ZWITSAL ZWITSAL Regering van Katanga herneemt vrijheid van optreden HOEST UW KIND...? Eisenhowers laatste „State of the Union" MOEDER WORDEN..) Socialistische protesten tegen het optreden van de rijkswacht Weeroverzicht Het huwelijk in Asker VRIJDAG 13 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5189 DE TOESTAND IN KONGO Offensief van Loemoembatroepen LAOS Zilveren rijksdaalders ARRESTATIES IN SPANJE HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement; Ternevzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimtim per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De legering tan de afgeschei den Kongolese staat Katanga onder leiding van premier Tsjombe, heeft met ingang woensdagochtend haar vrijheid van optreden in het gehele land hernomen. Zij beschouwt de overeenkomst van oktober j.t-, waarbij een door de Verenigde Naties gecontroleerde neutrale zóne in het noorden van bet land werd geschapen, als niet meer geldig. De Katangese regering meldt dat haar vliegtuigen sedert woensdagochtend in actie zijn tegen de opstandelingen in het noorden van liet land. De aanvallen, die ..met succes werden bekroond", waren ge richt tegen troepenconcentraties op strategische punten op wegen en rivieren. Boven Manorrn. waar Loomoembagezinde militairen gelegerd zijn. werd een verken ningsvlucht uitgevoerd. Tijdens deze operatie werd een der vlipgtuigen door vijandelijk vuur getroflen. De Belgische eerste piloot werd gedood. Het toestel kon zijn basis bereiken. Ook de landstrijdkrachten van het Katangese Jeg°r zijn sedert I woensdagochtend in actie. In de Katangese bekendma king wordt gezegd dat de rege- i ring de overeenkomst mot de f Verenigde Naties niet meer als i van kracht beschouwt omdat de I internationale organisatie niet in f staat is gebleken de in de neu- 1 trale zóne binnengedrongen Loe- monmbagezinde troepen - naar schatting een 600 te ontwape nen ?n te interneren. Volgens welingelichte kringen in Leopoldstad staat een offen sief voor de deur van Loemoetn- 1 batroepen uit Stanleystad tegen de Evenaar-provincie. Om dit offensief te keren zijn versterkingen van kolonel Mo- boetoe donderdagochtend vroeg van het vliegveld van Leopold stad naar Lisala in Evenaar-pro vincie vertrokken. Lisala ligt aan de rivier de Kongo, 150 kun van de grens van Oost-provincie. In Lisala zijn parachutisten van de V. A. R., die deel uitmaken van cfe V. N.-strijdmacht, gele gerd. De woordvoerder van de Ver. Naties heeft donderdag ver klaard. dat volgens een te Leo poldstad ontvangen rapport, con centraties van troepen uit Stan leystad zijn waargenomen aan de grens van de provincie- Evenaar. Volgens andere be richten zouden troepen, die ach ter Loemoemba staan, reeds in de provincie-Evenaar doorge drongen zijn. De woordvoerder van de Ver. Naties zei. dat twee vliegtuigen met troepen van kolonel Moboe- toe naar Lisala zijn vertrokken. Maar van gewoonlijk welinge lichte zijde is vernomen, dat zeven vliegtuigen van het vlieg veld Nd.jili zijn opgestegen om versterkingen te brengen naar de grens van de provincie- Evenaar. De Verenigde Naties hebben in de provincie-Evenaar de beschik king over Indonesische troepen ten zuiden van de Kongo en over V. A. R.-troepen ten noorden van de rivier. De laatsten bezetten de plaatsen Lisala en Gemena. Een woordvoerder van de Ver. Naties in Leopoldstad heeft don derdag gezegd, dat drie Zweedse vliegers door Loemoemba-solda- ten zijn gearresteerd toen zij woensdag in Lisala landden. De vliegers, die in dienst zijn van de Verenigde Naties, werden twee uur vastgehouden en waren niet slecht behandeld. CAdv.) Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Vier met raketten bewapende lesvliegtuigen, die de Laotiaan- se luchtmacht van de Verenigde Staten heeft gekregen, hebben donderdag tweemaal gepatrouil leerd boven de strategisch be langrijke „vlakte der kruiken", op zoek naar Russische trans portvliegtuigen van het type „Iljoesjin", maar zij namen er geen waar. Ook vrachtauto's en pantserwagens van de linkse troepen onder kapitein Kon? Lae, die zich in de omgeving van de vlakte zouden moeten bevinden, werden niet ontdekt. Aangenomen wordt dat deze voertuigen zijn gecamoufleerd en verborgen. Volgens Laotiaanse lucht machtkringen zijn in de afgelo pen twee dagen uit Bangkok kleine voorraden raketten in Vientiane aangekomen. Binnen kort verwacht men een zending bommen. In een gemeenschappelijke zitting van de Amerikaanse Se naat en het Huis van Afgevaar digden is donderdag de jaar lijkse boodscha van de presi dent aan de nat de z.g. „State of the Union" voorgelezen. Het was Eisenhower's laatste ..State of the Union". Op 20 ja nuari aanvaardt president Ken nedy ziin ambt en de „State of the Union" wvoornamelijk een overzicht van de ontwikke lingen van de laatste acht jaar. Er worden geen wetsvoorstellen in gedaan, en Eisenhower las de „State of the Union" zelf niet voor. Hij zal zich dinsdag )8 ja nuari met een afscheidsbood- schap tot het Amerikaanse volk richten. De Noorse prinses Astrid is donderdag na het invallen van de duisternis te Asker, 30 km van Oslo, gehuwd met cle zaken man Johan Vartin Ferner. De plechtigheid in het kerkje van rode baksteen begon om vijf uur 's middags. Er was geen konink lijke stoet wegens het winter weer. Hoe winters het weer buiten ook was, in de kerk leek het wel voorjaar door de vele roze on witte bloemen en het vele groen. Het grootste deel van de dag sneeuwde het licht maar een groot aantal mensen had zich desondanks opgesteld langs de weg die prinses Astrid zou gaan I ^an het buiten van haar vader, koning Olav V van Noorwegen, Je Skaugum naar het dorps- I kerkje van Asker. Twintig minuten vóór het be- I gjn van de plechtigheid hadden I alle gasten, onder wie ruim tien I l'nnsen en prinsessen uit ver- I srheidene landen, al plaats ge- I bomen in de bruine kerkban ken. Ie koning geleidde de prinses baar het altaar op de tonen van muziek van Purcell. Toen zij met haar echtgenoot terugkeerde, d eelde de organist de huwelijks mars van Mendelsohn. Aehte. hen liepen drie bruidsmeisjes. Onder de koninklijke gasten waren prinses Margrethe, de Deense troonopvolgster, kroon prins Harraid van Noorwegen, prinses Dagmar, een tante van koning Olav, de Zweedse prins Bertil en prinses Margarethe en de Britse prinses Margaret. Ver der was onder meer de Noorse ministerpresident, Gerhardsen, aanwezig. De dienst werd geleid door de Lutherse bisschop Arne Fjellbu. Tijdens de plechtigheid wer den geen ringen gewisseld. Dit is in Noorwegen geen gebruik. Er waren 500 mensen in de kerk. Langs de weg van 's konings buiten naar het kerkje bevon den zich op een afstand van tien meter brandende fakkels. Het vroor tien graden. De 28-jarige prinses Astrid is de tweede echtgenote van de 33-ja- rige Ferner. Zijn eerste huwelijk dat kinderloos is gebleven, werd vijf jaar geleden door echtschei ding ontbonden. 's Avonds namen 200 gasten deel aan het huwelijksdiner dat in het buiten van Skaugum op enige afstand van Asker werd gehouden. Eisenhower zei te geloven dat zijn regering de afgelopen acht jaar heeft bijgedragen tot de geestelijke, morele en materiële kracht van de Verenigde Staten. „Er was echter een onder mijnende kracht, die onze as piraties in andere banen wilde leiden. De communistische be weging maakt gebruik van het. natuurlijke streven van allen naar vrijheid en poogt eerder de mens in slavernij te brengen dan hem vrij te maken". Eisenhower verklaarde dat de afgelopen acht jaar vorderingen zijn gemaakt op het gebied van de buitenlandse politiek en de fensie, op financieel en econo misch terrein en dat in de Ver enigde Staten zelf belangrijke programma's zijn uitgevoerd. Zoals bekend heeft Kennedy gedurende de verkiezingscam pagne voortdurend gezegd dat het aanzien van de Verenigde Staten in het buitenland is ver minderd. „Wij zijn onze verplichtingen om bepaalde doelstellingen te verwezenlijken nagekomen. Daartoe behoren, zoals acht jaar geleden reeds gezegdver groting van de wederzijdse vei ligheid. ontwikkeling van de wereldhandel, het beëindigen van de vijandelijkheden in Ko rea, de vorming van een krach tige afschrikwekkende macht, het inbedwanghouden van de inflatie-dreiging, vermindering van de belastingdruk, het op stellen van een effectief pro gramma voor binnenlandse vei ligheid, ontwikkeling en instand houding van onze natuurlijke hulpbronnen, het beperken van de staatsbemoeienis met. de landbouw, verbetering van de diensten van het ministerie van Arbeid en het beschermen van de burgerlijke en sociale rech ten". Eisenhower deed een beroep op iedere Amerikaan, „onver schillig zijn politieke overta king, te bidden voor een goede gezondheid en wijsheid van de nieuwe president, en succes bij het oplossen van de problemen waarvoor het land zich ziet ge steld". Eisenhower zei geenszins te willen beweren dat alle problemen zijn opgelost. „Daar is de aanhoudende communistische bedreiging van de vrijheid van Berlijn, de explosieve situatie in Laos, de problemen die het gevolg zijn van de commu nistische penetratie in Cuba en de vele vraagstukken die de ontwikkeling van de nieu we staten van Afrika met zich brengt". Terugkerend naar hetgeen in zijn achtjarig presidentschap is gebeurd merkte hij op dat „hoe wel ongelukkig genoeg de com munistische penetratie in Cuba reëel is en een ernstig gevaar vormt, door communisten over heerste regimes in Guatemala en Iran zijn verdwenen. De be zetting van Oostenrijk is geëin digd en de kwestie Triëst werd geregeld". „Ondanks de voortdurende dreiging is West-Berlijn vrij gebleven". „Bij het treffen van regelin gen voor wederzijdse veiligheid zijn belangrijke vorderingen ge maakt. De Zuid Oost-Aziatische Verdrags Organisatie werd op gericht, de N.A.V.O. is militair versterkt en de organisatie van Amerikaanse staten is verder ontwikkeld als een instrument voor inter-Amerikaanse samen werking". „Bij al hun acties zijn de Verenigde Naties krachtig ge steund, met name bij de ver oordeling van de Chinese com munisten wegens moord op grote schaal op de bevolking van Tibet, en van de wrede Sowjet-onderdrukking van het Hongaarse volk, evenals bij het meer recente ontreden in Kon go". „De Verenigde Staten blij ven streven naar vrede, vrij heid en welvaart voor ieder".- Eisenhower zei dat zijn rei zen, en die van Dulles en Her- ter ten doel hadden de zaak van de vrede, vrijheid en het inter nationale begrip te versterken. „Het succes van deze reizen was zó groot dat zij één van de be langrijkste factoren waren die de Sowjet-Unie deden besluiten de topconferentie van 1960 te torpederen". Voor de eerste maal in de ge schiedenis hebben de Verenigde Staten in vredestijd een vol doende grote militaire macht op de been gehouden om vijande lijke strijdkrachten van een aanval te weerhoudenen zo nodig te vernietigen. „Wij moe ten niet terugkeren tot de psy chologie van de „paniek-pro gramma's" van het verleden, toen elke communistische schijnbeweging een panisch antwoord ontlokte. De achter stand in bommenwerpers waar van enkele jaren geleden spra ke was is altijd een fictie ge weest, en de achterstand in ra- ketwapens is naar alle waar schijnlijkheid eveneens een fic tie", aldus Eisenhower. Zoals bekend zijn Kennedy en de democratische partij van me ning dat als gevolg van ondoel matige planning en misplaatste zuinigheid om de begroting in evenwicht te houden de Ver enigde Staten de komende ja ren ten opzichte van de Sow jet-Unie een achterstand op het gebird van raketwapens zul len heöben. Maandag- 16 januari is het de grote dag, dat de zilveren rijks daalders de nieuwe weer in ons land in omloop zullen worden gebracht. Op de Rijksmunt in Utrecht wordt al lange tijd onder hoog spanning gewerkt om de beno digde muntstukken te vervaar digen. Onze fotograaf, die er een kijkje nam, maakte deze vier stadia van de zilveren rijksdaal- der-in-wording. Boven links het gieten van de baren zilver, die (foto rechts boven) in de wals tot de ver eiste dikte worden geplet. De staven gaan dan de ponsmachine in (foto links onder), waarna de schijven zilver in een andere machine „geslagen" worden tot de eigenlijke rijksdaalders (foto rechtsonder). Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Malaga is vernomen, dat in de afgelopen 24 uur veertig; personen zijn gearresteerd, diej beschuldigd worden van het ver-4 spreiden van propaganda tegen de regering. Vier van hen zou den vlugschriften op muren ge plakt hebben. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en klsuur- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U tan geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE <4 Het Belgische socialistische Kamerlid Gailly heeft donder dagmiddag de Belgische regering er van beschuldigd „een plan te hebben opgesteld om de overge bleven punten van verzet in Bel gië klein te krijgen". Hij zeide dit naar aanleiding van incidenten, die donderdag middag in Charleroi zijn woonplaats zijn ontstaan tus sen stakers en rijkswachters. De socialistische afgevaardig de vroeg de minister van Bin nenlandse Zaken, Lefèbvre, die het bestaan van een dergelijk plan ten stelligste ontkende, „on middellijk in te grijpen om een drama in Charleroi te voorko men". Volgens in Brussel ontvangen berichten zijn in deze stad don derdagmiddag de incidenten be gonnen na een bijeenkomst van de socialistische vakbond van overheidspersoneel. De stakers wilden na de vergadering een stoet vormen, hetgeen echter door .de rijkswacht werd verhin derd. Hierbij werd gebruik gemaakt van twee waterkanonnen. Een afdeling bereden rijkswacht voer de een charge uit. Een deel van de stakers vluchtte naar het ge bouw van de socialistische be weging, dat hierop gedurende een uur door de rijkswacht werd bewaakt. Uit de ramen werden Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Duitsland naar de Golf van Biscaje. Aan de noordflank hiervan komen boven de Britse eilanden krachtige zuid westelijke winden voor waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. Het front, dat de voorste be grenzing van de lucht vormt, strekt zich uit van de Noorse VRIJDAG 13 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.24 10.59 11.39 11.49 n.m. 11.06 11.41 12.21 12.31 ZON MAAN op onder op onder Jan. 13 8.44 16.54 4.32 14.01 14 8.43 16.56 5.45 14.49 15 8.42 16.58 6.53 15.46 kust naar het Engelse Kanaal. In onze omgeving beweegt dit front zich slechts langzaam en is weinig actief. In verband hier mee zal het op de meeste plaat sen droog weer zijn, terwijl de zachtere lucht alleen tot de kust provincies zal doordringen. In het binnenland vindt met een ge krompen wind nog aanvoer van continentale lucht plaats zodat er weinig verandering in de tempe ratuur komt. medegedeeld door het K. N. M. I.J, te De Bilt,' geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Op de meeste plaatsen droog. Half tot zwaar bewolkt, maar voetzoekers geworpen, terwijl de rijkswachters werden uitge jouwd. Tegen zes uur donderdagavond waren de toegangswegen tot het plein, waar het gebouw staat, door de rijkswacht afgesloten. De stakers bevonden zich toen nog steeds in het gebouw en op de trottoirs. Daarvóór hadden betogers een aanval gedaan op een tram in Charleroi. Zij vernielden de ruiten. Bereden rijkswacht greep in en ook hier werden de waterkanonnen in werking gesteld. Een officier van de rijkswacht werd licht gewond. Tot een nieuwe botsing kwam het met betogers, toen deze een houten optrekje, waar de loten voor de Afri kaanse loterij worden ver kocht, in brand trachtten te steken. De rijkswacht maakte hier gebruik van traangasbom- men. Inmiddels heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers donderdagavond de be handeling van de „Eenheidswet" iin afwezigheid van minister president Eyskens voortgezet. 'De Belgische premier werd tegen zeven uur plotseling onwel. Hij werd doodsbleek en verliet, on dersteund door de ministers Gil- son en Vandenboeynants, de ver gaderzaal. Later werd door twee artsen- Kamerleden. die prof. Eyskens onmiddellijk onderzochten, me degedeeld. dat de Belgische rege ringsleider oververmoeid is en minstens gedurende het week einde rust zal moeten houden. Na het medisch onderzoek keer de prof. Eyskens naar zijn wo ning terug. Op dat moment waren 118 van de 133 artikelen van de „Een heidswet" goedgekeurd. In Wallonië hebben donderdag in een aantal plaatsen stakers weer getracht werkwilligen te gen te houden. Een aantal sta kers is gearresteerd. Van ernsti ge incidenten is geen melding gemaakt. Uit de Borinage en uit een drietal plaatsen elders zijn berichten over verdere sabotage daden ontvangen. In Luik hebben stakers een „nieuw wapen" gebruikt in hun strijd tegen het openen van de warenhuizen. In de „Grand Bazar" ontstond grote beroe ring onder de winkelende da mes doordat stakers een aan tal witte muizen daar de vrij heid gaven. De Kamer van Volksvertegen- op de meeste 'plaatsen droog.'woordigers besloot hedenmiddag Plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige, in het Waddengebied tijde li.ik vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hogere. opnieuw bijeen te komen. Het debat ovpr de „Eenheidswei" werd echter donderdagavond voortgezet. Indien premier Eys kens vandaag niet in de Karner aanwezig kan zijn, zal de socia listische fractie verder üitsteï van de debatten eisen. De voorzitter van de socialisti sche partij, Collard, heeft er na het vertrek van prof. Eyskens op aangedrongen, dat de Belgische- regeringsleider aanwezig zal zijn bij het afleggen van de politieke verklaringen, die vóór de stem ming zullen worden afgelegd. ,Hij is de enige, die op de ver klaringen kan antwoorden als regeringsleider", aldus Collard, die de hoop uitsprak, dat de on- gesteldheid van de eerste minis- ter van voorbijgaande aard zal Zijn. ALLE ARTIKELEN VAN „EENHEIDSWET" GOED GEKEURD De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft donderdagavond de laatste va» de 133 artikelen van de „Een heidswet" goedgekeurd. De eind stemming zal hedenmiddag wor den gehouden. De voorzitter van de Belgische- socialistische partij, het Kamerlid Collard, zal vóór de eindstem ming een verklaring afleggen en een aantal vragen aan de rege ring stellen. Aanvankelijk eist», de socialistische leider, dat met. de eindstemming zou worden ge wacht tot minister-president Eyskens weer in staat zou zijn de Kamerdebatten hij te wonen. Donderdagavond werd echter vernomen, dat prof. Eyskens minstens drie tot vier dagen vol ledige rust moet nemen. De on gesteldheid van de Belgische regeringsleider, die twee jaar geleden een lichte hartaanval heeft gehad, werd niet ernstig genoemd. De vragen zijn thans door Col lard schriftelijk ingediend. In dien premier Eyskens vandaag niet in de Kamer zal zijn en dat is vrijwel zeker dan zal het antwoord namens hem wor den medegedeeld door vice-pre mier Lefèbvre. Aan de Kamerzitting van heden gaat de vergadering van de Waalse socialistische manda tarissen in Namen vooraf, fn politieke kringen wordt aan dc c bijeenkomst voor het verdere verloop van de stakingen in Bel gië grote betekenis toegekend. De Waalse socialistische vak bond heeft donderdag besloten voorbereidingen te treffen voor hel stopzetten van de onder houdswerken in de Borinage. Er werden richtlenen opgesteld voor de uitvoering daarvan. Een der gelijk heshut werd eerder deze week voor de Luikse industrie genomen. Data zijn echter niet bekend gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1