iiillon i dringt In 1961 de mens de ruimte binnen Zweedse persstem over Nederland Zwendel met Nederlandse Meesterwerken" Australische persstemmen over Nieuw-Guinearaad Studie over jeugdmisdadigheid in Europa rlUIS KUIS suillon 90 ct. per 100 gr. i wij alle nog in del radicaal op Deense melk voor hongerende Kongolezen Eerste Papoea deurwaarder op Nieuw-Guinea Ponderdag 12 'januari 1961 DE VRIJE ZEEUW jnderdag 12 januari 19<jj I Pagina 3 ct soep hachee extra heeft! s ïouds zon op je noot- "EN - TAFELKLEDEN KORTING. 190,nu voor 140, nu voor 45,per stuk voor 50, 5 SATELLIETEN, RAKETTEN EN MODERNE KIJKERS VERKENNEN VOOR ONS HET HEELAL, OM DE MENS DE GROTE SPRONG TE LATEN WAGEN VERMOEDELIJK dit jaar zal er een serieuze poging gedaan worden om een mens in de ruimte te brengen. Er doen geruchten de ronde, dat de Sowjets reeds enkele mislukte pogingen op dit gebied hebben gedaan in 1960. Maar hoe het zij, deze mijlpaal in de menselijke geschiedenis is nog niet bereikt. Reeds enige jaren tracht men met gebruikmaking van de modernste middelen die wetenschap en techniek ons brachten, intensief de geheimen van de ruimte te ontsluieren en het lijkt alsof wij daar reeds aardig in geslaagd zijn. HET onderzoek van 't heelal is uiteraard al van veel vroeger datum. Honderden jaren ge leden probeerden wetenschaps mensen reeds met hun primi tieve middelen door te dringen in de ruimte. Het is op die eer ste ontdekkingen, dat wij in de twintigste eeuw konden voort bouwen. Toch is het wel zeker, dat wij nog maar een heel klein deel aan de weet zijn gekomen van wat er over de kosmos te weten valt. En het is begrijpe lijk dat getracht wordt om er dieper in door te dringen, want de mens is nu eenmaal onge looflijk weetgierig en de weten schapsmensen zijn dat wel in het bijzonder. In de afgelopen twee jaar is fle wetenschap met betrekking tot de ruimte met rasse schre den vooruitgegaan. Dank zij de verkenningen die werden uit gevoerd zijn we op de hoogte van diverse belangrijke zaken In de ruimte buiten onze aarde, zaken waarmee rekening ge houden kan worden bij de bouw van raketten, die het te zijner tijd mogelijk moeten maken een mens in de ruimte te bren gen, maar hem ook weer heel huids moeten kunnen laten terugkeren. Het probleem van het in de ruimte brengen van een mens is vrijwel opgelost, ook al is men nog niet helemaal zeker van een perfect verlopende start. Maar gezien de vele ge lukte pogingen om raketten te lanceren mag aangenomen wor den dat hiertoe een redelijke kans van slagen aanwezig is. (Adv.) zenuwen Mfahtrdt'i Zenuwtablectaa helpen U et overheen. EEN PRINS VAN HABSBURG Het huis Habsburg heeft een prins. Aartshertoging Regina van Oostenrijk, de gemalin van aartshertog Otto van Habsburg, schonk woensdagochtend in een kliniek te Starnberg het leven aan een zoon, het zesde kind van de voormalige keizerlijke familie, maar de eerste manne lijke nakomeling. De baby weegt 8'pond. Hij zal Karl genoemd •worden, naar zijn grootvader die de laatste keizer van de Oostenrijks-Hongaarse monar chie was. Otto van Habsburg woont met zijn gezin in Poecking bij het Starnbergermeer. HEEN EN TERUG... HET verblijf van de mens in de ruimte, heeft aanvankelijk nog vele moeilijkheden opge leverd, zoals de tijdelijke ge wichtloosheid, de enorme hitte, de koude, de druk, de straling, de stofwisseling van de ruimte vaarder, zijn voeding en wat al niet meer. Maar dank zij vele proeven, heeft men ook die problemen weten op te lossen. Bleef tenslotte nog zijn be houden terugkeer op het pro gramma staan. Ook dat was een ontzettend probleem, dat echter in ieder geval door de Amerikanen is opgelost, het geen duidelijk gebleken is door dat reeds enkele malen de neuskegel van een gelanceerde raket zonder mens er in veilig geborgen werd. Het ziet er dus naar uit, dat aan alle voorwaarden is vol daan en niets zou de lancering van een raket met menselijke inhoud nog in de weg staan. Toch aarzelt men nog eri waar om? Het ligt voor de hand. Men heeft lancering, route en lan ding nog niet feilloos in de hand en het experiment met een mens blijft nog steeds een gokje. Men tracht eerst nog zoveel mogelijk veiligheidsmaat regelen te nemen, om het risico voor de ruimtereiziger tot een minimum te beperken en het gehele experiment zoveel moge lijk kans van slagen te geven. RUSSEN KUNNEN MEER WAGEN DE Russen hebben het wat dat betreft gemakkelijker. Hun pogingen worden strikt geheim gehouden en wanneer een lan cering met een mens mislukt, dan behoeft daar vrijwel niets van uit te lekken. Bij de Amerikanen ligt dit anders. Ook de mislukte lanceringen van raketten worden daar open baar gemaakt en uiteraard vreest men bij een mislukte lancering van een raket met menselijke inhoud de reactie van het publiek. Daarom zullen de V. S. voorzichtiger te werk gaan en minder risico's nemen dan de Russen. De kans dat de Russen, mis schien na opoffering van enkele astronauten, door een geluks- schot tenslotte toch de eerste zijn die een mens in de ruimte brengen, is daarom zeker niet denkbeeldig. Hun prestatie is dan feitelijk minder groot. Dat echter zoiets in de naaste toe komst in 1961 te verwachten is, staat wel vast. We moeten ech ter zeker niet denken, dat bij zo'n eerste gelukte poging de ruimtevaart meteen een feit is geworden. Er zal nog heel wat onderzocht en gestudeerd moe ten worden, er zullen nog vele proefnemingen moeten worden gedaan en er zullen ongetwij feld nog vele slachtoffers val len, voordat de ruimtevaart werkelijkheid is en de kinder schoenen zal zijn ontgroeid. (Nadruk verboden.) Onder de kop „Consolidatie in Nederland" herinnert het Zweed se conservatieve blad „Svenska Dagbladet" woensdag aan de jongste regeringscrisis in Neder land en de snelle oplossing daar van. Er is alle aanleiding om deze oplossing als een teken van voortgezette consolidatie te be schouwen, aldus het blad. ..Nederland heeft gedurende de vijftien jaren sinds het einde van de oorlog, die zulke grote ver liezen voor land en volk heeft opgeleverd, een zeldzame econo mische opgang doorgemaakt. Het BURGEMEESTER VAN HALL OVER BOUW IJ-TUNNEL „De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid is in beginsel bereid goedkeuring te verlenen aan de bouw van de IJ-tunnel, indien zou kunnen worden overgegaan tot een zo- danige uitvoering van de bouw van deze tunnel, dat deze bouw aansluit op de bouw van de Coen-tunnel". B. en W. zullen een spoedig overleg met de rijkswaterstaat en de rijksgebouwendienst be- 1 vorderen, opdat na verkregen overeenstemming omtrent het I wasprogramma de uitvoering van de IJ-tunnelwerken weer ter I hÜ '5an worden genomen". Zo begon mi. g on besloot burgemeester van Hall een verklaring, flifi I liail ecu v t-i i\ic*i liig> I hi woensdagmiddag aan het Van de zitting van de Am- »ieraamse gemeenteraad aflegde ovei de bouw van de IJ-tunnel Jj" *'aari.n hij in het kort inging 1 de brieven die het gemeente- uur heeft ontvangen van de genoemde minister, van de minister van Binnenlandse Zaken m van de staatssecretaris van blijkt, dat de beproevingen die het land had te verdragen, ver borgen krachten heeft losge maakt. Het verlies van het enor me Oost-Indische koloniale rijk schijnt tot nieuwe inspanning op andere gebieden te hebben ge- inspireerd. Het Nederland van nu is niet langer een land dat zich uitsluitend tot landbouw, handel en scheepvaart beperkt, doch ook een modern industrie land met grote naam. zowel wat kwantiteit als kwaliteit betreft. Hierdoor heeft het spaarzame Nederlandse volk een gezonde en stabiele basis, ook voor de vor ming van zijn politieke leven." PLAN VOOR MILITAIR VLIEGVELD OP LOMBOK De Indonesische regering is van plan om op het eiland Lom bok een militair vliegveld, dat echter ook voor de burgerlucht vaart dienst kan doen, aan te leggen. Zo heeft de Indonesi sche radio dinsdag bekendge maakt. Het vliegveld moet door straalvliegtuigen gebruikt kun nen worden. Lombok ligt op circa 2.000 km van Nederlands Nieuw-Guinea. De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasution, heeft dinsdag op een perscon ferentie in Nieuw-Delhi ver klaard, dat de in Moskou ge tekende overeenkomst voor wa penleveranties gericht is op de versterking van het defensie- potentieel van Indonesië in ver band met het geschil tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea. Indonesië zal Russisch materiaal kopen voor zijn leger, marine en lucht macht. Op de vraag of er ook Russi sche technici naar Indonesië zullen komen, antwoordde Na sution „dat is niet nodig, wij sturen onze jongens naar de Sowjet-Unie", Om leniging te helpen brengen in de hongersnood, welke op het ogenblik in Kongo heerst, heeft Denemarken een lading ge droogde melk naar dat land ge zonden. Een verpleegster van het zie kenhuis te Bakwanga in de pro vincie Kasai, deelt hier melk uit aan hongerende inboorlingen. Vooral onder de kinderen is de nood hoog gestegen. TUNNELBOUW. Naar aanleiding van zijn be groting schrijft minister Kort hals aan de Tweede Kamer: „De minister is van oordeel, dat sedert de beslising van de regering, dat met de bouw van de Coentunnel een aanvang zal worden gemaakt, niet meer van een controverse ten aanzien van de prioriteit Coentunnel versus IJtunnel kan worden gesproken. Het is de bedoeling van de regering, dat dit jaar met de bouw van de Coentunnel een aanvang zal worden gemaakt, terwijl de gemeente Amsterdam binnen afzienbare tijd de bouw van de IJtunnel weder ter hand zal kunnen nemen. De gemeente Rotterdam treft voorbereidingen voor de bouw van de Willemtunnel, die de Willemsbrug zal moeten vervan gen. De brug bij Brienenoord zal zonder twijfel aan het oeverver- keer te Rotterdam verlichting geven, doch het daar thans reeds bestaande oeververbindingspro bleem niet kunnen oplossen. In onderzoek is dan ook de moge lijkheid om aan een vervroegde bouw van de Vlaardinger tunnel (Beneluxtunnel) als toltunnel in het belang van het streekver- keer medewerking te verlenen. De minister ziet de urgentie van andere dan de hierbovenge- noemde tunnels niet zodanig, dat het nodig zou zijn de bouw van die zeer kostbare werken thans in een programma op te nemen. WETTELIJKE REGELING VAN VOETGANGERS OVERSTEEKPLAATSEN Een ontwerp tot wijziging van het wegenverkeersreglement, waar ondermeer is vervat een betere bescherming van voet gangers, bevindt zich in het laatste stadium van voorberei ding. De nieuwe regeling van de voetgangersoversteekplaatsen zal binnen bebouwde kommen de door knipperbollen aange duide oversteekplaatsen doen vervallen, zodat binnen be bouwde kommen bescherming zal worden verleend aan voet gangers op alle door zebra's aangeduide oversteekplaatsen. Buiten de bebouwde kommen blijft de knipperbol ter aandui ding van de zebra-oversteek plaats gehandhaafd. Het ligt in het voornemen van de inwerkingtreding van de nieuwe regeling een ruime over- aangeduide oversteekplaatsen, teneinde de gemeentebesturen in staat te stellen de aandui ding van de oversteekplaatsen door middel van zebrapatronen op het wegdek aan te passen aan de nieuwe regeling. Tevens zullen richtlijnen worden ver strekt voor de doelmatige plaat sing van de oversteekplaatsen, waarbij met name aandacht zal zijn te schenken aan een goede zichtbaarheid, ook bij duister nis en bij regen. KAPITEIN VAN NEDERLANDS SCHIP GEDOOD De gezagvoerder van het Ne derlandse schip „Looiersgracht", de heer W. F. J. V erplak, is dins dagavond door een lid van de be manning om het leven gebracht. Terwijl het schip in de naven van Helsinki voor anker lag deelde de kapitein aan het 18- jarige bemanningslid P. van B. mee, dat deze wegens wangedrag was ontslagen. De ontslagen jongeman rende, aldus de lezing van de Finse politie, naar de Kombuis, greep een mes, ging naar de gezagvoerder terug en .-aak hem in de rug. De heer Ver- piak overleed aan zijn verwon- uingen. De dader trachtte te ont komen doch werd, nadat de kok de politie op de hoogte had ge steld, aan de wal gegrepen, rnj is in verzekerde bewaring ge steld. De „Looiersgracht", een kust vaarder van J09 netto register ton met een bemanning van tien koppen, is eigendom van bpliet- horis Bevi acntingskantoor in Amsterdam. Het schip was gis termorgen uit Turku in Helsin ki aangekomen en zou gister avond via Hamina in Zmdoost- Finland naar Nederland vertrek ken. De heer Marcus Wendei, sinds 1954 werkzaam bij het hof van Justitie te Hollandia, is tot fun gerend deurwaarder beëdigd. Oop de foto zien we hoe de griffier bij het hof van Justitie het teken van zijn waardigheid een oranje lint met zilveren medaille om de schouders van de heer Wendei hangt. GROOTSCHEEPSE RAZZIA IN ORAN In aanwezigheid van generaal Pouilly, commandant van het legerkorps in Oran, hebben 2.500 militairen en manschappen van de ordetroepen woensdag een razzia gehouden in de Moham medaanse wijken van Oran. Elk huis werd doorzocht en verscheidene personen werden voor een nader onderzoek naar hun identiteit vastgehouden. Op een jongensschool riepen Mohammedaanse scholieren na tionalistische leuzen. Zij jouw den twee Europeanen uit. HEMINGWAY IN HET ZIEKENHUIS Een woordvoerder van het Mayo-ziekenhuis te Rochester in Amerikaanse staat Minneso ta, heeft dinsdag meegedeeld dat de bekende schrijver Ernest Hemingway reeds twee maan den in dat ziekenhuis werdt behandeld. Hemingway wil niet dat de aard van zijn ziekte be kend wordt gemaakt. De woord voerder zei dat de schrijver thans lopend patiënt is en over ongeveer een week uit het zie kenhuis zal worden ontslagen. 99 In het kunstschandaal, dat eind vorig jaar in Neurenberg is ont dekt, is thans het vermoeden be vestigd, dat hier sprake is ge weest van vervalsing van schil derijen van Nederlandse mees ters. In verband met deze aange legenheid heeft de politie van Neurenberg kortgeleden de 62- jarige Nederlandse, in Bulgarije geboren kunsthandelaarster me vrouw Tatjana K. en haar zoon, de 39-jarige Oostenrijkse han delsvertegenwoordiger Boris K. aangehouden. Van de zijde der Neurenbergse politie is thans medegedeeld, dat exporteurs van Beierse staats- musea hebben vastgesteld, dat 't grootste deel van de drie-en- twintig in beslag genomen schil- De „Sydney Morning Herald" schreef in een artikel over de Nieuw-Guinearaad o.m.: Het is duidelijk dat de Indonesische campagne om de wereldopinie ervan te overtuigen dat de Ne derlanders pogen het kolonialis me in westelijk Nieuw-Guinea te doen voortduren, ernstig zal worden verzwakt door de verkie zing van de Nieuw-Guinearaad. „Een dergelijke campagne zal geheel onmogelijk zijn als de Papoea's het zelfbeschikkings recht wordt verleend. Het wordt steeds moeilijker de verdenking te vermijden dat, met het oog hierop, de Indonesiërs opzettelijk trachten moeilijkheden in weste lijk Nieuw-Guinea te veroor zaken. Men kan nauwelijks lan ger volhouden dat de groepen bewapende infiltraten optraden zonder voorkennis van de cen trale regering. Het doel van deze De jeugdmisdadigheid, die sedert de oorlog in vrijwel alle Europese landen een opgaande lijn vertoont, moet gezien wor den tegen de sociale achtergrond van onze tijd. Deze achtergrond wordt gekenmerkt door een ont breken van stabiliteit en snelle wijzigingen die een groter aan passingsvermogen van de op groeiende jeugd eisen dan voor- neen. Dit is één van de conclusies van een studie die een speciale commissie van de raad van Europa heeft gemaakt van de jeugdmisdadigheid in twaalf Europese landen. De landen die door het verstrekken van ge gevens aan dit onderzoek hebben meegewerkt, zijn: België, Dene marken, West-Duitsland, Enge land, Frankrijk, Griekenland, ita lië, Nederland, Noorwegen, Oos tenrijk, Turkije en Zweden. In de studie wordt nagegaan met welke biologische en mi lieufactoren men rekening moet houden bij een beoordeling van de misdadigheid onder de jeugd. Daarbij wordt er op gewezen dat er volgens Britse en Duitse des kundigen aanwijzingen zijn, dat de jeugd, mogelijk ais gevolg van de betere voeding, geleidelijk aan vroeger in het stadium van de puoei ,eit komt (een vervroe ging van ongeveer een jaar per veertig jaar), waardoor emotio nele crises ook vroeger optreden. Daarnaast heeft men vastgesteld dat door het dalen van de kin dersterfte het aantal jongens verhoudingsgewijs sneller toe neemt dan het aantal meisjes; en het aantal misdrijven gepleegd door jongens is nu eenmaal gro ter. Het onderzoek heeft voorts aan het licht gebracht dat het aantal „moeilijke kinderen' toe neemt. In de kinderziekenhuizen is het aantal verpleegden met infectieziekten, tengevolge van betere behandelingsmethoden voor t.b.c., difterie etc., afgeno men. Doch tegenover deze terug gang staat een vrijwel gelijke stijging van het aantal kinderen dat voor neurotisene klachten en psychosomatische ziekten moet worden verpleegd. Wat het milieu betreft wijst de studie op het belang van ge zonde gezinsverhoudingen voor de opgloeiende jeugd, en de fu neste gevolgen van de oorlog op dit terein. Uit Duitse statislicken blijkt b.v. dat kinderen die met hun ouders in vluchtelingenkam pen wonen, zelfs als ze in zeer armoedige omstandigheden leven minder met de rechter in aanra king komen dan jonge niet- vluchtelingen. De studie geeft tenslotte een aantal suggesties voor verder onderzoek en vergelijkende stu dies. Zo zou het aanbeveling ver dienen als werd nagegaan welke invloed het verhogen van de leerplichtige leeftijd heeft, in het bijzonder voor jongens met een betrekkelijk - laag intelligentie peil. Ook zou het nuttig kunnen zijn om de kwestie van gezins- en kindertoelagen niet alleen door economen te laten bestude ren, doch ook door psychologen en sociologen. Van primair belang acht de commissie voorts, dat de verbete ring van de diagnose-techniek voor het onderkennen van kin deren die tot misdadigheid ge neigd zijn, wordt aangemoedigd. groepen is kennelijk onrust on der de Papoea's teweeg te bren gen met waarschijnlijk als uit eindelijk doel een gewapende op stand te veroorzaken. De belangstelling die Canberra voor de Nederlandse bekendma kingen over de Nieuw-Guineraad heeft, houdt uiteraard verband met de politieke ontwikkeling in Australisch Nieuw-Guinea. On danks de recente wijziging in de wetgevende raad van Paua-New Guinea, gaan de Nederlandse maatregelen politiek veel verder dan de ontwikkeling in Austra lisch Nieuw-Guinea. Het heeft geen zin dat minister Hasluck (van Overzeese Gebieden) net doet of hetgeen in westelijk Nieuw-Guinea gebeurt, niet van invloed is op het oostelijk deel van het eiland. Hasluck zou voordeel kunnen trekken uit iiet overpeinzen van de woorden van de Nederlandse gouverneur: „Ais eenmaal de stemmen gehoord zijn, kan men niet wachten". NEGERS BEZOEKEN UNIVERSITEIT VAN GEORGIA Twee negerstudenten, Char- layne Hunter en Hamilton Hol mes, hebben gisteren de univer siteit van Georgia bezocht. Inci denten deden zich niet voor. De 18-jarige Chareayne wil journaliste worden, Hamiitons Holmes studeert rechten. Giste ren woonden zij de colleges in psychologie en biologie bij. De blanke studenten besteedden geen aandacht aan hen. De universiteit te Athens, die door ca. 7500 studenten wordt bezocht, is de oudste staatsuni versiteit van de Verenigde Sta ten. De plaatselijke autoriteiten en de gouverneur van Georgia, Ernest Vandiver, hebben de al gelopen dagen vergeefs getracht integratie te voorkomen. Holmes zei er op te vertrou wen dat de blanke studenten hem niet te lijf zullen gaan. Hij verwacht wel „enige moeilijk heden", doch meende dat die eer der van buiten de universiteit zullen komen. De universiteit is de eerste on derwijsinstelling in Georgia die wordt geïntegreerd. derijen, waaronder zogenaamde werken van Van Gogh, Van Dijck, Corot en Terborgh, ver valst was. De rest bestond uit onbelangrijke schilderijen. In de herfst van vorig jaar had de kunsthandelaarster zich, te zamen met haar in Neurenberg wonende zoon, in verbinding ge steld met belangstellende kunst minnaars in Neurenberg en hun de schilderijen als „originele werken" aangeboden. Daartoe behoorde „De Aardappeleters" van Van Gogh, dat zij voor 250.000 mark (ongeveer 225.000 gulden) aanbood. „Bloemenveld", eveneens van Van Gogh, en drie andere schilderijen kwamen voor 160.000 mark (145.000 gulden) in het bezit van een Neurenberger kunstverzamelaar. Twee van de zes Neurenberger kopers, die zeventien van de drie-en-twintig stukken ver wierven, lieten hun aanwinsten door Nederlandse experts onder zoeken en schakelden, na een vernietigend rapport, de politie in. Moeder en zoon werden gear resteerd, toen zij op het punt stonden Neurenberg en de bondsrepubliek te verlaten. Zij hadden nog schilderijen, waar onder „De Aardappeleters" bij zich. De Amsterdamse handelaarster had tegenover de politie ver klaard dat alle door haar aange boden schilderijen uit familiebe zit afkomstig waren, doch de Neurenberger politie heeft in samenwerking met de Amster damse politie kunnen vaststellen, dat zij vijf der schilderijen, waar onder Van Gogh's „Bloemen veld" voor een paar duizend gul den had gekocht. De originelen van de betrokken werken bevin den zich in Nederlandse collec ties. VRAAG NAAR GOEDE APPELS EN PEREN Op de Nederlandse fruitvei lingen is op het ogenblik weer een toenemende aanvoer van appels en peren. Met het ver kopen van de voornaamste be- waarrassen zoals Golden Deli cious, Jonathan en Gcmdreinet- te uit de koelhuizen is een be gin gemaakt. Voor zover dit fruit van goede kwaliteit is, worden er hoge prijzen voor betaald. In de afgelopen dagen was de vraag naar de beste kwali teiten zó groot, dat vrij belang rijke prijsstijgingen zijn voor gekomen. Zo noteren mooie partijen Golden Delicious thans tot 65 cent per kg op de fruit veilingen en wordt voor een goede Jonathan ook boven 40 cent per kg betaald. De Cox's Orange Pippin is met 80-90 cent per kg voor de goede kwaliteit eveneens zeer duur. Daar staat tegenover dat de mindere kwa liteiten moeilijk te plaatsen zijn en lage prijzen opbrengen. Het verschil tussen klasse 1 en klasse 2 (beide exvort-kwa- liteiten) is voor sommige ras sen wel 20 cent per kg. Rond de jaarwisseling is de export van appels wat teruggelopen. Nu neemt deze weer toe. Vooral naar West-Duitsland wordt veel uitgevoerd en ondanks de hef fing die bij uitvoer naar België betaald moet worden, neemt dit land ook regelmatig Nederland se appels af. Bij de peren zien we de laatste dagen een flinke vraag voor Engelse rekening naar Conference, maat 5565 mm. De prijs hiervan is opge lopen tot tegen 50 cent per kg. Verder gaan er ook regelmatig peren naar West-Duitsland en België.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5