De afdelingsvergaderingen van de Terneuzense gemeenteraad Kerkdiensten Eric de Noorman - Het zevende paardje Saterdag 11 f?E ■Zaterdag 11 februari 1961 DE VRfJE ZEEUW Pagina 3 J tegen 'ondagdiensten Voor de zondag Drink Ijotulwill SCHUIMRUBBERBED Beursoverzicht Kleurpotloden N.V. Fa P. J. v. d. SANDE iven rillerig of voelt: '-éSPz... &it «teek jftf. qo "iimi Lecnhouts, werd uitgebracht eek dat de jaarrekening sloot et een batig saldor-evenals het Wonderlijk onderlinge fonds. De periodiek aftredende be un rsleden de heren H. Over- •ke, C. Herrcbout én. A. Leen arts werden bij acclamatie her- >zen, terwijl in de plaats van heer H. Dieleman. die als be- uurslid bedankt had, bii accla- atie werd gekozen de heer Jac. crrebout. Oe voorzitter zeidc dat hij gaar zou zien dat op een volgende itspanningsavond hulp werd rleend door meisjes voor het nbieden van verversingen en rgelijke. Verder deelde hij mede, dat op maart te Terneuzen een ver dering zal worden gehouden tarvoor een spreker1 is uitgeno gd- Bij de rondvraag wees de heer Hamelink er op, dat bij de ge- uikelijke rondgang voor het arlijks uitstapje wel eens ge formeerd wordt naar deelname eraan evenals naar deelname n -, de vaearrÜevBart van het >ode Kruisschip Henry Du nt". De heer S. van Berkmoes op. rt bezwaren over de rondgang. Tenslotte betuigde de heer Die nan—Dieleman zijn dank voor prettige samenwerking tussen stuur en leden, waarna de ver- dering door de voorzitter or-' r dankzegging voor de betoon- belangstelling werd gesloten. ^an zaterdagmiddag 12 uur maandagochtend S uur wordt praktijk der artsen waarge- men door dokter Th. Bo« trkt 25, tel. 2303. Apotheek geopend: Hamann, >ordstraat 69, tel. 2060; Zondagdienst Kruisverenigin- n: Groene Kruis ëft'Wft-Gfele nis: zr. E. A. H. de Vries, Iteldekade 62, tel. 3262. 'an zaterdagavond 8 uur tot ïdagnacht. 12 uur wordt de iktijk der dierenartsen voor el, Sas van Gent en Zaamslag argenomen door dierenarts T i Roon, Westkade 119a te Sas i Gent, tel, 0115S—588. COOr. TRUCHTENTEILING ZEEUYVSCH-VLA ANDEREN TERNEE/-EN. toiling van vrijdag 10 februari- OENTEN*. er 100 stuks: Glassla C II ƒ16 18. 'er kg: Wilte kool 5 ct: Prei 16 3 ct; Knolselderij 47 cl: uiten (ge.si h.) 63- 78 ct, idem igesch.) All 30- 53 ct; Uien 7 Witlof A II 74—80, B 79 8-1 ct, I 78- 79 ct, afw. 45 65 ct; ofhin 7160 ct; Schorseneren 16 ct, -* EIT. rr kg: Appelen: Jonathan II 0 33ct. m. 65 28 ct. II D 8 -10 III grof 17—18 ct, III fijn 11 ct, kroot 8 10 ct; Goudreimctte grof 1617 ct. CHT OP „AL CAPONE" „REVOLVER-TILL!'' )e justitiële autoriteiten van nland-Palts hebben „Inter- om medewerking verzocht de jacht op de voortvluch* Bcrnhard Kimmel. die als Capone" bekend staat, en vriendin Tilli Dohn. ook ..Revolver-Tilli" genaamd, twee gezochten zouden zich irschijnlijk niet meer in de ts ophouden. >e 24-jarige wever Kimmel rdt verdacht van moord. Hi.i al drie weken lang in voor- pst. maar wist zich donder- bij een gerechtelijke plaats- leming uit de voeten té ken met medeneming van vriendin, een fabrieksmeis- dat als getuige bij de plaats- eming aanwezig was. Nadat. op de plek. waar hij een eime bergplaats zou han zen, de boeien waren afge* haalde hij plotseling uit bergplaats een machine- ooi te voorschijn, vuurde op volkomen verraste poiitie- inen, trok zijn vriendin met mee een helling af en ver ben. Hij zou over nog wel honderd schoten munitie hikken en mogelijk hier en in de bossen reserves aan ■pens, munitie, geld en nsmiddelen hebben liggen, tie en gendarmes hebben dag vruchteloos de om- ng uitgekamd. mmel wordt ervan verdacht de Nieuwjaarsnacht de 49- letterzetter Karl Wertz Hassloch in het Paltser doodgeschoten te hebl»en. m RECHTE HOUDING. Toen wierp Jozua zich op zjjn aangezicht ter aarde, boog zich neder en zeide tot Hem: ..Wat heeft mün heer tut Zjjn knecht te zeggen?" Jozua 5 14. Het is moeilijk voor een mens om tegenover God de rechte hou ding te vinden. Over het algemeen staan we kaarsrecht tegenover GodL Adam hppft tegenover God een vei kee de houding aangenomen. Dat was de oer-zonde. Hij is op eigen benen gaan staan en heeft zijn leven in eigen handen genomen. Wii volharden daaitn. Wij heb ben ons leven ook in eigen han- den En we staan in onze eigen kracht. O, we „staan" zo ontzag lijk. We staan in ons recht. En we staan op ons stuk. En we Staan erop. En nu resulteert de hele ont moeting tussen mens en God hierin, dat God die staande mens van de benen slaat en alles wat hij aan eigen kunnen en kracht bezit uit de Handen slaat. Tegen over God blijft niets en niemand staan. Er is maar één houding, die de rechte houding is: tegen de grond." Er staat hier opmerkelijk, dat Jozua zich ter aarde wiérp. In derdaad. dat moeten we zelf doen. Wc moeten onszelf ter aarde werpen. We moeten onze eigen wil onze eigen kracht, onze eigen dunk onze hele eminen te en prominente persoonlijkheid als iets nietswaardigs ter aar de werpen. Alle zelfhandhaving in ons leven moet tegen de grond Totdat er niets anders I overblijft dan een gebroken S fnens en een nederige knecht, die ootmoedig stamelt: ..Wat heeft mijn heer tot Zijn knecht te leggen?" Met zulke knechten, die nede rig knielen, gaat „mijn heet grote daden doen. Dat is de Fec-hte houding om Jericho te veroveren. ..Toen ik Hem zag, viel ik als dood aan Zijn voeten. Zo verging het Johannes op Pat- mos. Als we Hem maar „zien", dan krijgen we wel „de rechte houding". (liit: „De Stem achter U.") EEN VROUWELIJKE AGENT VAN POLITIE De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1961 heeft blijkens het uitvoerige verslag een nauwgezette vóór-behandeling onder gaan in de op 4 en 5 januari gehouden atdelingsvergaderingen. Zoals bekend zijn de bijeenkomsten der afdelingen niet openbaar. Het verslag vermeldt ook nimmer de namen van de raadsleden, die de vragen stelden. Voor de aandachtige lezer zullen de binnenkort te publiceren notulen van de begrotingszitting in tal van gevallen opheldering kunnen brengen. Het gebeurt meermalen, dat zo'n afdelingsvergadering langer duurt dan de openbare zitting van de gemeenteraad. Wij hebben ons laten vertellen, dat de le afdeling op de 4e januari tot na mid dernacht bijeen is geweest. De leden van de 2e afdeling waren blijkbaar heel wat beknopter van stof, want zij waren al vóór elven thuis. Het overzicht dat wij voor onze lezers hebben samengesteld, is uiteraard niet volledig. Wij moesten noodgedwongen hier en daar een greep doen. daar plaatsing van het volledige verslag een hele krant zou vergen. Brandweer en politie Verschillende leden, zo lezen wij op biz. 1, willen weten, welk materiaal voor de brandweer zal worden aangeschaft. Gevraagd wordt voorts om maatregelen tot bestrijding van scheepsbranden. Een lid meent dat rond de schutsluizen te wei nig brandkranen zijn geplaatst en dat slangenmateriaal ont breekt. Weer een ander lid bespreekt de aanschaffing van een magy- rus-ladder. Bij le wijziging van de begro ting voor 1961, zo delen B. en W. in hun beantwoording mee, wordt de aanschaf van een lage- druk-autospuit voor Sluiskil voorgesteld. Een nevelbrandspuit zou vol gens deskundigen minder ge schikt zijn. Ten aanzien van scheepsbran den worden landelijke maatrege len overwogen. Het was verheu gend uit het antwoord van het college te vernemen, dat deze zaak ook de aandacht van de B. B. heeft. Blijkens de mededelingen van B. en W. is er één kraan aan de OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 12 FEBRUARI, (Eerste Lijdenszondag.) NED. HERV. KERK Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeu wen, van. Hoek. Hoek: 10'uUr Ds. W. J. van Meeu wen: 2.30 uur Ds. P. J. Pen- - -rrirtgs, van Axel. Hontenisse: 9.30 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. (Bed. H. Avondmaal.) Hulst: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Philippine: 11 uur Vicaris G. P. Post, van Terneuzen. Sas van Gent9.30 uur Ds, J Scholten, van Terneuzen. Sluiskil: 9.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo im.m.v. Kerkkoor); 11 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Wika De Haan. (Jeugddienst.) „Bethel": Geen Jeugdkerk. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK Axel: 10 en 3 uur Dj. A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. L. Kleisen, van Utrecht, GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 uur en 2 uur Iees- dienst. Terneuzen: (Viooswijkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienit GEREF. GEMEENTE (S/H.) Terneuzen: (Frans Halslaan): 10 uur en 3 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur an 6 uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur an 10 aar: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur an 10 uur: H. H. Misten. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur an 10.15 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur an 10 uur: H. H. Misten. WEST ZEEUWS-VLA ANDÉREN. ZATERDAG 11 FEBRUARI. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed.. ZONDAG 12 FEBRUARI. (Eerste Lijdenszondag.) Biervliet: Geen opgave. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. (Bed. H. Doop.l Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten. Cate. Groede: 10 uur Ds. M. dc Jong, Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur D9. Joh. Bre- zet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. S, Tijmstra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. C. v. Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. WOENSDAG 15 FEBRUARI. (Aswoensdag.) Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. (Kerkcentrum.) JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN De Groninger recherche heeft vier jongens van 16 tot 20 jaar aangehouden, die grote hoeveel heden oud ijzer bij de spoor wegen en bij enkele scheeps werven in Groningen, Haren en Hoogezand. hebben gestolen. Eén van het viertal, een 20- jarige jongeman, stal enkele dagen geleden bovendien nog ƒ400 uit een collectebus in een Nederlandse Hervormde kerk in Groningen. Van dit, geld en van dat wat het oude ijaer opbracht, maakten de vier knapen onder meer autoritjes naar Amster dam en bezochten ze dancings in de provincie. westsluis. Verder zijn kranen geplaatst bij de centrale aan de westsluis; bij de Shell en bij de Esso; bij de scheepswerf; in de Vlooswijkpolder; bij de midden- sluis; bij het postkantoor, bene vens aan weerszijden van de oostsluis. Het is niet verant woord bij de verschillende kra nen brandslangen te deponeren. Op de magyrus-ladder hopen B. en W. volgend jaar terug te komen. Een opmerking van een lid, dat de vrijwillige brandweer wei nig oefent, wordt nader bekeken. De gemeentepolitie Enkele leden bepleiten uit breiding van liet politiekorps. Zo dit niet op korte termijn te ver wezenlijken is, ware het moge lijk de surveillance in afwach ting daarvan te motoriseren, waarbij liet vervoermiddel duide lijk als politievoertuig kenbaar dient të zijn. Gevraagd wordt naar de moge lijkheid een vrouwelijke agent aan te stellen, die dienst zou kunnen doen bij de kinder- en de zedenpolitie. Andere leden dringen aan op meer controle op logeergasten. Ook de controle op de surveillan ce komt ter sprake. Meerdere leden vragen een actiever ver keersregeling aan de brug le Sluiskil. (Jammer dat het ver slag' hier niet duidelijker aan geeft wat precies bedoeld wordt. Wat is dat, „een actiever ver keersregeling?" Red.) Volgens B. en YV. is uitbreiding der sterkte, die nog onlangs op 24 man werd gebracht, niet mo gelijk. Vrouwelijke agenten kun nen niet buiten de formatie wor den aangesteld. De controle op hotels zal de burgemeester nader met de in specteur van politie bespreken, evenals de verkeersregeling te Sluiskil. De surveillance zal worden ge ïntensiveerd. Surveilleren met een gemarkeerde politiewagen heeft voordelen, aldus het colle ge, maar voor recherchewerk is dat minder doeltreffend. Uitrusting van de politie Enkele leden vragen inlichtin gen over de aanschaffing van een snelheidscontrölemeter. Ook zouden deze leden borden ga- plaatst willen zien, waarop staat aangegeven dat controle op de snelheid wordt uitgeoefend Andere leden informeren naai de bouw van een nieuw politie bureau en naar de mogelijkheid dat bureau in het nieuwe stad huis onder te brengen. De laatste vraag beantwoorden B. en W. ontkennend. De alge mene opvatting is dat in het stadhuis geen plaats moet worden ingeruimd voor de politiedienst. Besprekingen zijn gaande om trent een geschikte plaats voor de bouw van een politiebureau. Onderhoud straten en reinigingsdienst Verschillende leden wijzen op de slechte bestrating van de Kerkhoflaan en het trottoir van de Axelsestraat. Een lid wil de bomen in de Kerkhoflaan rooien en vervangen door een boom soort, zoals in de Emmalaan is geplaatst. De verbetering van de Kerk hoflaan, aldus B. en W., wacht op de aanleg van de toegangs weg naar de industrieterreinen. De trottoirs zijn moeilijk bij te houden door de vele opbrekingen voor telefoon- en gasdoeleinden. Het rooien van de bomen in de Kerkhoflaan zou het straatbeeld ter plaatse ontsieren, menen B. en W, Te zijner tijd zal worden bezien, of het rooien der bomen in verband met de reconstructie noodzakelijk is. Het college geeft er evenwel de voorkeur aan de bomen uit een oogpunt van ,stedeschoon" te laten staan. Bij de afdeling „plantsoenen" zou een lid particulieren willen animeren bij wijze van hobby aan het onderhoud der plant soenen mee te werken. Andere leden vragen of het de bedoeling is tot aanstelling van personeel voor plantsoen-wacht diensten over te gaan. B. en W. blijken inderdaad voornemens een proef te nemen met een wachtdienst voor de plantsoenen. De eerste vraag wordt nader bekeken. Gemeentelijke reinigingsdienst Enkele leden informeren, of er al een plaats is gevonden voor de aanleg van een vuilnisbelt. Een ander lid zag graag tweemaal per week een extra-ophaaldienst ingelegd voor afvoer van grof huisvuil. Het college heeft tot heden geen geschikte plaats kunnen vinden om het huisvuil te bergen. Het is voor wat de tweede vraag betreft, van oordeel dat met het inlassen van extra-ophaaldien sten het doel niet is bereikt. De reinigingsdienst neemt trouwens het grof vuil bij de wekelijkse diensten mee, mits het is gebun deld en niet bij te grote hoeveel heden wordt aangeboden. De schoolartsendienst Een lid vraagt hoe het staat met het rapport betreffende de aanstelling van een derde school arts. Volgens de huidige regeling is er plaats voor een arts op elke 6000 kinderen. Bij 18.000 kinde ren is alzo de aanstelling van een derde schoolarts mogelijk, temeer daar het departement van Sociale Zaken reeds subsidie verleende. Een en ander ts nog volop in studie. De schooltandverzorging Bij dit onderdeel meent een lid, dat het tandbederf met 40 a 60 kan worden teruggebracht bij fluoreren van het drinkwater. Andere leden vragen of de schooltandverzorging zich ook zal gaan uitstrekken tot de kleu terscholen. Met de waterleidingmaatschap pij zal over fluoridering van het water worden gesproken. Over tandbehandeling op kleu terscholen bestaat in vakkringen verschil van mening. De zieken fondsen verlenen thans alleen bijdragen in de kosten van be handeling op lagere scholen. Burgerlijke Stand Het gymnastieklokaal van school B achtte men in de afde lingen niet direct de geëigende plaats voor het voltrekken van huwelijken te Sluiskil. Naar het oordeel van B. en W. bestaat de mogelijkheid in de toekomst de zaal boven het in aanbouw zijnde badhuis daar voor aan te wijzen. Bibliotheken Verschillende leden betreuren de subsidie-aanvraag van de Katholieke openbare uitleen bibliotheek voor de kanaalzone. Zij zien niet direct de noodzaak van deze instelling in, daar in Terneuzen reeds geruime tijd een openbare bibliotheek werkzaam is. De vraag of deze bibliotheek voor subsidie in aanmerking komt, willen B. en W. door de minister laten beantwoorden. Dit houdt in dat ae gemeentelijke subsidie eerst zal ingaan op de datum, waarop er eventuele rijkssubsidie wordt toegekend. Samenwerking met de reeds be staande bibliotheek zou onge twijfeld grotere perspectieven hebben geopend. De sportvelden Twee leden informeren naar de tribune met hoofdgebouw in het Zuidersportpark. Naar B. en W. mededelen, is de financiële opzet van de tribune nog niet geheel rond. De bouw moet mede worden bekostigd uit de vergoeding, die voor de ont ruiming van het westelijk bol werk is gevraagd. De velden zijn nog niet klaar opgeleverd. Het college acht dit terecht een gelukkige omstan digheid, want het betekent dat het bedrijfsleven zoveel arbeids- Elf meisjes met eeu probleem (Adv.) de enige wmm echte II 1ÜOT Sedert 1912 -■ ■- plaatsen bezet houdt, dat voor het onderhavige D. A. C. W.- werk geen arbeidskrachten be schikbaar zijn. Speeltuinen en muziektent Enige leden vragen toelichting op de subsidies voor speeltuin werk. Een lid informeert of de muziektent op de Markt gehand haafd moet blijven. B. en W. stellen voor ten be hoeve van het speeltuinwerk van het Oranjekwartier een renteloos voorschot te verstrekken van 2000, af te lossen in 10 jaar. Daarnaast nog 500 exploitatie subsidie en voorts nog eens 500 voor een tweede speeltuin op een andere plaats in de gemeente. Hangende het onderzoek naar nieuwe verkeersmaatregelen voor de Markt moet het college de beantwoording van de tweede vraag opschorten. V reemdelingenverkeer Verschillende leden klagen op nieuw over de geringe activiteit van de plaatselijke V. V. V. De exploitatie van de lift is een suc ces geworden, maar men behoort niet op de lauweren van dit ene succes te blijven rusten. Enkele leden vinden de folder, die de vereniging in 1960 heeft uitgegeven, weinig geslaagd. Blijkens het antwoord van B. en W. zijn de inkomsten van V. V. V. gering en uit dien hoof de zijn haar werkzaamheden aan banden gelegd. Ook het college zou graag wat meer activiteit zien door samenwerking met de middenstandsvereniging. De ex ploitatiewinsten van de lift wor den gereserveerd. Over de folder is met B. en W. geen overleg gepleegd. (Blijft naar onze mening nog de vraag, waarom die folder van een vereniging met gemeentelijke subsidie buiten de gemeente is gedrukt. Red.), Jeugdzorg Een lid brengt de jeugdzorg ter sprake. Het kadervormings werk dient meer gestimuleerd. Met de ontwikkeling van het massa-jeugdwerk worden vorde ringen gemaakt. Gebrek aan lokaliteiten vormt een belemme rende factor voor de activiteiten van het georganiseerde jeugd werk. Dc gasvoorziening Een lid stelt vragen over de gasvoorziening. Hij meent te weten dat de gaslevering in be paalde delen van de gemeente onvoldoende is, hetgeen te wijten zou zijn aan een verouderd bui zenstelsel. B. en W. antwoorden, dat de gemeente Axel een oplossing na streeft in samenwerking met de omliggende gemeenten. Mochten er incidenteel bezwaren zijn, dan zijn die waarschijnlijk eerder toe te schrijven aan de minder goede huisaansluitingen dan aan onvol komenheden in het buizenstelsel. Openbare werken Een lid vraagt naar de stand van zaken bij de stadhuisbouw. B. en W. achten het bekend dat het stadhuis in het oostelijk bol werk komt te staan. Voor een groeiende gemeente ligt deze zaak niet zo eenvoudig. Het col lege is voornemens met de stad huiscommissie enige moderne raadhuizen te gaan bezichtigen. U zou het misschien niet gelo ven, maar deze elf vrouwelijke voetbalsters, die samen liet eer ste elftal tan „The Smaskers" uit het Engelse Gainsborough vormen, kampen met een groot probleem. Als n.l. niet gauw een eigen voetbalveld kan worden gebonden, zullen „The Smas kers" genoodzaakt zijn de club op te heffen. En dat zou jammer zijn, want de stevige jongedames hebben dit seizoen meer dan de helft van hun wedstrijden ge wonnen, zelfs tegen herenteams, en niet minder dan honderd pond sterling voor liefdadige doeleinden afgedragen. Vriend jes en uitgaan zijn er voor de meisjes, die hard trainen, niet bij Enfin, misschien Iaat het gemeentebestuur van Gainsbo rough zich nog eens vermurwen. SLAAP In de Zweedse stad Nyköping zijn in een maand tijds twee gevallen geconstateerd van narcolepsie, een zeldzame ziekte waarbij de patiënt zo nu en dan de onweerstaan bare neiging krijgt in te sla pen. Een chirurg zou zelfs eens tijdens een zware opera tie zijn ingeslapen. De ziekte wordt gesignaleerd in een Zweeds artsenblad, waar in dr. Rune Johnstam deze gevallen beschrijft. Een chauf feur had zoveel last van deze aanvallen, dat hij om de twin tig kilometer moest stoppen om even een tukje te doen Tegen de ziekte bestaat een doeltreffende behandeling, waarbij de patiënt snel ge neest. (Adv.) (Advertentie) B1NNENVERINGËËD 11. „Gij sluit U dus met uw krijgers bij ons aan", roept Eric uit. „Uitstekend. Dan vormen we met Bleda's nomaden meege rekend een flinke krijgsmacht Voorlopig kunnen we de strijd dus even voortzeten. Maar alle naties en volken moeten ons te hulp snellen, want Attilla is een ge vaar, dat ons allen bedreigt..." „Ik zal boden uitzenden naar alle windstreken," knikt Gondalf. „Mijn naam telt gering onder de grote vorsten der Franken en Gothen, maar een boodschap en oproep uit naam van Eric, de vorst der Noren, zal niet nalaten indruk te maken." Ook voor Isolde, Aranrod en de dwerg Pritt weet Gondalf een op lossing. Zij zullen voorlopig een veilig onderdak vinden in Gon- dalf's burcht. En zo vertrekken zij even later onder geleide van de boden en een aantal zwaarbewa pende krijgers naar het westen... Snel wordt nu verzamelen ge blazen; de wapens worden nage zien en dan stormt de grote troep ruiters de vlakte op. Grimmig rijdt de Noorman aan het hoofd van de schare en zijn ogen glijden rusteloos over het kale landschapwant maar al te goed beseft hij, dat zou Attilla er inmiddels in geslaagd zijn door te breken en hen hier op de vlakte treffen dit voor Gon dalf, hemzelf en al deze dappere ruiters het einde betekent LICHT VERDEELDE STEMMING Het Damrak besloot gisteren deze beursweek met een licht verdeelde stemming voor de in ternationale waarden. Aandelen Philips stonden nog wel wat in de belangstelling evenals latei op de middag de Unileverpapie- ren. De elektro-aandelen warer opnieuw gevraagd voor Ameri kaanse rekening. De arbitrage nam de stukken uit de markt. Veel ging er in de Philipshoek echter niet om. Dit moet ook van de overige hoeken gezegd wor den. Wall Street sloot donderdag doorelkaar iets lager met zeer grote omzetten. De Westduitse beurzen waren gisteren een klei nigheid beter met weinig zaken In verband met het naderende weekeinde werden de posities hier en daar wat gladgesteld. Tot het uitbreiden van de bestaande posities ging men in elk geval niet over. Het publiek ging eet> der tot winstnemingen over. De beroepshandel geloofde het voor gisteren wel. Alles bijelkaar viel er niet veel te beleven. In dit licht bezien viel de stemming be slist niet tegen. Aandelen Phi lips liepen op van 1159% tot 1162 en boekten op deze prijs een koerswinst van 4 punten, verge leken met de vorige slotkoers. AKU's konden zich op 538 goed handhaven. Unilevers stegen van 886 tot 890 888). Hoogovens een puntje lager op 896. Kon. Olies daalden een gulden tot ƒ147,10. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte AKU deze beursweek een koerswinst van circa 5 punten. Philips had een goede week, dank zij de Amerikaanse vraag, waardoor het fonds 20 punten verbeterde. Unilevers avanceerden 6 punten. Hoogovens bleef vrijwel onver anderd, terwijl aandelen Kon. Olie circa 0,70 omhoog gingen. De dividendverlaging van de K.L.M. van 7 gulden tot 5 gul den kwam de aandelen op een koersverlies te staan. Deze wer den geadviseerd op ƒ102,50, tegen donderdag 104. De vraag voor de scheepvaart aandelen duurde ook gisteren onverminderd voort. Deze vraag verdrukte de winstnemingen, waardoor hogere koersen werden geregistreerd. De winsten belie pen 1 tot 2 punten. De scheep vaartaandelen hebben een goede beursweek achter de rug met grote omzetten, dank zij de bui tenlandse vraag. Aandelen Kon. Boot verbeterden deze week circa 23 punten. Dit is zeer veel voor een scheepvaartaandeel. Ook de overige aandelen in deze sector konden zich in koers be langrijk verbeteren. In de cul tuurafdeling kwamen geen ver anderingen van enige betekenis voor. De eerste stap op de offi ciële beurs voor aandelen Des- seaux bracht een advieskoers op 210, tegen donderdag 205% op basis van de claimprijs. Staats fondsen weinig veranderd. In de lokale afdelingen werden aandelen Amsterdamsche Bank op 391, ex 14 pet dividend, gead viseerd, tegen 402 cumdividend donderdag. Claims Fokker ver lieten de markt bij een advies prijs van circa ƒ1500, overeen komende met 320 pet voor de^ nieuwe aandelen. Prolongatie 3% pet. beursindices 8/2 9/2 10/2 Int. conc. 611.45 616.71 617.14 Industrie 364.04 366.09 366,60 Scheepvaart 201.33 203.52 204.39 Banken 234.83 235.97 236.62 Handel, etc. 161.76 162.41 162.76 Algemeen 430.67 433.99 434.48 nabeukskoersek AKU: 533—537 slot 536 (53834!) Kon. Olie: 146.10—147 g.l. slot 146.50 (147.00) Philips11601168 slot 1165 (1162%) Unilever: 886890 slot 887 (890'/a) Hoogovens: 895900 Slot 897 (898Va) advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.5510.65, Ca nadese dollar 3.793.84. Ameri kaanse dollar 3.75":3.79' Franse frank (100) 76.0576.55 Belgische frank (100) 7.397.44 Duitse Mark (100 90.3090.80, Zweedse kroon (100) 72.50— 73.50, Zwitserse frank (100) 87.50—88.00, Deense kroon (100) 54.25—55.25, Noorse kroon (100) 52.4053.40, Oostenrijkse Schil ling (100) 14.50—14.60, Italiaan se lire (10.000 59.50—61.50. Por tugese escudo (100) 13.12: 13.271/.-, Spaanse peseta (100), grote coupures 6.206.35.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3