DE GROENE HEL België in tweestrijd Beursoverzicht Advies over dagelijkse arbeidstijd voor jeugdigen De Veiligheidsraad over Kongo OPBERG- KASTJES Pagina 2 DE V R 1.1 E ZEEUW Grieven Ongelijke lasten NIEUWE STAATSLENING DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN Beursindices N abeurskoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier ACHTERVOLGING.. TOT OP ZEE Belastingen Verkoudheids bacillen AMERIKAANS VAKVERBOND VRAAGT MAATREGELEN AGENDA Een jaar verschil RIJNBERG'S Handelsbureau BELGISCHE VRAAG OVER PLAN VOOR STAALFABRIEK BIJ BRUGGE Zaterdag 14 januari 1961 (Adv.) Niettegenstaande alle pogingen van de Waalse socialisten hebben zij geen kabinetscrisis in België kunnen forceren. Bij onze zuider buren broeide het verzet reeds lang, en dan pleegt het tot uiting te komen op buiten-parlementaire wijze. Dat is na de oorlog (b.v. bij de koningskwestie, én later bij de schoolpolitiek) herhaalde malen gebleken. Zelfs de verzoeningspogingen zijn herhaaldelijk gestrand. Wij vragen ons af of de socialistische vakbonden nog wel de leiding in handen hebben van de ernstige stakingen, die het hele economische leven hebben verlamd, langer dan de 24 uur waarvan vóór het huwelijk van koning Boudewijn was gewaagd. De oppositie keert zich tegen de „Eenheidswet" van het Ka tholiek-liberale kabinet-Eyskens. Toen Kongo verloren ging, drong de premier aan op bezuiniging en versobering. Nu waren op tal van gebieden in België admini stratief achterlijke toestanden gehandhaafd. De sociale verzeke ringen werkten met grote ver liezen; de werklozenuitkeringen kostten onevenredig veel; de be lasting-administratie moest wor den gemoderniseerd; er moest meer worden geïnvesteerd voor nieuwe bedrijven. Kortom, de regering wilde nu in één dag alle pijnlijke kwesties tegelijk oplos sen. En natuurlijk kwam het neer op bezuiniging en hogere belastingen. (Als gevolg van de huidige onlusten en de verlam ming van het economisch leven, zal er nu nog veel meer bezui nigd moeten worden.) Nu herinneren de socialisten er aan men vergete niet dat zij in de oppositie drastisch spre ken dat vóór de oorlog Bel gië „het paradijs der rijken" werd genoemd, en dat volgens hen aan dit feit nog steeds weinig is ver anderd. Daartegenover moet men erkennen, dat de Belgische arbei ders het na de oorlog beter heb ben gehad dan b.v. in Nederland of Frankrijk, omdat de verwoes tingen geringer waren, het han delsverkeer en het transport zich zeer uitbreidden, de omvangrijke staalindustrie en de mijnen volop konden verkopen tegen hoge prijzen, en Kongo ook een bron was van inkomsten, mede dank zij het uranium voor de Ameri kaanse atoomonderzoekingen. Geleidelijk is daarin verande ring gekomen. De textielindustrie kon al gauw moeilijk concurre ren. De mijnen moesten ten dele stilgelegd worden, omdat de olia de steenkool te zeer beconcur reerde. Kongo ging verloren. Toen echter de beste tijden voor bij waren, bleek dat men in de jaren des overvloeds had nage laten, het oude te moderniseren, zich voor te bereiden op feller concurrentie, en het staatsappa raat te saneren. Misschien is het een fout van premier Eyskens, dat hij niet het mes wilde zetten in de gevestig de belangen. De Kolen- en Staal gemeenschap heeft geld beschik baar gesteld voor het moderni seren of sluiten van oude mijnen, die niet meer rendabel zijn. Het Het bericht over de aanstaan de nieuwe 4 li pet staatslening groot 350 min tegen 99' 2 pet kwam als een grote verrassing voor de beurs. Niemand in de staatsfondsenhoek had op korte termijn op een nieuwe staats lening gerekend. Volgens de beurs komt de lening in een zeer gunstige markt en zal er dan ook ingaan als koek. Het bericht over de nieuwe lening had een ongunstige in vloed op de stemming van de staatsfondsen. Deze noteerden iets lager. De handel in deze hoek was van groter omvang dan de laatste tijd het geval is geweest. Van de internationale waar den eisten aandelen Kon. Olie de grootste belangstelling voor zich op. Er werd in deze hoek druk gehandeld. De prijs steeg van 134,60 tot 135,20. Dit was pariteit New York. De slotkoers van donderdag bedroeg voor de aandelen 130,90. De olie-aan delen werden door de arbitrage en het publiek uit de markt ge nomen. Er vonden wederom ruilingen plaats van aandelen Philips in die van Kon. Olie. Wall Street was donderdag voor genoemde olie-aandelen aan de vaste kant. Overigens was de tendentie in New York goed prijshoudend tot iets beter. Zo als gezegd werden aandelen Philips geruild in aandelen Kon. Olie. Mede hierdoor ondergin gen de elektrowaarden voor de derde achtereenvolgende dag een koersverlies. Weliswaar steeg het fonds van 1114 tot 1119 doch dit verhinderde niet dat het koersverlies op deze prijs circa 7 punten bedroeg, vergeleken met het slot van donderdag. AKU's vier punten hoger op 501' 2502. Hoogovens deden ook gisteren zeer goed mee en monteerden op 813 circa 9 nunten. Unilevers zetten gis teren de vaste stemming van de vorige dagen verder voort. De koerswinst beliep voor de mar garinewaarden op 832 circa 13 punten. Vergeleken met de slot koers van vorige week vrijdag boekte AKU deze beursweek een koerswinst van circa 15 punten, Unilevers monteerden circa 50 punten, Hoogovens ver beterden 23 punten en Kon. Olie 7,70 ofwel 38 punten. Phi lips daarentegen moest deze beursweek met een koersverlies van circa 47 punten genoegen nemen. Er was gistermiddag een ta melijk ruime belangstelling voor aandelen HVA die na een ope ning op 135 opliepen tot 140. De koerswinst bedroeg 6 punten vergeleken met het vorige slot. Speciale redenen voor deze vaste stemming waren niet aan wezig. De vraag kwam in een Naar het Amerikaanse mini sterie van Arbeid heeft bekend gemaakt, is het aantal werk lozen in december jl. in de Ver enigde Staten met een half mil joen toegenomen tot meer dan 4,5 miljoen, het hoogste peil voor een decembermaand sedert twintig jaar. Verder deelde het ministerie mede dat het aantal werkenden in december met 1.173.000 is af genomen tot 66.009.000. zeer dunne markt. De scheep vaarten voegden aan de koers winst van donderdag gisteren hier en daar nog een kleinig heid toe. De handel in deze hoek was geringer dan die van donderdag toen Scheepvaart Unie een geregistreerde omzet boekte van nominaal 128.000. Aandelen Schokbeton werden op 172 (17d) geadviseerd. Mul ders' Rollend Materiaal kreeg een adviesprijs op 150, tegen donderdag 150 bieden en een laatstgedane notering op 1390.1 De maatschappij heeft een order van Krupp uit West- Duitsland ontvangen ter waarde van ƒ2 min. Prolongatie 3', 2 pet. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 11/1 12/1 13/1 571.28 569.96 574.78 337.19 339.06 340.34 183.19 184.93 185.81 223.73 223.90 224.06 152.37 153.02 154.03 399.51 401.85 404.64 AKU: 498—500 slot 498 501%) Kon. Olie: 135 gb—136.20 slot 136 (134.80) Philips: 1094gb—1124 slot 1112b (1121%) Unilever: 821—832 slot 829 (830%) Hoogovens: 805—813 slot 810 (812%) De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, zijn onver anderd gebleven. Vier reporters van de Brazi liaanse radio en televisie hebben vrijdag de opwindendste achter volging in hun aan opwindende toch al zo rijke carrière meege maakt. Urenlang hadden zij 's mor gens op Verolme's werf via een directe lijn druk gesticulerend en met een glimlach rond de lippen met Rio de Janeiro gepraat over het vertrek van de „Minas Ge- rais", de trots van de Braziliaan se marine. Zij praatten nóg toen de trossen werden losgegooid en het vliegdekschip, waarmee zij naar Brazilië zouden reizen, lang zaam van de kade werd getrok ken. Dat was overigens allemaal nog overeenkomstig het schema. Maar in de volgende fase hun eigen vertrek sloeg het noodlot toe. Het motorbootje, dat hen naar de „Minas" zou bren gen kreeg pech en dobberde machteloos rond in het verbin dingskanaal. Het vliegdekschip geraakte steeds verder uit het gezicht. Vrijdag-de-dertiende Verolme's sleepboot „Cornelis van der Lee", die de „Minas Ge- rais" tot op de Waterweg had geëscorteerd, kon het wanhopi ge groepje nog op het nippertje hulp bieden. Het werd een on vergetelijke achtervolging, uren lang, tot enkele mijlen buiten de kust, waar de „Minas Gerais" voor anker was gegaan omdat ook de commandant, kapitein ter zee Helio Leoncio Martins, de absentie inmiddels had bemerkt. geld der Europese Gemeenschap is echter gebruikt om winsten te garanderen en slechts zeer ten dele om het mijnwezen te sane ren. De hele structuur van het be drijfsleven is ouderwets, en daar verandert weinig aan. Datzelfde moet men zeggen van de dien sten. die zich met Kongo bezig houden, en daar botsen tegen de Verenigde Naties (minister Wig- ny heeft Hammarskjoeld een gek genoemd). Dit alles zou echter niet zoveel beroering wekken. Die agitatie is het gevolg van het feit, dat de regering een aan tal taken wil afschuiven op de gemeenten, die dus haar belas tingen moeten verhogen en min der voor sociale doeleinden zou den kunen doen. Het raadplegen van artsen b.v. is duur in Bel gië, en op geneeskundig gebied is de organisatie achter bij die in vele andere Europese landen. De hoofdzaak voor de opposan ten is wel. dat er niets verandert aan de methode om de produktie te verhogen in bedrijven, die meer werkloze mijnwerkers moe ten opnemen; en dat het belas tingsysteem niet verandert. Men sen met hoge inkomens, die niet in loondienst staan, betalen naar Nederlandse maatstaven belache lijk weinig inkomstenbelasting. Alles wat te maken heeft met eigen bedrijfjes, winkels, handel, vrije beroepen (artsen, advoca ten enz.) ontsnapt voortdurend aan de fiscus. Daar staat tegenover, dat meer dan 60 van alle staatsinkom sten komen uit indirecte belastin gen, waaraan ieder per hoofd dus evenveel betaalt, al naar zijn behoeften en verbruik, afgezien van zijn inkomen. Nu wordt dit systeem weer doorkruist door allerlei subsidies, toeslagen, kor tingen enz. zonder dat vast staat, dat die dan wel de armsten ten goede komen. Ziehier dus de ar gumenten van de oppositie en de vakbonden. Of zij voldoende de stakingsactie verklaren is nog een andere kwestie. Waarschijn lijk doet de algemene malaise mee: minder verkoop van kolen tegen lager prijs; internationale Kongo-moeilijkhedenhier en daar werkloosheid. Men spreekt nu van „de zieke man" in Brusel. Er zal spoedig en met kracht moeten worden ingegrepen, als de sabotagedaden blijven voort duren. anders wordt België een broeiplaats voor het communis me en de anarchie. Dr. A. C. (Nadruk verboden) Z'jn als de dood voor a,",,,en orn -P'1 doosje betekent: protektie tegen infektie Het Amerikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. heeft de leiders van de republikeinse en de democratische fracties in het congres verzocht een aantal on middellijke of op lange termijn werkende maatregelen te nemen om te verhinderen, dat de Ver enigde Staten worden getroffen door wat het verbond noemt de ernstigste economische crisis sedert de depressie van 30 jaar geleden. Het vakverbond ver langt in het bijzonder een be lastingverlaging van een be paalde omvang voor het geval het aantal werklozen stijgt tot meer dan 7 miljoen. Er zijn thans ruim 5 miljoen werklozen. De voorstellen strekken ook tot verhoging van de werklozen steun, verhoging van de uit keringen krachtens de sociale voorzieningen, uitbreiding van de openbare werken, stimu lering van de bouwnijverheid en bespoediging van de re geringsorders voor het bedrijfs leven. ZATERDAG 14 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De blauwe nachtvlin der. Concertgebouw. 8 uur: Met de drie Stooges de lucht in. Hotel „Centraal", 8 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Fort Yuma. ZAAMSLAG: Sportterrein, 2.45 uur: Zaamslag I—Rillandia II. ZONDAG 15 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: Met de drie Stooges de lucht in; 4.30 en 8 uur: De blauwe nachtvlinder. Concerlgebouw, 8 uur: Met de drie Stooges de lucht in. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: Fort Yuma; 8 uur: Waarover men niet spreekt. Twee beelden lilt Tuindorp-Oost- zaan; het ene uit januari 19G0 het andere een jaar later ge maakt. Wat een contrast in om standigheden en sfeer...! De commissie Arbeidwet- geving van de Sociaal-Econo mische Raad heeft, met het oog op de vijfdaagse werkweek, in haar advies aan de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezondheid over de dage lijkse arbeidstijd van jeugdigen een aantal maatregelen aanbe volen voor een overgangster mijn van de komende twee èi drie jaar. De commissie is o.m. van oor deel dat het algemene vraag stuk van de verkorting van de arbeidstijd, c.q. het invoeren van een vijfdaagse werkweek, zoals dit zich thans in de prak tijk voordoet, het wenselijk maakt na te gaan in hoeverre de arbeidswet 1919 dienovereen komstig gewijzigd moet worden. Bij een vijfdaagse werkweek zal de dagelijkse werktijd tot maximaal negen uur kunnen worden verlengd. Deze verlen ging ontmoet volgens de com missie in het algemeen bij vol wassenen geen bezwaren. Hoe wel uit medisch oogpunt niet de zekerheid bestaat dat een werk dag van negen uur voor jeugdi gen bezwaarlijk is, acht de com missie het voor jeugdigen in het algemeen toch bezwaarlijk dat een zo lange arbeidstijd zou gelden, vooral omdat zeer velen onder de jeugdigen nog één of meer avonden per week onder wijs volgen. De vrije Saterdag is dan, naar het oordeel der commissie, onvoldoende com pensatie. De commissie merkt op dat er een streven merkbaar is het avondonderwijs, bestaande uit algemeen vormend en 'of vak onderwijs, te vervangen door dagonderwijs dat geheel of voor een deel tijdens de normale werktijd kan worden gevolgd. De commissie meent dat dit soort opleidingen zoveel moge lijk moet worden gestimuleerd, waarbij zij het wel geboden acht dat het avondonderwijs zo spoedig mogelijk naar de dag wordt verschoven. De commissie meent dat wan neer één dag onderwijs wordt genoten bij een arbeidstijdver korting <met een vrije zaterdag) voor veertien- en vijftienjari gen een werkweek van vier maal negen uur aanvaardbaar is. Indien nog geen dagonderwijs kan worden gevolgd en avond onderwijs de enige mogelijkheid is. moet, zolang de arbeidswet niet is gewijzigd, de wekelijkse werktijd van veertienjarige jon gens bestaan uit vijf werkdagen van ten hoogste 8' '2 uur. De werktijd van vijftienjarige jon gens en meisjes dient in dat ge val eveneens op vijf maal 8'2 uur te worden gesteld, tenzij de arbeidsinspectie van oordeel is dat de aard der werkzaamheden van deze jeugdigen geen bezwa ren oplevert voor een wekelijk se werktijd van vijf maal negen uur. De commissie acht voor de zestien- en zeventienjarigen die geen op hun beroep gericht of algemeen vormend onderwijs volgen een werkweek van vijf keer negen uur in het algemeen aanvaardbaar. Wordt echter ge durende één dag een volledig programma algemeen vormend en op het vak gericht onderwijs gevolgd, behorende bij het ieer- lingenstelsel of een vormings instituut, dan zal de werktijd op vier dagen per week negen uur mogen bedragen. Voor zover deze jeugdigen uitsluitend avondonderwijs volgen zou voor deze groep geen vergunning dienen te worden verleend om de werkweek meer dan vijf maal 8'uur te doen bedragen. Zolang de arbeidswet onge wijzigd blijft op het punt van de werktijd is er naar de com missie meent geen aanleiding verandering te brengen in de grenzen voor het toestaan van overwerk. (Adv.) kunnen wij U in zeer veel ver schillende modellen leveren en voor vele doeleinden geschikt. Vraagt U eens bij ons een folder over deze practische stalen kast jes. TERNEUZEN Telefoon 2304 - Noordstraat 78 De Fransman Pierre Millet heeft vrijdag bij het debat over Kongo in de Veiligheidsraad het standpunt van België verdedigd. De Belgen hebben zoals bekend Kongolese troepen van de rege ring in Leopoldstad op 30 deeem- ber Roeanda-Oeroendi laten bin nenkomen. Millet verklaarde dat België toen niet in strijd heeft gehan deld met de beheerschapsover- eenkomst over Roeanda-Oeroen di, gesloten tussen de V. N. en België. België heeft slechts ge reageerd op een verzoek van president Kasavoeboe van Kon go toen het faciliteiten ver leende aan Kongolese troepen voor een operatie die gericht was op handhaving van de in tegriteit van het Kongolese grondgebied. De Belgen, aldus Millet, heb ben dus niet deelgenomen aan een internationaal conflict, om dat een dergelijk conflict niet bestond. De Brit sir Patrick Dean noemde de beschuldiging van de Russen, dat de V. N. de „inbreuk" van België op de mandaatsovereenkomst over Roeanda-Oeroendi oogluikend hebben toegestaan, onbegrijpe lijk. Over het incident kan men eigenlijk zeggen, dat de plaat selijke autoriteiten in Oesoem- boera, de hoofdstad van Roean da-Oeroendi, misschien niet helemaal verstandig hebben ge handeld. Maar men moet zich er dan wel rekenschap van geven, dat deze autoriteiten toen in zeer moeilijke omstan digheden moesten handelen, al dus sir Patrick. De Afrikaanse en Aziatische landen, die lid zijn van de Vei ligheidsraad, dienden daarna een ontwerpresolutie in. Hierin wordt de Algemene Vergade ring verzocht de faciliteiten die België in Roeanda-Oeroendi aan de Kongolese troepen heeft verleend, te beschouwen als een schending van de mandaats overeenkomst. Voorts wordt de Belgische ti gering in de ontwerpresolutie verzocht „alle acties tegen de republiek Kongo te staken" en onmiddellijk maatregelen te treffen om te voorkomen dat Roeanda-Oeroendi gebruikt wordt voor doeleinden, die in strijd zijn met de resoluties van de Veiligheidsraad en de Alge mene Vergadering van de V. N. Tenslotte wordt een beroep op de Belgische regering gedaan om al het Belgische militaire en semi-militaire personeel onver wijld uit Kongo terug te trek ken. 32) ~k Nadruk verboden. Ze heeft nog meer kleren van mij gekregen, heeft zelfs enige dagen in een jasje van mij rondgelopen, dat ik haar eerst zelf aandeed, maar dan weer uittrok, omdat het haar niet stonden ze is nu bezig een tandensnoer voor mij te rijgen, maar weet als vrouw wel, dat het later toch voor haar is. Pancho wordt dik. Hij doet de hele dag niets dan slapen en eet zich 's avonds vol aan aller lei dieren, die hij in het bos vangt. Hoe hij aan slangen en ander groter ongedierte ont snapt, weet ik niet. Maar hij kent het oerwoud. De dieren van het oerwoud kennen de hond niet. Dat moet hem een overwicht geven. Toch kan ik niet ook maar even fluiten, of hij is bij mij. Bovendien vallen tijgers en slangen of andere dieren in het oerwoud zelden aan en zeker geen onbekende dierenHet zijn juist de kleinere dieren als mieren, de muggen of de klei- door HENRI VAN WERMJ jF SRVLI. nere marivis, die aanvallend op treden. Ik heb Taipeke in een nijdige bui van verveling gezegd, dat hij, zodra Ay-yah terug is, bij deze moet aandringen op mijn vertrek. Ik heb hem gezegd dan maar te liegen, dat ik spoedig hoop terug te komen Taipeke beloofde het mijHij, belooft graag. Maar heeft er toch de moed niet toe of ziet het hopeloze ervan in. In het begin heb ik mijn tent te dicht opgeslagen bij de ma- locca. Het is een taktiek van mij, iedere week, als men wegens de verontreiniging van de grond de tent wat verplaatst, die verder weg te zetten, zodat ik die nu al geheel aan de zuid zijde heb, bij de grote bomen. Als ik ooit vluchten wil, dan zal dit aldus gemakkelijker zijn. Ik ben uit mijn middagdutje wakker geschrokken door een hels lawaaieen dreigend trommelen, een schel gefluit, een hoog gegil en door Pancho, die ineens naast mij was. De mannen zijn teruggekeerd met de jachtbuit, die moet die nen om het feest van de maan te vierendat nu reeds wordt ingezet door een hevig, bijna dreigend trommelen en schel fluiten. Een lange fluit van hout of bamboe. Er is geen melodie in, altijd eenzelfde opeenvolging van tonen, soms langzaam, dan weer in steeds wilder tempo en met een pijnigend-erotische ka- dans erin, die doet denken aan jazz, maar van heel ander genre. Reeds als ik die een kwartier gehoord heb, voel ik een drang om mijn voeten en handen op die maat te bewegen. En die drang maakt me moe en ge jaagd. Die trom enerveert en zweept je op tot een zekere on rust. Daar sleept men de jachtbuit al uit het bos. De mannen schijnen die tot dicht bij de malocca's gedragen te hebben en hem daar 4e hebben laten liggen. De vrouwen halen die binnen onder wild gekrijs. Ik zie eens naar Yioe-Yioe; ze doet niet mee. Dat stemt me zacht, ofschoon ik toch geen moeite gedaan heb om er haar vanaf te houden. Want wat die vrouwen dragen, is te afgrijse lijk om naar te zien. Het. zijn mensenDode mensen. Een aantal eigen do den Maar er zijn slechts twee doden, die gegeten kunnen wor den.... De eigen doden worden in de bomen des doods begra ven en dus in de magen van vogels, die er omheen cirkelen. Dat vergeet men toch niet, alvorens het feest zal aanvan gen De buit is ditmaal klein ge weest. Misschien zal de maan boos zijn, als die zo weinig eten ziet te harer ereDaarom worden ook andere dieren ge slacht. Maar het feest is toch niet luisterrijk. Nu gaan de mannen zich be schilderenHoe ze de kleur maken, weet ik niet, maar ze hebben rode en blauwe verf, die met afgeplette palmstelen op de huid gesmeerd wordt Op de benen, op de borst en rug en ook in het gezicht. Ze zien er zo afgrijselijk wild en bloeddorstig uit, zijn nerveus door de trom die steeds den derten het schelle fluiten. Nu en dan gieren zij een hoge kreet uit, als van vreugde of van honger. Hun stemmen zijn al rauw Het vlees schijnt gaar te zijn. De mannen gaan eten. Dc vrou wen eten niet, zien slechts toe en bedienenDat wil zeggen, trekken de stukken vlees zeveel mogelijk van de botten. Ik ga mijn hut inmaar ben een uur daarna weer bui ten. De mannen hebben ge geten. De vrouwen eten nu, maar lang hebben zij geen tijdHet is nacht gewor den Zo dadelijk zal de maan zichtbaar wordenEr is haast bij. (Wordt vervolgd.) INDONESIË OVER BELGIË- Indonesië heeft België er don derdag van heschuldigd zijn ver antwoordelijkheid jegens Roean- da Oeroendi op schandelijke wijze te hebben misbruikt en voorge steld dat de Verenigde Naties stappen nemen om de onafhan kelijkheid van dat beheersgebied te bespoedigen. De Indonesische vertegenwoordiging bij de Ver enigde Naties zei in een rond schrijven aan de leden van de V. N. dat België Roeanda-Oeroen di heeft gebruikt ter bevordering „van zijn agressieve politiek in Kongo". Volgens Indonesië kan de vrede in Kongo alleen worden hersteld indien een einde wordt gemaakt aan „de Belgische agressie en in triges in alle vormen". De laatste ontwikkelingen in Kongo hebben duidelijk aange toond dat de Verenigde Naties niet bij machte zijn de aanbeve lingen van de Veiligheidsraad en de algemene vergadering uit te voeren. De Belgische socialistische volksvertegenwoordiger Arthur Gailly, afkomstig uit Charleroi, heeft in een schriftelijke vraag aan de hoge autoriteit der E.G.K.S. te verstaan gegeven dat hij niets voelt voor de plan nen voor oprichting van een grote staalfabriek in Vlaande ren, in de omgeving van Brugge. Gailly, die lid is van het Europese parlement, vraagt of de hoge autoriteit de plannen voor een nieuwe staalfabriek in België in overeenstemming acht met haar algemene doelstellin gen en of zij er geen te grote produktiecapaciteit van bepaal de staalsoorten van vreest. (Dc hoge autoriteit moet advies uiit- brengen over alle investeringen van enig belang in de kolen- en staalindustrie van de zes landen der E.G.K.S. en haar advies is bindend als het gaat om «en project waarvoor de gemelin- schap steun verleent).

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2