DE I Gemeenteraad van Axel Afdeling Terneuzen der Z.L.M. vergaderde Eric de Noorman - Het zevende paardje H. MEDE VAh Wees rnoderr witte tanden drop Mr Schlingemann besprak actuele landbouwproblemen Opening Deale gehea Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW [Woensdag 1 februari 1961. Na hr| uitspreken van liet ambtsgebed sprak burgemeester Van Dy'kc van Axel gisteravond de volgende nieuwjaarrede uil. Mtjne Heren, Het is mij een bclioefte U bij de aanvang van deze vergadering, mede uit. naam van mijn echtge note, hartelijk dank te zeggen voor de wijze waarop gij ons op 5 Januari j.l. zjl tegemoet getreden. Mede hierdoor is de dag van myn installatie als burgemeester van Axel voor ons een onvergetelijke geworden. Heden Den ik op de dag af juist 3 weken in functie. U zuit begrij pen, dat ik op tut moment nog slechts zeer ten dele hen georiën teerd over de proolemen, die U thans bezighouden alsook over die welke in de toekomst Uw aan dacht zullen vragen. Ik verkeer nu nog in het stadium van de recruut die wat onwennig de kazerne observeert, vindt dat. hel uniform hem aardig slaat, dat er soms wat wonderlyK aandoen de reglementen ziin en zulks in tegenstelling tot wat hem van tevoren daarover was verteld het eten goed smaakt en hii niet bezorgd hoeft te zijn hoe zón tijd te vullen. In die situatie verkerende werd mij medegedeeld, dat van mij in deze vergadering een „nieuwjaars rede" wordt verwacht. De gewoon te getrouw zou deze rede met name een terugblik horen te be vatten over het atgelopen jaar. U zult begrijpen en kunnen billijken, dal ik mo in deze toespraak bij zonder veel beperkingen op moet leggen. Het ware mij liever ge weest het verslag over het afge lopen jaar gedrukt aan U uil te reiken als bylagr van mijn nieuw jaarsrede. Ik stel mij voor deze navolgenswaardige Goese metho de het volgend jaar toe te passen, teneinde U een vrij uitvoerige en wellicht saaie toespraak te bespa ren. Gezien de korte tijd van voorbereiding moet ik thans nog de gebruikelijke methode volgen, zjj het dat ik bij de verschillende aan de orde komende onderwer pen mij zal veroorloven daaraan hier. en daar een voorzichtige be schouwing te verbinden. Puttend uit de gegevens, welke de administratie mij ter beschik king stelde en aan de hand van hetgeen ik mij in deze enkele weken heb kunnen eigen maken, moge ik thans een summier over zicht over het jaar I960 doen vol gen. Wie zou denken, dat dit jaar, wat de gemeentelijke bemoeiingen betreft, een specifiek interim- karakter heeft vertoond, slaat do plank mis. Het bestuur der gemeente ken de geen stilstand, doch integen deel grote toewijding en activiteit. Voor de medewerking welke het dagelijks bestuur der gemeente in deze van Uw raad mocht onder vinden breng ik U gaarne dank. Tevens wil ik in deze dank be trekken het ambtenarenkorps, dat met groot élan en dikwijls met op offering van eigen vrije tyd naar Vondels woord het gemeen be zorgde als zijn eigen. Ook de raadsverslaggevers dank ik voor hun arbeid in het afge lopen jaar. Zy immers vormen de voorlichtende schakel tussen het gemeentebestuur en onze bevol king en zón als zodanig een zeer waardevol element in het goed functioneren van ons democra tisch bestel.- - Loop der bevolking. Dat ondanks alle activiteit: de in vorige jai-en na de oorlog opgetre den bevolkingsaanwas tol stilstand is gekomen, is":niet aan het beleid van het gemeentebestuur te wij ten. Deze stilstand, die is opgetreden nadat in 1953/54 de laatste wo ningwetwoningen waren gebouwd, is ook niet veroorzaakt door een toestand van verzadiging. Van het bereiken van een even wicht met. bel rekking tot de huis vesting kan niet worden gespro ken. Tegen bet buiten werking stel len van de wooniuimlewet 1947 werden door U dan ook terecht bezwaren bü de Minister inge diend. Door een vertrekoverschot van 104 tegenoverTeen geboorte-over schot. van 82 daalde het aantal in woners niet 22 tot 7724 op 31 de cember 1960. Dc stilstand in de bevolkingsaanwas zal slechts kun nen worden, opgeheven door een verruiming varude woningtoewij zing, een loewózing, welke in de laatste jaren tot een welhaast ver dwijnend - minimum is terugge bracht. Dc laatste 2 minieme toe wijzingen bieden geen noemens waardig soulaas. Verdeling woonruimte. Dit blókt wel uit het feit, dat per 31 december 1960, ondanks het drastisch saneren van de lóst, nog 157 aanvragers stonden ingeschre ven, waarvan 31 trouwlustigen en 17 aanvragen van elders. In 1960 konden toch nog 252 vergunningen tot het betrekken van woonruim te worden uitgereikt, waarvan 62 aan elders wonenden. Dit resul- taal is bëreikt. door ruiling en op schuiving. waardoor in veel geval len een oplossing werd gevonden. Met waardering mag hier her innerd worden aan de verdiensten van de heer Pópelink, die na een 13-jarige staat, van dienst als voor zitter en lid van de woonruimte- commissie aftrad. De sanering van de Oudewijk en die i.v.m. verkeersverbeteringen en de noodzakelijke ontruiming van woningen in de buitenwijken worden helaas nog steeds niet door vervangend bouwvolume ge dekt. De teleurstellende recente toe- wyzing van bouwvolume aan de provincie Zeeland geeft in dit sta dium nog weinig hoop op verbete ring. Met volledig begrip Voor de moeilükheden, die dit ook voor Ged. Staten medebrengt, mag ik toch wel de hoop uitspreken, dat dit college met onze speciale be hoeften in dezen rekening zal kun nen houden. Wy zullen niet nala ten hierop met de meeste klem aan te dringen. Dankbaar maar verre van vol daan kan worden gememoreerd, dat 18 woningwetwoningen in 1960 gereedkwamen en 16 woning wetwoningen in aanbouw zyn. Uit aanvragen om vestiging van elders blykt ons. dat Axel aantrek kingskracht heeft als woongebied. Kecreatie-toerisme-sport. De aantrekkelijkheid van onze gemeente wordt nog vergroot door de gelegenheden tot recreatie, die onze plaats, mede dank zy het be leid van het gemeentebestuur, biedt. Zoals hel. recreatie-bos, het zwembad met. in het afgelopen jaar 8980 baden, 616 abonnemen ten, zulks ondunks het zeer on gunstige seizoen, de jeugdherberg met 3433 overnachtingen waar onder 1725 Nederlandcis, 156 Bel gen. 137 Duitsers en 1386 Engelsen waarbij' nog niet gerekend zijn de 820 overnachtingen van militairen voor een nachtoefonlng en t.b.v. de oogsthulp en het gemeentelijk kampeerterrein met nu reeds ca 150 overnachtingen. De verdere voorziening in de be hoefte aan goede sportvelden is in voorbereiding. Het uitbreidingsplan wacht thans, na een jarenlang slepend proces van voorbereiding, nog slechts op koninklijke goedkeu ring. Tengevolge vun het dynamisch karakter onzer gemeente zal daar na weer aan herziening gewerkt moeten worden. Dit betreft niet alleen hel uitbreidingsplan „Grote Kreek", doch ook het door Ged. Staten vastgestelde plan. Sanering. De sanering van de Oudcwyk en omgeving vond in zoverre voort gang, dat weer verscheidene pan den dooi de'gemeente werden aangekocht en enkele daarvan werden gesloopt. Op 31 december 1960 was hiervoor in totaal uitge geven 129.000, Hel is te betreuren, dal de be schikking inzake de rijksbijdrage ih deze kosten zo lang op zich laat wachten. Ook voor de sanering van de Kerkrireef met het oog op het ver keer werden enkele panden aan gekocht'. In dit verband verdient ook aan dacht het verschynsel dat de bui tenwijken a.h.w. zichzelf saneren doordat vele der daar aanwezige woningen door bouwvalligheid en het ontbreken van comfort slechts een geringe mate van bewoon baarheid bezitten. Het ware te wensen, dat de mogelókheid aan wezig was, om ook in de behoefte aan woningen in de levenskrach tige buitenwyken te voorzien. Do vóortgaande „leegloop" van onze plattelandskernen vervult ons gemeentebestuur mot grote zorg. Met instemming heb ik in dit. verband kennis genomen van de onlangs door de Zeeuwse Land bouw Maatschappij uitgebrachte nota Plattelandsbeleid. Wó zullen er voor moeten zorgen, dat de in dustrialisatie ook van onze ge meente gepaard gaat met een ver dere harmonische ontwikkeling van ons agrarisch gebied. Bejaardenwoningen. Ten behoeve van de huisvesting van bejaarden werd ingevolge uw besluit het beheer over een aantal duplex-woningen overgedragen aan de Stichting Prot.-Chr. Be jaardenzorg te Axel. Deze Stich ting heeft reeds voorbereidingen getroffen voor de nodige voorzie ningen. Kon hier dus reeds een begin worden gemaakt, voor groe peringen van andere levensover tuiging is de hoop nog op de toe komst gevestigd. Ook hier is het wachten op het beschikbaar komen van bouw volume. Onderwys. Het onderwys. aan onze nog on bezorgde jeugd, was hoewel „voor werp van aanhoudende zorg" toch geen „zorgenkind". De bouw van de openbare kleu terschool vorderde, ondanks stag natie door de weersomstandig heden. Verwacht mag worden, dat de school na de Paasvakantie in gebruik kan worden genomen. De R.K. lagere school verkreeg na de uitbreiding van het schoolge bouw ook uitbreiding van het speelterrein, de Chr. lagere school te Spui een rijwielbergplaals, de Chr. Nat. Scholen en de O. L. school vroegen ook voorzieningen, waaraan medewerking werd ver leend. In de toekomst zal mogelijk ook Uw medewerking gevraagd wor den voor de bouw van een nieuwe Chr. Nat. lagere school. Straten en wegen. Van de voorzieningen aan si ra ten en wegen noem ik de verbete ring van de Emmastraat, het doortrekken van de Maryke- en de Bernhardslraal, de verbetering van de Polenstraat, de verbinding Walst raat Evertsenstraat, de plannen tot reconstructie van het 2de gedeelte van de Oudeweg en tot verbetering van de Juliana- stiaat en voor de openbare ver lichting van de Zuidsingel, alsmede de reeds gedeeltelijk gerealiseerde planum tot openbare verlichting van de Nieuwcnriók. Middenstand, Het is verheugend, dat. dc han deldrijvende middenstand in deze gemeente zich aan de ontwikke ling van zón plaats weet aan te passen. De moderne winkelpan den en hetgeen daarin geboden wordt vallen op en beantwoorden goeddeels aan de eisen, welke men aan een koopcentrum mag stellen. Landbouw. Ook de landbouw, „wortel der volkskracht",is voor onze plaats van grote betekenis, alsmede de zaterdagse landbouw-heurs. Het, wel zeer ongunstige seizoen vergde welhaast, bovenmenselijke prestaties bó het binnenhalen van deze allerwege de oogst. Dit heeft van industrialisatie aandacht gevestigd op de belang rijke taak van de landbouw en dwingt bewondering at voor het geen de boer presteert. Markt. De zaterdagse krantenmarkt, die volgens insiders de tweede in bo- lekenis is in Zeeland, leverde moei- lókheden op in verband met de plaatsruimte voor de kramen in de Noordstraat. Hopelyk zal deze reeds lang bestaande puzzel door de ingestelde marktcommirsie kunnen worden opgelost. Begraafplaats, De algemene begraafplaats werd verdei gemoderniseerd, voor zo veel dc grafaanduiding betreft. De bouw van een aula is in voorbereiding en wij hopen U bin nen afzienbare tijd terzake een definitief voorstel iu kunnen aan bieden. Afvalwaterleiding. Door U werd besloten tot vast stelling van dc Gemeenschappe lijke riegeling Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen. Deze voorziening zal naar te verwachten is, het industriële kli- maal van onze streek nog in be langrijke mate verbeteren. Hol is bijzonder verheugend, dat een dergelijke interlokale samen werking mogelijk is, In het. geheel van ons gewest heeft Axel een voorname en in meerdere opzichten centrale plaals en taak. Industrie, In dit verband mag niet onver meld blóven, dat na vele onder handelingen, welke in het afgelo pen jaar werden gevoerd, thans de akte is ondertekend, waarby dooi de N.V, „Schelde, Chemische Maatschapy S. C. M." een opper vlakte van 38 hectaren grond op de Axelse Vlakte in erfpacht is ge nomen. Er wordt naar gestreefd, nog in 1961 met de bouw van dit nieuwe bedrijf jn onze gemeente te beginnen. Ik wil U niet verhelen, dat het gemeentebestuur buitengewoon is ingenomen met deze aanslaande vestiging. Temeer daar hieruit de conclusie mag worden getrokken, dat het onderhavige concern uil eigen ervaring blykbaar het vol ste vertrouwen heeft, in het gun stige industriële klimaat van Zeeuws-Viaanderen en haar ar beidzame bevolking. Moge deze nieuwe buitenlandse vestiging een voorbeeld zyn voor de eigen Ne derlandse industrie, die zich veel al nog verdringt in dc randstad Holland. Door taaie volharding en door tastend optreden is bewezen, dat men geen z.g. kerngemeente be hoeft le zyn om tot industriële ontplooiing te komen. Ik wil hier mede intussen niet zeggen, dal het ons niet byzonder welkom zou zyn indien de naar myn aanvankelijk oordeel, vry willekeurig getrokken scheidslynen in de Kanaalzone konden worden vervangen door een meer op de realiteit gerichte begrenzing te dezer zake. Wij zullen niet nalaten in deze richting pogingen in het werk te stellen. Indien wó ons daarbó ge steund mochten weten door het Provinciaal Bestuur, zou zulks ons uiteraard zeer aangenaam zyn. Public Relations C.A. Met het oog op de plaats, taak en ontwikkeling der gemeente, ook in de toekomst, is het verblijdend dat haar bestuur zich hierop tydig heeft voorbereid. Ik doel hier o.a. op hel door de commissie ad hoe uitgebrachte rapport betreffende public rela tions, bevordering burgerzin, in stelling van een ideeënbus en uit gifte van een gemeenteblad. Met de uilvoering van verschil lende in het rapport genoemde zaken is reeds een bescheiden aan vang gemaakt. Een begin is ge- maant met de samenstelling van een nieuwe industrie-folder, die binnenkort gereed zal zón, terwól ook ïeeds informaties worden ver strekt in verband met de bevorde ring van het vreemdelingenver keer. Omdat geen V.V.V.-folder over de gemeente beschikbaar was, is ter secretarie een folder samen gesteld en door middel van de cyclostyle vermenigvuldigd. Ver trouwd wordt, dat de nieuwe V.V.V.-folder niet lang op zich zal laten wachten. De verordeningen betreffende het instellen van een ideeënbus en van het. ereburgerschap en ge meentelijke onderscheidingen kwa men in het afgelopen jaar tol stand. De reorganisatie. Ook wat de administratie be treft, werden maatregelen geno men, teneinde niet alleen voor het heden maar ook voor de toe komst volledig geoutilleerd te zyn. In het afgelopen jaar werd tot de bekende reorganisatie op finan cieel gebied besloten. Hierdoor werd ook voor de bcdt'óven een goede interne controle mogelijk gemaakt, als gevolg van de .schei ding van het kas- en administra tief beheer. Met ingang van 1 januari 1961 is zowel de centrale kas als de centrale boekhouding voor de be drijven in werking getreden, ter wijl tevens alle voorschot- en an dere kassen zijn opgeheven en al les centraal is ondergebracht hij de kassier der gemeente, teven- kassier centrale kas. Mol ingang van dezelfde dalunt zón de boekhoudingen en finan ciële administraties van dc bcdt'ó ven gemoderniseerd, Financiën. De voorgaande, nog slechts zeer summiere, opsomming van gc- meentelóke taken en bemoeienis sen overziende, slaakt men wel licht met een financieel deskun dige de verzuchting: „Aan de behoeften van de Over heid is geen eind; zy hebben maar Cén grens, d.i. die van het finan cieel mogcliike. Nu, deze grens kent het ge- mcentebestuur maar al te goed. Dc financiële situatie is nog steeds niet rooskleurig, Zoals be kend, geeit de gewone dienst, der begroting voor net dienstjaar 1961 een tekort van 163.UU0, te zien, terwijl de gewone dienst der be groting l'Jbo na de 12e wyztging een even groot tekort aanwijst. Hierin zal naar verwacht mag worden nog wyztging kotnen, om dat Ged. .Staten hebben geadvi seerd, de algemene uitkering voor de gemeente Axel zodanig te ver bogen, dat over 1951) een verho ging wordt bereikt van 26.708, en over i960 van J (4.408, Wij zt.in dankbaar voor deze ver hogingen, doch moeten daaraan aanstonds toevoegen, dat deze niet toereikend zijn om een redeiyk verzorgtngspetl te handhaven. Vele inspanningen zullen nog no dig zijn om een .stuitende begro ting te bewerkstelligen. In dit verband wil ik niel ont houden, dat naar myn voorlopig oordeel het verzorgingsniveau van onze gemeente bepaald niet overdreven is te noemen. De door my reeds eerder genoemde nota van dc Z. L. M. wijst in dezeltde richting. Betreurd moet worden, dat de nieuwe regeling van de financiële verhouding tu.-sen Kyk en ge meenten nog steeds niet. is tot stand gekomen. Dit werkt zeer stagnerend op verschillende werk zaamheden. Nog steeds zyn de be grotingen voor de jaren l9aU en i960 met goedgekeurd, terwyl de gemeenterekenmg 1959 reeds en kele maanden gereed is. Geeft dus de budgettaire positie der gemeente en het uitnlyven van een nieuwe bevredigende financiële verhoudingsregeling reden tot bezorgdheid, de liquictt- teitsposilie van de gemeente Axel kan goed genoatnd worden. In het afgelopen jaar werd 267.430,79 atgesenreven op de lopende inves teringen, terwijl 210.o40,10 moest worden afgelost op gesloten geld leningen, zodat de liquiditeitsposi tie met rond 57.000,verbeter de. In 1960 kon naast de voor schotten van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen 131.000 worden geleend ten behoeve van de bouw van de openbare kleuter school. Om het lóst je van wenselók- heden le vervolgen: De bouw van een nieuwe nood- slachtplaats mag als zeer urgent worden genoemd. Aan een gymnastieklokaal by de openbare school bestaat eveneens behoefte. Verdere ontsluiting van het uit breidingsplan „NoordOost" wordt nodig i.v.m. de bevordering van de bouw van woningwetwo ningen. zowel als van particuliere woningbouw. De noodzaak van deze voorzie ningen zal ook in de verdere toe komst sterk beïnvloed worden door de vestiging van de nieuwe industrie in deze gemeente, waar op ik hiervóór reeds doelde. Ik meen redelykerwijs te mogen aannemen, dat met dit laatste by de toewyzing van bouwvolume aan onze gemeente rekening zal worden gehouden. Tevens komt hierdoor het zgn. uitbreidingsplan „Grote Kreek" in een urgenter stadium. Zeer bin nenkort zult U met dit onderdeel van gemeentelijke zorg nader wor den geconfronteerd. Behalve de in de beleidsnota van B. en W. reeds genoemde stra ten, zal uiteraard ook de verbete ring en het onderhoud der overige straten en wegen in de toekomst de volle aandacht vragen. De aanleg van 2 nieuwe sport velden en eventueel mogelyke verdere voorzieningen in het be lang van dc sport, verbetering van het water in het zwembad, de bouw van een werkplaats te Ter- neuzen voor het gasbedrijf, de technische leiding van het gasbe drijf en. het aangaan van een even tuele fusie met Tcrneuzen inzake do gasvoorziening, ziedaar enkele van de punten, die ons nog zullen bezighouden. Een rijk arbeidsterrein is aan onze zorgen toevertrouwd. Een toekomst, die - - naar wy niet slechts hopen, maar ook ver trouwen voor onze gemeente goede beloften inhoudt, ligt voor ons. Moge het ons met Gods hulp ge geven worden, hieraan ook in het jaar 1961 onze beste krachten te geven, evenals in het verleden in eendrachtige samenwerking en mol liefde voor deze gemeente, wier belangen aan onze zorgen zyn toevertrouwd." (Adv.) Woensdag 1 fel A.s. E Onder grote belangstelling vond gistermiddag in hotel „Dos Pays-Bas" de Algemene Leden vergadering plaats van de afde ling Tcrneuzen der Z. L. M. Onder de bezoekers die de/.e vergadering bijwoonden bevond zich dc 91-jarige heer P. Kaijser, die met nog drie andere heren, t.w. Joz. Haak, C. van Doeselaar en D, E. Scheele, met algemene stemmen werden voorgedragen te worden begiftigd met de ere titel Lid van Verdienste. Het Hoofdbestuur zal op zijn zomer vergadering hierover beslissen. Er was een lijvige agenda, die echter onder presidium van de voorzitter, de heer J. van Hoeve, in snel en zakelijk tempo werd afgewerkt In zijn inleidend woord begroet te de heer Van Hoeve mede de heren W. Koster, voorzitter van de Kring Axel dor Z. L. M.; de algemeen secretaris mr. J. F. G. Schlingemann; de hoer P. Kay- ser, tot wie hij enkele hartelijke woorden richtte, en de heer Sitike die de vertoning van enkele films die na het zakelijke gedeelte der vergadering werden gedraaid op zich nam. Als van ouds wenste de voor zitter de leden een gelukkig nieuwjaar, terwijl hij verder at tendeerde niet te willen spreken over het „natte" 1960, daar dit in het jaarverslag van de secre taris voldoende werd belicht. Hij wees voorts op het grote nut der Z. L. M. voor haar leden: taken die in verband staan met de grondpacht, boekhouding, be lasting, verzekeringen en huis houdschool, zij alle worden be hartigd door de Z. L. M. Ook wat betreft de onteige ningsplannen i.v.m. de kanaal plannen gaf de heer Van Hoeve de leden de raad zich tot de eigen organisatie te wenden. Hij legde er hierbij echter de nadruk op, dat dit slechts een ré ad was, daar er ook andere instanties en per sonen zijn die zich hiermede be lasten. Er is in Zeeuws-Viaanderen een teruggang der bevolking waar te nemen, welke teruggang echter niet geldt voor Terneuzen. De agrarische bedrijven profi teren hier echter niet van, de landbouwgronden verminderen tengevolge van dc kanaalplannen met plm. 300 ha en het ledental zal hierdoor teruglopen. De heer Van Hoeve deelde verder mee, dat in de wijk P, die totnutoe verstoken was van clectriciteit cn waterleiding, spoedig een begin zal worden ge maakt met aansluiting op dc be treffende energiebedrijven. In verband met de grondaan kopen .door Rijkswaterstaat bracht dij heer D. Haak in het midden, dat de eerste aanbiedin gen door deskundigen werden nagerekend, waarbij kwam vast te staan, dat het geboden bedrag in de eerste plaats veel te laag was en vérder dat de bedrijfs- vergoeding bij enkelen te groot verschil vertoonde met die bij anderen. De meeste landbouwers zijn met het hun gedane aanbod niel ak koord gegaan. Dc verwachting Is een voel hogere prijs en moet de plm. 300 ha aan te kopen grond ruim 1 miljoen gulden meer be dragen. Nu dc gemeente Terneuzen kerngemeente geworden is, be tekent dit, dat men hier in de ge legenheid wordt gesteld veel grond aan te kopen. Bij deze aan kopen zullen ook veie leden be trokken zijn. Het is n.l. zó, dat de mensen die voor de gemeente aankopen, reeds een deskundig schattingsrapport in hun bezit hebben, dus weten wat ze ervoor mogen betalen. De heer Haak ad viseerde voor het opstellen van deskundige rapporten te rade te gaan bij mensen van de Z. L, M. Jaarverslag secretaris In het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. Huijsen —de Bruijne, wordt het jaar I960 voor de landbouw er een ge noemd om niet te vergeten. Het is mooi begonnen met een droge winter, daarop een vroeg voor jaar, zodat vroeg kon worden be gonnen met zaaien, zonder regen en onder een beste structuur. Door de daarop volgende niet af latende regenval is de oogst ver laat, zodat veel granen geschoten zijn, van tarwe kon bij velen de garantieprijs niet worden ge haald, zodat veel van dc oogst in de veevoedersector is terecht gekomen voor de helft of van dc prijs. Bieten- zowel als aardappel oogst hebben veel geleden en zijn met hoge kosten uit het veld gehaald. Machines zijn in de schuren blijven staan, zodat al les met mankracht moest wor den verricht. De samensteller van het verslag spreekt dan zijn te leurstelling uit over de verlaging van de nieuwe garantieprijzen door het ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening. 1960 is door bovengenoemde oorzaken voor veel landbouwers een slecht jaar geweest. Het ledental der afdeling bleef ondanks enige verschuivingen stabiel en bedraagt 100, Dit jaarverslag werd, evenals de jaarrekening onder dankzeg ging goedgekeurd. Zonder discussie werd de con tributie onveranderd vastgesteld, waarna de aftredende bestuurs leden de heren D. J. Dees en J. J. Huijsscnde Bruijne bij enkel voudige stemming weiden her kozen. Actuele landbouwproblemen Mr. J. F. G. Schlingemann hield vervolgens oen inleiding over actuele landbouwproblemen. Spreker zeide niet te willen beginnen te spreken over het landbouwbeleid der regering. Dit is vastgesteld en nakaarten hier over heeft weinig zin. Do positie van de landbouw is dit in te genstelling met vele andere be drijfstakken niet zo best te noemen. Van alle kanten zijn er moeilijkheden. West-Europa, en dus ook Nederldnd, leeft nog on der een hoogconjunctuur: cr is zelfs sprake van een tekort aan arbeidskrachten. Toch begint de Scherp luistert de Noorman naar het geluid der paardehoeven. Dan geeft hij Arman een wenk en fluis tert Svein Langtand toe: „Wacht hier met. de troep, we moeten eerst weten wat daar nadert vóór we te- voorschyn komen." Snel en lenig werkt hó zich door hel struikgewas, Arman dicht ach ter hem. „Als m'n oren me niet bedriegen, is dat een flinke ruiterbende," zegt de Noorman zacht tegen zyn met gezel. „Het kunnen wel die kerels van Atilla zyn Arman knikt alleen en onderzoe kend neemt de Noorman hem even opZiet Arman bleek of ver beeldt, hó zich dat? Zón spieren spannen zich als hy iets tussen het struikgewas ziet bewegenen even later vangt hij een glimp op van een ruiter, ryzig en kaarsrecht te paardin looppas gevolgd door twee voetknechten Plotseling kykt de ruiter recht hun richting uit en een ondeelbaar ogenblik wordt zyn gelaat belicht door de zon, die hier en daar door het gebladerde straalt...,,, een oud, gegroefd gezicht omgeven door een krans van fladderend wit haar Armans gesmoorde uitroep gaat verloren in de schaterende lach van de oude ruiter; een lach, die van alle zóden schijnt te komen... Even schUnt het geluid van hoef gedreun het hele woud te vul len... dan sterft het weg en is de 'verschijning in de wapperende grauwe py verdwenen „Daar gaat een hele bende rui ters voorby en ik zie er maar één tje," mompelt Eric, terwijl hó op springt. Met een ruk trekt Arman hem terug en zyn gezicht is beangsti gend, als hó stamelt: „Dat was d-d-dat was de G-Grijze Man opgang van dc conjunctuur itt ons land af te zakken, in Ame rika is deze zich zelf reeds aan het ombuigen en dit land telt momenteel 4 4 5 miljoen werk lozen. Sprekende over de verkorting van dc arbeidstijd zeide de heer Schlingemann, dat de vrije zater dag in sommige landen reeds een feit is, In ons eigen land wordt hier door het bedrijfsleven op grote schaal een aanvang mee gemaakt. Rijk, provincie cn ge meente zullen hier ongetwijfeld volgen. Ook in de landbouw ont komen wij hier niet aan. Er valt een tendens waar te nemen waarbij enerzijds loons verhogingen moeten worden toe gepast, anderzijds werktijdver korting aan de orde is. Spreker gaf als zijn mening te kennen, dat vrijetijdsbesteding geld kan kosten cn er zodoende weer hogere lonen voor arbeidskrach ten zullen moeten worden be taald. In West-Europa zijn er grote overschotten van landbouwpro- dukten zoals granen, zuivelpro- duktcn, peulvruchten enz. en dat maakt de situatie voor de land bouw niet zo best. Ook in Ame rika zijn er grote overschotten. Men kan deze overschotten moei lijk kwijt. Spreker belichtte dc economische moeilijkheden die aan dit uitzonderlijk ingewikkel de probleem verbonden zijn om deze overschotten naar de Azia tische landen te zenden. In een zeer interessant en boeiend betoog behandelde mr. Schlingemann vervolgens dc landbouwsituatie in Rusland. Spreker zeide verder van me ning te zijn dat de Nederlandse regering onze landbouw niet in de steek wil laten, doch wei scherp toekijkt of men wel zo goedkoop mogelijk produceert. Hij noemde de taak van de mi nister van Landbouw, de heer Marijnen, zeer moeilijk. Immers, deze moet voor het voeren van zijn beleid steeds aankloppen bij zijn ambtgenoot de minister van Financiën cn het is dus begrijpe lijk, dat er een voortdurende dmH is de prijzen niet hoger te stel- len dan mogelijk is. Nederland is van oen agrari sche handelsgemeenschap aan 't veranderen om een industrieel land te worden. Deze grijpt ge weldig om zich heen en de zuig kracht van de grote industrie op de werknemers is groot. Juist de kleinere landbouwbedrijven ver keren zodoende in moeilijkheden. De landbouwbedrijven moeten ook daarom zo efficiënt en mo dern mogelijk gevoerd worden. Daarom kunnen wij ook het Landbouw Economisch Instituut niet missen. Spreker concludeerde verder dat er in de achter ons liggende 60 jaar door de agrarische stand grote dingen gepresteerd zijn. Als voorbeelden van 7,aken die in eigen boerenhand zijn noemde hij o.a. Coöp. Kunstmcstfabrio- ken, de Coöp. Raffeisenbank, de Zuivelindustrie, Strokartonfa brieken, Suikerfabrieken en het Centraal Bureau. Vervolgens stelde de heer Schlingemann de vraagWat we ten wó van onze omzet af? Spr. stelde hierna uitvoerig als een der middelen om verbetering le brengen in de positie van de landbouw, dat wegen moeten worden gezocht om dc afzet te concentreren. Wat de technische kant van het probleem betreft raadde tie heer Schlingemann aan zoveel mogelijk te mechaniseren. De heer W. Koster voerde hierna nog het woord over ver schillende economische cn tech nische aspecten de Zeeuws- Vlaamse landbouwstand betref fende en wees hierbij vooral op het grote belang van een groen- voerdrogerij in Zeeuws-Viaande ren. Tenslotte wekte hij de aan wezigen op, dc boerenbelangen op de juiste manier te verdedigen en daarmede de eigen belangen te schragen en steunen. BLOKKEN ZILVER GESTOLEN. Zaterdagavond hebben de 38- jarige havenarbeider R. W. en de 43-jarige monteur W. M. op een haventerrein aan de Rijn haven een verzegelde spoorwa gon opengebroken en daaruit 3 kistjes met elk drie blokken zl1' ver gestolen. Per auto hebben zij het zilver, dat ongeveer 90 kg weegt en ƒ9000 waard is, naar een bloemist in Rotterdam-Zuid gereden, die het in zijn pakhuis opborg. Zondagmorgen werd de diefstal ontdekt en de politie ge waarschuwd. Nog diezelfde avond kon bij de 42-jarige bloemist H. H. E. B. de partij zil ver in beslag worden genomen- Zowel de bloemist als de daders zijn in bewaring gesteld. in AARDAI ei FXTR. 20 SIN/ Noordstra Vooraanstaar wegrns uitbrci' Le Vereisten: Alge en Gegadigden di( ten zijn en ovei ken wordt een met een goede Sollicitaties te van dit blad. NOORDST AUT0RIJ AUTOVf Rijbewjjzc Opgelet ril Cresta, kró bjj uw dee

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 4