)NHEID mm en van buiten-af dvertentfe) m. 3 do beeldschone Egyptische, in ezelinncmelk. Haar schoon- k populair want uin Poppapa, o, i> bekend. dat zij iedere 1 Romp dpod melkpii om ge» nopg molk te hebben voor haar bad. Niet dat rzplinnentelk jut beter zou /jjn voor haar of uw huid. maar in die tijd was de ezelin de voornaam» ste producent van melk. Maar ook voor u, de vrouw van nu. speelt melk een zeer belangrijke rol bij de verant woorde schoonheidsverzor ging. Allereerst, en allerbelang rijkst, is daar natuurlijk: melk als sohoonheidsmiddel- van-binnen-uit de melk die u drinkt. Maar wist u, dat melk ook veel gebruikt wordt voor uitwendige toe passing. in een tweetal heer lijke ontspannende schoon heidsmaskers? Om te begin nen een gistmasker. Het. ont smet uw huid. doet meeëters verdwijnen en zorgt voor wat extra vitaminen. U gaat als vólgt te werk: 25 grum gist mengt u met nat MELK aan tot acn stevig papje. Met een kwastje brengt u dit op het gezicht en de hals aan. Nu een minuut of 15. 20 in laten werken en dan verwijderen met lauw water. Uw gezicht afdrogen met een zachte handdoek. Hebt u een gevoelige buid. een huid die snel rood wordt? Dan is er voor u dit yoghurt maskert In een doek laat u een halve liter yoghurt uitlekken. Het vocht loopt eruit, het ..dik" houdt u over. Dit nu, brengt u ook met een kwastje aan op gezicht en hals. Dit masker kan soms wal dun zijn en eraf druipen. Dat gaat u voorkomen door over het masker wat gaasjes te leggen. Laat dit masker een minuut of 20 zijn werk doe't was dan uw gezicht met lauw water cn droog het af met een zachte handdoek. Probeer het eens. Maar denk vooral aan melk als schooii- heidsmiddel-van-binnen-uit. De bijzondere voedings- c'1 bouwstoffen in melk laten uv haren .dikker en glanzende? worden, uw nagels sterker en mooier, uw huid reiner en uW wangen rozig. Josephine' 11 februari 1961 gemeenteraad van terneuzen. (Vervolg van pagina 7) Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het uitvoeren van het zwembad Oester- putten. Ine heer Hol: Het punt dat thans aan de orde Int een voorstel van b. en w., tot het uitvoeren ■n'het zwembad Oesterputten, is een zaak die - het is overbekend - de gemoederen van zéér velen X 0nze gemeente al jarenlang bezig houdt «Reeds direct na de bevrijding, bij de eerste ver kiezingen voor een nieuwe gemeenteraad, kwam vfv van sociaal-democratische zijde ter plaat- met een verkiezingsprogramma uit, dat 10 pun- hevatte Van deze tien punten van wensen, *1 ^middels 9 in vervulling gegaan. Dat het Uende punt, betrekking hebbende op de bouw van «n modern zwembad, een zo moeizame weg be doren zou zijn, was toen zeker met te voorzien. In de voorbije jaren is zelfs een poging onder- nomen door middel van een loterij het beoogde *d el te bereiken. Weliswaar is de loterij gestart, d£*h op een mislukking>uitgelopen. F,,n daartoe aangezochte commissie, waarin zit- tin hadden de heren ir. G. P. M. Dikötter, ïr. K. Tjrfk n C Roelands, heeft in oktober 1952 uit voert gerapporteerd over de mogelijkheden voor bouw van een openluehtbad in Terneuzen. In H rapport werd een sterk sociaal standpunt in genomen Steeds weer werd gewezen op bestaan de wanverhoudingen in de zomer, op de hygiëni sche noodzaak van het zwembad, op de noodzake lijke aanleg van recreatiegelegenheid. Het rapport wa- technisch en planologisch behoorlijk van op zet, getuigde van een reëel inzicht in de moderne Jjci:, eisen en was alszodanig van grote mense lijke waarde. T gy raadsbesluit van 21 november 1952 werd dan ook besloten tot het aanleggen van een zwembad- com.lex in de Oesterputten en tot het geven van fcdrai ut aan een' zwembaddeskundige tot het uit werken van de plannen ter zake. Op 22 december 1955 besloot de raad opdracht te geven aan het architectenbureau Wesselo en Van Voorst te Bussum tot het besteksklaarmaken «an de plannen. H fou Minister van Sociale Zaken en Volksge- Hnd) id bij zijn schrijven van 6 januari 1961 in de ÜanU'g van het zwembad in beginsel een bijdra ge heeft toegezegd van 285.000,en ook overi gens verwacht mag worden dat rmb.t. de totale investering en de explotatie de zaak op hopelijk vlotte wijze rond zal komen, kan worden aangeno men, dat aan een periode van jarenlange onder handelingen over dit project thans een einde is gekomen Dit laatste zal tevens het geval zijn, met de in de loop der jaren herhaaldelijk in de raad gestelde vragen aan het college van B. en W. over de zwembadplannen Temeer nu het kanaalbadje aan de Westsluis na dit zvvemsrizoen zeer waarschijnlijk ten offer zal vallen aan de kanaalplannen, zodat onze ge meente in de onhoudbare toestand zou komen te Verkeren zonder zwembad tee zitten, komt de Enisteriële toezegging juist op tijd. Wij zijn daar zeer erkentelijk voor. Meneer de Voorzitter, voor ons ligt een besteks- klaar en ons inziens zeer geslaagd plan van het architectenbureau Wesselo en Van Voorst met be trekking tot de bouw van een modern zwembad nabij de Oesterputten, met annex een recreatie- ■werrein aan de Schelde. I Het plan voorziet in: I 1. een hoofdbassin (afmetingen $0 x 22 m.), zodat het voldoet aan de wedsl rijdeisen (c.q. op internationaal niveau)hierin komen twee I springplanken op 3 en 1 m. hoogte; 2. een tweede bad (afm. 39 x 26 m.), met een diepte van 1,50 m.; 3. een kleuterbad (afm. 17 x grootste breedte 16 m.), met een diepte van 2040 cm., hetwelk geprojecteerd is in een der hoeken van het aan te leggen recreatieterrein, ter wijl daarin ook een fontein zal worden ge plaatst: 4. technische installaties (pompstation enz.); 5. de aanleg van een speelgelegenheid met daarnaast een ligweide en een uitgebreide kleedaccomodatie met wisselboxen. De verwezenlijking van dit plan zal voor Ter neuzen en omgeving een uitkomst betekenen en fractie zou het op prijs stellen, indien het 'éér ons liggende voorstel met algemene stem tonen zou worden aangenomen. Onze fractie stelt er tenslotte prijs op, het col lege van B. en W, met haar staf, haar bijzondere erkentelijkheid te betuigen voor het in dezen be loonde doorzettingsvermogen en de moeizame ar beid verricht om tot dit prachtig resultaat te kunnen komen De heer VVeterings: Meneer de Voorzitter, ik wil me gaarne aansluiten bij de woorden van de heer Hol. Het verheugt ons, dat wij kunnen zeg gen, dat het thans zo ver is. Hoe eerder het voor -ikaar is, hoe liever het ons zal zijn en ik geloof, dat aanneming van het voorstel een prachtig be gin is voor het nieuwe jaar, niet alleen voor Ter neuzen, doch ook voor de omstreken. Ik wil gaarne mijn dank betuigen aan U, het college en alle ambtenaren, die eraan hebben medegewerkt. De heer Wave rijn: Meneer de Voorzitter, na al wat reeds over het zwembad is gezegd, kan ik kort zijn. Wij kunnen dankbaar zijn voor hetgeen vóór ons ligt. Wij kunnen U de verzekering geven, dat alle recreatie op dit gebied ten volle de steun van onze fractie zal krijgen. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, ik wil nog korter zijn. Ik feliciteer U van harte. Het is een prachtig plan. I De heer Van Lange velde: Ook ik ben vóór het voorstel, meneer de Voorzitter. Ik heb alleen nog één opmerking. Ik hoop, dat het mogelijk zal zijn een verhoging van de bijdrage per inwoner te kri ten ter dekking van het nadelige saldo. I De heer Compiet: Meneer de Voorzitter, het zou gek zijn wanneer wij als Sluiskillenaar niet ak koord zouden gaan met het voorstel. Niettemin zijn wij toch van mening, dat de bewoners van Sluiskil niet in die mate van het zwembad kun nen profiteren als de bewoners van de kom. Zou het in dit verband niet mogelijk zijn voor de be I woners van Sluiskil een lager tarief in te stellen ter compensatie van de reiskosten vanaf Sluiskil naar het zwembad? De Voorzitter: Ik dank U zeer voor de waar derende woorden tot het college gericht. Wij heb ben goede hoop, dat ook de laatste hindernissen spoedig genomen zullen kunnen worden in de vaste overtuiging, dat ook Gedeputeerde Staten alle medewerking zullen geven om de financiering e.d. rond te krijgen. Wat de vraag van de heer Compiet betreft zal h(j me wel willen toestaan de beantwoording er van nog even uit ta stallen tot het plan ia uitge voerd. I Zonder hoofdelijke stamming wordt conform het voorstel besloten. DE VKtifi ZEEUW Pagina 9 Voorstel ran burgemeester en wethouders: a. tot het verlenen van machtiging tot het opdragen aan het architectenbureau Kui per, Gouwetor en De Ranitz te Rotter dam tot het ontwerpen van bijzondere rooilijnen voor het oude stadsgedeelte tussen de kanaalarmen, een partieel sa neringsplan voor het oude gedeelte van „het Java" cn een wijziging van liet uit breidingsplan in onderdelen „Oostelijk Bolwerk"; h. om te bepalen, dat de vaststelling van een wijziging van het partieel uitbreidingsplan in onderdelen „Oostelijk Bolwerk" in voor bereiding is. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, het zal ook U bekend zijn, dat van de zijde van onze fractie al verschillende malen is aangedrongen op herziening van het saneringsplan voor de kom, omdat het bestaande piiCn geenszins meer aan de eisen voldoet. By het vaststellen van een saneringsplan voor het oude Java kunnen wij ons volkomen aanslui ten. In dit verband zijn er echter nog enkele vra gen gerezen, n.l. inzake het type en soort van woningen dat aldaar gebouwd gaat worden. W(j spreken hier liever van te voren over, om dat de stedebouwkundige er dan rekening mee zou kunnen houden. Verder zou ik uw aandacht willen vragen voor de huurprijs van de vervan gende bouw. Deze prijs zal, naar Terneuzense be grippen, zoals ook in andere gedeelten der stad, wel erg hoog komen te liggen. Uw voorganger heeft eens gezegd, dat Terneuzen een prettige stad om in te wonen moet worden, maar dan moet het ook mogelijk zijn er te wonen. Er is altijd nog een groep huurders, welke aan de laagste in komensgrens leeft en niet in staat is de huurprijs van een nieuwe woning te betalen. Wellicht is er toch iets voor deze groep te bereiken; immers deze mensen hebben eveneens recht op wooncom fort. Het is inderdaad zó, dat de woningen van het oude Java uit de tijd zijn en dringend vervanging behoeven. Thans wonen er ten dele mensen, die niet naar een nieuwe woning kunnen verhuizen uit gebrek aan middelen voor betEiling van de huurprijs. Er is hiervoor wel een oplossing te vin den. Deze oplossing is het bouwen van z.g. effi ciënte woningen. Ten aanzien van deze bouw zijn plannen in verschillende vorm beschikbaar bij de Stichting Studiegroep Efficiënte Woningbouw, per adres Bouwcentrum Rotterdam. De Minister stelt voor deze bouw jaarlijks een contingent van 10.000 woningen beschikbaar. Op de huur wordt een toeslag verleend van 2 per week. Ik zou het op prijs stellen als de stedebouwkun dige deze bouwwijze voor het Java eens onder ogen zag. Er zijn ook plannen in étagebouw bij. U weet, dat ik bij een .vorige- gelegenheid ge vraagd heb of het wel wenselijk was om de stad door één man te doen bouwen, m.a.w. of de stads- sanering niet aan een andere deskundige behoor de te worden opgedragen. In het voorstel heb ik gezien, dat het college van mening is het bij één architectenbureau te houden. Ik hoop, dat dit bureau dan ook rekening zal houden met de wen sen, welke uit de Raad naar voren zijn gebracht of worden. De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter, onze fractie kan in hoofdzaak instemmen met het voorstel. Als voordeel zou ik in de eerste plaats willen noemen, dat het nu mogelijk wordt het saneringsplan na verloop van een aantal maan den in te trekken. Hierdoor wordt het mogelijk om woningen in de binnenstad te verbeteren, waardoor wellicht een uittocht naar de nieuwe buurten ten dele kan worden voorkomen. Ook wij zijn van oordeel, dat met de sanering een begin moet worden gemaakt bij het oude Java. Op dit punt leven er nog wensen bij onze fractie. Wij zouden n.l. de voorkeur geven aan het bouwen van eensgezinswoningen. Verder zouden wij wil len vragen of de mensen, die er thans wonen, een recht van voorkeur zouden kunnen krijgen op een nieuw te bouwen woning. Tenslotte is er nog het gedeelte kanaal tussen Herengracht en Rosegraeht. Onze fractie zou gaar ne zien dat daar parkeerruimte gemaakt zou kun nen worden. De heer Huijbrecht heeft reeds op gemerkt, dat het beter is nu met bepaalde wen sen naar voren te komen, opdat de stedebouwkun dige daar rekening mee zou kunnen houden. Van daar onze wens tot demping van genoemde kanaal- arm. Misschien zal dit wel reacties bij de Raad ontketenen en wellicht is dit ook wei goed. Men kent dan ongeveer de meningen op dit punt. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, mijn reactie is zeer positief. Ik kan de mening van de heer De Feijter ten volle onderstrepen. Het kanaal dient daar gedempt te worden. De ruimte kan dan nuttig besteed worden voor parkeerruim te. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, ik zou hetgeen de heren Huijbrecht en De Feijter over de woningen van het Java hebben gezegd, dik willen onderlijnen. Wij moeten hier eensge zinswoningen bouwen en geen hoogbouw. Wordt het toch hoogbouw dan zou ik willen vragen deze woningen niet toe te schuiven naar de Woning bouwvereniging, maar ook de particuliere bou wers hierbij in te schakelen. Ten aanzien van het dempen van de kanaalarm zou ik ook gaarne mijn zienswijze willen geven Ik ben geen tegenstander van het scheppen van parkeerruimte, doch ik acht het wei gewenst, dat er een waterpartijtje behouden blijft met rondom een beplanting, welke als geheel de binnenstad een mooi aanzien geeft. Een leuke waterpartij tussen een bebouwd gedeelte is altijd zeer aan trekkelijk. Goes is hier een goed voorbeeld van. Denk de waterpartij daar eens weg en het mooie van Goes zou zeker verdwijnen. De heer Dieleman: Meneer de Voorzitter, ik kan de woorden van de heer De Fejjter onder schrijven. Ook ik geef de voorkeur aan het dem pen van de kanaalarm en het scheppen van par keerruimte. Dat kan nu op een goedkope manier gebeuren en we moeten de gelegenheid aangrij pen. Terneuzen heeft zijn aantrekkelijkheid aan de Schelde te danken en daarom heeft de stad verder geen waterpartijen van node. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, de heer De Feijter lokt een discussie uit over het al of niet dempen van deze kanaalarm. Het is algemeen be kend, dat ik geen voorstander van demping ben Ik neem aan, dat deze discussie slechts bedoeld is als een aftasting van het pro en contra en dat thans nog geen beslissing moet worden genomen. Afgezien nog van de aestetische zijde, zou ik nog een ander aspect naar voren willen brengen. Er bestaan plannen bij Rijkswaterstaat om ook de vluchthaven en de middenkanaalarm te dempen De thans in de verschillende kanaalarmen ge meerd liggende schepen, welke van grote econo mische betekenis voor Terneuzen zijn, zullen ook in de toekomst een ligplaats moeten hebben. Ik vraag me af waar dat zal zijn. In de nabijheid van Terneuzen zeker niet wanneer alle kanaalarmen gedempt worden. De heer Van Langevelde: Meneer de Voorzitter, ik kan me aansluiten bij de vorige sprekers, met uit zondering van de heer Hol. Wjj hebben groot ge brek aan parkeerruimte. Wanneer men 100 meter verder gaat heeft men de mooiste waterpartij van Europa. Ik geloof dat de Schelde voor Terneuzen hoofdzaak is en moet blijven. Het is niet nodig al het water binnen Terneuzen te houden. Dan had ik nog een andere vraag, n.l. over de Dekkerstraat. Men heeft indertijd gezegd, dat de Dekkerstraat één van de eerste straten zou zijn, die gesaneerd zou worden. Ik weet wel, dat niet alles tegelijk kan, maar ik had toch graag gezien, dat de Dekkerstraat ook in de sanering begrepen zou zijn. Ten aanzien van de hoogbouw zou ik willen op merken, wees daar voorzichtig mee. Er zijn vele klachten van bewoners van étagebouw voorhan den. De woningen zijn zó gehorig, dat het af en toe ondragelijk wordt. Zo enigszins mogelijk zal met eensgezinsbouw moeten worden volstaan. Mervrouw.E. Doorns—OrteleeMeneer de Voor zitter, ik wil toch nog heel even terugkomen op de parkeerruimte, welke m.i. heel hard nodig is. Anderzijds ben ik echter van mening, dat er een waterpartij over moet blijven, al behoeft deze niet zo erg groot te zijn. De Voorzitter: Het lijkt me wel verstandig deze belangrijke, aan de orde zijnde, zaak met U door te nemen in een vergadering van burgemeester en wethouders, alvorens een en ander in officiële pro cedure te brengen. De plannen moeten dan even wel eerst wat meer gestalte hebben gekregen. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, gezien de vrijwel algemene instemming met dit voorstel, ben ik van mening, dat het eigenlijk nauwelijks verdediging behoeft. De geschiedenis van het saneringsplan is bekend. Na de bevrijding is het plan vastgesteld, waarvoor tijdens de oorlog reeds een ontwerp was gemaakt door het Architectenbureau Herman de Groot. De ontwerper heeft er destijds in de noodgemeente- raad een toelichting op gegeven. Er is toen ge zegd, dat het plan niet voor directe realisatie vatbaar was. Het moest gezien worden als een passief plan. Er zouden in de loop van de tijd verschillende woningen leeg komen, zodat uitein delijk het doel, n.l. de sanering van de binnen stad, wel bereikt zou worden. De Uitvoering van het plan heeft ons echter voor vele moeilijkheden geplaatst. Wij hebben voortdurend afwijkingen van het plan moeten toe staan, want het is toch niet gewenst om de men sen te verbieden hun woning te verbeteren, wan neer het nog wel 25, a 40 jaar kan duren eer ze er uit moeten. Wij zijn dan ook tot de conclusie gekomen, dat het vaststellen van een saneringsplan voor de gehele kom zonder meer niet uitvoerbaar is. Wij hebben dit al geruime tijd overwogen, eigenlijk al jaren. Op de duur moest er iets worden gedaan, waarbij onze mening Was, dat men ook niet kon volstaan met alleen intrekking van het bestaande saneringsplan. In de plaats van dit plan zullen dus rooilijn-voorschriften dienen, te worden vast gesteld. Dit is o.m. van belang voor de punten waar doorbraken moeten komen. Wel kunnen wij er dan voor komen te staan, dat de bepaalde panden zullen moeten worden aangekocht door de ge meente. Nu moeten wij natuurlijk toch op bepaalde pun ten, waar dit het meest urgent is, een begin maken met daadwerkelijke sanering. Wij meen den dat daarvoor het oude Javahetmeest in aanmerking komt. De Dekkerstraat is daarbij niet vergeten. Het is echter zó, dat deze straat niet in het onderhavi ge saneringsplan ligt. Niettemin heeft dit onze volle aandacht. Er dient een bepaalde volgorde in acht te worden genomen, aangezien we niet alles tegelijk kunnen aanpakken. In de tweede plaats is er de wijziging van het partieel uitbreidingsplan „Oostelijk Bolwerk". Deze wijziging zal zich uitstrekken tot de Oost kant, Rosegraeht enz. Zij is noodzakelijk om te voorkomen, dat er op die plaats bouwwerken zou den ontstaan, die het straatbeeld voor goed zou den bederven. Door het voorstel aan te nemen, dat een wijziging in voorbereiding is, kan geduren de een jaar een bouwaanvrage terzake worden opgehouden. Wij hopen, dat het definitieve plan na deze tijd gereed zal zijn. Wanneer ik dan kom tot de opmerkingen, welke gemaakt zijn, dan geloof ik wel, dat we de heren Huijbrecht en Weterings kunnen toezeggen, dat de naar voren gebrachte wensen van de raads leden ter kennis van de stedebouwkundige zullen worden gebracht. De plannen van het Bouwcen trum zijn ons uiteraard bekend. Ook deze zullen wij met de stedebouwkundige bespreken. Of de oude bewoners de nieuwe woningen zullen kunnen betrekken, is vooraf moeilijk te zeggen. De be woners zullen hun woningen eerst moeten ont ruimen. Zij zullen dus tijdelijk .en misschien wordt dit dan wel blijvend moeten verhuizen. Het is de vraag of zij na het gereed komen der nieuwe woningen nog terug willen. Er bestaat m.i. echter geen enkel bezwaar om de huidige be woners recht van voorkeur te geven. Dan heb ik met verbazing opgemerkt, dat er verschil van mening bestaat over het behouden van het water in de OostkolkHerengracht, ja of nee. Een bespreking daarvan is eigenlijk thans buiten de orde, omdat dit water buiten de huidige plannen valt. Met dit voorstel wordt daarover nog niet beslist. Niettemin wil ik mijn mening wel kenbaar ma ken. Ik ben van mening, dat het water daar ge handhaafd moet blijven. Men moet rekening hou den met het feit, dat de voorhaven ook voor een groot gedeelte wordt gedempt, zodat in de toe komst voor het nieuwe stadhuis een groot plein ontstaat waar heel wat parkeerruimte aanwezig zal zijn. Het behouden van de waterpartij is voor het stadsschoon toch wel van belang. U weet, ik neem altijd hetzelfde standpunt in ten aanzien van bomen. Misschien kunnen wij daar water en bomen combineren. Het scheppen van parkeer ruimte voor de Herengracht en omgeving zou een kaal plein betekenen. Het behoud van het water aldaar zou met het groen van de Van Steenber genlaan een prachtige afwisseling geven. Het idee van de heer Hol kan ik niet onder schrijven. De Axelse brug gaat weg en daarvoor in de plaats komt een dam. De Herengracht— Rosegraeht hebben dan voor de scheepvaart geen betekenis meer. Inderdaad gaat aan de Westkant de middenkanaalarm voor een groot gedeelte dicht Rijkswaterstaat zal echter wei rekening hou den met een ligplaats voor binnenschepen. Overi gens schjjnt het nog niet helemaal vast te staan, dat de vluchthaven gedempt zal worden. Meneer de Voorzitter, voor de rest kan ik erken telijk zijn voor de instemming, die de verschillende leden met het voorstel hebben betuigd, zij het dan, dat er in de toekomst nog wel eens gepraat zeil moeten worden over de waterpartijen. De heer Hol: Wanneer de kwestie van de Axel- se brug goed op haar mérites bekeken wordt, is daar wellicht ook een oplossing voor te vinden. De heer Huijbrecht: Op dit punt is er verschil van mening in onze fractie. Ik hen van mening, dat er al bruggen genoeg zijn in Terneuzen, waar voor men moet wachten. Het lijkt overigens wel of Terneuzen zich in de r(j der groten gaat scharen. Eerst had Amster dam zijn grachtengeschiedenis, daarna Utrecht en nu hier. De heer Waverijn: Meneer de Voorzitter, de heer Weterings heeft Goes als voorbeeld genomen. Nu kom ik nogal eens in Goes en vooral des zomers kan het aan de kade daar soms geweldig stinken, De heer De Feijter: In het voorstel staat nog, dat de gedachten van het college uitgaan naar een termijn van 7 a 8 maanden, waarbinnen de plannen gereed moeten zijn. Ik hoop, dat er op zal worden aangedrongen, dat dit beslist niet lan ger zal zijn. Wat betreft de waterpartij was het uiteraard niet mijn bedoeling hierover nu al een beslissing uit te lokken. Het is echter voor Terneuzen als winkelcentrum van groot belang, dat er genoeg parkeerruimte is. De Voorzitter: Wij zullen deze en ook nog ande re aspecten in breder verband nog nader bekijken Wij zullen hier nader op terugkomen en U een voorlopig ontwerp van hoe het worden zal te zijner tijd tonen. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van een perceel grond aan de invalsweg. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Voorstel van burgemeester en wethouders inzake personeelsformatie administratieve diensten. De heer Van Langevelde: Meneer de Voorzitter, ik kan U zeggen, dat dit voorstel zeer verhelde rend gewerkt heeft. Het is mij daarbij duidelijk geworden, dat, in vergelijking met andere gelijk soortige gemeenten, Terneuzen in zjjn huidige formatie er wel heel schraal afkomt, hoofdzake lijk in de lagere rangen. Ik kan mij dan ook vol ledig akkoord verklaren met de voorgestelde op zet. In dit verband zou ik nog willen vragen of het mogelijk is dat in de formatie-opzet te bezetten rangen, ingenomen worden door personeel, dat thans op de secretarie werkzaam is. Nogmaals, ik vind de nieuwe opzet zeer juist en ik hoop, dat wjj er de vruchten van zullen mogen plukken. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, onze fractie kan volledig akkoord gaan met het voor stel. Uit de verstrekte gegevens is het nu wel ge bleken, dat het altijd al nodig is geweest het per soneel uit te breiden. Een juiste vergelijking is wel niet altijd te trekken, omdat niet iedere ge meente gelijk is qua structuur en mate van dienst verlening. Ik wil thans niet ingaan op de vraag of de thans zitting hebbende ambtenaren in aan merking komen voor inpassing. Alleen hoop ik, dat de nieuwe formatie-opzet spoedig gerealiseerd zal worden, zelfs wat sneller dan de bedoeling is van het voorstel. De heer Waverijn: Meneer de Voorzitter, met dit laatste verschil ik wel iets van mening met de heer Huijbrecht. Ook onze fractie is van mening dat de secretarie onderbezet is, maar wij zouden het toch wel op prijs stellen, dat de uitbreiding langs geleidelijke banen zou verlopen. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, ik zou mij daarbij willen aansluiten en de vraag stel len om in geval van uitbreiding de Raad hiervan in kennis te stellen. Dit voorstel houdt toch geen vrij mandaat in voor het aanstellen van personeel door b. en w.? De heer Dei Feijter: Meneer de Voorzitter, ik las ook, dat men van plan is een tweede maat schappelijke werkster aan te stellen. Gelet op de activiteiten van kerkelijke en particuliere zijde, zou ik willen vragen of de noodzaak hiervoor wel aanwezig is. De Voorzitter: Uit de besprekingen heb ik be grepen, dat dit voorstel uw algemene instemming heeft. Ik dank U daarvoor zeer. U kunt ervan verzekerd zijn, dat zoveel mogelijk met de belan gen van het zitting hebbende personeel rekening zal worden gehouden. Wij hebben gemeend deze formatie zodanig te moeten opzetten, dat wij ook in de toekomst vooruit kunnen. Wat betreft de vraag van de heer De Feijter inzake de tweede maatschappelijke werkster, moet ik zeggen, dat een eventuele benoeming daarvan voor de toekomst is gereserveerd. Wanneer de be hoefte aanwezig is, zal de benoeming mogelijker wijs plaats vinden. Overigens moet U wel bedenken, dat na de oor log de gedachte wel eens heeft geleefd, dat het maatschappelijk werk uitsluitend in de sfeer van het kerkelijk en particulier initiatief zou komen le liggen. Spoedig bleek echter, dat ook de over heid hier een eigen taak blijft houden, waarbij de kerkelijke en particuliere initiatieven zeker niet behoeven te worden gefrusteerd. Integendeel, U moet verder bedenken, dat het aantrekken van goed personeel niet gemakkelijk is, vooral als men in aanmerking neemt, dat wij hier in een afge legen gebied wonen. In het licht van de gegeven situatie zullen wij dan ook de geleidelijkheid moe ten betrachten. Tenslotte is het zó, dat de benoeming van secre- tariepersoneel ingevolge de Gemeentewet is op gedragen aan burgemeester en, wethouders. Wan neer het voorstel vandaag wordt aangenomen, dan is het wel de bedoeling van het college in het raam van de nieuwe formatie-opzet personeel te gaan benoemen en niet telkens opnieuw de Raad hierbij in te schakelen. De heer De Feijter: De benoeming van een maatschappelijke werkster behoort toch bij de Raad? De Voorzitter: Inderdaad, doch die van het secretariepersoneel bij b. en w. De heer Weterings: Na uw uitleg, meneer1 de Voorzitter, kan ik met de geschetste gang van zaken akkoord gaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Voorstel van burgemeester en wethouders: a. tot vaststelling van het bedrag per leer ling voor het openbaar L. O, en U. L O.- onderwijs voor 1961; b. tot het beschikbaar stellen van een bedrag per leerling voor het bijzonder V. G. I* O. voor 1961. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, aan gezien deze normen ook gelden voor het bijzonder onderwijs, zou ik er op willen wijzen, dat het voor het ulo uitgetrokken bedrag circa ƒ4,36 lager is dan vorig jaar. Ik kan mij wel indenken waarom dit gebeurd is. Wellicht houdt dit verband met de nieuwbouw van scholen, waaraan minder onderhoud te ver richten is. De ulo-scholen zijn echter practisch allemaal oude scholen, waaraan veel onderhoud is verbon den. Het is niet te voorzien, dat deze scholen door nieuwe in de naaste toekomst vervangen zullen worden. Daarom heb ik bezwaar tegen verlaging van het bedrag per leerling voor het ulo, temeer nu destijds wel eens is verzocht zo weinig moge lijk gebruik te maken van artikel 72. Wanneer echter dit bedrag per leerling zo laag blijft, valt het te verwachten, dat de scholen in genoemd artikel weer hun heil gaan zoeken. Daar komt nog bij, dat de schoolboeken voor het ulo zeer duur zijn en veelvuldig wegens het intensieve gebruik door het steeds mee naar huis nemen door de leerlingen ervan veelvuldig vernieuwd behoren .e worden. Verder is het zó, dat de voorschotten op de ver goeding eerst in de loop van het kwartaal worden uitbetaald. Dit brengt veelal mee, dat de bijzon dere scholen gebrek hebben aan liquide middelen en daarvoor leningen af moeten sluiten. Kan de vergoeding daarom niet in het begin van het kwartaal worden uitbetaald? De Voorzitter: De vermindering van het bedrag per leerling voor het ulo is uitsluitend een gevolg van het groter aantal leerlingen. Dit aantal wordt zó groot, dat het bedrag per leerling enigszins verlaagd moest worden. Om de 5 jaar is er overi gens een correctie-mogelijkheid. Ten aanzien van de uitbetaling zullen wij ons gaarne beraden of aan uw verlangens kan worden .egemoet gekomen. Wanneer er uitgaven te doen zijn, welke onder artikel 72 kunnen vallen, is het naar mijn mening juist dit artikel toe te passen. De heerWeterings: Het is dus niet zó, dat men zich moet gaan beperken? De Voorzitter: Het college is unaniem van oor deel, dat ook de onderwijsvoorzieningen perfect in orde moeten zijn. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, wat be treft de opmerking van de heer Weterings om trent de verhouding tussen oude en nieuwe scho len, zou ik nog willen zeggen, dat de bijzondere scholen toch niet alle van oudere datum zijn. Er is een nieuwe R. K. jongensschool, een nieuwe Ned. Herv. school is in aanbouw en de Chr. school Jozinastraat zal ook een vernieuwd gebouw krij gen. Dit heft elkaar toch wel ver op. Het mag dan wel zo 4jn, dat een bepaalde school hier wel' eena nadeel van kan hebben, maar de heer Wete rings heeft toch ook nog nooit bepleit, dat b.v. de R. K. jongensschool minder zou moeten krij gen omdat deze nieuw is? Het is een gelukkig feit, dat er steeds meer nieuwe scholen bijkomen. Overigens hebben wij ons te houden aan wettelijk vastgestelde normen. De heer Weterings: Over de lagere scholen kan ik het wel eens zijn. Over de ulo-scholen niet helemaal. De R. K. ulo is gedeeltelijk in semi-per- manente bouw vernieuwd. Bij deze bouw treedt een meer dan normale slijtage op. De Voorzitter: Wij zullen aan uw verlangens zeker de nodige aandacht schenken. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 13. Voorstel van burgemeester en wethouders: a. tot vaststelling getal wekelijkse leesuren vakonderwijs G. L. O. voor 1961 b. idem voor het U. L. O. voor 1961. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van medewerking inzake artikel 50 van de Kleuteronderwijswet tot verbouw van de K. K. kleuterschool aan de Korte Kerkstraat. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. De heer Vrieling verlaat de vergadering. 15. Rondvraag. De heer Compiet: Meneer de Voorzitter, in alle bescheidenheid zou ik willen vragen naar de stand van zaken met betrekking tot het uitbreidingsplan Sluiskil. De Voorzitter: Het ontwerp daarvan is thans om advies gezonden aan de Provinciale Commissie ter beoordeling van Uitbreidingsplannen. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, in één van de Zeeuwse dagbladen heb ik iets ge lezen over subsidiëring van sportakkomodaties te Terneuzen en Zierikzee. Kunt U mij zeggen wat dit behelst? De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, dit be treft voor Terneuzen de 3 kleedlokalen, thans in aanbouw op het Zuidersportpark en 1 combinatie kleedlokaal/tribune, eveneens op dit sportpark te oouwen. Krachtens de z.g. „leefbaarheidsregeling" is hiervoor door ons college een subsidie bij het Rijk aangevraagd. Of wjj hiervoor in aanmerking komen is bij ons college nog niet bekend. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, met betrekking tot het gebruikmaken van de veerdiensten op de Westerschelde, worden er tegen gereduceerde tarieven identiteitskaarten uitge geven ten behoeve van de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen. In dit verband zou ik willen wijzen op kinderen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die aan de overkant studeren, alleen met de weekends naar huis komen en als zodanig uit het bevolkingsre gister ter plaatse worden afgeschreven. Is het niet mogelijk, dat ook deze kinderen voor de identi teitskaart in aanmerking komen? Zou het college, in samenwerking met de vereniging van burge meesters en secretarissen in Zeeuwsch-Vlaande ren, dit eens met Gedeputeerde Staten willen op nemen? De Voorzitter: Wij zullen de mogelijkheid daar toe onder ogen zien. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, de naamgeving van straten is gedelegeerd aan bur gemeester en wethouders. Dit houdt toch niet in, dat dit college niet meer vatbaar zou zijn voor suggesties op dit punt door de Raad? De Voorzitter: Uiteraard niet. Voor elke sugges tie houden wij ons aanbevolen. De heer De Meijer: Meneer de Voorzitter, bij de discussies, zojuist gehouden, over het al of niet verdwijnen van de waterpartij aan de Heren gracht, heb ik mijn stem niet laten horen. Dit wil niet zeggen, dat mijn interesse in dit vraagstuk daarom minder is. Wij hebben kunnen constateren, dat er op dit punt verschil van gevoelen is. Met het nemen van een besluit terzake, zou ik de Raad toch willen aanmanen tot voorzichtigheid. Het is n.l. zó, dat er aan de westzijde praktisch geen water overblijft. Voor dit gedeelte is reeds een schets-uitbreidingsplan gemaakt, welke er zeer aantrekkelijk uitziet. Het is verder wel een feit, dat de gehele westelijke kanaalarm, inclusief de vluchthaven, gedempt zal worden. Dit is eveneens het geval met een gedeelte van de middenhaven op een kleine uitzondering na voor de jacht- en veerhaven. Als gevolg van deze dempingen zal er in ruime mate parkeergelegenheid rondom de ge hele oude kom ontstaan. In de tweede plaats behoeft er geen vrees te bestaan, dat wij in dezelfde stank zullen gaan zitten als Goes. In deze plaats komt de riolering in het haventje uit, hetgeen hier niet het geval zal zijn. Wat de demping van de Herengracht betreft, daar ben ik dus geen voorstander van. Via de Raad moge ik me richten tot de bevolking van Terneuzen, en vooral tot de oude Terneuzenaars, die zeer zeker deze typische en karakteristieke waterpartij niet graag zullen zien verdwijnen. Vrees voor een rattenplaag en verdrinking be hoeft er m.i. niet te bestaan. Bij mijn weten is ln de Herengracht vrijwel nooit een verdrinklngs- geval voorgekomen en ook geen rattenplaag Nu we een nieuw zwembad krijgen i3 het overigens te verwachten, dat de gehele jeugd van Terneu zen binnen met al te lange tijd de zwemkunst machtig zal zijn. Er is reeds een lans gebroken om het bovensluishoofd van de oostsluis als her innering aan het verleden te handhaven. Bekijkt U de oorpronkeljjke foto op de industriefolder eens met het silhouet van de watertoren, weer spiegeld in het water van de Herengracht': Nu er langs beide zijden ter plaatse vrij impo sante gebouwen neer te zetten, kan het water eenvoudig niet weggedacht worden. Nogmaals, ik zou daarom gaarne zien, dat de mogelijkheid tot handhaving van de waterpartij eens terdege zou worden overwogen. De Voorzitter: U hebt terecht het accent ge legd op de vraagstelling en zult het stellig met mij eens zijn, dat het beter is de discussie te dezer zake te reserveren voor een later tijdtip, wanneer de plannen meer vorm krijgen. De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter, ik zou nog even willen wijzen op een onjuistheid, n.l. dat de Herengracht de enige waterpartij zou zjjn, welke nog resteert. Ik zou in dit verband willen wijzen op de oostelijke Rijkswaterleiding, welke ook nog gedeeltelijk als zodanig zal blijven bestaan. De heer De Meijer: Deze waterpartij is niet als een karakteristiek en typisch deel van Terneuzen te beschouwen en ligt buiten de oude stadskern. De heer Compiet: Meneer de Voorzitter, in „De Vrije Zeeuw" heeft een artikeltje gestaan, dat was overgenomen uit het Staatsblad, waarin gesproken werd over „de Gemeente Sluiskil" en over „de Gemeente Terneuzen". In dit verband zou ik willen vragen of U burgemeester geworden bent van twee gemeenten? De Voorzitter: Voor zover ik weet is er in het grondgebied van de Gemeente Terneuzen nog geen wijziging gekomen. Ik weet niet of dit arti kel is afgestemd op bepaalde verlangens terzake. Wij zullen dit eens onderzoeken en ingeval van een onjuistheid, zullen wij U van het resultaat van dit onderzoek in kennis stellen. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9