«Santa Maria» op weg naar Afrika? Nieuwe regelen overheidspensioenen A.O.W. en W.W.W. Staatsgreep in El Salvador De branden in Australië DONDERDAG 26 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 520( KENNEDY'S PERSCONFERENTIES Algemene verkiezingen in België GENERAAL CHALLE SPOORWEGSTAKING IN CHARLEROI Felle uitslaande brand legt silo in as te Mussel kanaal. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER MM- en MAANSTANDEN neeeteur-Hoofaredacteur I. van de__Sande Redactie-adres: Noordstraat doo7 Administratie-adres: Smidstval Telefoon 2073 Qtfooummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 cL Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm m ci; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De havenautoriteiten van Geor getown in Brits Guyana hebben woensdagavond bekend gemaakt, dat men de „Santa Maria" ge zien heeft op circa 700 zeemijl ten noord-noordoosten van Geor getown. Het schip is kennelijk op weg naar de Afrikaanse kust. zeiden zij- en "passagiers van het schip heb ben zaterdag in Willemstad ge winkeld. De „Santa Maria" wordt achtervolgd. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat een van haar vliegtuigen de „Santa Ma- het incident met de „Santa Ma ria" heeft gemeld. Radio-Lissabon meldde woens dagmorgen, dat in Lissabon ont vangen berichten hebben „beves tigd". dat zich onder de rebellen aan boord van de „Santa Maria" communisten bevinden, en „spe ciaal Spaanse communisten". In Port Castries op het eiland Santa Lucia zijn enige gewonde bemanningsleden van de „Santa Maria" met een reddingboot aan land gebracht. Ook Het Portugese blad ..Dia- iVio de Noticias" meldt dat dc „Santa Maria" op weg is naar de Afrikaanse kust. Radioboodschap van Galvao. Het Amerikaanse radiostation C,Columbia Broadcasting System" 'heeft woensdagavond een bood schap opgevangen van rebellen leider Henrique Galvao, onder wiens leiding de „Santa Maria" overmeesterd is. Galvao zegt hierin als zij be naderd of aangevallen mochten worden door Portugese of ando re oorlogsschepen. Wij zijn geen tirannen, maar patriotten. Wij zijn tegenstanders van alle vor men van totalitair bewind en Portugese burgers, die tot elk offer, zelfs dat van het leven, be reid zijn, zo zegt Galvao. Hij voegt hieraan toe dat hij en zijn mannen weldra een neu trale haven zullen vinden, waar de passagiers omwille van hun veiligheid zullen worden afgezet. Maar wij zelf zullen de strijd tegen de tirannie voortzetten, zo besluit hij. De Nederlandse regering en de „Santa Maria". Een woordvoeder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft woensdag middag in antwoord op een vraag meegedeeld dat de Portugese re gering de Nederlandse regering heeft verzocht samen met de Ver. Staten en Groot Brittannië deel te nemen aan de opsporing van het passagiersschip „Santa Ma ria". De Nederlandse regering heeft zich hiertoe bereid verklaard, al dus de woordvoerder. Een woordvoerder van het mi nisterie heeft nog meegedeeld dat Nederland zich bereid heeft ver- klaard aan de opsporing deel te nemen omdat zich enige tiental len Nederlandse passagiers aan boord van het schip bevinden. De Nederlandse opvarenden. De Nederlanders die zich aan boord van het Portugese passa giersschip „Santa Maria" bevin den, hebben in telegrammen aan familieleden laten weten, dat zij in goede welstand verkeren. Zij zonden een dergelijke boodschap aan minister-president Jonckheer van de Nederlandse Antillen. Deze seinde in antwoord hierop, cie beste wensen van de bevol king en de regering van de' An tillen. Nederlandse marine zoekt naar de „Santa Maria". De eenheden van de Nederland, se marine die op'de Antillen zijn gelegerd hebben.een bbpaald ge- b.ed toegewezen^ gekregen om naar de „Santa Nfona" te zoeken. Vliegtuigen en l¥et fregat „Van Amstel nemen aan de opspo ringsactie deel. Het gebeurde aan boord van de ..Santa Maria", het eerste gro te schip dat de nieuwe haven van iiiemstad aandeed, is het ge- ■spiek van de dag. Vele verlof gangers hebbeg^er op ggv^.n, na' heeft gezien op 900 mijl ten oosten van Trinidad en 700 mijl ten noorden van Belem Amerikaanse marine-officieren menen dat de „Santa Maria", zo ze op wég is naar centraal Afri ka, nog 3'4 a t dagen zal moe ten varen vóór de Afrikaanse kust in zicht komt. Portugees perscommentaar. In de Portugese pers wordt de overmeestering van de „Santa Maria" een daad van louter zee roverij genoemd. Het dagblad O Seculo" schreef, dat „in de gehele wereld een spontane pro testbeweging is ontstaan tegen deze ongewone daad". Een ander groot ochtendblad, de „Diario de Noticias" schreef dat alle lagen der maatschappij deze misdaad veroordelen even ais degenen die de honderden passagiers als een schild gebrui ken. „De communistische tac tiek om revoluties te bedrijven achter vrouwen en kinderen, zodat de gezagsorganen niet van hun wapens gebruik kunnen maken, zal ditmaal geen succes hebben". Dc ..Diario da Manha" merkte op. dat alleen krankzinnigen eraan kunnen denken om daden van zeeroverij, die in deze eeuw onmogelijk schenen, in onze tijd te kunnen herhalen. Intussen is aan het avondblad ,,A Republica", een orgaan van de oppositie, voor drie dagen een verschijningsverbod opgeiegd wijze waarop dit blad voor de De omroeper zei dat het ge hele land van walging is vervuld over het gebeurde. Portugese oorlogsschepen naai de „Santa Maria". Het Portugese ministerie van Marine heeft radiografisch de positie en de koers van de „San ta Maria" bepaald en oorlogs schepen hebben opdracht gekre gen het schip te onderscheppen, aldus radio-Lissabon. Deze oorlogsschepen omvatten o.m. een fregat. Éénheden van de Portugese marine over zee zijn in staat van alarm gebracht. Het Portugese ministerie van Marine heeft geen nadere bijzon derheden over de positie en de koers van de „Santa Maria" ver strekt. Men citeerde slechts be richten uit buitenlandse bron dat het schip zich ca 500 mijl ten zuiden van Barbados bevindt. Later verklaarde een woord voerder van het ministerie van Marine in Lissabon dat men wel de posilie, maar niet de koers van de „Santa Maria" heeft kun nen vaststellen. De positie kan „om strategische redenen" niet worden bekendgemaakt. Het Portugese fregat „Pero Escobar", dat dinsdag uit Lissa bon is vertrokken zet de achter volging. in. Andere schepen wor den in Lissabon gereed gehou den om de „Pero Escobar" te assisteren wanneer dit nodig mocht zijn. De journalisten in Washing ton die tot taak hadden de persconferenties van Eisen hower te verslaan, zijn gisteren de dag waarop president Kennedy zijn eerste persconfe rentie hield in een gloednieu we zaal gekomen, die scherp contrasteert met de ruimte waar Eisenhower de pers plecht te ontvangen. Het auditorium in het mini sterie van Buitenlandse Zaken, waar Kennedy zijn persconfe renties zal houden, biedt plaats aan 400 journalisten. Twee tele visiecamera's waren permanent op de president gericht, twee op de hem vragen stellende journalisten. Bijzonder gevoe lige microfoons zorgen er voor dat ook de vragengoed hoor baar zijn. De inrichting van het audi torium is van dien aard dat een journalist opmerkte: „Het enige dat hier ontbreekt is een orgei". Eisenhower hield zijn pers conferenties eveneens in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het in Victoriaanse stijl ingerichte zaaltje kon niet meer dan 200 journalisten bevatten. De ministers van Binnenlandse Zaken, Defensie en Financiën dienden gisteren een ontwerp van wet in met „nadere maatregelen ten aanzien van een overiieids- pensioen in verband met de sa menloop met pensioen krachtens de A. O. W. of W. W. W. en in verband met' de huurverhogin gen per 1 augustus 1957 en per 1 april 1960." Deze maatregelen houden in het algemeen het volgende in: 1. De beperking van de uitbe taling \an de overheidspensioe nen bij gelijktijdig genot van bodempensioen waaronder te verstaan algemeen ouderdoms pensioen of algemeen weduwen- en wezenpensioen dan wel uitke ring wordt verminderd van '2 tot 1,4 van het bodempen sioen per ambtelijk dienstjaar. 2. Van het bedrag van het bodempensioen, zoals dit per 1 april I960 is vastgesteld, blijft voor de gehuwden 180 en voor de ongehuwden 108 buiten aan- Een nieuwe regering heelt kennelijk de macht in El Salva dor in handen genomen, aldus is woensdag in diplomatieke krin gen te New York vernomen. Vol gens te Washington ontvangen berichten zouden uiterst rechtse elementen uit het leger een De leider van de Belgische liberale partij, Roger Motz, heeft tegenover verslaggevers verklaard dat in maart moge lijk vóór Pasen, algemene ver kiezingen zullen worden gehou den Motz stond de journalisten te woord na besprekingen met premier Eyskens en de voor zitter van de C. V. P., Theo Le- fèvre. Hij verklaarde dat men was overeengekomen het parlement te ontbinden en zo spoedig mo gelijk algemene verkiezingen te houden wellicht op 26 maart De datum zal voornamelijk afhangen van de snelheid waar mee administratieve voorberei dingen kunnen worden getrof fen. De verkiezingen zuilen wor den gehouden nadat de Senaat De bevelhebber van de Navo- strfjdkrachten in de centrale sector van Europa, de Franse generaal Challe, heeft om per soonlijke redenen ontslag ge vraagd, aldus is woensdag van de zijde van zijn hoofdkwartier te Fontainebleau bekend ge maakt. Generaal Challe is ook opper- £SSSififii&r m AM.ië de Eenheidswet heeft goedge keurd. Lefévre noch Motz noemden een datum waarop de volksver tegenwoordiging zou worden ontbonden. Van regeringszijde in Brussel is echter vernomen dat dit 22 februari zal geschie den. Bij de laatste verkiezingen wonnen de Katholieken C.V.P.) 104 van de 212 zetels, de socialis ten 84, de liberalen 21, en de communisten 2. Voorts heeft nog een rechtse onafhankelijke Vlaming zitting in de Kamer. Het spoorwegverkeer in de streek rondom Charleroi was woensdag ontwricht doordat spoorweglieden opnieuw in sta king zijn gegaan, slechts twee dagen nadat zij het werk weer opgenomen hadden na de grote staking tegen de „Eenheids- wet", die vijf weken geduurd heeft. De nieuwe staking is een protest tegen een maatregel van de Belgische spoorwegen waarbij een arbeider, wegens zijn gedrag tijdens de grote staking, wordt overgeplaatst van Monceau-Sur-Sambre, waar hij woont, ngar Brussel, DAKOTA VAN „GARUDA" MET 20 PERSONEN VERMIST Drie helikopters zoeken in het bergachtige gebied tussen Djakarta en Bandung naar een Indonesische Dakota van de „Garuda" met twintig mensen aan boord, van wie zeven bui tenlanders (meest Chinezen) zouden zijn. Sedert het vlieg tuig dinsdagochtend uit Dja karta vertrok voor de vlucht van nog geen 200 km is niets meer vernomen. Volgens een nadere opgave reisden met de Dakota van de „Garuda Indonesian Airways" vijf Europese passagiers; de overige 15 inzittenden waren Indonesiërs. Eén van de passa giers was volgens een mede deling van „Garuda" de heer L. Oswald, hoofd van het dis trict Singapore van de „Swiss air". De namen van de overige Europese passagiers zijn A.Hgs- dockHill, eveneens van de „Swissair", R. Worth van de Amerikaanse I. C. A., Wbraunig uit Oost-Duitsland en J. J. van Westerling, wiens nationaliteit niet bekend is. staatsgreep hebben ondernomen. Twee Amerikaanse teiegraaf- maatschappijen deelden mee dat hun verbindingen met El Salva dor woensdag zijn verbroken. Sedert president José Maria Lernus bij een opstand op 26 ok tober van het vorig jaar werd verdreven, regeerde een junta' van zes personen iiet land. Een woordvoerder van de am bassade van El Salvador te Washington heeft woensdag g.i- zegd dat het wel meer voorkomt dat radio- en andere verbindin gen met zijn land verbroken wor den. Hij zag niet in waarom men de verbreking van de verbindin gen nu aan politieke gebeurtenis sen zou toeschrijven. De ambas sadeur' kon ook niet met zijn regering in contact komen. El Salvador is het kleinste en dichtst bevolkte land van Mid- den'-Amerika. Het heeft onge veer twee-en-een-half miljoen inwoners. Volgens de te Washington ont vangen berichten hebben de uiterst rechtse personen die de macht in handen hebben geno men, geen deel uitgemaakt van de coalitieregering die in oktober president Lemus heeft afgezet. De junta van zes had reeds op 17 november van het vorige jaar melding gemaakt van een mis lukte staatsgreep van uiterst rechtse elementen. De leider van die poging was kolonel Flores. De namen van de leiders van de nieuwe staatsgreep zijn nog niet bekend. merking bij de beperking. Van het bedrag van het bodempen-- sioen, dat aan een weduwe krachtens de algemene Wedu wen- en Wezenwet is toegekend, wordt voor de weduwe met kin- ren beneden de leeftijd van 18 jaar een bedrag van 92 buiten aanmerking geiaten en voor de overige weduwen een bedrag van 60. 3. Voor de pensioenen, welke op of na 1 april 1960 zijn inge gaan, zullen voor de beperking van het overheidspensioen de onder 2 genoemde bedragen klei ner worden naar gelang de in verband met de gedifferentieerde loonpolitiek ingevoerde salaris verhoging in de pensioenen zal zijn doorgewerkt. 4. De pensioenen, waaronder begrepen de daarop verleende algemene toeslag, welke vóór 1 april 1960 zijn ingegaan, worden verhoogd met tweemaal 3 per cent ter compensatie van de huurverhogingen per 1 augustus 1957 en 1 april 1960. Daartegen over zal de bestaande huurcom- pensatie van 3 met een maxi mum van 120 c.q. 90, welke krachtens de wet van 31 juli 195S op de pensioenen van hen, die geen aanspraak hebben op een algemeen ouderdomspensioen, is verleend, vervallen. Voorgesteld wordt aan deze regeling terugwerkende kracht tot 1 april 1960 te verlenen. 5. Naast vorenbedoelde huur- compensatie wordt voor gepen sioneerden, die geen aanspraak hebben op bodempensioen, het pensioen extra verhoogd met 180 voor gehuwden en 108 voor ongehuwden. Deze tijdelijke toe slag zal evenwel niet meer mo gen bedragen dan 30 van het totaal aan nominaal pensioen, inclusief de daarop verleende toeslagen. Ten aanzien van de verminde ring van de beperking der pen sioenen bij samenloop met een bodempensioen, merken de mi nisters op, dat de regering zich voorstelt op den duur te komen tot gehele afschaffing van deze beperking. Als eerste stap daartoe wil de regering deze beperking, welke thans 2 van hot bodempen sioen per dienstjaar bedraagt, terugbrengen tot 1,4 per dienstjaar of voor een pensioen, dat is berekend naar volle dienst tijd, deze te stellen op 56 in- plaats van op 80 Over de wijze, waarop deze ge leidelijke afschaffing zich verder zal kunnen voltrekken, moet de regering zich haar oordeel nog voorbehouden. Zij stelt zich voor deze aangelegenheid opnieuw in overweging te nemen, wanneer eventuele nieuwe salariswijzigin- 'n Felle uitslaande brand heeft dinsdagmiddag een graanpakliuis niet silo en bewerkingsinstaUatie in Musselkanaal in de as gelegd, hoewel het vuur werd bestreden door drie brandweerkorpsen. De schade zal zeker enige tonnen bedragen. Het ge bouw was verzekerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De foto toont de brand weerlieden in de bijtende koude in aktie bij het fel brandende gebouw. Reddingsploegen dre woensdag in het door veldbranden geteis terde West-Australische plaatsje Dwelling Up aankwamen, von den er een toneel van troosteloze verwoesting. Van het enkele kilometers ver der gelegen Holyoake waar ook een vijftiental huizen door de brand waren vernield af hadden zij door een platgebrand gebied heen het van de houtza gerij bestaand plaatsje kunnen bereiken. Dc inwoners, met door de rook ontstoken ogen. waren bijeen gegroept op een open plek bij het station.. Verder was het een en al ruïne van ingestorte en nog rokende huizen en door het vuur aangetaste auto's langs de straten. In het hotel waren nood- bedden gemaakt voor tientallen kinderen, van wie vele lichte brandwonden hadden opgelopen. De veldbranden hadden het plaatsje een tijdlang van de bui tenwereld geïsoleerd gehouden tótdat de wind draaide en het vuur afdreef. Honderden-mensen zijn woens dag gevlucht voor uitgebreide veldbranden waardoor reeds drie plaatsen ten zuiden van Perth in Australië in de as zijn gelegd. In de plaatsen Dwelling Up, Holyoake en Nanga Brook staat vrijwel geen huis meer overeind. Wonder boven wonder heeft nie mand daarbij het leven verloren. Wel hebben honderden mensen brandwonden opgelopen. De regen, die woensdagavond begon te vallen, heeft het gehele beeld veranderd. Men meldde dan ook uit Perth dat de branden althans voorlopig onder controle zijn. Het gewas is thans zo nat dat ook als de wind van richting verandert, vonken geen nieuwe branden meer kunnen veroorzaken, aldus iemand van de brandweer. De vluchtelingen zijn naar Pin- jarra gegaan. De twee hotels, het ziekenhuis, het spoorwegstation, een school en andere grote go- bouwen zijn ingericht om dak loze vluchtelingen en uitgeputte bestrijders van de branden op ie nemen. Een trein met Rode- Kruis-personeel is naar Pinpar- ra gezonden. De branden hebben een gebied geteisterd van zestien kilometer lengte en vijf kilometer breedte. gen, welke in karakter overeen komt met die van 1 januari I960, tot stand komen. In pensioenen, die op of na 1 april 1960 zijn ingegaan, komt de salarisverhoging, welke in ver band met de gedifferentieerde loonpolitiek tot stand is geko men, tot uitdrukking. Naar ge lang de pensioenen deze inv'loed ondergaan, wordt het bedrag van het bodempensioen, dat bij de be perking buiten aanmerking olijft, kleiner. Voor de burgerlijke- en spoor-" wegambtenaren zal deze invloed in het algemeen volledig door werken in de pensioenen, die 36 maanden na 1 april 1960 zullen ingaan. Voor de militairen Zal dit na 12 maanden het geval zijn. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld, dat intrek king van het wetsontwerp „sa menloopregeling overheidspen sioenen met bodempensioen'', zal worden bevorderd. Ten aanzien van de Indonesi sche pensioenen zullen overeen komstige voorstellen zo spoedig mogelijk worden ingediend. De voorstellen zullen over 1960 bijna 60 miljoen vergen. Dit wordt 75 tot 80 miljoen op jaarbasis. Naar regeringsoordeel zijn dit de hoogste bedragen, die voor verbetering van overheids pensioenen kunnen worden uit getrokken. De incorporatie van de huur- compensatie augustus 1957 in da pensioengrondslag en de bespro ken salarisverhoging <5 percent voor hogere amotenareni geelt de regering aanleiding voor te stellen de maximale berekenings grondslag voor het pensioen van 20.000 tot 21.230 te verhogen. Hierdoor komt het maximale eigen pensioen op /'14.861 terwijl de maxima voor weduwen ën wezen zouden worden gébracht van 8750, 1750 en 3500 op onderscheidelijk 9289, 1858 en 3716. Het stemt de ministers tot vol doening dat in de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken volledi ge overeenstemming kon worden bereikt over deze maatregelen tot verbetering van de positie van de gepensioneerden, een overeen stemming, welke eveneens werd bereikt in de commissies voor georganiseerd overleg voor mi litairen van zee-, land- en lucht macht. Hierbij zij aangetekend, dat deze overeenstemming niet betreft het vraagstuk van de waardevastheid der overheids pensioenen. Over dit vraagstuk zal nader overleg in vorenge noemde commissies plaatsvinden, AANHOUDENDE VORST Het K.N.M.I. deelt mede: r Een krachtige en doordringen-; de koude oostelijke wind, in stand gehouden door een gebied, van hogeluchtdruk boven Scan dinavië en 'n opvullende depres sie boven Frankrijk, voerde van uit Duitsland lucht aan waarin, ondanks de zon, ook overdag liet) kwik niet tot boven het vries-! punt kon stijgen. In ons land vroor het in de middag nog twee, a drie graden, in Duitsland vijf! tot zes graden. Eerder genoemde depressie ver oorzaakte m het zuiden van het land aanvankelijk nogal wat be wolking, maar deze trok in de loop van de dag weg, zodat liet over het algemeen een zonnige dag werd. De oceaandepressies beperken zich in hun activiteit tot het westelijk en centrale deel van de Atlantische Oceaan, en hun fronten dringen nauwelijks tot aan Ierland door. Het Scandinavische hogedruk- gebied echter is bezig langzaam naar het zuiden te trekken, ter- wijl tegelijkertijd de depressie boven Frankrijk naar' de Middel landse Zee verdwijnt. De wind zal daardoor in ons land geleide lijk wat minder straf worden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vorst. Droog en zonnig weer,'maar in Zuid-Limburg mogelijk nog wat bewolking en wat lichte sneeuw. Krachtige tot matige wind tus sen oost en noordoost. Matige tot lichte vorst. DONDERDAG 26 JANUARI v.m. n.m. Breskens 9.48 10.37 Terneuzen 10.23 11.12 Hansweert 11.03 11.52 Walsoorden 11.13 12.02 ZON op onder Jan. 26 8.30 17.16 27 8.28 17.18 MAAN op onder 13.21 13.59 3.17 4.58

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1