Loemoemba en zijn twee metgezellen vermoord Veiligheidsraad over Kongo G lakszak! Jie Dayal brengt rapport uit over Kongo Minister Luns over de conferentie in Parijs Miljoenen schade bij grote brand in Rotterdam-Zuid HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN aar- ker! n kwaliteit! DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5216 EERSTE BLAD Tsjombe: „Ver. Naties grootste vijand Het Russische schot op Venus BELGISCHE SENAAT NEEMT EENHEIDS WET AAN Treinongeluk in Engeland FELLE GEVECHTEN TUSSEN TROEPEN VAN FIDEL GASTRO EN TEGENSTANDERS FRANSE AMRASSADE IN VIENTIANE OMSINGELD Moordenaar van Franse advocaat gearresteerd Lijk van vermiste Britse atoomgeleerde gevonden WEERBERICHT :en; 12.00 Zang en piano; 12.20 ;eringsuitz.; 12.30 Land- en lbouwmeded.; 12.33 Danstnu- c; 13.00 Nvvs; 13.30 Gr.; 14.00 ijkkwart.; 14.40 Schoolradio: 10 Voor de vrouw; 15.30 Cello piano; 16.00 Jeugd in Oost- itsland, lezing; 16.15 Gr.; 16.30 >r de jeugd; 17.30 Amateurs- »gr.; 18.00 Nws; 18.15 Piano- 1; 18.30 R.V.U.: Toneel: décor kostuum, door prof. dr. Fr. S. van Thienen; 19.00 Voor kleuters; 19.05 Paris vous •Ie, gesproken brief; 19.19 Gr.; 10 Nws; 20.05 Kom er maar is uitl, quiz: 22.00 Pianoduo: 10 Nws; 22.45 Act.; 23.00 Gr.; 10 Studentenhaver; 23.55 Nws. 1ILVERSUM II: 7.00 Nieuws; Gram.; 7.30 Voor de jeugd: Gram.; 7.45 Morgengebed en rweging; 8.00 Nws; 8.18 Gr.; Voor de vrouw; 9.40 School- lio; 10.00 Voor de kleqters: 15 Lichtbaken, lezing (herh.); 25 Gram.; 11.00 V. d. vrouw; 30 Gram.; 11.50 Volaan. voor lezing; 12.00 Middagklok; 04 Ben je zestig?; 12.30 Land- tuinbouv.meded.; 12.33 Gram- 50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zon- wijzer; 13.20 Nwe gram.; 13.35 hte muz.; 14.00 Gram.; 14.35 or de plattelandsvrouwen. 45 Gevar. progr. (herh.); 16.00 or de zieken; 16.30 Ziekenlof; 00 Voor de jeugd; 17.40 Beurs- richten; 17.45 Regeringsuitzen- ïg; 18.00 Lichte muziek; 18-20 arten op tafel, gesprek; 18.30 or de jeugd; 19.00 Nws; 19.10 t.; 19.25 Memojandum; 19.30 am.; 20.00 Die Fledermaus. erette (le acte); 20.45 Reporta- 21.00 Die Fledermaus. ope- te (2de acte); 22.30 Nws; 22.40 Fledermaus, operette (3de te); 23.20 Gram.; 23.55 Nieuws. 3RUSSEL (VI.): 12.02 Filmmu- 12.15 Fianosp..; 12.30 Weer- richt; 12.35 Pianospel (verv.)j .50 Beursber.: 13.00 Nws; 13.15 am.; 14.00 Schoolradio; 15.45 ■am.; 16.00 Beursber.; 16.00 litse les; 16.21 Gram.; 17.00 euws; 17.15 Orkestconc.; 17.40 lekbespr.; 17.50 Muz. door de jgd: 18.20 Voor de soldaten; .50 Sportkron.; 19.00 Nieuws: .40 Gram.; 19.50 Syndikale kro- ek; 20.00 Hoorspel; 21.15 Gr.: .30 Klankbeeld; 22.00 Nieuws, .15 Pianospel; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED TV: 20.00 Journaal; 20.20 jcumentaire film; 20.4022.0a leelfilm. VL. BELG. TV: 19.00 De libe- le gedachte en actie; 1^.3 ekenfilms; 19.45 Filmklucht- .00 Nws; 20.35 Speelfilm; 22.05 iltureel progr.; 22.50 Zesdaagse Antwerpen; 23.10 Nieuws- [t'ranke.ing oij abonnement: Terneuzen recteur-Hoofdredacteui l. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5o—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Siror.ummei 38150 lbonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per ƒ2.— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P J van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs pei mm 15 ct; minimum psr advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldihg: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. PLAATS VAN BEGRAFENIS, HET DORPJE EN DE STAM WORDEN GEHEIM GEHOUDEN I De Katangese ..ister van Binnenlandse Zaken, Moenongo, heeft a.. de pers meegedeeld dat Loe moemba, Okuto en Mpolo zondag door bewoners van een dorpje zijn vermoord. De lijken z:j:i door drie Katangese ministers herkend. Een Katan- Lese boer kwam mij zondagavond vertellen dat de drie mannen gedood waren, aldus Moenongo. De lijken zijn begraven op een I plaats die geheim zal worden gehouden. Ook de naam van het ilur( ie en van de stam die daar woont zullen niet onthuld worden. I Moenongo zei zeer wel te beseffen dat men zal zeggen dat de drie door de Katangese overheid zijn vermoord. Dat is onvermijdelijk, zei hij. „Er is alle reden om aan te ne men dat Loemoemba op wrede wijze ter dood is gebracht". Rolin zei te vrezen dat dergelijke me thoden meer en meer hun stem pel op de Kongolese politiek zul len drukken. Hij sprak de hoop uit dat de Verenigde Naties de omstandigheden waaronder deze „bijzonder afschuwelijke poli tieke misdaad" is gepleegd en de verantwoordelijkheid hiervoor volledig aan het licht zullen bren gen. Nehroe zei dat het nieuws van de dood van Loemoemba werd verwacht, maar dat het niettemin als „een grote schok" is ge komen. In de moord op Loe moemba culmineren „een serie tragische en betreurenswaardige gebeurtenissen". Er moeten krachtige en efficiënte maat regelen worden gekomen om de schuldigen te straffen. Wanneer dit niet spoedig wordt gedaan zullen de gevolgen van de moord niet te overzien zijn. PATRICE LOEMOEMBA Wij willen niet, aldus Moe- I nongo, dat het graf een bede- vaartplaats wordt en ook niet, dat de bevolking van het dorpje moeilijkheden zou krijgen. Zij is misschien wat overijld te werk gegaan, maar dat is vergeeflijk, omdat men kon aannemen dat de vluchtelingen gewapend waren. De minister zei dat het dorp Patrice Loemoemba werd 36 jaar geleden geboren in de Kon golese provincie Kasai. Hij be de beloning krijgt die voor hot hoorde tot de stam der Batete- aanhouden van de vluchtelingen la. Na onder meer bij de P. T. T. 'zijn is uitgeloofd. „Ik zou liegen als ik zei dat de dood van Loemoemba mij be droefd maakt. U kent mijn ge voelens in dezehet was een mis dadiger die de dood van duizen den in Katanga en tienduizenden in Kasai op zijn geweten heeft, zonder nog te spreken van de vervolgingen en de slachtingen in Oostprovincie en Kivoe. In een gerechtelijk proces zou hij ter dood zijn veroordeeld". Minister Moenongo had overi gens liever gewild, dat de drie hadden kunnen worden berecht. Tot degenen die de Katangese regering nu van moord betichten, zei Moenongo: „Bewijs dat maar". Aan de Verenigde Naties ontzegt Katanga bij voorbaat het recht zich met deze kwestie te be moeien. Hij herinnerde in dit ver band aan de zaken Sacco en Van- zetti, Julius en Ethel Rosenberg en Caryl Chessman. Hij sprak ook van het uit de weg ruimen van „oppositieleiders in Zuid- Amerika, koning Feisal van Irak, duizenden Baloeba in Kasai, de Kameroense leider Felix Mou- mie. miljoenen Russen in Russi sche concentratiekampen, gene raal Maleter en Imre Nagy". in Kongo werkzaam te zijn ge weest, stichtte Loemoemba in december 1958 en wel na zijn terugkeer van de conferentie van Accra, die hij als waarne mer had bijgewoond, de „Natio nale Kongolese beweging". Op het congres van deze be weging te Stanleystad, in okto ber 1959, kwam het tot inciden ten. Loemoemba werd gearres teerd en opgesloten. In januari 1960 werd hij ver oordeeld, maar onmiddellijk be genadigd. Hij vertrok toen naar Brussel ter bijwoning van de ronde-tafelconferentie over Kongo, waarop besloten werd dat Kongo in juni 1960 onaf hankelijk zou worden. Loemoemba werd daarop aan gewezen als eerste premier van Kongo. Kasavoeboe werd presi dent. Het bewind van Loe moemba werd gekenmerkt door maar moeizaam onderdrukte muiterijen van het Kongolese leger en de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met België. Van 25 juli tot 27 augustus refsde hij door Europa en de V. S. om hulp voor het onaf hankelijke Kongo te zoeken. Na zijn terugkeer trok hij met Ka savoeboe door het land om de gemoederen te kalmeren. Hij deed voorts hardnekkige pogin- ken om het afgescheiden Ka- tanga weer in zijn macht te krijgen en een centraal bewind over heel Kongo te vestigen. Loemoemba werd op 6 sep tember van het vorig jaar door Kasavoeboe als premier afge zet. Hij mocht toen zijn woning in Leopoldstad niet verlaten. Op 2 december slaagde Loemoemba ei echter in zijn bewakers te verschalken en te ontvluchten. Enkele dagen later werd hij echter weer gearresteerd. Men bracht hem terug naar Leopold stad. Kort daarop werd hij in Thysstad opgesloten. Op 18 ja nuari 1961 werd hij naar een ge vangenis in Katanga gebracht. De Katangaanse regering maakte op 10 februari bekend dat Loemoemba ontvlucht was. Op 13 februari kwam het be richt van zijn dood. Hij zou door dorpelingen vermoord REACTIES OP DOOD VAN LOEMOEMBA President Kennedy toonde zich maandag „zeer geschokt" toen nij het nieuws van Loemoemba'.; dood vernam, zo zei de woord voerder van het Witte Huis, Pierre Salinger. Radio-Moskou verklaarde, dat de moord op Loemoemba, een „bloedige misdaad" van de kolo nisators is. In de nieuwsuitzen ding voor het binnenland van 17.00 uur werd gezegd; Wij heb ben net het droevige nieuws ont vangen. De agenten van de Bel gische kolonisators hebben de premier van Kongo, Patrice Loe moemba, vermoord. De Belgische minister van Staat, Henri Rolin, verklaarde Loemoeba „voldoende te hebben gekend om zijn nagedachtenis eer te bewijzen". Rolin, die aan de ronde tafelconferentie van vorig jaar heeft deelgenomen, voegde hier aan toe dat Loe moemba „zich vaak onrechtvaar dig jegens België heeft getoond, maar de zaak van onafhankelijk heid oprecht en vurig was toege daan". De vertegenwoordiger van Hammarskjoeld in Kongo, de In diase diplomaat Dayal, heeft in een rapport aan de secretaris generaal gewezen op de „ernstige burgeroorlog'' in Katanga en aanwijzingen voor „op handen zijnde overeenkomstige ontwik kelingen" in andere provincies. „Gedurende enige maanden hebben de autoriteiten in Ka- tanga hun strijdkrachten ver sterkt, vliegtuigen gekocht waar mee op kleine schaal luchtaan vallen kunnen worden gedaan, wapens, munitie en transport middelen aangeschaft. De afgelopen weken, en in het bijzonder zaterdag j.h heeft Tsjombe verklaringen afgelegd waarin de Verenigde Naties als de grootste vijand werden aange- I geveer 300 gendarmes is van Ka- bondo Dianda op weg naar het zelfde gebied. Naar verluidt zijn er ten minste 2000 gendarmes in het gebied van Loepoeiboekama. Een strook van 10 km ter weers zijden van de spoorweg is tot mi litaire zone verklaard, bezet door de gendarmerie. De meerderheid van de Baloeba's in dit gebied is gedwongen geworden naar het oerwoud te vluchten". Prof. Wladimir Timakof, vice- president van ds Sowjetruazr- sche akademie van medici, is van mening dat het schot van Venus misschien gereven.; zal opleveren ever de oors„;nng van het leven. Hij noemde de proef volgens Tass" „de mooiste ge beurtenis" die hij ooit 'had mee gemaakt. owjetrussischc geleerden heb- duid. Deze dreigementen gingen i ben maandag te Moskou ver- vergezeld van verzoeken om ie kiaard dat het zondag j.l. ge- Marokkaanse V. N.-troepen die in Katanga waren gestationeerd terug te trekken. De Verenigde Naties hebben voortdurend, met behulp van plaatselijke leiders, pogingen ge daan Noord-Katanga te pacifi ceren, en hebben getracht poli tieke overeenkomsten tussen de leiders van de Baloeba en de Ka tangese autoriteiten tot stand te brengen. Ondanks deze onder handelingen hebben de Katan gese autoriteiten thans een offen" sief ingezet tegen de bevolking van Noord-Katanga. In de och tend van 11 februari heeft een groep van 300 a 400 Katangese gendarmen onder commando van kolonel Crévecoeur, voorzien van automatische wapens en zes tig vrachtwagens, een aanval ge daan op het dorp Moekoelakoe- loo, tussen Loeiboedi en Woeëca". „Het aantal slachtoffers is niet bekend. Het dorp is geheel plat gebrand en de inwoners zijn ge vlucht. Na deze operatie trok de gendarmerie op naar Loeëna, waarbij alle dorpen op de weg naar deze stad werden verbrand". „Een andere colonne van on- PRINSES IRENE TERUG UIT MUNCH EN Kort na één uur is Prinses Irene die vrijdag j.l. was ver trokken, met een K.L.M.-vlieg tuig uit München, maandagmid dag op Schiphol teruggekeerd. Zij droeg een bruine bontmantel en een witte bontmuts. De Prinses, die op haar reis alleen door een rechercheur van het koninklijk huis vergezeld werd, heeft in Duitsland in het afgelopen weekeinde een beslo ten feest van een bevriende fa milie bijgewoond zo is door de regeringsvoorlichtingsdienst me degedeeld. Op Schiphol stond een hofauto voor haar gereed. De Prinses vertrek onmiddellijk naar p tleis Soestdijk. De Belgische Senaat heeft het ontwerp eenheidswet met 97 tegen 63 stemmen bij 6 onthou dingen goedgekeurd. De Kamer van Volksvertegen woordigers heeft de wet reeds op 13 januari de 25ste dag van de staking met 115 tegen 90 stemmen en bij één onthouding aangenomen. ZITTING TOT WOENSDAG VERDAAGD De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars. kjoeid, heeft maandag in de Veiligheidsraad voorgesteld een internationaal onderzoek in te stellen naar de dood van Loe moemba. De Veiligheidsraad is gister middag om 17.00 uur Ned. tijd in New York bijeengekomen om de toestand in Kongo te bespreken. Enkele uren voor dé aanvang van de bijeenkomst was officieel in Elisabethstad meegedeeld dat Loemoemba was vermoord. Hammarskjoeld noemde het nieuws van de dood van Loe moemba „ernstig en tragisch". Aard en betekenis van deze zaak maken een volledig en onpar tijdig onderzoek noodzakelijk. De Amerikaanse afgevaardig de, Stevenson, noemde de dood van Loemoemba „ontmoedigend en betreurenswaardig". Steven son zei „deze jongste tragedie" te betreuren, maar nu „moeten wij ons allen verenigen, niet om te wreken, maar om te verzoe- De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft zondag avond voor de televisie een toe lichting gegeven op de houding van de Nederlandse delegatie op de conferentie van de regerings leiders van de zes landen van klein Europa, die vrijdag in Pa rijs is gehouden. Minister Lnn 'ptte uiteen, dat de Nederlandse regering de een heid van Europa steeds heeft ge zien op de basis van de integra tie filosofie. De Nederlandse regering heeft het oog op een grotere economische, maar tege lijkertijd op een grotere politie ke eenheid. Nu deze grotere eco nomische eenheid nog niet tot stand is gekomen, is het plan- De Gaulle ontstaan, dat een nieuw systeem is op de basis van de nationale staten. Nederland heeft bij herhaling zijn bezwaren daartegen kenbaar gemaakt, namelijk dat niet wer kelijk een integratie tot stand komt en verder dat de samen werking zich volgens dit sys teem zou beperken tot de groep van zes, met uitsluiting van an dere landen. Dit zou na de eco nomische splitsing nu ook leiden tot een politieke splitsing van Europa. Met name betreurde mi nister Luns het dat op deze wij ze Engeland buiten deze samen werking zou staan. Hij vertelde, dat de Italianen het, enigszins geamendeerde, plan De Gaulie wel hebben aan vaard, maar met enige aarzeling en dat professor De Quay en hij zelf in de verdediging van het Nederlandse standpunt toch wei enige hulp hadden gehad van de heren Fanfani en Segni. De Ne derlandse regering staat nog steeds op het standpunt dat er eerst onderhandeld moet wor den om dan te zien, wat wel en niet aanvaardbaar is. Met be trekking tot België en Luxem burg b-staat er, zoals gebleken is, wel enige nuance met onze opvattingen, maar België is al tijd al meei op de Franse poli tiek georiënteerd geweest. De in druk is ook, dat zo lang de bu reaus van de samenwerking in Brussel gevestigd blijven, de Belgen wel bereid zijn met de nieuwe plannen mee te gaan. De heer Luns meent, dat het mogelijk is Engeland nu al bij politiek overleg te betrekken, maar, zei hij, het is waar, dat er nog veel verschillen zijn. Wat betreft de verdere gang van za ken staan alle mogelijkheden nog open. Met zijn Franse ambt genoot, de heer Couve de Mur- ville, heeft minister Luns een afspraak gemaakt voor een be spreking tussen nu en eind april. Hetzelfde zal gebeuren met de Duitse regering. Hij hoopt dat er tegen eind mei een andere situatie zal zijn ontstaan. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken maakte de slotopmerking, dat uit het ver loop van deze bespreking is ge- Weken, hoezeer het nodig is dat topconferenties, ook tussen vrien den en bondgenoten toch wel wat meer voorbereiding krijgen. De heer Luns sprak zijn com mentaar uit tegenover een ver slaggever van het NT.S.-jour- naal, rijdende in de trein tussen Parijs en Den Haag. nen". De Veiligheidsraad moet alles doen om een constructieve oplossing te vinden en vrede en orde te herstellen". De vertegenwoordiger van de j Sowjet-Unie, Zorin, zei, dat de moord op Loemoemba „een van de afschuwelijkste misdaden van de kolonisators tegen het Kongo lese volk" was. Hij beschreef Loemoemba als een nationale held van de volkeren van Kongo en Afrika. Zorin verweet ook Hampnars- kjoeld en het opperbevel van de Verenigde Naties in Kongo het gebeurde. Hammarskjoeld's voorstel „een zogenaamd onder zoek in te stellen is huichelach tig". Hij zal ongetwijfeld voor stellen dat zijn eigen staf het onderzoek instelt. „Na hetgeen in Katanga en Kongo is gebeurd hebben wij niet het minste ver trouwen in de secretaris-gene raal en zijn staf". „De Belgische kolonisators en hun bondgenoten dragen de vol ledige verantwoordelijkheid voor de misdaden tegen het volk van Afrika en moeten hiervoor boe ten", aldus Zorin. De kliek van Tsjombe, Kasavoeboe, Moboetoe en Kalondji moet de verantwoor delijkheid dragen voor alles wat is gebeurd. „In Kongo begaan de kolonisa tors ongestraft hun misdaden. De troepen die overeenkomstig de besluiten van de Veiligheids raad naar Kongo werden gezon den zijn niet alleen niet in staat geweest het offensief van de ko lonisators tegen de Kongolezen te verhinderen, maar zijn ook medeplichtig". De voorzitter van de raad, sir Patrick Dean, verklaarde dat de Engelse delegatie diep geschokt was door het bericht van de moord or Loemoemba. Loemoemba is „weloverwogen en met voorbedachte rade" om het leven gebracht. Deze moord I „zal zowel in Kongo als in inter nationaal opzicht ernstige gevol gen hebben, waardoor het pres tige van de Verenigde Naties en het optreden in Kongo wordt be dreigd", aldus Omar Loufti. Daarop besloot (le raad op voorstel van de afgevaardigde van de Verenigde Arabische Re publiek, Omar Loufti met tien tegen één stemmen (Liberia) de zitting tot woensdag te ver dagen, om de afgevaardigden ge legenheid te geven zieh te be raden over de toestand die door de moord op Loemoemba is ont staan. Onmiddellijk na afloop van de bijeenkomst kwamen de afge vaardigden in vergadering bij een om de toestand te besprekn. Hammarskjoeld maakte een bezorgde, bijna geagiteerde in druk toen bij in de raad de dood van Loemoemba meedeelde. Bij Baschureh Shropshire, aan de lijn LondenBirkenhead, is maandagavond een personentrein achterop een goederentrein ge reden. Volgens de eerste berich ten zijn vier mensen omgeko men. Enkelen zouden in het brandende wrak beklemd zijn De locomotief van de personen trein is gekanteld. Volgens de New York Times wordt in het Eskambray-gebergte in Midden-Cuba hevig gevochten tussen troepen van premier Castro en gewapende tegenstan ders van de eerste minister. Aan beide zijden zouden zware verlie zen worden geleden. Castro heeft order gegeven, dat 40.000 leden van de militie zijn militairen gaan steunen. Het aantal opstandelingen wordt ge schat op 4.000, aldus de New York Times. I)e Rotterdamse brandweer heeft het maandagavond 'n paar uur bijzonder druk geliad. Nau welijks was nameijk de brand in het stadhuis bedwongen, of er kwam alarm uit Rotterdam-Zuid. Daar was omstreeks half zeven een enorme vuurzee ontstaan op het 7 ha grote terrein van de Emballagelabrieken en Houthan del N.V. „Emba" aan de Stadion- weg, dat door deze firma is on derverhuurd aan een drietal dump-bedrijven. Hoewel de brandweer het vuur met a) het beschikbare materiaal zeven wagens en een brand- blusboot bestreed, ging op een oppervlakte van 150 x 80 meter ailes totaal verloren: drie lood- lanceerdc interplanetaire ruimte vaartuig tussen 15 en 31 mei a s. in de omgeving van Venus zal aankomen. Het zal dan Venus hetzij rechtstreeks treffen, hetzij zelf een kleine planeet worden. Wanneer het ruimtevaartuig Venus niet zou raken en een baan om de zon zou beschrijven, zal hef de aarde op zijn weg te rug niet tegen komen. Zijn „jaar" zal korter zijn dan het onze, al dus de Sowjetrussische profes sor Sternfeld, die een vooraan staande deskundige op het ge bied van de sterrekunde en de ruimtevaart is. Hij verklaarde ook dat het ruimtevaartuig mo gelijk enkele der geheimen van Venus, deze in de wolken ge hulde en als de meest geheim zinnige beschouwde planeet, zal onthullen. Eén van deze gehei men is, of er leven op Venus be staat. Het lanceren van een ruimte vaartuig richting Venus bete kent tevens het verrichten van pionierswerk bij het voorberei den van het afschieten van een dergelijk vaartuig met bestem ming Mars, aldus Sternfeld. Ruim 70 man van het Lao- Faanse leger hebben maanda het gebouw van de Franse am bassade in Vientiane omsingeld. Hierin bevindt zich de correspon dent van 't AFP, F aul Vaughan, die zaterdag door de Laotiaanse politie was gearresteerd, doch wist te ontsnappen. Voor de aan houding is geen reden opgege- 'ven. De Laotische soldaten brach ten pantservuisten en machine geweren in stelling van de am bassade. De Franse ambassadeur heeft zaterdag al geprotesteerd tegen de arrestatie van Vaughan, die al twee jaar in Vientiane is. Naar van welingelichte zijde in Algiers wordt vernomen, is zaterdag in Parijs een korporaal van het leger aangehouden, die bekend heeft op 25 januari in Algiers de 32-jarige Franse ad vocaat Pierre Fopie te hebben vermoord. Deze was als verdedi ger van Mohammedaanse natio nalisten opgetreden en was voorstander van een Algerijns Algerië. De korporaal, die verklaard heeft dat hij betaald is door een uiterst rechtse organisatie, zou drie medeplichtigen hebben ge- verraders", die naar Zuid-Slavië se burger en een vrouw. tlE GAULLE ONTVANGT De regeringsleiders van de zes Europese landen zijn de gast ge weest vah president De Gaulle. V.I.n.r. zien we hier op de trap pen van liet Elysee-paleis: de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. Luns, in druk gesprek met de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, president De Gaulie, premier De- bré van Frankrijk en zijn Neder landse ambtsgenoot, prof. dr J. de Quay. In een greppel nabij Preston is het lijk van een man gevon den, dat later werd geïdentifi ceerd als dat van de 53-jarige atoomgeleerde Donald Ford Phil lips. die elf dagen geleden ver dween. Het lijk had wonden aan de keel er de polsen. De politie vermoedt niet, dat er misdaad in het spel is. Mevrouw Phillips heeft de politie medegedeeld, dat haar man zich de laatste tijd zorgen had gemaakt over zijn werk. sen, 100.000 jerrycans, 300 ton vert, 300 motorfietsen, 10 ton aan leervet, onderdelen voor auto's, motorfietsen en radio's, ledikanten en een gebouw, waar in een c-hroommetaalwarenindu- strie was gevestigd. De schade beloopt in miljoenen guldens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het personeel van de drie firma's 45 personen had namelijk om 5 uur het werk beëindigd. ZUIDWESTENWIND Tussen een lagedrukgebied na bij IJsland en een hogedrukge- bied bij de Alpen bleven zuidwes telijke winden maandag zachte, maar vochtige lucht naar ons land aanvoeren. Daarin kwam veel bewolking voor. Slechts in het Waddengebied was er zonne schijn. Vandaag blijft de aanvoer van zachte lucht voortduren. Op plaatsen, waar de bewolking zich Handhaaft, zal het weer weinig verschillen van dat van maandag. Op andere plaatsen zal, bij opkla ringen, de temperatuur tot hoge re waarden oplopen. De zuidwes tenwind blijft overwegend matig van kracht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Aanhoudend zacht Op de meeste r'aatsen droog weer met plaatselijk veel bewol king. Elders echter ook opklarin gen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht. MAANDAG 13 FEBRUARI Breskens v.m. 11.45 n.m. 12.18 Terneuzen 0.20 12.53 Hansweert 1.00 1.33 Walsoorden 1.10 1.43 ZON MAAN op onder op onder Febr. 14 7.58 17.51 7.16 16.59 15 7.56 17.53 7.55 18.20 16 7.54 17.55 8.28 19.41 17 7.52 17.57 8.58 21.00

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1