DE GROENE HEL Binnenlands nieuws 'potter's Kantongerecht Terneuzen RECHTSZAKEN Twee kikvorsmannen doken vergeefs naar gestolen geld ..LI NI A" Woensdag 18 januari 1961' DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Zitting van 17 januari 1961. R. B., tractorchauffeur te Sas van Gent, kwam op 15 okt. met zijn tractor en aanhangwagens over de provinciale weg te Phi lippine gereden- Bij het nemen van een moeilijke draai om de Visserstraat in te slaan, remde hij plotseling, omdat Hij een meisje op de fiets zag komen, aanrijden, zodat de tractol- om viel en ook in brand geraakte. B. werd ten laste gelegd, dat hij met een te grote snelheid reed en ook, dat de beremming van de tractor niet in orde was. De Officier eist voor de wijze waarop de bocht genomen werd f 50 of 10 dagen en voor de te grote snelheid 10 of 2 dagen, u elke eis door de uitspraak van dc kantonrechter bevestigd werd- J. P. O. S. B„ vertegenwoordi ger te St. Amandsberg (B) (niet (niet verschenen), maar vertegen woordigd door mr. Van Deinze te Middelburg, was ten laste ge legd dat hij op 25 sept. rijdende met'zijn auto over de oostelijke rijbaan op de Markt te Terneu zen het verkeer bij het uitwijken voor een achterop rijdende brom mer niet heeft vrijgelaten. Deze brommer is bij het door het ver anderen van richting van de be stuurder der auto gehinderd en aangereden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat niet de auto. maar de brom mer aan het inhalen was. Eis en uitspraak: ontslag van rechtsvervolging. A. de C., landbouwer te Zuid- dorpe, stond opnieuw terecht (nadat zijn zaak bij een vorige zitting was aangehouden voor het horen van nieuwe getuigen), omdat hij op 24 sept. 1960 met zijn auto uit Axel kwam gereden en slingerend over de Kinderdijk in de richting van Zuiddorpe reed. De verbalisant meende eerst dat verdachte te veel gedronken had, maar bij het nemen van de bloedproef bleek dat dit nogal meeviel- De C. is door zijn ge zondheidstoestand af en toe wel eens draaierig. De Officier eiste 100 of 20 dgn en 3 maanden ontzegging van zijn rijbevoegdheid. Uitspraak 60 of 12 dgn met 3 maanden ontzegging van rijbe voegdheid voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. P. O. te Terneuzen kwam op 24 dec. 1.1. met zijn brommer over de Lelybrug te Sluiskil gereden, terwijl het rode stoplicht reeds brandde. Eis 15 of 3 dgn. Uitspraak 10 of 2 dgn. J. H. D. te Terneuzen stond ■voor hetzelfde feit terecht. Eis 15 of 3 dgn. Uitspraak J 10 of 2 dgn. A. S-, vrachtautochauffeur te Axel heeft op 22 dec. een lading pulp gehaald te Sas van Gent- Bij controle bleek het maximum gewicht met 100 te zijn over schreden. In verband met de veiligheid van het verkeer ten opzichte van de beremming enz. eiste de Offi cier 175 of 35 dgn. Uitspraak ƒ125 of 25 dgn. W. B. V. te Axel had op 10 sept. 1960 op zijn brommer een beznek gebracht aan Sluiskil. Hij I kwam, met zijn meisje op dè f duo, van de Bovenweg. Bij het naderen van de provinciale weg verleende hij geen voorrang aan een naderende auto, die uit de I richting Sas van Gent kwam ge- reden. Het meisje liep hierbij f een zware hersenschudding op. Eis 50 of 10 dgn. Uitspraak ƒ35 of 7 dgn. V. de B. te Wachtebeke kwam op 1 nov. met zijn auto te Zaam slag uit een uitrit bij een café hierbij niet lettende op het ver keer over het rijwielpad. Hier- door is een brommer aangc- reden. Eis en uitspraak 40 of 8 dgn R. A. P., vrachtrijder te Vogel waarde. moest zich verantwoor den omdat een knecht van hem, rijdende met een vrachtauto te St. Jansteen op 7 okt. 1960. zijn werkboekje niet juist heeft in gevuld. Eis 20 of 4 dgn. Uitspraak 7,50 of 2 dgn. P. A. B., te Hontenisse is met zijn auto te RapenburgTol de weg opgereden hierbij geen voor- rang verlenende aan een motor- berijder die op de provinciale weg kwam aangereden. Eis en uitspraak 75 of 15 dgn. J. C. D. te Hoek moest zich verantwoorden omdat hij op 20 oktober 1.1. een jongen van 13 jaar gelegenheid heeft gegeven om met een tractor te rijden. Eis 25 of 5 dgn. Uitspraak 15 of 3 dgn. P. F. V., chauffeur te Zaam- lag, reed op 3 okt. van vorig jaar met een autobus over de weg van Hontenisse naar Hengstdijk. Bij het Vogelfort is hij zonder noodzaak, zoals de ten lastelegging luidde, in de berm van de weg geraakt. In deze bus zaten 40 passagiers, waarbij één van hen verwondingen opliep. Eis ƒ50 of 10 dgn. Voordat de kantonrechter uit spraak deed zei V., dat hij toch in hogep beroep zou gaan. De Officier meende dat dit geen zaak was die met een lolle tje afgedaan kan worden. Hij voegde V. toe: ,.Als U zelf in die bus had gezeten had U wel an ders gepraat." De uitspraak was conform de Vier jaar gevangenisstraf voor messensteker De rechtbank in Arnhem heeft dinsdagmorgen .de 42-jarige grondwerker J. J. uit Groesbeek veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek, conform de eis. De verdachte was er van be schuldigd, in de nacht van 30 op 31 juli van het vorige jaar zijn ex-vriendin, de 38-jarige huis vrouw L. van W.K. acht mes steken te hebben toegebracht. Eén daarvan zou de dood ten ge volge gehad hebben indien niet met spoed bloedtransfusie was toegepast. De man had die nacht na ge bruik van een stevige hoeveel heid sterke drank, het huis van de vrouw passerend, toegegeven aan een opwelling en een steen door de ruit gesmeten. De vrouw begreep onmiddellijk wie de wer per van de steen kon zijn geweest en reed naar het huis van haar vroegere vriend, kennelijk met de opzet hem eens uitvoerig te verteilen, hoe zij over hem dacht. Op haar bellen reageerde hij niet en toen drukte zij op haar beurt een ruit in. Daarop kwam de man te voorschijn. Na een woordenwisseling ontstond een handgemeen. Tijdens deze wor steling trok de man een mes en verwondde de vrouw. CHAUFFEUR VAN MILITAIRE AUTO TE BIAK VERMOORD Papoea, vader van aangereden kind, sloeg chauffeur met enkele messlagen neer Ongeveer twee weken geleden is te Biak een vijfjarig Papoea- meisje aangereden door een vrachtauto van de Kon. Neder landse Marine, die bestuurd werd door een burger-chauffeur. Deze chauffeur wilde onmiddellijk na de aanrijding hulp verlenen, doch werd, toen hij hiermede bezig was, aangevallen door twee met kapmessen gewapende inwoners van een naburige kampong. Een toevallig passerende Pa poea-agent in burger wist de ene aanvaller te ontwapenen doch kon niet verhinderen, dat de Ne derlandse chauffeur door de andere Papoea op afschuwelijke wijze werd vermoord. De inzittenden van de vracht auto, ongeveer tien militairen van de marine, bleven buiten het gevecht. De moordenaar werd nabij het postkantoor van Biak gegrepen en zal worden berecht. Op verzoek van het ANP heeft de marine voorlichtingsdienst in Den Haag een lezing van het ge beurde gegeven. Deze luidt als volgt: Op 10 januari werd te 17.45 uur bij Biak door de burger chauffeur K. P. A. Driessen, rijdende in een gesloten DAF- truck, een onverwacht de weg overstekend Papoea-meisje aan gereden. De chauffeur, bedreigd door een met een dolkmes ge wapende Papoea, sprong uit de cabine en vluchtte ongeveer 200 meter weg, achtervolgd door zijn belagers. Drie inzittende marine schepelingen volgden hen en wis ten, toen Driessen struikelde, de Papoea vast te grijpen, die daar op door een toevallig ter plaatse zijnde politie-agent werd ont wapend. Zonder dat iemand er op bedacht was, kwam plotseling een tweede met een kapmes ge wapende Papoea, vader van het aangereden kind, naar voren en UITBREIDING HAVEN VAN ANTWERPEN De tienjarenwet betreffende de uitbreiding en de uitrusting van de haven van Antwerpen maakte reeds de uitvoering of het aanvangen van verscheidene grote werken mogelijk, waar onder het vijfde en het zesde havendok. Ter uitvoering van het in de wet van 5 juli 1956 be paalde programma heeft de Bel gische minister van openbare werken en van wederopbouw, de bestekken van twee nieuwe be langrijke werken goedgekeurd. Het eerste betreft de bouw van een zeesluis te Zantvliet 'vroeger sluis T Fort-Frederik genoemd), welke de grootste van Europa zal zijn. Haar af metingen (500 m lengte, 57 m breedte, 13,5 m diepte) zullen het schutten van 4 schepen van 30.000 ton tegelijk of van een hip van 80.000 a 100.000 ton draagvermogen mogelijk maken. Oit werk zal in het begin van 1961 worden aanbesteed. Het tweede belangrijke werk vaarvan de minister het bestek neeft goedgekeurd, is het gra an van het kanaaldok B 1 met moegrip van het houwen van kademuren en het aanbrengen an oeverbekledingen. Dit werk verd aanbesteed op 22 december. sloeg de chauffeur met enkele houwen neer. De overige inzit tenden van de truck, die aan dacht besteedden aan het aange reden kind. konden door de snel heid, waarmee zich het een en ander afspeelde, niet meer tijdig ter plaatse zijn om deze tweede aanvaller, die volkomen onver wacht naar voren kwam, tegen te houden. Het meisje is later aan de gevolgen van de aanrijding overleden. De begum Aga Khan brengt op het ogenblik zes weken door in haar witgekalkte villa bij Asoean op de westelijke oever van de Nijl. Elke dag maakt zij van hier uit een tocht naar het Mausoleum bij de Nijl, waarin haar man, de Aga Khan, is bijgezet. Om de pelgrims, die ook het graf be zoeken, te vermijden, vertrekt zij meestal reeds in de vroegte. De foto toont de begum op weg naar het Mausoleum (achtergrond). Veiling inboedel van „ambassadeur van de heilige daad" Als onderdeel van de afwikke ling van de Socrates-affaire is dinsdagochtend de inboedel in het openbaar geveild van de villa aan de Rijksweg no. 1 in Bus- sum, die tot diens gevangen neming in november j.l., werd bewoond door dg, heer J. J- Deze noemde zich „ambassadeur" van de organisatie „De heilige daad", die financiële steun ontving van de heer N. den B„ directeur van de N V. Socrates. Zó groot was de belangstelling voor deze veiling dat de rij auto's langs de Parallelweg honderden meters besloeg. Zó groot ook, dat de kijkers en kopers onmoge lijk allen de veiling binnen kon den volgen. Dit werd aanvanke lijk wel geprobeerd doch de vele honderden buiten begonnen te roepen dat de gerechtsdeurwaar der de heer M. L. H. J. Her mes uit Bussum op die ma nier de Amsterdamse Bank te kort deed en dat hij een heilige daad kon verrichten door de vei ling buiten te houden. Tenslotte besloot de deurwaarder daartoe. In zijn overjas, de kraag om hoog, offreerde hij de koopjes aan de menigte op het terras en het gazon voor de villa. De gemaakte prijzen kwalifi ceerden de inboedel als nauwe lijks passend in de kapitale villa. Een koelkast werd afgemijnd voor 320, maar de nieuwe eige naar liet haar opnieuw veilen omdat hij tot de ontdekking kwam dat zij niet in zijn keuken paste. Bij herveiling bracht de kast 300 op. Een bureaustoel ging weg voor een paar tientjes van de hand. Een glimmende pan voor ƒ5. De villa zelf, eveneens behorend tot het bezit van de N V. Socra tes, komt binnenkort onder de hamer. De datum daarvoor is nog niet vastgesteld. Seinmeester J. Duineveld en kwartiermeester F. D. Heida van de Koninklijke Marine uit Den Helder hebben dinsdag in het ijs koude water van de Amsterdam se IJ-gracht een nat pak ge haald. Een nat duikerspak wel te verstaan, want de seinmeester en de kwartiermeester maken deel uit van het marine duikers- bedrijf. Ze kwamen dinsdag de recherche van het politiebureau Singel een handje helpen bij het zoeken naar een van diefstal af komstige tas met muntgeld (on geveer ƒ4000), die de inmiddels gevangen genomen dief in de „Piomp" zou hebben laten ver dwijnen. Hun pogingen bleven evenwel vruchteloos, want de tas werd niet gevonden. In de nacht van 30 augustus j.l. werd uit een bureaulade van het Amsterdamse V-V.V.-kantoor de „hotelkas" met ongeveer 10.000 gestolen. De volgende dag reeds kon de inmiddels naar de V. S. geëmigreerde 21-jarige ex-V.V.V.-informateur L. R. K- als verdacifte worden gegrepen. Zijn compagnon, de 25-jarige Amsterdamse kleermaker M. J. M. H„ werd op 4 sept. j.l. in Frankfort gearresteerd en vo rige week aan de Amsterdamse politie overgeleverd. Hij ver dween na' cte inbraak met het grootste deel van de buit (onge veer 6000 in bankbiljetten) naar Duitsland. Hij had van het geld bij zijn aanhouding nog slechts 400 over- De rest zou hij hebben opgemaakt in Frank furt en West-Berlijn. En het muntgeld? „Dat heb ik in een reporterstas gedaan en van de Kaltenburgerbrug in de IJ-gracht gegooid", verklaarde H. vorige week aan de politie. Dit naar schatting 6 a 7 kg wegende deel van de buit was voor hem „te link' geweest om mee te nemen. Volgens zijn ver klaring zou het evenwel hooguit 1000 zijn geweest. De V.V.V.-inbreker wees de plaats aan waar hij de tas met geld, rijdend op een scooter, in het water zou hebben gegooid, waarna vorige week eerst de rijkspolitie te water ging dreg gen. Toen dit geen resultaat op leverde, werd een beroep gedaan op het marine duikersbedrijf, dat dinsdag een ploeg van zes man, o.w. twee duikers, naar Amster dam stuurde. Tezamen met de vier leden tellende bemanning van de rijks- politieboot no. 17 en een inspec teur en een rechercheur van het bureau Singel zijn zij de hele dag in touw geweest om de tas boven water te brengen. Drie maal gingen de kikvorsmannen kopje onder, bijna drie uur lang tast ten zij de modderige bodem van de ijskoude IJ gracht bij de Ka- tenburgerbrug af. Ze vonden veel: fietsbanden, hout en een aansteker zelfs, maar de tas met geld niet. „Jammer" zeiden de kleumen de kikvorsmannen, waarvoor de van de brug af toeziende Am sterdamse lieverdjes al spoedig een nieuwe naam hadden gevon den. „Waternozems" waren het geworden Heeft K. de politie maar een verhaaltje op de mouw gespeld? „Ik weet het niet", zei recher cheur Companje. „We mogen in het belang van het onderzoek nu eenmaal niets nalaten Waaruit blijkt dat aan de ruim 20.000 misdrijfaangiften die de Amsterdamse politie jaarlijks te verwerken krijgt, vaak heel wat meer vastzit dan uit ae kranten berichten blijkt. MENTHOL PI LI ETS DOOR LEK IN GASSLANG OMGEKOMEN. De 58-jarige mej. N. C. Robijn is zaterdagochtend door de hoofd- bewoonster van een huis aan de Frankenslag in Den Haag leven loos gevonden. Zij bleek te zijn overleden tengevolge van een gasvergiftiging. Aanvankelijk werd gedacht aan zelfmoord, maar een uitgebreid onderzoek van het gemeentelijk gasbedrijf bracht aan het licht, dat het gas was ontsnapt door een scheur in de rubberslang van het gasstel. DODELIJK VERKEERSONGELUK. Do 59-jarige opzichter-incas seerder J. J. Haas van het Stru- wel in Rotterdam is maandag nacht overleden aan de verwon dingen die hij maandagmiddag bij een verkeersongeluk had op gelopen. Hij was toen met zijn bromfiets tegen een au (obus van de R. E. T. gebotst, op het kruis punt Groene HilledijkSande- lingplein. BEZORGER VERLOOR AMPULLEN MET POKSTOF. Een bezorger, op weg naar een apotheek in Den Haag heeft dinsdagochtend een doosje ver loren, waarin zich tien buisjes met pokstof bevonden. In de omgeving van de Hooftskade en de Van Ostadestraat, waar de man naar zijn zeggen het pakje verloren moest hebben, is de po litie onmiddellijk met een ge luidswagen rond gegaan om om te roepen, dat deze stof was ver loren en dat deze gevaarlijk was voor de gezondheid. Ondanks deze maatregelen is het pakje echter nog steeds niet terecht. BRAND IN GRONINGEN. Kort na negen uur is dinsdag morgen brand uitgebroken in een loods op het terrein van de N-V. Timmerfabriek voorheen E. van Lier Zonen te Groningen. De brand ontstond in een hoek van de loods, waar een kachel stond- Enkele olietanks, die daar wa ren neergezet, ontploften. In een deel van de loods, die van steen en hout was opgetrokken, lag een grote hoeveelheid hout opgesta peld. In een ander deel van de loods was de zagerij onderge bracht. Hier stonden enkele machines voor houtbewerking. De brandweer, die het vuur met vijf stralen bestreed, kon niet verhinderen, dat de loods geheel uitbrandde. Inboedel en loods, welke laatste eigendom was van een arts in Groningen, waren niet verzekerd. De schade is aanzienlijk. Het nablussen vergde geruime tijd. De resten van de loods werden door de brandweer tegen de grond ge haald. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. BRAND IN TIMMERFABRIEK Een felle brand heeft gister middag grote schade aangericht in de timmerfabriek van de firma H. H. de Boer te Bergum. De houtopslagplaats is geheel verwoest, de machine-afdeling werd zeer ernstig beschadigd. Enkele waardevolle machines zullen waarschijnlijk nog bruik baar blijken. De oorzaak van de brand is onbekend. Het vuur werd in schafttijd ontdekt door een ze ventienjarige werknemer die toevallig op zolder kwam. Hij waarschuwde het personeel, dat in het schaftlokaal zat. Men begon direct met het blussings- werk, maar het duurde ver scheidene uren voordat de Ber- gumer brandweer het vuur meester was. De totale schade wordt geschat op ƒ40.000, Het bedrijf is verzekerd. 2S 35) it it Nadruk verboden. Nu het Europese verstand van eigen stam laten werken. Tai- peke sluw bij mij in de buurt houden, opdat zijn instinct niet weer ontwaaktIk ben hier nu de enige van vreemde stam. Maar die andere moet mijn werktuig zijn, anders ben ik voor eeuwig hier gekluisterd, anders is mijn graf ook spoedig gedolven. Misschien deze nacht nog, in hun dronken extase. DE VLUCHT Ik overweeg het herhaaldelijk maar met scherpe hersenen. Eén der tenten moeten wij offe renook een deel der ba gage, nu Solimacos niet meer dragen kan De geweren, wat mondvoor raad voor het geval wij de boot niet dadelijk vinden, en verder wat wij beiden dragen kunnen. De lEfatste sprong naar het leven... de poging om te vluch ten uit. het land, waaruit men niet terugkeert. Levend krijgen die duivels mij niet. Er zullen er veel moe ten vallen als ze ons ontdekken of inhalen. De dodenbomen zullen vol zijn. De trom brult, brult... steeds maar door. Elke roffel is een slag in mijn hersenen. door HENRI VAN WERKI "SE ER.v^It Ik houd Taipeke bij me in de tent. Hij is nu weer echt. Tai peke, de civilisatie spreekt in hem. De roep van de wildernis sterft in hem weg. Ik zie het in zijn ogen, zijn besliste gezicht- Hij rangschikt precies wat één man dragen kan. Zijn last is de grootste. Het bacchanaal begint.de stam giert, krijst en juicht, straks moeten ze weer totaal dronken zijn. Dat is het ogen blik. Taipeke gaat de tent uit. Het plan is langs het riviertje per kano naar de Maicy Rivier af te zakken. Hij wil de andere kano's ook los maken en dan af laten drijven om vervolging langs de rivier onmogelijk te maken. Er is alle kans dat wij bij het eer ste daglicht de plek kunnen vinden, waar onze eigen kano op het droge ligt. Zullen we deze met zijn tweeën, met alles wat erin ligt, los kunnen wrikken en weg schuiven? Het feest is nu weer in volle gang. Taipeke gaat* de vijandelijke kano gereed leggen. Dit is het ogenblik dat hij alleen aan zich zelf is overgelaten. In 't maan licht zie ik hem gewoon in de richting van de rivier lopen. Waarom staat hij stil? Hij ziet om naar de dansenden, hem roept ook de trom.... Mijn leven hangt nu af van de strijd in zijn primitieve hersenen.... Gaat hij naar die bende, en verraadt hij mij, dan is mijn uur geslagen. Maar het zijne allereerst. Mijn Winchester ligt in de aanslag.... ik vrees nu niet meer om te doden. Ik zie hoe in het maanlicht zijn lichaam danst op de tromAls hij één schrede gaat in de richting der Parintintins dan is zijn leven uitgeblust en ik zal vech ten tot de laatste kogel. Liever hier in open veld en in vol maanlicht dan in 't oerwoud... Het zal een bloedbad zijn. De vinger is aan de trekker.. Taipeke loopt door. Naar de kano's. Naar de donkere plek, waar nacht heerst. Een uur daarna is hij terug. Hij zegt geen woord. Blijft bewegenloos in de tent staan. Ik weet waar hij op wacht over een kwartier zal de maan zó laag staan dat de tent en de rand van het pleintje in de slagschaduw der bomen liggen. Zo kunnen wij ongemerkt heengaan. Dan geeft hij het teken. In moordende cadans raast de tromGebukt onder onze vracht trekken we langs de woudrand. Pancho is aan mijn knie. Ik zie Taipeke struikelen, maar hij richt zich weer op. Met een kreet kruipt voor zijn voeten een aap weg met gebro ken poot. Wij zwenken.... opzij zie ik in het maanlicht nu de helse bende in wildste orgie Is daar nu ook Yioe-Yioe! Het doet even pijn, maar het doet ook goed. Dat is haar leven Daartoe was zij voorbestemd. Het bloed van verre beschaafde voorvaderen is weer uitge blustNu zijn wij bij de ka no's en laden om het goede evenwicht te krijgen. Pancho ligt op de bodem. Wij houden ieder een pagaai gereed Taipeke maakt de kiel vrij stoot dan de andere kano's los in de trage kleine stroom, op dat ze ons niet kunnen vervol gen. Ze draaien tussen de tak ken. Er is hier door het omval len van een woudreus een ver raderlijke lichtplek van de maan. Waarom zwijgt ineens de trom? Nee, die gaat nog door. Nu stoten wij afIneens een schaduw, een Indiaan die naar voren schiet? Ik heb geen wapen klaar, omdat ik de pa gaai in mijn handen heb mijn slag moet dodelijk zijn. Maar ik kan die inhouden. Een bonte handdoek, Yioe-Yioe. Als een heel klein rank dier glijdt ze weg op de bodem van de ka nonaast Pancho, die even zacht gromt. Stil Pancho! Ja, er moet toch ander bloed in haar aderen hebben gevloeid. Ze volgt die roep. Onze kano glijdt weg. geluidloos.... draait even op de lome stroom, komt vrij van de takkenDan wringt Yioe-Yioe mij de pagaai uit de handEen man mag niet werken, zij pagaaitZij kent de rivier, in al haar wen dingen, met al haar kolken en versnellingen. Het is vijftig procent van onze reddingskansen dat we geen verkeerde zijtak indraaien. Voor het daglicht komt, kunnen deze dronken mensen als ze iets merken, niet door het oerwoud aan de Maicy Rivier zijn. Hun kano's slingeren overal op het riviertje in het. late maanlicht. Het zal lang duren vóór ze er enige van terugvinden. Wordt vervolgd.) DE „BIBBERZIEKTE". Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat de oorzaak van de ge heimzinnige „bibberziekte" in het Veluwse plaatsje Voorthui zen moet worden toegeschreven aan een insectendodend middel, dat onder een keldertrap is aan getroffen. Toxicologen veronder stellen, dat de kinderen gespeeld hebben met de syfhon van 'n fles met dit middel, die verdwenen blijkt te zijn. Een afdoende be wijs van deze veronderstelling is echter nog niet geleverd, zodat de mogelijkheid open blijft dat de „bibberziekte" toch een an* dere oorzaak heeft. Zoals bekend openbaarde zich bij twaalf kinderen uit de derde klas van de Prinses-Wilhelmina- school in Voorthuizen vreemde symptomen, naar de oorzaak waarvan deskundigen van meet af aan naarstig hebben gezocht. Nog bij drie is de „bibberziekte". di.e de betrokken kinderen ook plotseling in slaap deed vallen onder de lesen, niet geheel en al geweken. Alie kinderen worden nog regelmatig gecontroleerd door artsen. DODELIJK ONGELUK IN SINT PHILIPS LAND Dinsdagmiddag is de 47-jarig9 mevrouw SchepelSaloonen, uit Beverwijk, bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Zij kwam met haar auto nabij de Noorddijk te St. Philipsland in botsing met een auto bestuurd dcor de heer Van der Hof uit Rotterdam. De heer Van der Hof wilde een andere auto op een helling passeren en zag de hem tegen komende auto van mevrouw S. niet. MYSTERIE VAN VUURBOL NOG NIET OPGELOST Het mysterie van de vuurbol, die zondag in het noorden van ons land enige sensatie verwek te is nog steeds niet opgelost. Wel zag maandagavond de dertienjarige zoon van de heer Verkaart uit Zierikzee eveneens „een vurige bol" aan de hemel. Deze kwam langzaam naar be neden. De jongen had de tegen woordigheid van geest de poli tie te waarschuwen. Deze stelde gistermorgen een onderzoek in op de plaats waar de ballon zou zijn neergekomen. Hierbij bleek dat een rode met gas gevulde ballon, ter hoogte van de Miere- weg terecht was gekomen. De ballon is afkomstig van 'n Duits waarnemingsstation. Het is van het type dat wordt ge bruikt voor het meten van de snelheid van de wind in de bo venlucht. De gummiballon heeft een diameter van tachtig tot ne gentig centimeter. Van de zijde van het K. N. M. I. vernemen wij dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat er ver band bestaat, met het verschijn sel dat zondag in het noorden is waargenomen. Maandagavond is een hand granaat geworpen in een café in de wijk Mascara, van Oran, waardoor zes Fransen en een Al gerijn werden gewond. De toe stand van vier gewonden is ern stig. Dit is de vierde maal dat een aanslag wordt gepleegd in dit onder Franse leiding staande café. (Adv.) Miss Blanch* herkent u aan de goudgele tabak MINISTER LUNS OVER INDONESIË In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Za ken betoogt minister Luns nog eens, dal, de regering steeds de deur heeft open gehouden voor een verbetering van de be trekkingen tussen beioe landen en ook nu nog daartoe bereid is. Het verbreken van de diplo matieke betrekkingen door In donesië heeft volgens de minis ter echter duidelijk gemaakt, dat in het huidige tijdsbestek een dergelijke bereidheid aan Indonesische zijde ontbreekt. De verontrusting en droefenis over de voortgaande verwijde ring in de diplomatieke breuk tussen beide landen, waaraan in de „verklaring van dertig Ge reformeerden over Nederland en Indonesië" uitdrukking is gegeven, worden door de rege ring ten volle gedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5