Overzicht Zal er staatsgrond verkocht worden Binnenlands nieuws DINSDAG 31 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5204 BEVREEMDING IN NIEUW-GUINEA S.E.R. OP DE VINGERS GETIKT VERANDERINGEN IN FRIESLAND Bevreemding in Nieuw-Guinea S. E. R. op de vingers getikt Er verandert iets in Friesland Coaster „Unitas" vergaan Coaster „Unitas" behouden Algerijns-Marokkaanse grens gesloten JAPAN NOG STEEDS DE GROOTSTE PRODUCENT VAN SCHEPEN Bevolking van Zeeuws-Vlaanderen nam over 1960 toe met 184 zielen GARY POWERS BINNENKORT OOK NAAR HUIS Arnhem vecht door voor T. H. VRIJE Z Het kabinet heeft zich in beginsel akkoord verklaard met het standpunt van de meerderheid van de Tweede Kamer, neergelegd in een motie van een der A.R.-afgevaardigden, dat naast uitgifte in pacht en erfpacht van agrarische domeingronden ook uitgiften in eigendom in aanmerknig komen. De minister van Financiën prof. dr. J. Zijlstra verklaart uitdruk kelijk in zijn memorie van antwoord over de begroting van finan ciën aan de Tweede Kamer, dat het algemeen belang op zichzelf niet het in eigendom van de staat laten van alle landbouwgronden, welke thans staatsbezit zijn vordert. Dit betekent echter niet, dat er reeds op korte termijn met de uitgifte in eigendom een aanvang zou kunnen worden gemaakt In de eerste plaats acht de be windsman dit niet verantwoord op dit ogenblik in verband met de bestaande onzekerheden over het toekomstige prijspeil van landbouwgronden. In de tweede plaats dienen bij verkoop bepalingen te worden opgenomen, o.m. met betrekking tot het tegengaan van onderlinge splitsing van eigendom en ge bruik omtrent eventuele door verkoop aan een derde. Ten slotte zullen er richtlijnen moeten worden opgesteld voor de keuze van gegadigden, waarbij onder ogen moet worden gezien, of de uitgifte al dan niet be perkt moet worden tot landge- bruikers. Met het oog op al deze vraag stukken is onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het departement van Financiën een commissie ingesteld, die het overleg tussen de diverse depar tementen over de domeingron den zal voorbereiden. De verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus over de ontslagaan vrage van mr. Von Meyenfeldt als procureur-generaal bij het gerechtshof te Hollandia, waar in de minister zegt, dat op het gevoerde bestuursbeleid in de Baliemvallei niets zou zijn aan te merken heeft op Nieuw-Gui- nea bevreemding gewekt. Men is van mening, dat het vooruitgang zal zijn, wanneer over enkele maanden de Nieuw- Gumea-Raad in functie zal tre den, waardoor een discussie mo gelijk zal zijn over dergelijke be leidszaken. De tijd zal dan voorbij zijn, dat alleen de gouverneur zeggen schap heeft in kwesties van be stuursbeleid. Enige tijd geleden circuleerden berichten, dat mr. Gonzalves, een Nederlands bestuursambtenaar, in de Baliemvallei niet juist zou zijn opgetreden ter handhaving van orde en rust. Hierover ont stond een contraverse tussen gouverneur Platteel enerzijds en de procureur-generaal Von Meyenfeldt anderzijds. Naar aanleiding waarvan de procu reur-generaal zijn ontslag heeft aangevraagd. De staatssecretaris van Alge mene Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft de SER op de vingers getikt wegens een ont werpverordening die een vakan tieregeling voor het SER-perso- neel inhoudt. Als om dringende redenen we gens dienstbelang het vakantie verlof niet geheel kan worden gegeven, zou de werknemer recht hebben op een schadeloos stelling van 1/300 deel van zijn jaarsalaris per niet opgenomen vakantiedag. Drs. Schmelzer wijst er op, dat dit P. B. O.-toporgaan zelf in zijn advies over een wettelijke vakan tieregeling het geven van scha devergoeding voor niet verleen de vakantie heeft afgewezen. Tegen dit meten met twee maten komt de staatssecretaris op en terecht. Het dagelijks bestuur van de SER stelt nu voor de desbetref fende bepaling te schrappen. De voorzitter van de Industria- lisatieraad der Friese kernen heeft zijn tevredenheid betuigd over het verloop van de indu strialisatie in zijn provincie. Dit verloop is zelfs zo bevredigend, dat men thans vreest, dat de wo ningbouw het tempo niet zal kunnen bijhouden. De normale woningtoewijzing is in ieder ge val ten enenmale onvoldoende. Er is in Friesland wat aan het veranderen; de op verscheidene wijzen nagestreefde bevordering van het industrialisatieklimaat begint in snel tempo vruchten af te werpen. Het aantal industrie arbeiders is in de periode 1958/ '60 gestegen van 22.000 tot 26.000 hetgeen relatief een zeer sterke toeneming betekent. Deze lijn zal stellig worden doorgetrokken, want alleen reeds de nieuwe ves tigingen in 1960 zullen binnen enkele jaren werk verschaffen aan ongeveer 5000 arbeiders. Ook het buitenland heeft grote belangstelling voor vestigingen in Friesland. Binnenkort ver wacht men in Heerenveen de vestiging van een groot buiten lands bedrijf. Voor Friesland als geheel geldt, dat de bevolkingstoename van ongeveer 6000 per jaar thans ten dele in de eigen provincie wordt opgevangen. Er migreren nog ongeveer 4500 Friezen per jaar, in hoofdzaak naar het wes ten van het land. (Nadruk verboden.) De coaster „Unitas" is gister morgen omstreeks half acht gekapseisd en vergaan. De be manning is gered. De coaster kwam in het Kanaal in aanva ring met een Braziliaans schip, de „Unitas" is eigendom van de N.V. Gruno te Groningen. De 346 ton metende Groninger coaster „Unitas" is zaterdagmor gen in de mist in het Kanaal bij Birkenhead in aanvaring geko men met een lichtboei. Het schip kwam hierdoor in ernstige moei lijkheden. Om kwart over zes ontving een kuststation het be richt: „We kapseisen". Het schip is toch op eigen kracht de haven van Birkenhead binnengekomen en ligt „plat op zijn zij" in de haven. De redding boot van Birkenhead is voortdu rend bij het schip gebleven, maar heeft geen assistentie behoeven te verlenen. Het schip ligt nu met kabels aan de wal verbonden. Bij laag water valt het geheel droog. Het heeft een gat opgelopen aan stuurboordzijde. Ekperts zullen onderzoeken hoe het lek gedicht moet worden om het schip transportabel te maken. Op last van de Marokkaanse tegering is zonder opgave van r 'on de Algerijns-Marokkaanse grens gesloten. Naar verluidt willen de Ma rokkaanse autoriteiten, clat rei zigers uit Algerië voortaan een Vlsum kunnen tonen dat door een Marokkaans consulaat is af gegeven. Marokkanen die Alge- rie willen binnenkomen, moeten hl- een visum tonen dat door fen Frans consulaat in Marokko is verstrekt. AFSCHEID BURGEMEESTER HENGELO In de expeditiehal van de Kon. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co N.V. hebben de inwoners van Hengelo zaterdagavond afscheid genomen van burgemeester mr R. J. J. Lambooy, vroeger burge. meester van Hontenisse, die met ingang van 1 februari is be noemd tot burgemeester van 's-Hertogenbosch. In een bijzondere raadszitting in het gemeentehuis, waar alle fractievoorzitters hun spijt uit drukten over het vertrek van mr Lambooy en ook Duitse burge meester dank brachten voor het geen de scheidende burgemeester niet alleen voor Hengelo en Twenthe, maar zelfs voor het Duitse grensgebied heeft gedaan, en na een zeer druk bezochte re ceptie in het Concertgebouw nam in de avonduren de bevolking af scheid van haar burgemeester. De gezamenlijke muziekkorp sen speelden in de grote fabrieks hal op een feestelijk versierd po dium. Het Koninklijk Hengelo's Mannenkoor, dat zaterdag 75 jaar bestond, zong zijn scheiden de erevoorzitter toe, een plaatse lijke folkloristische groep danste en zong het bekende „Dat gaat naar Den Bosch toe". Na een vrolijke maar in de expeditiehal oorverdovende mars, gespeeld door een combinatie van njuziekkorpsen, bood ir A. M. Avérès, directeur van de Ma chinefabriek Stork, namens de bevolking het afscheidscadeau aan. tevoren drukte hij zijn spijt uit over het vertrek van de bur gemeester, die hartelijk dank b i acht voor het zeer vele dat hij voor Hengelo heeft verricht. Daarop werden de lichten ge doofd, gromde een reusachtige hijskraan over de hoofden van de duizenden aanwezigen en daalde, terwijl de lichten weer werden ontstoken, een fraaie grote auto voor het podium, waarop mr Lambooy met zijn gezin had plaats genomen, „opdat U af en toe nog eens in Twenthe kunt ko men kijken", zo zei ir Avérès toen hij deze auto aan mr Lam booy aanbood, die er ontroerd in plaats nam. Tot slot van dit feestelijk ge beuren marcheerden deputaties van tientallen verenigingen langs het erepodium. INBRAAK IN KLEERMAKERIJ In een kleermakerij, annex winkel, in Den Haag, is vrijdag avond ingebroken. Via het boven licht van de winkeldeur verschaf te men zich toegang en uit de zaak werden stoffen en kleding ter waarde van 18.000 meege nomen. KORDATE REDDER Vrijdagochtend vroeg is de 20- jarige Gerrit Verbrugge erin ge slaagd negen broertjes en zusjes te redden uit de kleine woning aan het Pancraspad 18 in Amstel veen, toen dit in brand was ge raakt doordat de kleine (3-jari- ge) Jacobus met lucifers was gaan spelen. Sneller dan de brand op de bovenverdieping zich uitbreidde, wist Gerrit de kinderen in veilig heid te brengen; zó snel, dat geen hunner enig brandwondje op liep. De weduwe M. Verbrugge be vond zich die ochtend het was circa kwart voor zeven met 3 van haar 12 kinderen reeds bene den. Met vijf stralen had de Am- stelveense brandweer het vuur binnen het uur overmeesterd. Het huisje met de gehele inboe del was totaal uitgebrand. De naastliggende panden liepen eni ge brand- en nogal waterschade op. De dienst van Sociale Zaken van Nieuwer Amstel heeft het gezin voorzien van nieuwe kle ding enz. en het terstond in een ander huis ondergebracht. Advertentie, i Japan was in het afgelopen jaar met een produktie van 1.'725.000 ton nog steeds de groot ste producent van schepen, zo blijkt uit de gegevens van Lloyd's scheepvaart register. Engeland kwam op de tweede plaats met 1.324.000 ton en West Duitsland op de derde plaats met 1-101.000 ton. De Japanse produktie was 2000 ton groter dan in 1959, de Engelse was 49.000 ton lager en de Duitse produktie was 101.000 ton lager. Wat de in aanbouw zijnde scheepsruimte betreft had En geland einde 1960 nog steeds de leiding met een totaal van 258 schepen van tezamen 1.694.188 ton. Dit totaal was evenwel 59.655 ton lager dan het cijfer van de scheepsruimte, die einde september j.l. in aanbouw was. Het was het laagste totaal sedert juni 1946. Na Engeland kwam West-Duitsland met 897.723 ton in aanbouw zijnde scheepsruimte (5419 ton minder dan einde sep tember j.l.) en daarna Japan met 896.215 ton (25.322 ton minder dan einde september j.l.). In Zweden steeg de in aanbouw zijnde tonnage met 59.111 ton tot 808.841 ton, in Noorwegen met 45-605 ton tot 357.678 ton en in Frankrijk steeg de in aanbouw zijnde tonnage tot 655.826 ton. In Italië deed zich een daling voor van 115.524 ton tot 650.663 ton, in Nederland van 22.517 ton tot 616.919 ton en in de Verenigde Staten van 25.502 ton tot 524.269 ton. Groei het sterkst in Terneuzen met 416, Sas van Gent met 155 en Hulst met 150 inwoners Van de 30 gemeenten geven in totaal slechts 9 een groei te zien Een vergelijking van de toestand op 1 januari 1961 met die naar de toestand op 1 januari 1960 van de bevolking in Zeeuws-Vlaan- derèn, zoals opgenomen in de hieronder vermelde staat, laat zien dat Oost Zeeuws-Vlaanderen vermeerderde met 338 inwoners, West Zeeuws-Vlaanderen daarentegen een vermindering te zien geeft van 154 personen. In Oost geven slechts 4 gemeenten een bevolkingstoename te zien, n.l. Terneuzen (toename 416 inwoners), vervolgens Sas van Gent (155) en Hulst (150). In West geven alleen Cadzand 22), Sluis 19), Breskens 18), Schoondijke 12) en Hoofdplaat 3 een groei in totaal dus 5 gemeenten te zien. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 1-1-'G1 l-l-'60 Vermeer Vermin dering dering Aardenburg 3881 3955 74 Biervliet 1944 1972 28 Breskens 36667 3649 18 Cadzand 978 956 22 Groede 2048 2084 36 Hoofdplaat 1260 1257 3 Nieuwvliet 429 438 9 Oostburg 4040 4062 22 Retranchement 520 527 7 Schoondijke 1986 1974 12 Sluis 2662 2643 19 Waterlandkerkje 496 511 15 IJzendijke 2655 2677 22 Zuidzande 851 866 15 Totaal 27417 27571 74 228 —■154 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN 1-1-'61 l-l-'60 Vermeer Vermin dering dering Axel 7723 7746 23 Clinge 3635 3626 9 Graauw c.a. 1528 1555 27 Hoek 2392 2467 75 Hontenisse 5382 5424 42 Hulst 5227 5077 150 St. Jansteen 4345 4373 28 Koewacht 2494 2504 10 Overslag 292 297 5 Philippine 1250 1252 2 Sas van Gent 4439 4284 155 Terneuzen 16373 15957 416 Vogelwaarde 3492 3542 50 Westdorpe 2285 2298 13 Zaamslag 3142 3236 94 Zuiddorpe 803 826 23 Totaal 64802 64464 730 392 Totaal-generaal +338 (Oost en West) 92219 92035 184 van de economische toestand van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen over I960 (Vervolg.) Klompenindustrie. De afzet van klompen is in 1960 iets gunstiger geweest dan in 1959. De natte weersomstandigheden hebben het gebruik van klompen bevorderd, maar aangezien de voorraden in 1959 zich te zeer hadden opgestapeld, zijn deze over het algemeen nog niet voldoende ingekrompen. Vandaar zijn de klompenprijzen nog niet voldoen de aangepast aan de kostprijs om een kleine winstmarge te kunnen verwezenlijken. Verschillende fabrikanten heb ben wederom personeel laten af vloeien. Kunstmeststoffenindustrie. Bij de Cie Néerlajidaise de l'Azote werd in 1960 op volle capa citeit gewerkt en was de produk tie nagenoeg dezelfde als in 1959. De produktie kon ook volledig afgezet worden, hoewel ook dit jaar weer aan lagere prijzen dan het voorafgaande jaar. In het binnenland werden de prijzen in september verlaagd en op de exportmarkt zet de concur rentiestrijd zich nog steeds voort. De installatie voor het kraken van stookolie werd in de tweede' helft van het verslagjaar in bedrijf gesteld. In de eerste helft van 1961 zal de nieuwe elektrische centrale gereed komen alsook de uitbrei ding van de Ureumfabriek. De activiteit bij de Superfosfaat- fabriek was in alle afdelingen gro ter dan ooit tevoren. In de loop van het jaar is in het buitenland op de markt voor superfosfaat een ware prijzenoorlog ontbrand, die het rendement ongunstig beïn vloedde. Op de exportmarkt kon den renderende opbrengsten wor den behaald, dank zij het gunstig effekt op de kostprijs van de hoge bezetting van het produktie-appa- raat. Voor 1961 wordt eveneens een behoorlijke omzet verwacht. De financiële resultaten worden onzeker geacht. De in 1960 gedane investeringen hadden voornamelijk ten doel de verzendsnelheid op te voeren. Zo werd een nieuwe opzakinstallatie in gebruik genomen. In 1961 zul len aanzienlijke investeringen ge daan worden, waarvan de voor naamste zijn het bouwen van een nieuwe granuleer-installatie voor superfosfaat en een belangrijke uitbreiding van de magazijnen voor gereed produkt. De technische gang van zaken stemde tot grote tevredenheid. De reeds gesignaleerde ontwrichting van het binnenlandse prijspeil voor superfosfaat stemt tot bezorgd heid aangezien het niet meer vol doet aan het minimum, dat voor een gezonde bedrijfsvoering ver eist is. Momenteel zijn nog geen symptomen aanwezig, die op een terugkeer naar normale binnen landse verhoudingen duiden. On danks deze minder gunstige om standigheden ziet men, dank zij in de laatste jaren doorgevoerde vér gaande modernisering van het be drijf, met vertrouwen de toekomst tegemoet. Meelfabriek. De meelfabrieken waren even als in voorafgaande jaren ook in 1960 verplicht een bepaald per centage inlandse tarwe te verwer ken tegen garantieprijs. De ver plicht te verwerken hoeveelheid inlandse tarwe bedroeg in de eer ste acht maanden 40 en daarna 35 tot 25 Met ingang van 12 november is de verplichte bijmen ging in verband met de slechte kwaliteit van de oogst vastgesteld op 30 In juni van het verslagjaar heeft de Europese Commissie de definitieve voorstellen ingediend voor een gemeenschappelijk land bouwbeleid in het kader van de E.E.G. Deze definitieve voorstel len wijken op de essentiële punten slechts weinig af van de voor lopige voorstellen van de Euro pese Commissie. De maalindustrie blijft, mede in verband met de Duitse uitlatingen en de resolutie van het Europese Parlement, met grote ongerustheid de gevolgen ten aanzien van de kwaliteit en prijs van bloem en brood tegemoet zien. De vrees dat het voorgestelde systeem zal leiden tot een nadelige concurrentiepositie voor de Neder landse landbouwproduktien ver werkende industrie is niet wegge nomen. De bloemexport van de maal industrie is ook in 1960 onbeteke kader van de gedifferentieerde loonpolitiek wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden aangebracht. Met de invoering van de werk tijdverkorting wordt thans een aanvang gemaakt. Oppervlakteveredelingsbedrijf. De bedrijfsomstandigheden van dit te Breskens gevesUgde bedrijf zijn ten opzichte van 1959 niet veranderd. In 1961 zal men een uitbreiding van het bedrijf ver wezenlijken. De vooruitzichten voor 1961 worden goed genoemd. Scheepsbouw. De gang van zaken bij de scheepswert te Terneuzen was, ge zien de moeilijke toestand in de scheepvaart en scheepsbouw, be hoorlijk. De nieuwbouwafdeling leverde het Deense motorschip „Thorkil Lund", deadweight als open shel- terdecker 2200 ton, als gesloten 3050 ton. Verder is geheel afgebouwd en afgeleverd het motorschip „Ria", een coaster van 1000 ton met een 1050 PK, MWM-motor. Verder werd nog afgeleverd een binnenvaart-motorschip van 1000 ton. Dit is de eerste van een serie van 6 stuks. De overige vijf zullen, telkens met tussenpozen van twee maanden, in 1961 in de vaart ge bracht worden. In opdracht is de bouw van een schip van circa 3350 ton voor Fin land, dat zal worden uitgerust met een hoofdmotor van 2400 P.K. en tenslotte een motorcoaster van 1000 ton. De reparatie-afdeling was vrij goed bezet. De personeelsvoorzie ning was een moeilijk punt. In het algemeen mag geconsta teerd worden dat in de binnen vaart een bevredigende ontwikke ling zit en dat ook in de zeevaart eindelijk een opgaande conjunc tuurstijging ia vast te stellen. De vraag naar nieuwe schepen is vrij groot, maar gezien de grote scheepsbouwcapaciteit over de ge hele wereld, blijft de concurrentie zwaar en blijven de nieuwbouw- prijzen gedrukt. De werf te Kruispolder was het hele jaar door druk bezet met reparatie en nieuwbouw. Het aantrekken van geschikt personeel is erg moeilijk. De jachtwerf te Breskens lever de van 1 september 1959 tot 1 sep tember 1960 in totaal 18 zeegaan de jachten af; 3 zeiljachten waren bestemd voor de U.S.A., 6 voor Engeland. 3 voor België, 5 voor Nederland en 1 voor Canada. Naast nieuwbouw werd ook veel onderhoudswerk verricht, het meest aan Belgische jachten. Voor het seizoen I9601961 zijn 12 opdrachten in portefeuille. Schoenfabriek. De enige schoenfabriek in ons gebied meldt dat na een voorjaar waarin schoenen gefabriceerd wer den voor binnen- en buitenland, er enige slapte ontstond omdat uit Nederland en België geen na bestellingen volgden vanwege het ongunstige zomerweer. Het aantal orders voor Enge land verminderde. Daartegenover stonden grote bestellingen uit Duitsland en Noorwegen en klei nere uit andere landen. Gedurende de laatste maanden van het jaar was er veel vraag naar de zomerkollektie 1961, waar in behoorlijke orders geboekt wer den, zowel in het binnen- als in het buitenland. Het gebrek aan aanvullende arbeidskrachten remt de produk tie. Dit gebrek wordt mede toege schreven aan de pendeldiensten en uitbreiding van de textiel- en confectie-industrie. De schoenindustrie heeft door late bestellingen van de binnen landse afnemers steeds tweemaal per jaar een slappe periode en tweemaal een tijd waarin men zelfs met overwerk de orders nog niet klaar kon krijgen. Spiegelglasfabriek. De resultaten van de Spiegel glasfabriek te Sas van Gent waren als geheel genomen niet onbevre digend. De afzet van spiegelglas en gepolijst draadglas nam toe. In de afdeling Securit werden de ver wachtingen niet geheel vervuld als gevolg van het feit dat enkele grote afnemers om diverse rede De Amerikaanse vlieger Gary Powers heeft in een Russische gevangenis vernomen dat hij over niet al te lange tijd mis schien thuis zal zijn, aldus heeft zijn vader, Oliver Powers, vrij dag meegedeeld. Gary Powers werd op 1 mei van het vorig jaar met zijn U-2 boven de Sowjet-Unie neergeschoten en op 19 augustus veroordeeld tot tien jaar vrijheidsstraf wegens spionage. Vader Powers zei in een vraaggesprek voor de radio donderdag een brief van zijn zoon te hebben ontvangen waar in werd gesproken over een mogelijke spoedige terugkeer van zijn zoon naar de Verenig de Staten. Hij zei dat zijn zoon om redenen die hij, vader Po wers, niet zal zeggen, optimis tisch is. nend geweest door de belangrijke nen minder afnamen dan kon exportsubsidies die de overheid in J verschillende andere landen aan de meelfabrieken geeft. De export van bloem uit de Verenigde Sta ten naar Nederland is nog steeds mogelijk. De overheid heeft met ingang van 1 januari 1961 een in voerheffing op deze bloem gelegd teneinde een oplossing te vinden voor de bestaande scheef getrok ken concurrentiepositie van de maalindustrie ten opzichte van de importhandel in tarwebloem, wel ke laatste niet onderworpen is aan de verplichting tot het bijmengen van de duur dere inlandse tarwe. In de sociale sector zijn in het worden voorzien. In het begin van het jaar werd het aantal werknemers relatief aanzienlijk uitgebreid zonder dat dit op moeilijkheden stuitte. In de herfst noopte de daling van de ak- tiviteit in de afdeling Securit een aantal werknemers te ontslaan. De technische installaties wer den uitgebreid met een geheel automatische buigings- en har- dingsinstallatie, die zeer goed vol doet. Andere investeringen waren met succes gericht op een ver hoging van de rationalisatie van de produktie. Voor 1961 staan relatief niet onaanzienlijke investeringen op het programma, waarvan een ver dere opvoering van de efficiency verwacht wordt. Suikerwerkenindustrie. Een bericht uit deze sector meldt dat de omzet zowel in bin nen- als buitenland een aanzien lijke vooruitgang vertoonde. Door de verhoging van de kosten en lonen is een enigszins scheve ver houding ontstaan, maar men ver trouwt dat de resultaten door de omzetstijging niet al te veel ge drukt zullen worden. De vooruitzichten voor 1961 zijn goed te noemen. Textielindustrie. De gang van zaken in de wol- lenstotfenindustrie was aanvanke lijk normaal. Daarna liep de be drijvigheid terug. Omstreeks sep tember is hierin een belangrijke verbetering gekomen en momen teel zijn alle bedrijven flink van orders voorzien. Vooral in de herensector bestaat een enorme vraag naar goederen. Waarschijn lijk is dit een gevolg van het te krap inkopen door de confectie- industrie gedurende de vorige periode. De prijzen van de grondstoffen op de internationale markten lie pen eerder iets terug zodat het mogelijk was, ondanks de ver hoogde fabricage- en andere kos ten, het produkt tegen onverander de prijzen aan de markt te brengen. Een bedrijf meldt dat wat de personeelsvoorziening betreft, er momenteel voldoende aanbod van mannelijke werkkrachten is. Aan meisjes bestaat er echter een voortdurend toenemend tekort. -Een ander bedrijf acht hel te kort aan geschoolde textielarbei ders nog steeds een groot vraag stuk. Dit bedrijf heelt reeds ge durende meerdere jaren jonge krachten zelf opgeleid. Vermoedelijk zal begin 1961 in dit bedrijf een kortere werkweek ingevoerd worden. Tricotage-industrie. Een rapporteur meldt dat de be zetting over het grootste deel van het jaar bevredigend was. De moeilijkheid van het aanwerven van personeel belemmerde uitbrei ding van zekere afdelingen. Garenververij en -blekerij. De maanden januari tot en met maart waren slap. Als gevolg van een opleving in de tapijtindustrie namen daarna de opdrachten toe. In de maanden juni, juli en augus tus vergde het experimenteren met het verven van nieuwe tex- tielgrondstoffen zeer veel arbeid van het laboratorium. Het verven van deze nieuwe textielgrondstof- fen, die een geheel nieuwe verf techniek vertnsen, maken dat de vooruitzichten voor de naaste toe komst hoopgevend zijn. Visineelfabriek. Voor dit bedrijf is 1960 ongun stig geweest tengevolge van de lage prijs voor dierlijke eiwitten (vismeel e.d.). De aanvoer van drogerij-gar nalen is slecht geweest en bedroeg slechts ongeveer een derde van de aanvoer in 1959. De vooruitzichten voor 1961 zijn voor dit bedrijf eveneens ongun stig. Vlasindustrie. Arnhem zal het bijltje er niet bij neerleggen, ook al is Ensche de in de nota van minister Cals inzake de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs, uit verkoren als plaats van vesti ging van de nieuwe T. H. We zullen in het stadsbestuur de nota nog eens bespreken en zien, wat er aan te doen valt. Dat heeft de burgemeester van Arnhem, de heer Matser, desge vraagd verklaard. De burge meester zei overigens Twenthe deze school graag te gunnen, al ben ik er van overtuigd, zo voegde hij hieraan toe, dat Arn hem een ideale stad is voor stu denten en gunstig is gelegen, ook wat betreft ten opzichte van andere inrichtingen van onder wijs, zoals de hoger onderwijs instellingen van Wageningen en Nijmegen. Bjj de aanvang van 1960 was de stemming, na de belangrijke stij ging van het vlas in de tweede hellt van 1959, zeer kalm en deze kalmte met licht afbrokkelende prijzen bleef gedurende de eerste helft van 1960 voortduren. De uitzaai van vlas was in 1960 belangrijk hoger (15.000 ha in 1959 en 23.000 ha in 1960). Er groeide een goed gewas, maar door de vele regen in de zomer heeft de kwaliteit veel geleden. Door het verminderde aanbod en de hogere vraagprijzen van het Russische vlas werd de vlasmarkt in de tweede helft van het jaar vaster, vooral voor de lagere soor ten. Op het eind van het jaar was de markt kalm maar met een vaste ondertoon. De handel in lijnzaad is zeer zwak gestemd door aanbod van goedkoop zaad in Argentinië. De vooruitzichten voor de vlas industrie zijn nog vrij onzeker. Zuivelindustrie. De zuivelfabriek te IJzendijke deelt mede dat de aanvoer van melk van veehouders ruim 18 meer was dan in 1959. Er wordt op de bedrijven meer vee gehou den. De afzet van consumptiemelk- produkten was, ondanks het slech te weer, goed. Het bedrijf werd verder ge moderniseerd door aanschaffing van nieuwe machines en capaci teitsuitbreiding. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5