Belgische troepen naar Roeanda-Oeroendi Weeroverzicht De hongersnood in Kasai 68 ct! •E SANDE Normale toestand in België keert langzaam terug WEERBERICHT ZON- ea MAANSTANDEN DOOLEY OVERLEDEN nderdag 19 januari 1%<I ml glÉÉgf E SANDE 3 blikjes 1 |l 00 gram 38 VRIJDAG 20 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5195 I Het lege: van Katanga heeft 'meegedeeld dat het de weg van Sentiry, in het oosten van Ka- I sai, naar Manono, Noord-Ka- I tanga, heeft vernietigd. De Loe- i moembitische troepen die de regering van Loealaba steunen I zouden van deze weg hebben I gebruik gemaakt om Manono te bereiken. GIFTEN VOOR KONGO KATANGA ZAL VERZOENINGS COMMISSIE NIET ONTVANGEN Laatste persconferentie in Kivoe Voedsel voor hongerend Kongo HOOGWATER Dr. Loewenstein: BERICHTEN OVER GROOT STERFTECIJFER IN KASAI OVERDREVEN Russisch V. N.-delegatie verzoekt Hammarskjoeld stappen te doen om Loemoemba vrij' te krijgen LUIK, CHARLEROI EN LA LOUVIERE ZETTEN STRIJD TEGEN EENHEIDSWET VOORT VROUWEN IN DE TWEEDE KAMER HET SECRETARIAAT VAN DE VER. NATIES Belangryke posten voor vijftig Russen geëist AMERIKANEN OP CUBA AANGEHOUDEN GoKrixms mmmmm RADIO de BUCK DE OORLOG IN ALGERIE Legendarische figuur voor de armen in Laos P. T. T. zendt briefkaarten „Verenigd Verzet '40-'45" niet naar West-Duitsland DEMONSTRATIE IN HAVANNA Drie direkteuren va* elektriciteitsmaatschappij gefusilleerd oep nog lekkerder In en aangepast aan groenten, milde |p vol vitaminen! en... wéér heeft |mgenaam verrast. h onder exclusiviteit heeft aigestaatL Frankering bij abonnement: rerneuzen Directeur-Hoofdredacteur i, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer S8150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per ,naand ƒ2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N v v/h Firma F J van de Sande. ferneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén nandeks- adverlenties)5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Eureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Twee bataljons Belgische troe pen zijn woensdag in het be- heerschapsgebied Roeanda- Oeroendi aangekomen, aldus is I van gezaghebbende zijde in Eli- sabethstad vernomen. Zij zullen Ij de Kongolese provincie Kivoe en de Oost provincie binnen trekken wanneer de troepen van d8 Verenigde Natiën aldaar van de Verenigde Naties aldaar te beschermen, zo wordt voorts gezegd. t De Belgische troepen, die o.m. zijn voorzien van tien op jeeps 'geconcentreerd in het grensge- het lanceren van raketten, zijn geconcentreerd in set grensge bied bij Kisenhi, bij het Kivoe- meir. De Loemoemba-gezinde Kongolese troepen zouden zich uit de grensstrook hebben te ruggetrokken. De Indonesische troepen van de Verenigde Naties in het 'grensgebied hebben de Belgen 'verzocht zich terug te trekken. De globemasters waarmee de Belgische troepen werden aan gevoerd zouden thans worden f gereed gehouden om blanken f die over de grens naar Roeanda- [Oeroendi uitwijken te eva cueren. Zoals bekend zijn de Oost provincie en Kivoe in han- [den van aanhangers van Loe- ilnoemba. Vorige week zouden Loe- iinoernba-ge trouwe troepen bij {Goma de grens tussen Kivoe en |R*e eiu-Oeroendi hebben over treden en het vuur op Bel- Het bedrag aan gitten, dat tot gistermorgen is gestort op giro 777 van het hoofdbestuur van 't „Nederlandsche Roode Kruis" in Den Haag is ruim 120.000,-. Dit betekent een vermeerdering in de laatste twee dagen met ruim 80.000,De binnengeko men giften zullen worden ge bruikt ter leniging van de hon gersnood in Kongo. gische militairen hebben ge opend. Later deelde de plaatselijke Kongolese bevelhebber de auto riteiten van de Verenigde Na ties mee dat zijn troepen, tegen zijn orders in, vanuit Goma het grensplaatsje Kisenyi waren binnengedrongen. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties open den de Belgen uit zelfverdedi ging het vuur. Het vuren werd door bemiddeling van de Ver enigde Naties gestaakt, maar de Belgen en Kongolezen lig gen thans nog in gevechtstel lingen aan weerszijden van de grens. Van regeringszijde in Brussel is vernomen dat een van de drie bataljons in Roeanda- Oeroendi Is gedemobiliseerd en vervangen door twee compag nieën infanterie. Met de vliegtuigen waarmee de nieuwe troepen naar het be- heerschapsgebied werden ver voerd zijn de gedemobiliseerde eenheden naar België vertrok ken. De operatie begon 7 ja nuari en werd donderdag vol tooid. In kringen van het Belgische ministerie' van Defensie werd de vervanging van het bataljon parachutisten door twee com pagnieën infanterie „een nor male aflossing" genoemd. Men ontkende dat Belgische troepen in Roeanda-Oeroendi zich ge reed maken om de grens met Kongo te overschrijden. De regering van Katanga heeft meegedeeld dat zij de verzoe ningscommissie van de Ver. Na ties niet wenst te ontvangen. De leden van de commissie worden zaterdag in Elisabethstad ver wacht. De regering Tsjombe meent dat de problemen van Katanga niet binnen de bevoegdheden van de verzoeningscommissie vallen. Maar waarnemers in Elisabethstad geloven dat het Katangese bewind wil voorko men dat de leden van de com missie een ontmoeting hebben met Loemoemba. De commissie heeft namelijk uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven een gesprek te hebben! met de Kongolese ex-premier, die gedurende de reis van Thys- stad naar Elisabethstad en bij aankomst op het vliegveld werd mishandeld. Een groep van 58 jonge Bel gen is donderdagavond uit Brus sel naar Elisabethstad vertrok ken, naar zij zeiden om dienst te nemen in het leger van Tsjom be. Zij reizen via Teheran. Het hoofd van de Katangese missie in Brussel, Jacques Ma- sangua, heeft verklaard niets te weten omtrent het reisdoel van de" „recruten". Hij opperde zelfs de mogelijkheid dat zij zich bij de Loemoembistische troepen in Katanga zouden voegen. Het Bel gische ministerie van Buiten landse Zaken heeft laten weten dat het de jongelieden als „bur gers of technici" beschouwt, en dat hun paspoorten in orde zijn. Pres. Eisenhower heeft woens dag op het Witte Huis zijn laat ste persconferentie als president van de Verenigde Staten gehou den. Bij zijn aankomst in de kamer, waar de conferentie werd gehouden, wuifde hij de aan wezige journalisten vriendelijk toe. Achter de president zijn perschef, Hagerty. Bezorgdheid over het lot van medische missies Functionarissen van het in- irnationale Rode Kruis in poldstad hebben hun be- irgdheid uitgesproken over lot van drie medische mis sies die in de provincie Kivoe werkzaam zijn en waarvan reeds meer dan twee weken niets ver nomen is. Naar verluidt zijn het Ierse, Nieuw Zeelandse en Westduitse groepen. In diplomatieke kringen in Ijeopoldstad is gezegd, dat het moembagezinde bestuur van provincie nagenoeg alle macht over de Kongolese troe pen, die plunderen en zowel Stfrikanen als Europeanen ter roriseren, verloren heeft. Ook in Zaltbommel is een grote actie gestart om voedsel te vergaren voor hongerend Kas ai. Woensdagavond begon de actie met een bijeen komst in het gemeente huis, waarna de ver zamelaars de stad in trokken om de gaven in ontvangst te nemen. De voor de inzameling „ge requireerde'* auto's wa ren voorzien van pak kende slogans. Op een postzegelveiling in Hannover heeft een roepie ze- gei van het vroegere Duits Ocstafrika 9.000 Mark opge bracht. Sinds vrijdag zijn ze gels ter waarde van ongeveer een miljoen Mark geveild. Van de bewuste zegels van Oost- Afrika zijn slechts zeventien gestempelde exemplaren in om loop. hogere temperaturen Het K. N.M. I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat eni- Ige dagen het weer in ons land heeft bepaald en boven Polen de Balkan is gelegen, is ge- eidelijk iets naar het zuiden I getrokken en bovendien in he rteken is afgenomen, i In verhand hiermee is de invloed van Ocettnstoringen van meer betekenis geworden. De eerste van deze storingen lag donderdagavond boven En geland. Een front dat er mee samenhangt strekte zich van daar uit naar Frankrijk. De bij behorende regenzóne, die don derdagavond reeds tot het uiter ste zuiden van ons land was ge- I naderd, zal vrijdag tot ver over J Nederland doordringen. De J^ntere lucht die zich achter front bevindt zal daarom vrijdag het grootste deel van ons land overstromen. Slechts in het noordoosten is er een kans dat de koudere lucht zich nog iets langer zal kunnen hand haven. Bij IJsland ligt een vol gende depressie vergezeld van een nieuwe hoeveelheid zachte lucht. In verband hiermee ziet het er naar uit dat de vorst in Europa geleidelijk verder naar het oosten zal worden terugge drongen. medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk neerslag Vrij veel bewolking met plaat selijk enige regen en in het N.O. van het land hier en daar ijzel. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dooi, maar in het noordoosten van het land temperaturen om het vries punt. iBreskens Jrncuzen «uisvveert ylsoorden "flsoorden ZON MAAN 20 JANUARI op onder •P •nder v.m. Jan. n.m. 4.05 4.35 21 8.36 17.07 10.59 23326 4.40 5.10 22 8.35 17.09 1L26 5.20 5.50 23 8.34 17.11 11251 0358 5.30 6.00 24 8.32 17.13 12.18 1.48 443 5.12 25 8.31 17.14 12.48 2.54 Dr. Frank Loewenstein, een voedingsdeskundige van de We reld Gezondheids-organisatie, heeftdonderdag verklaard, dat de berichten als zouden in het zuiden van de Kongolese provin cie Kasai dagelijks tweehonderd Baloeba-vluchtelingen de hon gerdood sterven, wel zeer sterk overdreven zijn. Dr. Loewenstein, die dezer dagen van een reis naar Ba- kwanga, in Zuid-Kasai, is teruggekeerd, deelde tijdens een persconferentie mede, dat naar ruwe schatting 't sterfte cijfer onder de Baloeba-vluch telingen in Zuid-Kasai, die in ziekenhuizen zijn opgenomen, ongeveer twintig tot dertig per v/eek bedraagt. De Verenigde Naties en de Wereldgezondheidsorganisatie hebben half december een lucht brug ingesteld voor de aanvoer van levensmiddelen naar Kongo. Sindsdiens zijn meer dan vijfhon derd ton voedsel aangevoerd, die onder de bevolking werden ver deeld. Het is nog te vroeg om te zeg gen, dat de hongersnood in Zuid- Kasai tot staan is gekomen, doch waarschijnlijk zal dit binnen vier tot zes weken het geval zijn. De luchtbrug zal nog voor ongeveer twee maanden worden gehand haafd, doch ook daarna zal de situatie nog moeilijk blijven, daar de vluchtelingen zich in een gebied bevinden, waar de land bouwgrond schraal is, met wei nig water, en waar geen goede oogst kan worden verwacht. Dr Athemas Mellrive, adviseur van de Wereldgezondheidsraad bij de Kongolese minister voor gezondheidszaken in Leopold- stad deelde mede, dat zich bij de Wereldgezondheidsraad meer dan tweeduizend artsen en chi rurgen hebben aangemeld om in Kongo te werken. De Russische V. N.-delegatie heeft geëist dat Hammarskjoeld onmiddellijk stappen onderneemt om Loemoemba en andere Kon golese functionarissen vrij te krijgen. In de Russische verkla ring worden „de Belgische kolo nialisten, hun NAVO-bondge- noten en hun stroopoppen" ge hekeld. In Leopoldstad heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties meegedeeld, dat Loe moemba bij zijn transport van Kivoe naar Katanga mishandeld is. Hij droeg er bij aankomst in Katanga de sporen van. Drie socialistische bolwerken in Wallonië, namelijk Luik, Char leroi en La Louvière, zetten het verzet tegen de „eenheidswet" voort door de reeds een maand durende staking niet te beëin digen, terwijl in de rest van het land de normale toestand terug keert. In de haarden van verzet ligt de staalindustrie nog steeds stil maar wordt het werk in an dere bedrijfstakken geleidelijk aan weer opgenomen. In het gebied van de Borinage rondom Bergen is de staking in slechts een grote mijn nog vol ledig. Alle scholen met uitzonde ring van die op het platteland zijn weer open. Van socialisti sche zijde is meegedeeld, dat in het gebied van Luik minstens 80.000 arbeiders nog staken. In Brussel verklaarde een woord voerder aan de Belgische spoor wegen, dat donderdag het gehele spoorwegnet normaal functio neerde. Van regeringszijde is meegedeeld, dat de reserve- Rijkswacht, die opgeroepen was om aan de situatie veroorzaakt door de stakingen het hoofd te bieden, uiterlijk tegen zaterdag naar huis gezonden zal worden. Het bestuur van de Luikse af deling van het socialistische al gemene Belgische Verbond van Vakverenigingen heeft woens dagavond onder voorzitterschap van de Waalse linkse vakbonds leiders André Renard besloten, dat verder gestaakt moet wor den in de sectoren, waar de sta king nog volledig is. Op een donderdag gehouden bijeenkomst van Waalse socialis tische afgevaardigden is beslo ten, de socialistische leiding een voorstel te overhandigen voor In de vergadering van de Twee de Kamer liet dt voorzitter, mr Kortenhorst, zich in de late na middag vervangen door mevr. mr Stoffels—van Haaften. Zij werd geflankeerd door mejuffr. mr L. Verstegen, die dezer dagen is toegelaten als waarnemend commies-griffier. Toen mejuffr. mr Schilthuis het aan het voor zittersbureau aansluitende spreekgestoelte betreden had, vestigde zij de aandacht op het feit, dat zich nu drie vrouwen op het podium bevonden. „Spmbool van de emancipatie", noemde zij het. Nochtans sprak zij de presidente enige malen aan met „mijnheer de voorzitter". een senaat bestaande voor de helft uit Walen en voor de helft uit Vlamingen om de Walen te besehermen tegen de „bedrei ging", dat zij zowel in het parle ment als in het land numeriek in de minderheid geraken. De metaaiarbeidersbond in Charleroi hïeft donderdagavond besloten zaterdag een referen- dum onder de arbeiders te hou den om uit te maken of de sta king moet worden voortgezet of niet. Het bestuur van de 640.000 leden tellende Britse mijnwer- kersbonds heeft donderdag de stakende Belgische mijnwerkers een rentevrije lening van 50.000 pond sterling' (ongeveer 500.000 gulden aangeboden. De door Britse vakbonden sinds het begin van de Belgische stakingen aan geboden financiële steun be draagt thans in totaal 140.000 pond sterling (ongeveer 1.400.000 gulden). De Sowjet-Unie zou opnieuw bij secretaris-generaal Hammar skjoeld van de Ver. Naties erop aangedrongen hebben, het secre tariaat van de Ver. Naties dras tisch te reorganiseren zodat communistische functionarissen meer invloed krijgen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is vernomen, dat de Ruse- sche delegatie bij de Ver. Natiet Hammarskjoeld een memoran dum heeft overhandigd waarin belangrijke posten voor ten min ste vijftig Russen worden ge- eist. Volgens de Cubaanse reg*- ringspers zijn er zes Amerikv nen aangehouden toen dj trachtten in de provincie Piner del Rio aan land te gaan. Zij waren met een jacht en gooiden wapens over boord bij de na dering van de Cubaanse kosi- wacht. De bijna 4.000 Cubanen, öie werken op de Amerikaanse ma rinebasis te Guantanama in Oost-Cuba moeten zich op last van de Cubaanse regering ie het bezit stellen van een spe ciale vergunning. Zij moeten daarbij een beëdigde verklaring betreffende hun inkömen over leggen. De Cubaanse regering wil hiermee een eind maken aan de deviezensmokkel. Noordstraat 84-80 Tel. 2573 - Terneuzen De premier van de voorlopige regering van de republiek Al- gerië, Ferhat Abbas, heeft te genover een verslaggever van het Belgische persbureau Belga verklaard dat terugktrekking van de Franse troepen de be langrijkste voorwaarde voor het houden van vrije verkiezingen in Algerië zijn. Onderhandelingen tussen Frankrijk en de opstandelingen regering dienen zich te beper ken tot het „definieren van de garanties" voor de vrijheid van de verkiezingen. „De onderhan delingen die de voorlopige re gering Frankrijk heeft aangebo den zijn wellicht de laatste kans op een vreedzame regeling van het probleem." Wanneer de on derhandelingen mislukken zal de strijd nog harder worden voortgezet. De Amerikaanse arts Dooley, die door zijn zorgen voor de ar men in Laos een bijna legendari sche figuur in de ogen van de Amerikanen is geworden, is woensdagavond in een zieken huis te New York overleden. Hij is 34 jaar gewovGen. Dooley is tijdens de Indochine- se oorlog naar Laos gegaan waar hij zich na het staken van het vuren wijdde aan de op richting van ziekenhuizen. In 1959 keerde hij naar de Ver. Staten terug om te worden ge opereerd aan kanker, maar het bleek dat hij ongeneeslijk ziek was en maar anderhalf jaar meer te leven had. Hoewel hij hiervan op de hoogte was en ernstig leed aan zijn ziekte, keerde hij terug naar het dorpsziekenhuis te Moe- ang Sing aan de grens met Chi na. In december van vorig jaar werd hij in een ziekenhuis te New York opgenomen Hij overleed de dag na zijn verjaardag. President Eisenho wer had hem op die dag een telegram gezonden waarin hij uiting gaf aan zijn grote waar dering voor datgene wat de arts Briefkaarten, die „Verenigd verzet 19401945" uitgeeft en door het publiek verzonden kunnen worden aan het bureau van bondskanselier Adenauer te Bonn, worden door de Neder landse P. T. T. niet naar West- Duitsland doorgezonden, doch aan de afzenders geretourneerd. Van de zijde van de P. T. T. is medegedeeld dat artikel 60 van het wereldpostverdrag ver biedt om dingen te versturen, die krachtens de interne wetge ving van het betrokken land, verboden zijn. Aangenomen wordt dat naar Duitse normen de tekst van deze briefkaart be ledigend is en de kaarten daar om door de Westduitse P. T. T. worden geweigerd. in zo weinig jaren heeft kunnen doen voor het welzijn van afge legen wonende mensen. Dooley heeft in Laos vier zie kenhuizen opgericht en was van plan er nog vijf te stichten, niet alleen in Laos maar ook in Cam bodja en Afghanistan. Hij schreef het boek „Deliver us from Devil" dat grote opgang maakte. Van de opbrengst van dit boek stichtte hij een klein ziekenhuis te Nam Tha. In de Cubaanse hoofdstad is dinsdagavond een demonstratie gehouden voor het kantoor van de genationaliseerde elektrici teitsmaatschappij, waarbjj werd geprotesteerd tegen het ontslag van personeel alsook tegen be paalde aspecten van de politiek der Cubaanse regering. Er na men ongeveer tweehonderd men sen aan deel. Eén groepje be togers voerde een plakkaat mee met het opschrift: „Wij veroor delen de executies". Dinsdag werden 400 personeels leden van de elektriciteitsmaat schappij ontslagen, in verband met een conflict in het bestuur van hun vakbond, als gevolg waarvan de secretaris-generaal van deze bond, Amaury Fragi- nals, moest aftreden. Naar aan leiding van dit conflict had in de bond onder de leden een „zuive ring" plaats, die zich vervolgens uitstrekte tot het ontslag van personeel bij de maatschappij. Drie directeuren van de thans genationaliseerde elek triciteitsmaatschappij zijn woensdagochtend gefusilleerd. Zij waren door een revolutki nair tribunaal schuldig bevon den aan de sabotage ten ge volge waarvan een groot deel van Havanna op 30 november zonder stroom kwam.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1