HALFZWARE SHAG De Veiligheidsraad besprak Kongolese kwestie Binnenlands nieuws Radio en Televisie Eric de Noorman Het zevende paardje •commies TERNEUZEN tide (m. of vr.) 17e Jaargang Nr 5212 DE VER. STATEN EN CUBA De shag met de leeuw. Lekker pittig en zo zacht voor de keel. De koning van de shag. niemeyer garandeert de kwaliteit VEROLME BOUWDE MIDDENSCHIP VOOR TANKER VRIJE ALGERIJNSE REGERING MOBILISEERT in op de afdeling Fïainciën praktijkdiploma boekticmden of zeer vergevorderde studie it 25 jaar. 5 van toepassing. 10 tot 513,80. excl. ï'/4 vakantie-uitkering, mavmum verhogingen. ;en na verschijning van. dit rgemeester van Terne assen. iloma strekt tot aanbeveling. T EN NONFEKROMRT ALEN izen DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 AH-Kien- die iedere 4ij!i enigen van Kienspel met dr lost: F. Janssen, Bisschop, J. H. Schoolstr. 7, 19, Den Haag: Utrecht; W. de N. H. v. Draa- M. Gulliksen, a, Schoolstr. 5b, ngweg 242, En- A'dam; H. dr inder, Tuindorp r. 9, Den Bosch 7, Rijswijk; \V. Visser, Reni- Lorrnlzstr. 78, 10, Vcghel; A. J. dc Bresser, ZEEUW Fpn vertegenwoordiger van de tegen de inmenging van de regering te Leopold- V. A. R. in de binnenlandse aan- £ad Loliki. heeft dinsdag op de gelegenheden van Kongo ge- ï-t komst van de Veiligheids- |Steund in zijn toespraak tot de von Verenigde Naties de raad. lenigde Arabische Republiek DHat agressief expansionisme" en Guinea „steriel fanatisme" ver weten. Loliki zei dat de V. A. R. hei melijk wapens levert aan de op standelingen in Stanleystad. Hij eiste van de regering van Soedan dat deze wapentransporten naar Kongo over Soedanees gebied verbiedt. Verder verzocht hij de secretaris-generaal van de Ver. 1 alle gevangenen in Kivoe en de Naties, Hammarskjoeld, er voor Oostprovincie te onderzoeken, te zorgen dat de eenheden van Dit zou hen kalmeren, die zo be de strijdmacht van de Verenigde kommerd zijn over het lot van Naties, die uit Kongo worden .Loemoemba en de zijnen, zo teruggetrokken, daar geen wa- meende hij. Overigens zei hij ook Berard zei voorts dat inwoners van Kivoe en dé Oostprovincie zijn mishandeld onder de ogen van de V. N.-soldaten. Hij vroeg of de eenheden1 van de V. N.- strijdmacht passief mogen blijven in het geval van inbreuken op de elementairste rechten van de mens. De Fransman Berard deed de suggestie,'dat het internationale Rode Kruis gemachtigd wordt, pens achterlaten. Loliki zei te betreuren dat Loemoemba is mishandeld. Hij wees echter ook op de moorden en verminkingen waaraan de wettige autoriteiten in de pro vincie Kivoe en de Oostprovincie blootstaan. Hij eiste voor zijn regering het recht op Belgen te kiezen als adviseurs. De Fransman, Berard, lid van de Veiligheidsraad, heeft de klacht van president Kasavoeboe het tegen Loemoemba gebruikte geweld te betreuren en te ver oordelen. De Ecuadoriaah Benites, even eens lid van de raad, betoogde dat de Verenigde Naties in Kon go moeten blijven totdat de toe stand daar normaal is. Dr. Benites zag in de over brenging van Loemoemba naar Katanga geen schending van de rechten van de mens. Wel was hij van mening, dat Kongo door dit overbrengen aan de rand van STUDENTE REDT DRENKELÏNGETJE De 20-jarige studente A. C. van der Burg uit Velsen is dins dagmiddag tot de hals toe het water van de Singel aan de Smeetlandsedijk in Rotterdam ingelopen om een 5-jarig knaap je, Cornelis de Bruijn, te redden. De jongen had al het bewustzijn verloren. Hij kreeg geen nadelige gevolgen. De redster werd met een politieauto naar haar logeer adres in Ridderkerk gebracht. GAS VERSTIKKING De heer M. uit Haarlem heeft dinsdagavond bij terugkomst in zijn woning in de keuken zijn 37-jarige echtgenote, mevrouw H. M.—S. en zijn éénjarig zoontje levenloos aangetroffen. Zij waren door gasverstikking om het leven gekomen. (De gaskraan stond wijd open. De politie deelde mede, dat de vrouw de laatste tijd bijzonder nerveus was, om dat haar zoontje een operatie moest ondergaan.) VREEMDE HISTORIE LEIDDE TOT ARRESTATIE Dinsdagnacht is in Rotterdam de 21-jarige G. W. uit Dordrecht aangehouden, die er van ver dacht wordt, zaterdag j.l. in zijn woonplaats een 78-jarige vrouw aangerand, en van 500 beroofd te hebben. De Dordtse politie kon nog geen verdere mededelingen doen. Het onderzoek is in volle gang. Over de arrestatie van de jon geman kon de Rotterdamse poli tie vertellen, dat hij dinsdag nacht, vergezeld van een Duitser en een Engelsman, op straat twee agenten aanschoot. „Ik ben Gerard Jansen uit Maastricht", zei hij, „en deze Duitser heeft deze Engelsman beroofd". De agenten roken een drankluchtje en namen het drietal mee naar het politiebureau. Daar ontkende de Duitser zijn Engelse collega beroofd te hebben. Vervolgens toverde de politie uit de zak van „Jansen" het paspoort van de Engelsmanen om de zaak ingewikkeld te maken zei „Jan, sen", „ja dat heb ik van de Duitser afgepakt, omdat die het van de Engelsman gestolen hadDe Engelsman was in middels wat ontnuchterd en wil de maar liever vertrekken. Hij had zijn paspoort nu terug en wilde geen aangifte doen. De buitenlanders liet men gaan, maar „Jansen" werd nog eens aan de tand gevoeld. De Maas trichtse politie werd gebeld en „Jansen" bleek er niet te wonen. Men keek hem nog eens aan en vond dat hij eigenlijk veel op de 21-jarige G. W. uit Dordrecht leekDeze werd gezocht, en daarom gaf men hem in elk ge val maar over aan de Dordtse politie. GEMEENTESECRETARIS VAN MILL GESCHORST De raad van de gemeente Mill en St. Hubert heeft maandag avond besloten de gemeente secretaris te schorsen. Dit be sluit wordt gezien als een ge volg van de sterke rivaliteit tussen de burgemeester en de gemeentesecretaris van deze ge meente. Het is in Mill een pu bliek geheim, dat de verhouding tussen de beide hoge gemeente functionarissen te wensen over laat. Deze situatie dateert van de benoeming van de huidige burgemeester, de heer G. H. M. Hofmans, in 1958. De gemeente secretaris, drs. J. P. van de Geijn, is reeds twaalf jaar ge meentesecretaris. Beide hebben vroeger als jonge ambtenaren tegelijkertijd een vrijwel gelijke functie bekleed op de gemeente secretarie van Groesbeek. De tegenstelling burgemees ter-secretaris werd vorige week verscherpt toen de burgemees ter de gemeentesecretaris van zijn kamer verwijderde. In Mill deden nog diezelfde dag geruchten over een hand gemeen tussen burgemeester en secretaris de ronde. Bij het kabinet van de Commissaris der Koningin was men zeer spoedig van het gebeurde op de hoogte. Burgemeester Hofmans en secretaris Van Geijn werden naar 's Hertogenbosch ontbo den. De Commissaris der Ko ningin heeft hen beide gehoord. Tijdens de raadsvergadering van maandagavond was de secretaris niet aanwezig. In de raad werd de schorsing van de secretaris gekwalificeerd als „een maatregel van orde, die geen oordeel inhoudt over het conflict". VRIJE AUTOHANDELAREN RICHTEN BOND OP een burgeroorlog is gekomen. Nadat Omar Loefti van de V. A. R. de wat hij noemde „fan tastische beweringen" van Loli ki van de hand had gewezen, werd de bijeenkomst van de raad verdaagd zonder dat een nieuwe datum van samenkomst werd bepaald. Verwacht wordt dat het debat vrijdag of maandag zal worden voortgezet. Dit zal af hangen van het resultaat van het overleg achter de schermen en de ruggespraak die de afgevaar digden met hun regeringen zul len houden. Naar verluidt zijn de Verenig de Staten er voorstander van, dat Loemoemba wordt vrijgelaten en dat er een coalitieregering wordt gevormd, waarin ook aanhan gers van Loemoemba worden opgenomen. Eerst zouden de Verenigde Naties echter het ge zag in Kongo moeten hebben. Het is niet bekend of de Sow- jet-Unie een dergelijke benade ring van de kwestie zal steunen. Intussen is de groep Afrikaan se en Aziatische landen, naar verluidt, verdeeld over een ont- werp-resolutie, waarin de vrij lating van Loemoemba en ande re Kongolese leiders, alsmede het bijeenroepen van het Kongo lese parlement en de terugtrek king van alle Belgische strijd krachten zouden worden geëist. Enige leden van de groep zouden er niet voor voelen dit voorstel in te dienen, omdat volgens hen geen oplossing mogelijk is als de grote mogendheden het niet eerst eens zijn over de te nemen maatregelen. Het aantal leden dat als be langhebbende de bijeenkomst van de Veiligheidsraad over Kon go wil bijwonen, neemt steeds toe. Tot dusver namen elf niet- leden van de raad aan het debat deel. Dit aantal zal wellicht tot 24 zijn gestegen, als de raad de behandeling van de zaak voort zet. De Cubaanse radio heeft be kendgemaakt, dat het waterlei dingsbedrijf dat de Amerikaanse vlootbasis Guatanamo dagelijks van negen miljoen liter water voorziet, is genationaliseerd om dat de Cubaanse eigenaars het land hebben verlaten. De bevoorrading van de basis gaat tot dusver normaal door. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken,, Dean Rusk, verklaarde maandag op zijn persconferentie, dat de regering van de Ver. Staten de kwestie zal onderzoeken. Naar aanleiding van een tele visie-uitzending, waarin geageerd werd tegen de straathandel in automobielen speciaal de han del in geïmporteerde beschadig de wagens uit Duitsland heeft een aantal vrije handelaren be sloten een bond op te richten met het doel de vrije handel meer aanzien te geven, aldus de heer P. G. Klaver, die voorlopig het voorzitterschap van deze „Bond van Autohandelaren" bekleedt. Het ligt in de bedoeling in de statuten van de bond een bepa ling op te nemen waarbij de leden verplicht worden alle te verkopen automobielen te doen voorzien van een keuringsrap port van een neutrale instantie. Hierbij wordt onder meer ge dacht aan de K.N.A.C. en de A.N.W.B. De heer Klaver zei dinsdagmorgen op een perscon ferentie in Amsterdam, dat bij het accepteren van leden een strenge selectie zal worden toe gepast. 1,7 MILJOEN VOOR ÉÉN CENT. Een „diep religieuze" Brit- se baanwerker heeft dins- dag de schok van zijn leven te verwerken gekregen, toen hem werd medege- deeld, dat hij 160.000 pond sterling, of te wel bijna 1,7 miljoen gulden had ge- wonnen in een „one far- thing football pool". Even aarzelde de man, of hij het resultaat van zijn „vermalëdeide" goklust wel mocht accepteren, toen kwam zijn antwoord: „Dit is een vingerwijzing Gods" En daarmee was hij eige- naar geworden van een vermogen, dat een wereld rekord betekent op het ge- bied van de voetbaltoto's met een inzet van centen. De 47-jarige baanwerker, die niet wilde dat zijn naam werd gepubliceerd, bekende dat hij een enkele maal wel eens een gokje waagde om een paar pond te winnen. SAMSON Uitsluitend in super plastic; méér leKkere sigaretten voor uw gulden! VRIJDAG 10 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. en act.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. en act.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Dit en het andere, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Zangrecital; 11.40 Het ag rarisch congres v. d. Partij van de Arbeid; 12.00 Lichte muziek; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Carillonbespe ling en draai-orgelmuziek; 13.00 Nws, meded. en beursber.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Zangrecital; 14.20 Voordr.; 14.40 Pianorecital; 15.00 Litteraire quiz; 16.00 Muzi kale lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Tijd voor teenagers; 17.53 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Polit. cau serie; 18.25 Lichte muz.; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 Voor de kleuters; 19.10 Meisjes koor; 19.30 De stad nu, gesprek; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nieuws; 20.05 Vrijheid in de opvoeding, lezing; 20.20 Boekbespr.; 20.25 Reconstructie, hoorspel; 21.00 Quiz; 21.50 Geluid: een streling, een straf, klankbeeld; 22.15 Bui- tenl. weekoverz.; 22.30 Nws; 22.40 Zorg om de mens. lezing; 23.00 Soc. nieuws in Esperanto; 23.10 Muzikaal gesprek; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Sopr. en piano; 11.15 Voor oudere luiste raars; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Orgel spel; 12.48 Gram, of act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.44 en 13.50 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14 25 Radiophilharm. ork.; 16.00 Praatje over kamerplanten; 16.15 Gram.; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voordr.; 17.20 Blaastrio; 17.40 Beursber.; 17.45 Voor de kleu ters; 1800 Accordeonspel; 18.20 De hangmat; 18.50 Regeringsuit zending; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gr.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muziek; 20.15 Gevar. progr.; 21.30 Geeste lijke liederen; 22.00 Metropole- ork.; 22.30 Nws; 22.40 Int. oriën tatie in kerk, zending en oeku- mene; 23.00 Omroeporkest; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gram.; 12,50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Hammondorgelspel; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.06 Gram.; 16.25 Operettemuz.17.00 Nws; 17.15 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Gram.; 18.10 Voordr.; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkestconc.; 20.45 Kunstkaleidos- koop, daarna: verv. conc.; 21.45 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Liede ren; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Weekjournaal; 20.30 Vijftien jaar Partij van de Arbeid, korte terugblik; 20.45 Kunstrubr.; 2115 TV-film; 21.40 Bijna twintig, eenacter. VL. BELG. TV: 19.00 Leken- moraal en filosofie; 19.30 Voorde vrouw; 20.00 Nws; 20.30 TV-spel; 22.00 Filmnws; 22.45 Rep. v. d. zesdaagse te Antwerpen; 23.05 Nieuws. l K- -w- 9. Op een strijdkreet van heer Gondalf stormt de ruitertroep in een stofwolk weg. Ook Eric en Svein rennen naar hun paarden en, ziende dat Arman hen volgt, zegt de Noorman: „Blijf liever hier, vriend, denk om Isolde. Je kunt nooit weten, wat er ge beurt..." Dein zoekt hij snel een kleine troep krijgers bijeen en weinige ogenblikken later gaat het in galop achter Gondalfs ruiters aan, dwars door het struikgewas en tussen het geboomte door, tot ze een diep uitgesleten karrespoor bereiken. Hier schieten ze sneller op, al gaat het Svein Langtand die blaakt van strijdlust lang niet hard genoeg... „Daar heb je ze", brult de reus achtige Sakser, wild zijn speer zwaaiend. Tussen het geboomte door zien ze op een glooiende vlakte Gon- dalf's ruiterschare juist instormen op een deinende kluwen van paar den en mensen... „We mogen wel opschieten, anders valt er niets meer te ver hapstukken", hijgt Svein begerig, maar deze aansporing is waarach tig niet nodig... Trillend schieten de paarden vooruit en onder een schallende strijdkreet stort de Noorman zich aan het hoofd van zijn mannen in de strijd... Op de werf van Verolme op Rozenburg is men gereed ge komen met de bouw van een nieuw middenschip, dat t.z.t. op een werf in Chicago ingevoegd zal worden in een T3-S-Al-tan- ker. De tewaterlating van het middenschip, bouwnummer 648, zal op 10 februari a.s. plaats vin den. Het middenschip heeft een lengte van 160,61 meter, een breedte van 22,86 meter en een holte van 11,96 meter. Na de om bouw zal de tanker een draag vermogen krijgen van 24.000 ton, het huidige draagvermogen is 16.000 ton. In het middenschip zijn onder meer vier laadruim ten voor stortladingen en zes ballasttanks. E>e bouw geschiedde onder toezicht van het „American Bu reau of Shipping" en de „U. S. Coast Guard". Het transport van Rozenburg naar Baltimore wordt verricht door L. Smit en Co's internatio nale sleepdienst. Voor dit trans port zal aan het middenschip een nood-voorstuk worden aange bracht. De Algerijnse regering in bal lingschap heeft besloten tot mo bilisatie van in Marokko en Tu nesië woonachtige Algerijnen. Voorlopig alleen de ongehuwde mannen tussen 20 en 30 jaar, naar schatting 30.000 personen. Waarnemers wijzen er op, dat de Algerijnse rebellen de laatste tijd meer aanvoer van wapens hebben en achten het niet uitge sloten, dat de opstandelingen binnenkort een grootscheepse aanval gaan doen op de onder stroom staande versperringen, die de Fransen langs de grenzen van Algerië hebben aangelegd.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5