en u van de week RIJK WORDEN VITAMINES 977 KOOP LINNEN MAAR LET OP DIT GARANTIEMERK Laat ze het hoofd maar stoten MOHAIR 't Geknipte bandje De top de Z Perst vli E Aanvankelijk was te spreken over „coi stellen voor de orga dergelijke bijeenkom men werd dat dez< aan het werk zal g h[vooruit te lopen op e' ■permanente koers. I Deze commissie z< 'comn.unique, cok ar men van ue Europes king bestuderen, in die welke te maken de ontwikkeling van eefcappen. Ptaflina 10 Zo'ii levensles is het geld dubbel en dwars waard f foot di door andermans slapeloosheid Waar komen ze in voor DVRUE ZEEUW Zaterdag 11 februari 1961 Zo*n levensles is het geld dubbel en dwars waard „Zeg, gaan we vanmiddag weer gezel lig de stad in?", informeerde Anneke tij dens de koffietafel. Het was eigenlijk een gewoonte geworden, dat moeder en Anneke, haar oudste dochter, zater dagsmiddags om de veertien dagen de stad in gingen om winkels te kijken en een en ander te kopen. Moeder keek eens bedenkelijk. „Neen kind, het is mij te koud en te guur. Bo vendien belde oma vanmorgen op, om te zeggen dat ze vanmiddag even langs kwam". Anneke keek zuur, het was een echte tegenvaller. Want samen met mam de stad in was altijd zo gezellig. Ze keken eens daar, er werd gebabbeld, er werd wat gekocht en tenslotte dronken ze ge zellig een kopje thee in de stad. Moeder zag heel goed, hoe het haar oudste tegenviel. Ze lachte geheimzin nig en zei: „Huister eens kind, ik vind, dat jij vanmiddag maar eens alleen moest gaan." „Nou, dat vind ik niets leuk hoor!" protesteerde Anneke. „Boven dien kunnen we dan niets kopen." Moeder keek haar eens aan en trok de wenkbrauwen op. „Waarom zou ja niets kunnen kopen," informeerde ze, „je hebt toch pas je salaris gehad?" Anneke's mond zakte wijd open van verbazing. „Bedoelt u dandat ik?" „Ja zeker, ik bedoel, dat jij er nu maar eens alleen op uit moet gaan en zelf moet beslissen wat je wel en wat je niet zult kopen." Anneke snakte naar adem. Een half jaar geleden kwam zij van school en kreeg ze een kantoorbaantje. Het sala ris dat ze ontving leek haar een waar fortuin. „Mag ikehmijn hele salaris uitgeven?" vroeg ze weifelend. Moeder haalde haar schouders op. „Dat moet je zelf weten, als je er maar rekening mee houdt dat er nog 26 da gen in de maand zijn, voordat het weer de eerste is." HET JUISTE BESTEDEN Opgewonden toog Anneke de stad in. Zoiets was haar nog nooit gebeurd. Wanneer ze met moeder ging, keken ze rond en vertelde Anneke wel wat ze leuk en mooi vond, maar wanneer er iets gekocht werd, besliste moeder. Met de wensen van de dochter werd uiter aard wel rekening gehouden, maar moe der had het laatste woord in verband met kwaliteit en prijs. Oh zeker, ze had er met haar dochter dikwijls over ge sproken. De voor- en nadelen van al die dingen uiteengezet, maar het was bij Anneke meestal het ene oor in en het andere weer uitgegaan. Nu stond ze daar in de stad, met de volle vrijheid om te kopen wat ze wil de, voor zover haar portemonnee het althans toeliet. Een heerlijke roes maakte zich van haar meester. Wat za lig om zo je eigen baas te zijn. Ze neus de hier en ze neusde daar. Het leek wel of de hele wereld aan haar voeten lag. Alle verleidende krachten werkten in haar samen en plotseling barstte ze los. Ze kocht links en rechts wat los en vast was. Een truitje dat eigenlijk te klein was. Maar och, het ding was zo ont zettend leukeen plastic tasje voor een prikje, wat paren goedkope nylons en zo ging ze maar door. Ze miste de lijn der ervaring, zoals te verwachten was. Ze kocht prullen omdat het zo leuk was, ze liet zich dingen door verkoopsters aansmeren, ze betaalde teveel voor iets van inferieure kwaliteit en zo kwam Anneke aan het eind van de middag thuis met haar armen vol pakjes, maar zonder een cent, in haar portemonnee. EEN GOEDE LES „Waar is Anneke?" informeerde oma. „Die is voor het eerst alleen de stad in met haar hele maandsalaris in haar zak," vertelde moeder. Oma kreeg er bijna iets van. „Maar kind, dat is toch onverantwoordelijk." barstte ze uit. „Zo'n jong ding van nauwelijks acht tien jaar. Ze kan wel al haar geld uit geven aan de grootste prullen!" Moeder knikte. „Ja dat hoop ik, dat hoop ik echt!" verzekerde ze. Oma was sprakeloos. „Maar dat is je reinste geld verspilling!" „Ervaring is nooit te duur gekocht," glimlachte moeder. „Tot nog toe heb ik altijd alles voor Anneke uitgezocht of haar aangeraden iets te kopen. Ze moet eenmaal zelfstandig worden en bevoegd zijn tov oordelen over dat, waar ze haar geld aan zal uitgeven. Ik hoop dat ze zich bekoopt en al haar geld heeft uit gegeven, zodat ze de rest van de maand zonder zit. Dat is de beste manier om haar de waarde er van te leren. Iedere dag dat ze geen geld heeft, zal ze be seffen hoe dom ze was en wanneer ze inziet welke waarde ze in één middag over de balk gooide, zal ze ook begrij pen dat ze' moet uitkijken en alleen haar geld uitgeven aan dingen, waarvan ze weet dat ze er plezier van zal heb ben, dingen die het waard zijn. Ze zal beter gaan opletten bij het kopen. Heus oma, laat ze haar hoofd maar eens stoten, ondervinding is de beste leer meester. Ze heeft er nu de leeftijd voor!" (Nadruk verboden.) ELLY MARTINS. Practisch, fraai, voor ieder te betalen en de grote mode van het ogenblik: een mohair shawl. Het hier afgebeelde exemplaar, van de Blitse ontwerper Asher, heeft twee verschillende zijden en kan aan beide kanten wor den gedragen. Er zijn bepaalde bindmidde len die behalve zetmeel nog an dere waardevolle voedingsstof fen bevatten. Van havermout is dat wel bekend, maar dat b.v. boekweit goede eiwitten bevat en daarnaast ook nog waarde volle voedingszouten en vita mines is minder bekend. Boekweit is behalve als hele korrel ook verwerkt tot boek- weitmeel, grutten en boekweit- vlokken te krijgen. Er kunnen allerlei smakelijke nagerechten mee worden bereid, die gezien hun voedingswaarde, een prachtige aanvulling van de warme maaltijd kunnen beteke nen. ZONDAG: Bruine champignon soep, kipragoüt in rijstrand, lofschotel, vruchtencrême (met boekweit vlokken) MAANDAG: Runderlappen, an dijvie, aardappelen, appel moes met schuimkop. DINSDAGBloemkool, aard appelsoufflé, kaasgehakt, ca- ramelrijst. WOENSDAGStoofsla, eier- croquet, pommes frites, mar mervla, (yoghurt en choco ladevla), (pruimen weken.) DONDERDAG: Rode kool, ha- chée, aardappelen, hangop met pruimen en beschuit. VRIJDAG: Finse vissoep, of erwtensoep, appel- en kren- tenpannekoekjes. ZATERDAGBoekweitschotel met kaas, fruit. RECEPTEN Vruchtencrème. 1 eidooier, 3 eetlepels suiker, sap van 'A citroen, liter yoghurt, 27 gram (4 eetle pels) boekweitvlokken, '/a dl vruchtesap (ananas, sinaas appel of kersen), liter slagroom. De eidooier roeren met de suiker. Het citroensap, de yog hurt, het vruchtesap en de boekweitvlokken toevoegen en de massa door elkaar roeren. De slagroom stijf kloppen en voorzichtig vermengen met de vlamassa. De crème enige tijd op een koude plaats zetten, ver volgens overdoen in een glazen schaal en garneren met de vruchten. Boekweitschotel met kaas. schotel in een vrij warme oven plaatsen. Het gerecht in een half uur laten rijzen en van bo ven lichtbruin laten worden. Het gerecht onmiddellijk opdie nen. Finse vissoep. 1 liter melk, 125 gram (1 Va kopje) boekweitgrutten, zout, 2 eieren, 100 gram oude ge raspte kaas, boter, peper, nootmuskaat. De melk aan de kook bren gen. Onder roeren de boekweit- grutten met het zout in de melk strooien. De pap aan de kook brengen en 10 minuten laten doorkoken. De eieren splitsen, de dooiers loskloppen. De pap vermengen met kaas, boter, eidooiers, peper, nootmuskaat en zo nodig zout. De eiwitten stijf- kloppen en de gruttemassa er voorzichtig doorroeren. Een vuurvaste schotel omspoelen en het mengsel erin overdoen. De 1 kg vis schoonmaken, was sen en met 1% liter water, 1 pond aardappelen, 1 ui, een paar peperkorrels en wat zout 1 uur laten koken en dan zeven. 50 gram boter smelten, droog 50 gram bloem toevoegen en met de bouillon een gladde soep ervan maken, 3 klein gesneden preien erbij doen en de soep 10 min. doorkoken. In de soepterrine 2 eidooiers met 2 eetlepels peterselie en 1 dl koffieroom loskloppen en al roerende de soep erbij doen. Broodcroutons erbij geven. Ver koudheidsbacillen <Jijn als de dood voor „tolk en h°°'WtS' Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Over Kennedy gesproken In de collectie voor len te en zomer 1961 van de Romeinse modeontwer per Mosconi is deze creatie een opvallende nieuwigheid. Het is een cape met „vleermuis- vleugels" van witte wol met zwarte ruiten en zwarte franje. Twee grote zwarte knopen breken het front. Onze wijze kater Kennedy gaf juist zijn eerste persconfe rentie, waarbij hij alle dieren in en om ons witte huis had uitgenodigd behalve de gevrees de poedel Castro, toen elders enige opschudding ontstond on der het poepoea-dierenvolkje. Een rijke persjongen stond op om te vragen, waarom deze poepoea's niet waren genoemd in Kennedy's installatierede. „Wie zijn die poepoeas?" wil de onze dierenpresident weten. „Vooraanstaande maraboes", zei Jan, de kwaaie kater van de overkant. „Nee, kakatcres" interrum peerde de soepkat Arno. „Gnoes", wist ons Portugese oorlogsschip, een kwal van een kwal. „Koekkoek!" schreeuwde IJzerhouder, de onttroonde pa pegaai. „Een koe dus", oordeelde Ken nedy, omdat IJzerhouder zo vaak iets twee keer zei. „Nee, vooraanstaande mara boes," herhaalde Jan. En hij tijmde een beetje, omdat hij wist dat hij gelijk had. Maar ja, in de dierenpolitiek wordt niet geluisterd naar de praatjes van degenen de gelijk hebben, daar geldt alleen het recht van de sterkste, of van de brutaal ste. „Die kakatoes brengen de vrede in gevaar!" riep Arno heel hard. „Het gaat in onze wereld niet om de vooraanstaande koei en, de vooraanstaande gnoes en de vooraanstaande andere ver keren, hoe ze ook heten mogen, het gaat om de achteraan ko mende, de achtergebleven die ren van onze beschaving," sprak Kennedy plechtig. „Ik heb met vooraanstaande poepoea's gesproken," begon Jan weer. „Maar als er over die poe poea's gesproken wordt, mogen ze het niet horen!" viel de rijke uit, „de radio kankan „Kan?" „Kankan er niet over spreken, 't Wordt er uitge knipt." „Hahaha," lachte de papegaai. „Die vooraanstaande poe poea's hebben mij verzekerd.." probeerde Jan, een beetje kv/aaier. „Koekkoek, koekkoek," schreeuwde IJzerhouder, „haha ha!" „Die kwaaie wil vechten," riep de soepkat. „Luister liever naar mij," zei het Portugese oorlogsschip, „een brakwaterpoliep heeft z'n vangarmen naar mij uitgesto-j ken, dat is erger!" „U bedoelt die losdrijvende zeedraad?" vroeg Kennedy. „Ik vraag onmiddellijke hulp tegen die kwal, 't is een zeepi raat." „Bemoei je niet met die kwal len," waarschuwde John Buil, da terrier. „Ik kan u verklaren, dat de vooraanstaande poepoea's van oordeel Niemand luisterde naar Jan en hij werd steeds kwaaier. „Ik zal er wat kogelkwallen op af sturen," zei onze wijze ka ter. „Als dat maar geen kogel knallen geeft," piekerde een hamster en hij begon zijn voed selvoorraad in veiligheid te brengen. „Ik eis kogelkwallen voor m'n verdediging," jammerde Arno. „Die brakwaterpoliep be dreigt m'n dochter Angola," zeurde de kwal uit Portugal. „Die vooraanstaande brak- ik bedoel poepoe begon Jan weer. „Koekoek, koekkoek, haha!" onderbrak IJzerhouder schate rend, vooraanstaande poe poea's wensen „Kogelkwallen, vlug!" rien Arno. „Alle» losdrijvende poliepen moeten vernietigd worden eiste de kwal. „Ben jij de eerste," antwoord de Kennedy. „Bedenkt u wel, vrienden, dit gesprek wordt per radio uitgezonden." „Maar dat kunnen we niet doen!' schrok Jan de kwaaie, „cis vooraanstaande poepoea's zouden denken, dat „Hahaha", gierde de pape gaai, „laat ze toch lachen!" Enfin, de persconferentie is uitgezonden. Maar in het band je voor de poepoea's heeft Jan iets laten knippen. Die kwaaie! 't Is maar dat ieder Weet wét en waaróm. (Nadruk verboden.) ELLEN EECKHOFF. rank.- mts tttH,"n MIJNHEER BURNETT, HET WAKENDE WONDER Hebt u ooit gehoord van een toestel dat aangename geuren verspreidt en dat tegelijk sussende geluiden maakt? Hebt u ooit nagedacht over niet-kruimelende bis cuits en een „slaapmutsje" van sherry met melk? Al deze dingen worden in de handel gebracht: deze dingen en nog veel en veel meer! Amerika zou Amerika niet zijn, als handige zakenlieden niet zou den profiteren van de radeloos heid van de wakkerliggers. In New York kan men in 'n „slaap- winkel'' alle mogelijke spullen en spulletjes kopen, die het in slaap vallert heten te bevorderen. Greep uit inventaris Hier volgen enkele van de daar aangeprezen artikelen: grammo foonplaten, die zacht uitgespro ken suggesties om te gaan sla pen te horen geven. Er is ook een plaat waarop men suggestief geeuwen kan beluisteren en een machine om de matras zacht en aangenaam te laten schomme len. Hiermee is de sortering van de slaapwinkel nog lang niet uitge put. Wat zoudt u1 denken van een versterker van de babygeluidjes uit de kinderkamer? Voorts toont men u graag een electri- sohe vibrator voor spierontspan- ning, voetwarmers, oogkleppen en natuurlijk ook oorafsluiters. En dit alles is dan nog maar een vrij willekeurige greep uit de inventaris van bedoelde slaap winkel, want er is nog veel meer. Wie ondanks al deze aardig heden de slaap toch nog niet zou kunnen vatten, vindt in deze zaak nog een keur van leesboeken en geschriften. Deels zijn die boeken en verhandelingen zo saai en ver velend dat zij de slaap zouden bevorderen, deels ijezien zij de problemen van de slapeloosheid van de wetenschappelijke kant. linnen heeft alléén voordelen 'I zit op alle linnen artikelen. Bij het woord „vitamines" denkt men meestal aan groen te en fruit. En niet ten onrech te. Maar ook in andere levens middelen komen vitamines voor en er zijn bepaalde vitamines, waarvan groente en fruit zeker niet de beste bronnen zijn. Neem bijvoorbeeld vitamine A. Wanneer u uw pakje marga rine eens goed bekijkt, ziet u erop staan dat de margarine 'n bepaalde hoeveelheid vitamine A bevat. Van nature komen in margarine in tegenstelling tot boter geen vitamines voor. De toevoeging van vitamine A aan margarine is in ons land jaren geleden verplicht gesteld. En wel omdat de kans groot is, dat zonder deze verrijking van margarine bij grote groepen van de bevolking een vitamine A-tekort zou ontstaan, ook al zou men elke dag b.v. groente, fruit, melk, bruinbrood, vlees en andere „gezonde" levensmidde len eten. De vitamines verschillen van elkaar in eigenschappen en wer king. Sommige komen vooral in bepaalde vetten voor: de vita mines A en D. Er zijn vitami nes, die gemakkelijk verloren gaan door koken (vooral vita mine C) en andere, zoals vita mine A, die goed tegen nor maal „huishoudelijk" koken en bakken bestand zijn. Een verlies van vitamine C bij het koken is niet te voorko men, men kan het wel beper ken. Bij „modern" koken gaat van groente een kwart of meer van de oorspronkelijk aanwezi ge hoeveelheid vitamine C ver loren. Wanneer men ze echter lang kookt in ruim water of wanneer van tevoren gekookte groente wordt opgewarmd, is 't verlies nog groter. Hieronder kunt u in tabel 1 zien welke produkten het rijkst zijn aan bepaalde vitamines en vervolgens, in tabel 2, welke le vensmiddelen het meest bijdra gen tot de vitaminevoorziening. Dit lijkt misschien wat dubbel op, maar is het niet. In het eer ste lijstje zult u bijvoorbeeld vinden dat havermout zeer rijk is aan vitamine B, in het dag menu is havermout zeker geen belangrijke bron van. dit vitami ne, omdat er maar weinig van gegeten wordt. Iets dergelijks geldt voor roomrijk aan vita mine A, maar in de normale voeding niet van belang. Daar tegenover staat, dat melk niet zeer rijk is aan vitamine A, maar wel belangrijk bijdraagt in de vitamine A-voorziening wanneer de aanbevolen hoe veelheid van ongeveer 6 dl per dag wordt gebruikt. Onderstaande produkten zijn rijk aan Vitamine A levertraan, lever, nier, boter, margarine, room, kaas, ei, (vet te vis: paling, haring, makreel). Vitamine B, gistextract, peulvruchten, le ver, nier, havermout, noten, pindakaas, vlees, brood, enkele groente*. Vitamine B? gistextract, lever, nier, vlees, vis, eieren, kaas, melk, karne melk, groene groenten, boon tjes, doperwten. Vitamine C de meeste groenten en vruch ten, vooral paprika, bloertikool en andere koolsoorten, tomaten prei, knolraap; rozebottels, zwarte bessen, sinaasappelen, grapefruit, citroenen, aardbeien, rode bessen; aardappelen. Caroteen wortelen, groene groenten, bladgroenten, groene koolsoor ten. Hoofdredac nrires )irecteur-n«y-- Redactie-„ Adni'nistr: .ad» at res: :ie-aé Toch enkele uurtjes Dat de slapeloosheid voor velen een werkelijk probleem is, zal niemand betwijfelen. Men dient overigens de verhalen van men- sen die de hele nacht geen oog dicht doen, met een korreltje zout te nemen. Mensen die aan slapeloosheid lijden, slapen meestal heel wat meer uurtjes dan zij zelf we! i weten. Slechts een heel enkele maal komt het werkelijk voor, I dat iemand helemaal niet slaapt In dit verband noemen we de naam van Eustace Burnett uit het Engelse dorpje Hose, een oude heer die bjjna vijftig jaat niet geslapen heeft. Deze mijn. heer Burnett, die door zjjn huis dokter het wakende wonder wordt genoemd, stemde erin toe, dat hij een weekje ter observatie in een ziekenhuis zou worden op genomen. Zijn beweringen over volledige j slapeloosheid konden daar aan de werkeljjkheid worden getoetst. Hij is in het ziekenhuis werke lijk de hele week klaar wakker geweest, ook na toediening van slaapmiddelen. Waarschijnlijk moet de oor-1 zaak van deze merkwaardige af-1 wijking gezocht worden in een 1 ziekteproces dat deze man in zijn 1 jeugd heeft doorgemaakt. De centrale regulatie van het i slaapmechanisme, dat zetelt ft V bepaalde hersengedeelten, is bij die ziekte blijkbaar aangetast. Beslist ontoereikend1 Voor de heer Burnett heeft dat niet-slapen klaarblijkelijk geen nadelige gevolgen gehad; het is een man met een krachtig gestel. Het is niet iedereen gegeven er gezond bij te blijven indien de nachtrust uitsluitend bestaat uit enkele uurtjes kalm liggen. Voor de meesten van ons zou dit beslist ontoereikend zijn en gelukkig neemt de slapeloosheid meestal niet zulke excessieve vormen aan. Ze heeft gewoonlijk ook heel andere oorzaken. De meeste slapelozen lijden, in tegenstelling tot de oude Engelse boer, nogal erg onder hun kwaal. Ze verzinnen dan de meest vreemde dingen om ervan af te komen en het is daarom niet ver wonderlijk dat de slaapwinkel (in de Verenigde Staten) in een be hoefte voorziet. O, ja, er is daar ook nog een kinband te koop, maar grappemakers zeggen dat die er is om de mopperende we derhelft de mond te snoeren. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden). Telefoon Bjtror.umrnei Sb Abonnementsprijs ^kaand T 2. 2073 S8I50 f l we 0e conferentie vai Lgsleiders van de zes £to Europese gemeens tordag te Parijs geë f het uitgeven v an een (),o waarin wordt gez. Wee de bijeenkomst" v lingsleiders op 19 m Kl| worden gehouden I besloten dat „een con jgpengesteld u'' vertt grimes van de zes wordt belast met he van „concrete voorste bijeenkomsten van sti «I regeringsleiders, e jpndere bijeenkomsten tijk lijken." Lie zes regennge Leen geest van gi vriendschap" te s overeenkomsten die hng met de anuere t den. in het bijzonde jand en met alle la rekl. zouden kunne: i en nevorderen. Het geweest dat tegen t andere landen in o deze passage heel gen. De landen zul! jn dezelfde alinea t -munqué gezegd, te naar oplossing van die uii het bestaan nomische blokken voortvloeien. ..De conferentie middelen te zoeken ganiseren van een ueke samenwerkin er om de basis te lc unie die zich geleic kelt. In het ontwen stond dat deze unit ogenblik beperkt i staten van de Eur mische Gemeenscha worden uitgebreid die de verplichting! staten op zich wild Deze laatste zin» schrapt. „Er is vast gestel tiging van een nie trekkingen in Eur zeer gegrondvest is keling van een gen ke markt door af: beschermende tari< Het gezaghebber sche blad „Politik incident met het president Brezjnef gen van vooraf be Het was deze t geluk of een verg gerijnse opstandel: ken niet over vlk deze richting keu gumenten worder het incident te re ..Wij zouden Pat gen wat zou zijn neer het vliegt staatshoofd was ten." aldus „Polit Het orgaan van gering „Izwestia" nieuws van de a vliegtuig van pres onder een kop dii gina beslaat„Oi banditisme". „De publieke c ontwaardigd ovei cerende agressie spreekt verder internationaal b» „een provocatie ten zonder prece Radio Moskou persagentschap melding van prt sten in fabriekei lende delen van ticulieren en org ben protestteleg de Franse amba: kou gezonden. De Parijse cori de „Izwestia" scl kop „Hiervoor be cuses" dat het Franse voorlich Algiers zich met dat het vliegtuig

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 10