1ËRËE1 spruitjes V lu VERBEEKE DE GROENE HEL Voorstellen van Kennedy voor herstel de welvaart in het Amerikaanse bedrijfsleven van 90 ivartje CENTRUM aanbieding ne Ranger CREOLE n werd Begbnnen met 4 n el. 2284 - Terneuzen lEN's BAKKERIJ P garsne of 500 gr 1 rundvet voor v. d. Eeckhoui De werkloosheid RUSSISCH RUIMTESCHOT en maakte de natie tot zijn erfgenaam WATER VAN MAAS EN SAMBRE IS WEER GAAN STIJGEN L andbou wprijsindexcij f ers december 1960 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 VRUEZE 17e Jaargang Nr 5207 3 I MOPPEN 65 cent JES lOTJES 100 cent A M E s nogmaals >JES voor 98 cent Tel. 3198 - TERNEUZEN |i!llil!Wlllllll!M:lillli:i'lllttlltJlllllllliliU,tl' lil fjj Mtmm^ ej «mE®p behoren te zijn DIEF N U zeer voordelig gram diepvries SPINAZIE, SNIJBOONTJES, ANIÏIJV». !N enz. Het gebruik neemt steejis er, want het is VELDVERS, 'fck- ir. ASI GORENG, BAMI GOEEWG 1BEIEN, FRAMBOZEN, BRAAD- 'EN (met rijkskeurmerk) en! VRIES KABELJAUW, LVIS, SCHOL ISLANBSE KWALITEIT, zotwier ct. per pakje Vraagt prijscourant! ES, vandaag cn ook morgen bij ons 'RATIE VAN 8 soorten CAifcK- J. SCHOLTEN. K IJ K E N en I 5 MAAR EEN WEET. KKING UITGESLOTEN beleefd uti. ÏSTKOI.KSTRAAT - Tel. 5251 i in mm nu 1111 mil i li rr: ri'iii iikmwhmp E W E E K BRAAOVLEES of FIJNE RIB a f Z,50 DOORR. LAPPEN a 1.75 H UBERCARBONADE a f 2,— i GEHAKT a 1,10 tra reklame: onze cruide verse worst 5 per 500 gram 3NLAAN 2 - TELEF. 243» f hum i it i in i mi m in litw-tintwnwrraMMnMOTM mimuijitB AXEL Zeestraat R. Aanvang 6.30 en 9 uur TARI Aanvang 3.45 uur en JAY SILVERHEELE in fter onthult het grootste ge- ten: een fabelachtige goud- l stad was de inzet van een lomen in prachtige kleuren- ;ang 14 jaar. HAANDAG 6 FEBRUARI nvang 8 uur PRESLEY in: efilm met Elvis Presley i'1 gsters. Twee vrouwen speel- even: Nelly, die te weinig en :an de liefde wist. Een sterke llvis Presley bewijst dat hij ger maar ook een uitstekend Toegang 18 jaar- President Kennedy heeft m een gisteren aan het Amerikaan se congres toegezonden economi sche boodschap voorstellen ge daan voor „het herstel van de vaart in het Amerikaanse be drijfsleven". -U3Z0I I jiij heeft maatregelen aanbe volen, welke volgens de presi dent beogen het land te helpen op de weg van volledig herstel en voortdurende groei. Wanneer de voorgestelde maatregelen voor deze taak onvoldoende mochten blijken, aldus Kennedy, zullen binnen de eerstkomende 75 da- ;en nieuwe voorstellen aan het ingres worden gedaan. Het door de president inge diende programma omvat de olgende voorstellen: 1. Toeneming van de toevloei- [ing van krediet voor binnenland- Ise doeleinden door het stimu- ileren van een daling in de ren tetarieven op lange termijn waar bij tegelijkertijd rentetarieven Ivoor gelden op korte termijn ge- Ihandhaafd blijven, teneinde tc Ivoorkomen, dat gelden naar het (buitenland afvloeien 2. Het stimuleren van de bin- Jnenlandse woningbouw door ver hindering van de hypotheken, velke in het bezit zijn van de egering. 3. Uitbreiding van de periode, waarin uitkeringen in verband net de werkloosheid worden •ontvangen. 4. Hulpverlening aan gebie den, waarin omvangrijke en chronische werkloosheid voor komt door nieuwe wetgevingen op het gebied van de ontwikke ling. 5. Het scheppen van een voed- selverstrekkingsprogramma voor behoeftige gezinnen. 6. Verhoging van de ouder domspensioenen. 7. Een onmiddellijke verho ging van het minimum-uurloon tot 1,15 dollar, binnen twee jaar te verhogen tot 1,25 dollar (het huidige minimum is 1 dollar). 8. Versnelling bij de uitvoe ring van openbare werken ten einde de werklooshcd te vermin deren. 9. Aanvullen belasting-facili teiten voor investering in gebou wen en installaties. 10. Besteding van meer mid delen aan onderwijs,, gezond heidswezen, onderzoek en oplei ding. 11. Investeringen in natuur lijke hulpbronnen. 12. Oprichting van een nieu we adviescommissie ten behoeve van de president voor de politiek wat betreft de verhoudingen tus sen werkgevers en werknemers teneinde „het tot stand komen van collectieve arbeidsovereen komsten, vrede in het bedrijfs leven, gezonde loonpolitiek, ge zonde prijspolitiek en prijsstabi liteit een hogere levensstan daard, toegenomen produktivi- teit en de concurrentiepositie van Amerika op de wereldmarkt te bevorderen". Ter gelegenheid van de econo mische boodschap, welke presi dent Kennedy gisteren tot het Congres heeft gericht, is van of ficiële zijde medegedeeld dat het aantal werklozen in de Ver. Sta ten van december op januari met 900.000 is toegenomen tot 5,4 miljoen. De toeneming van de werkloosheid was iets klei ner dan de normale seizoensver meerdering van het aantal werk- Het observatorium van Bo chum heeft donderdagochtend 2 uur lang radiotelegrafische signalen opgevangen op de golflengte die gewoonlijk ge bruikt wordt door Russische kunstmanen. Van de zijde van het observatorium is gezegd, dat deze signalen een grote overeenkomst vertonen met die. welke 1 en 2 december door het Russische „ruimteschip" no. 3 zijn uitgezonden. Het is niet mogelijk, dat de opgevangen seinen door een ra ket zijn uitgezonden waarvan de neuskegel zou moeten wor den opgevist uit de Stille Oce aan door Russische schepen die daar onlangs zich verzameld hebben, aldus meent men in wetenschappelijke kringen. (van onze verslaggever) LONDEN (P P) - „Helaas heb ik geen kinderen en daarom heb ik de hele natie tot mijn erfgenaam gemaakt", glimlacht de burggraaf van Nuffield (Viscount Nuffield), in de wereld beter bekend als Morris-autofabrieken in Engeland. Wat deze eenvoudige en losse opmerking van de burggraaf inhoudt, ontdekten wij pas later, bij nadere informatie, want onze bescheiden gastheer wilde hier ver der niet op ingaan. Wel was hij bereid ons iets over zijn leven te vertellen. Een van die fantastische levens zoals grote self-made mannen die leveri. Wij kennen ze uit de biografieën, zoals die van Ford, Rockefeller en vele anderen. Even wonderlijk klinkt de ge schiedenis van William Richard Morris. KI Het water van de Maas en [Sambre in het gebied van Char- r leroi is gisteren weer gaan stij gen. Enkele grote fabrieken op |s dit gebied hebben d© produktie moeten stilleggen. Het zal nog l wel een week duren voor deze fabrieken weer volledig kunnen gaan draaien. Het station van Chatelet is ge sloten. De internationale treinen, die normaal op de lijn Charleroi- Namen rijden, worden nog steeds omgelegd. (Adv.) Hevige regenval en het smelten van sneeuw in de hoog gelegen gebieden hebben talrijke over stromingen veroorzaakt in het zuiden van België. Foto: In de buurt van het station van Cha teline verdwijnt de spoorlijn Charleroi-Namen onder meer dan een meter water. De jonge Morris,; de toekomstige wel in het jaar 1877, als zoon van burggraaf van Nuffield, werd gebo ren in Worcester in Engeland en een eenvoudig burger Frederick Morris. Het noodlot wilde, dat zijn vader, toen de jongen nauwelijks vijftien jaar oud was ernstig ziek werd. Zijn gezondheid was gebroken en' William Morris moest zijn vader als kostwinnaar vervangen. Hij kreeg een baantje in een rij wielreparatie-inrichting, waar hij het vak leerde tegen een bes .hei den loon. Maar de Jonge Morris was geen gewone rijwielhersteller, neen, hij hid andere kwaliteiten. Na kor te t'ïd begon hij een eigen zaak. met een klein kapitaal van slechts 4.- of wel 40.Hij werkte dag en nacht, repareerde fietsen en moto ren In die motorfietsen en de in opkomst zijnde auto's zag de jonge man wel wat. Na verloop van tijd begon hij een garage en toen kwam het grote mo ment, dat hij zelf auto's ging bou wen, dat was in het jaar 1911 Vijf endertig jaar oud begon hij aan zijn grote carrière en met succes. Dank zij voortreffelijk vakmanschap en prima zakelijk inzicht bouwde Mor ris zijn bedrijf uit tot een van de toonaangevende auto-industrieën in de wereld. Het werd een miljoenen bedrijf en het zijn die miljoenen, die de kinderloze Morris nuttig wil besteden. De Nuffield Stichting Uiteraard waren wij wel nieuws gierig naar de wijze waarop de burg graaf „de natie" tot zijn erfgenaam had gemaakt. Hoe deed hij dit Het totaal van Lord Nuffields wel dadigheid heeft nu een hoogte van niet minder dan 28 miljoen Engel se ponden bereikt, hetgeen ;n Ne- 'derlands geld ongeveer j 280000000.- is. De lijst van zijn belangrijkste giften, elk van zo'n 100 000,of meer, begint in 1926, hetzelfde jaar waarin hij de grootscheepse hulpac tie voor de Oxford universiteit be gon, waar een leerstoel in de Spaan se taal moest komen. Momenteel wordt hij als de grootste weldoener in de lange historie van deze uni versiteit beschouwd. „Eigenlijk had ik nooit technicus willen worden", vertelde William Morris/ „Chirurg leek me een fasci nerend beroep. Maar het lot heeft anders gewild. Ik heb ir.ijn wens droom nooit in vervulling zien gaan, maar maakte carrière in de tech niek. Toch is mijn liefde tor, de me dische wetenschap nooit gestorven". Dat komt wel bizonder goed tot uit drukking in de enorme financiële steun die hij aan deze tak van we tenschap heeft gegeven en nog geeft. Morris heeft een brede algemene belangstelling en eer» warm mense lijk gevoel. Hij heeft meer dan wie ook in Engeland gedaan voor oude mensen, voor de blinden en voor oorlogsinvaliden Zijn eigen perso neel is in alle opzichten door mid del van grote fondsen prima sociaal verzorgd. Oude liefde „Door de lijst van belang' ijkc gif ten loopt de rode draad van uw warme genegenheid voor de medi sche wetenschap, zoals in de schen king van 3.000.000.voor de zie kenhuizen van Oxford, geld voor the Radcliffe Infirmary, Oxford, Guy's Hospital, Londen, het grote zieken huis van Birmingham, voor kanjer- instituten en medische onderzoekin gen op alle terreinen van die weien- schap," merkten we op, „u xiebt daarvoor zelfs een stichting inge steld „Ja en die zelfde lijn vindt u ook terug in de statuten van mijn Nuf- field Stichting, die zich ten doel stelt de bevordering van het behoud van gezondheid en het voorkomen van ziekten door steun aan medische onderzoekingen, medisch onderricht en aan het organiseren en tot ont-' wikkeling brengen van medische en gezondheidsdiensten, het bevorderen van het sociaèil welzijn door weten schappelijk onderzoeken en de orga nisatie, ontwikkeling en instandhou ding van instituten voor technisch- en handelsonderricht, alsmede de opleiding van onderwijzend perso neel, de zorg voor en hulp aan arme oude mensen, de bevordering van opvoeding en ontwikkeling van de jeugd, alsmede eventuele nieuwe ideeën, plannen e.d. die ik tijdens mijn leven, of mijn opvolgers na mijn dood, zullen voorstellen." Wij weten dan al, dat deze groot se schepping haar activiteiten be gon in 1943, een slechte tijd, en wel met een kapitaal van niet minder dan 100.000.000.— Wacht nooit op ideeën „In de eerste jaren van het bestaan van de stichting waren haar activi teiten door de wereldoorlog die toen aan de gang was, beperkt. Daarna kon zij het terrein van haar activi teiten uitbreiden," legde Lord Nuf- field uit, maar hij vertelde er niet bij, dat zij het initiatief tot belang rijke onderzoekingen nam naar de oorzaken van rheumatiek en phy- sisch en biologisch onderzoek stimu leerde. In de eerste tien jaar van haar bestaan schonk de stichting meer dan drie en een half miljoen gulden voor de studies op sociaal terrein met betrekking tot de mens en zijn maatschappij. Een van de belangrijkste objecten is de zorg voor Engelse ouden van da gen. Hun aantal is sterk groeiende door de verbeterde levenskansen, waardoor de mensen ouder worden. Deze mensen moeten financieel en maatschappelijk geholpen worden om een onbezorgde oude dag te krij gen. Op dit terrein heeft de stichting bizonder veel en goed werk gedaan. 10.000.000.werd er aan gespen deerd. Zij stichtte de National Cor poration for the Care of Old People. Het gehele gemenebest .Beperkt de belangstelling van de stichting zich alleen tot Engeland informeerden we. De burggraaf veert overeind „wei neen, zij richt zich op het welzijn van het gehele gemenebest. In dit verband staat het onderwijs wel voorop. Er werden fondsen gesticht om ambtenaren van overzee in staat te stellen naar Engeland te komen om daar te studeren en zo een hoge re rang te verwerven. Zij bevorder de eveneens, dat jonge Engelse amb tenaren de andere landen van het gemenebest bezochten om een bre dere kijk op de verhoudingen en De burggraaf Nuffield, miljo nair en groot weldoener. omstandigheden aldaar te krijgen." Hij zweeg, maar hier bleef het niet bij. Ook het wetenschappelijk onder zoek buiten Engeland werd door de Nuffield Foundation gesteund. Zo kreeg Australië hiervoor 650.000.-, een som van 150.000.- ging naar Nieuw-Zeeland en 280.000— naar de Unie van Zuid-Afrika. Veel werk in Afrika Uiteraard wordt ook het momen teel zo stormachtig tot ontwikke ling komende Afrika niet vergeten. De laatste twaalf maanden werd er vooral in dit werelddeel veel door de stichting gedaan. Enorme kapitalen werden gestoken in het onderwijs, zoals onder ande re een som van niet minder dan twee en een half miljoen gulden voor de oprichting van een medische faculteit aan de universiteit van Rhodesia en Niassaland. Voorts gro te bedragen voor onderzoekingen tot verbetering van de bosbouw in Oeganda, de ontwikkeling van de visserij en viskweek in oost-Afrika en voor vele mr-dische en sociale doeleinden in Zuid-Afrika om slechts enkele voorbeelden te noemen. De stichting helpt waar zij kan en deinst voor niets terug, waar het er om gaat de wetenschap te steunen, de ontwikkeling te bevorderen en het onderwijs te verbeteren, kortom de stichting is er op uit de mens «n zijn maatschappij in alle opzichten te helpen. Dit alles is het werk en idee van een groot man, die een sprookjesachtige zakencarrière maakte en de natie tot zijn erfgenaam benoemde, Willi am Richard Morris, the Viscount Nuffield. (Nadruk verboden', A (Nadruk verboden.) In de middag trekken don derkoppen zich samen boven het gebergte. En verdwijnen weer In de bergen heeft het zeker geregend. Ze zijn drie dagmarsen van ons af, maar wij hebben wel wat anders achter ons. Er zul len mensen zijn en vijanden, maar alles beter dan die „niets" in de woestijn. Hoe ze ons ontvangen zullen? Beter dan de woestijn. Ais Pancho genezen is, gaan we er binnen. Het is als een wonder nu weer te gaan door de groene pampa, die wij voor de woestijn zo haatten om zijn dorheid. Wij gaan met zorg en bijna wetenschappelijk. De eerste dag hebben wij slechts vijf kilome ter afgelegd, 's morgens drie en s middags twee kilometer. Dan waren we al weer moe. En Pancho ging ook moeilijk. Tel kens zakte zijn achterlijf weer onder hem weg, als van een jonge hond, die de hondenziek te heeft. Hij had ook het min ste water gehad. Maar overigens is hij heel door HENRI VAN WERMESKERKEN helder en bij. Zijn neus is weer voortdurend in de lucht, zijn oren spitsen zich bij elk geluid, en als ik tot hem spreek, kwis pelt hij. Taipeke is een Indiaan. Die heeft ontberingen gekend in zijn leven. Het is, of hij nu alles vergeten is. We zijn allebei broodmager geworden, maar hem staat dat goed. Hij lijkt enkel pees en spier. Van zijn fijne botten is nog weinig te zien. Hij gaat de eerste dagen naakt, draagt zijn kleren als 'n bundeltje op zijn rug. Er is niet veel van over. Maar kleren zijn het toch en hij wil als wij In dianen vinden, superieur zijn en in kleuren verschijnen. Ook erkent hij de veiligheid, die ze geven voor ver afgescho ten reeds matte pijlen, die do delijk kunnen zijn door een schram en op kleren afstuiten, alsook voor de giftige doorns die door blaasroeren worden weggeschoten. Tot nu toe hebben wij niets gezien, wat op mensen lijkt, maar de gebleekte beenderen in de woestijn zeiden ons, dat er mensen moeten wonen die daar bij een tocht omkwamen. Als zij er wonen, zullen zij ook niet zo op de rand der woestijn, maar meer in de koe lere bergen wonen. Ik heb zover mij mogelijk was, op mijn kaart nagezien waar die bergen ergens kunnen liggen. De rivier heb ik goed kunnen volgen, zover die vaag in kaart is gebracht, maar hier op deze plek staat alles wit. unexplored, en er is geen ge bergte op aangegeven. Zal ik de eerste blanke zijn, die hier binnentreedt? Is dat het land dat mijn oom heeft gezocht? Is hij mij voor geweesten nooit terugge keerd? Pancho liep de tweede dag al beter. Nu en dan slingerde hij nog even, maar ik heb hem wat kinine door het vlees gedaan en dat schijnt hem te hebben op geknapt. Het pampagras wordt hier steeds hoger, zodat we er geheel in schuil gaan en erdoor waden moeten. Soms siepelt de grond van vocht. Er zijn weer vogels in de lucht. En allerlei klein wild. De tweede dag bereiken we de eerste hoge bomen, die nog wel geen oerwoud vormen, maar toch heerlijk schaduw ga ven, zodat we geheel herstelden. Weinig lianen. Veel mos, zo als je het in Europa ziet, en dat de grond doet veren. Ontzaggelijk veel bloemen aan de bomen, knalgele, rode en nog meer vlinders. We hadden die sinds het verlaten van de rivier niet meer gezien, hier fladderen ze als zwevende bloembladen, maar veel groter. Soms elke vleugel ter grootte van een hand. Pan cho snakt er al weer jolig naar, als ze zich verbaasd op zijn rug willen zetten. Maar tegelijk houdt hij zijn neus weer in de lucht en staat telkens stil, kijkt ons aan als of hij ons vragen wilde, waar om ga je verder hierer is iets wat niet goed is. Taipeke is ook niet meer zor geloos. Hij zegt niets, want dat is zijn aard nietMaar ik zie zijn donkere blik voortdurend loeren, alsof hij elk ogenblik meende iets te zullen ontdek ken. Ook heeft hij zijn kleren aangetrokken. Veeg teken. Hij heeft zijn geweer nagezien en zijn revolver ontzekerd en mij daarbij aangezien. Zodat ik hetzelfde deed. Het is waar, we hebben hier een doel en dat doel is: men sen. Dus strijd. Dood misschien. Het is het land waaruit men niet terugkeert. Ik houd me het meest aan Pancho, zie telkens naar hem om, want hij blijft nu zijn ge woonte getrouw om steeds ach ter mijn benen te lopen. Ineens staat Taipeke stil. Hij wijst me. Iets dat onmis kenbaar op mensen duidt. Een afgehakte takneen zelfs meer Van verbazing blijf ik enige ogenblikken sprakeloos. De tak is niet afgehakt, die is afgezaagd. Van een grote boom, enige meters boven de voet, latende een stomp van twee voet, die uitsteekt. Het is als een wegwijzer, een signaal. (Wordt vervolgd.) Volgens mededeling van het centraal bureau voor de statis tiek bedroeg het algemeen land- bouwprijsindexcijfer voor dec. (op basis 1949/50—1952/53 100) evenals in de voorafgaande maand 105, tegen 113 in decem ber 1959. Ook in het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten kwam geen verandering. Het be draagt 109 en ligt hiermede 18 punten beneden dat van de over eenkomstige maand van het vo rige jaar. Het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten onderging bij hogere prijzen voor vlees en melk en een lagere eierprijs, een geringe stijging, n.l, van 103 op 104 tegenover december '59 (109) betekent dit een daling met 5 punten. Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren bleef ongewij zigd op 145, d.i. 6 punten hoger dan in december 1959 (139). VOETGANGER DOOR TRAM GEGREPEN In het R.K. ziekenhuis St. An- thoniushove te Voorburg is don derdagmorgen omstreeks 5 uur de 73-jarige F. G. Triebei over leden. Woensdagmorgen stak hij ter hoogte van de Rembrandlaan de weg over en werd daarbij ge grepen door de interlocale tram van Den Haag naar Leiden. Met ernstige verwondingen werd hij in het ziekenhuis opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5