Overzicht West-Duits aanbod aan de V.S. Binnenlands nieuws Radio en Televisie Eric de Noorman Het zevende paardje 'tls lekker roken van Douwe Egberts pittige zware shag! Altijd soepel en vers tot de laatste draad! WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5211 In handige plastic tabakszak! De Amerikaanse diplomaten en hun talenkennis FLESSEN MET GIFTGAS GEVONDEN VRIJE West-Duitsland heeft aan de Ver Staten diverse betalingen van in totaal ongeveer een nil- arc' dollar aangeboden, om dat land te helpen de moeilijkheden mei zijn betalingsbalans te over winnen, zo werd te Bonn be kendgemaakt. Em woordvoerder van het Westduitse ministerie van Econo mische Zaken deelde mede, dat het aanbod voorafgegaan werd doo - Westduitse maatregelen, die ten doel hadden de druk op de Amerikaanse betalingsbalans te doen verdwijnen, en dat het ge paard ging met een aantal voor genomen maatregelen met het zelfde doel. Het contante aanbod houdt in: 1. Onmiddellijke vervroegde terugbetaling van 587 miljoen dollar van de na-oorlogse West duitse schulden aan de Ver. Sta ten van in totaal 787 miljoen dollar. Daar de schuldenover eenkomst gelijke behandeling in houdt van andere crediteuren, brengt dit met zich mede, dat gelijktijdig aan Engeland 67 mil joen pond sterling worden afge lost en aan Frankrijk 5 miljoen dollar. 2. Onmiddellijke vooruitbeta ling van 125 miljoen dollar voor in de Ver. Staten geplaatste be stellingen van wapens. 3. Onmiddellijke vooruitbeta ling van minstens 200 miljoen dollar voor wapenbestellingen, die in 1961 nog in de Ver. Staten gedaan zullen worden. 4. Betaling van 75 miljoen dollar aan het Amerikaanse fonds voor ontwikkelingslenin gen, waarmede projecten in eco nomisch minder ontwikkelde lan den gefinancierd kunnen wor den, die in het contractstadium zijn gekomen en waar de Ver. Staten achter stonden. 5. Verhoging van de West duitse jaarlijkse bijdrage aan de infrastructuur van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie van 13,4 procent tot twintig pro cent van het totaal, mits andere landen toestemmen in bepaalde verhogingen van hun bijdragen. Het door West-Duitsland meer te betalen bedrag zou 12 miljoen dollar per jaar belopen. De woordvoerder zei, dat de overige 200 miljoen dollar van de uitstaande schulden in reser ve gehouden zouden worden als equivalent van een regeling, die men met de Ver. Staten hoopt te bereiken in de kwestie van voor malige Duitse activa, die in dat van de economische toestand van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen over 1960 (Slot.) HET OOGSTJAAK I960. Het oogstjaar 1960 is in het al gemeen voor de landbouw een zeer ongunstig jaar geweest. De structuur van de landbouw grond was in het voorjaar zeer goed. Bijn gunstig voorjaarsweer werden de verschillende iandbouw- produkten gezaaid en gepoot en deze kwamen prachtig te voor schijn. De wasdom was uitstekend. De wintertarwe was niet uitge- vroren en groeide goed. De op brengst was in het algemeen zeer goed Door de natte zomer werd echter veel schot veroorzaakt zo- dal het resultaat niet gunstig was. De opbrengst van zomergerst alsmede de prijzen waren góed. Haver gaf een goede opbrengst met middelmatige prijzen. De opDrengs, van rogge was goed en de prijzen waren gewoon. Schokkers en erwien gaven in het algemeen een goede op brengst. Deze gewassen hadden ook veel van de regen geleden. De prijzen waren echter niet hoog. De opbrengst van bruine bonen was goed. Enkele partijen werden voor een goede prijs verkocht, maar het overgrote deel ia een mislukking geworden. Veel van de regen heeft ook de spinazie geleden. De financiële uitkomsten waren gunstig. Middelmatig was de opbrengst van blauwmaanzaad. De vlasoogv heeft zeer veel ge leden van do regen. Het grootste gedeelte was verhuurd. De prijzen waren middelmatig; enkele goede partijen brachten een goede prijs op. De aardappelteelt is voor vele telers een grote strop geworden. Enkele pariijen waren tijdig ge rooid, maar vele gemeten aardap pelen konden niet gerooid worden vanwege hel uitzonderlijk natte weer De prijzen waren aan de lage kant. Ook voor de uientelers was het geen ideale zomer. De oogst was wel goed, maar er moesten veel kosten gemaakt worden terwijl de prijzen laag waren. De suikerbieten gaven een re cord opbrengst. Ondanks de aan wc -meid van kuilen voederbieten lot juni trad er geen vergelings- r e op. Dit wordt toegeschre ven aan de zeer natte zomer. Het gehalte van de suikerbieten wa middelmatig: de onkosten aan het rooien verbonden waren bui tengewoon groot. I>e opbrengst van graszaad was goed en de prijs lonend. De oogst van klaverhooi en lu- cernehooi was goed met lonende prijzen. Nimmer heeft de landbouw zo'n natte zomer meegemaakt als in 1960. De gevolgen zullen dan ook voor vele landbouwers zeer ern stig zijn. Er is ontzaglijk veel werk ver richt moeten worden om de sui kerbieten en aardappelen te rooien. De landerijen waren in modderpoelen veranderd. Wintertarwe werd er vrijwel niet gezaaid. Indien er deze winter geen flinke vorst optreedt, zal de oogst 1961 waarschijnlijk tegenvallen. HANDEL IX LANDBOUW- PRODUKTEN. De opkomst van het vlas was over het algemeen goed te noemen, evenals de groei van dit gewas. Jammer genoeg is het even vóór en tijdens het plukseizoen groten deels gedegradeerd tot een lagere prijs vanwege de abnormale regen val. Hierdoor werd door de han del en de landbouw behoorlijk schade geleden. De vlashandel is over het alge meen matig tot slecht verlopen, daar er bij de aankopen tijdens de groei hogere prijzen betaald wer den dan nu te realiseren zijn door dat de prijzen van het vlaslint ge- deld zyn, deels tengevolge van de schade door de vele regenval. De vraag van Belgische zijde om vlas te kopen is gering, er is geen grote activiteit door de lage prij zen die ae Heigiocvxe a Neder landse vlasDewerxers kunnen be- y.eden. De vraagprijzen liggen doorgaans hoger aan deze voor net eindprodukt kunnen maken. De zaanijnzaatUiajtdel verloopt zeer matig. De pryzen zijn sinds net begin van het seizoen verder afgebrokkeld. Dit geldt zowel voor het slaglijnzaad ais voor zaai- itjnzaad. De aardappeloogst heeft veel te lijden ge-had van de abnormale regenval zowel vóór en tijdens als na het oogsten. Door deze regens konden meerdere percelen zelfs niet gerooid worden. Ze werden geheel aangetast door phytophlho- a en nairot, vooral de percelen die laag gelegen warejj. oi in. pol ders met een sléchte afwatering. Hierdoor ontstonden aanzienlijke .egenslagen voor de telers en ook voor de aardappelhandelaren, daar deze laatste vaak percelen te vel de gekocht hadden waardoor dan net risico van de telers op deze .ïandelaren was overgegaan. Het prijspeil van de consumptie aardappelen is zeer matig begon nen en wil steeds niet op gang zomen tengevolge van de vele slechte partijen. Voor de export is er slechts een zeer geringe, praktisch te ver waarlozen, vraag. Hoe de prijzen van de aardappelen zich in het voorjaar van 1961 zullen ontwik- Kelen is moeilijk te voorspellen. De handel in consumptie-aard- appelen ziet over het algemeen de kansen voor export somber in. A'orden hun vermoedens bewaar- neid, dan zullen de prijzen laag plijven. Wat de moeilijkheden bij het oogsten van de pootaardappelen -■"treft, deze zijn niet zo groot ge weest als bij de consumpiie-aard- tppelen het geval was, aangezien Je meeste pootaardappelen reeds zerooid waren vóór de abnormale egenvai. Telers en handelaren hebben hier alleen behoorlijke tegensla- en moeten incasseren tengevolge van het feit dat in Zeeland de -ooiaardappelen nog aan een ex- ti a nacontröle onderworpen wer den op het Y-virus, waardoor er niet alleen tijdens de veldkeuring gedeclasseerd en afgekeurd wer den, maar ook na het rooien nog maals veel partijen gedeclasseerd werden. "«trhet klein areaal dat er nog overbluft zun de prijzen over het algemeen vast te noemen. land in beslag genomen werden in verband met de tweede we reldoorlog. De voorstellen, die met het betalingsvoorstel gepaard gin gen, waren volgens de woord voerder: 1. Gemeenschappelijke over weging op welke wijze besparin gen bereikt kunnen worden op de gelden, die voor de in West- Duitsland gestationeerde troepen worden uitgegeven, b.v. door ge meenschappelijk gebruik maken van militaire installaties. 2. Gebruikmaking van de li quide middelen van het West duitse instituut voor wederop- bouwkredieten door het Ameri kaanse fonds voor ontwikke lingsleningen. 3. Het toestaan van trekking op de Westduitse Markenbijdra- gen aan het internationale mone taire fonds, wanneer dit kan voorkomen, dat er trekking op dollars geschiedt. De woordvoerder zei verder, dat er geen rente betaald zou worden. Men had verwacht, dat het Westduitse aanbod ook zou inhouden, dat er rente betaald zou worden, op de uitstaande schulden ten belope van 2% pro cent verschuldigd zuo zijn. WIJN EN HOUT Een honderdvijftig win tersportbeoefenaars, die vanwege de sneeuw een toevlucht in een weg-tun nel bij Val d'Isere hadden gezocht en daar na ruim twintig uur door hun „red ders" werden aangetroffen, bleken van de nood een deugd gemaakt te hebben. Onder hen bevond zich na -melijk de chauffeur van een vrachtauto met vaten wijn en die chauffeur was tevens de eigenaar van de lading. Dit verklaarde de redders het feit dat ver scheidene der „gestranden" in een gezonde slaap ver zonken lagen terwijl er ge zellige kampvuurtjes brandden. Men had name lijk de wijn moeten opdrin ken om de vaten als brand hout te kunnen gebrui ken Veiling. De Coöperatieve Vruchtenvei ling te Terneuzen deelt mede, dat de gang van zaken in 1960 bevre digend geweest is. Dat geldt in mindere mate voor het tuinbouw bedrijf in onze streek. De prijzen van de groenten waren veelal te leurstellend, die van het fruit beter, alhoewel veel minder gun stig dan in 1959. Een en ander heeft tot gevolg dat de omzet sterk gedaald zou zijn bij de vei ling, ware het niet dat de steeds en sterk toenemende tuinbouw- produktie de achteruitgang voor een groot deel heeft gecompen seerd. De absolute teruggang van de omzet is daardoor veel kleiner gebleven dan aan vrijwel alle an dere Nederlandse fruit- en/of groenteveilingen. In het najaar werd een tweede koelhuis in gebruik genomen met een capaciteit van 200 ton fruit in mechanische koeling en 100 ton fruit in mechanisch gekoelde gas- bewaring. De totale bewaarcapa- citeit van de beide koelhuizen be draagt nu 600.000 kg fruit en groente. De snel groeiende oppervlakte tuinbouw in Zeeuws-Vlaanderen stelt de allerhoogste eisen op het gebied van de investeringen. Tot nu toe kon aan deze eisen op een economisch verantwoorde basis worden voldaan. Binnen zeer af zienbare tijd zullen nieuwe en grote investeringen noodzakelijk zijn om een afzetapparaat van vol doende omvang op te bouwen. De aanplant van boomgaarden gaat in een steeds sneller tempo voort. (Adv.) STIJGENDE JEUGDCRIMINALITEIT IN BREDA De Bredase politie en justitie maken zich bezorgd over de stij gende jeugdcriminaliteit in Bre da. In één maand tijd zijn der tig jongelui, in leeftijd variërend van 13 tot 18 jaar gearresteerd. Maandag hebben twee 14-jari- ge jongens, J. N. en J. C. van B., bekend in combinatie minstens 42 inbraken en diefstallen te heb ben gepleegd. Ze pleegden soms vier inbraken op een avond. De achterhaalde buit bestaat uit radio's, transistors, gereed schappen, bromfietsen, scooters en zelfs een tent, die in Haam stede is gestolen. Ook hebben de jongelui links en rechts geld weggehaald. Als opslagplaats diende een loze ruimte op de zol der van 't huis van N. te Breda. Korte tijd geleden zijn in Bre da verscheidene kleine en grote complotten ontrafeld. Maar nog steeds blijkt de politie, dat deze ontrafeling maar van oppervlak kige aard is geweest. Verschei dene gearresteerden hebben ook in andere combinaties ingebro ken, gestolen en vernield, zo blijkt thans. De brand, die na een stroop tocht in de Bredase lagere nut- school is uitgebroken en waar bij voor duizenden guldens scha de werd aangericht, heeft de re cherche nog niet kunnen oplos sen. JONGE VROUW GEBRUIKTE MES TEGEN AANRANDER. Op de stille Passeerdersgracht in Amsterdam heeft maandag avond een 27-jarige ongehuwde vrouw, de kantoorbediende N. E., met een groot knipmes de 21-ja- rige loodgieter H. D. tot twee maal toe in de borst gestoken toen deze jongeman haar wilde aanranden. De aanrander ver loor zoveel bloed dat de, van een nabij gelegen café uit gewaar schuwde, G.G.D. hem naar het Einnengasthuis moest overbren gen. De vrouw was inmiddels naar het hoofdbureau van politie ge rend waar zij vertelde wat er gebeurd was. Zij had zoveel ge lezen van aanrandingen dat zij „een sportief type", aldus de politie zich een wapen had aangeschaft vooral omdat zij een avondcursus in manicuren volgt op de Keizersgracht en vier maal per week te voet de eerder ge noemde stille gracht moet pas seren. De zaak is intussen voor na der onderzoek aan de zedenpo litie overgedragen. Het slacht offer kon nog niet worden ver hoord. Bij graafwerkzaamheden in Es sen zijn 700 flessen met giftgas, zoals mosterdgas, uit de eerste wereldoorlog gevonden. Deze ge vaarlijke vondst werd gedaan op het terrein van een voormalige munitiefabriek. Volgens de Nieuwsbrief van de Amerikaanse buitenlandse dienst zullen Amerikaanse diplomaten, die niet algemeen gebruikte talen kennen, belangrijke loonsverho gingen krijgen. Indien de diplomaten een aan tal Aziatische en Afrikaanse talen vloeiend kunnen spreken, krijgen zij 1050 dollar per jaar meer als de diplomaat in het land is waar die taal gesproken wordt, en de helft van dat bes drag, als hij elders zijn land ver tegenwoordigt. Tot de talen, waarvoor „de hoogste prijs" wordt betaald, be horen: Ambarisch, dat in Ethio pië gesproken wordt, de Indische talen Zbengali en Tamil, Bir- maans, Cambodjaans, Laotiaans, Koreaans, Thais, Vietnamees en Hebreeuws. Het Nederlands be hoort met onder andere het Rus sisch tot de talen waarvan ken nis het laagst zal worden be loond. DONDERDAG 9 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.20 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kook- praatje; 11.15 Gram.; 11.45 Op voeden als liefhebberij, lezing; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en (Adv.) 8. Links en rechts van de rui ter ziet Eric felle speerpunten door het lover blikkeren en op zjjn bevel sluiten de krijgers zich grimmig aaneen..., maar dan springt Arman naar voren met op geheven hand. „Halt, heer Gondalf, vóór ge een vergising begaat", roept hij uit en de aanvoerder der ruiters laat verrast zijn zware speer zakken. „Heer Arman!", klinkt zijn stem, „en welk een bloedige vergissing zou het geworden zijn... Verklaar mij de aanwezigheid van de twee steppenduivels in uw midden", zegt hij. „Zijn het gevangenen? Ze zien er naar uit". Snel legt Arman uit, hoe de vork aan de steel zit en Gondalf knikt peinzend. „Wel, wij dachten allen, dat ge reeds lang dood waart", zegt hij dan. „Die step- penkrijgers zijn zowaar tot voor mijn burcht verschenen; de wo ningen van mijn pachters staken ze in brand en het vee doodden ze... Hebt ge niets verdachts be merkt? Ook geen ruiters gezien, toen ge de vlakte overstak?" Eric en Arman kijken elkaar even aan en schudden het hoofd. Eerst nu richt Gondalf vrij hooghartig zijn blikken op Eric. „Met wie gaat ge daar op voet van gelijkheid om, waarde Arman?" als een zwak rumoer tot hen De goede edelman schraapt zijn doordringt... Ze luisteren scherp keel en wordt vuurrood als hij en dan stoot Gondalf uit: „Daar antwoordt: „Het ware beter deze wordt gevochten... dat zullen die vraag om te draaien... Eric, vorst gele duivels zijn..." van het Norenvolk, is het, die mij „En als dat zo is", vult Eric en u met zijn vriendschap vereert..." De ander valt haast van zijn paard van verbazing en ongeloof en hij staat op het punt Eric als nog naar behoren té begroeten, grimmig aan, „dan hebben die boeren het nu met hen aan de stok..." tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nws, med. en beurs berichten; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Kamermuziek; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 'n Odyssee met z'n twee, hoorspel; 15.50 Zang recital; 16.15 Voordr.; 16.35 Gr.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Jazz- muz.; 18.00 Nws; 18.15 Voor de jeugd; 18.30 Lichte muz.; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nws; 20.05 Filmharmonisch orkest en koor; 21.05 De vrouw van boven, hoorspel; 22.30 Nws, beursber. uit New York en meded.; 22.45 Jour naal; 23.00 Sportact.; 23.10 Disco- taria; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram,; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gr.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muziek; 12.00 Middagklok; 12.04 Gram.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinbouwmeded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platennieuws; 13.25 Militair ork.; 14.00 Lichte muz.; 14.30 Kamer orkest; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbel overdenking; 16.20 Fluit en cla- vecimbel; 16.50 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gr.; 17.40 Beurs ber.; 17.45 Lichte muziek; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Vocaal ens.; 18.50 Sociaal perspectief, praatje; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram,; 19.30 Ra diokrant; 19.50 Pol. lezing; 20 00 Gevar. progr.; 21.30 Gram.; 21.50 Periodieken parade; 22.00 Kerk orgelconcert; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boek- bespr.; 23.00 Militaire kapel; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Amus. muz.; 12.30 Weerbe richten; 12.35 Gram.; 12.50 Koer sen; 13.00 Nws; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.06 Franse les; 16.21 Intern, congres van jéugd en muziek te Berlijn; 16.40 Gram.; 17.00 Nws; 17.15 Voor de kinderen; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sport kroniek; 19.00 Nws; 19.40 Dans- muz.; 19.50 Vrije politieke tribu ne; 20.00 Voor de vrouw; 21.00 Orkestconc.; 22.00 Nieuws; 22.15 Radio-universiteit; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Journaal; 20.20 Act.; 20.30 Documentaire film; 21.00 Reiziger zonder bagage, TV-spel; 22.20 Einde. VL. BELG. TV: 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Filmrep.; 19.45 Pro gramma over kunst; 20.00 Nws; 20.30 Speelfilm; 22.15 Documen tair progr.; 22.45 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5