Provinciaal nieuws DE GROENE HEL We blijven touwtrekken oeilijk* AGENDA I dragen. Het and s laan rle rand van het I Toen Kubzitschek in tor macht kwam was K-in dc Braziliaanse *n Por doJla Pagina 2 DE VRITE ZT5T5U1W! Vnfdag lïï'JSErtfsSfiïMfci TERNEUZEN AXEL. Vliegtuig van president Brezjnef door Franse straaljager aangevallen NIEUWE REGERING IN LEOPOLDSTAD WAARSGHUWING VAN TSJOMBE De zaak-Kaufmann Chroesjtsjef eri Kennedy AMBTENARENPENSIOENEN OMHOOG EEN MAMMOETHSCHOOL HET TWEEDE T. V.-PROGRAMMA 10 februar Verbetering ambtenarenpensioenen Een mammoethschool N. T. S. wil tweede programma tot zich trekken acht doden bij navo-oefening ..winterschild" Kubitschek te wachten. de toesta ]n loeani Sowjet-held uit boek in onge Overleden. tn de nacht van woensdag op donderdag is in het Juliana-zie- kenhuis aan do bekomen ver wondingen overleden de heer J. A. B. handelsvertegenwoordiger ie Breda, die woensdagmiddag op de provinciale weg Terneuzen Axel ter hoogte van de woonwijk Vaartwijk door het slippen van de door hom bestuurde auto legen een langs deze weg staande boom lorechl is gekomen, waar bij de auto totaal werd vernield. Aanrijding. Gistermorgen Ie ongeveer hall twaall had op het kruispunt Westkolkstraat—Dijkstraat een aanrijding plaats, waarbij een bromfiets en een auto waren be trokken. De heer D. M., wonende te Terneuzen, wilde op zijn brom mer vanuit de Dijkstraat de rij weg van de Westkolkstraat over steken in de richting van de brug over de middensluis, terwijl de heer G. J. P. van B. uit Oost burg met zijn Volkswagen vanaf deze brug linksaf de Westkolk straat in wilde rijden. Bij de daarop volgende aanrij ding werden brommer en auto beschadigd. Aanbesteding bouwputten nieuwe zeesluis. Op het bureau van de hoofd ingenieur-directeur van de Rijks waterstaat te Middelburg zal woensdag 22 maart a.s. de aan besteding plaats hebben van de bouw van de bouwputten voor de nieuwe zeesluis te Terneuzen, waarvan de aanwijs zal geschie den op woensdag 8 maart. Examen Sportschool „Kreijtz". Tijdens de dinsdag onder a uspiciën van de N. J. J. B. door de leraar H. Kreijtz in de dojo alhier afgenomen examens, slaagden de volgende candidaten: 5e kyu (gele band) de heren A. Schieman te Sas van Gent, W. Dieleman te Hoek, A. Klok en H. van Strien, beiden uit Terneuzen. 4e kiju (oranje bandl de heer C. Dieleman te Terneuzen. 3e kiju (groene band) mej. A. Maas en de heren K. de Jonge en C. Mechielsen allen te Terneu zen. 2e kiju (blauwe band) de heren P. van 't Hof te Sas van Gent, J. P. de Hullu te Axel en D. Gue- quierre te Terneuzen. Jaarvergadering' van dc afd. Terneuzen van de Bond van Nederlandse Huisvrouwen. Dinsdag 7 februari belegde de Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Terneuzen, haar jaar vergadering in café „De Vriend schap". De opkomst was vrij goed. De presidente, mevr. Ver meulen, heel te de aanwezigen hartelilk welkom. Nadat de notu len der vorige jaarvergadering waren voorgelezen en goedge keurd brachten de secretaresse, mevr. Voorhans en de penning- meesteresse, mevr. Reinders, hun verslag uit over het afgelopen jaar: beide rapporten muntten uit door uiterste nauwkeurig heid. De presidente dankte dan ook de beide dames voor het voor treffelijke werk, dat zij in het be lang der vereniging hebben ver richt. Aan de leden van de kas- commissie en de beheerster van het „Lief-en-Leed"-potje werd eveneens dank gebracht. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. J. H. G. Slot Bax. die de verzorging van het maandbericht op zich zal nemen, in plaats van mevr. v. d. Ouden, die door drukke werkzaamheden zich niet meer herkiesbaar had gesteld. De presidente heette mevr. Slot hartelijk welkom aan de be stuurstafel en dankte mevr. v. d. Ouden voor het vele werk, dat zij in deze afgelopen drie jaar voor de vereniging heeft ver richt. Tot nieuwe leden van de kas- commissie werden benoemd: mevr. Drijver en mevr. De Roode. De overige agendapunten wer den hierna in een vlot tempo af gehandeld. Na de pauze was liet woord en kleurenbeeld aan de heer en mevr. Van Os over hun verblijf in Pakistan. In een praatje vooraf vertelde de heer Van Os iets over de ge schiedenis en geografie van dat land. Pakistan werd in 1947 ge vormd uit de Mohammedaanse provincies van Brits Indië en be staat uit 2 delen, die 1800 km van elkaar verwijderd liggen: n.l. West Pakistan een onvrucht- VRIJDAG 10 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „In de schauduw der nazi's". Hotel Centraal, 8 u.: Grote Biljartwedstr. Kees de Ruij- ter, cx-Europeeskampioen, speelt tegen R. Dieleman uit Axel. ZATERDAG 11 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ,,In de schaduw der nazi's". Concertgebouw, 8 uur: „De furie in rose tricot." SPUI: Sportterrein, 3.30 uur: SpuiW emeldinge. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De Geisha Boy". baar dor land met rotsachtige bodem en met minder dan de helft der totale bevolking en Oost Pakistan een groen en vrucht baar land met een dichte bevol king. In het eerste gedeelte van zijn causerie vertoonde de heer Van Os, geassisteerd door zijn echt genote, plaatjes over West Pa kistan, o.a. van de hoofdstad Ka rachi met zijn moderne haven, zijn villawijken en grote gebou wen en in schrille tegenstelling daarvan de armzalige hutjes van klei: verder dia's van de woestijn en de oase huiten Karachi, van zandstenen graven, van kleidor pen en van de oude stad Lahore met zijn schitterende bouwwer ken, en van Pesjawar. In het tweede gedeelte werden dia's vertoond van Oost. Pakistan, een land dat veel aan Nederland doet denken met al zijn water, doch dan zonder dijken, vandaar de vele overstromingen. Ook nu weer stuk voor stuk prachtige plaatjes van tempels en gebou wen, o.a. van de stad Dacca in Benga'en, afgewisseld door dia's van straattafereeltjes en rivier overgangen, waarna tot slot nog enkele beelden uit India met de hoofdstad Delhi en een foto van de Tadsj Mahal bij Agra, een marmeren mausoleum en één van de mooiste bouwwerken ter wereld. De heer en mevr. Van Os ont vingen hiervoor een welverdiend applaus. De presidente dankte hen bei den voor deze bijzonder mooie en geslaagde avond en noemde hen een bevoorrecht echtpaar, dat zij zó'n reis hebben mogen maken. Ontspanningsavond Samenwer kende Personeelsverenigingen. Tot zijn groot genoegen kon de voorzitter van de samenwerken de personeelsverenigingen, de heer G. Sprangers, niet alleen een tot de laatste plaats bezet Con certgebouw op deze laatste amu sementsavond van dit seizoen be groeten maar ook en keur van radio- en T.V.-artisten, die deze avond zouden opluisteren. De heer Sprangers zei het als een plicht te voelen zijn mede bestuursleden en die der afzon derlijke verenigingen en in het bijzonder de heer Hendriks van liet Gewestelijk Arbeidsbureau hartcliik dank te zeggen voor hun medewerking. Daarna was het woord aan Frans van Dussehoten, de vlotte conferencier van deze zeer ge slaagde avond, die de artisten aankondigde. De verdere medewerkenden aan dit programma waren in de eer ste plaats Greetje Kauffeld, die wel extra begroet werd, het Cocktail-trio o.l.v. Ad van der Gein, dat de stemming tot een hoogtepunt voerde, de mondaccor- deonvirtuozen „The Larrysons", die inderdaad virtuozen bleken te zijn., The Movers", Iwec matro zen met een niet-alledaagse baga ge, „The Hadry's en Joh. Rico als jóngleur. In een vlot tempo werd 't pro gramma afgewerkt en voor deze zeer genoeglijke ontspanning dankten de talrijke leden van de samenwerkende personeelsver enigingen en de genodigden met 'n langdurig en hartelijk applaus. Het blijkt ook hier dal door een goede samenwerking wel iets Ie bereiken valt. Wellicht zijn er nog meer mogelijkheden waar door er een kans is bij uitvoerin gen een beter bezette zaal te krij gen. Oudheidkundige Kring. De oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" had woensdag avond in „De Stadsherberg" als onderdeel van haar winterpro- gramma een zeer belangwekken de bijeenkomst. Het bestuur van de kring had gemeend om, in verband met het probleem van de talengrens in België, hierover eens het licht te laten schijnen tegen de achter grond der geschiedenis. Het was dr. B. W. Stolte, die voor een publiek, dat in opkomst voor zulk een ondei-werp zeker niet slecht te noemen is, een zeer mooie voordracht hield over „De Franken en het probleem van de Vlaams-Waalse talengrens in België. De voorzitter, de heer B. H. Wilking, leidde de spreker in met het toelichten van de bedoeling van het bestuur om een avond te wijden aan dit in wezen be langrijke onderwerp. De spreker dr. Stolte heeft ln een causerie van ruim anderhalf uur een blik in de oudheid ge worpen en de taalgrens, die ont staan is, historisch belicht. De heer Stolte heeft de diverse beschouwingen, welke door ver schillende geleerden, o.a. van Dhondl en Verlinden, Steinbach en Petri, critisch besproken. Door het ontbreken van veel gegevens waardoor veel \ast- gesteld moest worden door on derzoekingen. welke eerst later zijn gedaan, door opgravingen en dergelijke, is het ook geen won der, dat er over dit probleem geen wetenschappelijke eenheid bestaat. Niettemin is toch wel aan te nemen, aldus dr. Stolte, dat de taalgrens, welke hier zich heeft ontwikkeld, een gevolg Is De Sowjel-Unie heeft donder dag bij Frankrijk een krachtig protest ingediend, omdat een jachtvliegtuig van de Franse luchtmacht een aanval zou heb ben gedaan op een Russiscii bur gervliegtuig, waarmee president Brezjnef op weg was naar Rabat. Het incident deed zich voor op ongeveer 130 km van Algiers. Radio-Moskou die dit bekend maakte, maakte geen melding van schade aan het Russische toestel. President Brezjnef is inmiddels voor een bezoek van twee dagen aan Marokko in Rabat aangeko men. Daarna zal hij een bezoek aan Guinea brengen. Volgens Radio-Moskou werd 't protest door minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko overge bracht aan de Franse zaakgelas tigde in Moskou. De minister zei dat het Russi sche toestel, een Iljoesjin-18, een route volgde die van tevoren aan de Franse autoriteiten was be kend gemaakt. Op ongeveer 130 km ten noorden van Algiers was het toestel in de middag gedu rende ruim zes minuten op 8.250 m. boven internationale wateren „aangevallen" door een Franse twee-motorige straaljager. Dit vliegtuig was het Russische toe stel drie maal gevaarlijk dicht ge naderd. Hierbij had de straalja ger tweemaal het vuur geopend waarna hij zigzag voor de Iljoes- jin had gevlogen. Het optreden van het Franse militaire vliegtuig had een ern stige ramp kunnen veroorzaken. ..Het provocerende karakter van het optreden van het Franse militaire vliegtuig wordt nog dui delijker wanneer men er reke ning mee houdt dat kort vóórdat het Franse jachtvliegtuig ver scheen het Russische toestel ra diocontact had opgenomen met het vliegveld van Algiers. De Franse autoriteiten waren zeer goed op de hoogte van de koers van het Russische vliegtuig, die bovendien te voren was meege deeld". De Russische regering pro testeert krachtig tegen deze roof zuchtige aanval bij de Franse re gering, die volledig verantwoor delijk is voor het optreden van de Franse strijdkrachten". ..De -Sowjet-regering verlangt bestraffing van de schuldigen en maatregelen opdat dergelijke in cidenten in de toekomst worden voorkomen, en verwacht van de resultaten in kennis te worden gesteld." Frankrijk geeft schoten op Iljoesjin toe. Het hoofd van cfc Franse voor lichtingsdienst in Algerië, Coup dc Frcjac, heeft verklaard dat drie Franse straaljagers waar schuwingsschoten hebben gelost o,p een Russisch vliegtuig dat zich ten noorden van Algiers bo ven de Middellandse Zee be vond. Coup de Frejac zei dat het toe stel zich in de „zóne van Franse verantwoordelijkheid" bevond en de radio-oproep niet. op de daar toe internationaal vastgestelde golflengte beantwoordde. Omdat geen internationaal vliegplan be kend was, aldus Coup de Frp- jac, zetten drie Franse straalja gers de achtervolging in en vuurden waarschuwingsschoten. Het toestel zwenkte af naar liet noorden en werd niet gevolgd. Het Franse ministerie van De fensie heeft naar verluidt liet opperbevel van de strijdkrachten in Algiers om een volledig rap port verzocht. De Gaullo werd van het incident op de hoogte gesteld toen hij met bondskanse lier Adenauer dineerde in het Elysee. Fen Piper ..Cub"-vliegtiilgje van {te vliegbasis Leeuwarden is up een tnebt van Vlieland naar Leeuwarden ter boogie van de Friese zijde van de Afsluitdijk neergestort. De militaire piloot kwam bierby om bel leven. De enige passagier, een burger, werd ernstig gewond. De foto toont het wrak van het toestel. President Kasavoebop heeft de commissarissen-generaal van hun bestuurstaak ontheven en Ileo opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Dit is in middels geschied. Joseph Ileo is eerste minister. Vice-premier on minister van Voorlichting is Jean Bolikango. Buitenlandse Zaken en Buiten landse Handel: Justin Bnmboko. Zolang de Kamers nog niet vergaderen, zal de regering de naam „voorlopige regering'' dra gen. Zij zal voorlopig de wet gevende taak van de Kamers uit voeren. Kasavoeboe verklaarde dat de post van vice-premier in de nieuwe regering is opengelaten van een rustpunt in de verhou ding der Germanen en Romanen. Het was een prachtige avond, waar het bestuur van „De Vier Ambachten" zeker goed aan heeft gedaan om deze in Axel te houden. Een avond die er zeker toe zal bijdragen, dat meer bekendheid wordt gegeven aan het doel van de oudheidkundige kring. PinktijkriiploniH Boekhouden. Bij het te Middelburg en Goes gehouden examen is geslaagd voor het praktijkdiploma boek houden de heer P. van Lange- velde Mzn, •TONGETJE VERDRONKEN Donderdagmiddag omstreeks 5 uur is- uit het bassin aan de Boschpoort te Maastricht het stoffelijk overschot opgehaald van de 5-jarige Bennie Tilmans, wonende aan de Europalaan te Scharn (gemeente Heer) bij Maastricht. Het jongetje was zondagmiddag met zijn ouders op bezoek bij kennissen aan de Bosehstraat. Terwijl het ventje buiten speelde is hil onopgemerkt te water geraakt en verdronken. (Adv.) voor een vertegenwoordiger van Katanga. Het nieuwe kabinet, dal bestaat uit vijftien ministers en vijf staatssecretarissen, om vat geen aanhangers van Loe- moomba. Kasavoeboe deelde mee dat er thans geen sprake kan z;1n van bijeenroeping van het parlement. Kennelijk als antwoord op het aandringen van Hammarskjoeld op oen reorganisatie van de Kon golese strijdkrachten verklaarde hij dat de handhaving van de orde en de verdediging van het grondgebied zijn voorbehouden aan een soevereine staat. De Katangese leider. Tsjombe. heeft donderdag in een brief aan secretaris-generaal Hammar skjoeld gewaarschuwd dat een eventuele ontwapening van de politie en de gendarmerie in Katanga er toe zal leiden, dat de arbeiders zullen wegtrekken en de Industrie zal worden ver lamd. Volgens hem zou het voor de Ver. Naties moeilijk zijn om „de rebellen, buiten de wet ge stelden en Loemoembistische jeugdorganisaties" te ontwape nen. Minister Beerman ziet geen reden om aan het gezin Kauf- mann vergunning tot blijvende vestiging in ons land te verlenen. De minister deelt dtt mede in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer Meulink (A.R.). De minister zegt dat aan Max. L. Kaufmann is toegestaan zo lang in Nederland te vertoeven als redelijkerwiis nodig is ter voor bereiding van vestiging in het buitenland. Op grond van de hem bekend geworden omstan digheden van het onderhavige geval ziet de minister geen reden om, in afwijking van het nor male toelatingsbeleid, aan Kauf mann vergunning tot bliivende vestiging te verlenen. Volgens communistische krin gen in Londen is de Sowjet-Unie thans minder enthousiast over de vooruitzichten van een rege ling met president Kennedy dan toen deze aan de macht kwam. Premier Chroesjtsjef zal waar schijnlijk Kennedy uitnodigen voor een bezoek aan de Sowjet- Unie, als zijn eerste contacten met de president gunstig verlo pen, aldus genoemde kringen. Wellicht zullen de twee rege ringsleiders elkaar in maart ont moeten, als Chroesjtsjef naar New York komt voor de voort gezette zitting van de algemene vergadering. Nu binnenkort na hiervoor gehouden verkiezingen in Nieuw. Guinea do Papoearaad in functie zal komen, blijkt duidelijk, dat dit Indonesië niet aangenaam is. Een woordvoerder van het Indo. nesische ministerie van Buitenlandse Zaken zei er het volgende over: „Nu de Nederlanders niet in staat zijn zich langer te verzetten tegen de pressie om Nieuw-Guinea lerug te geven aan Indonesia hebben zij hun toevlucht genomen tot de taktiek chaos te verwek, ken in West-Irian, zoals ook de Belgen in Kongo hebben gedaan. Ze proberen nu marionetten naar voren te schuiven, voordat\zjj zichzelf uit dit gebied terugtrekken." Deze reactie van Indonesië be wijst dat wij op de goede weg zijn met het zelfstandig maken van Nieuw-Guinea. Deze verkie zingen en de instelling van de Nieuw-Guinearaad, waardoor dc Papoea's politiek bewust gaan worden, bevalt Djakarta niet. Tot nog toe zou een overdracht voor hen geen politieke moeilijk heden met zich hebben meege bracht in Nieuw-Guinea. Het is namelijk heel gemakkelijk een gebied te overheersen, waar geen politiek bewustzijn heerst. Nu gaat het moeilijker worden. Reeds geruime tijd polst de Nederlandse regering de Ver. Naties over de mogelijkheid internationale waarnemers naar Nieuw-Guinea te sturen. Het lijkt er nu op of de algemeen secretaris van de U. N. O., Dag Hammarskjoeld, er iets voor be gint te voelen, althans er moge lijkheden toe ziet. Deze waar nemers zouden ter plaatse kun nen zien wat Nederland doet om Nieuw-Guinea rijp te maken voor zelfbestuur. De regering heeft bij de Twee de Kamer een belangrijk wets voorstel ingediend. Het voor naamste punt hiervan is de ver mindering van de beperking der pensioenen by samenloop met een bodempensioen krachtens de A. O. W. of een pensioen of uit kering krachtens de A. W. W., van gepensioneerde ambtenaren. De ministers van Binnenlandse Zaken, van Defensie en van Financiën deelden de Tweede Kamer mede. dat er nog geen overeenstemming is bereikt over het vraagstuk der waardevast heid van de overheidspensioenen Daarover zal nog nader overleg plaatsvinden. De regering is voornemens op den duur te komen tot algehele afschaffing van de korting op de pensioenen wegens samenloop met A. O. W. en A. W. W. De pensioenkorting wordt ver minderd van 2 tot 1,4 van de A. O. W. per ambtelijk dienstjaar, zodat berekend naar volle diénst- tijd de beperking gesteld kan worden op maximaal 56 in plaats van op 80 Bovendien zal van het bedrag van het bo dempensioen nog een bedrag buiten aanmerking blijven bij de korting. De pensioenen welke voor 1 april 1960 zijn fngegaan worden verhoogd met 2 maal 3 ter compensatie van de huurver hogingen per 1 augustus 1957 en 1 april I960. De regering heeft het maxi maal bereikbare ambtenarenpen- sioen thans vastgesteld op 14.861 per jaar en de maximale weduwenuitkering op 8.289 per jaar. Zo spoedig mogelijk zal de regering soortgelijke voorstellen indienen t.a.v. de Indonesische pensioenen. Minister CJals heeft Roterdam toestemming gegeven tot uitvoe ring van het plan tot bouw van een „Mammoethschool". Het be- .A. door HENRI VAN WERNI jh BiRv^Z, 55) Nadruk verboden. Ik kan niet. laten weer om te zien en nu zijn de spookachtige gestalten wéér dichter bij geko men, gaan in een V-vorm ach ter en om ons. Aan de ene zijde zijn ze dichter bij dan aan de andere, als wilden ze ons meer naar rechts drijven. Heeft Taipeke het gevoeld of gezien? Niets aan hem toont dat hij zijn aanwezigheid vermoedt, maar hij loopt nu meer rechts aan op de rots. Pancho huilt soms, en stoot jankende geluidjes uit, als wilde hij me zeggen, dat ik in gevaar was. Ik wil me gedragen als Tai peke, en niet omzien. Maar ik heb op dat ogenblik toch ge zien, dat het mannen zijn van groter gestalte dan de Parintin- tins, die nog hoger lijken door de grote tooisels op hun hoof den. Ik heb even een donker maar recht gesneden profiel te gen het bianke woestijnlicht zien afsteken. En ik heb ont waard hoe ze precies op gelijke afstand van elkaar lopen, in wonderlijke discipline. Ze dragen bogen en pijlen te gen hét lijf. precies in dezelfde houding, hun stap is zelfs ge lijk. Dan zie ik niet meer om, laat gebeuren wat er gebeuren moet, laat Taipeke handelen zoals hij meent te moeten handelen. Wij leven nóg. Maar niet door eigen kracht. Enkel door het feit dat deze mensen ons niet doden, doch onze groep heen- drijven in een speciale richting, naar de noordelijke zijde van de rots. Ineens behoef ik niet meer om te zienRechts, half voor mij, gaat één der gestal ten links voor eveneens, en daarachter vóel ik dat. de rij zich in een punt met de andere verenigt. Ze zijn nu op geen twintig meter meer van ons vandaan. De rots is nu heel dichtbij. Nog zie ik nergens iets dat op een toegang lijkt, niets dat op bewoonheid wijstja toch, er kringelt rook op de top. Maar ook opzij, langs de hellingen. Nu zijn wij geen honderd meter van de rots af. Ik heb een gevoel alsof honderden ogen ons vandaar gadeslaan, zonder dat ik iemand bemerk. Maar de gestalten, waarnaar ik niet meer omzie, zijn nu dicht naast ons. Aan beide zij den. De afstand is slechts en kele meters. Ik kan niet nalaten weer te zien. Nu ontwaar ik duidelijk de gezichten. Die zijn donker van tint, maar de trek ken zijn prachtig zuiver. Een rechte neus, een besliste mond, donkere diepliggende ogen Ineens moet ik vaag aan Yioe- Yioe denken. Terwijl ik zelf kijk, zie ik dat niemand van hen naar ons kijkt. Ze zien strak voor zich, ieder naar eigen voorman of naar iets onbestemds. Geen en kele trek op die als uit donker marmer gesneden gezichten ver raadt ook de minste emotie. Ik moet me even bevoelen of ik niet droom. Of ik niet in een andere wereld gekomen ben, dan in die der levenden. Ik weet niet of dat echt levende gestalten om mij zijn, en geen geesten, zoals ze daar in de donkere mantels statig voort gaan. Waarbij aan het lichaam niets beweegt, terwijl alleen de voeten onder de mantels zich verplaatsen. Is dit dan reeds het rijk des doods, dat ik zonder weten ben binnengegaan? Is dood dan leven? Voelt men zich dan nog zoals altijd? Nu zijn ze bijna naast ons. Maar ik voel hetzonder dat één geluid gehoord i6, zon der dat iemand oiy. heeft aan geraakt, zijn wij gevangen ge nomen. In doods zwijgen, in angstige dreiging. Zwijgend zwenken ineens de gestalten naar rechts, en dan meteen scherp naar links, ons steeds insluitend. En vóór mij zie ik de opgang naar de rots. Achter een schuin aflopende uitloper van de rots, staat een soort van poort, van rotssteen opgebouwd. Geweldige vierkan te blokken, zoals van de bouw werken der Inca's. Een poort van vijftien meter hoog, maar van niet meer dan vijf enorme stenen aan elke zijde. Gedekt door andere stenen. Een ingang die niet breder is dan om twee man door te laten. De V-vorm sluit zich nauwer. Daar worden we binnenge- dreven zonder het minste ge luid. (Wordt vervolgd.) VIS VOOR HONGERENDEN IN KONGO Van de Liga voor Rode Kruis verenigingen te Genève is be richt ontvangen, dat voor een deel van de gelden, die het Nederl. Roode Kruis, daartoe in staat gesteld door de Neder landse bevolking als bijdrage in de anti-hongeractie in Kongo, heeft overgemaakt, grote voor raden gedroogde vis zijn aange kocht. Aan dit voedsel bestaat namelijk in de provincie Kassai een dringende behoefte, reden waarom de vertegenwoordiger van de Liga in Leopoldstad, na overleg met de afgevaardigden van de Ver. Naties, tot deze aan koop is- overgegaan. treft hier de bouw van een enorm gebouw, dat ƒ20 miljoen zal gaan kosten en waarin niet min der dan acht scholen voor ge- specialiseerde beroepsopleiding worden ondergebracht. Aan het zeven verdiepingen hoge gebouw zal een gymnas. tiekgebouw met acht lokalen en een zwembad worden gebouwd Er komt ook een technische bibliotheek bij. Er worden in dit gebouw scholen ondergebracht die hun leerlingen niet alleen uit Rotterdam aantrekken doch ook uit de wijde omgeving. Er wor den in ondergebrachteen school voor fijn mechanische vakken; een algemene beroepsschool; de U. T. S. voor meuhilerings- »n houtbedrijven; de nijverheids school voor de grafische vakken; een school voor detailhandel; een school voor opleiding van leerkrachten in de kinderverzor ging; een school voor opleiding van leraressen bij het nijver heidsonderwijs en een dagschool voor bakkerij- enhotelpersoneel De. Nederlandse omroepvereni gingen, verenigd in de Neder landse Televisie Stichting, willen op de minister van O. K. en W. een zekere druk uitoefenen waar het de verzorging van een twee de televisieprogramma betreft. Zij hebben een offensief geopend blijkens een bericht dat zij de wereld Inzonden, waarin ver meld werd, dat de N.T.S. bij het opstellen van haar begroting voor 1961 rekening heeft gehou den met het op korte termijn tot stand komen van een tweede televisieprogramma. Op deze be groting zouden daartoe belang rijke bedragen uitgetrokken zijn voor de financiering van de daar mee verband houdende kosten van studiobouw, apparatuur en exploitatie. l ,i c Op een in mei te Stockholm te houden conferentie zal Neder land golflengten vragen in rle banden 4 en 5 voor het uitzenden van zo'n tweede programma. Deze maand zal de lang ver beide televisienota verschijnen en dan zal blijken, welke oplos sing onze regering voorstaat en hoe of wanneer een tweede tele visieprogramma, al dan niet te verzorgen door een afzonderlijke maatschappij, in ons land zou kunnen worden gerealiseerd. (Nadruk verboden.) UIENPRIJS BELANGRIJK GEDAALD. Na de vrij sterke prijsstijging die gedurende de maand januari is opgetreden bij voor de export geschikte Nederlandse uien, is de situatie thans weer geheel anders geworden. Door afnemende vraag, mede veroorzaakt doordat de export naar Frankrijk weer is verboden, zijn de.prijzen terugge lopen. Terwijl veertien dagen ge leden voor exportgeschikte mid delkwaliteit uien tot 30 ct per kg werd betaald, ligt de prijs van deze kwaliteit op het ogenblik tussen 19 en 20 cent per kg. Op dit niveau wordt wel weerstand ondervonden. De aanvoeren zijn nog vrij ruim. Behalve' het feit dat Frankrijk de grens weer heeft gesloten, is voor de prijs ontwikkeling ook van belang da' de vraag van Engelse zijde is af genomen. Verwacht moet worden dat bet kwantum dat thans wordt uitge voerd. belangrijk lager zal liggen dan eind januari want in de laat ste week van deze maand bereik te de Nederlandse uienexport een recordhoogte van bijna 6% mil joen kg. Hiervan ging 2866 ton naar Engeland: 1500 ton naar Frankrijk en 1166 ton naar W. Duitsland. Voorts gingen kleine re hoeveelheden naar België en Luxemburg. Italië, Zwitserland. Zweden. Oostenrijk, Afrika en West-Indië. De voorradenpuien in ons land zijn thans niet meer bijzonder groot. Er is de laatste tijd een zeer grote export geweest en ook het uitvalpercentage is over het algemeen vrij groot. De woensdag geëindigde Navo- oefening „Winterschiid" heef' acht mensenlevens geëist. Een Amerikaanse majoor heeft een hartaanval gekregen en vier Amerikaanse soldaten, een Duitse soldaat en twee Duitse burgers zijn volgens een voor lopige opgave van het Ameri kaanse hoofdkwartier omge komen. Tot nu toe zijn er twee honderd ongelujtken .gebeurd- ^»n<dag 31 1 ■tn van dc republiek 1 iwrners op ongeveer 8 Hofvarend aan de kus ■gnrf Er "taan het nicu I 7iw voorgangci Kuhitschek, heeft zie FB geconcentreerd °p zij I Kittwikkellnteplw-1 I r(V, nieuwe hoofdstac li legde nieuwe wege —■taf het land mooie II* schatkist kon dit Iaftreden is deze gedar Cp,- dollar. Bovendien Bros van zijn voorgang lehuld van drie miljï Cuitenland en een mtlj Ibinnenland. Kubitschek schonk - oon auto-industri« VfJ WH andbouw, die er nog Volgens bet Porti treau Lusitania is jorgen vroeg in I- Znid-Afrikaan.se j' Karles Brown, door ge tweede luitens boten en ernstig ve Volgens de luiten ferówn in de tuin va van zijn ouders hebt xoffen en eerste een ringsschot hebben ge De autoriteiten hebl iderzock naar het incu De vorige week w; het toneel van ern regeldheden, toen d gp wapende demonsti aanval deden op et gevangenis om te ti vangenen te bevri.j deden zich opnieuv I Voor. Het totale aantal Igeschat op 31. Volgens een woord- de „Volksbeweging i vri.jding van Angola" zouden bij deze in Afrikanen zijn gedoo hqpderden gewond, Afrikanen zouden z.i teerd. De woordvoer déze cijfers zijn gebas govens van ooggc dezer dagen in Lissab gekomen. Bij de a< militaire gevangen slechts zeven Afrika) dood. terwijl de o leien zouden hebcn daarna gehouden ra Afrikaanse wijken. Een Russische stuc I belangrijkste figuur I bock, dat een Engels kcle jaren geleden I blijkens Izwestja, I van dc Soivjet-rege communistische jeu I I gestoten en van voor archectuur ver De student had de gei in het boek Moscow", dat Sally ern verblijf van vijf I afloop van het con jeugd festival van Soivjethoofdstad, set mening van een aan ■over het Sowjet-ste Volgens l7.westja oorspronkelijk een f die zelfs in de p£ landbouwgebieden werken. Hij pronkte zi.in modieuze kle Engelse tijdscriften. moeting met Sally 1 hij definitief de ve opgegaan. Hoewel strafbare handelini had gemaaty. had h voor een tribuna; medestudenten mo< woorden. Zijn vade leraar, had hierbij moeten zijn. Deze 1 er over betuigd dat niét goed had opgev w-as echter grof teg naai opgetreden en te kennen gegeven, leven zou beteren, hij uit het instituut beweging verwijder aldus Izwestja, ver tijd aan de oevers v in plaats van hout Karelië of te helpei leg van wegen ln gonnen gebied of c een nieuwe stad noorden. KAPITEIN VAN „ELZA" VERD! De 53-jarige kap Nederlandse kqstva ■J F. Dekker uit 7-cp is in de nach' dg op donderdag 1 nr0 gaan van zij t' loopplank geval i ikhaven te Ro' d lonken.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2