Provinciaal nieuws DE GROENE HEL Troep en van Tsjombe veroveren Boekama CADZAND. GROEDE VLISSINGEN ZAAMSLAG De zagende pijnen ENGELAND BEREID TOT POLITIEK OVERLEG MET DE ZES Nog geen machtiging voor bouw van nieuwe veerboot voor Kruiningen-Perkpolder PROCES TEGEN VOORMALIGE SS-OFFICIER Vestigingsbeschikking kleinhandel in ijzerwaren en gereedschappen Brand op Nederlandse kustvaarder KOM PLOT TEGEN HODJA C.S. AGENDA BEURSO VERZICHT SLUIS ST ANNA TER MUIDEN Uitvoering voor onderwijzers vereniging. Voor de plaatselijke afdeling voor Volksonderwijs bracht de toneelgroep van de Ned. Onder wijzers Ver. de moderne thriller „Pimmetje" voor het voetlicht. Voorzitter I. W. van Nieuwen- huijze kon voor een stampvolle zaal een welkomstwoord spreken. Na afloop bracht hij de spelers *an de groep dank voor het ver toonde spel en sprak burgemees ter J. A. Leenhouts de hoop uit dat de groep ook volgend jaar weer in Cadzand zal komen. Gemeenteraad. De burgemeester van de ge meente Groede. de heer J. C. Everaars. liet tijdens de raads vergadering van vrijdagavond in zijn nieuwjaarsrede het pro bleem van de ontvolking van het West Z.-Vlaamse land in al haar ernst uitkomen. Per 1 ja nuari 1960 begonnen met een bevolkingscijfer van 2084. moest het jaar 1960 afgesloten worden met een cijfer van 2048, dus een teruggang van 36 inwoners. De voorzitter legde meeten de vin ger op d? wonde, namelijk dat de nodige arbeidsmogelijkheid ■ontbreekt. Met voldoening werd het be sluit van minister Toxopeus ontvangen, dat hij inzake de voorgestelde grenswijziging tui sen Breskens en Groede geen medewerking zal verlenen aan grenswijzigingen, welke vooruit lopen op de voorgenomen her Kening der gemeentegrenzen in West. Z.-Vlaanderen. In 1960 is het vreemdelingen leven zeer geanimeerd geweest. De heer Vermeulen beant woordde de rede van de voor zitter. Ook hij zei, dat de raad het betreurt, dat het inwonertal zo achteruit gaat. Hij was van me ning dat de gemeente meer moet doen om het vreemdelin genverkeer en toerisme te sti muleren De voorzitter corrigeerde de heer Vermeulen door te zeggen dat de gemeente al het moge lijke doet en steeds heeft ge daan de ontwikkeling van de kuststrook te bevorderen, om dat het gemeentebestuur zich bewust is, dat daar een van de grootste mogelijkheden voor Groede ligt. Aan mevr. E. van de Worm Goedbloed werd een perceel grond verkocht a ƒ1.per m- gelegen aan de Molenstraat voor de bouw van een zomer woning. Aan de N.V. Bouwkas Neder landse Gemeenten werd een ga rantie verstrekt van 50 °o in 't eventuele verlies dat zou kun nen ontstaan door de financie ring van de bouw van de wo ning van de heer W. A. Bron aan de Nieuwe Uitvalsweg. Op hel verzoek van de heer I. Ekkebus en 7 bewoners werd besloten de Oude Menne van. een tegelpad te voorzien. Aan. de heer Becu werd voor uitbreiding van zijn hotelacco- modatie een bunker verkocht voer f 100, Uit een lijst van 28 sollicitan ten werd door de raad een ge meentewerkman benoemd, dit na een tweetal stemmingen. Bij ae vweede stemming verkreeg de heer G. Buijze 4 stemmen. De heer P. van der Hooft vond dat het marktplein, dat vroeger een van de mooiste plekjes van de gemeente was. ruet meer als bezienswaardig heid is aan te merken. De voorzitter zei. dat de kerk hinder ondervond van het hoogopgaaiide geboomte, ter wijl het voor de fundering der kerk. tsiet goed was dat er zo dichtbij bomen stonden. Door lage beplanting zal de markt weer aantrekkelijk worden ge maakt De begroting van de architect bedroeg 18.865. Geen kuilen meer in het strand. Op het badstrand van Kou- dekerke zijn in het afgelopen toeristenseizoen moeilijkheden ontstaan, omdat Duitse vakan tiegangers grote diepe kuilen groeven, die gevaar opleverden voor de andere badgasten. Ze groeven deze kuilen bij voor keur vóór door andere gasten bewoonde strandhuisjes en weigerden deze kuilen dicht te gooien en verhinderden andere badgasten dit te doen. Om aan deze ongewenste toestand een eind te maken heeft de ge meenteraad van Koudekerke gistermiddag tijdens de raads vergadering besloten de alge mene politieverordening zoda nig te wijzigen, dat bepaald wordt, dat het verboden is op het strand kuilen te graven of afsluitingen te maken, waar door hinder of schade aan strandbezoekers kan worden be rokkend. Jaarvergadering vereniging van varkenshouders. Zaterdagavond had in het „Wapen van Zeeland" de jaar vergadering plaats van de ver eniging van varkenshouders „Onderlinge Hulp", onder voor zitterschap van de heer C. A. de Kraker, die de aanwezigen mede namens het bestuur verwelkom de en mededeelde dat het jaar 1960 ook voor de houders van varkens niet gunstig is geweest. Daar het hem bekend is ge worden dat het medebestuurslid C. Herrebout enige weken ge- leden het voorrecht mocht ge nieten van de herdenking van zijn gouden echtvereniging, wen ste hij het echtpaar mede na mens de vereniging van harte geluk. Nadat de secretaris-penning meester, de heer M. Dees, de notulen had voorgelezen en deze ongewijzigd waren vastgesteld, bracht hij als secretaris zijn jaar verslag uit, waarin hij o.a. mede- dolde dat het ledental met 3 is verminderd en thans 63 be draagt. Ook financieel was 1960 geen gunstig jaar daar het bezit van de vereniging met ƒ321,22 is verminderd en thans 2226,66 bedraagt. De kascommisie, bestaande uit de heren Stouthamer en Hame link, hadden kas en bescheiden in goede orde bevonden, waarop de penningmeester voor zijn ge houden beheer door de voorzit ter dank werd betuigd. De voorzitter deelde verder mede, dat ingevolge een besluit van het bestuur de leden drin gend verzocht worden, indien de aangegeven varkens ziek moch ten worden of afgemaakt, hier van onmiddellijk kennis te geven. Het lidmaatschap blijft onge wijzigd op 7,50 per jaar vastge steld, evenals de contributie voor de verzekerde varkens en de uit keringen bij sterfgevallen. De kosten van inenting worden- voor de helft vergoed en het boe testelsel gehandhaafd. Dc periodieke bestuursverkie zingen hadden een vlot verloop, daar de aftredende heren P. Geelhoedt, C. Herrebout en Joz. Verhelst werden herbenoemd. Daar van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter, de heer C. de Kraker, deze prettig verlopen jaarverga dering, waarna als gebruikelijk een zeer geanimeerde verloting plaats vond met als hoofdprijs een big, waarvan eigenaar werd de heer W. Zegers te Reuzen- hoek. De overige prijzen bestonden uit worst, spek, tulbanden enz. Tijdens de verloting werd nog bekend, dat trog een be stuurslid, een jubileum kon her denken, n.l. de heer M. Dees, die gedurende 40 jaar ds functie van secretaris-penningmeester ver vult, hetgeen wel een unicum in het verenigingsleven in het alge meen zal zijn. Hem werd daarvoor de welverdiende dank en hulde door het bestuur en leden toege zwaaid, waarbij de hoop werd uit gesproken dat „Onderlinge Hulp" nog tal van jaren van zijn hoogst gewaardeerde medewerking zal kunnen genieten. (Adv.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Toga). Togal kar. baten waar andere middelen falen. Toga! zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, 2.40 en 8.88 De Britse ambassadeurs in de zes landen van dc Europese ge meenschap hebben, kort na de topconferentie van de zes in Pa rijs, deze regeringen laten weten dat Londen een uitnodiging om aan regelmatig politiek overleg deel te nemen, gunstig zou ont vangen, zo is uit Britse bron in Parijs vernomen. De Britse zegsman meende dat het antwoord op deze Britse stappen is te vinden in 't Parij- se slotcommuniqué. Daarin staat dat het er om gaat de grond slagen te leggen voor een unie die zich steeds verder zal ont wikkelen. Die unie, voor het ogenblik beperkt tot de leden van de Europese economische gemeenschap, zal zich verder kunnen uitbreiden", aldus deze zinsnede. Persconferentie Commissaris der Koningin in Vreeland VRIJDAG EEN TWEETAL BELANGRIJKE VERGADERINGEN IN O. ZEEUWS-V LAAN DEREN „De machtiging, die Gedeputeerde Staten van Zeeland enige tijd geleden aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben ge vraagd om een scheepsbouwkundig bureau opdracht te mogen geven tot het ontwerpen van een veerboot voor de dienst Kruidin genPerkpolder, is nog steeds niet verleend. Men verwacht deze goedkeuring echter binnen afzienbare tijd, zodat dan opdracht aan het scheepsbouwkundig bureau van ir. P. H. de Groot te Bloemendaal, de ontwerper van de zgn. honderdmeter veerboten „Prinses Beatrix" en „Prinses Irene", definitief kan worden ver strekt". Dit heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. nu-. A. F1 C. de Casembroot maandagmorgen tijdens zijn maandelijkse persconferentie meegedeeld. .De studie tot verbetering van dit voor Zeeuws-Vlaandèren en Zeeland belangrijke veer, voor namelijk voor wat het vrachtver voer betreft, vindt onverminderd doorgang. Om na te gaan of dé- zgn. honderdmeterveerboten zo als tussen Vlissingen en Bres kens ingezet kunnen worden op> de dienst KruiningenPerkpol der, waardoor een uitwisseling op beide veren zou kunnen plaatsvinden, zal de veerboot .Prinses Irene" een dézer dagen: een proefvaart maken tussen deze beide havens. Naar verwacht wordt zal de .Prinses Irene", aldus de Com missaris der Koningin, zonder enig bezwaar de na de ramp van 1953 vernieuwde veerhaven van Kruiningen kunnen binnenlopen, hoewel de ingang van deze haven smaller is dan de nieuwe veer haven van Breskens. Rijkswaterstaat is van mening dat de haven van Pérkpolder vol komen ongeschikt is. Men treft thans reeds plannen voor ver nieuwing van deze haven. Belangrijke vergaderingen in Zeeuws- Vlaanderen Tijdens de persconferentie heeft de Commissaris der Koningin medegedeeld, dat vrijdag in Oost Zeeuws-Vlaanderen een tweetal («elangrijke vergaderingen zullen worden gehouden. 's Morgens vindt een bijeen komst plaats in Graauw en Langencfam, waar een ver trouwelijke hearing zal worden gehouden over de havens van Oost Zeeuws-Vlaanderen, in verband met de uit te voeren dijkverzwaringen. Getracht zal worden, omdat enkele van deze havens noodgedwongen zullen verdwijnen, tot een voor de streek bevredigende oplossing te komen. Vrijdagmiddag vindt in Axel een bijeenkomst plaats van ongeveer -100' polder- en waterschapsbesturen in ver band met de voorgenomen reorganisatie van- het polder wezen in dit deel van Zeeland. De Commissaris der Koningin zal op deze bijeenkomst tiet woord voeren, evenals de hoofd ingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat in Zeeland, ir. H. D. J. Swaters, en het lid van Gedeputeerde Staten, ir. G. P. M. Dikötter, onder wie de waterschappen en: polders res sorteren. id Het Veerse Gat Naar de Commissaris der Ko ningin voorts meedeelde, is de definitieve sluitingsdatum van het Veerse Gat en daardoor het totstandkomen van het drie- eilandenplan nog niet bekend. Deze sluitingsdatum zal echter in het tijdvak van eind april tot be gin juni liggen-, afhankeKjk van de uitvoering der werken. Zeer waarschijnlijk zal H. M. de Konin gin deze belangrijke gebeurtenis bijwonen. De hrug over de Oosterschelde Ten aanzien van de plannen der provincie Zeeland voor de bouw van een ruim vijf kilometer lange brug over de Oosterschelde, waarvoor het rijk om financiële medewerking zal worden ge vraagd, kon de Commissaris der Koningin nog weinig mededelen. De provincie zelf, versterkt doör de machtiging Van de Provinciale Staten, zet haar werkzaamheden tot realisering van deze brug voort. Het plan voor deze brug- bouw is nog steeds in studie bij Rijkswaterstaat, die toestemming voor de bouw moet verlenen. De troepen van Tsjombe heb ben maandagmiddag Boekama een vesting van de Baioeba, in Noord-Katanga, veroverd. Boekama ligt op 600 km ten noordoosten van Elisabethstad. De Katangaanse troepen hadden zich voor de aanval op dit bol werk in twee groepen verdeeld. Een groep rukte op vanuit het noorden en de andere vanuit het zuiden. Vlak bij Boekama ver enigden beide groepen zich. Vóór zij de sterkte bereikten, hadden zij vele versperringen moeten op ruimen die door de Baioeba wa ren opgericht. In een officieel Katangaans communiqué wordt gezegd, dat de opstandelingen op het ogen blik in wanorde vluchten. 300 ge wapende Baioeba zouden zich hebben overgegeven. Tsjombe heeft kolonel Créve coeur, de Belgische bevelhebber van de Katangaanse troepen, met zijn overwinning gelukgewenst. Maandag is in Ansbach een proces begonnen tegen de 56- jarige voormalige SS-officier Karl Chmielewski, die van 1940 tot 1942 commandant was van 't nazi-concentratiekamp „Gusen 1". In genoemde periode zouden in dit kamp een tienduizend men sen om het leven zijn gekomen. Samen met Chmielewski staat de voormalige kampbewaker Walter Junge terecht, eveneens op aan klacht van moord. Er is een lijst van wel honderd getuigen opge steld en men verwacht dat het proces tot april zal duren en een van de grootste in de bondsrepu bliek van na de oorlog zal wor den. De verdachten zouden kampbewoners hebben omge bracht o.a. door „dodenbaden" in ijskoud water en ophanging aan op de rug samengebonden han den. Chm-elewski woonde na de oorlog als konijnenfokker in Neuses bij Ansbach onder de naam Karl Eiermann. Pas in 1954 werd hij ontdekt. De journalisten hebben een verzoek van de president van de rechtbank om geen bijzonder heden van de getuigenverklarin gen te vermelden, teneinde be ïnvloeding van latere getuigen te voorkomen, van dé hand ge wezen. Chmielewski, die in Frankfort geboren is, vertelde dat hij, eerst beeldhouwer, van 1930 tot 1932 werkloos was. Hij kwam toen bi.i de nazi-organisatie- terecht. Eind 1942 werd hij naar Den Bosch in Nederland gestuurd waar een nieuw concentratiekamp werd ingericht. In oktober 1943 werd hij wegens overtreding van een bevel van Himmler tot vijftien jaar tuchthuis veroordeeld. Dit vonnis werd later teniet gedaan. Toen de president van de recht bank hem uit het boek „Duizend dagen concentratiekamp" van Ostler voorlas dat hij veroordeeld was omdat hij zich kostbaarheden van gevangenen uit het kamp zou 'hebben toegeëigend en in Nederland vrouwelijke gevange nen zou hebben verkracht, noem de hii dit een grote leugen. Kort voor het einde van de oorlog was hij in Oostenrijk on dergedoken en in 1946 kwam hij onder de naam Eiermann met een groep Hongaarse Duitsers naar Duitsland terug. In 1954' werd hij wegens bigamie, bedrog en meineed tot.een jaar gevange nisstraf veroordeeld. V. N.BEVELHEBBER WAARSCHUWT PRESIDENT TSJOMBE De bevelhebber van de V. N.- troepen in Leopoldstad heeft pre sident Tsjombe van Katanga er voor gewaarschuwd, dat hij „vol ledig verantwoordelijk zal zijn voor de gevolgen", als de Katan- gese troepen bij hun offensief tegen de Baioeba in Noord- Katanga op de troepen van de Verenigde Naties mochten sto ten. Waarnemers in Leopoldstad trekken hieruit de conclusie dat de troepen van de volkerenorga nisatie zich zullen verzetten tegen een eventuele poging van Tsjombe's leger om de linies van de V. N.-troepen te overschrijden. Zoals bekend heeft Hammars- kjoelds vertegenwoordiger in Kongo, de Indiër Dayal, Tsjombe zondag al verzocht het offensief tegen de Baioeba te staken. Tsjombe's leger wordt op 2000 man geschat. Het is gemotori seerd en staat onder bevel van Europese officieren. In het gebied waar de Katan- gese troepen in het olfensief zijn, bevinden zich slechts geïsoleerde groepen soldaten van de Verenig de Naties. Tjombe's mannen heb ben het mijncentrum Loeëna al bezet en rukken nu op naar het noorden om de spoorweg tussen Elisabethstad r-n Kamina in han den «e krijgen. In de Staatscourant van maan dag heeft de staatssecretaris var Economische Zaken een vrsii- gingsbeschikking op grond van de vestigingswet bedrijven 1954 voor de kleinhandel in ijze".-.-r- ren en gereedschappen afgekon digd, die op 15 februari 1961 in werking treedt. Gelijktijdig met de inwerkingtreding daarvan komt het uit de bezettingsjaien daterende vesligingsbesluit klein handel in ijzerwaren en gereed st happen 1944 te vervallen. De afkondiging van deze be schikking werd wenselijk geoor deeld, aldus de minister van Eco nomische'Zaken, in verband met de omstandigheid, dat c-er de vraag, of voor genoemd bedrijf een nieuw-vestigingsbesiuit m -et worden vastgesteld nog geen beslissing kon worden genomen Bovendien moet een periode, ge durende welke geen enkele ves tigingsregeling op dit terrein van kracht is in dit stadium on gewenst worden geacht. De Nederlandse kustvai ..Anja" van J. Pohlman te f, hol (Gr.), heeft maandagrm gemeld, dat het schip in b staat op vijf mijl ten oosten Start Point in het Engelse naai. De kustvaarder meet ton en werd in 1940 gebouwd De Nederlandse kustva „Anja" heeft gisteravond half zeven gemeld dat men vuur niet meer in bedwang Een ander Nederlands schip kustvaarder „Frans van Sc ren" uit Uithoorn, is om zeven langszij gekomen. De j, sitie is thans 10.5 mijl ten oos- van Start Point. De admiraliteit in Londen he de oorlogsbodem „Diana" en onderzeeboclbestrijdingsfregat „Pcllew" naar het brand- schip gezonden. Ook de redd boot van Torbay (Devon) is gevaren. Volgens berichten die de k wacht in ürixham heeft ontv gen is de rook zó dik dat de manning het schip wil veria Het Nederlandse „chip „F Van Seumeren" heeft later op avond de zeskoppige bemann van de „Anja" aan boord g- men en het schip vastgema Men vermoedt dat de „Frans Seumeren" de „Anja" naar Dp mouth zal slejjen. De Albanese communisten der Enver Hodja heeft maa Zuid-Slavië en Griekenland van beschuldigd, dat zij Amerikaanse hulp een kom hebben gesmeed om de rege van Albanië omver te wer Hodja uitte deze beschuldi op de openingszitting van congres van de Albanese munistische partij, dat in Ti- wordt gehouden. Ilodja zei, Zuid-Slavië en Griekenland men met de Amerikaanse vloot en een groep Alban verraders", die naar Zudi-Slav waren gevlucht, pogingen den gedaan om „een aanval I gen Albanië voor te berei met de bedoeling de volks ring omver te werpen". Deze aanval had enkele ma den geleden gedaan moeten wo: den. De poging is mislukt, wij hebben de bewijzen hie in handen en de politie li- hen, die met de samenzweerd gemene zaak hadden gemaak: gearresteerd, aldus Hodja. DINSDAG 14 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: ..Moord op. 45 toeren WOENSDAG 15 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: „Moord op 45 toeren 'CJ it voering Reder ijkers. Tn zaal „Lamminsvliet" gaf de Rederijkerskamer „De Oranje- bloem" eerr tweetal uitvoerin gen van het toneelspel „Het leven gaat door" door Martin van Spaandonk. Béide avonden kon niorzitter W. Blaeke, die ook de regie had, een groot aantal leden welkom heten. Het stuk. dat een dramatische inslag heeft, werd zeer goed gespeeld in een juiste bezetting van de rollen. Het •Shrisso dansorkest „Accordeo- raeïta'- zorgde ervoor dat een ge animeerd bal beide avonden pret tig kon besluiten. Filmavond. fn het jeugdgebouw van de Ncd. Hoi v. Kerk te Sluis werd een filmavond verzorgd door „De Instuif" van de Herv. gemeente Sluis. Vertoond werd de prach- fSge film „Om het leven van een Tjjod". De film gaf een beeld van :iet genezen van een aan leuka- mïe lijdend kind; een genezing, dfie alleen door volledige bloed transfusie kan plaats vinden. Uitslag aanbesteding. Voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van de üteer J. G. J. Boddery te Sint Anna ter Muiden werd als volgt ingeschreven: P. F. Barra, Oost- öurg ƒ22.500; A. Lippens, IJzen- dijko ƒ21.300; I. J. Vermeulen, Waterlandkerkje ƒ21.300; J. H. Baas en Zoon, Sluis ƒ21,242; H. van Poucke, Sluis ƒ18.910; C. Cortvriendt en Zn, Sluis ƒ18.530; A. F. Bogaard. Sluis 18.530. 58) (Nadruk verboden.) Het zijn mooie, slanke, ge spierde mannen met strenge maar fijn gesneden gezichten, dunne enkels, evenals de vrou wen. Terwijl ik naar hen zie, herinner ik mij ineens vóór mijn vertrek in de verslagen van generaal Rondon iets te hebben gelezen over een stam in het hartje van de Matto Grosso, die hij niet heeft kun nen bereiken, omdat de voorra den waren uitgeput voor zijn mannen, maar die volgens be schrijving van omwonende stammen die ze vaag hadden gezien, als ze voor hen vlucht ten moesten, groter waren dan Indianen, met anders gevormde gezichten en die gingen in lan ge gewaden. Mannen zowel als vrouwen waren krijgers, zo zei den de Indianen. Toen indertijd de Spanjaar den de Amazone opvoeren, wer den zij aangevallen door In dianen die lange raffia-rokken droegen, welke van de gordel afhingen, zodat zij vrouwen le ken. Men meende toen ook dat vrouwen krijg voerden, en noemde ze amazones. Tot men er enige had neergelegd, en door HENRI VAN WERMESKERKEN bleek dat het mannen waren. Men noemde de rivier de Ama zone. Maar ontdekkingsreizigers hielden het lang vol. Hier is dus ook die vergissing begaan, de lange mantels geven hen in de verte misschien iets vrou welijks. Rondon nam deze bewering ook niet aan, en sprak de hoop uit, later dat geheim te zullen oplossen. Of hij het ooit oplos sen zal? Hij is al oud maar een bijzondere figuur in de Brazi liaanse geschiedenis. Hij is de echte woudloper, deed dit zijn leven lang en heeft veel van het binnenland van Brazilië, dat al leen vele malen groter is dan Europa en 40 maal zo groot als Frankrijk, gezien en erover ge schreven. Hij schepte zijn func tie als onderzoeker en als gene raal. zélf, maar groeide lang zaam samen met de zogenaam de „Commissao Rondon", het Rijksbureau voor onderzoek naar grenzen en bevolking, waaraan hij onschatbare dien sten bewees. Ook hem had dus de woes tijn tegengehouden. En hij kon enkel op geruchten afgaan Er had hem nog iets anders te gengehouden. Volgens de In dianen langs de rivieren wensten ze met geen enkele stam in vriendschap te leven, ook al zochten ze nooit oorlog, doordat ze te ver lagen. Het systeem van generaal Rondon is altijd geweest vriendschap met de Indianen, door ze vertrouwen in te boeze men en geschenken te geven. Hij heeft zelf Indiaans bloed in zich en trekt het liefst met In dianen door de wildernis en met zo weinig mogelijk moord tuigen. In zijn rapport zei hij, dat hij het bestaan ervan niet geloofde maar later zou onderzoeken, Voorlopig hield het onderzoek der enorme grenzen hem te zeer vast. Ben ik in die stam, waarover deze geruchten gingen? Het lijkt zo. Er klopt veel. Maar dan is het misschien nóg niet de blanke stam waarover andere geruchten gaan en die ik zoek. Daarvoor zijn ze toch te bruin. Maar ik herinner mij. dat Spanjaaiden. Italianen in de zo mer ook niet minder bruin kun nen zijn dan Indianen, zelfs Germanen aan onze stranden. Dut alios gaat als flitsen door mijn hoofd, terwijl ik voortloop. Ik merk op. dat de huizen die in schijn in chaos door elkaar staan, in bouw toch een zekere regelmaat en uniformiteit heb ben. Ze moeten zich veilig voe len daar boven op dit rotspla teau, dat ze zo ver uit elkaar bouwen. Elk huisje heeft een akkertje en vruchtbomen. In een open stuk zie ik grotere ak kers en vele vruchtbomen. Maar nog nergens mannen. Ja toch.... daar. Een veel groter huis van zware stenen, als e.an fort gebouwd, met een ruim voorplein en iets wat, op een podium lijkt. Dat plein is vol van mannen. Ineens begint mijn hart te kloppen. Als je zoveel emoties hebt meegemaakt, dan vrees je niets meer. Zelfs niet de dood, maar daar zie ik Taipeke staan, tegenover een soort van stenen gestoelte, waarop een vreemd wezen zit. Het weerzien geeft mij een ontzaggelijke vreugde. Het is een wezen, dat even goed een oude man als een vrouw kon zijn. Het gelaat is zo gerimpeld, dat het bij bewegin gen schijnt te plooien tot een verdroogde vrucht. Een tande loze mond mummelt, kleine grijs geworden oogjes staren uit die rimpeltjes naar voren. De neus is scherp en dun. Het lijkt een snaveltje. Maar ik zie het dadelijk, dat is de grote machthebber hier, met wie ik zal hebben te doen Ik zal vóór hem worden ge voerd. Naast hem staan twee jongere mannen dan hij, ik schat ze op vijftig. Priesters of raadsheren? Ze dragen lange gewaden. Eigenlijk moet ik lachen. Hoe oud zal dit mannetje zijn, dat ir. elkaar gekrompen schijnt door zijn leeftijd, dat een vreemd gevormd gouden toren tje op zijn kleine hoofdje draagt, dat er telkens schijnt te zullen afvallen, maar toch han gen blijft door een band om de kin. Behalve de zes mannen die mij haalden, is niemand in oor logsdracht. Vrouwen zijn hier helemaal niet. (Wordt vervolgd.) INTERNATIONALS LAGER, SCHEEPVAARTEN HOGER De markt was gistermiddag min of meer verdeeld in twee kampen. De internationale waarden gaven bij" de opening over de gehele Unie lagere koer sen te zien, terwijl de scheep vaartaandelen merendeels ho ger noteerden. De handel was in alle hoeken van beperkte om vang. De Westduitse beurzen bleven grotendeels gesloten we gens carnaval. In het zuiden van ons land waren de kanto ren wel open maar orders van die zijde kwamen niet binnen. Verder bleven gisteren de ban ken in Amerika dicht, wegens Lincolnday. Alles bij elkaar factoren die de handel op het Damrak remden. De beroeps- handel wilde liever afwachten hoe Wall Street zal reageren op het Russische schot op de pla neet Venus. Er heerste voor de internationale waarden een te rughoudende stemming. Wall Street gaf vrijdag iets lagere slotkoersen te zien. De Neder landse hoofdfondsen verander den er niet veel. Na een aarze lend begin op 1160 stegen de Philipsaandelen gistermiddag op het Damrak tot 1165'2. De vo rige slotkoers was 1162%. Deze koersstijging was hoofdzakelijk het gevolg van arbitrage-vraag in een kleine markt. AKU's on dergingen een koersreactie tot circa 528. De rayonaandelen ver loren 10 punten. Er was in deze hoek zeer weinig handel. De speculatie schijnt in de AKU- aandelen verzadigd te zijn. Uni levers verdedigden zich uitste kend. Ds margarine-aandelen liepen op van 883 tot 885 doch moesten op deze prijs toch nog een ver lies van circa vijf punten incas seren. Hoogovens kalm: min 4 punten op 889' 2. Kon. Olies ver loren ƒ1.30 bij een notering op j 145,60. De scheepvaartwaarden zet ten de eerste dag van de nieu we bcursweek in met een goed prijshoudende tot vaste stem ming. Aandelen Kon. Boot wer den op 250 ruim verhandeld. De slotkoers van vrijdag j.l. voor deze aandelen was 248:'\s. Ook Scheepvaartunies lagen ge vraagd in de markt. Doorelkaar boekten de scheepvaartwaarden een koerswinst van één tot twee punten. De liandel in deze af deling vond vrijwel de gehele beursduur regelmatig plaats, de cultuursector lagen aandel Amsterdam Rubber aangèbod op het gepubliceerde jaarver slag. De aandelen verloren 130 ruim drie punten. Overig viel er in de cultuursertor wf nig te beleven. Staatsfond" praktisch onveranderd met vaste ondertoon. In de lokale afdelingen we: den aandelen Desseau weder: hoger op 214 (210) geadvisee Nederlandse Exportpapierf briek kreeg een hogere ad prijs op het gunstige divid" over het verdubbelde aandele: kapitaal. Aandelen Wil Fijenoord twee punten hoge: 284. De aandelen worden laatste tijd goed uit de genomen. De grootbanken n: teerden doorelkaar iets genfe keiijker. Nieuwe aandelen ker werden op 330 geadviset: tegen 32OV2 op basis van de te ste claimprijs. Prolongatie 3V2 procent. Beursind\ 9/2 10/2 1 Int. Ccinc. 616.71 617.14 6L Industrie 366.09 366.60 Scheepvaart 203.52 204.39 20tJ Banken 235.97 236.62 2$ Handel enz. 162.41 162.76 lL Algemeen 433.99 434.48 4$ N abettrskoeriï' AKU 525—526 slot 525 529 Kon. Olie: 144.50—145.20 slot 144.50 (145» Philips: 1153—1158 slot 1153 (ll65'< Unilever: 875—878gl slot 875 882"- Hoogovens: 887—88S slot 887 <894 Advieskoersen buitenlands bankpapicr De advieskoersen voor tenlands bankpapier, heden f dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.55— 10$ Amerikaanse dollar 3.75 j' 3.79V2, Canadese dollar 3-8w 3.85, Franse frank (190) 76.0>„. 76.55, Belgische frank —7.44. Duitse Mark (100) 90> —90.85, Zweedse kroon Uw 72.50—73.50. Zwitserse (100 87.55—88.05, Italiaanse!» (10.000 59.50—61.50, Deen- kroon (100 54.25—55.25. Noor- kroon (100 52.40—53.40. Ooste» rijkse Schilling (100) 14.60. Portugese escudo 1 13.12' 2—13.27%, Spaanse pef (100) grote coupures 6.20-«J

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2