden waren ongehuwd en afkomstig uit Spaubeek. CARNAVALSVIERDERS ri jden tegen autobus Maandagavond om negen uur I' St les Tcamavalsvierders uit Echt bij Lilbosch met een per sonenauto in volle vaart op een gereden. Het gezelschap bestond uit drie dames en drie heren, die vanuit Echt op weg waren naar de carnavalviering in Koningsbos. De bus, waarin geen passa giers werden vervoerd was be zig op de weg te draaien. Alle zes inzittenden van de perso nenauto zijn naar het zieken huis te Sittard overgebracht. De bus en de auto werden zwaar beschadigd. Drie inzittenden werden ernstig verwond. De anderen liepen minder ernstige verwondingen op. MEISJE NA VAL UIT RAAM OVERLEDEN Gistermorgen is in de Dr. No- letstichting in Schiedam hel 2- jarige meisje Yvonne Griffijn overleden. Zij viel maandag middag uit het raam van haar ouderlijke woning op de tweede étage in de Newtonstraat te Schiedam. Terwijl haar moeder in de keuken bezig was is de kleuter via een stoel op de ta fel geklommen en daarna op de vensterbank. Daar heeft zij waarschijnlijk tegen de hevel van het raam gedrukt, waar door het raam openging. Een overbuurman zag het meisje be wusteloos op straat liggen. Hij waarschuwde de moeder. In zorgwekkende toestand is het kind toen naar de Dr. Nolet- stichting overgebracht. de BRAND OP KUSTVAARDER „ANJA". Bijna zes uur na het uitbreken van de brand is de Nederlandse kustvaarder „Anja" veilig de haven van Dartmouth binneftge- sleept door de eveneens Neder landse kustvaarder „Frans van Seumeren". De brand is geblust. De brug blijkt ernstig beschadigd te zijn. Van de bemanning werd niemand gewond. Tijdens de sleepreis naar Dart mouth is de tros tweemaal ge broken. De „Anja" zal voorlopig voor reparaties in Dartmouth blijven. De brand heeft hoofdzakelijk ge woed in de verblijven van de bemanning. De kombuis en de slaapvertrekken zijn uitgebrand. De hut van de kapitein en het stuurhuis werden ernstig bescha digd. DE JAARLIJKSE VALENTIJNHULDE Ter gelegenheid van Valen- tijndag 1961 dinsdag 14 fe bruari heeft het Valentijn Comité wederom een aantal Ne derlanders, die zich onder scheidden door daden van waar achtige. vriendschap, trouw of toewijding een Valentijn-hulde- blijk aangeboden. Uit het gehe le land kwamen bij het comité voordrachten van kandidaten binnen. Daar het voor het comité on doenlijk was op een dag alle geschenken aan te bieden, wendde het zich tot een aantal V.V.V.-directeuren met het ver zoek de aanbieding ter plaatse voor het comité te verrichten. Het nationaal Valentijn hul deblijk bestaat dit jaar uit een reusachtige bloemenmand, ge vuld met een taart, cosmetische artikelen, een koek. bonbons en een boekenbon, artikelen dus van de in het comité vertegen woordigde branches. ZWARE STRAF VOOR DRONKEMANSR1T De rechtbank te Amsterdam heeft de 55-jarige automonteur P. L. de G. uit de hoofdstad gisterochtend veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de duur van 2 jaar. Or, 31 bktobcr van het vorig jaar had De G. aan het stuur van zijn gammele auto in Am sterdam een ware dronkemans- rit gemaakt, waarbij hij achter eenvolgens een brughek raakte, tegBn een stilstaande auto aan reed, en op een agent te paard was ingereden, nadat deze agent hem een stopteken had gegeven. Bedreiging met zware mis handeling" oordeelde de recht bank; een conclusie waartoe ook de officier van Justitie bij de behandeling van deze zaak was gekomen. De eis van do of ficier was 5 maanden met af trek en ontzegging van de rijbe voegdheid voor 2 jaar. DONDERDAG 16 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje; 11.15 Strijkork.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing; 13.00 Nieuws; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Bariton en piano; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Hoor spel: 15.50 Gram.: 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muz.; 18.00 Nieuws; 18 15 Vcrzoekprogr. voor de jeugd; 18.30 Lichte muz.; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nws;' 20.05 Omroeporkest; 21.10 De taak van de overheid inzake de Nederlandse taal. toespraak; 21 45 Tenor en piano; 22.15 Lich te muz.; 22.30 Nieuws; 22.45 Act.; 23.00 Sportact 23.55 Nieuws. 23.10 Discotaria; 14. „Wel bvi de baard van mijn grootvader", gromt Svein, ..Wat moet die grijze kerel hier? Zullen we hem eens eventjes. Hjj springt al half en half op, maar Eric de Noorman rukt hem zwijgend terug. Hoewel hü verre van bijgelovig is, kan hij een ge voel van onbehagen nauwelijks on derdrukken... want duidelijk hoort hij een hele ruitertroep, maar hij ziet er maar één. net als de eer ste maal. „Een rare boel is het", bromt Svein Langtand, verwonderd zijn oren bekloppend. „Waar rijden die snuiters? Ergens tussen de bomen, tla's vast.. Achter hen horen ze Arman ge smoord mompelen. „Het is de echo natuurlijk", fluis tert Eric, „hier tussen de heuvels kan dat gemakkelijk". Oit dat moment wendt de een zame stramme ruiter langzaam 't hoofd om en kijkt recht naar de plaats waar de Noorman zich be vindt „H-hij roept wat. hijgt Svein. „Zou je 'm niet?" Maar de Sak- ser vergist zich, het zijn slechts de flarden van een oud lied, die tot hen. doordringen. Dan zet de vreemde oude zijn paard in galop en in een wolk van stof zien ze hem de ingang van de kloof binnen rijden „Die oude gek rijdt zijn dood tegemoet," stcot Eric uit, terwijl hij snel opspringt. „Houdt hem tegen „In 's hemelsnaam," stamelt Ar man lijkbleek „blijf hier, of de dood, die ge voor hem vreest, grijpt U HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram,; 7.30 Voor de jeugd; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10 15 Morgendienst: 10.45 Gram.: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muz.: 12.00 Mid dagklok; 12.04 Pianospel; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinbouwmed.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.00 Verlopend tij, dia loog; 14.30 Herdenking 75-jarig bestaan Societas Studiosorum Reformatorum; 15.15 Gram. 15.35 Vokaal ens.; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Oude muziek; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberich ten; 17.45 Milit. orkest; 18.15 Spotrrubriek: 18.30 Koperorkest; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Polit. lezing; 20 00 Gevar. progr.; 21.30 Gram.; 21.50 Perio diekenparade; 22.00 Kerkorgel; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondover denking; 22.55 Boekbespreking; 23.00 Gram.; 23.25 De muziek de: volkeren, muzikale lezing: 23 55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.02 Amus. orkest; 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram.; 12.50 Beursber.: 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 School radio; 16 00 Beursberichten; 16.06 Franse les; 16.21 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.20 Voor de sol daten; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. kroniek; 20.00 Voordracht van gedichten; 20.30 Gram.: 21.00 Jazzmuz.; 21.30 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Radio-Universiteit. 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.30 Nieuws uit de dierentuin; 21.00 Dood van een handelsreiziger, TV-spel. VL. BELG. TV: 19.00 Voor de kinderen; 19.30 Sportprogr.; 20.00 Nieuws; 20.30 Documentaire film; 21.00 TV-spel; 22.10 Zesdaagse te

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5