De „Santa Maria" op drie mijl van Recife ten anker De toestand in Kongo Weeroverzicht Wateroverlast in Maasdorpen DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5206 GALVAO VRAAGT KASAVOEBOE OM ASIEL IN KONGO ONTSLAG VAN SPAAK „MET LEEDWEZEN" DOOR NAVO-RAAD AANVAARD GESLAAGDE PROEF MET EEN „MINUTEMAN" GARCIA EIST VRIJE VERKIEZINGEN IN SPANJE TREINONTSPORING IN ITALIË EIST MENSENLEVENS Verhalen over Galvao en de zijnen Asiel voor Portugese rebellen in Brazilië Wil Galvao naar Kongo WATER IN HET LUIKSE IS GAAN ZAKKEN Verbetering van de toestand verwacht RADIO He BUCK AUTOBUSONGELUK BIJ MILAAN Romance tussen Kroonprins Harald van Noorwegen eni dochter van zakenman Helpers van Algerijnse opstandelingen gearresteerd DE OVERSTROMINGEN IN .WEST-DUITSLAND HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT STAKING BIJ DE DEENSE T. V. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum peï advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De „Santa Maria" ligt thans 3 mijl uit de wal van Recife voor anker; dal is aan de grens der territoriale wateren. Twee vertegenwoordigers der Braziliaanse regering, Helio Lei- te, directeur der havenbedrijven van de staat Pcrnambueo, en ko lonel Ccsta Cavalvanit, hoofd van de dienst voor openbare vei ligheid van deze staat, zijn gister middag aan boord van de „santa Maria" gegaan om kapitein Gal- ao te vragen wat zijn antwoord is op de boodschap van de Brazi liaanse president Quadros, w aar in deze zegt de rebellen het ver blijfrecht als politieke uitgewe- De permanente NAVO-raad heeft gisteren „met leedwezen" Paul-Henri Spaak op diens ver zoek ontslag verleend als secre taris-generaal van de Noord- atlantische-verdragsorganisatie. Zoals gemeld wil Spaak volgen de maand terugkeren in het poli tieke leven van België. De raad betuigde zijn erkente lijkheid voor „de geweldige taak die Spaak op elk gebied van de organisatie heeft vervuld, en voor de stuwkracht die zijn dy namische persoonlijkheid aan de NAVO heeft gegeven". De 63-jarige rat. D. U. Stik ker, de Nederlandse ambassa deur bij de NAVO, wordt het meest genoemd als waarschijn lijke opvolger van Spaak. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag succes gehad met haar eerste proef met een „minuteman", een nieuw type intercontinentale raket met vaste brandstof. Twintig minuten na de lance ring op de basis bij Cape Cana veral kwam de raket op het doei in het zuidelijke deel van de At lantische Oceaan neer. Bij deze eerste proef werd de dertig ton zware raket dadelijk over de volle afstand gelanceerd. De stafchef van de luchtmacht, generaal White, heeft gezegd dat dit succes één van de belang rijkste stappen is in de richting van het verkrijgen van de over hand op het gebied van intercon tinentale raketten. Mariano Garcia, minister van voorlichting van de Spaanse re gering in ballingschap, heeft woensdag op een persconferentie in Bonn spoedige vrije verkiezin gen in Spanje geëist. De overmeestering van het Portugese schip „Santa Maria noemde hij de eerste actie tot be vrijding van Spanje en Portugal tan de dictatuur. Aan dc actie van kapitein Galvao hadden tal rijke Spanjaarden deelgenomen. Garcia deelde verder mee, dat de Spaanse regering in balling schap reeds lang „zeer belang wekkende contacten" met de R. K. kerk in Spanje, vooral met de Jezuïeten, heeft. De houding van de Katholieke kerk was zeer veranderd en de regering in bal lingschap verwacht er zeer veel van Desgevraagd zei Garcia, dat de regering in ballingschap in het geheel geen betrekkingen met de communisten zou onderhouden. Zij zou elke samenwerking met de communisten bij de bevrijding van Spanje afwijzen. Te assno Dadda, 30 km ten twisten van Milaan, is woensdag middag de sneltrein Parijs Triest ontspoord. Er zijn bij deze sl»K>rramp 14 personen gedood en 25 gewond. Het traject MilaanVenetië is volkomen geblokkeerd. Het ongeluk gebeurde toen de Rein een vaart van 100 km per uur had. In de bocht liepen de 2 achterste wagens uit het spoor. De rest van de trein reed daarna nog een km verder. De ontspoor de wagens, een personenrijtuig en een bagagewagen, botsten te gen palen en kantelden 100 m verder om. kenen in Brazilië aan te bieden. „Wat betreft dé „Santa Maria" zelf moet het internationale recht worden toegepast", aldus zou dc president in deze boodscnap heb- ben verklaard. Dc Braziliaanse vertegenwoor digers zouden de opdraent heb ben om, wanneer Gaivao deze voorwaarden aanvaardt, regenn gen te treffen voor het ontsche pen der passagiers. Dc kans, dat dc passagiers nog woensaagavond te Recife aan wal konaen gaan, scheen gering. Een Amerikaanse marine- woordvoerder heeft medegedeeld dat er een impasse is ingetreden in dg besprekingen tussen Galvao en de Braziliaanse regeringsver tegenwoordigers. r-en ljoi iuge.se regerings woordvoerder heeft woensdag op een persconferentie voor buiten landse journalisten bevestigd dat de Portugese regering niet om uitlevering van Galvao en de on der hem dienende Portugezen zal vragen. „De regering heeft van het begin af siechts belangstel ling getoond voor het lot van het scnip zelf, zijn bemanning en de passagiers", aldus de woord voerder. Toen een journalist opmerkte dat er een moord (op de derde stuurman) aan boord van de „Santa Maria" w as gepleegd, ant woordde de woordvoerder dat de ze zaak uitsluitend de Braziliaan, sc politie aanging, „daar het schip zich thans in Braziliaanse wateren bevindt en onder toe zicht staat van de Braziliaanse marine". „De Portugese regering zal zelf geen stappen ondernemen, indien Demanningsleden van de „Santa Maria" zouden besluiten zich bij Galvao c.s. aan te sluiten en de Braziliaanse regering zouden vra gen al.s politieke vluchtelingen in Brazilië ie mogen blijven", ver klaarde hij. Een speciale correspondent van „Reuter" meldt uit Recife dat particuliere luchtvaartmaat schappijen aldaar maatregelen hebben getroffen om de passa giers van de „Santa Maria", die na de ontscheping van hun dien sten gebruik zouden willen ma ken, zo spoedig mogelijk ter wille te zijn. Een Spanjaard heeft in Ciu- dad Trujillo verteld dat hij de Venezolaanse havenstad La Guaira iemand in een zieken- wagentje aan boord van de „Santa Maria" heeft zien bren gen. Hij leek op Galvao, zo zei de Spanjaard. Portugese ballingen hebben de vorige week in Caracas ver klaard. dat Galvao heeft voor gewend zwaar ziek te zijn toen hij uit Venezuela vertrok om de Portugese agenten, die hem achtervolgden, op een dwaal spoor te brengen. De rebellen hadden al op 1e „Santa Maria" een spionne vóór zij het schip overmeester den, zo schrijft het tijdschrift „Time". Het meisje was als telefoniste werkzaam op het Portugese schip en heeft ver schillende x-eizen hiermee ge maakt. Zij stelde zich goed op de hoogte van het verbindings systeem en wist de rebellen be langrijke gegevens in handen te spelen. Uit Rio de Janeiro wordt be richt dat president Quadros van Brazilië cie rebellen van iiet schip asiel heeft verleend in Bra zilië. Quadros zou een telegram aan Galvao hebben gestuurd, waarin hij zegt dat hij, krachtens zijn grondwettelijke bevoegd heden, asiel zal verlenen aan Galvao en zijn metgezellen, als zij dit wensen. „Mutual Broadcasting System" weet uit Leopoldstad ie melden, dat rebellenleider Galvao Kasa- voeboe om asiel in Kongo heeft gevraagd. Galvao zou de Kongo lese president er in een telegram op gewezen hebben, dal in een van de Kongolese provincies nogal wat Portugezen wonen, die voor het grootste deel tegenstan ders van Salazar zijn. Kasavoeboe heeft nog niet geantwoord, aldus het radiostation. lil liet gebied van dc beneden- Sanibre, tussen Farcienne en FIo- reffe, zijn honderden hectaren land overstroomd. De. spoorlijn CharleroiNamen staat een meier onder water. In de streek van Luik is de was van de Maas en de Ourthe thans tot stilstand gekomen. Foto: In Chatelet, hij Charleroi, brachten militairen inwoners in veiligheid. Woensdag is het peil van de Maas én de Ourthe in het Luikse gaan zakken. De watertoevoer van de Ourthe, waarvan het hoogtepunt van 640 kub. meter per seconde werd bereikt, is ver minderd tot 56.) kubieke meter. Woensdagochtend was de wa tertoevoer van de Maas te Visé nog 2256 kubieke meter. In de nacht van dinsdag op woensdag hadden de Maas en haar voornaamste zijrivier tal rijke oeverplaatsen overstroomd waardoor belangrijke schade werd aangerichl. Woensdag is hun peil aanzienlijk gedaald en gedurende de eerste 24 uren wordt een aanmerkelijke verbe tering van de toestand verwacht. (Adv.) Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen Telef. 2573 Blijkens metingen om acht udr gistermorgen bij de stuw van Borgharen is het water van de Maas de laatste vier uur nog zes centimeter gestegen. In het ko mende etmaal wordt nog een ver dere was verwacht Nadat de overlaat van Itteren dinsdag avond in werking is gesteld, zijn de Maasdorpen Borgharen, Itte ren en Bunde gedeeltelijk onder gelopen. Rijkswaterstaat ver wacht echter niet, dat de snelle was van de Maas catastrofaal zal worden De verbinding tussen de Maas dorpen onderling en die tussen Borgharen en Maastricht zijn verbroken, doordat op de wegen het water een tot anderhalve Ten westen van Milaan is gis terochtend een autobus met Ita liaanse arbeiders in de rivier de Naviglio gereden, waardoor vijf inzittenden om het leven kwa men. 24 mensen liepen lichte ver wondingen op. meter hoog staat. In Maastricht zijn de terreinen van de vroege re winterbedding van de Maas te Heugen ondergelopen. Enkele woningen werden hier door het water bedreigd. Woensdagmor gen werd in Maastricht een wa terafvoer van 2000 kubieke me ter per seconde gemeten. DE MAAS VALT De Maas in Limburg is in de loop van woensdagmiddag gaan zakken. Om drie uur woensdag middag was er bij Borgharen 8 cm val en om zes uur 's avonds bedroeg de val te Borgharen 10 cm. In Linne is een val van 3 cm gemeten. De Commissaris der Koningin in Limburg, dr F. Hou- ben, heeft gistermiddag enige ondergelopen plaatsen in Lim burg bezocht, waaronder Itteren en Borgharen. Voor het komende etmaal wordt nog een verdere val van de Maas verwacht, maar daarna kan er weer een korte periode van was komen, omdat er op het ogen blik nogal wat neerslag valt in het gebied van de bovenloop van de rivier. De stroomsnelheid be draagt op het ogenblik ongeveer 10 km per uur. Van de dorpen die wateroverlast hebben is It teren het meeste getroffen. Hier is de hele dorpskern over stroomd, maar de toestand is niet zo ernstig, dat ontruiming van de huizen nodig is. (Adv.) De „Daily Sketch" heeft, mel ding makend van een vriend- schap tussen kroonprins Harald van Noorwegen en de 23-jarige Sonja Haraldsen, dochter van een zakenman in Oslo, geschreven dat het meisje de waarschuwing heeft gekregen dat de monar chie geschokt zou kunnen wor den als de kroonprins met haar zou trouwen. Kroonprins Harald, van wie vroeger gezegd is dat hij belang stelling koesterde voor prinses Alexandra van Kent, ontmoette Sonja drie jaar geleden op een studentenfeest. Daarna zagen zij elkaar dikwijls. Een woordvoerder van de Noorse ambassade in Londen zou volgens het blad de waarschu wing hebben geuit. Tenzij kroon prins Harald een prinses huwt zou de koninklijke afstamming in Noorwegen tot een einde ko men, aldus voegt de „Daily Sketch" hier aan toe. De kroon prins studeert in Oxford en wordt deze maand 24 jaar. 't helpt en., 't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL De Franse politie heeft vier personen gearresteerd die wor den verdacht v; hulpverlening aan de Algerijnse opstandelin gen. Zij zouden een organisatie, „Jeune Résistance", hebben ge leid die dienstplichtigen aanzet te tot dienstweigering en deser tie. Zij werden vrijdag gearresteerd ten huize van Pierre Hespel, een 36-jarige metselaar die in 1958 kandidaat stond in een Parijs' kiesdistrict. Hij was vrij links georiënteerd, maar werd niet ge kozen. Hespel zou aan het hoofd van „Jeune Résistance" staan. Alle arrestanten worden ervan beschuldigd de veiligheid van de staat in gevaar te hebben ge bracht. Eenzelfde tenlastelegging is uitgevaardigd tegen Claude Es- tier en Maurice Laval van het links-georiënteerde blad „France Observateur", dat vorig jaar herfst een interview met Ferhat Abbas, de premier van dc Alge rijnse regering in ballingschap, publiceerde. De Kongolese minister van Bui- tenlandse Zaken, Bomboko, heeft woensdag op een persconferen tie een kist met 25 in Tsjecho- Slowakije gemaakte handgrana ten en een hoeveelheid munitie voor lichte wapens getoond en gezegd dat uit het vinden van dit soort wajiens en munitie in Kongo blijkt dat er buitenlandse inmenging in Kongo is. Volgens Bomboko heeft de Ver. enigde Arabische Republiek dit materiaal naar Kongo gebracht Het werd vorige week tijdens een gevecht tussen strijdkrachten van generaal Moboetoe en aan hangers van Loemoemba buitge maakt. De Verenigde Naties lokken gevechten uit zolang zij toestaan dat dergelijke wapens worden binnengesmokkeld in het gebied dat m de macht is van aanhan gers van Loemoemba. Tenslotte zal Kongo dan een tweede Korea worden, aldus Bomboko. Generaal Moboetoe, die ook op de persconferentie was, verweet de Verenigde Naties dat er geen enkelemilitair van de strijd macht van de wereldorganisatie langs de grens tussen Soedan en Kongo patrouilleert en over deze grens worden per boot wapens gesmokkeld. Een groot deel komt per vliegtuig het land bin nen. Volgens de generaal hebben zijn soldaten honderd kisten met handgranaten,' één ton geweer- en revolvermunitie, drie geweren en één machinegeweer, alles van Tsjechoslowaakse makelij, buit gemaakt. Bomboko zei nog dat drie Tsjechen jongeren in de Oost- provincie oefenen in het hante ren van wapens en dat een ma joor van de V. A. R. militair ad viseur van het Loemoemba gezin de bewind in Stanleystad is. De persoonlijke vertegenwoor diger van secretaris-generaal Hammarskjoeld in Kongo, Dajal, heeft geprotesteerd tegen het heficn van een belasting van alle Belgische mannen ouder dan 21 jaar in de Oostprovincie, aldus heeit een woordvoerder van de V. N. te Leopoldstad bekendge maakt. De woordvoerder zei dat de belasting ten bedrage van ongeveer 2250 gulden per hoofd per jaar nog niet is ingevoerd, maar dat een paar dagen geleden besloten is haar te heffen. Verder zei de woordvoerder dat alle voorbereidingen voor de af tocht van de 503 soldaten van de V.A.R. die deel hebben uitge maakt van het V. N.-leger. thans voltooid zijn. Amerikaanse trans portvliegtuigen zouden woens dagochtend een begin maken met het vervoer van cie troepen van Coquilhatstad naar Cairo maar liet vertrek is uitgesteld. De bevelhebber van de Ameri ka:. .arine in het uraibische geii.eJ, schout-bij nacht Allen Smith, is dinsdagmiddag aan boord van de „Santa Maria" ge gaan voor overleg met rebellen- leirer Galvao over de ontsche ping van de passagiers. De schout hij-nacht was met de Ame rikaanse torpedobootjager „Gea ring" naar de plaats van ont moeting ca 35 mijl van Recife gevaren. Foto: De ontmoeting tussen de „Santa Maria" en de „Gearing". Met uitzondering van de rivie- en de Lahn en de Moezel, waar van het water nog steeds een stijging vertoont, begint het water van de buiten haar oevers getreden rivieren in West-Duits- land weer te zakken. Het dal van de Lahn. tussen Weziar en Weilburg, is geheel hersenapen in een meer, dat op sommige plaatsen een breedte heeft van twee kilometer. Nu de depressie, die storm in ons land bracht, zich boven zuid- Bcandinavië ophoudt en verder noordoostwaarts gaat, nadert er over Ierland weer een nieuwe storing. Deze hangt samen met een depressie, die veel dieper is en zich ten zuiden van IJsland be vindt. Het ziet er naar uit dat de diepe storing langzaam in ooste lijke richting gaat en iets opvult. De wind gaat dus tijdelijk wat afnemen, maar de kans op regen neemt heden later op de dag weer toe. Het is echter wel zó, DONDERDAG 2 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.50 3.13 Terneuzen 3.25 3.48 Hansweert 4.05 4.28 Walsoorden 4.15 4.38 ZON MAAN op onder op onder Febr. 2 8.20 17.29 19.30 S.55 3 8.18 17.31 20.34 9.21 dat-de aanvoer van de lucht nog steeds in hoofdzaak uit één rich ting komt, die tussen west en zuid ligt. Grote veranderingen in de maximumtemperaturen wor den daarom niet verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Veel bewolking met in hoofd zaak later op enkele plaatsen enige regen. Matige wind tussen west en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. De Deense televisie-acteurs zijn woensdag in staking gegaan. Zij eisen een verhoging van de loon schalen met 132 procent, terwijl de werkgeefster (de overheid) niet verder wil gaan dan 35 pro cent. In 1955 hebben de acteurs vijf maanden lang gestaakt om een looneis ingewilligd te krijgen-

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1