Russen lanceren Spoetnik Hevige sneeuwstormen boven de Ver. Staten Niet iedereen betreurt heengaan van Spaak W eero verzi cht Mr. Bot over Nieuw-Guinea De ramp in Mouïin-Sous-Fiéron MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5209 Bevindt zich een mens in deze Russische satelliet I solcms j-abhrt" Qy. „SANTA MARIA" TER BESCHIKKING VAN DE EIGENAARS MISSIE-VLIEGTUIGJE OP NIEUW-GUINEA NEERGESTORT De „Santa Maria". Betogingen in Italië. GEVECHTEN IN ANGOLA Boete aan 500.000 dollar wegens- smaad En vele Belgen bevreesd voor zijn politieke come-back GUNSTIG VOOR BENELUX ZON- a MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Scheepsbotsing. NOZEMS MISHANDELDEN STUDENT LAWINES. b ranke, ing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6, per kwartaal; Per maand f2.— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Russen hebben zaterdag met sucees een spoetnik van d'/z ton gelanceerd. De nieuwe Russisciie spoetnik is zondagmorgen boven Kopen hagen waargenomen. Om 08.53 uur Nederlandse lijd vertoonde de draagruket zich boven de ho rizon, uit het zuid-westen ko mend in de richting van het noord-oosten. Vier minuten la ter volgde de nieuwe aardsatel- iiet. Reeds zaterdagmorgen was de draagraket boven Denemarken gezien, doch toen dacht men dat het de Amerikaanse ,,Samos"-sa- telliet was. Volgens Deense deskundigen zou de spoetnik zaterdagmorgen omstreeks drie uur Nederlandse lijd moeten zijn gelanceerd. De Spoetnik draait in 89 min. en 48 sec. om de aarde. In de 6'2 ton is 't gewicht van de draagra- ket niet inbegrepen. Alle instru menten aan boord functioneren normaal. In Moskou blijft men nog steeds het stilzwijgen bewaren over de aard van de nuttige lading van de gelanceerde Spoetnik. Twee radio-amateurs in de Italiaanse stad Turijn hebben za terdagavond meegedeeld het .ge luid van een menselijke stem te hebben opgevangen, die volgens hen afkomstig was van de ge lanceerde Russische Spoetnik. Lij verklaarden reeds drie niaal een gehiid te hebben opgevangen, dat uit de ruimte kwam en dat ge leek op het kreunen van een mens, die ademhalingsmoeilijk heden heeft. Heinz Kaminski, hoofd van het sterrekundig instituut te Bochuin heeft zaterdagavond meegedeeld, dat hij „enkele delen van Rus sische woorden" heeft opgevan gen. Hij ving deze woordendelen op in tijdstippen en op een golf lengte, welke in het verleden herhaaldelijk zijn gebruikt voor het verkeer met Russische ruim tevoertuigen. Prof. Lovell, direkteur van het radio-astronomisch observato rium van Jodreil Bank in Enge land, heeft verklaard niet ver baasd te zijn indien de Russen thans een mens in de ruimte heb ben gebracht. Hij zei geen bewij zen te hebben, maar, zo verklaar de hij, men brengt geen 6)2 ton in de ruimte alleen maar om er voldaan over te zijn dat men deze in een baan om de aarde heeft geschoten. Hij zou zeer verbaasd zijn indien de Russen in de ko mende dagen niet zulien trachten de Spoetnik te bergen. (Adv.) W apart» cocktf ■Mirkt 16 brwwïfijdroat 9 Urwuz*n een modern kapsel wil zeggen., in de eerste plaats, gezond haar en goed verzorgd, hier zorgen wij met een pijnlijke nauwgezetheid voor. De Braziliaanse radio heeft meegedeeld dat de regering van president Quadros de „Santa Maria" ter beschikking van de eigenaars en de Portugese re gering heeft gesteld. Kapitein Galvao heeft echter volgens dit radiostation ver klaard dat hij geen afstand zal doen van het schip. „Wij heb ben 300 kilo springstof aan boord en ik sterf liever dan het schip over te dragen", zou hij hebben gezegd. President Quadros heeft een decreet getekend waarhij de „Santa Maria" formeel aan de Portugese regering wordt over gedragen, aldus heeft een woordvoerder van het Brazili aanse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. Vrijdagmiddag (plaatsel. tijd) is in Ned. Nieuw-Guinea ccn eenmotorig vliegtuigje, 'n Cess na-180 van de missie-luchtvaart vereniging, neergestort. Het on geluk geschiedde kort na het vertrek van het vliegveld Wag- hete aan de Wfisseimeren. De piloot, pater Verheyen (één der twee vliegende paters in Ned. Nieuw-Guinea) en drie pas sagiers werden gewond. Een toevallig in Enarotali, de onderafdelings-hoofdplaats aan de Wisselmeren,, aanwezig wa tervliegtuigje van „De Kroon- duif" is onmiddellijk na het be kend worden van het ongeval met een arts aan boord naar Waghete gevlogen. Het was de bedoeling, dat het de gewonden vrijdagmiddag zou overbrengen naar Enarotali, doch dit was door slecht weer onmogelijk. Toen werd een ijlbode met medicamenten over land van Enarotali naar Wagheti gezon den. Het ongeluk zou zijn veroor zaakt door een plotseling optre dende valwind. In de afgelopen 24 uur heb ben hevige sneeuwstormen boven de Verenigde Staten gewoed, die aan minstens 38 personen het le ven hebben gekost. De straten va:- New York zijn overdekt met een laag sneeuw van 33 cm. Talrijke sneeuwploe gen en duizenden arbeiders wer ken met man en macht om de vijfduizend kilometer straten van New York van sneeuw te zuive ren. Er is een rijverbod voor automobilisten uitgevaardigd, waarop slechts in dringende ge vallen uitzonderingen worden gemaakt. Ongeveer duizend automobilis ten hebben de nacht van vrijdag od zaterdag koud en wel op een grote verkeersweg van Brooklyn moeten doorbrengen, daar hun auto's waren gestrand. Zij wer den kort vóór het aanbreken van Do passagiers van de „Santa Maria" met uitzondering van een kleine groep die reeds per vliegtuig uit Recife is vertrok ken zijn zondag aan boord ge gaan van de „Vera Cruz", die via Tenerife en Madeira naar Lissa bon vaart. De „Santa Maria" zal waar schijnlijk over drie dagen de on derbroken reis voortzetten, na proviand te hebben ingeslagen. De opstandelingen verblijven nog in de kazerne van de mili taire politie in Recife, maar zul len deze week toestemming krij gen zich in de stad te begeven en papieren ontvangen die hen in staat stellen een betrekking 1e zoeken. de dag door autobussen opge pikt. Ook het luchtverkeer in het oostelijke deel der Ver. Staten heeft zwaar van de sneeuwstor men te lijden gehad. Het vliegveld Idlewild van New York moest zaterdagochtend vroeg worden gesloten. De vlieg velden La Guardia en Newark van New York en de luchthavens van Philadelphia, Pittsburgh en verschillende plaatsen in de staat Ohio moesten gedurende bepaal de perioden worden gesloten, Te Washington was zaterdag 25 cm sneeuw gevallen. Zaterdag hebben duizenden studenten in Rome voor de derde achtereenvolgende dag betoogd tegen de Oostenrijkse eisen om grotere autonomie voor dc Duits sprekende minderheid in Bolzano. De politie zou in Rome 20 be togers hebben aangehouden. In Napels kwam het zaterdag tot gevechten tussen betogende studenten en communisten. 17 mensen werden gearresteerd. Het Portugese persbureau „ANI" meldde zaterdagavond uit Lissabon dat gevechten, die zich vrijdagavond en -nacht j.l. in Loeanda (in Portugees Ango la) hebben voorgedaan, zeven doden onder de politie hebben gever.gd_ Het aantal slachtoffers onder de aanvallers, die een po litiekazerne en burgerlijke en militaire gevangenissen bestorm den, werd niet medegedeeld. Zaterdag patrouilleerden troe pen in de inheemse wijken van Loeanda. Een woordvoerder van het bureau van de gouverneur- generaal van Angola heeft zater dag telefonisch medegedeeld dat een aantal aanvallers is gearres teerd. In een zaterdag te Loeanda uitgegeven communiqué deelt de gouverneur-generaal mede in de laatste dagen berichten uit het buitenland te hebben ontvangen, waarin werd medegedeeld dat 't plan bestond om de apenbare or de in Angola te verstoren, dit sa menvallend met de overmeeste ring van het passagiersschip „Santa Maria". In de bekendmaking wordt ver der gezegd dat aan beide zijden slachtoffers zijn gevallen, doch dat het aantal hiervan „niet te hoog" is. Een woordvoerder van het bu reau van de gouverneur-generaal verklaarde dat dé aanvallen en hun afweer ongeveer een half uur hadden geduurd. „Er heerst thans volledige orde en de be volking is kalm", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe: „On der de aanvallers bevonden zich blanken en gekleurden. Er waren ook enige vreemdelingen onder hen". Hij besloot met de mededeling dat de aanvallers gevangenen hadden willen bevrijden. De „New York Times" en vier negerpredikanto moeten we gens smaad 'n boete van 500.000 dollar betalen aan de burgemees ter van Montgomery, Earl Ja mes, zo luidde woensdag de uit spraak van een jury,, die uitslui tend uit blanken bestond. James werd het volle bedrag toegekend dat hij geëist had. Het proces is aangespannen naar aanleiding van een artikel in de „New York Times" van 29 maart verleden jaaar, waarin kritiek werd uitge oefend op het optreden tegen negerstudenten in Montgomery in het begin van het vorige jaar. De advocaten zullen tegen de uitspraaak in beroep gaan. Verleden jaar is eveneens 500.000 dollar aan een ambtenaar van Montgomery toegewezen, na melijk aan politiecommissaris Sullivan, die ook wegens smaad een eis tot schadevergoeding tegen de ,New York Times" en de vier negerpredikanten in diende. (Van onze Parijse correspondent) In NATO-kringen te Parijs is lang niet iedereen treurig gestemd over het heengaan van Paul-Henri Spaak. De bij de Atlantische Verdragsorganisatie geaccrediteerde journalisten hebben zelfs de vlag willen uitsteken. Spaak was en is in hun kring niet sym pathiek. Meermalen behandelde hij de journalisten als school jongens. Duidelijk is daarentegen, dat zijn heengaan betreurd wordt in het kabinet van generaal De Gaulle. Evenals de Franse president was Spaak een voorstander van het op te bouwen poli tieke apparaat van de NATO. Vooral binnenskamers heeft hij er hard voor gevochten. In Franse regeringskrineen vreest men, dat zowel de Ne derlander Stikker als de Noor Lange, die worden gedood verfd als opvolgers minder geporteerd zijn voor de uit bouw van een politiek en economisch Nato-apparaat. Deze vrees kan des te meer grond hebben omdat ook van Kennedy wordt verwacht, dat hij zo weinig mogelijk haast' wil maken met een eventuele, politieke uitbouw van de Nato. Vreugde over zijn heengaan als secretaris-generaal heerst er in de Scandinavische kringen. Het was al maandenlang een openbaar geheim, dat de Scan- dinaviërs in de Navo overhoop lagen met Spaak. Zij beschou wen Spaak als de gangmaker van de politieke Nato, waarte gen Denemarken, Noorwegen en IJsland zich blijven verzet ten. Binnenskamers blijkt de verwijdering zó groot te zijn geworden, dat ook de Amerika nen te verstaan hebben gege ven, dat „het wenselijk zou zijn, indien Spaak door een andere persoonlijkheid zou worden op gevolgd." Vermoedelijk is het dus niet alleen de Belgische politiek die Spaak terugroept naar onze zuiderburen. VOOR EN TEGEN (Van onze Brusselse correspondent. De terugkeer van Spaak vormt bij onze zuiderburen het onder werp van gesprek. De socialis ten geven hier en daar volmon dig toe, dat zijn aanwezigheid gewenst is om een scheuring te voorkomen. En deze scheuring in de B. S. P. zou het federalis me in de hand kunnen werken. Spaak is geen federalist en hij heeft krediet in Vlaanderen. Zacht weer. Na het wegtrekken van een depressie die zaterdag aanvan kelijk sneeuw bracht, passeerde in de nacht van zaterdag op zon dag een rug van hoge luchtdruk waardoor de wind snel afnam en flinke opklaringen voorkwamen. De temperatuur daalde hierbij op de meeste plaatsen tot enkele graden onder het vriespunt. Op de Oceaan kwam een nieu we depressie tot ontwikkeling en veroorzaakte boven de Britse eilanden een krachtige zuidwes telijke luchtstroming waarmee zeer zachte lucht wordt aange- ZON MAAN op onder op onder Febr 6 8.13 17.36 23.53 10.30 7 8.11 17.38 10.56 8 8.10 17.40 1.03 11.24 9 8.08 17.42 2.13 11.58 10 8.06 17.44 3.24 12.39 11 8.04 17.46 4.32 13.29 12 8.02 17.48 5.35 14.30 voerd. Het opdringen van deze lucht was aanleiding tot enige regenval. Een koufront dat de westelijke begrenzing van deze lucht vormt heeft Ierland bereikt maar beweegt nu slechts weinig verder in de richtingen van ons land, daar zich in dit front een golfvormige storing ontwikkelt. Het ziet er dan ook naar uit dat het zachte weer enkele dagen zal aanhouden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Zacht weer met veel bewolking en perioden met regen of mot regen. Plaatselijk mist. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. MAANDAG 6 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.05 5.40 6.20 6.30 n.m. 5.25 6.00 6.40 6.50 De installatie van de Nieuw- Guinea Raad begin api'il zal de I apoea-bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea in staat stellen „rechtstreeks een stem te hebben bij het bestuur en haar politieke toekomst op het hoog ste niveau". Dit heeft staats secretaris mr. Th. H. Bot in een exclusief onderhoud met de cor respondent van Reuter in Den Haag meegedeeld. Mr. Bot zei dat Nederland een tien-jarenplan voor de ontwik keling van Nederlnads Nieuw- Guinea heeft, dat is opgesteld om de bevolking gereed te maken ,.om zo spoedig mogelijk haar eigen zaken te behartigen". „Nederland wil de inwoners van het gebied cp snelle, prakti sche wijze lijp maken voor hun toekomstige zelfbestuur;'. Ofschoon Nederland verplicht is de Papoea's het zelfbeschik kingsrecht te verlenen, „wil het niet eenzijdig zonder het nodi ge vooroverleg met de inwoners die daarbij rechtstreeks betrok ken zijn een streefdatum voor het uitoefenen van dit recht vast stellen." ..Wij hebben echter een tien jaren-werkprogram dat beoogt een regeringsapparaat te hebben dat tegen 1970 voor het hele land volledig zal werken en op alie niveaus door Papoea's zal vvor- den gedreven". Reeds op dit tijd stip wordt het bestuur voor meer dan vijftig procent door Papoea's uitgeoefend. Het is duidelijk dat, ofschoon een stevig gevestigde en goed functionerende economie een ge zonde basis voor politieke auto nomie is, „die niet betekent dat een evenwichtige economie moet worden beschouwd als een sine sua non voor zelfbestuur en zelf beschikking". „Naast bijzondere aandacht voor de politieke ontwikkelingen in Nieuw-Guinea moet het op bouwen van een gezonde econo mische basis noodzakelijkerwijze echter van groot belang worden geacht"". Nederland bespoedigt thans de politieke en economische ont wikkeling van het gebied om de dag dat de Papoea's in staat zou den zijn op eigen benen te staan, sneller nader te brengen, zo zei mr. Bot. Op de vraag: „Als hoe ernstig beschouwt U het gevaar voor een gewapend Indonesisch optre den tegen Nieuw-Guinea?" ant woordde mr. Bot: „Ik kan niet geloven dat Indonesië een gewa pende aanval op Nieuw-Guinea ernstig zou overwegen, noch nu noch in de toekomst. In de eer ste plaats omdat dit zou ingaan tegen de herhaalde verzekerin gen van Indonesië zelf dat het niet zijn toevlucht zou nemen tot een militair optreden tegen Nieuw-Guinea om het geschil met Nederland op te lossen. Ten tweede, zulk een actie zou een duidelijk geval van agressie zijn tegen een niet-zelfbesturend ge bied, dat wordt voorbereid voor zelfbeschikking in overeenstem ming met het V.N.-handvest". Mr. Bot voegde hieraan toe, dat een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea ook „een duide lijke schending" zou zijn van de beginselen van de Ver. Naties; die bepalen dat geschillen niet behoren te worden opgelost door gebruik van geweld". „Wanneer Indonesië Nieuw- Guinea opeist, kan het zijn eis laten toetsen. Wij hebben aange boden het geschil voor te leggen aan het Internationaal Gerechts hof in Den Haag, maar Indone sië heeft dat geweigerd". Na een vraag over Indonesi sche gewapende infiltraties in Nederlands Nieuw-Guinea, legde mr. Bot er de nadruk op, dat er geen enkele infiltratie meer was voorgekomen sinds het bekende geval van november vorig jaar toen „een handvol bewapende mannen" aan wal gingen en dezelfde maand nog een groep infiltranten werd onderschept. Gevraagd naar de „dreigende Indonesische taal", waarover Ne derland zich beklaagde, en de Indonesische wapenaankopen in Moskou, zei mr. Bot, dat wat ook de Indonesische plannen zouden zijn, „in de Indonesische politiek altijd met het element van psy- choiogsiche oorlogvoering reke ning moet worden gehouden." „Militair gesproken hebben wij de situatie geheel in de hand en alles wat wij moeten dien is waakzaam blijven". Staatssecretaris Bot ontkende dat Nederland graag V.N.-waar nemers naar Nieuw-Guinea wil laten komen, omdat hun aanwe zigheid een Indonesische aanval zou voorkomen. Nederland had de heer Hammarskjoeld uitgeno digd een waarnemer te zenden, opdat deze zelf zou kunnen zien hoe ongegrond de Indonesische beschuldigingen zijn dat de Neder landers de Papoea's „onderdruk ken" of zich voorbereiden Nieuw- Guinea als springplank voor agressie tegen Indonesië te ge bruiken. Hij hoopte dat de heer Hamarskjoeid zou besluiten een waarnemer te zenden. Anderzijds wordt er op gewe zen, dat het prestige van Brus sel de laatste maanden onder de druk van de Kongo-gebeur- tenissen en de stakingschaos een gevoelige klap heeft gekre gen. Spaak is de man, die in het buitenland het geschokte ver trouwen kan herstellen. In de kringen van de C.V.P. zijn de gemoederen sterk ver deeld. Men beseft echter terde ge, dat de B. S. P. genoodzaakt was een beroep te doen op Spaak omdat tenslotte de Katho lieken de rode handschoen heb ben opgenomen. Tijdens de sta kingen eisten Renard en ae zij nen nieuwe verkiezingen. Deze zouden vermoedelijk tot socia listische verhezen voeren indien men Van Acker en Renard als kopmannen zou laten fungeren, omdat zij beiden aansprakelijk worden gesteld voor het fiasco van de stakingen. STEMMING VERANDERT Komen tenslotte ook onze zuiderburen tot een Rooms- rode samenwerking? Enige ja ren geleden was zulks ondenk baar. Nu sluit men deze moge lijkheid al niet meer uit. Voor Spaak zou er in deze coalitie regering een plaats zijn inge ruimd. Anderzijds kan men in de kringen van de C. V. P nog moeilijk vergeten welke (straat) rol Spaak destijds vervulde in de koningskwestie. Dit is één der redenen, waarom vele Ber gen bevreesd zijn voor zijn come-back. Voor de ontwikkeling van de Benelux schijnt de aanwezig heid van Spaak in België eerder gunstig te zijn. De anti-Bene- luxers en de anti-„Oilaanders" zitten meer in het Vlaams spre kende deel van het land dan in het Frans sprekende, hoe para doxaal het wellicht ook klinkt. Spaak kan zich ten opzichte van zijn kiesmannen ten aanzien van de Benelux beslist méér veroorloven dan een Eyskens of een Van Zeeland. In de baai van Tokio, ter hoog te van Yokohama, zijn zondag 't Deense schip „Laust Marsk" (9.105 ton) en 't Amerikaanse schip „Aleo Pioneer" 6.759 ton met elkaar in botsing gekomen. Het Deense schip zonk betrek kelijk kort na de aanvaring, maar alle 45 leden van de beman ning en de drie passagiers kon den worden gered. Zes personen liepen verwondingen op en moes ten in het ziekenhuis van Yoko hama worden opgenomen. Het Amerikaanse schip is aan de grond gelopen. Het ongeluk gebeurde in een dichte mist. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Moulin-sous-Flé- ron, waar vrijdagmiddag een aantal mensen onder een ver schuivende berg sintels werd be dolven, wederom vier lijken ge borgen, namelijk van een vrouw en van drie kinderen van resp. elf, zes en vier jaar. De vrouw hield twee van haar kinderen vast. Kennelijk heeft zij geprobeerd met hen de kelder te bereiken. Het reddingswerk werd door felle hagelstormen bemoeilijkt. Tegen zondagochtend klaarde 't weer op. In de loop van zondagmiddag steeg het aantal lijken dat kon worden geborgen tot elf. Het verkeer op de wegen naar Moulin-sous-Fléron is bijzonder Vijf Amsterdamse nozems hebben in de nacht van donder dag op vrijdag omstreeks half twee de 29-jarige student W J. van Bentum in de Ferdinand Bolstraat ernstig mishandeld. De student had het vijftal erop geattendeerd dat zij geen meis jes moesten naroepen. De jon gens maakten zich over deze „bemoeizucht" zó kwaad, dat zij zich met z'n allen op de student wierpen. Hij werd neergeslagen, kreeg enige klappen od zijn hoofd en trappen in de maag streek. De nozems gingen er toen snel vandoor met de fiets van de student. Van de fiets en de jongens ontbreekt nog elk spoor. De student werd voor een onderzoek naar het Weesper- plein ziekenhuis vervoerd. Uit het onderzoek dat de po litie gisterochtend heeft inge steld, is gebleken dat de nozems waarschijnlijk niet zonder meer de student hebben neergeslagen. Hij schijnt in gezelschap van nog enkele studenten te zijn ge weest, die waarschijnlijk teveel aan Bacchus hadden geofferd. De politie acht het niet uitge sloten dat over en weer gepro voceerd is, waarna een vecht partij is ontstaan. druk. Honderden dagjesmensen staan op de omliggende heuvc-ls naar het graafwerk te kijken. De burgemeester van Jupille, Joseph Magnon, heeft meege deeld dat een gerechtelijk onder zoek wordt ingesteld naar de oorzaken van de ramp, en of het verantwoord was duizenden ton nen as en sintels 125 kiepwa- gentjes per dag in de nabijheid van ae huizen te storten. Het zal ongeveer veertien dtt- gen duren om de wegen sintel- vrij te maken. Het opruimen van de gehele verschuiving zal waar schijnlijk twee maanden vergen. Een zware lawine heeft in Ro- ehemolles, een dorpje aan de Frans-Italiaanse grens achttien huizen bedolven. Tot op heden zijn vier lijken geborgen, maar het is niet uilgesloten dat het aantal slachtoffers nog zal stij gen. Wegens het gevaar voor nieuwe lawines hebben de auto riteiten besloten alle i60 inwo ners te evacueren. De reddingswerkzaamheden worden door de nog steeds val lende sneeuw bemoeilijkt. Aan de Italiaanse kant van de Grote Sint Bernhard, ten noor den van Aosta, werden vier ar beiders die bij de bouw van een nieuwe tunnel werkzaam waren door een lawine bedolven. Twee honderd politiemannen en arbei ders namen aan de reddings werkzaamheden deel. Bij Davos (Zwitserland) kwam een skiër ten gevolge van een lawine om het leven. In de omge ving van Sion werden drie ar beiders door een lawine bedol ven, maar twee slaagden er in zich uit te graven. In Zwitserland zijn talrijke we gen en spoorlijnen door lawines verbroken. Het aantal winter sportcentra is geïsoleerd. Door een sneeuwlawine nabij Modane in de Franse Alpen werd zondagavond de spoorlijn Parijs Rome geblokkeerd. Ook de na bijgelegen snelverkeersweg werd onberijdbaar. Tengevolge van het neerstor ten van een hoeveelheid sneeuw en stenen van een ruim 900 m. hoge top in Noordwest-Engelarrd zijn zondag drie bergbeklimmers gewond geraakt. Zij maakten deel uit van een groep van tien.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1