Kunt U luisteren? i wij? MEER ZELFSTANDIGHEID! Kookt het weer eens in één pan Waarom j breien r \)oot dl Een sportief jack BILJARTEN WIST DE VRTJE ZEEUW Pagina 7 ONDER DE DUIZEND WEKEN WE HEBBEN VEEL TE WEINIG VRIJHEID De gulden middenweg NATUUR EN MAATSCHAPPIJ !Wat willen onze ouders? MENU van de week Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: Wij geloven het wel De grote gave Ook wat niet wordt gezegd O rdag 28 januari 19ÖL Zaterdag 28 januari 1%1 tot de garage Weemaes oordt niet aan de elsenj feelte is in de regel aanj tge in zijn geheel versperd.' vrolijke noot vormt de be-j g van de commissie tot van schoolverzuim. Nadat le heren De Rijk en De er op gewezen hebben datt n vertegenwoordiger Van K. meisjesschool in de ssie zit, blijkt men te overstemmen daar de e Rijk als belanghebbende neegestemd. ndeii.jk worden benoemd: Neeteson—Bongers, mej. ils en de heren Wijne, R. :man, H. Gunter en P. S. aurik. kclassificatie en prestatie- ig wilden B. en W. uiter- jan. 1963 in laten gaan. verzoek van de raadsleden reeds 1 jan. 1962 plaats- het uitgeven van gronden jacht o.a. door de P.Z.E.M. de heer Colsen of men de :ie kan krijgen dat het ormaterstation geluidloos n. wordt door een raadslid lersteld dat de Sassenaren lawaai kunnen verdragen de Hulstenaars, gezien da iriële bedrijvigheid in Sas. rna gaan diverse hamer en op onderwijsgebied er raad voteert nu 17.500 uitbreiding van de verlich- ;an de Westkade en wel van versteekplaats aan de Stiif- iriek tot aan de bestaande hting aan de C. B. S. en de Poelstraat tot aan de rlandse douane. heren De Maaijer en De r merken op dat het eigen- punt waarover het gaat er bij is n.l. vanaf de Neder- douane tot aan de over plaats bij de glasfabriek. Igens de voorzitter neemt ;deelte Rijkswaterstaat voor •ekening. nmer vinden deze raads- het dat men hierover geen •heid heeft. B. en W. zul- echter bij rijkswaterstaat ringen. en W. krijgen ook toestem- om de secretarie te laten deren en van een betere chting te voorzien. Begroot It hiervoor 2750. TDVRAAG heer Colsen breekt een lans de vrije zaterdag voor het eentepersoneel. Overal in do e gaat men er toe over hoe soms met overgangsmaat- len. voorzitter zegt dat men het gras voor de voeten maait aangezien op Tïètfftf- besprekingen ztdlën plaats en met de bonden van over- spersoneel. heer De Rijk vreest dat de ipeerden door de kanaalwer- te lang op hun bouwpremie •n moeten wachten. Ook is Zandstraat overgeslagen b'j ioorlichting op t.b.c. heer De Meijer veronder- dat de Centrale Dienst het eldig druk moet hebben. Men nu ongeveer 1% jaar bezig ontwerp te maken voor een ip op de maVkt èn de voor- '1 van het stadhuis aan het :uderen. oor de raadsleden wordt aan- omen dat dit dus nog wel :e tijd kan aanlopen bij de trale Dienst. heer Stouthamer infor- :rt naar de openbare school gezien hij bij geruchte ver- len heeft dat de heer Fer- it er van zou hebben afgezien pand te huren. voorzitter moet bekennen men inderdaad een dergelijk rijven heeft ontvangen. In de ;ende raadszitting zal op deze ■stie worden teruggekomen, ie heer De Groff heeft uit de vernomen dat gemeenten, is o.a. Terneuzen, alle moge- moeite doen om industrie- rein te creëren en vreest dat ien Sas van Gent niet spoedig ipakt men in deze de boot zai «sen )e voorzitter deelt echter mede er in die geest bepaalde >rstellen in de nabije toekomst ■wacht kunnen worden, lierna wordt de vergadering iloten. LUBKAMPIOENSCHAPPEN VAN AXEL Fortuna ABC Hoogstraate R. Dieleman Groothaert M. Verlinde c. Dieleman F. Dieleman van Tatenhove K. de Koeijer Kotvis M. v. d. Have Seghers P. Lenos de Visser C. v. d. Berge de Visser Th. Platjouw Hoogstraate E. Tieleman Groothaert I. Rombout 10. 10. 4.725 6.548 4.688 10. jr 3.091 10. 1.333 10. 9.393 10. 7.143 10. 7.619 10. 10. 10. 9.186 10. 72.453 91.273 and: B.C. ortuna .O.T. O.P. Bij velen begint het ai op hun vijftiende jaar, bij anderen wat later, dat ze gaan klagen over hun ouders die hen zo strak houden. Ze moeten aan de leiband van pa en ma lopen, ze worden doodziek van het bedillen zoals: „Dat kan beter, Ansje", „Dat vinden we niet goed, Piet", „Maar Els, dat hadden we toch niet zo afgesproken!", „Denk erom, dat je om tien uur thuis bent". „Je gaat niet te laat naar bed, want dat hou je niet vol!" En al die dingen meer. Ze wor den er „knettergek" van! En in weerwil van die beperkte vrijheid hoor jc zoveel ouders maar zeggen: „Die jeugd van tegenwoordig, dio doet maar, die wil meer vrijheid om alles te doen wat in die gekke koppen opkomt. Maar dat kan toch niet!" En zo ontstaat het touwtrekken tussen ons jongeren en de oude ren. Wij zijn er van overtuigd, dat we te weinig vrijheid hebben en zijn het beu om maar steeds in onze vrijheid be knot te worden en de ouderen menen, dat zij ons ernstig beknotten, omdat we de vrijheid nog niet aan kunnen en gekke dingen doen. Zoals altijd ligt natuurlijk de waarheid weer in het mid den. Er zijn ongetwijfeld veel jongelui die absoluut te kort worden gehouden door hun ouders. Jongelui dio inderdaad „knettergek" worden van het verbieden en bedillen. Er zijn er ook. die absoluut te veel vrijheid genieten en daarvan misbruik maken. VOOR JONGE OGEN zfjn ze ons op dit punt al ver vooruit! In dat land is het hu welijk tussen middelbare scho lieren een al zo algemeen ver schijnsel geworden, dat men al daar op de schoolbanken al ge scheiden vrouwen en weduw naars met kind aantreffen. Allemaal „teen-agers" dus Natuurlijk vinden we dit alle maal iets om niet meer bij te komen van het lachen. Maar dat neemt niet weg, dat het feiten zijn, harde feiten die in „the States" gewoon zijn. Naar onze mening zou een compromis het beste zijn. Wan neer je ouders je niet voldoen de vrijheid geven naar je zin, moet je niet de kop in de wind gooien, dwars zijn en gaan mokken. Neen, dan moet je er openlijk met ze over praten. Hoe moeilijk dat misschien ook mag lijken. Want we we ten het allemaal: er over pra ten stuit veel jongeren tegen de borst. Ze willen dat hun ouders ze zómaar begrijpen. Maar vergeet niet, dat ouders ook geen wondermensen zijn en het op prijs stellen wanneer je openlijk met ze over je moei lijkheden praat. Er zullen jongelui zijn die zeggen: „Nu dat behoef ik met mijn ouders niet te proberen. Die hebben toch geen begrip er voor". Maar dat valt meestal heel erg mee. Probeer het eens. Je hebt kans op een gunstig compromis! NORA VAN HEEMSTEDE (Nadruk verboden) De moeilijkheid van alles zit in onze maatschappelijke struc tuur, die indruist tegen de na tuurlijke ontwikkeling. We zien het, wanneer we kijken naar de natuurvolken. Daar zijn jon gens en meisjes van zo'n vijf tien, zestien jaar volwassen. Zij kijken naar de andere sexe en trouwen met elkaar. Hier ligt het verschil. In onze maatschappij kijken dergelijke jongeren wel naar het andere geslacht, maar trouwen is er niet bij. Want om te trouwen moet de jongen een gezin kun nen onderhouden. Om dit te kunnen, moet je weer een posi tie en een inkomen hebben en dat kun je niet verwerven voor dat je door scholing en oplei ding in staat bent een derge lijke positie te bekleden. In onze maatschappij is daar veel tijd mee gemoeid en op de leeftijd van vijftien, zestien jaar zit je nog meestal volop in de studie, of in de opleiding voor een be paald vak. Kijk, dat druist tegen de na tuur in, want eigenlijk moest do oplejding op die leeftijd vrijwel voltooid zijn. Het ligt voor do hand, dat er in een jong leven dan zekere spanningen om staan, die dikwijls leiden tot een geprikkeldheid en weer spannigheid, die de verhouding tussen ouders en kind niet ten goede komen. De ouders, die in eerste in stantie willen dat hun zoon een goede positie verwerft, het ver- In een publikatie vap het Voorlichtingsbureau voor de Voeding van deze maand is aan de hand van vergelijkingsmate riaal weer eens duidelijk naar voren gekomen, dat melk, kar nemelk en kaas wel zeer goed kope eiwitbronnen zijn en het is verstandig, daar het dagmenu nu eenmaal noodzakelijkerwijze een bepaald gehalte aan dier lijke eiwitten moet bevatten, om deze producten in voldoen de mate in te schakelen. En dat wil dan zeggen dat we kaas niet alleen als lekkere broodbeleg ging moeten zien, maar ook ge regeld in de warme maaltijd moeten laten optreden in de vorm van warme of koude kaas gerechten. Enkele voorbeelden hiervan zijn in onderstaand weekmenu te vinden. ZONDAG: Champignonsoep, omelet met kaasgehakt, bo tersaus, brussels lof, aardap pelen, gebakken appel met slagroom. MAANDAG: Stamppot, groene kooi met krabbetjes, röd- gröd. DINSDAG: Aardappelen gevuld met kaas. spruitjes, drie in de pan, (pruimen weken). WOENSDAG: Kipragout, stoof- sia, aardappelen, Zeeuwse vlaschotel. DONDERDAG: Vleeskoekjes, gebakken prei, aardappelpu ree, yoghurt met appelmoes. VRIJDAG: Stokvis met rijst, gebakken uien, mosterdsaus, óf gebakken bloedworst, ge bakken uien, rijst, mosterd saus, warme vruchtenpud ding. ZATERDAGKop rijstsoep, macaronischotel met veld sla. RECEPTEN ZEEUWSE VLASCHOTEL Stoofschotels behoren tot de oudste gerechten, die de mens kent. Helemaal in het begin bestond de kookkunst voornamelijk uit het rooste ren van vlees en knollen bo ven een vuur of in hete as, maar toen men in staat was om potten te bakken of te smeden, werd het mogelijk om gerechten te koken. In de ene kookpot, die men bezat werd allerlei voedsel sa men gaargekookt: vlees of vis, knollen, bonen of rijst, groente. Het is geen wonder, dat de .inheemse keuken" van ieder land dikke soepen en mengpcrt- ten biedt. Ook in ons land wa ren mengpotten geliefd; waar om, wanneer en hoe wij er toe gekomen zijn, van de „speelse, luchtige'' stoofschotels degelij ke zware stamppotten te maken is niet bekend. Eigenlijk is het jammer, dat die voorliefde voor stampen bestaat: het is wat ex tra werk en het vitaminegehalte van het voedsel gaat erdoor achteruit. Voor hen, die „aan de lijn doen" biedt de stoofschotel nog een voordeel boven de stamp pot: hij kan bereid worden met weinig aardappelen of peul vruchten en veel groente. In onderstaande recepten kan de verhouding van de verschil lende bestanddelen naar smaak en eetlust worden gewijzigd. Algemene wenken voor het klaarmaken van stoofschotels. De wintersport verlangt speciale kleding, dat is iets dat vast staat. Men kan nu eenmaal niet gaan sporten met een lange mantel aan of in een of andere fraaie winterjapon. Lange broe ken en korte jasjes zijn wel de kledingstukken die hierbij het best van pas komen en ze woTden in dit ■daarom veel ge- 1 ei kloppen met 30 gram bruine basterdsuiker en 1 thee lepel kaneel, 30 gram bloem er bij doen en met 1 dl melk een dik papje ervan maken. Dit al roerende in 4 dl kokende melk gieten en tot een dikke vla ko ken. 50 gram gestampte bitter koekjes en 1 lepel keukenstroop erdoor doen en de vla in een beboterde vuurvaste schotel overbrengenenkele geweekte ^izoon -daarom veer ge- gedroogde pruimen erop leggen dragen. Velen gebmiken en het schoteltje 20 min in deze kleding ook buiten een matig warme oven zetten, het sporten om, want zo'n broek en een kort jasje zit- OMELET MET ten ook bijzonder prettig KAASGEHAKT wannéér wè op de flets, de brommer of scooter ergens heen moeten. Eén gesnipperde ui fruiten in Dat is ook heel begrijpelijk, 40 gram boter, 200 gram gehakt want de winterse kou erbij doen, goed fijndrukken en dringt door alles heen, be- meebakken tot het goudbruin is halve door die kleding die geworden. Van het vuur af 100 speciaal er voor gemaakt gram geraspte kaas en desge- is. Daarom mogen lange wenst wat zout en peper erdoor pantalon en kort jack in roeren. Met dit kaasgehakt geen enkele garderobe van omeletjes vullen die op een een moderne sportieve schotel worden geschikt en ge- vrouw ontbreken. garneerd met schijfjes citroen, Uiteraard zien we deze PePers en peterselie, kleding in alle mogebjke uitvoeringen, er is altijd MACARONISCHOTEL te kust en te keur te vin- den in de modehuizen. Maar zo nu en dan vinden 25 gram boter smelten, een we exclusieve modellen, fijn gesneden knoflookt.eentje die boven de middelmaat 0f wat ui erbij doen en 1 min. uitsteken. Zoals het jack, smoren. 25 gram bloem toevoe dat op onze illustratie gen en scheutje voor scheutje wordt getoond. Het is van onder voortdurend roeren 3 dl witte popellne, ijzersterk melk erbij doen. Wanneer een met een ingeweven patroon mooie glad gebonden saus is in blauw en geel. Dit mo- ontstaan, deze van het vuur ne der brengt dan zij het brachten del is eenvoudig en sportief, met vaste capuchon, heerlijk gevoerd met men. 75 gram geraspte kaas er- weten dat studie en opleiding teddy, zoals trouwens het gehele jasje. Aan het einde van de mouwen door roeren. De saus zo nodig hiervoor bittere noodzaak zijn vinden we aangebreide blauw wollen manchetten die heerlijk afsluiten en met zout en peper op smaak af- en staan er op ten koste van de wind geen kans geven via de mouw binnen te dringen. Een ceintuur maken en vermengen met 250 wat ook, dat deze studie of op- van dezelfde stof accentueert het sportieve karakter van dit jack. Er onder gram gaargekookte macaroni, leiding niet in het gedrang woTdt een blauw of grijze lange broek gedragen. Het geheel is een pracht Daarna in een vuurvaste komt. Tijdig slapen gaan, niet combinatie die de draagster prima beschermt tegen de winterse weers- schotel overbrengen, met ge- teveel roken, niet drinken, invloeden. Wie zou zo iets niet willen bezitten raspte kaas bestrooien, bedek- geenmeisjes (of jongens), (Nadruk verbodeni Hen me^ plekken tomaat en in Part. 3 3 2 2 Punt 270.605 253-328 157.717 139.444 dat is het recept. Maar wat de gevoelens van de jongeren voor de andere sexe betreft, dat voelen de meeste ouders niet goed aan. Er zijn er helaas zoveel die hun eigen tijd vergeten zijn. Of de dupe zijn geworden van hun eigen jonge voortvarendheid op dit gebied en het daardoor maatschappelijk niet zo ver brachten. Dat willen zij bij hun kinderen voorkomen en ze dein zen niet terug voor de krach tigste maatregelen. En niet ten onrechte, want zij weten wat er in de maatschappij van iemand wordt gevergd om een goede positie te verwerven en te be houden. Gescheiden teenagers op school Toch is er een neiging van sommige ouders, die zich dit kunnen permitteren, om hun kinderen tegemoet te komen, moral wanneer het om studies gaat die erg lang duren. Hel is in Nederland al lang met ongebruikelijk meer dat de student, die zelf nog niet in eigen levensonderhoud kan voorzien, op kosten van pa en ma maar vast in het huwelijk treedt. In de Verenigde Staten de oven gratineren. ■fr Neem voor een stoofschotel aardappelen, die niet stuk koken. Sx Houd rekening met de kook tijd van de verschillende bestanddelen. Verwerkt u bijvoorbeeld peulvruchten of vlees, dat lang moet ko ken, kook ze dan vóór en voeg de groente en aardap pelen ongeveer Va uur voor de maaltijd toe. Gebruik niet zoveel water, dat het gerecht meer op soep lijkt dan op een „vaste" schotel. Maak de schotel al naar uw smaak droog of wat vochtig, maar niet vast. Ook zonder vlees of kaas zijn deze gerechten zeer smakelijk. Geef na zo'n een voudige stoofschotel bij voorkeur een melkgerecht toe (voor de eiwitvoorzie ning). Recepten voor 4 personen KOOLSCHOTEL 1 A ll/a kg aardappelen, 125 gram (een kopje) rijst, kg kool, 250 gram prei, on geveer 250 gram geraspte belegen of oude kaas, 100 gram boter of margarine, zout (foelie of nootmus kaat). De aardappelen en groente schoonmaken en wassen. De aardappelen zonodig in tweeën of vieren snijden, de groente klein snijden. De aardappelen, groente en rijst opzetten met een flinke bo dem water met zout. De rijst tussen of op de groente strooi en. De boter of margarine toe voegen en het geheel gaarkoken in ongeveer 30 minuten. Desge wenst een deel van het kooknat afgieten. De kaas toevoegen ep alle bestanddelen losjes door el kaar roeren. Het gerecht naar verkiezing op smaak afmaken met foelie of nootmuskaat. STOOFSCHOTEL MET RUNDVLEES EN KNOLRAAP 300 gram klapstuk of een doorregen runderlap, l'/z a 2 kg aardappelen, 1 kg knol raap, een ul, zout (peper), 100 gram boter of marga rine. Het vlees in dobbelstenen snij den en deze met zout (en pe per) inwrijven. De boter of margarine heet laten worden en het vlees aan alle kanten bruin bakken. Zoveel water toe voegen, dat het vlees net onder staat en het vlees zachtjes gaar stoven in ongeveer 2 uur. De aardappelen, knolraap en ui fijnsnijden. De aardappelen en groente bij het vlees voegen en het geheel in ongeveer een half uur zachtjes gaarkoken. Desgewenst een deel van de jus afgieten en apart opdienen. Alle bestanddelen losjes door een mengen. STOOFSCHOTEL MET BRUINE OF WITTE BONEN EN WINTERWORTEL 250 gram heelblijtende bruine of witte bonen, 1 a 1V4 kg aardappelen, 1 kg winterwortel, 1 zure appel, 100 gram boter of mar garine, zout, laurierblad, kruidnagel, peterselie of sel- derijgroendesgewenst 100 gram gehakt, ui, een sneetje oud brood of paneermeel. De bonen wassen en een nacht weken in ruim water. De bonen opzetten met het week- water en zout en gaarkoken in al uur. De aardappelen, winterworte len en appel schoonmaken en wassen. De aardappelen zono dig in tweeën of in vieren snij den, de winterwortel en appel in plakjes of reepjes verdelen. De aardappelen, wortelen en appel opzetten met een flinke bodem water. De boter of margarine, een laurierblad, zout en kruidnagel toevoegen, evenals de bruine of witte bonen zonder het kook nat. Het geheel gaarkoken in ongeveer 25 minuten. (Desge wenst het gehakt aanmaken met zout, peper, ui en oud brood of paneermeel. Van het gehakt kleine balletjes draaien en deze de laatste 10 minuten meeko ken.) Het gerecht bestrooien met zeer fijn gesneden selderij, of peterseliegroen en alle bestand delen voorzichtig dooreenmen gen. Het laurierblad verwijde ren. In het oostelijke deel van er- Staten zijn donderdag itn-I6 g van zware sneeuw- "rmen minstens 46 mensen omgekomen. IJzel, hagel en t-,ii sneeuwval veroorzaakten loze verkeersongelukken ter- k'pprm u n^e'e streken het ver geheel tot stilstand kwam. Op een middag na het boodschaDpen doen geraakte ik bij een h.b.s. plotse ling .nidden tussen de kris en kras door elkaar fietsende jongelui, die lachend en schreeuwend, eveneens op weg naar huis waren. Uiteraard probeerde ik er zo snel mo gelijk doorheen te komen, wat ook wel lukte. In een van de zijstraten reed ik achter twee jongens, die luid met elkaar aan het conversei en waren. Natuurlijk kon ik het grootste deel niet verstaan, maar toen ik ze passeerde hoorde ik de een tegen de ander zeggen: „Nou ja, thuisze horen natuurlijk wel wat je zegt, maar ze luisteren niet, niet écht, bedoel ik De rest ging door dc groter wordende afstand verloren. Maar even later reali seerde ik me. dat dit onbemerkt afge- luistei de gesprek bijzonder interessant had kunnen zijn. want hier werd de ge dachte van jongeren geuit over het naar hen luisteren van ons, ouderen Het liet mij niet los en ik heb er die per over nagedacht. Vooral dat laatste- „ze luisteren nietniet écht Luisteren wij inderdaad niet naar onze jongeren 7 Och, laten we het maar eer lijk bekennen, maar al te vaak geloven we het wel! Ze zijn dikwijls zo druk en zo lawaaierig, ze zijn zo eigengereid en zo ontoegankelijk voor een verstandig OPVOEDING woord. Ze kunnen op zo'n wonderlijke wijze het hoogste woord voeren met hun onbekookte theorieën en hun al te vrij moedige afkeer van en spot over vol wassenen. Wij laten ons liever niet uit onze tent lokken, wij doen er maar het zwijgen toe, overtuigd dat dit wel het verstan digst is. Wij laten hen maar praten om onenigheid en geharrewar te vermijden. En dan zijn we achteraf tevreden over onszelf, omdat we zoveel zelfbeheersing hebben getoond. Zij die menen dat de jeugd werkelijk niet beter verlangt dan alleen maar zichzelf te horen praten, leggen een ontstellend gebrek aan begrip aan de dag. Het kind de kleuter zowel als de opgeschoten h.b.s.'er verlangt meer. Het begint bij de kleuter met zijn „mammie luister esen die behoefte groeit met het kind mede tot lang na de vlegeljaren, als de vaak stugge en zwijgzame jongeling of het jonge meisje in stilte zo intens hunkert naar echte, 'warme, ongeveinsde belangstelling en medeleven met geenszins denkbeeldige moeilijkheden. Dat is de tijd, dat er niet wordt gevraagd om belangstelling, dat is de tijd, dat er verbeten zwijgend in stilte wordt gewacht en verlangd en ge leden, omdat het zo vurig gehoopte mede leven uitbleef. Zij die niet hebben leren luisteren, zullen nimmer in staat zijn de grote gave der onverdeelde spontane belangstelling aan hun kinderen te schenken. 'Luisteren in zichzelf vergetende aandacht luisteren met de volle per soon, dat is luisteren met het hart. Geiukkig het kind dat een moeder of vader heeft die kan luisteren, die zó kan luisteren, dat hij of zij achter de vaak branie-achtige en smalende woorden de bange toon hoort van een jong mensen kind, dat niets van node heeft dan de geruststelling van zijn ongeuite angsten en vrezen. Zo te kunnen luisteren, is een bijzon der grote gave. Het is een van de mooi ste dingen die wij ouders onze kinderen kunnen schenken. Met veel moed en ge duld kunnen neen moeten wij ons hierin oefenen in het belang van onze kinderen. (Nadruk verboden) ELLY MARTIUS. dat. dat. Ver koudheidsbacil Ien zijn ais de dood voor POT"RL 14 c ATAR" M c pastiller dat. de loongrens voor de ziektewet en derhalve ook voor verplichte zie kenfondsverzekering is verhoogd tot ƒ8.000,- u geen verplicht ver zekerde kunt blijven, in dien uw vast loon in geld in de loop van het jaar 1960 de nieuwe loongrens heeft over schreden? met ingang van 13 no vember 1960 bij de vast stelling van 't inkomen voor toelating tot de ziekenfondsverzekering voor bejaarden, reke ning gehouden moet worden met een kinder aftrek van 225,in plaats van 175,per kind zoals het voordien was? huishoudelijk personeel, dat op meer dan twee dagen bij dezelfde werkgever in loondienst is, sinds 1 januari 1961 onder de bepalingen van de ziektewet valt en daarom moet zorgdra gen ook in de verplich te verzekering voor het ziekenfonds te worden opgenomen? datdeze bepaling ook geldt in gevallen dat op ten minste drie dagen slechts één of enkele uren per dag wordt ge werkt? dat. dat.deze uren niet mogen worden omgerekend tot dagen, zoals sommigen denken te kunnen doen, om aan de verzekering te ontkomen? datde werkgever van dit personeel niet verplicht is de verschuldigde pre mies (voor de ziektewet 3 °,o en voor het zieken fonds 4,9 °/o van het loon van de werkneemster) in te houden tot het toegestane percentage van 1 voor de ziekte wet en 2,45 voor het ziekenfonds, maar deze lasten zelf mag dragen, indien hij dit opgeeft aan zijn bedrijfsvereni ging? datde ziekenfondsen (op een enkele uitzondering na) verplicht waren de premie voor de vrijwil lige verzekering ingaan de 1 januari 1961 te ver hogen? TtTwiko.*- Dit doosje betekent: protektie tegen infektie j|uiimmiiiiiiniiiiiwiiMiiiiiiiww!M!6imii»MtMi:i:imnnwwHiiNwiiinniiiiii^ Ais iemand mU vraagt waarom ik brei, moet. ik I het antwoord schuldig blij ven. Ik kan natuurlijk wel een paar redenen noemen, maar deze zeggen toch niet al te veel. Ik kan beweren, dal zelfgebreide wollen kledingstukken goedkoper zijn dan wat men in de winkel koopt en dat met de hand gebreide kinder truien langer met het kind meegroeien dan machine- breiwerk. Zodra ik meer redenen ga noemen, raak ik al In de knoop. Breien is een prettige bezigheid, zeg ik. Ik kan breien en „daarbij een boeiend ge- sprek voeren; ik kan brei- i en en lezen tegelijk. Als ik zit te breien, hebben mijn handen bezigheid en kom ik minder vaak in de ver leiding naar een sigaret te grijpen. Bij het breien kan ik gemakkelijk in een stoel zitten; ik heb er weinig plaats voor nodig en geen speciale apparaten. Uitein- delijk konit het er altijd op 1 neer, dat ik graag brei en ïniet kan zeggen waarom. P Vrouwen, die handwer ken, zijn vrij nauwkeurig over 2 categorieën ver deeld. Dc ene groep breit en haakt, de andere houdt zich met naaiwerk bezig. Er zijn natuurlijk veel vrouwen, die zowel breien als naaien, maar zij blij ken toch altijd voorkeur te hebben voor het een of voor het ander. Daar ik tot de breiende vrouwen behoor, kan ik over de genen, die het op naaien houden, weinig zeggen. Tijdens het breien heb ik al vaak over deze eenvou dige en toch zo verstrek kende vinding nagedacht. !Hoe zijn de mensen in een grijs verleden op de ge dachte gekomen met twee rechte staafjes en een draad weefsel te vervaar digen? Wie was degene, die voor het eerst op het idee is gekomen, dat men met 4 van dergelijke staaf jes een ronde koker kan breien? Dat men, nog al tijd met niet meer dan slaven en een draad, de simpele rechthoekige vorm van de met 2 naalden ge breide stof kan wijzigen en dat dc ronde koker tot een kous gevormd kan worden, die nauwkeurig om do voet sluit? HeeÖ ijsmand dit al les op eeiu bepaald ogen blik ontdekt of is de kunst in de loop van vele honder den jaren gegroeid? Sedert onheuglijke tijden hebben vrouwen van de ene generatie op de andere deze kunst, die aanvanke lijk zo moeilijk lijkt, maar na enige oefening tot een automatische beweging wordt, van hun moeders of op school geleerd. En wie het eenmaal heeft geleerd, verleert het evenmin meer als zwemmen of fietsen. In een encyclopedie zal staan, dat breien een van de oudste vormen van han denarbeid is. De gedachte, dat juist dit handwerk zich in zijn oorspronkelijke vorm heeft gehandhaafd, is boeiend. Alle andere ambachten, met uitzonde ring van het naaien met de hand, hebben zich tot be roepen ontwikkeld. Potte- bakken, bewerken van hout, metaal of leer wor den door nog slechts wei nigen geleerd, terwijl elk meisje nog altijd leert brei en en minstens de helft van alle vrouwen af en toe naar de breinaalden grijpt. Zij hebben het gemakke lijker dan hun overgroot moeders. In de étalages liggen de wollen en katoe nen garens in verleidelijke kleurenpracht uitgestald, naalden zijn blank en roestvrij in elke gewenste dikte te krijgen en zij zijn niet duur. Als de vrouwen evenwel thuis de eerste steken opzetten, doen zij met hun vingers hetzelfde werk, dat mogelijk ook al de vrouwen van grotbe woners of bouwers van paalwoningen hebben ver richt. Prora.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3