Terneuzen bouwt aan zijn toekomst Pagina 2 DE V R 1.1 E ZEEUW Donderdag 19 januari 1961; Belangrijke werken wachten hedenavond op de beslissing van de Raad Onderzoek naar gepremieerde spaarregeling voor kandidaat ondernemers RENAULT VERMINDERT DE PRODUKTIE Nazibeul ter dood veroordeeld MEDEWERKSTER VAN PASTERNAK VEROORDEELD STEVENSON VOOR DE SENAATSCOMMISSIE EL SALVADOR en CUBA SPOOR VAN „ZWIJNDRECHTS HEERTJE" GEVONDEN Harrv Mooten heeft zijn accordeon terug Binnenlands nieuws I Provinc NEHROE OVER SPIONAGE EN CONFLICT MET CHINA waarnemenc Op de agenda van de heden avond te houden vergadering staan drie punten, die van het grootste belang geacht mogen worden voor de verdere ontwik keling van Terneuzen. Wij doelen hiermede op de goedkeuring van de aankoop van gronden, benodigd voor de nood zakelijke uitbreiding van het in dustrieterrein, daar op het reeds in exploitatie zijnde terrein voor klein-industrie vrijwel geen per celen meer beschikbaar zijn. Het tweede belangrijke punt der raadsagenda is de bouw van een modern zwembad gelegen nabij de oesterputen, met annex een recreatie oord aan de Schel de, welke beide werken een at tractie zullen worden voor de bewoners van Terneuzen en verre omgeving en voor het be vorderen van het vreemdelingen verkeer, speciaal onze Zuider buren. Na al die jaren van afwachten, teleurstellingen en hopen op een nieuw zwembad, dat Terneuzen zo hard nodig heeft, klinkt het bijna onwezenlijk dat deze plan nen van een verre plotseling naar een zeer nabije toekomst zijn teruggeschoven. Maar het getij is ten gunste ge keerd en het ziet er wel naar uit dat de plannen doorgang zul len vinden. Als de raad voor de bouw de nodige gelden zal heb ben gevoteerd, zal hoogstwaar schijnlijk nog dit voorjaar de werkzaamheden een aanvang kunnen nemen en dan mag ver wacht worden dat het zwembad het volgende jaar klaar zal zijn. Lange duur. Reeds kort na de bevrijding werd over de bouw van een nieuw zwembad gesproken, maar ondanks alle pogingen bleef het daarbij. Er zijn in de loop der jaren zelfs nog pogingen onder nomen een loterij op touw te zet ten, maar ook deze mislukten. Al die tijd hebben de duizenden zwemlustigen zich met de Schel de en de dijken moeten tevreden stellen. Een toestand die ten enenmale ongewenst moet wor den geacht. Maar zij waren al blij dat zij iets hadden. Het zwembad aan de West- sluis, dat tengevolge van de ka naalplannen zal moeten verdwij nen, voldeed al lang niet meer. Een slechts geringe verbetering kwam toen de gemeente zorgde voor de allernodigste herstellin gen en hoewei het water regel matig werd ververst, het bleef kanaalwater en niet ideaal om er in te zwemmen. Eisen. Het laatste van de verschillen de plannen kwam op ongeveer één miljoen gulden, maar ook daarop is nog moeten bezuinigd worden. Het verdiepings-hoofd- gebouw en het restaurant zullen aanvankelijk niet worden ge bouwd. Wèl komt er een hoofdbassin met zes banen dat aan de wed- strijdeisen voldoet. Het wordt 50 meter lang en 22 meter breed. Er komen in dit bad twee spring planken op 3 en op 1 m hoogte. Het tweede bad krijgt een lengte van 39 meter en een breedte van 26 meter en wordt 1.50 m diep. Een kleuterbad, 17 meter lang en op de grootste breedte 16 m 20 tot 40 cm diep komt in één der hoeken van het aan te leg gen recreatiegedeelte. In dit bad zal ook een fontein worden ge plaatst. Tenslotte wordt daar naast een speelgelegenheid aan gelegd met daarnaast een lig- weide en een uitgebreide kleed- accomodatie met wisselboxen. Als derde belangrijk agenda punt noemen wij de sanerings plannen voor het stadsgedeelte gelegen tussen de Rosegracht - Oostkant - Oostelijk Bolwerk - Van Steenbergenlaan en Axelse- straat (noordelijk gedeelte), het zgn. „Java", waardoor wederom een stadsgedeelte zal verdwijnen dat herinnerde aan lang ver vlogen tijden, toen Terneuzen nog bekend stond als vesting stad, omgeven door zijn prach tige vestingwallen, welke zijn op geofferd toen de eerste tekenen zich begonnen te vertonen van de stadsontwikkeling, die zich later in een steeds sneller tempo zou voortzetten, waardoor een oud-ingezetene, die in een tijd vak van slechts een halve eeuw Terneuzen niet meer had bezocht, zijn handen in elkaar zou slaan en zijn geboortestad niet meer zou herkennen, en bij goedkeu ring door de gemeenteraad van de saneringsplannen weldra te vergeefs zal zoeken naar het stadsgedeelte, dat bekend stond onder de naam „Java". de toelichtingen. Wij laten thans volgen de door het college van B. en W. aan de leden van de gemeenteraad ver strekte toelichtingen op boven staande hoogst belangrijke wer ken, waarvan de algemene ver wachting is dat de leden van de gemeenteraad hun goedkeuring er aan zullen hechten, want een levende stad bouwt aan haar toe komst. Uitbreidingsplan industrie terrein Oostelijke kanaal- arm. Op 1 september 14. werd door de Raad besloten tot vaststel ling van het partieel uitbrei dingsplan in hoofdzaak „Indu strieterrein Oostelijke kanaal oever". Als onderdeel hiervan is thans door het college van B. en W. opgezet een uitvoerings. en ex ploitatieplan, hetwelk een opper vlakte omvat van ruim 29 ha. Het betreft hier het restant ge legen tussen Baandijk en Indu strieweg en een gedeelte ten zui den van de Baandijk, in de breedte lopende van de Hogen- rijk tot de spoorlijn. Dit plan ligt met uitvoerige tekeningen en berekeningen bij de stukken ter inzage. Wanneer de Raad met het plan akkoord kan gaan, is het in de eerste plaats van belang, dat daarover overeenstemming wordt verkregen met de minister van Economische Zaken. Inge volge de Prijsreductieregeling voor industrieterreinen zal n.l. aan deze gemeente, wanneer zij gemeentelijk industrieterrein, daartoe aangewezen in overeen stemming met genoemde minis ter, verkoopt, verhuurt, of in erf pacht uitgeeft, uit 's Rijks kas 50 van de door genoemde mi nister goedgekeurde koopprijs, onderscheidenlijk van de gekapi taliseerde huurprijs of erfpachts canon, worden betaald, indien daarop een industriegebouw wordt gesticht, met dien ver stande dat op zijn hoogst een terrein van vijf maal de te be bouwen grondoppervlakte voor prijsreductie in aanmerking komt. In de 7e industrialisatienota zijn met betrekking tot het voor dragen van een gemeentelijk in dustrieterrein als bovenvermeld nadere richtlijnen gesteld. Deze richtlijnen behelzen de regeling van de industriële bestemming van de gronden in een uitbrei dingsplan, de eigendomsverkrij ging daarvan door de gemeente, de vaststelling van een uitvoe rings- en exploitatieplan en zijn goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Inzake de eigendomsverkrij- ging zijn door het college van B. en W. inmiddels de nodige voorbereidingen getroffen. Met het grootste gedeelte van de eigenaren en /of gebruikers kon reeds overeenstemming worden bereikt binnen het raam van de schattingen. Met enkele zijn nog onderhandelingen lopende. Met de uitvoering van het plan is in totaal gemoeid een bedrag van 1.654.100,Deze kosten dienen bij het geldende systeem door de gemeente te worden voorgefinancierd. B. en W. ont veinzen zich niet, dat dit een zware financiële last betekent, temeer nu ingevolge vorenge noemde regeling de prijsreductie eerst achteraf wordt verleend bij verkoop, verhuur of uitgifte in erfpacht. Wil de gemeente echter gereed zijn om industrieën aan te trek ken, dan is het, teneinde het kli maat daarvoor zo gunstig moge lijk te maken, noodzakelijk dat bouwrijpe terreinen aangeboden kunnen worden. Daarbij dient nog opgemerkt te worden, dat het bestaande ter rein voor klein-industrie op en kele kleine percelen na is volge bouwd. Het is dan ook gewenst over eventuele financiële bezwa ren heen te stappen en terzake de cost vóór de baet te laten gaan. Overigens ligt het in de bedoeling de gronden in het plan, welke niet direct nodig zijn, eventueel in gebruik te doen blij ven bij de eigenaars en/of ge bruikers. zodat de rentelast be perkt blijft. Het Schclde-zwembad. Met voldoening delen B. en W. mede, dat de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid bij zijn schrijven van 6 januari 1961 in de aanleg van het zwembad oesterputten in beginsel een bij drage heeft toegezegd van ten hoogste ƒ285.000. Met dit bericht, aldus het collo ge van B. en W., is een periode afgesloten van jarenlange onder handelingen, welke over de bouw van het zwembad zijn gevoerd. Het zou het college te ver voeren in dit bestek een overzicht te geven van de geschiedenis en de moeilijkheden met betrekking tot de voorbereidingen van dit pro ject. B. en W. hopen hier nog nadgr op terug te komen wan neer de eerste paal in de grond zal gaan. Hiervoren is opzettelijk gespro ken van het afsluiten van een periode en nog niet van een vol dongen feit, want hoewei ener zijds er voldoende redenen aan wezig zijn tot vreugde over dit prachtige resultaat, dient men anderzijds toch nog enige reserve in acht te nemen. Het is n.l. zó, dat aan genoemde toezegging de voorwaarde is verbonden, dat de financiering van de totale inves tering en van de exploitatie ver zekerd zal zijn. Wat de investering betreft, al dus de minister, zal deze finan ciering, wanneer de werkelijke uitkomsten niet al te zeer van de ramingen afwijken, door de nog toe te kennen R. A. W.-sub sidie dn hierboven in het uitzicht gestelde bijdrage en een door de gemeente te sluiten geldlening verzekerd zijn. Een en ander komt er op neer, dat nog door de gemeente te fi nancieren valt een bedrag van circa ƒ325 000. Een aan de hand vafi deze investering opgestelde exploitatie-begroting geeft een jaarlijks tekort aan van circa 22.000. In dit verband zij opgemerkt, dat blijkens circulaire d.do. 25 oktober 1960, le afd. no. 2400/34, van Gedep. Staten van Zeeland, de mogelijkheid bestaat voor kerngemeenten een herziening van de algemene uitkering uit het gemeentefonds te verkrijgen naar gelang van de behoefte aan middelen voor objecten zoals een zwembad. Resumerende zij tenslotte nog gesteld, dat vóór met de bouw van het zwembad kan worden begonnen, nog vereist is de defi nitieve toezegging van de R- A. W.-subsidie (binnenkort te ver wachten), de verzekering van de financiering van de investering en de z.g. openstelling van het object door de Rijksdienst voor de Aanvullende Werkgelegen heid, Directie voor de Arbeids voorziening, te 's-Gravenhage. Aansluitend op het reeds door de gemeenteraad d.do 21 nov. 1952 genomen besluit tot het aan leggen van een zwembad-complex in de oesterputten en tot het geven van opdracht aan een zwembaddeskundige tot het uit werken van de plannen terzake, gevolgd door het besluit van de Raad ddo 22 dec. 1955 tot het besteksklaarmaken daarvan, stel len B. en W. thans voor tot uit voering van het door het Archi tectenbureau Wesselo en Van Voorst te Bussum ontworpen plan voor de bouw van een zwembad over te gaan en daarvoor de no dige gelden te voteren, een en ander overeenkomstig het bij de raadsstukken ter inzage liggen de bestek met tekeningen, kos ten- en exploitatie-begroting. Het saneringsplan. Het college van B. en W. deelt mede, dat het besluit van de ge meenteraad van 10 april 1946, ge wijzigd ddo 3 juni 1948, goedge keurd door Gedep. Staten van Zeeland, resp. 31 oktober 1947 en 15 oktober 1948, werden vastge steld voorschriften als bedoeld in artikel 43 van de Woningwet (saneringsplan). De bedoeling van dit sanerings plan is om orde te scheppen in de oude stadskern, waarbij vele woningen zonder voldoende erf en met onvoldoende toetreding van licht en lucht vervangen zou den moeten worden. Ook het stratennet, dat waarschijnlijk het historische beloop van dijken en wegen had gevolgd en daardoor zeer onoverzichtelijk was gewor den, diende aangepast te worden aan het moderne verkeer. Zonder dadelijk in omvangrijke onteigeningen te vervallen, had men in de eerste plaats voor ogen om op passieve wijze elke verde re vergroeiing van het stads lichaam tegen te gaan, zonder dat de gemeente voor buiten sporige uitgaven geplaatst zou worden. Verwacht werd, dat in een tijd bestek van 20 tot 30 jaar reeds veel ten goede zou zijn gekeerd. Waren de verwachtingen dus bij de aanvang nogal hoog ge spannen, nu, na ruim 13 jaar praktijk, kan men helaas niet zeg gen, dat het plan aan het gestel de doel heeft beantwoord. Behoudens enkele verkeersver- beteringen, welke zonder dé aan wezigheid van het plan evengoed uitgevoerd hadden kunnen wor den, is er van een verbetering van het stratenstramien weinig terecht gekomen. Evenzo is het gegaan met de herordening van de bebouwing. Wel werden regel matig woningen, die voor sane ring in aanmerking kwamen, on bewoonbaar verklaard en/of aan gekocht. doch dit moest wegens het ontbreken van de financie ringsmiddelen op zó bescheiden schaal geschieden, dat van een overgang van het passieve plan in een actief stadium geen spra ke kon zijn. Verder ondervonden zowel de Raad als het college van B. en W. de nodige moeilijkheden bij de toepassing van de overgangs bepalingen, speciaal wat betreft de ontheffingsmogelijkheden neergelegd in de eerste twee leden van artikel 14, waarbij aan het college van B- en W. de bevoegd heid is verleend in bijzondere ge vallen toe te staan, dat ten tijde van de vaststelling der regeling bestaande gebouwen geheel of gedeeltelijk werden vervangen of vernieuwd ook ai worden de af wijkingen van deze regeling ver groot. Betrekkelijk veelvuldig werd een beroep gedaan op deze bepaling. Teneinde de realisatie van het plan voor de toekomst niet in ge vaar te brengen, werd, naast de ontheffing (bouwvergunning) steeds een verklaring van belang hebbenden geëist, dat men later bij effectuering van het plan ge noegen zou nemen met de waar de van het pand vóór de ver bouwing. Gebleken is, dat de rechtskracht van een dergelijke verklaring du bietis moet worden geacht, zodat het vrijwel zeker is. dat bij ont eigening de hogere waarde zal moeten worden uitgekeerd. Alleen al uit dien hoofde is het dus noodzakelijk de nodige voor zichtigheid tc betrachten bij het hanteren van de overgangsbepa lingen. Dc/o opgedane ervaringen heb ben bij het college van B. en W de vraag doen rijzen of bet voort bestaan van het saneringsplan in zijn huidige vorm wel wenselijk is. Gelet op de hiervoren ge 'schetste moeilijkheden en mede gelet op de verstarring, welke in zekere zin door het plan is ont staan, zijn B. en W. niet dan na ampele overweging tot de conclusie gekomen, dat deze vraag in ontkennende zin dient te worden beantwoord. Is er dus enerzijds alles voor te zeggen om het huidige passieve plan in te trekken, anderzijds is het naar de mening van B. en W. gewenst om mogelijkheden na te gaan bepaalde gedeelten van de oude stad, maar dan in de vorm van een actief plan, te saneren. Voortbouwende op deze gedach- tengang komt in de eerste plaats de vraag aan de orde, welke con sequenties de intrekking van het saneringsplan kan geven. Indien hiertoe zonder meer zou worden overgegaan, zou men in het oude stadsgedeelte practisch vrij zijn om naar eigen goeddun ken te bouwen. Dit is een minder gewenste toestand. B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat intrek king van het plan incidenteel ge paard zal moeten gaan met het vaststellen van bijzondere rooi lijnen. een en ander met toepas sing van art. 2 van de Woning wet- In de tweede plaats kan men zich afvragen, waar met de actieve sanering een begin te maken. Zoals ook reeds in het bestaan de saneringsplan gedacht, komt hier, volgens B. en W., het eerst in aanmerking de buurtschap ..Java", voor wat betreft het oude gedeelte. Dit is wel het gedeelte waar. binnen het raam van de middelen, op verantwoorde wijze een begin gemaakt zal kunnen worden met krotopruiming en vervangende woningbouw. Wanneer de Raad zich hiermee zou kunnen verenigen, stellen B. en W. zich voor in genoemde buurt een woningenquête te hou den, gericht op krotopruiming. Na deze enquête zou nader be keken kunnen worden op welke wijze tot onbewoonbaarverkla ring, ontruiming en plaatsver vangende bouw zou kunnen wor den overgegaan. In het raam van de maatregelen voor het oude stadsgedeelte zou den B. en W. vervolgens willen begrijpen, behalve het oude ge deelte van het Java, de wfjk in gesloten door de Rosegracht, Oostkant, Oostelijk Bolwerk, Van Steenbergenlaan en Axelsestraat (noordelijk ged.). B. en W. stellen zich voor dit ge deelte in de naaste toekomst na der stedebouwkundig te regelen door wijziging van het bestaan de partiële uitbreidingsplan in onderdelen „Oostelijk Bolwerk", waarmede dan tevens één geheel verkregen zal worden met het plan Van SteenbergenlaanOes terputten- Teneinde reeds thans ter plaat se regelend te kunnen optreden, is het volgens B. en W. gewenst met toepassing van art. 36, 4e lid, van de Woningwet te bepalen, dat de vaststelling van een derge lijk plan een wijziging van be stemming te geven aan de com plexen van de Woningbouwver eniging „Werkmansbelang". doch deze wel ter wille van de volledig heid in het plan op te nemen. Tenslotte is er de vraag (ook reeds meermalen in een raads vergadering aan de orde gesteld), welke stedebouwkundige met het ontwerpen van de onderhavige plannen belast moet worden. Het ontwerpen van de uitbrei dingsplannen dezer gemeente is opgedragen aan het Architecten bureau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz te Rotterdam. Het aan trekken van een ander bureau, tot gevolg hebbende dat twee des kundigen in een betrekkelijk kleine gemeente zullen moeten gaan samenwerken, kan, aldus het college van B. en W., gemak kelijk tot ernstige moeilijkheden aanleiding geven. Het zal immers voor een goede stedebouwkundi ge ontwikkeling noodzakelijk zijn dat er een zekere harmonie ont staat tussen de plannen voor de oude en de nieuwe stad. In het licht van de gegeven situ atie menen B. en W. er daarom de voorkeur aan te moeten geven dat ook voor de stadssanering e.d. met genoemd architectenbureau in zee wordt gegaan, temeer nu de opzet van de nieuwe uitbrei dingsplannen geënt is op bepaal de gedachten met betrekking tot deze stadssanering. Teneinde een en ander voort gang te kunnen doen vinden, menen B. en W. thans reeds, zulks na overleg met de hoofdinge nieur-directeur van de Volkshuis vesting en de Bouwnijverheid te Middelburg, in overweging te moeten geven en het desbetref fend besluit te nemen. De raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft in zijn woens dag in het gebouw van de so ciaal-economische raad in Den Haag gehouden vergadering be sloten een commissie in te stel len die zal nagaan of er moge lijkheden zijn een spaarfonds te verbinden aan een opleiding tot ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Uit de discussie over een voorstel daartoe van het presidium van de raad bleek o.m., dat de gedachten voor het oprichten van 'n dergelijk fonds zijn uitgewerkt door de directeur van het algemeen waarborg fonds, de heer H. Post. Het schijnt de bedoeling te zijn, indien de commissie tot de conclusie komt dat een spaar fonds te verwezenlijken is, een gepremieerde spaarregeling op te zetten. Jonge ondernemers kunnen op die wijze financiële steun krijgen bi, de vestiging. Blijkens een toelichting tot het voorstel van het presidium om een commissie voor dit vraag stuk in te stellen, is de gedachte aan de instelling van een „per spectieffonds" bij herhaling in de middenstandspers en in de kring van de organisaties be sproken. Van de zijde van de centrale van overleg van de mid- denstandsvakcentraien werd ook een verzoek ontvangen te komen tot de instelling van een com missie voor dit doel. Het lid van de raad de heer F. D Bastet (Kon. Ned. Midden standsbond) verklaarde nog nim mer van het ..perspectieffonds" te hebben gehoord. Hij was er voor, in tegenstelling tot de heer p. J. de Kruif (Ned. Verbond van Middenstandsvereniging) de op dracht aan de commissie zo vaag mogelijk te houden. De heer De Kruif zou gaarne in de opdracht uitgedrukt hebben gezien dat het spaarfonds ten goede moet komen van jonge ondernemers die inderdaad zich gaan vesti gen. Be voorzitter van de raad, di mr A. F. H. C. Schrijvers, merkte op. dat dit een begin van uitwerking van de opdracht is. Het leek hem beter de commis sie aan het werk te zetten. Hij nam een suggestie van de heer Bastet over de commissie kennis te doen nemen van de opmerkin gen die in de raad over dit on derwerp zijn gemaakt. Op een vraag van de heer De Kruif naar de identiteit van en kele personen die voor het lid maatschap der commissie wer den voorgedragen, deelde de voorzitter mede dat een. van de personen waarover de heer De Kruif graag iets naders zou wil len weten, uit de kring van de heer De Kruif zelf voortkomt. Toen het gelach van de leden van de raad over deze. medede ling enigszins was verstomd, merkte drs K. A. J. M. Samson nóg óp dat die betrokkene voor het N.V.M. zitting heeft in het bestuur van het algemeen waar borgfonds. De heer De Kruif kon voor zijn voorstel, om de opdracht aan de commissie scherper te omlijnen, niet voldoende steun vinden, zo dat het niet in behandeling kon worden genomen. De Franse automobielmaat- schappij regie Renault heeft de produktie verder beperkt in ver band met de sombere vooruit zichten voor de uitvoer en om dat de binnenlandse vraag is verminderd. In de komende weken zal enkele dagen per week niet gewerkt worden, maar de arbeiders zullen voor die dagen vijftig procent van hun loon ontvangen. Het is, naar de maatschappij mede deelde, gebleken dat het ontslag van ongeveer drieduizend ar beiders in oktober j.l. als gevolg van de scherpe daling van de verkopen niet voldoende is ge weest; er moesten dus nieuwe maatregelen worden getroffen. Volgens voorlopige ramingen heeft Renault in 1960 559.135 wagens geproduceerd tegen 515.119 in het voorafgaande jaar. De omzet nam toe van 3,13 miljard Nf tot 3.3 miljard Nf. De investeringen beliepen het afgelopen jaar 215 miljoen Nf in vergelijking met 198 mil joen in 1959. Uitgevoerd werden in 1960 296.000 wagens tegen 305.000 in het jaar ervoor; de moeilijkhe den bij de uitvoer hebben zich pas in de laatste maanden van het jaar ten volle doen gelden. Volgens gewoonlijk goedinge- lichte kringen zal Renault bin nenkort de produktie ter hand nemen van een nieuwe kleine auto met een motor van drie pk en voorwielaandrijving, wel ke tegen een lage prijs in de verkoop zal worden gebracht en die bedoeld is als concur rent van de Citroën 2CV, de Engelse baby-Austin en de Ita liaanse baby-Fiat. Ook wordt gezegd dat Citroën zal overgaan tot de produktie van een wagen, aangedreven door een motor van drie pk, welke de verbeter de versie zal zijn van de huidi ge 2CV. Een rechtbank in Warschau heeft een vroegere Duitse poli tieman, Teodor Eschner, we gens het vermoorden en mis handelen van Polen, in het bij zonder Joden, ter dood veroor deeld. Eschn.er stond tijdens de bezetting bekend als „Qloedige Tadek".' aldus bericht het Pool se persagentschap P. A. P. David Floyd, speciale corres pondent voor communistische aangelegenheden van de „Daily Telegraph" meldt dat Olga Ivins- kaja, een nauwe medewerkst r van de kortgeleden overleden Russische schrijver Boris Paster nak, tot acht jaar internering in een Russisch concentratiekamp is veroorc'.eld. Volgens Floyd werd zij in aug. 1960, drie maanden na het over lijden van Pasternak, gearres teerd. Twee weken later werd ook haar met een Fransman ver loofde dochter Irina gearresteerd en tot drie jaar internering in een concentratiekamp veroor deeld. Een Sowjetrussische functiona ris heeft deze week verklaard dat mevrouw Ivinskaja werd ver oordeeld omdat zij werk van stu denten van de universiteit van Moskou als haar eigen werk zou hebben verkocht. Volgens Floyd is deze beschuldiging vals. De nieuwe vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Adlai Steven son, heeft woensdag in de Se naatscommissie voor Buitenland se Zaken verklaard dat de toela ting van communistisch China tot de volkerenorganisatie „on vermijdelijk dreigt te worden". Hij voegde hier aan toe dat men zich niet moet voorstellen dat door deze toelating de situatie zal verbeteren. Stevenson werd evenals de an dere door Kennedy benoemde leden van zijn regering door de commissie gehoord omtrent zijn politieke inzichten. Z.i. vormen de Verenigde Na ties de beste hoop voor het be reiken van een vrede die over eenstemt met de verlangens van „vrije mensen waar ook ter we reld". De commisie van Buitenlandse Zaken uit de Amerikaanse Se naat heeft woensdagavond de be noeming van Stevenson tot ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties met algemene stemmen goedgekeurd. Vrijdag zal de Ka mer van Afgevaardigden waar schijnlijk het voorbeeld van de Senaatscommissie volgen. De voorzitter van de commis sie, William Fullbright, ver klaarde na de uiteenzetting van Stevenson over zijn politieke in zichten dat de nieuwe V. N.-ver- tegenwoordiger geheel voor zijn taak berekend is. De regering van El Salvador heeft de ambassadeur in Ha vanna voor overleg teruggeroe pen. Men verwacht dat Hondu ras het voorbeeld van El Salva dor zal volgen. De Hondurese minister van Buitenlandse Za ken, Andres Alavarado-Puerto, heeft de afgelopen dag in San Salvador besprekingen gevoerd en is dinsdag naar zijn land te ruggekeerd. De auto, waarmee de Zwijn- drechtse meubelhandelaar J. B. K., bekend onder de naam van „Zwijndrechtse heertje", de wijk heeft genomen, is in Quepast. enkele kilometers voorbij Brus sel, gevonden. De wagen had een in elkaar gereden versnellings bak. De Zwijndrechtse politie werd gewaarschuwd door de Ne derlandse ambassade. Men ver moedt dat K. de wijk heeft ge nomen naar Frankrijk. Veertien dagen geleden had hij de wagen gebuurd bij een gara gehouder in Zwijndrecht. Toen hij niét op de afgesproken tijd was teruggekomen, waarschuw de de eigenaar de politie. Op last van de officier van justitie wordt er voortdurend gezocht naar de man. die enkele jaren geleden tot 2% jaar gevangenis straf is veroordeeld wegens ma nipulaties met geleend geld tot een bedrag van een half miljoen gulden. K. was voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Hij wordt er van verdacht zijn nieuwe werkgever, een handelaar in mu ziekautomaten, te hebben opge licht. De accordeon, die zondag avond in Amsterdam is gesto len uit een in de Tesselschade- straat geparkeerd staande auto, is terug bij zijn eigenaar. Gisteravond half zes werd de accordeonist Harry Mooten op gebeld door iemand, die smeek te hem niet te verraden als hij het instrument zou terugbren- een. Nadat de heer Mooten. die zeer verheugd was zijn kostba re instrument weer in bezit te krijgen, deze toezegging had ge daan, werd hem de accordeon anderhalf uur later aan zijn huis op de Admiralengracht persoonlijk overhandigd. De „eerlijke" (dief(ven) had(den) in de mening verkeerd, dat de accordeonkoffer, die er uit ziet als een gewone koffer, een ge heel andere inhoud bevatte. In verband met de omstan digheid dat in Amsterdam veel vuldig ontvreemdingen uit ge parkeerde auto's worden aan gegeven, zet de politie het on derzoek naar de diefstal van de accordeon voort zonder enige medewerking overigens van de gelukkige Harry Mooten. 13-JARIGE JONGEN VERONGELUKT Doordat een open zwaaiend autoportier hem raakte, kwam de 13-jarige jongen A. H. Vonkj I uit de De la Reijstraat in Rot. terdam, gistermorgen met zijn fiets te vallen. Op dat moment I kwam er juist een vrachtwagen aan en de aanhangwagen daar van overreed de jongen. Hij moei op slag gedood zijn. Het ongeluk gebeurde op de Putselaan in Rotterdam—Zuid. OPPERMAN VALT VAN TIEN METER HOGE STEIGER De 35-jarige opperman H. T. A. Lindeman uit Amsterdam is I gistermiddag van een tien me ter hoge steiger bij een bouw. werk aan de Van Boshuizen-1 straat in Amsterdam gevallen. Met ernstige verwondingen I werd hij naar het Weesperplein-1 ziekenhuis overgebracht. De opperman was bezig met I het losmaken van een naar bo-1 ven gehesen kruiwagen, waar bij een bevestigingshaak van de I steiger brak, waarna de steigei instortte. JEUGDIGE AANRANDER GEARRESTEERD De politie te Achteveld heef! I een 16-jarige jongen uit Ha- mersveld gearresteerd die er van verdacht wordt zich aan aan randing te hebben schuldig ge-1 maakt. De jongen heeft bekend eenl 29-jarig meisje uit Achteveld te hebben aangerand. Op een on-[ verlichte straat heeft hij het I meisje van de fiets gesleurd er.1 bij de keel gegrepen, maar het meisje verweerde zich hierbij zo krachtig dat hij op de vlucht sloeg. De jongen is voor de kinder rechter geleid en ingesloten. JONGEN BIJ SCHAATSENRIJDEN VERDRONKEN Woensdagmiddag is in IJssel- muiden de 12-jarige A. de Groot bij het schaatsenrijden verdron ken. De jongen had zich op eer. diepe kolk gewaagd waarop slechts een dun laagje ijs lag. Reddingspogingen mochten niet I meer baten. „GERJO" GELICHT Om twaalf uur woensdagmid dag is het gezonken grindschip11 „Gerjo" (129 ton), dat in de Maas was gezonken, gelicht. Het schip J zonk vijftien dagen geleden na een aanvaring met een leeg op- varende Kempenaar, de „Sjou- i wer 2" (418 ton) op het momentI dat het de sluis van Panheel wil-l' de binnenvaren. Rijkswaterstaat! heeft nadien verscheiden» pa; gen gedaan het schip te lichten De schipper, de 43-jarige H. Hey man uit Panheel, is bij het onge val verdronken en niet gevon den. Gisteren bleek, dat het stof- I felijk overschot zich ook niet ir j de kajuit bevond. De vrouw var j de schipper en beide kinderer 1 konden bij het ongeluk op 3 jan I ternauwernood uit het watei 1 worden opgepikt en gered. BEROOFSTER GEARRESTEERD De 28-jarige mej. C. van der S. uit Rotterdam is gearresteerd. I verdacht van beroving van een S 32-jarige chauffeur. Als een ze- 9 kere Toos had zij zich aan heml bekenI gemaakt in een café. Zei waren op stap gegaan in een 3 taxi, en overgestapt op de auto van de chauffeur. Toen zij met a een smoesje de wagen even ver-I liet en niet meer terug kwam.| controleerde de man zijn bezit tingen.. Zijn portemonnaie metl 300,was verdwenen. AUTO GESLOOPT In het donker schoof een 30-8 jarige Rotterdammer dezer da-I gen in zijn auto, die hij ruim eer week geleden op een parkeerter rein in de stad had gezet. Hi; wilde het stuurwiel vatten, maaij greep in het niet.... Bij eer verdere inspectie bleken ook alle I instrumenten van het dashboard! verdwenen te zijn. Zelfs de mo-| tor was uit de auto gesloopt. Premier Nehroe van India heeft woensdag op een persei forentie in Nieuw-Delhi ver klaard, dat bepaalde buitenland se diplomatieke missies betrok ken zijn geweest bij de spionage activiteit, die men enige tijd ge leden in India op het spoor is gekomen en die in december ge leid hebben tot de arrestatie var enkele Indische ambtenaren Nehroe wilde niet zeggen o" I welke buitenlandse missies W hier gaat. Wei zei hij dat de splonag1' niet van veel betekenis is fe' weest. Enkele klerken hadder papieren van weinig belang F geven aan lager personeel vs' de buitenlandse missies. Nehroe ging voorts nog in een verklaring, die premier w! En-Lai van communistisch na zou hebben afgelegd. TOr En-Lai zou gezegd hebben dat regering van India het grens?' schil met China niet wil re?elc' om meer buitenlandse hulp krijgen en de progressieve menten in India in toom te nen houden. Nehroe wees verwijt met kracht van de han» I)fc VEREN IN ZEEL, Het Provinciaal Beste Zeeland heeft de vervo, n de Provinciale Sto di -nsten in Zeeland over kend gemaakt. Het aanta giers en het aantal auto s voord werden met de v sten over de Westerse^ toonden een stijgende daling in 1938, toen de veer-tarieven van kracl]V In 1960 hebben de veer in Zeeland in totaal 1-193 ga gicrs overgezet, dat is cent minder dan het aa 1957 toen de lage tarie vat! kiacht waren In 1 den ln totaal 1-024 04 overgezet tegen 942.022 hetgeen neerkomt op eer yan 9 procent. sluiting vekksk IN APRIL Gedeputeerde Staten land hebben meegedeeld, april kan worden overgf dc sluiting van het Ver Het drie-eilandenplan za realiseerd zijn. Aangenot worden, aldus Ged. Stalt de twee maanden welk' sluiting voorafgaan geei I vaart door het sluitgat t gelijk zal zijn. Voor d< van Veere en Arnemuide de nieuwe haven te Co j beschikbaar zijn. „ZEVIBKL" ZEN TELEGRAM AAN TWEEDE KAME f De vereniging tot bet van de Zeeuwse visserij „Zevibel", welke gevest Goes, heeft een telegra den aan de Tweede K; dit telegram wordt er drongen, voorzieningci fen voor die vissers dit afsluiting van het Vt zullen worden gedupee Er wordt in het tole der meer gezegd. dat lenvissers uit Arnem Veere. in verband met dat zij van Colijnsplaa uitvaren, voorzieningen schepen zullen moeter DE „IBEKIA" WEEI Het 2902 bit. meten landse schip „Iberia" re H. Muller en Co's Tra N.V. te Rotterdam, da ochtend vroeg nabij aan de grond was g woensdagochtend vroe zeven sleepboten bank", „Steenbank", [„Leon Letzer", „Jea 1 „Holland" en „Zeelee vlot gesleept. Aard en omvang va Jiet schip opgelopen s nog niet bekend. I Tijdens de eerste raat ring van Goes in dit dc waarnemend bu van Goes, dr J. W. I woensdagmiddag een i Sproken. I In zijn rede bespra i de bestuurscrisis in d< in het afgelopen jaar waarvan de burgem Zijde werd gesteld ei houders zijn afgetredr I De heer Nooteboorr krisi.- voornamelijk ai ^Benscrisis. „Er is eer geneigdheid vertrouwe ken en men komt er r toe dit vertrouwen op Is het vertrouwen c tnaal geschokt dan is csal: het vertrouwen volledig voor wan plaatszo zei hij. Als belangrijkste o de crisis noemde de 1 boom de chronische van de verantwoordel de verschillende be nen. „Wie in dit opz zonde is, werpe op G Ste steen." De heer Nooteboc de „verschrijvingen" de in die zin, dat pu delen te eigen bate bruikt, maar zag ze kenning van het bud; de raad en van de delijkheid van Ged t toezichthoudend orga door ontstane druk antwoordelijkheid w gemeentc-ambtenarei ven, zodat de debatte I soms het schouwspe! 1 Ven van een discuss tenaren over de hoo leden van het colle In dezelfde lijn praktijk van B. en nemen van besluite verreikende financ Quenties en het doe ven zonder een door de Staten goedgek tingspost. ja zelfs z raad gelegenheid ha over de betreffende ■preken. Spreker zag de g ken als een verkeet t streven van vroe om Goes als ind' een belangrijke pis m het zuidelijke i Deltagebied. Hij achtte de on voor industrialisatie gunstig. Als centra zuid-Beveland hei bijzondere betekei zal bij de ontwik) gemeente rekening den gehouden, ter

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2