Provinciaal nieuws m DE GROENE HEL VOET Gevonden voorwerpen Vrouw verdacht van doodslag in arrest AGENDA TERNEUZEN AXEL. SLUISKIL ZAAMSLAG. Interviews met de Nederlandse passagiers van de „Santa Maria' DEMARQUET VOOR ZIJN RECHTERS levensverzekering HET NIEUWE DORP DRONTEN INDONESISCH VLIEGTUIG VERMIST SF SCHADEVERGOEDING VOOR VEERSE VISSERS. In afwachting van de in uit zicht gestelde wettelijke regeling ex artikel 8 Deltawet inzake de tegemoetkoming in schade heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de ge meenten Arnemuiden, Kortgene, Tholen en Veere gemachtigd bij de toepassing van de „zelfstan digenregeling" enige bijzondere bepalingen in acht te nemen. De maatregel is genomen ten behoe ve] van de Veerse vissers, die door de verplaatsing van de vloot naar Colijnsplaat moeilijkheden ondervinden met hun bedrijfsvoe ring. De nieuwe bepalingen houden een verruiming in van de reeds bestaande mogelijkheden om in gevolge de zelfstandige regeling in aanmerking te komen voor fi nanciële voorzieningen. Zo zullen onder meer renteloze credieten worden verstrekt voor de verbe tering van de bedrijfsuitrusting. Voorts zullen Veerse vissers van 65 jaar en ouder een beroep op de regeling kunnen doen. Teneinde de gemeentebesturen (die met de uitvoering van de zelfstandige regeling beslast zijn) tegemoet te komen, wordt het rijkssubsidie, door te treffen gel delijke voorzieningen, voor Veer se vissers verhoogd van 75 tot 100 procent, zo deelt het ministe rie van Sociale Zaken en Volks gezondheid mede. TERNEUZEN Aan het bureau van politie zijn de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven die terug te bekomen zijn aan dë daarachter vermelde adressen: Witte verpleegstersschort, J. van Houcke, Eeatrixstr. 4; jonge iiond. Bakkerij Verhage, Nieuw- str.; olievat, L. Michielsen, Wil- genpl. 12; muntbiljet, Smalle- gange. Axelsestr. 192; witte das, Van eter Hooft, 2e Verbindings- str. 5: beige kinderwant, H. Ru ben. Anjerstr. 10; wieldop van Volkswagen, Guiljam, Vlooswijk- polder P 41a; bankbiljet, Post kantoor: klein waterpas, Peter Ploegaaid, Kerkhofl. 28; wieldop i Dodge), Joh. Buijze, Othene D 134; paar wanten, J. Faas, Axel sestr. 1enig los geld, M. Hame link, Nieuwediepstr. 13; vulpen, P. W. van de Wege, Steenkampl. 25; portemonnaie-inhoud: sleu tel, enkele centen en kwitaitie, Koster, Axelsestr. 59; zilveren armband, Agema, Tholensstr. 53; step (rood met wit), C. Tissink, Beukenstr. 6; vulpen, De Vries, Van Bovenstr. 31; lederen motor handschoenen, De Blaeij, Cats- polder. Aan het bureau zijn gedepo neerd: paar blauwe kinderwanten, pijp, sleutels, zwarte glacé hand schoen, blauwe ijsmuts, fiets- pompje, paar kinderwanten, huis sleutels, grijze want, witte kin derwant. blauwe kinderdas en een autoband. SLUISKIL Op het bureau van de post- commandant der gemeentepoli tie zijn als gevonden de onder staande voorwerpen aangegeven, welke zijn terug te bekomen aan de daarachter staande adressen: Huissleutel, hotel De Kroon, Kanaalweg 47; Lipssleutel, Ben nie Smit, Middenstr. 23; kinder petje, Chr. Starrenburg, Midden str. 26; grijs gebreid kinderwan tje, P. Bakker, Stroodorpe 24; gele sjaal, J. Eleijenberg, Spoor- str. 67; kinderfietsje, Breepoel, Middenstr. 5. De recherche van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de 28-jarige Amster damse prostituee M. M. L. aan gehouden onder verdenking van doodslag of zware mishandeling. Zij heeft, aldus de politie, een bezoeker met een limonadefles en een mes zware verwondingen toegebracht. De man, die is op genomen in het Binnengasthuis, kon nog niet worden gehoord. De prostituee kreeg die nacht in haar woning aan dë Oude Zijds Achterburgwal bezoek van een 42-jarige man. Zij beweert uit zelfverdediging te hebben ge handeld, omdat de man haar met een mes zou hebben bedreigd. Wat er van dit verhaal klopt, kan de politie nog niet contro leren, omdat zij de gewonde man nog niet heeft kunnen verhoren. Volgens de politie heeft de vrouw de man op verschillende plaatsen met een mes gestoken. Omstreeks kwart voor vier werd de vrouw aangehouden. MAANDAG 6 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 u.Vernietigingscommando. AXEL: Het Centrum. 8 uur: King Creole, DINSDAG FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater. 8 uur: Meisjes, misdadigers en jazz. Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kand. examen geneeskunde onze stad genoot de heer G. J. D. Dorre- paal. Jubileum vergadering a. n. m.b. Ier gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de oudste bij het N. V. V. aangesloten vakbond, de Alg. Ned. Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektro technische Industrie, kortweg ge noemd A. N. M. B., hield de afde ling Terneuzen vrijdagavond in café „De Vriendschap" een fees telijke jaarvergadering waarbij ook de echtgenoten of verloofden van de leden aanwezig waren. Eén der hoogtepunten van deze avond vormde voor de aanwezi gen ongetwijfeld het in ont vangst nemen van het jubileum geschenk, n.l. een fraai couvert in étui. Uit het jaarverslag van de secretaris stippen wij aan enige opmerkingen over de onrust in de metaalsector, de lonen stonden op de helling, „welke er een bleek te zijn met vele obstakels". De afdeling is in ledental vooruitge gaan, doch de mogelijkheden voor ledenwinst zijn ongetwijfeld nog groot, dit, mede in verband met de stijging van het inwoner tal. Scholings- en gespreksgroe- penwerk vonden ook dit jaar voortgang. Na de aan de orde zijnde be stuursverkiezing is het bestuur als volgt: A. Hofman, voorzitter; Jac. Doorns, secretaris; J. Harte, penningmeester; J. Loof, J. En gels, L. de Rijke een D. de Zeeuw, leden. 'Districtbestuurder de heer Lee mans hield de herdenkingsrede, waarin hij stelde, dat er vroeger sprake was van een verpauperde arbeidersbevolking, die alleen vocht voor materiële lotsverbete ring. Met de erkenning der vak beweging, de grote medezeggen schap, welke na 1945 in versneld tempo plaats vonden, is er nu ook een streven naar geestelijke emancipatie. In de groot-metaal is de 45-urige werkweek gereali seerd. In de klein-metaal wil men hiertoe, zij het schoorvoetend, trapsgewijze overgaan. De heer Leemans deelde verder mede, dat half januari een leden tal van 104.000 werd bereikt en dat nu de 105.000 zijn overschre den. Begrijpelijkerwijs schonk de heer Leemans ook aandacht aan de kleine bevolkingsaanwas van Zeeland. Door vestiging van nieu we industrieën zal het arbeids potentieel vermeerderen en de bevolkingsafname worden tegen gegaan. In 1960 werden in Zee land ruim 300 nieuwe leden van de A. N. M. B. ingeschreven; er zijn thans 4205 leden. Een gun stig verschijnsel hierbij is, dat 41 pet hiervan beneden de 21 jaar is, een bewijs, volgens de lieer Leemans, dat de jeugd belang stelling heeft voor de vakbewe ging. Na deze rede bleven de aanwe zigen nog geruime tijd in pretti ge stemming bijeen. Vrachtauto ramt elektriciteits- paal Zaterdagvoormiddag kwam een rijdende betonmolen uit Terneu zen over de provinciale weg van Axel naar Terneuzen gereden. Op de Nieuwendijk geraakte de mo len van de weg, tengevolge waar van deze tegen een aldaar staan de paal van het bovengronds net der elektriciteitsvoorziening te recht kwam. Gelukkig voor de bestuurder was de paal van hout, waardoor zelfs de voorruit van de truck onbeschadigd bleef. Jaarvergadering G. P. V. Onder leiding van de heer D. J. Oggel was de afdeling Axel van het G. P. V. in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter stelde in zijn openingswoord, dat er bij de uit bouw van een politieke organisa tie altijd moeilijkheden zijn, maar hij hoopte dat deze dit jaar zul len zijn overwonnen. De heer A. Rinn hield een in leiding over „Nieuw Guinea voorheen, nu en straks". Spreker gaf een beschrijving van de ont wikkelingsgang van dit gebieds deel en de toestand, zoals die mo menteel is en de verwachtingen voor de toekomst. Aan het slot van zijn boeiende inleiding volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. De secretaris penningmeester, de heer J. Folmer, bracht hierop zijn jaaroverzicht, waaruit bleek dat het ledental stabiel is geble ven, terwijl de kasmiddelen een kleine stijging te zien gaven. Daar er in 1960 geen verkiezin gen zijn geweest, bleef de propa- gandakas onaangeroerd. Besloten werd om enkele nieu we boekwerken aan te schaffen voor de bibliotheek. De heren J. Folmer en K. Rie- mens werden als bestuurslid her kozen en in een bestuursvacatu- re werd voorzien door de benoe ming van de heer Melse. Na een uitvoerige bespreking werden twee bestuursvoorstellen aangenomen, n.l. om, in samen werking met andere Gerefor meerde verenigingen, rond 2 no vember een herdenking te orga niseren van het feit dat Guido de Brés 400 jaar geleden de Neder landse Geloofsbelijdenis aan de koning van Spanje deed toeko men, en om binnen enkele weken weer een nmmer van „Doorgaan" te doen uitkomen en tevens om te trachten dit orgaan weer om de drie maanden te laten verschij nen. Aan ds Veldman te Rotterdam zal gevraagd worden om deze maand een propagandarede te houden voor het G. P. V. een het G. M. V. Jaarvergadering „Sluiskilse Reisduif". Onder voorzitterschap van de heer V. David kwamen bestuur en leden van de plaatselijke dui- venvereniging zaterdag j.l. in hun clublokaal bijeen, teneinde een terugblik op het voorbije sportseizoen te werpen. Na een hartelijk welkom van de voorzitter, volgden het jaar verslag en het financieel over zicht van de secretaris-penning meester, die in een vlot tempo werden doorlopen. De aftredende bestuursleden, de heren V. David en A. Bou- choute, die herkiesbaar waren, werden herkozen. De bespreking van het plaat selijk vliegseizoen behelsde hoofd zakelijk het per 2- of 3-tal gaan vliegen. Voor de eerste gedachte bleek de vergadering voorkeur te hebben. Aan de jaarkampioenen J. Maas (oude duiven) en J. van Aivermaete (jonge duiven) wer den met een toepasselijk compli ment de bekers overhandigd. Na het agendapunt bondscon- tributie, volgde de pauze, waar in een consumptie werd geser veerd en werd vanzelfsprekend van gedachte gewisseld over de conditie van ieders duiven. De hierna gehouden rondvraag vergde een groot gedeelte van de bijeenkomst en aan het be stuur werden heel wat vliegperi- kelen voorgelegd: o.m. sport - vluchten van de kas uit; huren van constateurs; coördinaat prikken van nieuwe leden; pun- tenbepaling tijdens het vliegsei zoen; het voorstel om niet alle specifieke Dourdan-vluchten te Sluiskil in te korven; het al of niet meevoeren van een reiskos- ter op wedstrijddagen, enz. Het allerlaatste woord kwam natuurlijk uit de mond van de heer David, die zijn waardering uitsprak over de zeer grote op komst der leden en het prettige verloop van deze vergadering, terwijl hij besloot met allen een goed sportseizoen toe te wensen. Een waardevol geschenk. Door mevr. C. Dekker-Dees, wonende in huize ,,De Werve" te Breda is aan het rusthuis van de Ned. Herv. Kerk „Rustoord", een televisietoestel geschonken. Muziekuitvoering „De Vol harding". Zaterdagavond werd in het Verenigingsgebouw door de mu ziekvereniging „De Volharding" aan haar leden en donateurs een concert aangeboden, dat geopend werd met een welkomstwoord van haar voorzitter, de heer R. J. van de Veke. Onder leiding van de direkteur, de heer J. Meijers, werd een pro gramma, bestaande uit tien num mers, uitgevoerd, welke met vol le aandacht door de bezoekers, waaronder muziekliefhebbers uit diverse plaatsen uit de omgeving, werd' gevolgd. Een dankbaar applaus volgde na elk correct uitgevoerd num mer. In de pauze werd ter dekking der kosten een kleine verloting gehouden. Uitvoering „De Juliana ruiters" Zaterdagavond werd in het jeugdgebouw „De Poort" door de landelijke ruitervereniging „De Julianaruiters" een ruiteravond gegeven, welke muzikaal werd opgeluisterd door het gezelschap „De Bonte Avond Club", onder leiding van de heer en mevr. Ben- jaminsz uit Sluiskil. De voorzitter, de heer Jac. Die- leman Mz., verwelkomde de aan wezigen, waarna hij een terug blik wierp in het verleden, vanaf het jaar van oprichting. Het jaar 1960 heeft wel duidelijk laten zien, dat hoewel de mechanisatie steeds verder doordringt, het paard op de boerderij niet ge mist kan worden. Vervolgens liet de voorzitter het jaar 1960 en de daarin bereikte resultaten de re vue passeren. Voor de door het gemeentebe stuur toegekende financiële steun werd dank betuigd, evenals voor de van vele zijden ondervonden medewerking. Dit jaar hopen de Julianaruiters wederom een con cours te organiseren, waarbij men zal kunnen genieten van de mooie ruitersport. Na de bezoekers, voor zover zij nog geen lid of donateur waren, te hebben opgewekt zich als zo danig aan te melden, hoopte de voorzitter dat allen zouden genie ten van het programma dat het gezelschap der B.A.C. voor deze ruiteravond had samengesteld. Vóórdat het gezelschap op het toneel verscheen dankte de heer Benjaminsz voor de ontvangen uitnodiging en vertrouwde, dat alle aanwezigen een prettige avond zouden doorbrengen, waar na 'tgevarieerde programma op vlotte wijze werd uitgevoerd. Tijdens de pauze werd ter be strijding der kosten een verloting gehouden waarvoor prachtige prijzen beschikbaar waren ge steld. Aan het slot van deze mooie avond dankte de voorzitter het gezelschap B.A.C. voor haar alles zins geslaagde medewerking en voor de betoonde belangstelling van de zijde der bezoekers, waar op ten afscheid het eerste cou plet van het Wilhelmus werd ge zongen. Jean Demarquet, één der be klaagden uit het „barricaden- proces", die in december na zijn voorlopige invrijheidstel ling naar Spanje uitweek doch vrijdagmorgen weer naar Parijs terugkeerde, heeft dezelfde mid dag zijn plaats in de beklaag denbank weer ingenomen. Voor de rechtbank verklaarde hij te zijn gevlucht omdat hij grote gebeurtenissen in Algerije verwachtte doch te zijn terug gekeerd omdat deze niet be waarheid werden. Hij zei meteen „ontstellend gemak" over de Spaanse grens te zijn gekomen. Op 11 decem ber, zes dagen na zijn verdwij ning, had hij een ontmoeting met Lagaillarde in Madrid. „Toen waren er ernstige onlus ten in Algiers gaande en de ver klaring die Lagaillarde hieraan gaf, gaf ons aanleiding om in Spanje te blijven", aldus Demar quet, die verder verklaarde het te betreuren dat zijn vertrek als een lafhartige daad wordt be schouwd. „Dat was het niet", zo ging hij verder. „Het was een incorrecte daad waarvoor ik mijn verontschuldigingen aan bied". Verwelkomd door een tiental grondstewardessen van de K. L. M., die stapels dekens en warme winterjassen en jacks over de trap het vliegtuig binnentorsten, zijn vrijdagavond om half twaalf dë circa veertig Nederlandse passagiers, die het bange avon tuur op de „Santa Maria" heb ben meegemaakt, op Schiphol aangekomen. Ondanks de talloze moeilijk heden werden er toch nog inter views afgenomen. Zo vertelde de 39-jarige Shell employé Willem J. van der Kooy, die met zijn 36- jarige vrouw en twee kinderen in Nederland terugkeerde voor een kort verlof, hoe alle passa giers in de eerste klasse welis waar rustig waren gebleven, maar zich toch als gevangenen gevoelden. „Wij meenden de eerste dag dat het een soort muiterij was", vertelde hij. Iedereen was zater dag aan boord gekomen. Het was ontzettend warm en tegen mid dernacht viel plotseling de ma chine uit, evenals de luchtver versingsinstallaties. „Het was in mijn hut niet meer uit te houden en dus liep ik het stille dek op. .Plotseling zag ik een van de stuurleden badend in zijn bied op de grond liggen. Twee beman ningsleden tilden hem op en brachten hem snel weg. Hoewel ik mij hierover verwonderde, meende ik nog dat het hier een vechtpartij betrof, die voortge vloeid was uit het temperament van het Zuidamerikaanse bloed en om drie uur 's nachts begon de machinekamer weer te stam pen. Toen merkte ik echter aan het langzaam draaiende sterre- beeld, dat het schip van koers veranderde, doch pas de volgen de ochtend, zondagochtend dus, werden wij bij elkaar geroepen in de lounge van de eerste klas se en hoorden wij Galvao in het Spaans en het Portugees een verklaring afleggen. „We zagen hem echter niet, want hij sprak via een geluids installatie. Later herhaalde hij, zij het in het kort, in de Engelse taal, dat hij met een aantal vrienden het schip van de be manning had overgenomen", aldus de heer Van der Kooy. Aanvankelijk had niemand Gal vao kunnen zien, doch later wel. De rebellenleider oefende n.l persoonlijk censuur uit op alle telegrammen die verzonden wer den. „Ik heb twee telegrammen naar Nederland verstuurd", ver telde de heer Van der Kooy, „beide malen moest ik ze zelf aan hem voorleggen". Intussen had' hij in Lissabon optimistische berichten ontvan gen over de op het schip achter gelaten bagage en auto's. De Nederlandse ambassadeur aldaar had de passagiers medegedeeld, dat Galvao kort tevoren het schip uit handen had gegeven. „Wij hopen nu maar dat de „Santa Maria" met alle bagage en auto's nog aan boord naar Portugal zal varen, dan krijgen we alles nog wel terug", besloot de heer Van der Kooy. Mevr. E. Noordhoek-Heft, de 40-jarige echtgenote van een B. P. M.-employé op Curagao, die zich met haar man en haar twee pittige zoontjes Frank en Dick, een tweeling, met verlof naar Den (Adv.) Jan CoUaar schreef pocket over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra aan postzegels aan Amstleven, Postbus 1072. Amsterdam en u ontvangt het boekje franco thuis. AMSTLEVEN Haag begaf, vertelde dat vooral de laatste dagen op het schip bij zonder moeilijk waren geweest en veel spanning hadden ge bracht". Iedere ochtend werd er medegedeeld, dat de passagiers zouden gaan embarkeren, maar telkens kwam er niets van. De laatste dag ontstond er een klei ne opstand onder de Portugese bemanningsleden, die ruiten be gonnen in te gooien. Voor zover mevrouw Noordhoek het begre pen had, was Galvao daar ten slotte bang voor geworden en had besloten de passagiers van boord te laten gaan. „Aanvanke lijk was hij van plan geweest eerst te ravitailleren en ons als gijzelaars vast te houden", zei ze. Willem van der Meer, een 30- jarige employé van de Curagao- se Dok Mij in Willemstad, ver telde dat de isolatie van de bui tenwereld op het laatst dermate op de zenuwen van de passagiers ging werken, dat zij onderling ruzies kregen, vooral de Ameri kanen. Op 'n dag toen de span ning ten top steeg werd een van de passagiers onder leiding van een Spanjaard letterlijk door een ruit van de eerste klas salon ge gooid. „Ik kan u verzekeren, dat wij nog aan boord van de „Santa Maria" zaten indien wij en leden van de oorspronkelijke beman ning niet in opstand waren ge komen," zei hij. Hij voegde er aan toe, dat het onmogelijk was enige boodschap naar de buiten wereld te zenden, die ongunstig klonk. Er werd een strenge cen suur uitgeoefend op alle uit gaande boodschappen. „De passagiers van de „Santa Maria" waren tenslotte de belofte beu dat ze de volgende ochtend zouden embarkeren en doopten het schip toen met galgenhumor de „Santa Manana", het Spaanse woord voor morgen", vertelde hij. De 11-jarige Frans Zapey, het zoontje van een B.P.M.-employé, vond dat zijn bootreis helemaal verknoeid was, maar het vliegen was wel leuk. „Zo naar heb ik het anders niet gehad", zei hij, „want ik had mijn vriendje Chris Quaedvlieg om mee te spelen Chris, wiens vader eveneens bij de B.P.M. werkt en wel in Em- mastad op Aruba, keerde ook met het vliegtuig en met zijn ouders en een zusje naar Neder land terug. Zij stammen uit Heerlen. „Chris was op Curagao al mijn vriendje", vervolgde de kleine Frans. „Ik ben helemaal niet bang geweest". Zijn moeder ver telde echter dat Frans de laatste dagen van angst drie zakdoeken had stukgebeten Het was aan boord verschrikkelijk benauwd geweest omdat de luchtverver singsinstallaties niet meer werk ten. ,,'s-Avonds moesten we ver duisteren en de patrijspoorten gesloten houden, zodat alle mo gelijkheden om frisse lucht te krijgen afwezig waren. Na vier dagen zagen we in de verte een Deense boot en onze hoop begon weer wat op te leven Daarna kwamen er telkens vliegtuigen boven de „Santa Maria" vliegen, zodat we hoopten dat het avon tuur gauw afgelopen zou zijn". De mogelijkheden tot ontspan ning beperkten zich tot het zwembad, want het sportdek was afgesloten. „Ik hoop maar dat we onze bagage nog terug krijgen, besloot mevrouw Zapey, „want we zijn voorgoed naar Nederland teruggekomen". Haai man is thans gepensioneerd. Johannes Th. Remmé, een 50- jarige onderinspecteur van politie op Aruba, die na 24 dienstjaren gepensioneerd is en zich met zijn vrouw en 20-jarige dochter in Den Dolder gaat vestigen, zei door HENRI VAN WERMESKERKSN 51) Nadruk verboden. Maar er komt niets nader... niet nu de zon al achter de hori zon zonk, niet nu de schadu wen van duisternis dadelijk over de aarde gaan trekken, en het bos vóór ons al tot een zware plek maken. Wachten ze op de duisternis om ons te overvallen? Indianen vechten gewoonlijk liefst niet in de duisternis. Het moet dus een geheel ander mensenras zijn, dat ons hier bedreigt. Nu kan ik zelfs Taipeke niet meer onderscheiden. Ik voel me zo eenzaam in de avond en zo verlaten, en ook zo dicht bij de dood, dat ik be hoefte heb een levend wezen naast mij te voelen. Ook al is dat een Indiaan. Ik leg mijn hand op zijn arm.ik schuif wat nader. Dan hoor ik voor het eerst na misschien een half uur, dat mij een hele nacht leek, Taipeke fluisteren „Liggen Dom Francolig gen Niet bewegen". Ik blijf liggen. Ik moet me hier overlaten aan zijn instinct. En het verwondert mij dat ook Pancho in zijn hondeninstinct, opgegroeid in de wildernis, zo rustig liggen blijft met de kop tussen de poten, als sliep hij. Men zou ons voor drie slapen- den kunnen houden, mogelijk drie doden. En in werkelijkheid is de dood zeer nabij. Dan is de nacht volkomen. Ik heb al die tijd niets meer gehoord, niets dat ritselde in het gras, geen enkel menselijk geluid. Het is of mijn lichaam ver stijfd is van het roerloos hou den. De kreten van apen en pape gaaien zijn al lang gestorven, andere en meer zeldzame gelui den komen op uit de nacht, de nachtelijke dieren in het woud. Maar ineens begint er iets niet ver van ons in het gras te ritselen.... Er klinken schuife lende schreden. Die geluiden schijnen als mokerslagen te dreunen in mijn hersenen. I Komt men de uitwerking der pijlen zien? De schreden komen nog nader.schijnen te aar zelen. Dan zijn ze vlak bij, zo nabij dat ik de angst en schrik niet meer doorstaan kan, en ineens mijn zaklantaarn in die richting laat spelen, met de revolver in de andere hand. En ik staar in het komisch geschrokken gelaat van een kleine neusbeer, die een avond wandeling doet, en schichtig log weer verdwijnt. Het volgende ogenblik is Tai peke opgesprongen. Niet om de neusbeer te vangen of te schie ten. Hij staat op, alsof er geen enkel gevaar meer was en be gint het pak met de tent te ont loken en geeft door aan mijn arm te trekken mij he.t teken om ook op te staan. Verbaasd tracht ik in het duister de pijl te vinden die naast mij lag. Is ei dan geen gevaar geweest? Waren dat geen Indianen? Maar Taipeke legt het me nog fluisterend uit, dat er voor het ogenblik geen gevaar meer is, dat de vijand teruggetrokken is en zich zelfs niet meer in onze nabijheid bevindt, anders had de neusbeer niet zo rustig kun nen rondsnuffelen door het gras. Wat ik niet hoorde, heeft tüj gehoord. Hij hoorde het dier al enige tijd rondscharre len, hij hoorde ook het heen trekken van naar zijn schatting een vijftigtal Indianen. Ik vraag hem naar de reden. Hij kan die niet uitleggen. Er zijn in het oerwoud duizenden redenen waarom iemand iets doet, en wec>r anders dan hij dat zou doen, als hij over een Lcndens plein wandelde. Maar hij constateert, cia- zi weg zijn en voor het ogenblik is hem dat meer dan voldoende. Het schijnt hem met een bij zondere vreugde te vervullen, en bijna opgewekt voorzover een Indiaan dat toont, waar schuwt hij mij voorzichtig te lopen om niet in de vergiftigde pijlen te trappen, die overal rondom ons moeten liggen. Wij lopen op die manier een honderdtal schreden. Er is een grote maan gerezen boven het woud, in het licht wijst Tai peke mij hoe overal rondom ons het gras vertrapt is geweest door onze aanvallers. Daar be gint hij rustig de tent op te slaan, die laag opgezet, sinds lang voor ons drieën dient. Hier in de wildernis houdt alle stand en rassenverschil op. Hier zijn we, Taipeke, Pancho en ik. Een enkele kleine groep die zonder elkaar reeds lang niet meer zou leven. Taipeke legt zich rustig te slapen, hij doet of er geen ge varen ons dreigen kunnen. Ik staar verbaasd naar hem. Een donkere klomp, die zich ineen- rolt, en die slaapt in zulk een ogenblik. Ik besluit te waken met de wapens in de hand. Voor het eerst sinds uren geloof ik weer in wapens en in Pancho ook, want die ligt met zijn neus half buiten de tent en speurt de om trek af met zijn ogen. Voor de nacht heeft hij alleen zijn oren. Ik poog te denken.... Welk soort Indianen kan het zijn. Waarom vallen ze ons niet meer aan? Kenden zij onze sterkte niet? Maar ze moesten ons toen gezien hebben? Zijn wij gered door het vallen van de avond? Ik sta voor raadse len. En het grote raadsel is, dat de natuur zijn rechten eist en dat ik pas ontwaak als de zon al in de tent schijnt, zonder ge merkt te hebben, dat ik insliep. In mijn armen ligt nog de Win chester. (Wordt vervolgd.) dat de behandeling aan boord goed was geweest, hoewel de levensomstandigheden gedurende de laatste dagen bijzonder onple, zierig waren. „Natuurlijk waren we toch wel een beetje bang. We wisten niet hoe het avontuur zou afgelopen De bemannings leden hebben zich enorm ge weerd". Het eten in de tweede klasse waarin de familie Remmé reisde was niet smakelijk en het water voor bad en douche was ge rantsoeneerd. „Er werd ons veel vis voorgezet. We mochten ons vrij bewegenOok volgens de heer Remmé misbruikte Galvao zijn passagiers als gijzelaars. Mevrouw Remmé had uit angst steeds de deur van haar hut op slot gehouden. De 47-jarige mevr. W. Meyer uit Amersfoort, die op de „Santa Maria" reisde met haar stief zoontje de 5-jarige John Boes veld, liet zich tegenover het leger fotografen en verslag gevers dat haar in de vertrekhal op Schiphol omsingelde, de op merking ontvallen: „Wij zijn wel duizend keer gefotografeerd, ik kan geen vriendelijk gezicht meer trekken". Zij had pas zondagochtend ge merkt dat het schip in andere handen was overgegaan, 's Nachts had ze van de rel niets gehoord. Volgens haar bevonden zich circa 35 rebellen aan boord on der leiding van Galvao, maai later sloten zich vaste beman ningsleden van het Portugese schip bij hen aan. Van enig ver zet was geen sprake geweest, omdat de muiters met revolvers en stenguns zwaar bewapend waren". De captain van het vliegtuig, waarin de passagiers naar Schip hol werden gebracht, de heer Th Verhoeven, was maandag al uit Curagao vertrokken, maar wist toen nog niet waar hij zijn passa giers aan boord moest nemen. Volgens hem was de bagage op het schip achtergebleven omdat de Braziliaanse marine-autoritei ten de passagiers de opdracht haddén gegeven niet meer mep te nemen dan ze konden dragen. De 15-jarige Richard Servage. wiens vader directeur was var. de dienst publieke werken in Willemstad en die met zijr, ouders voorgoed naar Nederland terugkwam, omdat vader Serva ge thans is gepensioneerd, vond de reis „net een spannende film". Voor de rebellen was hij niet bang geweest. „Wel voor mijn moeder en zusje", zei hij. „want mijn moeder is nogal ner veus. Och, het eten is een kwes tie van wennen. Lekker was het niet". De reeds genoemde 30-jarige Willem van der Meer uit Amster dam heeft zijn meisje, een Spanse jongedame die op de heenweg van de „Santa Maria" naar Curagao aan boord was ge gaan, in Recife moeten achter laten. Zij hadden het plan samen naar Europa te reizen, maar in Recife kreeg het meisje moeilijk heden met de autoriteiten over haar paspoort, zo vertelde Van der Meer, die zich verder over deze 'kwestie niet wilde uitlaten. Ver na middernacht trokken de verslaggevers een voor een weg en verdwenen ook de passa giers van Schiphol op weg naar hun respectieve bestemmingen in Nederland. Het nieuwe dorp Dronten in de IJsselmeerpolder Oostelijk Flevoland, krijgt een rijdende telefooncentrale, die elders kan werden gebruikt zodra defini tieve voorzieningen haar aan wezigheid in Dronten overbodig maken, zo is ons desgevraagd van de zijde van de P.T.T. mee gedeeld. Voor de verbinding tussen de rijdende telefooncen trale en de districtscentrale in Lelystad zal de P.T.T. gebruik maken van een straalzender- apparatuur. Men neemt aan dat de rijdende centrale in juli in Dronten in bedrijf kan worden gesteld. Binnen enige tijd zullen in I Dronten 477 woningen, 3 scho len, 13 winkels, een dorpshuis en een geneesgundig centrum te gelijker tijd in aanbouw zijn Binnenkort begint men met de j bouw van kerken en een Ulo school. Tegen het einde van dit jaar kunnen de eerste huizen waar schijnlijk worden betrokken. Het dorpsplan voor Dronten is ontworpen door de stedebouw- kundige ir. J. van Tol te Alphen a/d Rijn. Het voorziet in acco- modatie voor een bevolking van ongeveer 20.000 inwoners. Aan de rand van de plaats, die binnen royale bosstroken komt te liggen, zijn acht sport velden, een ijsbaan, tennis banen, een sporthal en een zwembad geprojecteerd. Met de voorbereidingen voor de dorpen Swifterbant en Bid dinghuizen is men inmiddels ook begonnen. Op de plaats waar deze dorpen zullen ver rijzen is over een uitgestrekte oppervlakte een meter dikke zandlaag opgespoten. Een Indonesische Dakota met 21 passagiers en 5 bemannings leden wordt vermist op een vlucht van Soerabaja naar Ba- likpapan. Het laatste contact met het toestel kwam tot stano toen het ongeveer een half uur onderweg was en boven he' eiland Bawean in de Javazee vloog. IJTSLAGEN 4 J SpartaGVAV DWS/A 0—2; i l A\ Enschedé Fortuna '54MVV (t Rapid JC 1 './VVO 2; Ajax -u PSV NAC 2—2. eerste 1)1 Fortuna VI.Dcc RBC Volcwijcker: KFC 1 2; Lli J—3; AGOVVHt Hermes DVSEns HVC bw 41 tesse 11. eerste dl ExcelsiorEinc i Gooi Go Aheac ningen VSV 2 3—0: Helmond jsboh Heracles RCH 6—1; Blauw -.een 2 1; Be Qui tweede i WilhelminaDe ,-onie NEC 2—3; >ldenzaal 11; r( bant ia 5-1; pec- O- 1; ZeistRigt Velox Haarlem neer Longa 6—5 .-;um 23. AMATE zuid tweede ki TeerneuzenRA osMiddelburg teenbergen 41. DERDE kl Hontenisse- -Zie I'eelandia BSC 1 Axel 10. vierde ki Clinge Oostbur Lewed. Boys 3 res. tweede Hontenisse 2C zaterdag! dndkrafdelin eerste SpuiTern. Bó i aeldingeVeere tweede k De BerenDrie derde ki Zaamslag 2Sp De overige va trijden werden a zo is de «ore-divisie .Feijenoord 18 12 Ajax 18 10 GVAV 18 10 PSV 17 9 VVV 18 10 NAC 18 10 Sparta 18 8 Enschedé 19 9 liapid JC 18 7 DWS/A 18 5 MW 18 6 ADO 17 7 -.X>S 18 5 Fortuna '54 18 5 Willem 11 18 5 Alkmaai- 18 4 Elinkwijk 18 .3 NOAD 18 1 amateurs Z tweede klass Roosendaal 10 8 Vlissingen 11 7 Taxandria 11 6 Middelburg 11 4 Steenb. 11 5 DOSKO 11 4 Rood Wit 11 3 Terneuzen 11 4 Goes 11 3 RAC 12 4 Hulst 10 2 Internos 12 1 TWEEDE I Ternei In een druiler Terneuzen gister diende 52 oven De roodzwarten de de eerste heli de hervatting ov< duidend sterker, goed geschoten t zij de voortreffi van doelman Si dat de overwinni groeid tot een sc cijfers. Dat RAC nog 2 x wist te di meer door de g die Terneuzen to. door goed spel. Om 2 minuten scheidsrechter I beginsignaal en c Terneuzen ten de eerste minu goed weg toen e« ten bal tegen d van in het doel 1 lat kwamen tro enige malen te 1 strjjd. De RAC-\ stevig onder dr de achterhoede i zeilen bijzetten t komen. Zij slaa alsnog zeer goe dan ook tot in voor Terneuzer openen. Wissel 1 rechts aangegev wirwar kon hij Van Geel het eer tekenen <10). trap kreeg hij doch zijn schot c zijne! belanden, kele RAC-aanval genoeg kwamen aanhouden. In d Meeusen de bal

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2