Toestand in Katanga blijft ernstig I besS S S-kolonel Erlingir Druk politiek overleg in Brussel De spionage in Engeland Laos waarschuwt de Sowjet-Unie Brits-Westdu itse overeenkomst Weero verzicht I Joden gD van moord °p 2.300 I 1943 pi? Rusland van 1941 tot JACHT MET VELE OPVARENDEN GEZONKEN „VOORLOPIGE ALGERIJNSE I REGERING" OVER REFERENDUM ERLINGER VOOR DE RECHTER Massale bijeenkomst van stakers Personen. Voorstel-Van Acker aangenomen ABDI I alKOOF r.'.leg voerden, heeft de Luikse %f stakingsleider A. Renard woens- Een winter HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT frankering hg abonnement: smouzen Otrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 555T Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; per maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 12 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5188 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimam pet advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bg vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, ol: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. Dc minister van Defensie van Katanga, Joseph Yav, heeft in epn radiotoespraak verklaard dat. „het lot van het iand thans in handen is van het leger". Te middernacht liep een ulti matum van premier Tsjombe al', volgens hetwelk de regering van Katanga zich volledige vrijheid van handelen voorbehoudt wan neer de Verenigde Naties de Loe- moemba-gezinde militairen niet verdrijven. Het Hondurese luxe-jacht „Price", waarop zich veertig pas sagiers en vijf bemanningsleden bevonden zouden hebben, is in de nacht van dinsdag op woensdag tien mijl ten westen van Kaap Moreau gezonken. Alleen de ka pitein en twee zeelieden zouden door een treiler opgepikt zijn. Er is nog geen bericht ontvangen over de passagiers en de overige ttvec leden van de bemanning. Volgens een bericht van radio- Algeciras 'Zuid-Spanjel wordt een veertigtal opvarenden van het jacht, dat voor de Noord- Marokkaanse kust is gezonken, vermist. Volgens een nader bericht zijn de kapitein en twee bemannings leden door de Spaanse treiler ,.Cabo de Gata" gered. Onder de passagiers van hot jacht bevonden zich verscheidene vrouwen en kinderen. Vier treilers en een schip van de kustwacht z.ijn woensdagoch tend uit Alhucemas (Spaans Noord-Afrika) naar de plaats van de ramp vertrokken. Van Gibraltar is een vliegtuig opge stegen. Aan de opsporing wordt voorts deelgenomen door snelle vaartuigen, een Italiaans schip en twee Franse schepen. De kapitein van het jacht heeft volgens radio-Algeciras meege deeld. dat de passagiers Israëli's zijn. Hij was van mening, dat het zoeken met vliegtuigen doelma tiger zou zijn dan het zoeken met schepen omdat de zee zeer woe lig was. Het jacht is, naar radio-Alge ciras meldt, woensdagochtend om 1 uur tien mijl ten westen van Alhucemas gezonken. Tien mijl ter, westen van Mor- ro Nueva, bij Alhucemas in Ma- rokko, zijn meer dan tien lijken l geborgen. z0 meldt radio-Alge- I ciras. De drie overlevenden zou- den Spanjaarden zijn. Do woordvoerder van de .voor lopige Algerijnse regering" heelt tegenover de correspondent in Tunis van het pro-communisti sche Italiaanse blad „II Paese" verklaard, dat president De Gaulle de eerste stap moet on- I dernemen, nu hij een reële meer derheid heeft gekregen, zij het minder spectaculair dan hij had gehoopt. Van de zijde der voorlopige regering is geen capitulatie te verwachten, aldus de woordvoer der. daaraan toevoegend dat zij na de conferentie van Casablan ca kan rekenen op de actieve en volledige solidariteit van bijna de gehele Arabische wereld. Verder verklaarde de woord- I voerder, dat Parijs bij de voor- I lopige regering nog geen enkele I officiële of geheime démarche I heeft ondernomen. I Eventuele voorsteilen van De I Gaulle zullen zorgvuldig worden I bestudeerd, doch om aanvaard- I ar le zijn. zullen zij moeten I zijn gebaseerd op de algehele on- I afhankelijkheid van Algerië. Een openbare aanklager te I Karlsruhe heeft de 54-jarige F dant Qrlmger zou a*s comman I Qdn' van een In Elisabethstad was niets be kend over ophanden zijnde mili taire acties van het Katangese leger. Dit slecht geoefende leger zou, wanneer het een aan val op Manono zou willen doen, ongeveer 100 km door stamge bied van de Baloeba moeten trek ken. De Baloeba zijn voor het overgrote deel vijanden van Tsjombe en zij steunen de ..tegenregering" van Iloenga en Mwamba. die in Manono de pro vincie Loeaiaba heelt geprocla meerd. Bovendien zouden ver sterkingen voor de troepen van Loemoemba op weg zijn. Een woordvoerder van de Ver. Naties in Elisabethstad heelt meegedeeld dat de Verenigde Naties in Katanga troopenbewe gingen uitvoeren. Dit betreft slechts troepen die reeds in Ka- tanga waren gelegerd. De commandant van de 200 man Nigeriaanse troepen in Ma nono, brigade-generaal Ward, heelt dinsdag in Elisabethstad besprekingen gevoerd met de vertegenwoordiger van de Ver. Naties in Katanga, Berendsen. Hij keert naar Maaono terug om de troepen van Loemoemba op nieuw te verzoekeji zich uit Ka- tanga terug te trokken. Het eer ste verzoek werd afgewezen. Politieke waarnemers in Elisa bethstad geloven d|it de regering van Katanga nog niet heeft be sloten of zij moet proberen de aanvallers te verdrijven of dat zij een afwachtende houding moet aannemen. De invasie in Kalanga zal on getwijfeld ook ter sprake komen in de Veiligheidsraad, die vrijdag op verzoek van de Sow jet-Unie bijeenkomt om de kwestie van Belgische steun aan de mislukte aanval op Kivoe vanuil Roeanda- Oercendi te bespreken. De woordvoerder zei dat de drie compagnieën Nigeriaanse troepen, die zich in het gebied van Manono bevinden, zullen worden versterkt met een batal jon ca 600 man Marokka nen. De volkerenorganisatie steit zich in eerste inj. üe ten doel het uitbreken van een burgeroor log te voorkomen. In de geneutraliseerde zóne van Noord Katanga die onge veer samenvalt met het stamge bied van de opstandige Baloeba's zijn 2.000 man troepen van tie Verenigde Naties gelegerd. Nige- rianen, Ethiopiërs en Ieren. RUSSEN WILLEN DAT BELGEN WEGGAAN UIT ROEANDA-OEROENDI De Russen willen dat België het beheer over Roeanda- Oeroendi ontnomen wordt. De eis van de Russische rege ring. die in een woensdag door Tass uitgegeven verklaring was vervat, komt na een actie van de troepen van Moboetoe, die bij een aanval op strijdkrachten, die de zijde van Loemoemba geko zen hebben, van het grondgebied van Roeanda-Oeroendi gebruiK gemaakt zouden hebben. In de verklaring wordt gezegd, dat de Russische regering het noodzakelijk acht, dat België alle rechten op 'n macht over Roean da-Oeroendi ontnomen wordt en dat dit Afrikaanse gebied onmid dellijk onafhankelijk wordt. De Russen willen voons dat België op staande voet de door de Veiligheidsraad genomen be sluiten uitvoert en zijn troepen en burgerpersoneel „onverwijld" uit Kongo terugtrekt en dat de Verenigde Naties maatregelen neemt ter verbetering van de toestand in Kongo. Deze maar regelen moeten dan in overeen stemming zijn met de aanbeve lingen, die op de Afrikaanse conferentie te Casablanca zijn gedaan. Deze vraagstukken, aldus de verklaring, moeten direct besproken worden op een bijeenkomst van de Veiligheids raad en, zo nodig, op een buiten gewone zitting van de algemene vergadering der Verenigde Na ties. Tenslotte beschuldigt de Russische regering Hammar- skjoeld ervan, dat hij van te voren op de hoogte was van d™ plannen om de provincie Kivoe vanuit Roeanda-Oeroendi aan te vallen. Maandagmiddag is in La Lou- vière in België een massa-bijeen komst gehouden van stakers, waarop het woord werd gevoerd door de socialistische leiders An dre Benard en E. Leburton. De foto toont Benard tijdens zijn vurige toespraak. Volgens berichten in de En gelse pers wordt thans door het gehele Britse gemenebest opge- S.S.-eenheid be- tot het van kla^r drdMln0penb,tre aanI Erlintrér L, glln- zullen met deren e^fn van diens min weeën* "?neens terechtstaan moorden dDeinemmg aan deze dehng van dezePenbare behan- Henry Frederick Houghton is een der vijf personen, welke door de Britse politie gearres teerd zijn op beschuldiging van overtreding van een van de ar tikelen van de wet op staatsge heimen. Houghton, die 55 jaar is, is een burgeremployé by de Britse admiraliteit. Na het verrassende initiatief van de socialistische oud-premier Van Acker in de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordi gers van dinsdagavond is de ont spanning op politiek vlak woens dag in Brussel tot uiting geko men door druk overleg tussen de Belgische 'minister-president, prof. Eyskens, en leiders van de socialistische partij en tussen de leiders van de drie voornaamste politieke partijen. Uit de snelheid, waarmee woensdag de volksvertegenwoor digers de artikelen van de „Een- heidswet" afhandelden, wordt agfeleid, dat thans het eerste doel is de parlementaire behan deling zo veel mogelijk te be spoedigen. Het wordt zelfs niet uitgesloten geacht, dat de Kamer reeds vandaag alle 133 artikelen zal hebben besproken en tot de eindstemming zal kunnen over gaan. De socialistische fractie heeft ook woensdag in volmaakte rust aan de debatten deelgenomen. Met uitzondering van het mede op voorstel van de socialist Van Acker gewijzigde artikel stem den zij tegen alle onderdelen van het ontwerp. Dat een zo snel mogelijke af doening van het wetsontwerp het eerste doel is wordt ook af geleid uit de verklaring van de voorzitter van de liberale partij, de lieer Motz. Hij zei na een kort gesprek tussen de leiders van de drie nationale politieke partijen, dat gedeeltelijk door minister- De 23 genezende taHnddd» "SSTW^Sïn ïïfnKS in de veitrouwde nes Abdysi- ontmoeting hebben nadat de Ka- roop (Akker-siroop) jagen die mer over de Eenheidswet heeft gevaarlijke griephoest weg uit gestemd". uw eezin Terwijl parlementariërs en «r\TTfi¥ir« T-- nol'tlci in hel Kamergebouw druk treden tegen een uitgebreide in ternationale spionage-organisa- tie die haar basis in Warschau heeft. De Britse inlichtingen dienst heeft de regeringen van Australië, Nieuw-Zeeland en andere landen gewaarschuwd voor het binnendringen van agenten van deze organisatie die zich als immigranten voor doen. Deze mensen zouden van valse passen gebruik maken om op vloot-, leger- en luchtmacht bases te kunnen spioneren. Britse veiligheidsdiensten zouden het eerst achter het be staan van de organisatie zijn gekomen. Men had „militaire inlichtingen" voor de agenten toegankelijk gemaakt c-~n nadere sporen in handen te krijgen. In feite zouden de spionnen nog slechts weinige werkelijk gehei me gegevens in handen gekre gen hebben. Adv. i wordt verwarin laak zal- "aar ginnen. eSin juli be- KMnS6 Presteerde Erlin- De regering van Laos heeft de Sowjet-Unie gewaarschuwd dat zij „onmiddellijk stappen zal nemen" wanneer de hulpver lening aan de opstandelingen niet direct wordt gestaakt. Deze waarschuwing is vervat in een nota die dinsdag op de Sowjet-ambassade in Londen werd overhandigd. De ambassa deur heeft echter geweigerd de nota in ontvangst te nemen. Zoals bekend erkent de Sowjet- Unie de rechtse regering van prins Boen Oem niet, en de neu- tralistische regering van prins Soevanna Phoema wel. Sinds de eerste waarschuwing, op 31 december, is de hulpver lening niet gestaakt, zo wordt in de nota gezegd. Ook deze waar schuwing was vervat in een nola, die eveneens door de Sowjet- ambassade in Londen werd ge weigerd. „De Sowjet-Unie moet de vol ledige verantwoordelijkheid dra gen voor de consequenties van welk defensie! optreden dan ook waartoe de regering van Laos als gevolg van de aanhoudende schending van het Laotische luchtruim door Russische vlieg tuigen zal moeten besluiten". In Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is verklaard, dat de Sowjet-Unie, Frankrijk en Noord-Vietnam het voorstel van Cambodja tot het houden van een veertien-landenconferentie over Laos, hebben aanvaard. Aan deze conferentie, die in een neutraal land zou moeten worden gehouden, zou worden deelgenomen door de onderteke naren van de overeenkomst van Genève van 1954, de drie leden van de internationale controle commissie voor Laos, de Ver enigde Staten en de drie nabuur landen van Laos. Premier Chroesjtsjef heeft bij zijn aanvaarding van het voor stel de suggestie gedaan de con ferentie in Cambodja te doen houden. Intussen is de oud-premier van Laos, prins Soevanna Phoe ma. die een toevlucht in Cambod ja heeft gezocht, niet voornemens in te gaan op een verzoek van -Ie huidige regering in Vientiane om naar Laos terug te keren. Dit verzoek was hem overgebracht door twee afgezanten van de regering. Prins Soevanna Phoe ma beschouwt zichzelf ais de enige wettige premier van Laos en zijn terugkeer naar Vientiane zou kunnen worden opgevat als een erkenning van het huidige bewind, aldus zijn gedachten- gang. Naar het oordeel van Soevan na Phoema zou Laos op de *e houden conferentie moeten wor den vertegenwoordigd door een extra-gouvernementele commis sie. onder leiding van een neu trale figuur. dagmiddag in Bergen in een toe spraak tot ongeveer 10.000 be togers verklaard, dat onderhan delingen alleen mogelijk zijn op basis van intrekking der „Een heidswet". Hij sprak op ironische wijze over „tussenpersonen, die thans hun goede diensten willen aan bieden" en „de stroom van be scheiden amendementen" in het parlement en vervolgde: „De strijd moet worden voortgezet en wij moeten tot het einde volhou den". „Deze week zal helaas niet de laatste van de staking zijn", riep hij voorts uit, de stakers oproe pend incidenten te vermijden. „Indien wij overgaan tot het stopzetten van de onderhouds werken beogen wij niet de ver nietiging van het land en zijn fabrieken, die ons dierbaar zijn", zeide hij verder. Hij eiste voorts een „krachtiger politieke actie" van de Belgische socialistische partij. De betoging verliep zonder ernstige incidenten, hoewel de betogers erin slaagden een aan tal ruiten van het gebouw van een plaatselijk dagblad in te gooien. Er was in en rondom Bergen een grote politiemacht op de been. Ook betogingen in andere plaatsen, waaraan volgens een officiële mededeling in Brussel het aantal deelnemers varieerde van enige honderden tot enkele duizenden, hadden geen ongere geldheden tot gevolg. In de loop van de dag is wel weer een aan tal sabotagedaden gemeld. Bij Doornik liep woensdagochtend een trein uit de rails, waarbij de bewapende militair licht werd gewond. Op enkele plaatsen, on dermeer bij Gent, werden spij kers op de wegen gestrooid. Ook zijn schermutselingen gemeld tussen stakingsposten en werk willigen. Het stakingsbeeld van woens dag was gelijk aan dat van de vorige dagenverder verloop van de actie in Vlaanderen en hiel en daar een werkhervatting op bescheiden schaal in Wallonië, waar de zware industrie nog steeds stilligt. In Luik reden woensdag vier door politie beschermde zon(ter wintertenen trams. Bioscopen en warenhui- U1IUCI «mierrenen zen waren weer geopend. Ook in Charleroi reed een enkele tram begeleid door rijkswachters. Woensdag is opnieuw een aan tal stakers aangehouden, dat zich schuldig maakte aan poging tot VAKATURE- HAZENBOSCH IN DE TWEEDE KAMER Ais opvolger van wijlen drs. C. P. Hazenboseh in de A. R.- Iractie der Tweede Kamer komt het eerst in aanmerking de heer J. A. van Bennekom te Middel burg. Hij is directeur van een kweekschool. VOORLOPIG NOG GEEN BOYCOT TEGEN FRANSE SCHEPEN EN VLIEGTUIGEN Het gevaar voor een boycot tegen Franse schepen en vlieg tuigen door de Arabische vak bonden is voorlopig afgewend. Het bestuur van de federatie vaa Arabische vakbonden heeft dins dagavond, na vier dagen bijeen te zijn geweest, besloten de be slissing omtrent een boycot uit te stellen om haar leden gelegen heid te geven met de regeringen der aangesloten bonden overleg te plegen. Naar verluidt zal de federatie zich over deze kwestie „zo spoedig mogelijk" opnieuw beraden. Volgens politieke waarnemers duidt het voorstel op diepgaande meningsverschillen over de doel matigheid van een boycot. Voorstanders van deze actie, die als betuiging van sympathie met de Algerijnse opstand was bedoeld, zijn de vakbonden uit de Verenigde Arabische Republiek, Libië en Algerië. De Libanese delegatie zou echter bezwaren hebben geopperd. (Adv.) lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter te zijn of de kwelling van „winterhan den" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Kloosterbalsem (Akker-Balsem) betekent onmiddellij ke verzachting van jeuk en pijn. Kloos- terbalsem ontsmet en heelt wonden van sabotage of het molesteren allerlei aard en is een uitstekend wrijf- Til 1 finol hl» „oiimotiolr 2 van werkwilligen. middel bü reumatiek, spit en spierpijn.. West-Duitsland en Engeland zijn overeengekomen uitvoerige besprekingen te beginnen over het gezamenlijk ontwerpen en vervaardigen van een vliegtuig dat loodrecht kan opstijgen, waarbij uitgegaan wordt van het prototype van de Hawkersiddely P—1127. Dit is meegedeeld in een com muniqué, dat woensdag is uitge geven na de besprekingen in Bonn tussen de Britse minister van Luchtvaart, T horneycroxt, en Westduitse functionarissen. West-Duitsland zal verschei dene „Seacat' -raketten kopen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van De fensie noemde de „Seacat" een defensief wapen tegen laagvlie- gende vliegtuigen, dat geschikt is voor marinevaartuigen, ook de kleine vaartuigen die door de Westduitse marine worden ge bruikt. In het communiqué wordt nog gezegd, dat andere NAVO-landen uitgenodigd zullen worden mee te doen aan het Brits-Duitse pro ject voor een loodrecht opstij gend toestel, dat de Italiaanse Fiat G 91 moet vervangen, die thans bij de NAVO gebrufkt wordt. Engeland en West-Duitsland hebben dezelfde opvattingen over nieuwe verdedigingswapens tegen laagvliegende toestellen, aldus het communiqué. De Brit se regering is van plan de samen werking op. dit terrein tussen Frankrijk, Italië en de bondsre publiek door deelneming aan deze gezamenlijke poging uit te breiden en zodoende een bredere basis te geven. De „Seacaf'-raketten zullen door Duitsland voor „proeven" gekocht worden. De Duitse minister van Defen sie. Strauss, kon door ziekte niet aan de besprekingen deelnemen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is vernomen, dat Thorney- croft de kwestie van dc Engelse Blue Streak-raket, als basis voor Europees ruimte-onderzoek, ter sprake heeft gebracht. Hij nodig de de Duitsers uit voor een bij eenkomst van deskundigen in Straatsburg op 30 januari over technische vraagstukken die vastzitten aan de vervaardiging van een raket voor het lanceren van zware kunstmanen. (In En geland zijn op hef ogenblik ge leerden uit acht Europese landen en Canada bijeen, die zich met dit onderwerp bezighouden.) Professor Eugène Saenger, voor zitter van de Duitse vereniging voor ruimtevaart, woont de con ferentie als waarnemer bij. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Economische Zaken hebben de Westduitse minister van Econo mische Zaken, Erhard, en Thor- neycroft woensdag projecten be sproken voor een gemeenschap pelijk Frans—-WestduitsBrits supersonisch passagiersvliegtuig en „raketprojecten". De Duitse belangstelling voor het supersonische passagiers vliegtuig was „niet gering" en West-Duitsland was in beginsel bereid het project te overwegen, doch de besprekingen waren nog in een voorbereidend stadium. De woordvoerder weigerde zich nader uit te laten over de „raket, projecten". TOENEMENDE BEWOLKING Een rug van hogedruk, die zich uitstrekt van het zeegebied ten westen van Portugal via Enge land en Noorwegen beweegt naar het zuid-oosten en zal nog een groot gedeelte van de dag het weer in ons land beïnvloeden. Aanvankelijk blijft het dan ook nog rustig weer met weinig be wolking en geen neerslag van enige betekenis. Inmiddels is op de Oceaan de DONDERDAG 12 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.07 9.42 10.22 10.32 n.m. 9.58 10.33 11.13 11.23 ZON MAAN op onder op onder Jan. 12 8.44 16.53 3.18 13.24 13 8.44 16.54 4.32 14.01 14 8.43 16.56 5.45 14.49 depressieactiviteit weer toege nomen. Het frontensysteem van een tussen IJsland en Groenland gelegen diepe depressie dringt over de Britse eilanden verder op naar het oosten en zal in de loop van de dag de bewolking van het westen uit doen toenemen, waar bij de neerslagkansen weer gro ter worden. De wind krimpt ge leidelijk naar zuidwestelijke rich ting en zal langs de kust moge lijk tot krachtig aanwakkeren. Na een koude nacht ondergaan de temperaturen weer een lichte stijging, zodat de vorstkansen voor de nacht van donderdag op vrijdag zeer gering zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van donderdag, ochtend tot donderdagavond. Dezelfde temperaturen Toenemende bewolking, maar tot de avond op de meeste plaat sen droog. Matige, aan de kust later krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1