iXlËQSSglI «Alles wel» aan boord van de «Santa Maria» Russen laten Amerikaanse vliegeniers vrij aldus Kennedy op zijn eerste persconferentie Socarras breekt met Castro Drie kinderen bij brand omgekomen Verdere woningtoewijzing De evacuatie van Europeanen uit Oostprovincie en Kivoe VRIJDAG 27 JANUARI 1961 17e Jaarggang Nr 5201 RADIO de BUCK SPIONAGE IN WEST-DUITSLAND HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT De reis gaat naar Angola GIFT VAN KONINGIN VOOR KONGO HET WEER Staphorst gaat scheugels lopc.i Felicitaties BIJ BANDUNG VERMIST GARUDA- VLIEGTUIG NOG NIET GEVONDEN ner PC GROOTSTE KENNEDY ZAL VRIJGELATEN PILOTEN BEGROETEN I Mevrouw Goforth, de echtge note van één van de drie ver miste, en waarschijnlijk omge komen vliegers, verklaard de hoop niet te hebben opgegeven dat haar man in leven is. „Wanneer hij dood is zal ik Eisenhower verantwoordelijk stellen. Wanneer hij deze zaak anders had behandeld zou mijn man niet zijn waar hij nu is waar dat ook mag zijn". Zij vertelde Eisenhower te hebben geschreven, maar nooit ant woord te hebben ontvangen. TERUGKEER PRINSES MARGRIET FrenJrering bjö abonnement: Terneuzen njreeteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; peï maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen De voormalige Cubaanse pre sident Carlos Prio Socarras heeft in Miami (Florida) mee gedeeld dat hij zijn betrekkin gen met het regime van Fidel Castro heeft verbroken. Socarras, eens één der geest- driftigste aanhangers van Ca stro, zei dat diens regering thans volledig deel uitmaakt van het communistische blok en zich geheel heeft gericht op „het Slavische despotisme". De voormalige president, die in 1952 bij een staatsgreep werd aiyezet door de op zijn beurt verdreven Batista, kwam on langs in Miami aan na een reis naar Brazilië en Argentinië. Hij is indertijd schuldig bevonden aan schending van de Ameri kaanse neutraliteitswetten door het verschaffen van wapens aan de strijdkrachten van Ca stro. In Havanna was men verrast door de mededeling van Socar ras. Het avondblad „Prensa ibre" schreef„Verscheidene ..uiauuen geleden verliet de man die door Batista werd af gezet, Cuba onder het voor wendsel dat hij lezingen in Zuid-Amerika zou houden. Nu is hij gedeserteerd". Het. Westduitse federale par ket in Karlsruhe heeft woens dag bevestigd, dat in Frankfort twee mensen zijn aangehouden, die er van worden verdacht be trekkingen met de Poolse ge heime dienst te hebben onder houden. Intussen Ss in Hamburg een belangrijk communistisch spio- nagenet ontdekt. Dinsdag wer den twintig personen aangehou den. Op drie plaatsen in de stad werden drukpersen in be slag genomen. In Hessen zouden zes of acht mensen zijn aangehouden, die lid zouden zijn van een com munistisch spionagekomplot. Van officiële zijde wil men hierover niets meedelen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. VORST NEEMT AF. Van het westen uit geleidelijk toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen waarschijn lijk nog tot de avond droog weer. Tot matig of krachtig toenemen de wind uit zuidelijke richtingen. Afnemende vorst met in het noordwesten van het land gelei delijke invallende dooi. VRIJDAG 27 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.02 11.25 Hansweert 0.17 12.40 Terneuzen 11.37 Walsoorden 0.27 12.50 ZON op onder Jan. 27 8.28 17.18 28 8.27 17.20 MAAN op onder 13.59 14.43 Een zeer felle uitslaande brand in een dubbele woning in Barra- huis, onder de rook van Leeu warden, heeft gisternacht bet leven gekost van drie kinderen van het gezin Wiersirsa. De brand brak omstreeks drie uur gisternacht uit en was pas om zeven uur gistermorgen bedwon gen. Het vuur werd ontdekt door een boerenarbeider toen het huis in lichter laaie stond. Op hun beurt alarmeerden buren de Leeuwarder brandweer. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, stond men bijna machteloos tegen de enorme v uurzee, die de woning van de Wiersma's ver woestte. Drie kinderen, die in hun slaap werden verrast konden niet meer gered worden. Het waren de vierjarige Elly, de 12- jarige Jan en de vijfjarige Siene- ke. De heer Wiersma liep ver wondingen op, toen hij geholpen door buren, trachtte de drie op een afzonderlijk zoldergedeelte slapende kinderen via een dak venster te bereiken. Vier kinderen uit het gezin konden uit de vuurpoel worden bevrijd. Over de oorzaak van deze ernstige brand tast men nog in het duister. De woning brandde geheel uit. Een naast gelegen Het door rebellen overmees terde Portugese schip „Santa Maria" bevond zich donderdag middag omstreeks drie uur op ruim 1000 mijl ten oosten van Trinidad. Amerikaanse oorlogsbodems en vliegtuigen blijven het schip schaduwen, maar er mag geen enkele actie ondernomen worden die de passagiers in gevaar zou kunnen brengen. Rebellenleider Galvao heeft verklaard, dat de „Santa Maria" naar Angola in Portugees West- Afrika vaart. Luitenant Kraus, de piloot van het Amerikaanse toestel, die de Portugees na de overmeestering het eerste gezien heeft, heeft verhaald hoe- dit in zijn werk is gegaan Vlak voor het invallen van de duisternis kregen wij woensdag avond het lichtgrijze schip in zicht. Wij vroegen de Portuge >s een golflengte op te geven, waarop wij contact konden ma ken. Dit verzoek werd direct be antwoord en wij seinden toen dat wij opdracht hadden te melden dat de „Santa Maria" terug moest keren en onder escorte naar San Juan moest varen. Gal vao antwoordde: „Ik ga niet terug. Mijn bemanning is geen piratenbende". Ik vroeg hem toen, aldus luite nant Kraus, of hij akkoord kon gaan niet een conferentie aan boord van het schip ter bespre king van de toestand. Galvao gaf ten antwoord dat hij daartoe be reid was, maar in geen geval wilde praten met vertegenwoor digers van Portugal of Spanje. Galvao zei voorts dat alles wel was aan boord van de „San ta Maria". Wij hebben 2(4 uur boven het schip rond gecirkeld, zo vervolgde Kraus. Wij zagen een vijftig passagiers op het dek. Sommigen wuifden naar ons. De meeste passagiers waren waarschijnlijk binnen wegens de regen en de invallende duisternis. Wij moesten het contact ver breken omdat het te donker werd en zijn toen naar Suriname ge vlogen, zo besloot hij. Ook donderdag heeft Galvao weer in een radioboodschap ver klaard dat hij de 650 passagiers van de „Santa Maria" zo spoedig mogelijk in een neutrale haven zal afzetten. Maar hij zei niet in welke haven. Galvao deelde voorts mee dat hij van plan is „zijn land te be vrijden" en het weer een echte democratie te geven. De Ameri kaanse marine maakte donder dag bekend dat zij de rebellen woensdagnacht verzocht had de passagiers af te zetten in een haven in het noorden van Zuid- Amerika. Donderdagmiddag had men echter nog geen antwoord ont vangen. woning werd aanvankelijk ook door het vuur bedreigd maar kon toch behouden blijven. Het gezin Wiersma woonde nog maar kort in de rampzalige woning. Naar aanleiding: van het feit. dat de Provinciale Staten van Zeeland verre van tevreden zijn met de geringe toewijzing van bouwvolume aan hun provincie heeft de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. Einde december 1960 heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, een gedeelte van het aantal in 1961 te subsidiëren wo ningen over de provincies ver deeld. Thans heeft de minister als aanvulling daarop nog de vol gende aantallen woningen toege wezen a. 5000 premiewoningen, te bouwen door woningbouwvereni gingen onder gemeentelijke garantie. Groningen 310, Friesland 260, Drenthe 300, Overijssel 360, Gel derland 450, Utrecht 290, Noord- Holland 700, Zuid-Holland 1110, Zeeland 100, Noord-Brabant 730, Limburg 390, totaal 5000. Deze woningen kunnen ter be schikking komen van woning bouwverenigingen werkzaam in gemeenten met een erkende be hoefte aan wonnigen, waarin niet op andere wijze kan worden voorzien. Omtrent de voorwaarden waarop woningbouwverenigin gen deze premiewoningen kun nen laten bouwen, zal de minis- C. de Casembroot, woensdag- dag in Den Haag een bespreking over de woningtoewijzing gehad met minister mr. J. van Aartsen. De foto toont tijdens dit gesprek minister Van Aartsen (links) en jhr. mr. De Casembroot (rechts) ter de gemeenten nadere aanwij zingen geven. De federaties van woningbouwverenigingen hebben toegezegd hun leden hulp en be middeling te verlenen bij de uit werking en financiële voorberei ding van de bouwplannen. Voorts zijn toegewezen: b. 1250 premierwoningen '-P, 1250 woningwetwoningen, waar mede het aantal te subsidiëren woningen voor 1961 is verhoogd.. Premiewoningen en woning wetwoningen voor resp.: Gronin gen 150, Friesland 150, Drenthe 150, Overijssel 150, Gelderland 200, Utrecht 150, Noord-Holland 300, Zuid-Holland 500, Zeeland 50, Noord-Brabant 450, Limburg 250. Totaal 2500. De minister heeft de provin ciale besturen verzocht deze wo ningen vooral te bezigen voor het benutten van ongebruikte bouwcapaciteit. In de provincies Friesland en Zeeland zou wellicht tegemoet gekomen kunnen wor den aan eventuele bijzondere no den, die ontstaan bij de vrijwil lige liberalisatie van de woon- ruimtewet in een aantal ge meenten. Naar de Rijksvoorlichtings dienst mededeelt heeft H. M. de Koningin een gift beschikbaar gesteld ten bate van de actie van 't Nederlandse Roode Kruis tot leniging van de hongersnood in Kongo. DIEPTEPUNT VAN VORST VOORBIJ. Nadat het in de nacht Van woensdag op donderdag op de meeste plaatsen in ons land 8 tot 10 graden gevroren had, liep het kwik overdag wel iets op, maar in de middag vroor het vrijwel overal toch nog 5 gra den. In Noord-Duitsland, waar een flink pak sneeuw ligt. vroor het in de gisternacht 15 grauen en in Polen hier en daar 20 graden. Inmiddels is het Scandinavi sche hogedrukgebied bezig zich te verplaatsen in de richting van de Alpen, terwijl tegelijker tijd bijzonder actieve en om vangrijke Oceaandepressies trachten hun invoea over de Britse eilanden en de Noordzee in oostelijke richting uit te breiden. Hierdoor heeft zich op het noordelijk deel van de Noordzee een zware zuidwester storm ontwikkeld. Het naderbij komen van het frontensyste„m van een diepe depressie bij iJs- land, zal ook in ons land de wind doen aanwakkeren uit zu'.deiijke richtingen, terwijl hierbij vanuit het westen de be wolking geleidelijk zal gaan toe nemen. Het sneeuwgebied zal ons vermoedelijk niet vóór de avond bereiken. Een en ander brengt met zich mee dat de vorst nu zijn dieptepunt is ge passeerd; hoewel het kwik van daag nog niet tot boven het vriespunt zal stijgen. Bij hel dere hemel en weinig wind was het kwik don ierdagavond op vele plaatsen alweer tot 7 a 9 graden onder nul gedaald. Xu de winter doorzet en overal in ons land de schaatsen onder gebonden worden, blijft men in Staphorst natuurlijk niet achter. In de stemmige klederdracht v.vïke inen daar nog altijd trouw blijft schieten de schaatsers over hel ijs, zij het dan, dat men niet over sHv ison spreekt doch over „Scheugels lopen" het geen evenwel op hetzelfde neer komt. worden hervat, zei Kennedy dat zijn regering meer tijd nodig wenst de conferentie uitgesteld 'te zien tot einde maart. Kennedy heeft woensdag zijn die 7 februari in Genève zouden (heeft om zich in te werken. Zij *7 1n/\S r) nt I trr/\M /Ia /iAn("avav\tin Ti AfAeinll? eerste persconferentie als presi dent gehouden. Zij heeft 3.9 mi nuten geduurd en werd door de televisie uitgezonden. Hij deelde mee, dat de twee Amerikaanse vliegers, die in juli vorig Jaar met h verkennings vliegtuig KB-47 hoven de Ba- rentszee zijn neergeschoten, door de Russen zijn vrijgelaten. gjSStt&gggS Zij zijn al per vliegtuig op weg naar Amerika. Het zijn de kapi tein-vliegers John McKone en Bruce Olmstead. Amerika heeft geen concessies gedaan om hun invrijheidstelling te bewerken. Kennedy is van mening, dat hiermee een grote belemmering voor een verbetering van de be trekkingen met. de Sowjet-Unie is weggenomen. De president heeft opdracht gegeven geen verkenningsvluchten boven Rus- i sisch gebied meer tc maken. Zij werden gestaakt toen er vorig jaar mei een U-2 werd neerge haald boven Siberië. De Amerikaanse marine heeft opdracht het Portugese passa giersschip Santa Maria, dat door rebellen is overgenomen, niet te enteren doch slechts te „begelei den". Amerika moet deze kwestie met zorg behandelen, aangezien er Amerikaanse levens op het spel staan en Amerika vriend schappelijke betrekkingen met Portugal onderhoudt. De president heeft nog geen plannen voor een ontmoeting met Chroesjtsjef en ook niet voor een hervatting van de diplo matieke betrekkingen met Cuba. die in de laatste dagen van het vorig bewind werden afgebroken. Als communistisch China voedsel wenst en nodig heeft, is Amerika gaarne bereid het zen den daarvan in overweging te nemen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen, dat China een der gelijk aanbod op prijs stelt. Er zal meer voedsel naar Kon go worden gestuurd. Wat de besprekingen over een verbod van kernproeven betreft, Foto: Geen wonder, dat mevr. Olmstead McKone overgelukkig zijn. (links) en mevr. Een aardige foto van president Kennedy, genomen terwijl hij de gelukwensen voor zijn benoe ming in ontvangst neemt van zijn neefjes en nichtjes. Verder staan nog op de foto: Me, rouw Kennedy, Robert Ken nedy, minister Udall en minister Day. De Verenigde Naties hebben donderdag bekendgemaakt, dat zij zullen meehelpen bij de eva cuatie van alle Fransen en Bei gen, die Ooslprovincie en Kivoe willen verlaten. Deze provincies worden thans beheerst dooi Loe- moemba-troepen. De woordvoerder t an de Ver. Naties zei, dat de Franse rege ring haar burgers had gelast de twee provincies te verlaten. Dc Belgische regering had de Bel gen in de provincies „aange raden" te vertrekken. Volgens de woordvoerder zijn er ongeveer 2.000 Europeanen in Oostprovincie en 700 in Kivoe. merendeels Belgen en een vrij groot aantal Fransen. Naar verluidt is de voorgeno men evacuatie niet het gevolg van een snel slechter worden van de toestand in de provincies maar van de vrees voor massale vergeldingsmaatregelen tegen Europeanen, in het bijzonder tegen Belgen, als Loemoemba, de eerste premier van Kongo, niet spoedig wordt vrijgelaten. Loe moemba zit pp het ogenblik in de buurt van de Katangese hoofdstad Eiisabethstad gevan gen. De V. N.-woordvoerder zei, dal de Verenigde Naties behulpzaam zullen zijn en de evacuatie zullen beschermen „voorzover het hun mogelijk is". Van het sedert dinsdag ver miste passagiersvliegtuig van de „Garuda Indonesian Airways", dat met 21 inzittenden sedert dinsdag wordt vermist, heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Aan het onderzoek nemen onderdelen van het leger deel, die het zoeken vooral con centreren op de zwaar begroei de en moeilijk toegankelijke Burangrang, ten noorden van Bandtfng. Deze berg is gelegen in een streek die wemelt van volgelingen van de Darul Islam, reden waarom de legerpatrouil les zwaar bewapend zijn. Hef- schroefvliegtuigen en andere vliegtuigen zoeken het belen dende gebied af. Aan de dessa- bewoners is verzocht om mede werking en mogelijke aanwij zingen over het gedrag van het vliegtuig op dinsdagmorgen. Het laatste radiocontact met het vliegtuig toen bestond uit een verzoek van de gezagvoer der om hoger te mogen gaan vliegen wegens de dichte be wolking. Het was ook op de Burang rang, dat verleden jaar de In donesische vlieger luitenant Maukar verongelukte, nadat hij het paleis van president Soe- karno te Djakarta had bescho ten. President Kennedy zal de twee door de Sowjet-Unie vrij gelaten vliegers hedenmiddag, bij aankomst op de basis An drews begroeten, aldus heeft de perschef van het Witte Huis meegedeeld. De vliegers, kapitein Freeman B. Olmstaed en kapitein John McKone, kwamen gisterochtend in Goose Bay, Labrador, aan. Door sneeuw moest hun ver trek tot heden worden uitge steld. De vrouwen van de vliegers, die het nieuws vijf minuten vóór de televisieuitzending van Kennedy hoorden, worden door de luchtmacht naar de basis 1 Andrews gebracht. Prinses Margriet, die 9 ja nuari naar Zwitserland vertrok voor herstel van haar gezond heid, wordt einde dezer maand vermoedelijk 29 januari terugverwacht. Zoals bekend is heeft de Prinses geleden aan de ziekte van Pfeiffer.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1