Provinciaal nieuws H DE GROENE HEL Radio Koning Leopold met gezin op Schiphol Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 27 januari 1%I Vrijdag 27 januari 19 TERNEUZEN AXEL. KLOGSTERZANDE. NIEUWVLIET. SLUIS ZAAMSLAG ONGELUK OP NOORS SCHIP DE STAATSGREEP IN EL SALVADOR DE SITUATIE IN KONGO OVERSTROMINGEN IN WEST-JAVA Gemeenteraad van Terneuzen KERKNIEUWS AGENDA KONINGIN ELISABETH IN NIEUW ÖELHI FRANSE PARACHUTISTEN KOLONEL NAAR KATANGA VERKLARING VAN PONGO NEDERLANDER IN DUITSLAND OMGEKOMEN I Onder de beste gelegenhed diner of lunch vallen de I restaurants. Hier kan men 1.26 dollar een volledige lun Restaurants Aanvaring. Woensdagavond omstreeks 8 uur had in de Westelijke buiten haven een aanvaring plaats tus sen het 3000 ton metende tank schip „Tasmania" van de Rotter damse? Scheepvaartmaatschappij Van Ommeren met het Engelse vrachtschip „Fairhead". De „Tasmania", die met een lading stookolie op weg was van Rot terdam naar Gent, kreeg vrij be langrijke averij aan een der ach tertanks, waardoor 175 ton ver loren ging. Nadat het gat was gestopt, kon de „Tasmania" gis termorgen de reis naar Gent voortzetten. De „Fairhead" werd slechts licht beschadigd. Verkeersongeval. Gisteren had te 6-40 uur namid dag op de hoek Axelsestraat Jacob Catsstraat een verkeerson geval plaats dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. De 78-jarige heer P. J. D., wo nende in de Axelsestraat, stak zonder op het verkeer te letten bij de genoemde kruising de rij weg over, juist op het moment dat uit de richting Dokwcg een auto kwam aangereden, bestuurd door de heer M. van K. uit Nij megen, die bij het levensmidde- lenbedrijf van de heer De Vriend •de Jacob Catsstraat in wilde rij den. Hoewel de bestuurder van de auto met matige snelheid reed en krachtig door hem werd ge remd, werd de heer D. toch aan gereden. Dokter Nijsten verleende de heer D. die enige snijwonden aan het hoofd en een shock had opge. lopen geneeskundige hulp. Examen Rij-instructeiir. Op een dezer dagen te Bergen- op Zoom gehouden examen door de Stichting Vakexamens Auto- en Motorrijschoolbedrijven V. A. M. O. R. slaagden de heren A. van der Schans en L. Michielsen te Terneuzen, D. de Jager te Axel en J. Dieleman te IJzendijke. Het diploma, dat de geslaagde in ontvangst mag nemen, heeft een officiële erkenning, daar het is mede-ondertekend door de ge delegeerde van de minister van Verkeer en Waterstaat. Zij, die in liet bezit zijn van het V.A.M.O.R.-diploma genieten be paalde voorrechten. Zij mogen b.v. aanwezig zijn bij het rijexa men, krijgen inzage van de pun- tenlijst en hebben het recht met de examinator over bepaalde examenopgaven van gedachten te wisselen. Vergadering afd. Axel van de Partij van de Arbeid. De afdeling Axel van de Par tij van de Arbeid vergaderde woensdagavond in de bovenzaal van „Het Centrum". Na het afwerken van een korte agenda, werd de heer C. van Bendegem aangewezen tot afge vaardigde naar het Rotterdamse congres op 23, 24 en 25 maart. Hierna hield de heer C. van Bendegem een causerie over de uitbreidings- en saneringsplan nen, zoals deze reeds door de raad zijn vastgesteld, waarbij hij bepaalde onderdelen van deze plannen nader toelichtte. Aanbesteding. Het bestuur van de waterke ring van het calamiteuze water schap Walsoorden heeft woens dag in hotel „De Linde" te Kloos- terzande in het openbaar aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 31 decem ber 1961 van de aarde-, kram-, rijs- en glooiingswerken aan de waterkering van genoemd cala miteuze waterschap. Hiervoor werd als volgt inge schreven Aannemersbedrijf N.V. „Elk" te Schoondijke ƒ39.800; Firma C. D. de Ruijsscher te Biervliet ƒ38.980; Firma Noor- denne te Giessendam ƒ36.000; P. de Regt te Terneuzen ƒ34.900; M. van de Velde te Bruin isse 34.542; L. van de Klippe te Vlis- singen 34.200; L. J. Dekker te Vlissingen ƒ34.100; Firma De Bourgraaff te Wilhelminadoi p 33.300; Firma Warrens te Os- senisse f 33.200; Gebr. Lucasse te Kloosterzande ƒ32.247 en Fir ma G. A. Sponselee te Klooster zande 32.200. Vergadering „Nut en Genoegen". Op de in de „Stadsherberg" ge houden vergadering van de mu ziekvereniging „Nut en Genoe gen" verwelkomde de voorzitter, de heer D, Dekker, in zijn ope ningswoord in het bijzonder het erelid de heer P. Luteijn en wet houder A. Provoost, waarna hij een overzicht gaf van de in het jaar 1960 door de muziekvereni ging ontplooide activiteiten, zoals het drukbezochte voorjaarscon cert, de viering van het bevrij dingsfeest, de diverse concerten op de muziektent, de viering van het 35-jarig bestaan van de mu ziekvereniging en de concerten aan de kust ten behoeve van dc badgasten. Een grote zorg baart echter het uit de gemeente ver trekken van werkende leden, waardoor de goede bezetting van het korps in gevaar wordt go- bracht. Na vaststelling der notulen en behandeling der'ingekomen stuk ken, werd de door de penning meester aangeboden jaarreke ning, welke door de heren P. Rie- mens en P. Phont in orde was bevonden, goedgekeurd. De periodiek aftredende be stuursleden de heren P. I. de Keuninck en J. M. Wissekerke werden herkozen. Na de rondvraag werd de ver gadering onder dankzegging door de voorzitter gesloten. Ontspanning op „Rozenoord". De afdelingen Cadzand, Zuid- zande en Nieuwvliet van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseerden een ont spanningsavond voor de bewo ners van de Stichting „Rozen- oord", Op deze avond werden o m. door mevr. Everwijn uit Zuidzande een aantal dia's ver toond uit de streek, hetgeen van zelfsprekend bij de bejaarde bewoners van „Rozenoood" vaak aangename herinneringen oprie pen. Als extra-evrrassing ontvingen bewoners van „Rozenoord" een fruitschaaltje. De heer J. P. J. Wage, direc teur van de stichting, bracht aan alle medewerkers dank voor deze avond, die de bewoners van „Ro zenoord" een paar prettige uur tjes hebben bezorgd. Aanbesteding. Door het bestuur der Water kering van de Calamiteuze pol der Ser Lippens c.a. werd in het directiegebouw aan de Griete aanbesteed de uitvoering dei- werken en leveringen tot verbe tering en onderhoud der zeewe ring voor 't dienstjaar 1961 (be stek nr. 148). Hiervoor werd als volgt inge schreven: A. J. Herwig te Willemstad ƒ73.900; L. v. d. Klippe te Vlis singen 68-800; L. J. Dekker te Vlissingen 67-900; Aannemings bedrijf M. van de Velde Zn te Bruinisse ƒ64.916; P. de Regt te Terneuzen ƒ64.900; Firma Wed. P. R. Toussaint Zn te Cadzand ƒ64.827; Firma C. D. de Ruijs scher te Biervliet 63.500; G. A. Sponselee te Kloosterzande 62.750; Firma Warrens Zo nen te Ossenisse 61.600 en N.V. Aannemersbedrijf B. M. van Noordenne Zn te Hardinxveld- Giessendam 60.900. Behoudens goedkeuring door Gedep. Staten is het werk ge gund aan de laagste inschrijver. Aan boord van het Noorse m.s. „Holthav" is donderdagoch tend omstreeks acht uur, toen het schip net de Nieuwe Water weg had verlaten, een beman ningslid in het ruim gevallen en aan het hoofd gewond. De loods- bood „Procyon" bracht de ge wonde naar Hoek van Holland, vanwaar de man naar het Haven ziekenhuis in Rotterdam is over gebracht. f Adv Gekleed in een lichte regenjas en blootshoofds is koning Leo pold van België donderdagoch tend met zijn gemalin Lilian?, prinses De Rèthy, in het lijn- vliegtuig van de K. L. M. uit Brussel op Schiphol aangekomen. 1-Iet koninklijk echtpaar is op weg naar het verre oosten voor een vrij langdurige, particuliere rondreis door Thailand, Malakka en Birma en wordt eerst midden maart in Brussel terug ver wacht. Vriendelijk glimlachend kwam prinses Liliane met een flateuze bruine bontmuts op het hoofd vóór haar gemaal de trap van het vliegtuig afdalen. Zij droeg een bruin mantelpakje en hield een bruine tas van schildpadleer aan de arm. Achter de koninklij ke luchtreizigers verschenen de ambassaderaad R. R. L. Vaes en mej. Marie Sartory, Oostenrijkse hofdame van de prinses, in dc deuropening van het vliegtuig. Eerst werd het koninklijk paar naar de ontvangstkamer van de intercontinentale hal gebracht, waar het een verversing ge bruikte. Aangezien het opont houd op Schiphol 1% uur zou duren maakte koning Leopold van de gelegenheid gebruik een onverwacht bliksembezoek te brengen aan het nationaal lucht vaartmuseum, dat op Schiphol in het atoomgebouw gevestigd is. Prinses Liliane bleef in de ontvangstkamer achter, terwijl het gezelschap pec auto over het platform naar het museum reed. Vervolgens maakte de koning, ditmaal met de heer A. v. d. Paauw, hoofd vestiging Neder land der K. L. M„ en de heer R. Delmotte, directeur Sabena Ne derland, een wandeling over het oiidanks de heldere winterzon bijzonder gure platform, waarbij hij met belangstelling twee mo derne straalmachines in ogen schouw nam; een Boeing lijntoe- stel van de Pan American World Airways en een DC-8 van de K. L. M„ waarmee hij tegen 11 uur gisterochtend de reis naar Bangkok voortzette. Nadat de koning met zijn camera enkele opnamen van deze beide toestellen had gemaakt, keerde hij terug naar de ont vangstkamer. Vijf minuten later verscheen het gezelschap weer op het platform. Het vorstelijk paar nam af scheid van het inmiddels vrij tal rijk geworden groep hoogwaar digheidsbekleders en nam plaats in het K. L. M.-toestel, waarin het kort na elf uur naar Bang kok vertrok. In de centraal-Amerikaansc republiek El Salvador, waar een staatsgreep Is gepleegd, wordt nog hard gevochten, zo wordt van regeringszijde in Guatemala medegedeeld. Alle verbindingen zijn verbroken. Volgens reizigers is de coup uitgevoerd door jonge, rechtse officieren, die het oude bewind van hulp aan communisten be schuldigen. De nieuwe Junta zou de toestand nog niet overal be heersen. Hoofd van de nieuwe Junta is kolonel Portillo. De Junta heeft zijn hoofdkwartier in het fort San Carlos, ten noorden van de hoofdstad. De grondwet van 1950 is weer van kracht verklaard. Volgens in Guatemala opge vangen radioberichten heeft de nieuwe Junta in El Salvador de krijgswet afgekondigd. Een lid van deze Junta heeft verklaard dat de staatsgreep een gevolg is geweest van de houding van de oude Junta, die communistische activiteit toeliet, waardoor de vei ligheid van het land in gevaar werd gebracht. De nieuwe Junta zal een „midden-positie" inne men, aldus het blad. Volgens radio-Salvador heerst er kalmte in het land. Naar gemeld hebben Ghanese troepen van de Verenigde Na ties twee dagen geleden in Mwe- ke (provincie Kasai) de orde hersteld na een botsing tussen Kongolese burgers en de politie, waarbij vier politiemannen sneu velden. Van de zijde van de Ver. Naties is gezegd, dat naar ver luidt een groep burgers een aan tal politiemannen had aangeval len die „wreedheden" zouden hebben begaan. Een woordvoerder van de Ver. Naties in Leopoldstad heeft ver klaard, dat de terugtrekking van het contingent van 500 man V. A. R.-troepen, die deel uitma ken van de V. N.-strijdmaeht, binnen enkele dagen zal begin nen. Deze troepen vertrekken op verzoek van de V. A. R. Aangaande het besluit, dat Indonesië en Marokko genomen zouden hebben om ook hun troe pen terug te tiekken, zei de woordvoerder, dat een definitie ve verklaring óver het terug trekken van troepen van de Ver. Naties moet komen. (Het Ma rokkaanse contingent omvat on geveer 3.000 man en het Indone sische ongeveer 1100 man). In West-Java zijn tengevolge van overstromingen meer dan 200.000 mensen dakloos. In Dja karta heerst een tekort aan rijst en vlees. De zware regenval die de overstromingen heeft veroor zaakt, is weliswaar aan het eind van de vorige week opgehou den, maar weerkundigen heb ben nieuwe regen voorspeld. Dertig dOTpen staan onder water en ruim 13.000 ha rijst- aanplant zijn verwoest. In Dja karta vreest men verdere over stromingen. Reeds 40.000 men sen die in lager gelegen delen van de stad wonen, hebben hun woningen moeten verlaten. De gouverneur van Djakarta, kolo nel Sumarncr, heeft dringend om zandzakken verzocht, die men wil gebruiken om de Tjita- rum zoveel mogelijk binnen haar oevers te houden. Er zijn echter al verscheidene dijkdoor braken gemeld, waardoor weg en spoorverbindingen zijn ver broken. In de gisteravond te 7 uur ge houden vergadering van de ge meenteraad waren wegens ziek te afwezig de heren Fijn van Draat en Henry, en met kennis geving afwezig do heer Vrieling. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werden overeen komstig het voorstel van B. en W. bij de dienst voor Maatschap pelijke Zorg bevorderd de heren L. J. Simpelaar, thans admini strateur/adjunct-commies A, tot administrateur/commies, en J. C. F. van Wijck, thans controleuf- adjunct-commies, tot controleur adjunct-commies A, zulks met ingang van 1 januari 1961. Verder werden zonder bespre king of hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van B. en W. tot het verkopen van een perceel grond aan de Nassau- straat en tot intrekking van het besluit van 1 dec. 1960 tot ver koop van een perceel grond aan deze straat en het voorstel tot aankoop van een pand in de Dek kerstraat. Bij het voorstel van B. en W. tot het verlenen van subsidie aan de Stichting Katholieke Openba re Uitleenbibliotheek Kanaalzó ne werd de opmerking gemaakt dat subsidie wordt gevraagd voor de R. K. bibliotheek in de Kanaalzone wegens bijzonder ka rakter. Dit moet dan ook uit de advertenties blijken. Het voorsteel werd z. h. s. aan genomen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werden aangeno men: het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een extra krediet voor aanschaf van leer middelen aan de openbare lage re Zuidlandschool en school B„ en het voorstel tot wijziging van de begroting dienst Maatschap pelijke Zorg en gemeentebegro ting, dienst 1960. Thans kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de begroting van het woningbedrijf, het grondbe drijf, de Dienst van Maatschap pelijke Zorg en die van de ge meente voor het jaar 1961. Na uitgebreide algemene be schouwingen door leden van alle fracties, beantwoording door de voorzitter en de beide wethou ders en dupliek door meerdere raadsleden, waarop door ons na der zal worden teruggekomen, werd overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling van de begro ting en de bedrijfsbegrotingen. Gevraagd werd of, gezien de vele problemen, die aan de orde worden gesteld, of met 12 verga deringen van de gemeenteraad kan worden volstaan. Waardering werd uitgesproken over de aanschaffing van een toga voor de huwelijksvoltrek- gen. Gevraagd werd of het terrein van het woonwagenkamp aan redelijke eisen voldoet. Hierop werd geantwoord, dat dit kamp bij de kanaalverbreding zal moeten verdwijnen, zodat het geen zin heeft hiervoor nog be paalde kapitaalsuitgaven te doen. De sterkte van het politiekorps met 24 man werd onvoldoende geacht. In verband hiermede werd gevraagd of niet getracht kan worden een afzonderlijke havenpolitie te verkrijgen, waar- NED. HERVORMDE KERK Benoemd tot hulppredikant te Hoofdplaat, de heer H. J. Begeer, voordien catecheet te Hoofd plaat. door HENRI VAN WERWBK.i5Rv.LI. 43)' Nadruk verboden. Even daarna zie ik niets dan wat poten, het schijnt dat de stier zich op de rug rolt om zijn aan valler kwijt te raken of om weer op de poten te komen. Daar staat de stier weer. Prach tig breed en stoer met de kop laag in de richting waar de jaguar nu schijnt te zijn. Achter hem staan de koe en de kalveren ook met de koppen omlaag, dicht aaneen gedrongen. Nu schiet de stier vooruit. Naar alle kanten stuift het zand en het gras op, hij schijnt de tijger te volgen, inplaats van de tijger hem. Maar ais het grote dier even stil heeft gestaan, schiet weer dc jaguar door de lucht. Daarop schijnt de stier gewacht te heb ben. Er heeft een schok plaats, een hevig brullen en loeien. Ze moeten elkaar ontzaggelijk ver wonden op dat ogenblik. Dan vliegt de jaguar weer door de lucht. Maar niet in sprong doch als een bal, die met een plof ter aarde stort. Het schouwspel boeide me zó dat ik op dat ogenblik alles ver gat. Zodra de jaguar gevallen is, komt ook de stier op die plek. Er heeft een worsteling plaats, een wilde strijd, waarbij de koe en de kalveren zich afzijdig houden. De slier schijnt op iets rond te trappelen. Luid klinkt de miau wende brul van dc jaguar. Van rle stier zie ik slechts het achterlijf en de hoog geheven staart, die zich telkens wendt. Dan wordt het stiller en stil ler. De stier staat te snuiven, te hijgen... Hij probeert achteruit te lopen; van de jaguar weg. En valt om. Weer staat hij op... en tracht bij de kudde te komen. Hij hinkt... Een ogenblik tracht hij zich tegen mij te keren ais zag hij een nieuwe vijand. Dan valt hij om. Hij is zwaar gewond. En meteen zie ik de koe dc staart in de lucht werpen en wegrennen, gevolgd door de kal veren. Arme held, nu je zelf ge wond bent, bij het verdedigen van je koe en kalveren, nu keren die zich van je af... vluchten. Laten je alleen. Het is bijna als bij de mensen. Ik hoor de stier klagelijk loeien en woedend snuiven. Enige malen poogt hij overeind te komen, dan wordt het stiller. Met het geweer in de aanslag ga ik er langzaam heen en... bega daarmee de grote fout. Daar ligt de jaguar. Hij is bij na niet te herkennen zo zeer Is hij vertrapt, ook toen hij al lang dood moet zijn geweest. Ook de stier ligt nu. Ik zie hoe hij bloedt. Uit zijn rug, uit zijn flanken- ij Maar hel meest uit een voorpoot die door een knauw van de ge iwoldige kaak van de jaguar ge broken is en tot aan de knie open gereten. Doch de stier, die mij ziet na- deren, springt nog eens overeind, en op drtc poten doet hij een aanval- Dc afstand is slechts 20 meter. Hij heeft er tien van af gelegd en staat reusachtig groot voor me. Even kalm zijn, niet wijfelen. Dat zou de dood zijn. Hij doet nog enige stappen in mijn richting, dan wordt hij ge stuit in zijn vaart door mijn ko gel in zijn kop. Als een blok valt hij voor me neer. Op geen drie meter af stand. Maar dat was niet de fout die ik beging. Ik ga naar de jaguar. Die ligt daar vertrappeld... Ik til een poot op, die is slap. Ik trek mijn mes en stoot dit in zijn hart. Tegelijk zie ik Taipeke van verre naderen. Zijn tred is snel en haastig en voor hem uit gaat Pancho met hoge sprongen door het gras. Ze hebben dus mijn schot gehoord. Ik wuif even en ga in hun rich ting om ze te bewijzen dat ik geen gevaar loop. Dan gebeurt er iets wat ik niet dadelijk realiseer. Ik zie een schaduw door de lucht, spring opzij, maar iets zwaars bonst tegen mij aan. Ik heb een gevoel of mijn nekwer- vel gebroken is en of alles om mij heen zoemt. Met alle inspanning tracht ih mijn tegenwoordigheid van geest te bewaren en tegen het gevaar dat mij nu dreigt te vechten wat het dan ook is. Instinctmatig grijp ik naar mijn revolver, omdat de Win chester bij de stier ligt. Maar die lag in de tent. Ik poogde door de duisternis om mij heen te staren. Het wordt weer licht, en meteen zie ik een andere jaguar, die door zijn eer ste verkeerde sprong blijkbaar gevallen is, zich als een bal weer in de lucht verheffen en op mij aanschieten. In mijn hand heb ik alleen het mes. Ik laat mij opzijde vallen, zodat het dier weer óver mij heen schiet. Dan voel ik meteen k'iv zwaars bovenop mij, dat me half de borstkas (pcjlukt en af grijselijk stinkt. Het is dee adem uit de muil, die vlak bij mijn ge zicht is. Ik weet, dat ik verloren ben. Een knauw slechts... Ik sluit de ogen om niet in zijn ogen te zien. En meteen als ik de dood ver wacht, hoor ik een razend grom men. Ik open de ogen omdat de knauw, welke ik verwachtte, niet kwam. Staar in de nek van de jaguar, die half de kop heeft omgewend en iets van zich af poogt te schudden. Pancho...! Die heeft zich op het laatste, maar juiste ogenblik, op de jaguar geworpen en hem zijn bloedhondentanden in de nek gezet. Hij is eigenlijk machteloos tegen zulk een dier, maar dat ene ogenblik is voldoende. De aandacht is afgeleid. De jaguar springt op, mijn borst en arm komen vrij, en... het is misschien de mooiste stoot, die ik ooit in mijn leven doen zal. Ik stoot het scherpe dunne mes, dat zoeven de andere jaguar, het mannetje uit zijn lijden hielp, met mijn laatste maar wanhopige kracht In de borst van het dier. Steek door toeval op de juiste plek. Midden in het hart. Als een war- he slappe massa valt het dier op mij, terwijl een lauwe stroom over mijn handen en buik vloeit. Bloed. Ik kruip er onder uit. Nog eens werpt Pancho zich op het dier. Dan val ik ineens om. De schok heeft mijn zenu wen zó aangepakt, dat ik moeite heb mij in evenwicht te houden en waggel op mijn benen. Ik zie tegelijk Taipeke zich over mij heen buigen. Maar dan heb ik de kop van Pancho te pakken, tussen alle bei mijn handen, terwijl zijn lan ge natte tond in mijn gelaat likt en zijn poten mij van vreugde ruw de borst open krabben Pancho! Poncho! Goeie trou we Pancho...'. (Wordt vervolgd.) door het bestaande korps van deze taak kan worden ontheven. Een onderzoek hiernaar werd door B. en W. toegezegd. Gevraagd werd of er voldoende controle is op de nachtregisters voor de gasten in de hotels? De korpschef van de politie heeft toegezegd, dat hieraan spe ciale aandacht zal worden gewijd. Op de vragen inzake de brand weer, werd geantwoord dat dit jaar een gewone (lagedruk) brandweerauto voor Sluiskil zal worden voorgesteld. Volgend jaar wil de brandweer commissie een magyrusladder voorstellen, terwijl daarna ge dacht wordt aan een poederblus- eenheid. Met het oog op de investering van grote kapitalen, die hiermede gemoeid zijn. moeten de aan schaffingen getemporiseerd plaats hebben. De aandacht werd gevestigd op de aanvaring van een tank boot. Was deze gevuld geweest met benzine, dan was een grote ramp mogelijk geweest. Met het ministerie zal deze zaak worden opgenomen. Nagegaan zal worden of er voldoende springzeilen aanwezig Zijn. Het tekort op de Bescherming Bevolking kan niet weggewerkt worden. De dienst is sober opgezet. Reeds wordt een extra bijdrage ontvangen. Terzake wordt gewerkt aan een heroriëntatie. Het klapbord aan de Juliana- straatKerkhoflaan voldoet aan vankelijk goed. De ervaring met de parkeerstrepen op de Markt voor de parkering van auto's is goed gebleken. Bij herstrating zal hierop definitief worden ge rekend. Met het oog op de aanleg van het nieuwe zwembad werd gewe zen op de financiële toestand der gemeente en het exploitatie-te kort van 22.000. Medegedeeld werd dat alleen de rijksgoedkeuring nog moet wor den verkregen, doch dat deze be gin februari kan worden tege moet gezien. De goedkeuring van de kapitr/als-investering door Ge deputeerde Staten is mede ont vangen. De aandacht werd gevestigd op het op verschillende tijden aan brengen van kabels door diverse bedrijven,, waardoor het wegdek in de straten veelvuldig verzakt. Hierop werd reeds meermalen gewezen, doch de verschillende nutsbedrijven kunnen niet enige maanden tevoren het werk voor zien, zodat het praktisch niet mo gelijk is om dit werk te coördi neren. Op de vraag naar de taak van de plantsoenwachter, werd ge antwoord dat deze vernielingen dient te voorkomen. Het is de bedoeling deze in G. S. W.-ver- band aan te stellen. De moge lijkheid van het aantrekken van deze kracht zal van de omstan digheden afhangen. Gehoopt werd dat de behandeling van deze aangelegenheid alleen al preventief zal werken. Op de vraag of, nu de secreta ris van het orgaan van de afval waterleiding geen salaris ont vangt, er een elfde man aan de commissie kan worden toege voegd, werd geantwoord dat het de bedoeling is, voorlopig Ihet werk in eigen kring te houden, zonder vergoeding hiervoor. Hoe lang dit mogelijk zal zijn, kan niet bepaald worden. De nieuwe begraafplaats zal op 1 april a.s. opengesteld worden. De aula zal echter dan nog niet gereed zijn. Gewezen werd op het feit dat de kosten van het onderwijs op totaal 650 000 zijn begroot. Kan de zware last van de ge gemeente met de streekscholen niet verlicht worden? Het is de bedoeling dat bij de nieuwe wet op de financiële ver houding voor alle onderwijsdoel stellingen uitkeringen worden ontvangen. Het aantal leerlingen van de Schippersschool loopt geleidelijk op. Per 1 februari komt een 2e leerkracht in dienst. Het verstrekken van gratis in strumenten aan financieel onver mogende leerlingen van de mu ziekschool is in studie. De waardering werd uitgespro ken voor de subsidie aan de speeltuin in het Oranjekwartier. Op de vraag of de muziektent op de Markt niet kan verdwijnen, werd geantwoord dat deze zaak, óók om verkeerstechnische rede nen in studie is. Deze zaak zal mettertijd aan de raad worden voorgelegd. De subsidie aan de Z. V. U. werd verleend voor het culturele werk onder de schoolgaande jeugd. Benadrukt werd de functie van de haven en werd de aan dacht gevestigd op de outillage hiervan. Geantwoord werd dat hieraan wordt gewerkt. De gemeente Axel bereidt voor de gasvoorziening een repeling van samenwerking voor. Thans is er nog een concessie. Bij de kanaalverbreding zal zeker de mogelijkheid onderzocht worden om een gasleiding door "het kanaal te leggen voor de gas voorziening van Sluiskil-West. Hiervoor is evenwel de nodige bereidheid van de bewoners ver eist. Aan andere gemeenten zal ge vraagd worden welke uitgaven deze voor culturele doeleinden voteren. Hierdoor kon een vergelijking worden gemaakt. De gemeen begroting en die van de diverse bedrijven werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. VRIJDAG 27 JANUARI. TERNEUZEN; Luxor-Theater, 8 uur: „Jerry, hou je roei' recht". Hotel „Centraal", 4 uur: Aanbesteding herstel, vernieu wing en onderhoud tot 31 dec. 1961 van de aarde-, kram-, rjjs- en steenglooiingswerken aan de calam. polder Nieuw-Neuzen. ZATERDAG 28 JANUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Jerry, hqtj^ijp roer recht". Concertgebouw,, o,p.: „Meis jes, Mambo's en..Whisky". Café Maanda^.^iJÏ uur: Prfjskaarting. AXEL: Het Centi ufli.'.,6.30 en 9 uur; „De zeven b^diëten van Silver Springs". HOEK: „De Insl'iftf" 7. uur: Vleesprijskaarting''. Café J. den HÉmiëP,' 7 uun Dansen. IliUJi NEW YORK (P P) ermr Koningin Elisabeth heeft gis teren, de „dag van de republiek voor India die jaarlijks wordt gevierd, in Nieuw Delhi een ge combineerde militaire parade en folkloristische optocht gade geslagen. Twee uur lang zagen de ko ningin en prins Philip, in ge zelschap van president Prasad van India, een kleurrijke stoet, voorbijtrekken ter lengte vi ongeveer 16 km, waarin alle 1! staten van India vertegenwoor-] digd waren. Langs de 3 km lange route, die de stoet volgde, hadden zich een miljoen toeschouwers op gesteld. Vijfenzeventig straaljagers van de Indische luchtmacht brachten tijdens de parade een saluut vanuit de lucht aan de koninklijke bezoekers, die- bij hun aankomst bij het podium, van waaraf zij het gebeuren gadesloegen, met 31 saluutscho ten waren begroet. Roger Trinquier, oen kolonel van de Franse parachutisten en oud-lid van het „Comité voor openbaar welzijn" dat na de revolte in mei 1958 in Algiers werd gevormd, is woensdagavond uit Parijs naar Elisabethstad vertrokken. Volgens het onaf hankelijke blad „Le Monde" heeft Tsjombe de kolonel, een specialist in subversieve oorlog voering, het opperbevel over de strijdkrachten van Katanga aan geboden. -bn3b.„ Het conservatieve bjqd Fresse" schrijft dat kolonel Tta- quier een bezoek van een week aan Elisabethstad brengt. Een tiental Franse ex-officieren, reserve-officieren en technici zou reeds in de Katangese hoofd stad verblijven. Trinquier zou met toestemming van het Fran se ministerie van Defensie zijn vertrokken. Een woordvoerder van dit ministerie wilde slechts zeggen dat de kolonel momenteel met verlof is. Een woordvoerder van de Ver. Naties in Elisabethstad heeft meegedeeld dat Katangese gen darmerie en blanken de Marok kaanse troepen in Katanga hin deren en moeilijkheden in de weg leggen. De woordvoerder zei „niet te weten of Tsjombe hierachter staat, maar wij zullen niet zwichten voor, laat ik niet zeggen chantage maar pressie, van wie dan ook". Zoals bekend heeft Tsjombe de Verenigde Naties woensdag verzocht de Marokkanen te ver vangen door een ander contin gent V. N.-troepen. De Marokka nen zouden de opstandige Baloe- ba's hebben geholpen. Gilbert Pongo, de voormalige leider van de veiligheidsdienst j der Kongolese regering, heeft I een boodschap tot presidentl Kasavoeboe gericht, waarin hijl vraagt, generaal Moboetoe, zijn I voormalige chef, te berechten I en Loemoemba onmiddellijk in vrijheid te stellen. Pongo was de man die indertijd Loemoem ba heeft gearresteerd. Enkel» dagen geleden was gemeld, dat aanhangers van Loemoemba in Stanleystad hem hadden te rechtgesteld. Pongo zegt in zijn boodschap, die hij in tegenwoordigheid van twee vertegenwoordigers van de V. N. verzond, dat generaal Mo boetoe voor rekening van de Belgen werkt. Hij zei dat zijn leven en dat van 300 anderen, die in de Oostprovincie worden vastgehouden, afhangt van het geen er met Loemoemba gaat gebeuren. De 66-jarige J. B. van Ulden uit Utrecht is bij een auto ongeluk in de nacht van woens dag op donderdag in de buurt van Wesel (West-Duitslai 1 om het leven gekomen. De auto waarin hij zat en die door zijn 46-jarige, in Essen wonende neef P. van Ulden werd bestuurd, botste namelijk tegen de aan hangwagen van een in dezelfde richting rijdende vrachtauto uit Duisburg. Hij liep daarbij een schedelbreuk op en overleed ter plaatse. De bestuurder, P. van Ulden, werd met hoofd- en beenkwetsuren in een zieken huis in Reinberg opgenomen. De auto werd geheel vernield. et aantal restaurants Er wordt in de V.S. gegeten dan in Ne of lunchen een fee mensen. Hier echter bevolking zijn lunc sandwich of brood i lieveifeVen naar bu lijkerijd wat frisse OOE»Kt>Pf-,X*'NCHES j Nu is bet 'n iltkwaaidig vei gel, dat een lcnöi in New-Yo 1 algemeen bwjlengewoon gc j is alhoewel 'mronds voor n Imecr dan watgvuor de luncl ven werd. tdgfkmaal zoveel gerekend of Bezoeke t niet veel gelifltp zak doen goed om een ffarme lunch bruiken en 's Svonds met ee I wich genoegen; ie nemen of I soep in een OTfetaria. Er zijn in New-York na L allerlei soorten restaurants et 1 rooms. Er zijn de luncheonettes ngci hoe aantrekkelijker —.orden en waar men het eu f aan 'n toonbank eten zo aan mogelijk tracht te maken I hoge krukken op normale stc I te tc brengen en de toonbank I lagen. j Dit is vermoeiender voor dienende personeel, maa prettiger voor de klanten. Dez ___oms bieden sandwiches en goedkope warrite lunches, Amerikaans en niet erg ov gen van drie gangen, soep d'oeuvres, vlees, aardappelen i ten, dessert en koffie, 's Avi I taalt men in hetzelfde re 13.50 dollar of meer voor vrij elfde maal. Het voedsel is uitstekend en alle gelegenhe vol. Net zoals in Frankrijl I vrouw eigenlijk de baas in c se restaurants in New-Yc Ipatronnc houdt een oogje geld en de uitgaven, terwijl h de klanten begroet of achtei I helpt. Indien nodig kan zijl I ook hierin het werk van he hemen. DE BESTE 100. Er is een uniek restaura ZATERDAG 28 JAI HILVERSUM I: 7.(X 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor gezin; 9.00 Gym. voor i 9.10 Gram.; 9.35 Wat< 9.40 Gram; 10.00 Sar lezing; 10.05 Morg< 10.20 Gevar. progr-; 15 muz.; 12.30 Land- en med.; 12.33 Gram.; 13.C 13.15 Varia; 13.20 S; Gram. 14.05 Voor de je Het rassenvraagstuk Afrika, forum; 15.4( corps; 16.00 Boekbe Sluiting jongerenconfe f Wiardi Beekman Stiel sluitend: jazzmuz.; apart, maar samen, r Jazzmuz.; 17.35 Wee 18.00 Nieuws en comm zinneloosheid der ru lezing; 18.35 Lichte n Artistieke staalkaart separtout bij gaslich 19.40 Evangelisten ve: zing; 19.55 Deze we 20.00 Nieuws, 20.05 G gramma; 21.15 Soc. co Lichte muz.; 22.00 D< van Lasca, het Esk hoorspel; 22.30 Niei Gevar. progr.; 23.10 Gi Nieuws. HILVERSUM II: 7.C 7.15 Gewijde muz.; 7.1 jeugd; 7.40 Gram.; 7A gebed; 8.00 Nieuws; 8 8.50 Voor de huisvrc Voor de kleuters; 10. 11.00 Voor de zieken; 1 12.00 Middagklok; 15 pole orkest en klein 1 Land- en tuinbouwrm Act.; 13.00 Nieuws; 11 wijzer; 13.20 Lichte r Voor de jeugd; 14.0 koor; 14.20 Jazzmuz.; te muz.; 15.10 Franse Pianorecital; 16.00 Gr zang; 16.30 Instr. o Sportperiscoop; 17.CK jeugd; 18.00 Kunstkro Gram.; 18.50 Toesp: Nieuws; 19.10 Act.; 1! jandum; 19.30 Lichte Lichtbaken; 20.00 bouworkest; 21.00 U ook van de partij?, Ie Gevar. progr.; 22.25 E pioenschap kunstrijd lijn; 2240 Avondgebec ligieuze muz.; 23.55 I BRUSSEL (VI.): 12. 1202 Gevar. muz.- 1 bericht; 12.35 Ges'ptx tief; 12.45 Gram.; 13.1 13.15 Muzik. kaleisdos Lichte muz.; 15.00 Ac< ziek; 15.15 Volkslied Verv. accordeonmuz.; te muz.; 16.30 Gram.; 17.15 Dagklapper; 17 sche gezangen; 17.30 ziek; 17.45 Engelse Koorzang; 18.30 Vooi ten: 19.00 Nieuws; IS -0.00 Omroeporkest;

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2