Ik PRINSES MARGRIET 18 JAAR Afscheidstoespraak van Eisenhower L Dertig dagen staking in België W eer o verzi cht Het contact tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen Venkoie ZPN- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER DONDERDAG 19 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5194 Teleurgesteld omdat geen ontwapenings-overeenkomst is kunnen sluiten IGDl André Dees morgen wordt kennedy beedigd Crises zullen voortduren De betalingsbalans Het kan vriezen, en het kan dooien r it de leeuw. >ittig en or de keel, an de shag, 6 doden BIJ ontploffing VAN geleid projectiel 'Zacht-bros' BESCHUIT! „VOORLOPIGE REGERING VOOR FRANS-ALGERIE" TWEE KINDEREN BIJ BRAND GEDOOD Vader kon zijn kinderen uit brandende korenschuur niet meer redden Twee kinderen uit het gezin Cats uit Ede, het driejarig jon getje Gerrit en het vierjarig meisje Matje, zijn woensdag in Ede. door brand om het leven ge komen. De kinderen bevonden zich in een grote korenschuur, achter de boerderij van hun va der, de heer J. A. Cats, aan de Inseholerweg. Vermoedelijk heb ben ze daar met lucifers ge speeld. SPAAR- EN REISFONDS „WIJ KOMEN" Luik, Charleroi en Henegouwse centrum laatste bolwerken Aan het werk Postverkeer met en over België weer normaal K. L. M.- GRONDPERSONEEL IN ROME IN STAKING Ben Goerion met vakantie Koningin Juliana zal culturele, adviesraad voor 'iet koninkrijk installeren PRINSES IRENE NAAR GSTAAD Verkeersongelukken door mistbestrijding Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sandé Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum peï advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Tedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. tnun- iions- :kers, vleur- 298.-. *ZICHT STEENBERGENLAAN 27 TERNEUZEN •t en zonder chauffeur President Eisenhower heeft woensdagochtend voor radio en televisie een afscheidstoespraak tot het Amerikaanse volk ge houden. Eisenhower zei „teleurgesteld te zijn dat gedurende zijn acht jarig presidentschap Oost en West er niet in zijn geslaagd een ontwapeningsovereenkoinst te sluiten. Hii sprak de hoop uit dat alle volkeren eens in vrede en rechtvaardigheid kunnen leven. Vrijdag wordt president Ken nedy beëdigd. Eisenhower zei verder, dat ,.de zwakste met dezelfde rechten aan de conferentietafel moet komen als wij. die worden beschermd door onze morele, economischeen militaire kracht. Men kan deze conferentietafel, hoe geschonden floor teleurstellingen dan ook, niet verlaten voor de zekere doodstrijd van het slagveld". Ondanks de tegenslagen van de afgelopen vijftig jaar „zijn de Verenigde Staten de sterk ste en meest producerende mogenheid met de grootste in- vloed ter wereld". „Gelukkig kan ik zeggen dat oorlog is vermeden. Er is steeds voortgang gemaakt naar ons einddoel, maar er moet nog veel worden gedaan. Als ambtloos burger zal ik steeds datgene, hoe weinig ook. blijven doen om dit doel te bereiken". Het streven van V. S. Eisenhower vatte het streven van de Verenigde Staten aldus samen: „Wij bidden dat de vol koren van alle religies, alle ras- sen. alle landen, in hun grote menselijke behoeften zullen wor den voorzien, dat allen die naar I vrijheid verlangen haar geeste lijke zegening mogen ondergaan, dat zij die in vrijheid leven ook begrip zullen hebben voor de zware verantwoordelijkheid, dat allen die ongevoelig zijn voor de noden van anderen menselievend- heid zullen leren, dat de gesels van armoede, ziekten en on wetendheid van deze aarde zul len verdwijnen en dat, in de goedheid der tijden, alle volke ren tesamen zullen komen in een vrede die wordt gegarandeerd door de beslissende kracht van wederzijdse eerbied en liefde". Eisenhower waarschuwde dat dat de crises zullen voort duren, „en bij het beëindigen ervan zal de verleiding blijven bestaan te geloven dat specta culair en kostbaar optreden dc miraculeuze oplossing van alle huidige moeilijkheden kan zijn". „Een grote toeneming van nieuwe elementen in onze ver dediging, ontwikkeling van on realistische programma's om alle moeilijkheden in de landbouw op te lossen, enorme uitbreiding van zuiver wetenschappelijke en toe gepaste research kunnen worden voorgesteld als de enige weg naar het doel dat wij willen be reiken". Maar ieder voorstel moet in het gehele contex van vraagstukken worden bezien: de noodzaak van het handhaven van een even wicht tussen de programma's om het optreden van een vijande lijke, atheïstische ideologie bui ten de Verenigde Staten te niet te doen en om de toekomstige welvaart van het land te ver zekeren. Met betrekking tot de be talingsbalans voorspelde Eisen hower een gematigde stijging van de uitvoer in het begin van dit jaar, voorts een aanzienlijke ver betering in de transacties van het particuliere kapitaal, speciaal aangaande die, welke over korte termijn worden uitgevoerd. De president voorzag verder een verlaging van de rechtstreek se Amerikaanse beleggingen in het buitenland en het aantrek ken van een groter aantal aan delen naar de Amerikaanse markt, zulks als gevolg van een vooruitgang in de Amerikaanse binnenlandse economie. (Adv.) Juist bij die telkens optredende tempe ratuurswisselingen kan Uw sluimeren de reumatiek en lendenpijn onver wachts in alle hevigheid weer oplaaien. Wrijf Uw pijnen weg. Uw spieren weer soepel en Uw gewrichten weer lenig met de beroemde Kloosterbalsem (Akker- Balsem), waarvan al drie geslachten zeggen: ..Geen goud zo goed." VI er plastic; meer i voor uw gulden! RT DE KWALITEIT Dinsdag is in Ouidad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaan se Republiek, vernomen dat zes personen werden gedood en acht gewond bij een proefneming met een geleid projectiel, welke door i het Dominicaanse leger nabij de aan Haiti grenzende noordgrens I van het land werd genomen. De slachtoffers zijn meest militairen. Het kleine projectiel verloor, na afgeschoten te zijn, aan vaart en stortt.e. nabij het grensdorp Pedro Sant Anta neer. Technici van het Dominicaan se leger werken reeds sinds ruim twee jaar aan geheime proefne mingen met geleide projectielen, waarbij zij zouden worden ge holpen door Europese collega's, wier nationaliteit niet onthuld is. Beschikking richtlijnen verklaringen handelskennis en vakbekwaamheid 1961 In de Nederlandse Staats courant van dinsdag is afge kondigd de beschikking richt lijnen verklaringen handelsken nis en vakbekwaamheid 1961. Voorts wordt in dezelfde staats courant mededeling gedaan van een tweetal beschikkingen ten aanzien van de aanwijzing van diploma's resp. voor handels kennis en vakbekwaamheid. °eze drie beschikkingen treden ®1' 18 januari a.s. in werking. ™f't de inwerkingtreding van eerstgenoemde beschikking wordt de tot dusver geldende beschikking richtlijnen verkla gen handelskennis en vakbe- K'/lamheid ingetrokken. t!e 3 beschikkingen hebben ■m. ten doel een vereenvoudi- Pg. ®an te brengen in de be handeling van verzoeken om zgn. verklaringen van handels- en vakbekwaamheid, die op grond van artikel 14 van de k mgswet bedrijven 1954 Kunnen worden verstrekt. Na afloop van een woensdag middag gehouden zitting van het Franse kabinet onder leiding van president De Gaulle is een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat „de minister raad heeft opgemerkt, dat aan de zijde van de buitenlandse or ganisatie van de opstand een stemming tot uiting jsge^omen, die blijkbaar gunstiger wordt voor de mogelijkheid van vreed zaam contact". „De raad heeft kennis geno men", zo gaat het communiqué verder, „van de verbetering in Algerië, van de bijna volledige rust op het platteland en van de ontspanning, die zich in de ste den openbaart", „Anderzijds heeft de minister raad geconstateerd, dat de uit oefening van de openbare ver antwoordelijkheden door elemen ten, behorend tot de beide ge- gemeenschappen, evenals hun samenwerking, zowel in de kring van de gekozen lichamen als in de verschillende administratieve onderdelen, zich op een bevredi gende wijze ontwikkelden Tenslotte zegt het communi qué, dat „de regering haar voor nemen heeft bevestigd om haar activiteit op elk gebied te ver groten teneinde de terugkeer van de rust te bespoedigen en het scheppen van de voorwaar den die, op het geschikte tijd stip, de zelfbeschikking der Al gerijnse volkeren zullen toelaten te vergemakkelijken". De minister van Voorlichting, Terrenoire, die hel communiqué na afloop van de kabinetsverga dering voorlas, wilde daarop niet verder ingaan, doch zei dat „elk woord zorgvuldig was afge wogen". In politieke kringen in Parijs ziet men in dit communiqué een bevestiging, dat het eerste ver kennende contact om een einde te maken aan de zes jaar duren de opstand. Dit communiqué werd uitge geven 48 uur na een door deze voorlopige regering in Tunis uit gegeven verklaring, waarin zij zich bereid verklaarde onderhan delingen te openen met de Fran se regering „over de voorwaar den voor een vrije raadpleging van het Algerijnse volk over zijn toekomst". In een commentaar op het woensdagmiddag door de Franse ministerraad uitgegeven commu niqué, heeft de minister van Voorlichting der „voorlopige Al gerijnse regering" in een in Tu nis verstrekte verklaring gezegd dat hoewel in het communiqué duidelijke aanwijzingen ontbre ken, de tekst een kennelijke be reidheid bij de Franse regering laat doorschemeren om te on derhandelen over de voorwaar den van een vrije raadpleging van het Algerijnse volk. Het gaat er nu om dat de Franse re gering van verklaringen tot da den overgaat, aldus minister Mo hammed Yazid. (Adv.) Antony Armstrong-Jones wordt volontair Antony Armstrong—Jones, de echtgenoot van Prinses Marga ret, zal met ingang van maan dag a.s. een werkkring aanvan gen bij de in 1944 door de Brit se regering ingestelde raad voor industriële vormgeving, in het begin zal hij, op eigen wens, geen salaris ontvangen, doch wel gedurende de normale kan tooruren zijn werk verrichten. Engelse voetballersstaking uitgesteld De Engelse bond van beroeps voetballers heeft woensdag avond officieel meegedeeld, dat de stakingsactie van de Engelse profs is uitgesteld. Zo bekend hadden de spelers aangekon digd, dat zij zaterdag a.s. in sta king zouden gaan indien de eisen ten aanzien van de loons verhoging dan nog niet door de clubs zouden zijn ingewil ligd. Wat geniet ik van Joan-Marie Demarquet, voor malig lid van de Franse na tionale vergadering en een der gevluchte verdachten van het Parijse „barricadennroces", heeft dinsdag in Madrid ver klaard dat „christelijke en Mo hammedaanse figuren" hebben besloten de vorming van een „voorlopige regering van bur gerlijke en militaire aard welke Frans Algerië en de Franse Sa hara vertegenwoordigt". Zoals bekend is Demarquet beschuldigd van het deelnemen aan de Kolonistenopstand in Algiers in januari vorig jaar. Hij zei door deze figuren te zijn benaderd maar hij had nog geen besluit genomen. Omstreeks kwart voor elf ont dekte de heer Cats, die in een andere schuur aan het werk was. de brand. Zijn pogingen om zijn kinderen nog te redden hadden geen resultaat. Pas om even over half één vond de brand weer de verkoolde lijkjes. Het echtpaar Cats heeft geen andere kinderen. Het spaar- en reisfonds „Wij Komen" heeft bericht gekregen dat de passageprijzen voor de reis Nederland—Australië met bepaalde schepen zijn verlaagd. Honderd emigranten ouders heb ben zich bij het reisfonds gemeld om een reis naar hun kinderen te maken en het fonds heeft nu stappen ondernomen om het eer ste reisgezelschap spaarders naar Australië te doen reizen. In totaal hebben de deelnemers aan het spaar- en reisfonds, dat een jaar geleden werd opgericht, meer dan een miljoen gulden reisgeld bijeengebracht. Via het noodfonds is nu het 31ste noodgeval gefinancierd. Het betreft een Nederlandse emi- grant in Toronto, wiens moeder in Breda ernstig ziek is. Een rechter te Johannes burg, in Zuid-Afrika, heeft zelf moord gepleegd, omdat hij niet langer veroordelingen wenste uit te spreken- Na dertig dagen staking in België zqn Luik, Charleroi en liet Henegouwse centrum de laatste bolwerken van de stakingsbe weging tegen het ontwerp- een- heidswet van de Belgische rege ring. Maar ook daar gaan in ver schillende sectoren steeds meer stakers aan het werk. In deze gebieden duurt de al gemene staking 111 de zware in dustrie en ook in chemische fa brieken echter voort. Deze in dustrietakken voorzien in de helft van België's uitvoer. In de mijnen van de Borinage gaat de ontwikkeling in de rich ting van toenemende werkher vatting. In tweederde van de mijnen wordt gewerkt. in het Walenland hebben de textielfabrieken te Binche gister ochtend hun deuren weer ge opend. Aangenomen wordt dat meer dan vijftig procent van het personeel aan het werk is ge gaan. Stakers hebben te Trivières een rijtuig dwars over de rails ge plaatst van de tramlijn La Lou- vière-Binche zodat de trams niet door kunnen rijden. In het centrum in Henegouwen was de staking in de kolenmiinen nog steeds totaal, maar in Char leroi en aan de Beneden Sambre is het werk geheel of gedeelte lijk in de onderscheidene mijnen hervat. De werkhervatting in de Borinage is algemeen. Hoewel de toestand bij de spoorwegen praktisch normaal wordt genoemd, zal, naar ver wacht wordt, het treinverkeer in Henegouwen pas over enkele dagen volgens de officiële dienst regeling kunnen verlopen. Van hedenochtend af zal het trein verkeer normaal zijn op de lijnen Namen-Luik en Namen-Charle- roi. In het gebied van Luik gaan meer en meer mijnwerkers aan het werk. Woensdagochtend was bijna de helft van de 19.000 arbei ders van de Luikse mijnen aan wezig. Dinsdagochtend was nog geen vierde van de mijnwerkers op het werk. De bij het A. B. V. V. aange sloten centrale van tramperso neel in Henegouwen heeft be sloten heden het werk te hervat ten. Bij de buurtspoorwegen zal morgen weer normaal worden gewerkt. De mijnwerkers van Charleroi en van de Beneden Samber gaan heden weer aan het werk. Met ingang van gisteren is het brief- en pakketpostverkeer met België, Luxemburg. Frankrijk, Spanje, Portugal, Gibraltar, Al gerije, Tunesië en Marokko weer normaal. H. K. H. Prinses Margriet, die heden haar achttiende verjaardag viert. Foto MAX KOOT. Het grondpersoneel van de K.L.M. in Rome is met het grondpersoneel van de B.E.A., B.O.A.C. en de Air France be sloten vanaf woensdagochtend 0.900 uur tot vrijdag middernacht in staking gegaan. Het eist met het personeel van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Al Italia een vergoe ding van 500 lire (circa 3 gulden) per dag vanaf januari, omdat op die dag het internationale ver keer van het vliegveld Ciampino naar het vliegveld Fiumicino werd verplaatst. Fiumcino ligt 30 km van Rome, tweemaal zo ver als het oude vliegveld. Het grondpersoneel van de Al Italia is reeds te dinsdag mid dernacht in staking gegaan en de maatschappij heeft een aan tal vluchten laten vervallen. Vorige week hield het personeel van de Al Italia en de buiten landse luchtvaartmaatschappijen reeds een waarschuwingsstaking van 24 uur. Premier Ben Goerion van Is raël is woensdag voor veertien dagen met vakantie gegaan. De kabinetscrisis blijft daardoor onopgelost. Vóór zijn vertrek heeft Ben Goerion president Ben Zwi een brief geschreven, waarin hij en kele van zijn beschuldigingen tegen de ministeriële commissie, die een onderzoek naar de zaak- Lavon heeft ingesteld, heeft te ruggenomen om een uitbarsting van de crisis te voorkomen. Zoals beken i is de verhouding tussen Ben Goerion en een deel van zijn kabinet gespannen. De betrokken ministeriële commis sie heeft n.l. ex-minister Lavon, die Ben Goerion schuldig acht aan een mislukte veiligheidsope ratie, van alle blaam gezuiverd. Ben Goerion is het met deze con clusie niet eens. ZUIDOOSTELIJKE WIND De koude lucht die om het krachtige hogedrukgebied boven Polen is gestroomd is nu over de gehele Balkan en zelfs in de Po- vlakte doorgedrongen. Op som mige stations in Roemenië en Po len vroor het woensdag midden op de dag 10 graden. Deze lucht is ook over Duitsland verder naar het westen gestroomd, zij het in een langzaam tempo. In Hannover en Neurenberg bleef het de gehele dag drie graden vriezen, terwijl het kwik er een dag eerder nog boven nul had ge staan. Anderzijds is boven zuid- Frankrijk de vorst wat terugge drongen door aankomst van oceanische lucht, waarin de ther mometer woensdagmiddag tien graden boven nul aanwees. Deze lucht verplaatst zich echter maar ZON MAAN op onder op onder Jan. 20 8.37 17.06 10.32 22.10 21 8.36 17.07 10.59 23.26 22 8.35 17.09 11.25 23 8.34 17.11 11.51 0.38 24 8.32 17.13 12.18 1.48 25 8.31 17.14 12.48 2.54 zeer langzaam en het ziet er dan ook niet naar uit dat de toestand in Neder land heden veel zal ver- andereri- De maximumtempera turen zullen in het oosten maar nauwelijks boven het vriespunt komen. Er zullen plaatselijk wol kenvelden komen, maar er wordt droog weer verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend droog Droog weer met plaatselijk wat bewolking. Matige, nu en dan krachtige zuidoostelijke wind. Lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. DONDERDAG 19 JANUARI Donderdag 2 februari zaï H. M. Koningin Juliana in de hal van het ministerie van O. K. W. in Den Haag, een „ad- viesraad voor culturele samen werking tussen de landen vam het koninkrijk" installeren. Deze raad heeft tot taak, de regelingen van Nederland, Su riname en de Ned. Antillen ge-, zamenlijk van advies te dienen.' omtrent de culturele samenwer king tussen deze landen. Hij, bestaat uit een voorzitter en ne-> gen leden, van wie de Neder-} landse, Surinaamse en de And tilliaanse regering elk drie le den aanwijzen. Deze zullen driet jaren zitting hebben. Gedurende de eerste periode} zullen in de raad zitting heb* ben Voor Suriname de heer L. M. Lichtveld, mr. dr. A. J. As Vuintus Bosz en (vermoedelijk) mr. Hugo Pos. Voor de Ned. Antillen: mr. IJ C. Debrot, mevr. M. C. Henri* quezCorrea en mr. N. Debroti De namen van de Nederlandse leden zullen binnen enkele da gen bekend worden gemaakt. Voor de eerste maal fungeert de Nederlandse minister van O. K.)W„ mr. J. M. L. Th. Cals, als voorzitter. A Gisteren is Prinses Irene met', een K. L. M.-lijnvliegtuig van' Schiphol naar Zurich vertrok ken. Zij werd vergezeld door! mej. L. J. Ingenhousz, verzorg ster van de Prinsessen Margriet en Marijke. Van Zürich reisden zij door naar Gstaad in Zwit serland teneinde zich bij Konin gin Juliana en Prinses Margriet te voegen. De laatste viert he den haar 18e verjaardag en Prinses Irene stelde er prijs op deze heuglijke dag samen met haar jarige zuster door te bren gen. Zoals bekend is de Koningin reeds zondag in Gstaad aange komen. Morgen worden Konin gin Juliana en Prinses Irene in Nederland terug verwacht. Prin ses Margriet zal voor verder herstel van haar ziekte nog en kele weken in Gstaad doorbren gen. v.m. n.m. Breskens 3.18 3.47 Terneuzen 3.53 4.22 Hansweert 4.33 5.02 Walsoorden 4.43 5.12 if Bij Vinodol aau de Dalmali- sche kust is woensdag en bus met arbeiders in een ravtfn ge stort. Zeven arbeiders kwamen om het leven en 21 werden ge wond. Op een weg bij het Parijse vliegveld Orlp zijn woensdag 19 verkeersongelukken gebeurd door een onverwachte gladheid. Op het vliegveld had men er bestrijding van mist propaar.gas verbrand Hierdoor ontstond eer. sneeuwachtige neerslag, die de weg glad maakte. yj

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1