binnenlands nieuws sportnieuws GOUDBEWERKERS de Heumèergse Beursoverzicht Haffner :oord De Ronde van Frankrijk 1961 Vier Utrechters gearresteerd p» a 7 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 werken zuiverder dan dc machine Een eeuwenoud beroep, dat van vader op zoon overging VOETBAL BOKSEN dag 12 januari 1961 jlDanderdag 12 januari 1961 55 ns het college van diake- ik de voorzitter, de heer nge, woorden van harte- ;ora en zeide dat er ener- 'oelens van spijt qver het van de directrice aanwe- en, anderzijds reden tot enis omdat zij thans na iderhalf jaar boven de ïgerecntigde leeftijd in te zijn geoieven, van een lende rust kan gaan ge- Hij zeide verder zeer er ic te zijn voor het feit dat vertrek heeft uitgesteld een opvolgster was en woorden van welkom tot ve directrice zr. Yv. Houw. choiten herinnerde eraan Hatiner ruim acht juar uit het ziekenhuis te naar Terneuzen is geko- hoc er toen direct vanaf in een goede band tussen de kerkcraad was. Hij voorts voor de gastvrij- dit college steeds voor luden van vergaderingen togen ondervinden en le hoop uit, dat zr. Bouw lardenzorg, die reeds 26 dit huis plaats vindt, op rettige wijze zal voortzet- 3r D. van Es dankte even- or de gastvrijheid en het iheid bieden tot vergade- oor de Stichting Pro- se Bejaardenzorg m Oost i-Vlaanderen. den van gelijke strekking eveneens uitgesproken 3 voorzitter van de Kerk- de heer J. Hamelink. 3ze sprekers werden door 'idende directrice met een jrsoonlijk woord dank ge loop van de dag mocht .fner tal van stoffelijke van waardering ontvan- navoond zullen de bewo- et personeel en bestuur in zellig samenzijn afscheid van zr. Haffner. De nieuwe directrice. lieuwe directrice, zr. W, is afkomstig van het Dia- Vrouwciyke Vrijwillige neemt iifscheid van do A. Haffner. (gelijkheid van een nieuw ngsinitiatief in Algcrië ge- dat de regering van plan ir vrijheid van handelen te den. er werd nog een communi- itgegeven waarin wordt ge- dat het bij het referendum 1 rustig is geweest. nse parachutisten hebben ;dag in een voorstad van rs, Belcourt, een inval ge in een villa waarin zich op- dingen bevonden. Laatst- mden boden weerstand en ;n op de militairen die de il openden met geweervuur anaten. Twee opstandelin- sneuveldcn en derde werd igengenomen. terwijl cén ,e militair werd gewond. LAOS met raketten uitgeruste zijn woensdag van het reld van Vientiane ver- ;en naar het strijdgeoied in mboe van Noord-Laos. Zij len na anderhalf uur zon-, raketten naar hun basis t is nog niet bekend of de die bestuurd werden door anen, voor een oefenvlucht lor een operatie tegen de strijdkrachten naar het ien zijn gezonden. De jagers, lingstoestellen, die in de te wereldoorlog werden ge: t, zijn dinsdag door de Ame- se regering aan de regering Laos geschonken. VVoens- torgen werden de raketten ie toestellen bevestigd. ,ANTARA" OVER t NIEUW-GUINEA t Indonesische persbureau ara" meldt uit Makassar iet Nederlands bestuur in w-Guinea zestien Papoea- :ren van hun studie uit het nland had teruggeroepen, en van hen waren in ralië en drie in Nederland- 'erden teruggeroepen, aldus ara", omdat deze studen- ,in de toekomst zouden jen optreden ten nadele van rland", verdachte van museumdiefstal mjjpf in voorarrest TIC 28-jarige Haarlemse oud- erpleger W. M. van der P., die rdacht wordt van de diefstal «n twee etsen van Rembrandt het Tevlermuseum in Haar- voorarrest. De em blijft in i kamer van het Amster- auiise Gerechtshof heeft gis- erniiddag in hoger beroep zijn erzoek tot beëindiging van de oorlopige gevangenhouding af- ©wezen. Van der P-, die vorig jaar met iroefverlof uit een terbeschik kingstelling van de regering in Haarlem terugkeerde, blijft ardnekkig ontkennen iets met -e diefstal te maken te hebben. Wel erkent hij op de dag van de brutale diefstal 10 december h j, het museum te hebben gezocht. De verdwenen etsen teen lidschap uit 1641 met een ca- „iloguswaarde van 6.000 en een'landschap met drie schu ren uit 1651, cataloguswaarde I j 25.000), die in één der zalen agen, zijn nog niet teruggevon den. De Justitie en de politie aenen dat er voldoende aan wijzingen zijn om Van der P. te Verdenken. TAL VAN INBRAKEN IN UTRECHT OPGELOST De arrestatie van de 21-jarige _childer P. B. uit Utrecht die enkele weken geleden betrok ken is geweest bij de diefstal van enkele kostbare bontjassen uit een modemagazijn aan de. Judegracht te Utrecht, heeft de politie in staat gesteld nog Ten reeks van inbraken, die in de maanden november en december in de Domstad is ge pleegd, op te lossen. B. heeft namelijk samen met de 20-jarige los werkman J. S. Tverschillende inbraken ge pleegd. S. was voortvluchtig naar is dinsdag door de recher- -;'che gearresteerd juist vóórdat hij een buitenlandse reis wilde maken. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP Op de Heemraadsingel is gis- Rternacht de 67-jarige directeur van een N. V., J. Merbis van de Rotterdamse rijweg, met zijn per- ■bonenauto tegen de aanhangwa gen van een geparkeerde vracht auto gebotst. Hij werd zwaarge wond naar het ziekenhuis Berg- veg gebracht, waar bleek dat hij leeds was overleden. smokkelaar van marihuana gearresteerd Rechercheurs van de afdeling verdovende middelen van de af deling verdovende middelen van de Amsterdamse centrale recher che hebben gistel ochtend de 26- jarige zeeman J. V. in zijn wo ning in Amsterdam gearresteerd. Er werd een hoeveelheid van on geveer tien pond marihuana bij hem in beslag genomen. De zee man wordt ervan verdacht deze omvangrijke partij Nederland te hebben binnengesmokkeld. Er zal een uitvoerig onderzoek worden ingesteld. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. eerste-vluchten- enveloppen lagos Dinsdag 17 januari zal weer een nieuwe stad aan het K.L.M.- luchtnet worden toegevoegd. Dan vindt de openingsvlucht op Lagos plaats ter gelegenheid waarvan wederom speciale eer- ste-vluchtenveloppen verkrijg baar zullen zijn. Uiterlijk zaterdag 14 januari moeten deze eerste-vluchtbrie- ven gepost zijn. nog geen algemene maximum-snelheden buiten de bebouwde kommen De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zo schrijft hij aan de Tweede Kamer de gedachte aan het invoeren van algemene maximum-snelheden voor wegen buiten de bebouw de kommen niet definitief laten varen. Hij heeft de beslissing daaromtrent opgeschort, ten einde zich nader over dit vraag stuk te beraden. winkeldievegge werkte in sneltreinvaart ernstig ongeluk op overweg Omstreeks zes uur woensdag avond is een bus van de Gelder- sche Tramwegen op een onbe waakte overweg tussen Winters wijk en Groenio door een goede rentrein gegrepen. De bus werd aan de rcchterachterzijde open gereten. Een twintigjarig meisje S. uit Harreveld, gem. Lichte- voorde, werd zwaar gewond naar het R. K.-ziekenhuis in Gröenlo vervoerd. Van de overige passa giers liepen er enkele lichte snij- en schaafwonden op. Het verkeer op dc rijksweg GroenioWin terswijk is korte tijd gestremd geweest. De goederentrein had anderhalf uur vertraging. dodelijk verkeersongeval Bij een verkeersongeval, dat gistermorgen even ten noorden van de Fijlebrug in de weg Mep- pelAssen is gebeurd, heeft de 45 jarige heer A van Dijk uit Assen het leven verloren. De heer Van Dijk reed met zijn vrouw en kind in de richting Meppel. Door de glad heid van de weg begon de auto te slippen juist op het moment, dat uit tegengestelde richting een vrachtauto van de firma Jager uit Groningen naderde. De personenauto werd aan de lin kerzijde geheel open gereten en de bestuurder werd vrijwel op slag gedood. Mevrouw Van Dijk en het kind moesten vrij ernstig gewond in het Academisch Zie kenhuis in Groningen worden opgenomen. De vrachtwagen kwam na de aanrijding in dc Drentse hoofd vaart terecht. De vrachtwagen chauffeur kon echter door een juist passerende wegenwachter worden gered. dodelijk ongeval De 50-jarige mevrouw a. vanx riikswee Amersfoort- D. uit Bloemendaal heeft gis- °P cle r0Ksw.e8 Amersioori terochtend kans gezien voor een (uitverkoop) waarde van ruim 550 bij elkaar te stelen aan allerlei kleinere dames kledingstukken in een mode magazijn in de Kalverstraat in Amsterdam. Het opmerkelijkste was nog wel dat zij deze „pres tatie" leverde in ongeveer drie kwartier. Of het een nieuw record voor winkeldievegges is, is niet bekend. De vrouw werd op heterdaad door de politie betrapt. Zwolle, onder de gemeente Nij- kerk, is woensdagmiddag een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 54-jarige P. Haverlach, groen tehandelaar te Nijkerk, om het leven is gekomen. De heer Haverlach, die met zijn motor-bakfiets in de rich ting Nijkerk reed, werd gegre pen door een hem achterop ko mende personenauto. De auto mobilist heeft de bakfiets niet opgemerkt. De groentehandelaar was op slag dood. partij wapens en munitie in beslag genomen De centrale recherche van de Amsterdamse politie heeft bij de 36-jarige Amsterdamse koopman P. A. W. een partij wapens en munitie in beslag genomen. Er zal legen de man proces-verbaal worden opgemaakt wegens ver boden wapenbezit. Door een klein ongeluk is de man tegen de lamp gelopen. De douane-recherche m Locht (bij Kerkradej vond gisteren in de auto van W., die uit Duisland terugkeerde, een auto onderdeel dat was verwisseld en waarvoor invoerrechten moesten worden betaald. Toen men verder zocht vond de douane-recherche in de auto nog twee brouwnings, twee gaspistolen, 500 brouwning-patro- nen en 800 gaspatronen aar.. Dit partijtje werd in beslag geno men, waarna de douane-re cherche inlichtte. Deze ging daar op eens een kijkje nemen in de de woning van W.; aan de Van Breestraat, waar in een kist twee machinepistolen en een grote hoeveelheid munitie werd aange troffen. In de badkamer vond men nog een machinepistool als mede een groot aantal houders Welke bedoelingen de koopman met deze ongebruikelijke han delswaar heeft gehad, is nog niet bekend. Jacques Goddet, de hoogste autoriteit in de organisatie van de Ronde van Frankrijk, heeft woensdagmiddag bijzonderheden onthuld van de editie 1961 van dit grootse wielerevenement dat dit jaar voor de 48e maal plaats heeft (van zondag 25 juni tot en met zondag 16 juli), en van de „Ronde van de toe komst" voor amateurs en onaf- hankelijken, die in 1961 haar debuut beleeft en wordt gehou den van 216 juli. De Ronde van Frankrijk 1961 telt 21 étappen, terwijl er in het routeschema één rustdag is op genomen, namelijk op 8 juli te Montpellier. In de Tour komen dit jaar twee tijdritten voor: de eerste wordt gehouden als sluit stuk van de eerste étappie op een parcours rondom Versailles en zal gaan over een afstand van 28 km. de tweede tijdrit is geprojecteerd op de 14e juli en zal gaan over een afstand van 71','s km, welke wordt uitgezet tussen Bergerac en Perigueux. Buiten Frankrijk zal de Ronde van Frankrijk dit jaar twee In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht vechten chirurgen voor het leven van de 50-jarige wasmeester K. Boonstra die op nieuwjaarsnacht zó zwaar mis handeld is, dat zelfs nu de direc teur van de heelkundige kliniek prof. dr. J. F. Nuboer do man niet durft te opereren. Tijdens de zware- mishandeling waarvoor dinsdag vier Utrecht ers zijn gearresteerd, werd de man zó getrapt en geslagen dat enkele ribben zijn longen zijn ingedrongen. Een ander slacht offer van deze mishandeling is de 29 jarige vlechter G. Renos, die een 12 cm brede hoofdwond en verwondingen aan armen en benen opliep. Ook hij moest en kele dagen in het ziekenhuis worden verpleegd. Op nieuwjaarsdag 's avonds tegen sluitingstijd kregen beide slachtoffers van een caféhouder in de Lange Nieuwstraat te horen, dat zij het café moesten verlaten. Toen zij hieraan direct geen gevolg gaven, werden zij door de 50-jarige caféhouder P. h <1 M.»t "ft? (van onze verslaggever) NEURENBERG (P P) - Ritmisch achter elkaar klinken 72 doffe slagen. Na een korte pauze weer gevolgd door een zelfde aantal. Dit herhaalt zich niet minder dan 12 maal en dan is }iet werk gedaan, We telden ze na, maar cr wordt geen klap meer of minder uitgedeeld. In totaal precies 804 doffe slagen mef de ha mer op platen goud, die uitgeklopt moeten worden tot een dikte van niet meer en niet minder dan een tiende millimeter en dat alles met de hand. Het zijn de goudbewerkers van de Zuidduitse stad Neurenberg, die deze kunst tot in de perfectie verstaan en wel 7,0, dat geen machine het hen zou verbeteren. Mens of machine t Zwervend door deze wonder schone stad aan de Pegnitz, tot de tweede wereldoorlog de best be waarde grote stad uit dc bloeitijd der Duitse middeleeuwen met zijn bijzonder mooie Altstadt, zijn fraaie oude kerken en profane gebouwen, waarvan helaas het grootste gedeelte verloren ging bij de verschrikkelij ke luchtaanval op 2 januari 1945, ontdekten wij iets merkwaardigs! Door het merkwaardig ritmisch dof kloppen er op attent gemaakt von den we een werkplaats waar men goud bewerkt. Hier werden we ge confronteerd met een interessante omstandigheid, die de mens weer moed en zelfvertrouwen geeft in onze eeuw van techniek en glorie van de machine. Do voordelen van de machine worden tegenwoordig in alle toon aarden bezongen. De machine in de fabriek, de machine op straat, bij bouwwerken kortom waar niet. De !ürfrf,vdÜ arl?eider. krijgt dikwijls de hnt« i 1 niet lang meer be hoeft te duren, of hij is als vakman helemaal met meer nodig, hij zal knon °g ,g0e,d genoeg zi« om «P een knopje te drukken om de machine dan rgmg 'e Zetten Pn daar houdt verseh re °P' want ln hpt wÜde heiii l'gt °°k n°8 de mogelij sati" ,ct 'opPunt van mechani- dle heloC V aut°matische machin-, die he meer bcd.end Dp »<ena givlt sfccr bewerkersWin bij dc goud" Is:=»,"rs'LrSdi vangen zal zijn door ccn machine. Handarbeiders die het materiaal be werken en aan het produkt een niet na te bootsen persoonlijke noot ge ven, blijven meester op een groot gebied van de industriële produktie, speciaal waar het produkt iets met sfeer en karakter te maken heeft. Er is geen beter bewijs voor deze suprematie van de handarbei der, dan een bezoek aan de goud- bewerkerswerkplaatsen in Neuren berg, de beroemde stad van Albrecht Dürer, de grootste Duitse schilder van de middeleeuwen. Hier wordt het kostbaarste materiaal ter we reld tot blaadjes van bijna onge looflijke dunheid verwerkt. Baren goud van een gewicht van omstreeks 800 gram, die elk een waarde van niet minder dan bijna 3000 gulden vertegenwoordigen, wor den in een oven gesmolten bij tem peraturen van zo'n 1450 graden. Op deze manier worden afvalstoffen die er niet in thuis horen, verwijderd en bereikt men een reinheidsgraad van 989/1000. Deze baren worden tijdens het smeltproces samengeperst en in zachte toestand onder een valhamer gebracht, die ze tot platen van on geveer 15 millimeter dikte slaat. Dat gebeurt machinaal. De hamer komt met ontzettende kracht op het metaal neer, maar het raakt het metaal zelf niet, doordat het be dekt is door een leerlaag. De ver schillende lagen van het gele me taal worden gescheiden door bladen ondoorzichtig en watervast Mont- golfierpapier. Dit is papier dat ver vaardigd wordt uit dierlijke grond stoffen en geleverd wordt door de Franse firma, die aan het einde van de achttiende eeuw het omhulsel van de beroemde Montgolfier bal lon maakte, de ballon die de voor loper werd van onze moderne bal lons en Zeppelins. Het oudste werktuig Na de machinale behandeling, waarbij het goud tot platen van 15 millimeter dikte werd geslagen, volgt een tweede behandeling, waarbij de platen van bovenge noemde dikte moeten worden uit geklopt tot de bijna ongelooflijk Een kijkje in het hart van het oude Neurenberg, waar in werk plaatsen het eeuwenoude beroep van goudwerker wordt uitge oefend. het betrouwbaarste dbItV::„~;Tw beschikker "1 -e vajmian nooit ie ver-i dunheid van vliesjes van slechts een tiende millimeter. Het ligt voor de hand, dat m_en zou verwachten dat men hiervoor een tweede valhamermachine zgu gebruiken, die uiteraard nauwkeu riger werkt dan de eerste. Néén, dat doet men niet, men grijpt terug op het oudste werktuig dat de mens ooit bezat, de menselijke hand De persoonlijke behandeling door de vakman is in dit geval noodzakelijk, om de zuiverste dikte te krijgen die men zou kunnen wensen. Het is in teressant te zien hoe deze vaklieden werken en eigenlijk is het ergens ook bijna onbegrijpelijk voor ons leken. De stapel goudplaten, nog steeds door een leren omhulsel bedekt en onderling door vellen Montgolfier- pepier gescheiden, worden op een granieten blok gelegd. Ligt alles goed, dan begint de goudbewerker met zijn hamer te slaan. Twee en zeventig maal suist deze hamer op ritmische wijze naar beneden en bonkt op het leer, waarbij hij op re gelmatige afstanden van hand wis selt. Na elke serie van 72 slagen steekt de arbeider een stukje hout in een van de 12 gaten die in zijn werktafel zijn aangebracht. En wan neer in alle twaalf gaten houtjes zitten, weet hij, dat hij met zijn werk klaar is. Niet te vervangen Voor ons is het onbegrijpelijk hoe deze mannen dit klaarspelen, welk een vakmanschap moet er in hen steken om zo nauwkeurig te slaan dat de vlakheid en de fijn heid van deze uiterst dunne bladen goud volkomen correct en niet door een machine te verbeteren is Wat een paradox, een man in het volle bezit van zijn kracht te zien, die zijn hele kracht en ener gie inzet, om op een blok graniet te slaan en daarbij ritmische kreten uitstoot, die het hem makkelijker maken zich volledig op zijn werk te concentreren. En toch gelijktijdig is het een voldoening voor deze eenvoudige arbeider te weten, dat hij in deze zo primitief lijkende ar beid niet door een machine kan worden vervangen. Dit handwerk gaat over van vader op zoon. Een oude traditie leeft op deze manier in Neuren berg voort. Uit deze werkplaatsen wordt de wereld dus voorzien van bladgoud, dat overal ter wereld ge bruikt wordt voor de verfraaiing van religieuze gebruiksvoorwerpen, voor kunstprodukten en wat al niet meer. Deze arbeiders worden goed be taald. Ze krijgen ongeveer 4,— per uur, alsmede nog enkele bijzondere toeslagen, waardoor ze op een totaal salaris van omstreeks 700 tot 800 gulden per maand komen. Het Neurenberger bladgoud dat naar alle windstreken van de aarde wordt geëxporteerd, legt getuigenis af van een handwerk, dat zo lang zich zal handhaven, als de mens kostbare dingen met goud zal ver gulden en versieren, waarbij er hoge eisen worden gesteld aan een regel matige dunheid van deze uiterst dunne blaadjes edel metaal, •(Nadruk verboden). C. M. naar buiten geduwd. Kort daarop werd een ruit van het café ingeslagen, zoals in het af gelopen halfjaar reeds meer dan 100 x is gebeurd. De caféhouder begaf zich hier op naar buiten met een stoel en tuigde daarmee het slachtoffer Renes af. Zijn schoonzoon de 32- jarige sloper W. A. B., nam met de 37-jarige sjouwerman H. J. de R. en diens broer de 34-jarige maehinesteller F. J. de R, het slachtoffer Boonstra voor hun rekening. De man lag toen al op de grond en werd later geschopt en geslagen, totdat hij volkomen versuft bleef liggen. Des nachts vond de politie de twee mannen waarvan er één be wusteloos aan de Nieuwe Gracht en de andere in de Lange Nieuw straat lag. Het bleken de beide slachtoffers te zijn, die toen zij naar het politiebureau waren overgebracht direct werden doorgezonden naar het Acade misch Ziekenhuis. Hier heeft het slachtoffer Boonstra vier dagen tussen dood en leven gezweefd. De politie had aanvankelijk geen enkele aanwijzing maar werd door een ver pleegster van de naast het café gelegen „Van der Hoe- ven"-kliniek attent ge maakt op de scene die zich op nieuwjaarsavond dqar had afgespeeld. Een intensief verhoor van personen die zich in het café hadden bevonden kon niet gehoord worden, ter wijl de vlechter Renes aan geheugenverlies leed. Daar kwam bij dat, dat tal van personen die ge hoord werden kennelijk be vreesd waren om tegen de beide broers De R. te ge tuigen, die bekend staan als lieden die revanche ne men. Het bewijsmateriaal sta pelde zich eventueel zó te gen de beide broers, de caféhouder en diens schoonzoon op, dat de po litie het viertal dinsdag ar resteerde. Zij legden een volledige bekentenis af en zullen voor de officier van Justi tie worden geleid. plaatsen aandoen, n.l. Charleroi (België) en Turijn (Italië.) In tegenstelling tot de laatste jaren zal de Tour ditmaal gaan „om de oost", d.w.z. dat de Al pen vóór de Pyreneeën komen. De totaalafstand bedraagt 4380 km. Het deelnemersveld zal be staan uit 132 renners, die on dergebracht worden in elf ploe gen, elk dus van 12 man. De elf ploegen zijnWest-Duitsland, België, Spanje, Frankrijk, Italië, Groct-Brittannië, Nederland, een gecombineerde Luxem burgs-Zwitserse ploeg en drie Franse regionale ploegen West- Zuid-West, Parijs Noord-Oost en Centraal-Zuid). „Ronde van de toekomst" De kleine Tour, die onder de naam „Ronde van de toekomst" van start gaat en waaraan slechts amateurs en onafhan- kelijken kunnen deelnemen, is niet alleen kleiner van opzet, maar ook eenvoudiger, zoals blijkt uit het aantal étappen, de dagelijks te overbruggen af standen (de totale lengte is 2206 km) en het aantal in de route opgenomen bergen. Elke ploeg zal bestaan uit acht renners, waarbij de organisatie verplicht heeft gesteld, dat er in elke ploeg tenminste vier renners worden opgenomen beneden de leeftijd van 25 jaar. Het aantal ploegen, dat van start zal gaan wordt eerst eind maart vastge steld het zullen er 12 a 15 zijn maar reeds nu hebben 19 landen ingeschreven, t.w.: Nederland, België, West-Duits- land, Oostenrijk, Canada, Kon go (zelfs voor de heer Goddet was het een vraagteken, welke KongoDenemarken, In dia, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Italië, Luxemburg, Marok ko, Polen, Portugal, Roemenië, Zwitserland, Rusland en Zuid- Slavië. De dagprijzen voor de ama teurs zullen worden uitgekeerd in goederen het totaalbedrag aan prijzengeld voor beide ron den bedraagt 320 miljoen oude francs, waarvan 250 miljoen voor de profs en 70 miljoen voor de amateurs en onafhan- kelijken terwijl de ploegen- prijzen in geld aan de bonden zullen worden uitgekeerd. moulijn niet uitgenodigd voor centrale training Bondscoach Elek Schwartz heeft 20 spelers uitgenodigd voor de centrale-training-in-nieuwe- stijl waarvoor in januari drie bijeenkomsten zijn geprojecteerd. Opvallend is dat de naam van Coen Moulijn niet op de lijst van uitgenodigde spelers voorkomt. De bondscoach heeft het besluit Moulijn nog niet te selecteren, genomen in verband met de moeilijkheden die zich hebben voorgedaan tussen Feijenoord en de international. Elek Schwartz gaat van het standpunt uit dat hij weinig heeft aan een speler waarvan hij niet zeker is dat hij met hart en ziel zal spelen op de plaats die hem wordt aangewe zen. Aan Moulijn als linksbinnen heeft de bondscoach op dit mo ment geen directe behoefte. Dat Tonny var. der Linden niet ge selecteerd is, vindt zijn oorzaak in een blessure van de DOS-spe- ler, die bovendien momenteel niet in goede conditie is. De 20 spelers zijn: Doelverdedigers: Pieters Graaf land (Feijenoord), Bekkering (PSV) en Jongbloed (DWS/ A); Achterspelers: Kuys (NAC)', Wiersma (PSV), De Groot (Hermes DVS) en Veldhoen (Feijenoord) Halfspelers: Mulder (Ajax). Van der Hart (Fortuna '54), Klaas- sens (Feijenoord), Notermans Fortuna '54), Pronk (Ajax), Van Wissen (PSV) en Borg huis (GVAV) Voorhoedespelers: Van der Kuil (PSV), Kruiver (PSV), Henk Groot (Ajax), Swart (Ajax), Bergholz (MVV) en Goesgens (Rapid JC). Zoals bekend speelt het Neder lands elftal zijn eerste wedstrijd van dit jaar op woensdag 22 maart. In Rotterdam komt het oranjeteam dan uit tegen België. De eerste ontmoeting voor de voorronden van het wereldkam pioenschap wordt zondag 30 april in Rotterdam gespeeld. De Hon garen zijn dan de tegenstanders van de Nederlanders. TOCH STAKING VAN ENGELSE VOETBALPROFS? Het ziet er naar uit dat de Engelse profvoetballers op 21 januari a.s. toch in staking zul len gaan, nu de beroepsspelers uit Londen en omgeving en het zuiden van Engeland dinsdag en de voetballers van Midden- Engeland woensdag de voor stellen van de voetballeague onaanvaardbaar hebben geacht. Het grote geschilpunt tussen beide partijen is de regeling van de transfers. Onder het huidige systeem is het niet mogelijk dat een speler kan overgaan naar een nieuwe club zonder toe stemming van zijn huidige ver eniging, hetgeen impliceert dat de verenigingen de spelers zo lang zij willen kunnen vasthou den. JONGE BEROEPSBOKSER OVERLEED NA KNOCK DOWN De 18-jarige beroepsbokser Sherman Walker is in een zie kenhuis te Wheeling overleden, vier uur nadat hij tot tweemaal toe in een wedstrijd neer was gegaan. In de tweede ronde staakte de scheidsrechter de strijd. Walker, een middenge wicht, was daarop naar zijn hoek geholpen, waar hij ineen zakte. DE ZAAK-LAVON Een niet met name ge noemde hoge officier, die een belangrijke rol ge speeld heeft in de „zaak- Lavon", die zoals bekend geleid heeft tot een crisis in de Israëlische regering, is uit het leger ontslagen. UNILEVERS VAST, PHILIPS FLAUW. De stemming voor de hoofd fondsen was gistermiddag ver deeld. Unilevers lagen zeer goed in de markt terwijl daarentegen Philips lag aangeboden. AKU's konden zich zeer goed hand haven, Kon. Olie en Hoogovens noteerden bij de opening rond het vorige slotniveau. Hier en daar was de handel vrij leven dig, mede dank zij de arbitrage. In Wall Street werden dinsdag bescheiden koerswinsten geregi streerd. Van de Nederlandse hoofdfondsen boekte Unilever ar een koerswinst. Kon. Olies worden in Wall Street getipt. Dit fonds behaalde dinsdag in Amsterdam de grootste geregi streerde omzet. Deze bedroeg nominaal 544.000. Direct daar na volgde AKU met nominaal 377.000. Gisteren was het in de oliehoek een stuk kalmer. Op 131 moest Kon. Olie 20 cent prijsgeven van de koerswinst van 3,10 dinsdag. AKU's lie- Een woordvoerder van 't Israëlische leger deelde 502 en schommelden voor de volen heeft de betrokken officier te ontslaan. Ben-Goerion had een ver. slag ontvangen van de pro cureur-generaal over de be schuldigingen die tegen de betrokken officier zijn uit gebracht in verband met de „zaak-Lavon" Eerder bad de procureur- generaal meegedeeld, dat het onderzoek van de poli tie niet genoeg bewijsma teriaal had opgeleverd om een vervolging tegen deze officier te kunnen instel len. De officier, die een hoge functie in het leger be kleedde toen Pinhas Lavon minister van Defensie was, heeft verklaard dat Lavon in 1954 opdracht had ge geven tot een misluk te veiligheidsoperatie. Een commissie uit de ministerraad heeft Lavon echter van alle blaam ge zuiverd. De conclusie van de commissie werd be krachtigd door het kabinet. Ben-Goerion was het hier echter niet mee eens en dreigde met ontslag. rest van de beursduur rond de 500, tegen dinsdag als slotprijs 497li. Ook in deze hoek was de handel rustiger. Hoogovens bleef lange tijd op 794 doch trok later aan tot 800. Op deze prijs boekte het fonds een koerswinst van 6V2 punt verge leken met de vorige slotkoers. Zwak tot flauw lagen de Phi- lipsaandelen. Hier was duide lijk middenkoersaanbod merk baar waardoor de elektrowaar- den daalden van 1156 tot 1150. Hierna trad een licht herstel in. De slotkoers van dinsdag was 1167%. De beurs is van mening dat de vierde kwartaalcijfers 1960 van het Philipsconcern wel goed zullen zijn, maar toch niet aan de hoge verwachtingen zul len beantwoorden. De berichten uit Engeland over de daling in de verkoop van televisietoestel len doen vermoeden dat ook bij Philips de omvang van de ver koop van genoemde toestellen over het hoogtepunt heen is. Vanzelfsprekend is de afdeling televisietoestellen slechts een klein onderdeel van het grote Philipsconcern. Unilevers trok ken gisteren de grootste be langstelling. Deze stukken boek- anderd gebleven. ten op 818 een koerswinst van 17 punten. Er was in deze hoek vraag van het publiek, Zwitser land en Amerika. Speciale rede nen voor de vaste stemming in de Unileverhoek konden niet worden verkregen of het zou moeten zijn de dividend/koers- verhouding tussen Philips en Unilever. In de scheepvaarthoek was het zeer rustig. Er werden in deze sector fractionele koers verliezen geleden. Van de lei dende cultures zetten Amster dam Rubbers de opwaartse ten dentie van dinsdag gisteren voort. Dit aandeel boekte op 119'/2 een koerswinst van één punt. Staatsfondsen doorelkaar vast. Op de overige beleggings- markt was de stemming goed prijshoudend. In de lokale afdelingen wer den aandelen Union Rijwiel- fabriek enige punten hoger ge adviseerd. Deze maatschappij keert een onveranderd dividend van 14 pet op de oude aandelen uit. Aandelen Blaauwhoek wer den op 221 (220) en die van Thomson Havenbedrijf ob 325 (224). Als gevolg van nieuw aanbod daalde Philips .tegen het slot tot 1147. Prolongatie 3Vi pet. Beursindices 9/1 10/1 11/1 Int. conc. 564.85 571.86 566.17 Industrie 333.88 335.64 337.72 Scheepvaart 183.62 183.40 183.19 Banken 222.75 223.24 223.73 Handel, enz. 151.81 152.57 152.37 Algemeen 397.85 401.69 399.51 Nabeurskoersen AKU; 500—503 gl slot 501 (498%); Kon. Olie: 130.20—131.70 slot 130.80 (130.10)] Philips: 1143 gb—1155 slot 1146 (1149)] Unilever: 814825 gl slot 820 (815)! Hoogovens: 800810 gl slot 805 798)' Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, zijn onver-

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3