Provinciaal nieuws ASPRO K DE GROENE HEL Ijootl Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW 'Zaterdag 11 f TERNEUZEN AGENDA SLUIS STOPPELDIJK. NIEUWVLIET IJZENDIJKE ZAAMSLAG Bescherm U tegen neem ASPRO S^ tt ifait «teek fct. Zondagdiensten JACHT OP „AL CAPONE EN „REVOLVER-TILL!' Voor de zc de RECHTE Hf (Advertt BINNENVE SCHUIMRL Zaterdag 11 febr ZEEUWSE MUSEUMBESTUl'B GEÏNSTALLEERD J'hr. mr. A. F. C. de Casem- broot, Commisaris der Koningin in Zeeland, heeft vrijdagmiddag het bestuur van do Zeeuwse mu seumstichting geïnstalleerd. Het doel van deze stichting, die op 5 december werd geregistreerd, js een museum In de Zeeuwse hoofdstad op ie richten. Gedacht is aan vestiging in het deel van het Abdijcomplex, waarin nu nog het rijksarchief is gehuisvest. „In Zeeland is een museum zeer zeker op zijn plaats", aldus de Commissaris, die verheugd was dat thans een eerste stap op weg naai- de oprichting is ge gaan. In het museum zal een deel van de collectie van het Zeeuws Genootschap voor Kunsten en Wetenschap worden onderge bracht. Reeds vijf jaar geleden werden door 't Zeeuws Genoot schap, 't Rijk en de Gemeente on derhandelingen gevoerd over de stichting van een Zeeuws mu seum. De collectie van het Ge nootschap wordt nu bewaard in een gebouw, dat weinig repre sentatief is en op een moeilijk vindbare plaats in Middelburg staat. Dr. mr. F. J. Dupare, hoofd van de onderafdeling musea, archieven en geschiedenis van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelde mee, dat het rijksarchief waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd uit hel voor het mu seum bestemde deel van dc Abdij zal verdwijnen. Gistermiddag is tevens een ambtelijke studiecommissie ..Deltamuseum" ingesteld. Doel van deze commissie is het bestu deren en uitwerken van plannen tot stichting van een centraal Deltamuseum in Middelburg met dependances in Hellevoetsluis, Wilemstad en Zierikzee. Dit mu seum wil men onderbrengen in de Kloveniersdoelen, die in prin cipe reeds door de gemeente Middelburg hiervoor is gereser veerd. Eerste steenlegging Her vormde lagere school. Woensdag a.s. zal des namid dags te I uur de eerst steenleg ging plaats vinden van de in aan bouw zijnde Hervormde lagere school, welke symbolische han deling zal geschieden dooi' de inspecteur van het lager onder wijs, mr. L. G. Wolf. Terwaterlating niotorvraclil- schip. Donderdagochtend te 11 uur werd van de Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij te water gelaten het motorvracht- schin „Èlly" Dit binnenvaartschip is ge bouwd voor rekening van de N.V. Handel- en Scheepvaart Maat schappij „De Schelde" te Terneu- zen. Het is in korte tijd het derde schip van het Dortmund-Eemska- naat-type dat door de Terneuzen- Scheepvaart Mij te water is ge laten. De afmetingen van dit dubbel- schroefmotorvrachtschip met in gebouwde tunnel zijn als volgt: Lengte 67.RO m. en totale breed te 8.20 m. De diepgang is 2,62 m. en het; heeft een laadvermo gen van circa 1000 ton. De hoofd motoren zijn twee ABC-motoren van 220 pk en men heeft de be schikking over een hulp „Petter"- Dieselmotor. De aeeomodatie op het achter schip bestaat uit een moderne salon, een woonkeuken, drie 2- persoons.slaapkamers en een bad kamer. Alle verblijven zijn voor zien van centrale verwarming en van warm en koud stromend water. De aeeomodatie in liet voor schip bestaat uit een woonkeu ken bovendeks en twee 2-per- soonsslaapkamers onderdeks. «•asten van de Nationale Levensverzekerings Bank Het is donderdagavond weer eens gebleken dat de verzekerden van de Nationale Levensverzeke rings Bank te Rotterdam (met als dochterondernemingen de Eerste Rotterdamsche Verzeke ringsmaatschappij en de Alge mene Zeeuwsche Verzekerings maatschappij te Middelburg), de jaarlijkse uitnodiging tot een gezellig samenzijn weten ie waarderen. ZATERDAG 11 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: ,.In de schaduw der nazi's". Concertgebouw, 8 uur: „Dc furie in rose tricot." Zuidersportpark. 15.30 uur: Tern. BoysColijnspl. Boys. SPUI: Sportterrein, 3.30 uur: SpuiWcmeldingc AXEL: Het Centrum, 6.30 cn 9 uur: „De Geisha Boy". ZONDAG 12 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De furie in rose tri- rot; 4.30 en 8 u.: ,.In de scha duw der nazi's". Concertgebouw 8 uur: „Dc furie in het rose tricot". Terrein W. Bolwerk, 2.30 uur: Terneuzen—Middelburg. Café „Kolkzicbt", 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „De Geisha Boy"; 8 uur: „Ba jonetten tegen tanks. Gastheer J. H. van Zwieten uit Oostburg, districts-inspecteur, ontving zijn ongeveer -100 gasten donderdagavond in het Luxor- Theater. waarbij hij in het bij zonder verwelkomde de heer M. de Vos, wethouder van openbare werken in onze gemeente. De heer Van Zwieten toonde zijn gasten op overtuigende wijze aan dat, hoewel A.O.W.- en W. en W.-verzekering in het leven zijn geroepen, persoonlijke ver zekering daarnaast van groot be lang is, er op wijzend dat ook de fiscus daaraan medewerking ver leent. Er werden vóór do pauze en kele kleurenfilms vertoond. Eén ervan onderstreepte nog eens op suggestieve wijze de woorden can dc districts-inspecteur cn liet ook een gedeelte zien van het interieur van het imposante ge bouw van dc Nationale Levens verzekerings Bank. In het eerste deel van de avond zagen de gasten ook een fraaie kleurenfilm over het statiebezoek van de koning en de koningin van Thailand aan Nederland. In de pauze werden dc gasten verversingen aangeboden en dc avond werd besloten met c'° prachtige kleurenfilm „The Big Hunt", de jacht op grof wild, o.a. olifanten, neushoorns en tijgers in India. Voor hel merendeel moesten deze dieren levend wor den gevangen omdat zij verder naar dierentuinen (of voor men selijke hulp) moesten dienen. Het was een buitengewoon boeiende film waarnaar de gas ten van de Nationale Levensver zekerings Bank met spanning hebben gekeken. Het doel van deze avond, de vriendschapsbetrekkingen tus sen maatschappij en cliënten te vergroten, is op deze avond zeker bereikt. Diploma stenografie Bij liet dezer dagen te Goes ge houden examen voor het diplo ma vergaderings-stenograal i200 lettergrepen per minuut) slaag de onze stadgenote mej. J. Me- chiclsen. Uitvoering Rederijkerskamer. De rederijkerskamer „De Oranjebloem" uit Sluis bracht voor de bewoners van de stich ting „Rozenoord" het toneelspel: „Het leven gaal: door" door Mar tin van Spaandonk. Dit zeer goede stuk werd voortreffelijk op de planken gebracht en de directeur van Rozenoord, de heer J. P. ,T. Wage, bracht dank aan de toneelgroep voor de wijze, waarop deze elke keer weer be langeloos medewerkt aan het schenken van ontspanning voor de bejaarde bewoners van de stichting. Als bllik van waardering boden Ella Dierkx en Emmy Wage aan de medewerkers een kleine alten tic aan. Dorpsfilm. In het Verenigingsgebouw von den de vertoningen plaats van de dorpsfilm, die vorige zomer op initiatief van de R. K. gemengde zangvereniging werd opgenomen. Met inbegrip van de schoolkin deren hebben ongeveer 500 dor pelingen op liet witte doek ge zien hoe liet leven zich op die zonnige zondag in juli in ons dorp ontrolde. De fraaie en soms komische beelden van de plaat selijke sterren gaven bij het spon taan meelevende publiek aanlei ding tot reacties van veel plezier en hilariteit. Ook financieel is dc film een succes geworden, waar door dc organiserende vereniging in staat werd gesteld de film aan re kopen. De inwoners van Stop peldijk krijgen hierdoor de kans deze unieke rolprent later nog meerdere malpn te zien, waar van ongetwijfeld een dankbaar gebruik zal worden gemaakt. Tijdens de pauze bracht de voorzitter van de gemengde zang vereniging, de heer B. de Schep- per, liet streven van dit koor naar voren. Spreker wees er op, dat de zangvereniging, opge richt hij gelegenheid van het gou den priesterfeest van deken Staal, een goede start heeft ge kend. Hij betreurde het. dat thans hot koor niet meer in de kerk mag optreden, waardoor een belangrijk stuk van haar be staansrecht wordt ontnomen. Ook het verlies aan mankracht heeft het koor geen goed gedaan. De heer De Schepper deed daarom een dringend beroep op- de aanwezigen om de rijen t an het koor te versterken, Aan het slot van deze goed ge slaagde voorstellingen bracht het gemengd koor nog enkele num mers ten gehore. Gezinsdag R. K. Boerenbond. De plaatselijke afdeling van de R. K. Boerenbond hield in het Verenigingsgebouw tiaar jaarver- gaderng. De periodiek aftreden de vooi-zitter, de heer W. Staal, werd bij acclamatie herkozen. In verband met het beëindigen van zijn bedrijf nam de heer P. Sehil- lemans ontslag als bestuurslid. Wegens zijn vele verdiensten voor de Boerenbond werd hij be noemd tot ere-lid. lil zijn plaats werd tot lid van het bestuur ge kozen dc heer P. Verbistvan Duijse. Ir. Franke van de cultuurtech nische dienst sprak daarna over het ruiiverkavelingsplan Stoppel dijk. In de hierop volgende rond vraag werden nog heel wat pro blemen omtrent dit plan aan de orde gesteld. Tot slot hield de heer P. Kuy- pers, hoofd van de lagere land bouwschool te Kloosterzande, een lezing over financieringspro blemen in de landbouw, waarbij vooral aandacht werd besteed aan de werkwijze van de Boerenleen banken. Het gezelschap gebruikte in café Complet de koffiemaaltijd waarna een ontspanningsavond volgde, die zeer geanimeerd ver liep. Een prijskaarting, waaraan ook de dames deelnamen, viel daarbij zeer in de smaak. Met muziek en gezelschaps dansen vierde de gezelligheid tot in de kleine uurtjes hoogtij. Uitvoering Volksonderwijs. Op woensdag 8 februari 1961 hield de afdeling Groede en Nieuwvliet van het Volksonder wijs haar jaarlijkse propaganda- en feestavond in de „Stadsher berg" alhier. Nadat de voorzitter de talrijke aanwezigen welkom had geheten, voelde de toneelgroep van het het Nederlandse Onderwijs Ver eniging afdeling West Zeeuws- Vlaanderen met veel succes de klucht „Pimmetje'' op. In de pauze werd een verloting gehou den. Na alloop dankte de voorzitter de spelers voor het gebodene en voor de grote opkomst van de aanwezigen. Hij sprak de hoop uit. dat allen het volgende jaar weer aanwezig zouden zijn. Daarna werd deze goed ge slaagde feestavond gesloten. rropaganda-avond In het. Jeugdgebouw werd woensdagavond een propagan- da-avond gehouden van het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. In zijn openingswoord wees burgemeester J. J. M. Ficq er op dat het kankervraagstuk een zeer nijpend probleem is. De bestrijding van deze vreselijke ziekte kost zeer veel geld en hij deed een beroep op de inge zetenen om dit fonds te steu nen door een bijdrage, wanneer de dames bij hen aanklopnen. Hierna werd het woord ge voerd door dokter A. Lievens, die de belangstellenden over diverse problemen van het kan kervraagstuk inlichtte. Hierna werd vertoond de film „Er is een tijd van komen....", welke betrekking had op de kanker en zijn bestrijding. Na mens het Koningin Wilhelmina fonds werd het woord gevoerd door de heer Van Wijck, die in hoofdzaak de financiële zijde van dit grote probleem naar voren bracht. Spreker zeide dat Zeeland, en vooral Zeeuws-Vlaanderen. een goede steunpilaar voor het fonds is. Aan het slot bracht burge meester Ficq dank voor de medewerking en voorat aan de welwillendheid van de dames die dezer dagen huisbezoek zul len doen om de ingezetenen te vragen lid te worden van deze vereniging. Laat allen, om deze vreselijke ziekte te bestrijden, naar ver mogen bijdragen. De muziekvereniging heefi moeilijkheden Het staat er met de dorps fanfare niet rooskleurig voor. Dit geluid kon men horen in de openingsrede van de wild. voorzilter de heer W. Veenstra in de woensdagavond gehouden algemene vergadering van „Ge duld Overwint Hij lichtte toe waarom het bestuur besloten heeft enbloc af Ie treden. De samenwerking laat te wensen over. De repetities worden bar slecht bezocht en er zijn meer dere narigheden. Uit de reke ning en verantwoording van de penningmeester blijkt dat ook financieel 1960 geen best jaar is geweest, want, er was een na delig saldo van 482,20. De stemgerechtigde leeftijd werd gebracht van 20 op 18 jaar. Bij puilt 6, bestuursverkie zing wegens het enbloe aftreden van het bestuur, bleek hoe groot de moeilijkheden waren. Nie mand ambieerde n.l. een be stuursfunctie. Op een vraag van de heer A. Dikkenberg, wat de reden was voor het aftreden van de voorzitter, de heer F, Groosman, zeide de wnd voor zitter dat deze geen reden had opgegeven. Wethouder Termotc zou gaar ne vernemen wat de oorzaak is van het slechte repetitiebezoek. Hierop moest de voorzitter het antwoord schuldig blijven. Bestuurslid Van Staveren zeide dat hij alle respect heeft voor de kunde van de dirigent doch dat deze niet de man is om jonge muzikanten op te leiden. De heer P. van Daele zeide dat er in 13 jaren niet één leerling in de muziek is bij ge komen. Wethouder Terniote merkte op dat alleen één keer naar een concours gaan en verder voor de gemeente niets meer pres teren, niet kan blijven door gaan. Daar bij een stemming nie mand geneigd is een bestuurs functie te aanvaarden stelde het. bestuur voor tot. ontbinding over te gaan. Bij stemming bleek dat er 11 vóór en 13 tegen ontbinding waren, waarop het bestuur besloot nog even aan te blijven en binnen een maand een nieuwe buitengewone alge mene vergadering te beleggen. Het was reeds half twaalf toen de vergadering werd ge sloten. Vergadering Z. L. 31. De afdeling IJzendijke van de Z.L. M. hield in het „Hof van Koophandel" haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer A. Sa- lome, heette in zijn openings woord bijzonder welkom bur gemeester en mevr. Ficq. Uit do rekening en verant woording bleek dat, de vereni ging er goed voorstaat. Het af tredende bestuurslid de heer J. Dhont werd als zodanig her kozen. De voorzitter bracht de mo gelijkheid van een groenvoeder- drogerij ter sprake. Burgemeester Ficq zou graag zien dat er in de winter geen werklozen waren, want dit leidt tot, ontvolking van deze agrari sche streek. De heer C. P. van Iwaarden hield een lezing over de meer actuele landbouwproblemen. Ook hij ziet dc ontvolking som ber in. Na afloop der vergadering verenigde men zich aan een ge zamenlijke koffietafel. Om 7 uur sprak de lieer Van Iwaar den over „De ontvolking van het. platteland". Na enkele muzieknummertjes werd het, Z. L. M.-journaal 1960 vertoond. Na de pauze werd het toneel stuk in drie bedrijven „Ruwe Stormen" opgevoerd door leden van de IJzendijkse volleybal club. Op deze bijeenkomst was ook aanwezig de kringvoorzitter van de Z. L. M.. de heer I. de Bruij- nc met zijn echtgenote. Jaarvergadering contrólever- rniging „Zaamslng en om streken". In de deze week alhier in „Het Wapen van Zeeland" gehouden vergadering van de contrólever- eniging r.Zaamslag cn omstre ken" verwelkomde de voorzitter, de heer W. L den Hamer, de aanwezigen en in hei hijzonder de heer J. Stroo. als vertegen woordiger van de Rijkszuiveleon- .siilenl in Zeeland, en de oud- bestuursledcn de heren J. Tolle naar en L. Huijssen. waarna hij in een uitvoerige en goed gedo cumenteerde inleiding een alge meen overzicht gaf van het grote nut van een goed functionerende eontrólevereniging. Na gewezen lo hebben op liet verschil van de weersomstandig heden in 1959 en 1960. de droge zomer in 1959, waardoor een tekort aan gras en gebrek aan ruwvoeder ontstond en de natte zomer van I960 met een over vloed van gras en ruwvoeder, dat echter in vele gevallen moei lijk was binnen te halen, werd door de voorzitter melding ge maakt dat Oost Zeeuws-Vlaande ren rond 1600 veehouders telt met een bezetting van 25.000 runderen, waarvan ongeveer 3300 melkkoeien, die p.l.m. 25 miljoen kg melk produceren, een waaide vertegenwoordigend van 712 miljoen gulden. Van de in cultuur gebrachte grond is een vijfde deel grasland. Om liet risico en de moeilijk heden van de landbouwbedrijven te verkleinen is het nodig dat aan de verzorging van het grasland en de verbetering van de veesta pel alle aandacht wordt besteed. Het handelsverkeer tussen de E.E.G.-landen breidt zich nog voortdurend uit. lerwijl met in gang van 1 januari 1961 het E.E.G.-verdrag voor de handel in landbouwproduktcn van kracht is geworden. Nederland neemt in de wereld- uitvoer van condens 'n zeer grote plaats in, want 50 hiervan is in Nederlandse handen. Dc uit voer bedroeg in 1959 b.v.: boter voor een bedrag van 177.931.000, kaas 218.541.000, gecondenseer de melk 287.891.000 en melk poeder 108.118.000, samen dus het enorm grote bedrag van ƒ822.471.000; een deviezenbron van eerste grootte. Uit het jaarverslag van de C.M.C.D. over 1958 blijkt dat vol gens de behaalde resultaten, op genomen door de eontrólevereni ging in Ooost Zeeuws-Vlaande- ren, de rundveestapel zich heeft opgewekt tot een der allerbeste van geheel Nederland. Voor de hoeveelheid melk ligt de gemiddelde dagproduktie in de provincies Friesland, Drenthe, Overijssel en Limburg tussen de 13,6 en 14 kg, voor Groningen. Gelderland, Utrecht. Zuid-Holland en voor Noord-Holand op 14,87 kg, maar voor Zeeland op 15,48 kg melk. Ook wat het vetgehalte betreft spant Zeeland de kroon jnef 585 gram vet per dag, terwijl Oost Zeeuws-Vlaanderen met een ge middelde van 5151 kg kg en 626 gram vet weer aan de top staat. Bij al deze verblijdende cijfers moet helaas ook melding ge maakt worden dat de melkvee houders door de voor het melk- jaar 1960/'61 door de minister van Landbouw vastgestelde garantieprijs weer een veer heb ben moeten laten vallen. Uit het rapport dat over de be drijfsresultaten van de landbouw en veehouderij in 1961 zal ver schijnen, zal blijken dat de index- uurlonen gestegen zijn tot 147, in de nijverheid tot 132 en het lands- gemiddelde tot 134, zodat de landbouw en veehouderij hier in niet geringe mate bovenuit gaat. Als ook het jaar I960 za] zijn af gesloten zal waarschijnlijk blij ken dat de stijging van de uur lonen in de landbouw en veehou derij nog sterker zal zijn dan die van de nijverheid en van het landsgemiddelde. De melkprijs was in 1910 in Friesland over 78 fabrieken 5.08 et. per kg. in 1934/'35 over 79 fabrieken 4,43 et. per kg en in 1958/'59 over 73 fabrieken 32,48 cent. Het is wel opmerkelijk dat in ons landje van melk en boter het verbruik per hoofd in vergelij king met andere landen, op één na (Italië), het kleinst is. n.l. 4,5 kg, in België en Luxemburg 8.3 kg. in Frankrijk 6.1 kg en in West-Dnitsland 6,4 kg. Het zal zaak zijn deel te nemen aan de eontrólevereniging. De kosten hieraan verbonden zullen ruimschoots vergoed worden dooi de daarmede bereikte betere resultaten, door het opruimen van de melkkoeien die de minste melk geven en/of het geringste vetgehalte. Doelbewuste fokkerij en tijdige schifting zullen rijkelijk beloond worden. In een vlot lempo werd hierna de vrij grote agenda afgewerkt. Na vaststelling van de notulen van de secretaris, de heer J. Goossen, werden de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Het financieel verslag over het jaar 1960 van de penningmeester, de heer K. Tollenaar te Hoek, gaf geen aanleiding tot discus- (Adv.) Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: if'i 2 Slit qo t sie, terwijl de heren H. de Feij- ter uit Axel cn D. de Jonge uit Hoek, als kascommissie de boe ken en kas van de penningmees ter in orde hadden bevonden waarna de voorzitter de heer Tollenaar dank betuigde voor zijn richtig beheer. Ook het verslag van de secre taris werd onder dankbetuiging aan de heer Goossen goedge keurd. De aan de beurt van aftreden zijnde heer C. A. Dees, stelde zich niet meer herkiesbaar. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van de heer Joh. Dekker Anthz. De voorzitter dankte de heer Dees voor het vele werk dat deze in de loop der jaren in het be lang der vereniging had verricht, Als blijk van waardering voor de vervulling van zijn bestuursfunc tie werd hem door de voorzitter een geschenk aangeboden, waar op de heer Dees wederkerig zijn dank uitsprak voor de prettige samenwerking in het bestuur en bij de leden onderling en voor het bij zijn aftreden ontvangen geschenk. Het bestuursvoorstel om het salaris van de controleur te brengen op 0.95 en 0,35 per koe en per contröledag werd z.h.s. aangenomen evenals de door het bestuur voorgestelde heffing over 1961 van 1,55 per controledag. Tot afgevaardigde naar de P. V. M. te Middelburg werd be noemd de heer W. L. den Hamer en tot diens plaatsvervanger de heer P. Jansen te Hoek. Door de controleur der vereni ging. de heer Joh. Jansen, werd een verslag uitgebracht over zijn werkzaamheden in het vereni gingsjaar 1960 en werden door hem de beste productiegegevens der ingeschreven melkkoeien be kend gemaakt. Na een korte discussie over zakelijke rfiededelingen werd de vergadering door de voorzitter onder dankzegging voor het vlot verloop gesloten, waarna het gezelschap zich verenigde aan een verzorgde koffietafel, na afloop waarvan de heer Mal jaars. vertegenwoordiger van het Landbouwconsulentsehap ie Axel een tweetal films vertoonde. Jaarvergadering Bond Ouden van Dagen. Gisteren werd in het Vereni gingsgebouw de jaarvergadering gehouden van de afdeling Zaam- slag van de Bond Ouden van Dagen, welke in verband met ziekte van de voorzitter, onder leiding stond van de wnd.-voor zitter de heer C. Ilerrebout. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd deelde de voorzitter mede. dat het ledental thans is gestegen tot 143 personen. Na vaststelling van do notulen bracht de secretaris, de heer J. de Vos, zijn jaarverslag uit, waar in gememoreerd werd de ge slaagde ontspanningsmiddag wel- ke in februari 1960 werd gehou den, evenals de uitstapjes waar aan de leden in 1960 hebben deel genomen. Uit het financiële verslag, dat door de penningmeester, de heer door HENRI VAN WERW? TE ER Vil 56) Nadruk verboden. l>e rots Men kan onder een spanning leven, die zó groot is, dat zij iemand verdooft, en alle wil vernietigt. Een dwang, die iemand in een geestelijke machteloosheid brengt, terwijl toch het lichaam leeft en beweegt en handelt zonder bewust zijn. Zo voelde ik mij. Ik zag Taipeke zonder de minste aarzeling, bijna als ver keerde hij onder hypnose, de poort binnengaan. In die smalle poort, die vier meter diep scheen, zodat het. een smalle gang leek. Na het licht slokte de duisternis daarin hem in eens op en zag ik alleen maar zijn silhouet tegen het licht daarachter. Dan zou ik binnengaan. Was daarachter ook het leven? Het liet me koud. Ik gingachter Taipeke aan. In een vreemde onbewustheid, die mij scheen opgedrongen door die zwijgende gestalte. Hun zwijgzaamheid liet alles in je zwilgen. dwong je eveneens een zwijgzaamheid op. alsof het geven van het minste geluid je oorvliezen zou hebben gescheurd. Maar toch greep ik snel naar Paneho achter mij. Hij was er niet! Ik greep nog eens. en zag om. Hij was er nog niet. Maar direct aehler mij ston den drie van die zwijgende ge stalten. Roerloos mei onbewogen gezichten. Geen centimeter van mij vandaan, als sloten zij daar achter de wereld af- Dan hoorde ik ineens het eer ste geluid. Een fel grauwen van Pancho en daarna een lange klagelijke huil. Dit geluid gaf mij ineens mijn bewustzijn terug. Ik had mij gebiedend laten leiden, ik was onbewust gevangene geworden, maar nu scheurde er iets, als werd een nevel van geslagenheid uil: me weggenomen. De kreet van Paneho! Om mij. Meteen was ik weer dc oude mens, ontwaakt uit een nacht merrie. Ik had een gevoel als bij een nachtmerrie waaruit men zich los wil maken, wil rukken... Ik was weer de Europeaan die zich niet door wilden laat re geren, die zelf heersen wil. Men nam mii miin hond weg, ik wilde Pancho terughebben. Pancho hoorde bij mij. Ik stond ineens tegenover die donkere gestalten en met alle kracht die in mij was riep ik: „Hier Paneho!" En dan in het Engels, en ik weet nog niet waar om ik die taal koos: „I want my dog". Niets antwoordde, de gestallen weken niet. Ik greep er een aan en poogde die op zijde te rukken. Het was of ik aan een boom greep, die weer tegen een andere stond. Of de gestalten zich samenpersten om onwrikbaar te zijn. Ze hadden de armen ge kruist over elkaar, ik voelde de stalen lijven als een muur. Ik sprong terug in de poort om armruimte te krijgen. Waar wa ren mijn wapens? Ik greep naai de revolver. Taipeke had die. Maar terwijl ik achteruit trad, kwamen de lichamen weer dich terbij, zonder mij iets te doen. Nu stonden er in de poort ook gestalten. Ik poogde weer arm ruimte te krijgen om uit te halen voor eën slag naar die stalen on bewogen gezichten. Er was geen ruimte meer. Ik kon mijn armen niet meer van mijn lichaam losmaken, ik stond als tussen een compacte menigte geklemd in een nauwe gang... Dan was ik er door gedreven. En langzaam, naarmate mijn woede zonk. opendefi zich achter de poort de lijven en ontstond een nieuwe V-vorm. Taipeke stond er ook en keek onbewogen naar mij... Nog céns hoorde ik Pancho klagelijk huilen. Alles moet in een droom zijn geschied, in een soort van hyp nose, die alleen mogelijk was door het van ontberingen ver zwakte lichaam, door het ver dorsten in de woestijn, de geheimzinnige invloed van de Groene Hel en vooral de duivel se zwijgende wijze waarop de nieuwe vijand ons langzaam maar welbewust insloot. In enkele dagen zijn wij tot willoze wezens geworden in de handen van een wilde stam, die echter uitstekend georganiseerd blijkt... En die, vreemd, ons niet heeft gedood. Nóg niet! Ik lig nu in een soort van hut die van zwaar hout gemaakt is, van houten tralies is voorzien en omgeven- door hoge heesters en geboomte, zodat ik geen uitzicht heb. Geen enkel geluid dringt van buiten tot mij door, ofschoon ik mij omgeven weel door hon derden misschien duizend men sen, die op deze rots moeten wonen. Anders zouden zij niet zoveej krijgers uitzenden. En toch heb ik mij nergens in het oerwoud zo eenzaam gevoeld als hier. Taipeke is et- niet en Pancho is er niet. Indien ik deze laatste maar bij me had. Wat heeft men met Taipeke gedaan, of wat heeft Taipeke zelf gedaan? En wat met Paneho? Ik heb niets kunnen waar nemen, toen ik naar boven ge voerd werd. Ik was omgeven door de mannen die mij zwijgend gevangen namen, die zeker even groot waren als ik, maar hun mantels hoog hielden en nauw aangesloten bleven... tot ik voor deze hut kwam. Wat heeft men met mij voor? Al mijn bezittingen liggen naast mij. (Wordt vervolgd.) llJ-iO A. Lecnhouts, werduitgebrachi bleek dat de jaarrekening slooi I met een batig saldo..evenals het afzonderlijk onderlinge fonds. De periodiek aftredende he-1 stuursleden de herön H. Over- beke, C. Herrebout en A. Leep houts werden bij acclamatie her- kozen, terwijl in de plaats van I de heer H. Dieleman, die als be stuurslid bedankt had, bij accla-1 matie werd gekozen de heer Jac. Herrebout. De voorzitter zeide dat hij gaar I ne zou zien dat op een voigendr ontspanningsavond hulp went verleend door meisjes voor het aanbieden van verversingen en dergelijke. Verder deelde hij mede, dat op 13 maart te Terneuzen een ver gadering zal worden gehouder waarvoor een spreker1 Is uitgeno digd. Bij de rondvraag wees de hee- K. Hamelink er op, dat bij de gf bruikelijke rondgang voor fit jaarlijks uitstapje wel eens ge ïnformeerd wordt-naar deelnam' hieraan evenals naar deelname aan de vaeantlevaart van hei Roode Kruisschip „Henry Du. nant". De heer S. van Berkmoes op- pert bezwaren over de rondgang. - Tenslotte betuigde de heer Dip leman —Dieleman zijn dank voor de prettige samenwerking tussen bestuur en leden, waarna de ver gadering door de voorzitter or der dankzegging voor de betoon de belangstelling werd gesloten. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter Th. Bos Markt 25, tel. 2303. Apotheek geopendHamann. Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Groene Kruis ëh'Wft-Géle Kruis: zr. E. A, H. de Vries, Scheldekade 62, tel. 3262. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel. Sas van Gent en Zaamslng waargenomen door dierenarts T van Roon, Westkade 119a te Sas van Gent, tel. 01158588. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van vrijilne 10 februari. GROENTEN. Per 100 stuks: Liassla C II ƒ16 18. Per kg: Witte kool 5 ct; Prei 16 33 cl; Knolselderij 47 ct; Spruiten (gesch.) 63 78 ct, idem (ongesch.All 3053 ctUien ct: Witlof A II 74—80, B 79 8-1 ct, Bil 78 79 ct. afw. 15 f.5 ct; Stoof.sta Ti—60 ct; Schorseneren 11 36 ct. FRUIT. Per kg: Appelen: Jonathan II m. 70 33ct. m. 65 28 ct. tl D 8 - 10 cl, III grof 17—18 ct, Ut fijn 11 12 ct, kroot S 10 ct; Goudreimette III grof 16—17 ct. De justitiële autoriteiten van Rijnland-Palis hebben „Inter pol" om medewerking verzocht bij de jacht op de voortvluch tige Bernhard Kirnmel. die als „AI Capone" bekend staat, en zijn vriendin Tilli Dohn, ook .vel ..Revolver-Tilli" genaamd |De twee gezochten zouden zich waarschijnlijk niet meer in dc palts ophouden. De 24-jarige wever Kimmel yordt. verdacht van moord. Hij \gas at drie weken lang in voor arrest maar wist zich donder dag bij een gerechtelijke plaats opneming uit de voeten ts ntaken met medeneming van zijn vriendin, een fabrieksmeis je. dat als getuige bij de plaats opneming aanwezig was. Nadat hfm op de plek. waar hij een geheime bergplaats zou aan wijzen, de boeien waren afge daan. haalde hij plotseling uit de bergplaats een machine pistool te voorschijn, vuurde op de volkomen verraste politie mannen, trok zijn vriendin met zich mee een helling af en ver dween. Hij zou over nog wel een honderd schoten munitie beschikken en mogelijk hier en daar in de bossen reserves aan wapens, munitie, geld en levensmiddelen hebben liggen Politie en gendarmes hebben vrijdag vruchteloos de om geving uitgekamd. Kimmel wordt ervan verdacht in de Nieuwjaarsnacht de 49- jarige letterzetter Kar) Werrz uit Hassloch in het Paltser woud doodgeschoten te hebben. Toen wierp Jo zijn aangezicht boog zich neder Hem; „Wat he< lot ZUn knecht Joz vo dc Het is moeilijk om tegenover God ding te vinden. Over het algemee kaarsrecht tegenovei heeft tegenover G keerde houding aang was de oer-zonde. Hl benen gaan staan e leven in eigen band Wii volharden daari ben ons leven ook den. En we staan kracht. O, we „staar lijk. We staian in or We staan op ons s staan erop. En nu resulteert moeting tussen m hierin, dat God die s van de benen slaat hij aan eigen kunne bezit uit de handen over God blijft niets staan. Er 4s maar c die de rechte houdii de grond.' Er staat hier opm Jozua zich ter aard. dei daad. dat moeten We moeten onsze werpen. We moetei wil. onze eigen eigen dunk onze te en prominente pe als iets nietswaai de werpen. Alle ze in ons leven mo i grond. Totdat er i overblijft dan eer 1 fnens. en een nede f die ootmoedig sta heeft mijn heer tot 2 I zeggen?" Met zulke knecht E Tig knielen, gaat I grote daden doen rechte houding or I veroveren. „Toen i 1 viel ik als dood aan Zo verging het Joht mos. Als we Hem dan krijgen we we houding". (Uit: „De Stem ac OOST ZEEUWS-VL ZONDAG 12 FF (Eerste Lijden: NED. HEKV. Axel: 10 uur Ds. P 2.30 uur Ds. W. wen, van. Hoek. Hoek: 10'uUr Ds. W wen: 2.30 uur E -nings, van Axel. Hontenisse: 9.30 uu Tinimers, van Hl Avondmaal.) Hulst: 10 uur Eer' Heijboer, van Zaa Philippine: 11 uur Post, van Terneu: Sas van Gent: 9.3C Schotten, van Terne Sluiskil9.30 uur Cupédo (m.m.v. 1 uur Ds. J. G. N. Terneuzen: (Noords Ds. P. A. v. d. VI •T. Scholten. Gebouw „De Scha Wika De Haan. „Bethel": Geen J Zaamslag: 10 uur Ph. M. Becht. GEREFORMEEF Axel: 10 en 3 uur Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2, J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur W. C. van Halten Zaamslag: 10 uur e den Boer. GEREF. KERK Hoek: 10 uur en 2 Bijl. Terneuzen: 10 uur Smit. CHR. GEREF Zaamslag: 9.30 uu Ds. L. Kleisen, v; GEREF. GEM Hoek: 9.30 uur dienst. Terneuzen: (Vloosw uur, 2 uur en 6 GEREF. GEMEE Terneuzen: (Frans uur en 3 uur lee OUD-GEREF. G Terneuzen: 9.30 ui uur Ds. A. de R« ROOMS-KATHOI Axel: 10 uur, 2.30 H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 H. H. Missen. Huist: 6.30 uur, 7.4! 10 uur: H. H. M Philippine: 7.30 u H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, uur: H. H. Miss Sas van Gent: 7 u 10.15 uur: H. H. Terneuzen: 7 uu 10 uur: H. H. V. (Adv.) HA ZET-FABRIEK EN

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2