i960 een recordjaar Het „Zwijndrechtse Heertje" vertelt SlippertjeParijs Rechtszaken Overwinning voor Kennedy in Huis van Afgevaardigden BEURSOVERZiCHT R. A. I.-verslag: last van zenuwen? Ruimte-aap met succes gelanceerd Met reumatiek kan niemand werken Pagina 4 DE V R IJ F. ZEEUW Donderdag 2 februari 1961. RUIM 100.000 NIEUWE AUTO'S VERSCHENEN OP ONZE WEGEN I960 is een record jaar voor Ue Nederlandse autohandel. Ruim 100.000 nieuwe personen- en combinatie-auto's verschenen up onze wegen tegen 76.800 in het voorafgaande jaar. Met dit „op vallende feit" begint het thans verschenen jaarverslag van de R. A. I. (Nederlandse Vereniging „de Rijwiel-Automobicl-Indus- trie") over het verenigingsjaar dal loopt tot oktober 1960. In het verslag wordt hieraan een be schouwing verbonden over de groei en dc vooruitzichten van het motorwegverkeer in de komende tien jaar. Geciteerd worden enkele nieu we voorspellingen voor 1970: Zo heeft de commissie „Het verkeer in Nederland" van dc Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel ais haar ver wachting uitgesproken dat het voertuigenbestand in 1970 zal bestaan uit ruim 1 miljoen auto mobielen (waaronder 785.000 per sonenauto's alsmede 300.000 motorrijwielen en scooters en 1,9 miljoen bromfietsen. Drs. L. Becker heeft (in „Eco- nomische-Statistische Berichten" van februari 1960) voor 1964 een personenautopark van 800.000 a 900.000 stuks voorspeld. Voor 1970 luidt zijn voorspelling 1,4 h 1,8 miljoen. Deze prognose be tekent een verdrievoudiging van het autopark in tien jaren tijds. Het accepteren van de auto als iets „dat erbij hoort", als iets waar men eigenlijk niet langer buiten kan, heeft een groei van het autopark tengevolge los van factoren als welvaarts- en be volkingstoename. Dit is, aldus het verslag, een hoogst belang rijke conclusie omdat hiermede de weg wordt gebaand naar een beter begrip van het verschijn sel „auto". De groei van het automobilisme c.a. vormt een uit daging, een sterke prikkel voor een ieder die met de problemen van het wegverkeer te maken heeft. Zowel voor de overheid als voor het particuliere bedrijfs leven en het automobiel- en het garagebedrijf in het bijzonder. Uit tal van recente publikaties blijkt, aldus het verslag, dat men in ons land de groei van het auto mobilisme en met name dc aan trekkingskracht van een eigen vervoermiddel voortdurend heeft onderschat. Daardoor zijn ook de prognose over de omvang van het verkeer en het voertuigen park bij de feitelijke ontwikke ling ten achter gebleven. De laatste tijd komt hierin echter verandering. Het gevolg daar van is dat ook do „planning" van de toekomstige wegenaanleg enz. zal moeten worden herzien. Het totaal verkoopcijfer van 1959 76.847 personen- en com binatie-auto's) lag reeds boven dat van het na-ooriogse topjaar 1956 (68.896), doch 1960 steekt hier met een omzet van 100.154 stuks ver boven uit. Opvallend is dat in dit jaar voor het eerst meer dan 50 c,'c van de genoemde auto's viel in de prijsklasse be neden dc 6000 gulden; bijna 35 'U viel in de catalogusprijs tussen de 6000 en 10.000 gulden; de res terende 14,5 van de omzet lag in hogere prijsklassen. Ook in de sector van de twee- wielers maakt het verslag mel ding van een sterk gestegen ver koop, met name van de brom fietsverkoop die een toeneming toonde met niet minder dan 30 waarmee 1960 het vorige recordjaar 1955 in dc schaduw stelt. Voor de rijwielbranche was 1960 eveneens een bevredigend jaar. De motorrijwiel- en scoo terverkoop boekte een geringe achteruitgang. Kon de oorzaak van de achteruitgang in de motorhandel, aldus het jaarver slag. in de jaren 19571958 nog worden toegeschreven aan de bestedingsbeperking, voor het verslagjaar ging deze verklaring niet op. „Men zal de dieper lig gende oorzaken van de stilstand elders moeten zoeken o.a. in de zware fiscale heffingen en in het op de markt komen van de zwaardere uitvoeringen brom fietsen. Het verslag over het 67ste ver enigingsjaar geeft een uitvoerige verantwoording van de werk zaamheden der verschillende af delingen van de R. A. I. (Adv.) Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen OUDSTE MAKELAAR VAN ONS LAND 100 JAAR Dinsdag is de heer P. W. Duin, wonende in Baarn, 100 jaar geworden. De heer Duin, die de oudste nog actieve make laar is in Nederland, ontving een persoonlijke gelukwens van H. K. H. Prinses Beatrix, met wie hij op dezelfde dag jarig is. De burgemeester van Baarn, de heer F. J. van Beeck Cal- koen en echtgenote, leden van de Nederlandse bond voor ma kelaars, en leden van de Am sterdamse makelaarsbond kwa men eveneens de 100-jarige ge lukwensen aanbieden. DORP IN HET ZILVER De „pioniers" van Wieringer- werf aten gisteren taart, zulks ter gelegenneid van het 25-jarig bestaan van dit dorp. Een comi té uit de bevolking neelt aan de genen, die de moed geloond had- uen zowel in 1936 als in 1947 zich in een „rimboe'' te vestigen, een taart aangeboden. Up 1 februari 1936 betrokken de eerste bewoners dit dorp, dat was aangelegd op de bodem van de voormalige Zuiderzee. Wie- ringerwerf was het derde dorp, dat na Slootdorp en Middenmeer in de eerste Zuiderzeepolder Wie. ringermeer werd gesticht. De eerste bewoners konden 25 jaar geleden nog uitzoeken welke woning zij het liefst wilden be trekken. Er was toen nog slechts één winkelier, dc melkboer-Kiste- maker. Negen jaar later, toen het dorp verder was uitgegroeid, moesten de bewoners overnaast vluchten voor het water. De Duitse bezet ter had in 1945 de dijk opgebla zen en de Wieringermeer, onze nationale trots, aan de golven prijs gegeven. Wieringerwerf veranderde in een puinhoop. Bij na het gehele dorp was onher stelbaar vernield. Na de orlog werd de weder opbouw met kracht ter hand ge nomen. De dijken werden her steld, de polder werd weer drooggelegd en de woningen ver rezen weer. Veel der oorspron kelijke bewoners van Wieringer werf keerden terug en gingen opnieuw pionieren, overeenkom stig de opdracht, op het voet stuk gebeiteld van het beeld „De maaier", dat in dit dorp staat: „Hier is een toekomst geboren, bouwt voort". at. ■- Dit is „Nr. 652," een geoefende aap, die dinsdag niet een raket van het type Redstone van de Amerikaanse basis Cape Cana veral dc ruimte is Ingeschoten. De chimpansee bevindt zich op de foto in zijn speciale bankje, waarin hij de reis heelt gemaakt. Inmiddels is gebleken dat de lancering geslaagd is: men heeft de capsule op een afstand van 670 km van Cape Canaveral in de Atlantische Oceaan waargeno men; schepen van de Ameri kaanse marine zijn nu op weg om de capsule te bergen. (Adv.)f Do zorg voor Uw gezin vereist de ;ntet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichtsn ztln geschikt voor grote lichamelijk» prostaties Wrijf re weg, Uw reumatiek, Uw spit. Uw lendonpUn; wrijf ze weg met Kloosterbalsem (Akker-Balsemi. die diep in de weefsels doordringt rrt door de warmte die ze daar opwekt, Uw pijn verdrijft. Ook U zult zeggen: „Klocs- tcrbalscm - geen goud zo goed." K. WEET NIET WAT HIJ MET DE DUIZENDEN GULDENS HEEFT GEDAAN De ex-meubelhandelaar J. K., het „Zwijndrechtse heertje", heeft aan de politie te Zwijn- drecht verklaard, dat hij. nadat de firma In muziekautomaten, waarbij hij als vertegenwoor diger voor het zuiden des lands in dienst was, een aanklacht we gens verduistering tegen hem had ingediend, geen andere uit weg had gezien dan de vlucht te nemen. De politie heeft woens dagmorgen nadere mededelingen gedaan over de nieuwe situatie, waar K. zich tot over zijn oren heeft ingewerkt. Zij deelde mee, dat tegen het „Zwijndrechtse heertje" drie aanklachten zijn in gediend. Niet alleen op grond hiervan is dc man dinsdagmor gen door de Amsterdamse politie gearresteerd, maar vooral ook omdat niet voldaan is aan de voorwaarde die hem gesteld wer- Een Parijse automobilist moest dezer dagen tijdens een zware regenbui plotseling remmen, om dat zjjn voorganger ook op diens remmen moest staan. De kleine wagen begon te slippen en kwam I»as met veel gekraak, geknars en lawaai tot stilstand boven een stapel scooters en motor fietsen. Het eendje werd ernstig liesehadigd; enkele motorfietsen en scooters waren rijp voor de sloop. DOODSTRAF IN ISRAEL Het Israëlische parlement heeft een wetsontwerp aangenomen, dat het mogelijk maakt oorlogs misdadigers op te hangen. Deze maatregel is genomen in ver band met de zaak-Eichmann, die wegens oorlogsmisdaden in Is raël zal worden berecht Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heelt dinsdag avond met eefl meerderheid van slechts vijf stemmen besloten de commissie van orde van twaalf tot vijftien man uit te breiden. De commissie van orde bestond tot op heden uit acht democraten en vier renublikeinen. De con servatieve elementen van beide partijen hadden een meerderheid en gezien het feit dat elk wets ontwerp deze commissie moet passeren, kon de inwerkingtre ding van liberale wetten etiorm worden vertraagd, thans hebben tien democraten van wie acht waarschijnlijk sympathiek tegen over Kennedy's opvattingen staan en vijl republikeinen in de commissie zitting. In Washington was bekend dat Kennedy een nederlaag in deze schijnbare procedure kwestie als een verlies voor zijn prestige in het buitenland en een belemmering in zijn bewegings vrijheid bij onderhandelingen met dc communistische landen zou beschouwen. fc Premier Chroesjtsjef heeft een uitnodiging van Koning Mo hammed de Vijfde voor een be zoek aan Marokko aanvaard, zo hebben woensdag officiële toto gen ie Rabat meegedeeld den toen hij voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld. K. zat n.l. een gevangenisstraf voor de tijd van twee en half jaar uit. Her en der geld geleend Hij was in .1959 tot die straf veroordeeld, omdat hij door her en der geld te lenen en met het ene gat het andere te stoppen, een bedrag van meer dar een half miljoen gulden had zoek ge maakt. Waar dit geld gebleven is, kon hij niet verklaren. Op grond van goed gedrag werd hij enige tijd geleden in vrijheid ge steld. Hij trad in dienst van een Rotterdamse firnia, die in hem iets zag als vertegenwoordiger. Al spoedig ging het evenwel mis met hem, want hij verkocht twee muziekautomaten, incasseerde de eerste aanbetalingen tot een be drag van 3500 gulden, maar droeg dit geld niet af. Lopend, liftend en wat werkend naar het zuiden Dc directie van de firma wilde de verduistering voor hem met 'n sisser Jaten aflopen en de zaak werd zo geregeld, dat K. een schuldbekentenis tekende en wekelijks kleine bedragen zou terugbetalen. Toen echter K. in contact kwam met een handelaar in gokautomaten, en de firma aan zijn trouw ging twijfelen, nam zij het besluit toch aangifte van verduistering te doen. Het heertje" raakte in paniek, toen hij dit hoorde en hij besloot ter stond te verdwijnen. Aan de ga ragehouder, bij wie hij de auto huurde, vertelde hij, dat hij de wagen maar voor één dag nodig had. Hij ging er echter mee naar België. Onopgemerkt passeerde hij met de auto de grens, maar in een klein plaatsje, even voor bij Brussel, raakte de versnel lingsbak defect en zodoende moest hij de wagen achterlaten. Van dat moment af begaf K. zich, lopend, liftend en hier en daar wat werkend om aan de kost te komen, naar het zuiden. Hij slaagde er ook in de grens tus sen België en Frankrijk over te komen, maar het lukte hom niet om Spanje, in welk land hij naar zijn zeggen iemand wilde opspo ren, die hem geld schuldig zou zijn, binnen te komen. Ontmoe digd liep en liftte hij naar de Franse Rivièra, niet meer we tend wat hij doen moest en af en too in de ellendigste omstan digheden verkerend. Op een zeker ogenblik nam hij het be sluit naar Nederland terug te keren. Meermalen een lift van Interpol...--. Aan de politic vertelde hij, dat. hij meermalen een lift had ge kregen, o.m. van politiewagens van Interpol. De laatste bijzon derheid doet de politie echter sterk aan de waarheid van het fantastische verhaal van K. twij felen. Wederom verschalkte hij de grensbewaking van Frankrijk, België en Nederland. Na een kort bezoek aan zijn vrouw in Zwijndrecht gebracht te hebben, om te vertellen dat hij weer te rug was, ging hij naar Amster dam om zich aan de politie al daar over te leveren. Hij deed dit door zich onder zijn eigen naam in een hotelregister te laten inschrijven. 69-jarige man duizenden guldens lichter gemaakt Ook de verhuurder van de nu to heeft een aanklacht tegen de man ingediend. Verder is er een aanklacht van een inwoner van Hendrik Ido-Ambacht, een zekere heer V. In vroeger tijden had K. deze V. een bedrag van 18.000 gulden lichter gemaakt. Na zijn voorwaardelijke invrij heidstelling was hij opnieuw naar de man toegegaan om hem te bewegen geld te lenen. Hij wist ook nu weer zijn praatje goed te maken en de heer V., 69 jaar oud en zeer met het lot van de ex-meubelhandelaar begaan, had hem 1000 gulden gegeven in plaats van de 800, die K. vroeg. Afgesproken was dat hij 1 rente zou betalen en wekelijks een bedrag van 15,zou aflos sen. Van de ene lening kwam men echter weer op de andere en tenslotte was het spaarbank boekje van V. leeg omdat wat er nog opstond, een bedrag van 4.480, naar K. was overgegaan. De man was zo naïef, dat hij op zeker ogenblik K. zijn spaar bankboekje en de schuldbeken tenis, die K. getekend had aan hem toevertrouwde, omdat hij die beter kon bewaren dan hij zelf. Volgens de politie wordt ook nog een onderzoek ingesteld naar een bedrieglijke bankbreuk, waaraan K. zich schuldig ge maakt kan hebben. Voorlopig gedaan met zijn vrijheid Na zijn ontslag uit de gevan genis herinnerde hij zich een vordering van 2200 die hij, toen zijn faillissement aan de orde was, vergeten was. Hij is dat geld gaan inkasseren. Het „heertje" weet niet te ver klaren wat hij allemaal met het door hem verduisterde geld heeft gedaan. Vanzelfsprekend is het voor lopig weer gedaan met zijn vrij heid. Omdat hij dus niet aan dé hem gestelde voorwaarde heeit voldaan, zal hij nog een half jaar van de twee en half jaar waar toe hij veroordeeld is moeten uit zitten. Daarna komt deze nieuwe affaire aan de orde. (Adv.) Miss Blaneh» herkent u aan de goudgele tabak GESLAAGDE LANCERING VAN AMERIKAANSE AARDSATELLIET „Samos II' in baan om de aarde In l'olnt Aigiicllo, ('allfornië, is dinsdagavond een aardsatelliet „Samos II" gelanceerd. De lucht macht heeft meegedeeld dat de satelliet in oen liaan om do aarde is gekomen. De omlooptijd be draagt 1 uur en 35 minuten. „Samos II" is maximaal 560 km en minimaal 480 km van het aardoppervlak verwijderd. De satelliet bevat loto-appaiaten die men V. il beproeven. Er zijn geen plannen om de foto-apparatuur bij de terugkeer uit de ruimte op te vangen. „Samos 1" werd 11 oktober vorig jaar, eveneens te Point Ar- guello, gelanceerd. De satelliet kwam toen echter niet in een baan om de aarde. De lancering van „Samos II" geschiedde met behulp van een „Atlas"-Agena A"- raket. Het was dc bedoeling dat „Sa mos II" een baan op 482 km van het aardoppervlak zou beschrij ven. Op deze hoogte kunnen de camera's foto's van objecten op aarde maken. PROTESTEN TEGEN UITROEPING VAN ONAFHANKELIJKHEID VAN ROEANDA De permanente algevaardigden van Birma, India, de V. A. R. en de Sowjet-Unie hebben geprotes teerd tegen de proclamatie van een onafhankelijke republiek Roeanda en de verwijdering van de vorst van het gebied. In een schrijven aan de voor zitter van de algemene vergade ring der V. N„ Boland, verzoe ken zij Boland België te herin neren aan de resoluties van de V. N. over het handhaven van de eenheid van Roeanda-Oeroendi en de voorlojige instandhouding van de bevoegdheden van de vorst van Roeanda. Amerikaan drie jaar in de cel voor diefstal van 5600 gulden Dc 35-jarige Amerikaan Jo seph L. geboren in Pcntiac, V. S. en zijn 30-jarige echtgenote, de buffetjuffrouw Johanna Fenna Clasina M. uit Amsterdam, hoor den dinsdag voor dc rechtbank in Alkmaar elk drie jaar gevan genisstraf met aftrek legen zich eisen. Zij stonden terecht wegens diefstal van 5600 gulden. Het echtpaar werd begin aug. in Amsterdam gearresteerd toen het op het punt stond naar Ame rika uit te wijken. Zij hadden de passagebiljelten al in hun bezit. Op het Centraal Station stonden hun koffers vol met spullen die van gestolen geld waren ge kocht. Op 1 augustus hadden zij een bezoek gebracht bij dc 57- jarige alleenwonende veehouder J. de Groot in Krabbendam. AKU'S VAST, PHILIPS EN UNILEVER LAGER In dc AKU-hoek was het gis termiddag, vooral gedurende het eerste beurshalfuur, zeer druk. Het waren niet alleen nieuws gierigen in deze hoek, maar bij na iedere belangstellende deed zaken. Het was de arbitrage die dc stukken afgaf voor Westduit- se rekening. Daarnaast vonden winstnemingen plaats. Aan dc andere kant werden de stukken voor rekening van het publiek uit de markt genomen. Dc be- roepshandci, die geen brood zag in dc overige internationale waarden, liet van zich spreken door aan de koopzijde te staan. Al met al had de vraag flink de overhand. Dit kwam pas een 10 minuten na de opening tot uit drukking. Dc rayonaandelcn openden op 512, tegen een vorige slotkoers van 510% en een hoog ste koers, gedurende dc niet-of- ficiële ochtendhandel, van 510. Door de aanhoudende vraag liep dc koers snel op tot 121. Dc aan delen sloten op vrijwel het hoog ste punt van dc dag. De rayon aandelen werden gekocht op (voor de zoveelste maal) bonus geruchten. In dc hoeken van de overige internationals viel wei nig te beleven. Wall Street, dat maandag vast was op de gepu bliceerde „State of the Union"- boodschap van Kennedy, deed dinsdag een stap terug. Aande len Philips en Unilever noteer den er lager, daarentegen was K.L.M. hoger. Ingevolge de stemming in Wall Street noteerden Philips en Uni lever gistermiddag op het Dam rak beneden de vorige slotkoer- sen. Hoewel Philips opliep van 1112 tot 1117. bedroeg het koers verlies toch altijd nog circa 10 punten. Unilevers ondergingen een gezonde koersrcactic van ca. 12 punten op 878. Kon. Olie een paar dubbeltjes lager op 142,20. Hoogovens verbeterde 3 punten tot 872. In dc schcepvaarlhock was het een stuk rustiger, vergeleken met dc aorgaande beursdagen. Merendeels moesten dc aandelen geringe koersverliezen incas seren. In dc cultuursector brok kelden Amsterdam Rubbers ver der af tot 128% (131%). H.V.A. en certificaten Dcli werden iets lager geadviseerd. Dc nieuwste 4% pet. staatslening 1961 was, evenals de overige staatsfondsen, iets gemakkelijker. De geregis treerde omzet van dinsdag voor dc nieuwe loning heeft nominaal 2.535.000 bedragen. Woensdag was dc handel in deze stukken, zoals het zich liet aanzien, een stuk kalmer. In dc lokale afdelingen wer den aandelen Fokker op 510 (520) geadviseerd. Ingevolge verzoek van het beursbestuur, gericht aan de hoeklieden van aandelen Scholten Foxhol, werd gistermid dag geen notering in deze stuk ken opgemaakt. De aandelen werden geadviseerd op 1150 bie den (1110). De maatschappij stelt over 1959/1960 een dividend voor L. wilde kamers huren en bood tevens hulp aan in de huishou ding en op de boerderij. De vee houder, die ziekelijk en enigs zins hulpbehoevend was, ging daar direct op in. Men kwam tot overeenstemming, waarop het echtpaar even wegging om een kind te halen. Het zou 's avonds terugkomen. Toen het echtpaar op zich liet wachten kreeg de veehouder argwaan. Bij inspec tie van zijn geldkistje miste hij de hele inhoud van 5600 gulden. Van het geld was- bij de arres tatie van het echtpaar niet veel meer over. Bij verhoor kwam vast te staan dat dc Amerikaan nog vele autodiefstallen op zijn ge weten had. Hij maakte daarbij koffers, camera's en schrijfma chines buit. In Amerika had hij vijf veroordelingen achter de rug. Drie wegens diefstal van een auto en twee wegens illegale grensoverschrijding. Uitspraak over 14 dagen. van 10 pet. in contanten, plus 10 pet. aandelen-bonus uit de agio- reserve (Over 1958/1959 werd 10 pet. dividend in contanten uitge keerd, plus 4 pci. stockdividend, in verband met het vijftigjarig bestaan). Scholten Foxhol komt binnenkort met een claimemissie en een obligatielening. Door lokale vraag in een lege markt liepen Kon. Olies tegen het slot op tot 143,40. tegen een slotkoers van dinsdag op 142,50. Prolongatie 3% pet. Beursindiccs 30/1 31/1 1/2 599.47 600.20 599.78 361.03 363.53 363.95 195.21 195.65 194.55 234.67 234.83 234.18 161.60 161.96 161.15 423.80 424.83 424.48 Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Nabeurskoersen slot 534 523%) AKU: 526-534 Kon. Olie: 144-145.50 slot 145.30 (143.40) Philips: 1125—1137 slot 1135 (111'" Unilever: S82886gl slot 885 878) Hoogovens: 870—873gl slot S72 870) Advieskoersen buitenlands bankpapier Dc advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend ja Amsterdam op dc volgende werk dag. zijn heden ongewijzigd 6e' bleven.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 6