Koning Boudewijn Waalse verlangens vernam De Veiligheidsraad over Kongo Vier personen in Utrecht verdronken Mobilisatie op Cuba geëindigd HET WEER HOOGWATER ZON- ei MAANSTANDEN Suriname- detachement uit Amsterdam vertrokken WEERBERICHT franke.ing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct MAANDAG 16 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5191 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs pei mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vijf vooraanstaande Waalse socialisten hebben koning Boude wijn zaterdagochtend een adres overhandigd, waarin o.m. wordt gepleit voor een grotere mate van autonomie voor Vlaanderen en Wallonië. De vice-president van de Kamer van Volksverte genwoordigers, Joseph Martel, verklaarde dat het adres drie ponten omvat: -jt de aandacht van de koning te vestigen op de slechte econo mische toestand van Wallonië; de koning te verzoeken zich niet te verzetten tegen een wijzi ging van de politieke status van België in die zin dat Vlaanderen en Wallonië een grotere mate van autonomie krijgen; de aandacht van de vorst te verzoeken voor de vorming van een nieuwe economische struc tuur die toenemende investe- ringen vereist om de economi- j sehe teruggang van Wallonië tot staan de brengen. PLAN V AN DE SOCIALISTEN Jtegische vakbondsleden en so cialistische politici hebben zon dagavond een gemeenschappelij ke verklaring uitgegeven waarin een eigen p'an wordt uiteengezet om uit de moeilijkheden te ko men. Het ontwerp-Eenheidswet, zo wordt gezegd, is volgens hen nooit een bevredigende op lossing geweest voor de vraag stukken die geregeld moeten worden. Dit ontwerp kan thans minder dan ooit het herstel van 's lands financiën en een econo mische expansie verzekeren. Toe passing van de wet zou tengevol ge hecben dat er geruime tijd een sfeer van onstabiliteit en van sociale troebelen zou bestaan. Volgens deze verklaring, die, naar in kringen van de Belgische socialistische partij wordt ge zegd, geen memorandum aan de koning is, hebben de dringende noodzaak van fiscale maatrege len en de volstrekte noodzaak van een nauw omschreven pro gram van economische expansie en werkgelegenheid voor allen op te stellen, hen ertoe gebracht „opbouwende voorstellen te doen" die onmiddellijk in de plaats van het wetsontwerp die nen te komen. Volgens het plan van de socia listen moeten de vraagstukken i die betrekking hebben 0p de sta- j tuten van het personeel van de openbare diensten worden voor- gelegd aan het algemeen comité j voor syndicaal overleg, aan de nationale paritaire commissies j van de spoorwegen en dergelijke organisaties voor overleg waarin de vakbonden zijn vertegemvoor- digd. r De vraagstukken op, het gebied van de ziekte- en invaliditeitsver zekering dienen te worden voor gelegd aan de nationale arbeids raad. Verder dient er onmiddellijk een wet op de belastinghervor ming te worden ingediend, waar mee wordt beoogd nieuwe ver houdingen te brengen in het ren dement van de directe en indirec te belastingen op basis van zestig procent voor de directe en veer tig procent voor de indirecte. De belastinginning moet worden ver eenvoudigd en de inning moet op juistere wijze geschieden. Een structurele hervorming van de kolenmijnen is noodzake lijk, namelijk in de vorm van op richting van een nationale kolen maatschappij, verdeeld in vijf maatschappijen voor onderschei dene kolenbekkens, aldus het plan van de socialisten. De prijs van de elektrische stroom moet worden beperkt door meer coördinatie en her groepering van de distributiesec toren. De uitvoering van het nationa le plan voor economische expan sie, „gebaseerd op de behoefte van alle en elk der gewesten van het land", dient te worden opge dragen aan een plancommissa riaat, bestuurd door een raad van beheer en samengesteld uit leden van de regering en verte genwoordigers van economische en sociale groepen. De wetgever zal de bevoegdheden van deze in stelling vaststellen. De controlebevoegdheid van de bankeommissie moet volgens de socialisten worden uitgebreid tot de aandelenmaafschappijen, za kenbanken, verzekeringsmaat schappijen en spaarkassen. Voorts moet er een nationale investeringsmaatschappij worden opgericht die het particulier ini tiatief za] kunnen aanvullen, het iniatief zal kunnen nemen voor de oprichting van ondernemin gen als uitvoering van besluiten van het plancommissariaat en de meerderheid van aandelen in die ondernemingen zal kunnen hou- den. Tenslotte wordt in de socialis tisciie verklaring gezegd dat „om de gemoederen te bedaren en in het land een stemming van een dracht te sehepren" de straffen voor stakingsfeiten dienen te worden ingetrokken. De verklaring was ondertekend door vijftien personen onder wie de voorzitter van de socialisti sche partij, Collard, en de adj.- serretaris-generaal van het - socialistische Algemeen Bel gisch Vakverbond, Renard. Het is dit plan dat zondagoch tend door Collard ter kennis van koning Boudewijn is gebracht. DE STAKINGEN In het weekeinde zijn weer be richten binnengekomen over werkhervattingen of bestuiten tot werkhervatting in België. Het stadspersoneel van Ant werpen dat is aangesloten bij de socialistische algemene cen trale der openbare diensten heeft zondag, de 27e stakingsdag, na een woelige vergadering besloten maandag (heden) het werk te hervatten. Het onderwijzend per soneel in deze grote Belgische havenstad zal vandaag eveneens he; werk heiwatten. De Belgische regering heeft zondagavond meegedeeld dat voor hedenochtend werkhervat ting is aangekondigd in de ha vens van Antwerpen en Gent, ter wijl in de provincies Luxemburg en Namen de staking practisch is afgelopen. Zaterdagmiddag was in laatstgenoemde provincie nog zeven procent van het perso neel in overheidsdienst en in de particuliere sector afwezig. In 't noorden en zuiden van Henegou wen werd reeds aan het einde van de week een aanzienlijke werkhervatting in de twee secto ren vastgesteld. In de provincie Luik „blijkt een wil tot werkher vatting", aldus de regering. Op een bijeenkomst van verte genwoordigers van de Waalse af deling' van het Algemeen Bel gisch Vakverbond te Namen, die onder voorzitterschap van de adj. secretaris van dit vakverbond, Renard, stond, is zondag besloten dat in Wallonië de algemene sta king vandaag en de daaropvol gende dagen zal voortduren. India protesteert bij Birma India heeft bij China en Bir ma geprotesteerd tegen het feit dat op de kaart die bij het on langs gesloten Chinees-Birmaan- se grensverdrag behoort de In diase grens staat aangegeven binnen vijftien kilometer van hetgeen New Delhi als de gren zen beschouwt. (Adv.) salens sabert" dtkappwa*) tet apufl» atché morkt i& tewnwrjjjhwti' 9 twMuzoo een modern kapsel wil zeggen., in de eerste plaats, gezond haar en goed verzorgd, hier zorgen wij met een pijnlijke nauwgezetheid voor. Vier mensen zijn zaterdagoch tend verdronken, toen een perso nenauto in Utrecht in de Plompe- torengracht stortte. De 36 jarige tandarts J- H. L. Becude, wonende aan de Tol steegsingel in Utrecht, reed za terdagmorgen met zijn echtge note, de 31-jarige mevrouw J. Becude-van Beest en hun twee zoontjes, de 3-jarige Johan en de 1-jarige Jan bij de Aseh van Wijckkade door de balie van de Plompetorengracht. De wagen kwam met dei wielen naar bo ven in het water terecht. Het ongeval werd veroorzaakt door een ongelukkige manoeuvre bij het nemen van de bocht. De brandweer takelde de auto naar boven, maar toen men de slachtoffers uit de wagen haalde waren de levensgeesten reeds geweken. Hoewel aanvankelijk niemand van de toestromende omstanders een poging deed om de inzitten den van de auto te redden, be gaven zich later een burger en een politie-agent te water. Zij „NOVIB" geeft ƒ50.000 voor Kongo De Nederlandse organisatie voor internationale bijstand heeft een bedrag van 50.000 aan de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de F. A. O., geschonken, te besteden in het hulpprogramma ter bestrijding van de hongersnood in Kongo. Reeds eerder werd aan de F.A.O. een bedrag van ƒ400.000 aange boden. te besteden in een graan- verbeteringspröject in het Mid den-Oosten. konden evenwel niets uitrichten, omdat de wagen bijzonder onge lukkig in de gracht terecht was gekomen, de ruitjes klein waren en de portieren klemden. De brandweer had na alarmering 15 minuten nodig om de wagen op de kade te takelen. Men vermoedt, dat de heer Be cude de bocht met te grote snel heid heeft genomen en door de botsing met dë balie over de kop is geslagen. Het gehele gezin is hierdoor om het leven gekomen. Poolse diplomaat in Australië vraagt asiel 'De Poolse handelsvertegen woordiger in Sydney, dr Stanis- law Ziewieski, is op zijn verzoek politiek asiel verleend, aldus heeft het bureau van de Austra lische premier, Menzies, meege deeld. Ook zijn vrouw en twee kinderen hebben asiel gekregen. Van Australische zijde be tracht men de grootste discretie in deze zaak. Het was de eerste maal sinds 1954 het jaar van de affaire Petrof, die tot verbre king van de diplomatieke betrek kingen tussen Australië en de Sowjet-Unie leidd dat officieel werd meegedeeld dat een buiten landse diplomaat politiek asiel heeft gevraagd. Berichten als zou de kwestie- Zielinski verband houden met 't bestaan van een Pools spionage- complot in het Britse gemene best werden in kringen van het Australische ministerie van Bui tenlandse Zaken onjuist ge noemd. De Poolse consul-generaal, Czeslaw Kasprzak. heeft meege deeld dat Zielinski vóór zijn „verdwijning", i.e. asielaanvrage, naar Warschau was teruggeroe pen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties is donderdag bij eengekomen ter bespreking van Russische beschuldigingen aan het adres van België, naar aan leiding van het feit dat troepen van kolonel Moboetoe, de sterke man van Kongo, via het Belgi sche beheerschapsgebied Roean- da-Geroendi naar de Kogolese provicie Kivoe zijn getrokken ter bestrijding van aanhangers van Loemoemba. De Belgische vertegenwoordi ger bij de Ver. Naties, Walter Loridan, gaf in een nota aan de Veiligheidsraad te verstaan dat de Belgische regering niet an ders had kunnen handelen dan zij heeft gedaan. Hij zei dat op 30 december een contingent Kon golese troepen per vliegtuig op het vlie,gveld van Oesoemboera, de hoofdstad van Roeanda- Oeroendi, aankwam. De Belgi sche autoriteiten hadden deze militairen „correct" behandeld en hen direct naar de grens van Kongo overgebracht. Een andere houding van de Belgen zou, vol gens Loridan, ernstige conse quenties met zich hebben ge bracht, omdat het alternatief ont wapening en aanhouding, des noods met geweld, van de Kon golese militairen zou zijn ge weest. Intussen hadden de plaatselijke autoriteiten in Roeanda-Oeroen- di opdracht gekregen zich te ver zetten tegen elke doortocht van Kongolese troepen, waarvoor de Belgen geen toestemming hebben gegeven. Loridan voegde hieraan toe, dat zijn regering niet van plan is nog eens voor een der gelijke doortocht toestemmig te verlenen. De Belgische nota vormde een antwoord op klachten van secre taris-generaal Hamarskjoeld over het gebeurde. Bij de opening van het debat drong Zorin, de Russische dele gatieleider, er bij de Veiligheids raad op aan, dat deze de alge mene vergadering aanbeveelt met spoed „de Belgische schen ding van het beheerschapsak- koord inzake Roeanda-Oeroendi" te onderzoeken en aan dit gebied onafhankelijkheid te verlenen. Vcorts verzocht hij de raad, „de voortdurende agressie van België tegen Kongo" te veroor delen en België te verzoeken, al zijn militaire, para-militaire en burgerpersoneel uit Kongo terug te trekken. De Sowjet-afgevaardigde her haalde zijn aanval op secretaris generaal Hammarskjoeld. Vol gens hem had het opperbevel van de Ver. Naties geweten van het plan van Moboetoe om troe pen via Roeanda-Oeroendi te verplaatsen. Ook veroordeelde Zorin het beheerschapsstelsel van de Ver. Naties, dat hij „even verouderd als het schadelijke kolonialistische stelsel" noemde. Hij betuigde de Russische steun aan de resolutie, die een aantal Afrikaanse landen vorige week in Casablanca heeft aan vaard. In deze resolutie wordt o.a. gepleit voor ontwapening van de „benden" van Moboloe, vrijlating van Loemoemba en andere politici, bijeenroeping van het Kongolese_parlement en het geven van de beschikking over de militaire en burger-vliegvel den aan de „wettige Kongolese regering". In zijn antwoord noemde Lori dan de Russische verklaring een „kwaadaardige schimprede" tegen zijn land. Zodra de kwes- tie-Kongo aan de orde was, kwa men er „fantastische verzinsels" werp-resolutie van deze strek king in. en „lasterlijke beschuldigingen" aan het adres van België. De Belgische vertegenwoordi ger verklaarde, dat zich in Roeanda-Oeroendi geen enkele Kongolese militair bevond. Ook (Adv.) Jan Cottaar schreef pocket over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra Het eerste detachement van de eerste Surinam e- eompagnie 1061 is vrij dagmiddag met liet m.s. „Willemstad" uit Am sterdam naar Parama ribo vertrokken. Het vormt de eerste groep van de jaarlijks af ie lossen dienstplichtige militairen die vrijwillig in Suriname dienen. Russische ruimteproef? Het scherm van een Ameri kaans radar-station in Alaska is zaterdagochtend vroeg een object waargenomen dat zich, komende van de Sowjet-Unie, in zuidoostelijke richting bewoog. Het was niet duidelijk of dit object een ruimtevaartuig was of een raket die in de Stille Zuidzee moest neerkomen, aldus een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht. Donderdag werden in de Stil le Zuidzee drie Russische sche pen waargenomen die kennelijk op weg waren naar een doelge bied op ca 1600 km ten zuidwes ten van Hawaii. Gezien de snel heid waarmee zij voeren, konden zij zaterdagochtend in het doel gebied zijn aangekomen. De laatste Russische raket proeven dateren van juli vorig jaar. toen twee raketten een af stand van 12.800 km aflegden. Schrijfbehoeften BOEKHANDEL VAN DE SANDE Premier Fidel Castro heeft vrijdagavond in een vergadering van vakbondsleden meegedeeld, dat de mobilisatie van de Cu baanse strijdkrachten na 20 janu ari de dag waarop Kennedy als president van de Ver. Staten wordt beëdigd zal worden be ëindigd. President Dorticos verklaarde dat de mobilisatie niet nutteloos is geweest, hoewel de invasie niet is gekomen. „Wij hebben een bloedloze strijd gewonnen". Castro merkte op, dat de pro- duktie te lijden heeft gehad van het feit dat de bekwaamste ar beiders onder de wapenen wa ren, omdat het gehele leven van de natie was geconcentreerd op het verdedigen van de revolutie en het land. Hij noemde het van groot belang dat de vijand geen verrassingsactie heeft kunnen on dernemen. ..Wij hebben ons bij zonder ingespannen; niet alleen om een aanval te weerstaan, maar ook om een aanval te voor komen. Het is daarom dat wij ons op voet van oorlog hebben geplaatst en de kwestie bij de Ver. Naties aanhanging maak ten". Cuba hoopt dat de nieuwe re gering van de Ver. Staten van net begin af aan een duidelijk standpunt zal innemen. „Wij ge loven niet dat nadat de regering- Eisenhower prestige heeft verlo ren de nieuwe regering deze ab surde politiek zal voortzetten. Agressie tegen Cuba zal door de solidariteit van alle volkeren die Cuba vriendschappelijk gezind zijn eindigen in vlucht of totale vernietiging van de aggressors". De basis Quantanamo is voor Cuba geen moeilijkheid, want de Amerikaanse positie is na het verbreken van de politieke be trekkingen onhoudbaar gewor den, aldus Castro. Dorticos ver klaarde dat Cuba de basis niet zal aanvallen, omdat dit de Ver- Staten een voorwendsel zou ge ven om tegen Cuba op te treden. Cuba zal de Ver. Staten „via de gebruikelijke internationale Wet telijke kanalen" vragen van deze basis afstand te doen. OOSTELIJKE WIND Het gebied van hoge luchtdr uk dat zich zaterdag boven Engeland bevond, verplaatste zich naai- de Noordzee. De wind draaide hier door bij ons naar nooroost tot oost. Tegelijkertijd breidde een depressie boven de Middellandse Zee zich uit in de richting van Frankrijk, zodat de wind vooral in het midden en zuiden van het land aanwakkerde. Als gevolg van deze ontwikke ling begon koude lucht uit Duitsland binnen te stromen. Tussen het genoemde hogedruk- gebied en IJsland treffen we op de oceaan een krachtige zuidelij ke tot zuidwestelijke luchtstro ming aan die zachte lucht naar 't noorden transporteert. Zondag middag werd op een station in IJsland een temperatuur van 13 graden gemeten- Bij ons blijft de oostelijke wind voortduren, zodat gerekend moet worden op een geleidelijk verdere daling van de tempera tuur. De kwestie Nieuw-Guinea Brigade-generaal Suprapto, een van de plaatsvervangers van de Indonesische staf-chef, generaal Nasution, heeft in Medan ver klaard, dat de climax in de kwes tie West Nieuw-Guinea „binnen enkele maanden" zou kunnen ko men, zo meldt „Antara." In Makassar kwamen 3000 leden van de „West-Irian-pioners" bij een. Jan Torey, die „vertegen woordiger van Wëst-Irian" wordt genoemd, verklaaide: „Onze re volutie is nog niet geëindigd, in 1961 zullen wij aan het kolonia lisme en imperialisme in Indone sië een eind maken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Droog weer met nu en dan be wolking. Matige af en toe krach tige oostelijke wind. Opnieuw iets lagere temperaturen. MAANDAG 16 JANUARI v.m. n.m. Breskens 0.49 1.18 Terneuzen 1.24 1.53 Hanswccrt 2.04 2.33 Walsoorden 2.14 2.4.3 ZON MAAN op onder op onder Jan. 17 8.40 17.01 8.45 18.11 18 8.39 17.02 9.27 19.32 19 8.38 17.04 10.02 20.52 20 8.37 17.06 10.32 22.10 21 8.36 17.07 10.59 23.26 22 8.35 17.09 11.25 was de Belgische regering niet voornemens, nog eens Kongolese troepen door dit gebied te laten trekken. De sterkte van de Belgische troepen in het beheerschapsge bied bedroeg 1200 man, wat niet groot was in verhouding tot de bevolking van vijf miljoen zie len. Deze troepen waren nooit gebruikt voor acties buiten Roeanda-Oeroendi en dit zou ook in de toekomst niet gebeuren. Loridan herinnerde er aan, dat België in de loop van het eerste halfjaar van 1961 aan het be- afhankelijkheid wil verlenen. Hij twijfelde er niet aan, dat de Vei ligheidsraad op de juiste wijze zou reageren op de onrechtvaar dige beschuldigingen van de Sowjet-Unie. Voorzitter Omar Loefti ver daagde de bijeenkomst vervol gens tot vrijdagmiddag 17.00 uur Ned. tijd. VEILIGHEIDSRAAD VEROORDEELT BELGIE NIET De resolutie van Ceylon, de V.A.R. en Liberia, dat België de beheersovereenkomst voor Roe anda-Oeroendi zou hebben ge schonden, heeft zaterdag in de Veiligheidsraad niet de vereiste meerderheid gekregen. Alleen de drie genoemde landen en de Sow jet-Unie stemden vóór. De andere zeven leden onthielden zich van stemming. België werd door de indieners van de resolutie kwalijk geno men, dat het troepen door Roean da-Oeroendi naar Kongo heeft doorgelaten. De Sowjet-afgevaardigde Zorin zei na de stemming, dat de kwes tie nu in de algemene vergade ring dient te worden besproken. Hij vroeg echter niet om een spe ciale bijeenkomst van de assem- blée, die tot 7 maart op recès is. Hij is van mening, dat België het recht om het beheersgebied te besturen, verspeeld heeft. Zorin zei dat België het trust- gebied op de rand van een bur geroorlog heeft gebracht en dat het er veel meer troepen heeft dan voor een normaal beheer noodzakelijk is. De Belg Loridan verklaarde, dat er 1200 man Belgische troe pen liggen, maar Zorin zei over inlichtingen te beschikken, dat het er 10.000 zijn. Amerikaanse hulp voor Kongo De Verenigde Staten hebben besloten de voedsel-leveranties aan Kongo, zowel middels nar- ticuliere instellingen als de Ver enigde Naties, tt vergroten, al dus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington meege deeld. De „Zevende Dags Adventis ten" zullen 36 ton melkpoeder, mais en rijst naar Kasai en Ka- tanga zenden, een ander kerk genootschap verzorgt de ver scheping vzan 720 ton rijst naar Kasai. De Amerikaanse rege ring heeft de volkerenorganisa tie reeds in september toestem ming gegeven 1.000 ton melk poeder naar Kongo te zenden. Op 7 of 8 februari arriveert in Matadi de eerste scheepslading van een hoeveelheid van 6.000 Op 't scherm van een Ameri- hiervan zijn ongeveer vier maanden gemoeid. WAPENSTILSTAND IN NOORD-KATANGA. De strijdkrachten van de Ver enigde Naties en de DLoemoem- ba-gezinde troepen in Manono. Noord-Katanga, hebben vrijdag avond na een vuurgevecht dat 6 uur heeft geduurd een wapen stilstand gesloten. Dit heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties in Elisa- bethstad meegedeeld. Zeven militairen van de V.N.- strijdmacht zijn gewond. Het ge vecht ontstond toen Kongolese militairen het vuur openden op een vliegtuig met Marokkaanse troepen die het Nigeriaanse V.N.- garnizoen van Manono zouden versterken. JONGETJE ONDER VRACHTAUTO. In Ambt Vollenhove is vrij dagavond het zesjarig zoontje van de familie Winters onder een vrachtauto geraakt en aan de bekomen verwondingen over leden. Het jongetje fietste ach ter de vrachtauto aan. Op zeker moment stopte de auto en reed daarna achteruit, waarbij het kind onder de auto kwam. Het overleed in het ziekenhuis waar heen het is gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1