Na het Franse referendum De toestand in Kongo DE STAKINGEN IN BELGIË W eeroverzicht KOOGWATER WEERBERICHT DINSDAG 10 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5185 MINSTENS 25 DODEN BIJ TREINONGELUK IN SPANJE KORTSTONDIG OPROER IN AMERIKAANSE GEVANGENIS BRITTEN IN HECHTENIS GENOMEN SPIONAGE IN WEST-DUITSLAND KONINKLIJKE FAMILIE TERUG OP SOESTDIJK STRAALJAGER NEERGESTORT Piloot gewond Bescherm U tegen Gasbrand in Praag «reet fitt/ Afscheiding van Noord-Katanga? Bestrijding van sabotage KATANGA Vice-admiraal Propper naar Nieuw-Guinea vertrokken. De Gaulle naar Algiers RELLETJES IN ZUID-RHODESIE Franke, ing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. .it i Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V v/h Firma P. J van de Sande. Ierneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum |er advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Acfces Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 our. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u«r. President De Gaulle verklaar de tevreden te zijn over de resul taten toen hij zich zondagavond laat in zijn buitenverblijf te Co- lombe-les-deux-Egiises te ruste begaf. In dit dorp werden 185 ja- stemmen en slechts één neen- stem uitgebracht. In vergelijking met het referendum dat in 1958 De Gaulle aan de macht bracht, was hier het aantal ja-stemmen nu tien lager, terwijl het aantal neen-stemmen ongewijzigd bleef. De stemming op de eilanden Wallis en Futuna leverde ook slechts één neen-stem op, tegen 3.438 ja-stemmen. Man verwacht dat De Gauile nu spoedig zijn plannen voor zelfbestuur in Algerië verder zal uitvoeren en intussen zal pogen, tot onderhandelingen met de verzetsbeweging te komen. De commentaren in de Franse pers liepen nogal uiteen. De on afhankelijke Combat noemde het De nachtexprestrein van Va lencia in Oust-Spanje en een goederentrein zijn maandagoch tend op een spoorwegkruispunt in de buitenwijken van Barcelo na op elkaar ingereden. T<<h min ste 25 mensen zijn om het leven gekomen en 24 gewond. De bestuurders van beide loco motieven vonden de dood. Een functionaris van de spoor wegen zei dat wellicht nog meer slachtoffers tussen de ravage van de eerste vier rijtuigen van de exprestrein liggen. De be stuurders van beide elektrische locomotieven vonden de dood. Alle leden van de voetbalclub Espanol" uit Barcelona, die zon dag in Valencia speelden en zich in een slaapwagen in het achter- te gedeelte van de trein bevon den, waren ongedeerd. Volgens een eerste onderzoek zou het ongeluk te wijten zijn aan het weigeren van de remmen van de exprestrein. In de „Easter State"-gevange- nis in Philadelphia hebben dertig tot langdurige gevangenisstraf- ten veroordeelde gevangenen een oproer ontketend en twee-en-half uur lang twee gevangenbewaar ders als gijzelaars vastgehouden, alvorens zich over te geven. Bei de gevangenbewaarders liepen lichte steekwonden op. De oproerige gevangenen maakten, nadat zij uit hun cellen waren losgebroken, zich van het centrale gedeelte van de gevan genis meester, die in een dicht bevolkte wijk van de stad is ge legen. De twee gevangenbewaar ders hadden zij als gijzelaars meegevoerd. Nadat de gevangenis door hon derden met geweren en gummi stokken bewapende politie-agen- ten was omsingeld, gaven de muiters zich over en keerde de rust weer. In de „Eastern State"-gevan- genis verblijven ongeveer 1200 gevangenen. Britse autoriteiten hebben zondag inhechtenisneming ge last van vijf personen, onder wie twee ambtenaren van het ministerie van Marine en de directeur van een onderneming, wegens inbreuk op een wet op de spionage. Het vijftal zou zich tussen juni 1960 en januari 1961, samen met onbekende perso nen, schuldig hebben gemaakt aan voor de staat, gevaarlijke praktijken. Twee van de vijf zijn vrouwen. Voor het Westduitse hoogge rechtshof in Karlsruhe is giste ren een proces begonnen tegen vijf personen die worden ver dacht van spionage voor de Sowjet-Unie. Drie van hen worden bij ver stek berecht. De twee verdach ten die worden gevangen ge houden zouden zich hebben toegelegd op het verkrijgen van gegevens over militaire oplei ding en wapentechniek, en on geveer 5.000 a 6.G00 microfoto's aan hun opdrachtgevers heb ben overhandigd. resultaat van het referendum hammedaanse betogers, die de een „bevestiging van het gezag van De Gaulle", terwijl de pro- communistisehe Liberation in de uitslag een „ernstige waarschu wing voQr De Gaulle" zag. Het communistische blad l'Humanité schreef, dat het staatshoofd „niettegenstaande de steun van de reactionaire krachten, in stemmenaantal en percentage achteruit is gegaan". Toen de algemene afgevaardig de van o franse rcgerh.g in Algerië. Jean Morin, bekend maakte dat dit gebied ja had ge stemd, zei hij dat het gedurende de drie dagen van het referen dum rustig in Algerië was ge weest „met uitzondering van ver scheidene hevige, doch plaatselij ke botsingen, die uitgelokt waren door de FLN". Volgens onoffi ciële berichten zijn in drie ge noemde dagen ongeveer veertig mensen om het leven gekomen, van wie 23 op zondag, DE EINDUITSLAG IN ALGERIË De officiële einduitslag van de volksraadpleging in Algerië is: 1.747.529 „ja*' en 782.056 „neen stemmers. Van de 4.414.636 in Algerië in geschreven kiezers hebben er 2.639.494 gestemd. Het aantal geldige stemmen bedroeg 2.529.481. Hieronder waren dus 1.747.529 „ja"- en 782.056 „neen'- stemmen. Officieus wordt medegedeeld dat 59.37 procent der kiesge rechtigden heeft gestemd. 68.8 procent hiervan stemde „ja" en 30.8 procent „neen". In Algerië heeft 59.79 procent der kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht. Van hen stemde 69.08 procent „ja" en 30.32 pro cent „neen". Van het totaal aantal inge schreven kiezers heeft 39.58 pro cent „ja" gestemd, 17.72 „neen" en 42.(0 pi(joem neett zien van stemming onthouden of een on geldige stem, uitgebracht. ONGEREGELDHEDEN IN BATNA In het honderd kilometer ten zuiden van Constantine in Alge rië gelegen Batna zijn maandag ochtend wanordelijkheden ver oorzaakt door honderden Mo- groen-witte vlag der opstande lingen meevoerden. Verscheidene huizen werdén geplunderd en twee auto's wer den met stenen bekogeld. De demonstranten werden ver scheidene malen door de orde troepen verstrooid, doch even zovele malen vormden zij nieuwe betogende groepen. In Frans Somaliland werden 14.902 stemmen uitgebracht. 14.120 kiezers stemden „ja" en 782 „neen". ONGEREGELDHEDEN IN BOUFARIK In Boufarik, 40 km ten zuid oosten van Algiers, hebben maandag ordetroepen het vuur geopend op Mohammedaanse be togers, na afloop van een begra fenis van een in Algiers over leden Mohammdaan, die bekend was om zijn activiteit in een op standelingengroep. 800 Mohammedanen, die dé vlag van de F. L. N. meevoerden, hadden het stoffelijk overschot van de Mohammedaan naar de begraafplaats begeleid. Na de begrafenis kwamen de betogers, die luidkeels een „Mohamme daans Algerië" eisten, in botsing met de ordetroepen. Een Mohammedaan werd ge dood en een Europeaan gewond. Gisteravond even na zeven uur is de regerings-Friendship met aan boord de Koningin, Prins Bernhard en de Prinses sen Irene en Marijke op Soes- terberg geland. De leden van het koninklijke gezin keerden terug van een wintersport vakantie in Lech am Arlberg. Gistermiddag is een P. 84 F.- Thunderstreak van de Neder landse luchtmacht, die was op gestegen van de vliegbasis Vol- kel, neergestort in de omgeving van Bremen in Duitsland. De piloot heeft zich kunnen redden met zijn valscherm. Hij is met niet-ernstige verwendingen op genomen in een ziekenhuis te Geestemünc'e. Naar het wrak van het vliegtuig wordt nog ge zocht. Het is waarschijnlijk er gens in 't gebied van de Wezer- monding in het water terecht gekomen. De piloot die de machine be stuurde was de eerste-luitenant Th. Groothof uit Eindhoven. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. i Adv.) Volgens berichten die de V. N. in Leopoldstad bereiken zouden groepen militairen aanhangers van de gevangen ge zette voormalige premier Loe- moemba in het gebied van Manono, een centrum voor tin winning in Noord-Katanga, zijn Naar in Brussel wordt ver nomen heeft de Belgische rege ring besloten eenheden van het leger in gereedheid te houden onr onmiddellijk de mijnen, nie- taalfabrieken en hoogovens i liet Luikse industriegebied te be zetten, indien de stakingsleiders hun dreigement zouden uitvoe ren de outillage onbruikbaar te maken en de vuren in de hoog ovens te doven. Volgens niet-bevestigde be richten zijn verdere eenheden van de Belgische Navo-strijd- krachten in Duitsland terugge roepen en die mei de bewaking van vitale bedrijven en verkeers knooppunten zullen worden be last. De vorige week is in Brussel reeds van regeringszijde medege deeld, dat ruim 2000 Belgische militairen, die in West-Duitsland zijn gestationeerd, voor deze taak zijn ingeschakeld. Het middel van „het staken der onderhouds werken" is maandag twee keer ter sprake gebracht door de Luikse stakingsleider André Renard, adjunct secretaris-gene- ral van het A.B.V.V. „Wij weten wat dit besluit zou betekenen", riep hij uit in het fabrieksstadje La Louvrière tij dens een toespraak tot naar schatting 30.000 stakers. „Wij zullen de plaatsen uitkiezen waar wij dit middel zullen toepassen en wij weten ook hoe." Nóch hier, noch in zijn rede voor naar schatting .8.000 sta kers eerder op de dag in Hoei in dé Belgische Ardennen ging hij echter nader op deze- maat regel in, die minstens een half afkeurend over de staking uitge laten. „Als u het kon overdoen, zou u dan weer gaan staken", vroeg Renard aan de menigte. Een donderend „ja" was het ant- opgedoken. Zij kwamen klaar blijkelijk uit de oostprovincie of Kivoe. Deze provincies worden door aanhangers van Loemoem- ba beheerst. De bevolking van Noord-Katanga, voornamelijk bestaande uit Baloeba die tegen het regime van president Tsjom- be zijn, zou de militairen goed hebben ontvangen. Overigens doen in Elisabeth- stad, de hoofdstad van Katan ga, geruchten de ronde dat de leiders van de partij „Baloeba- kat", welke Tsjombe vijandig is, een afzonderlijke regering voor Noord-Katanga willen vormen met als hoofdstad Manono. liepen zonder incidenten van be tekenis. De Belgische regering heeft op een nachtelijke vergadering zoals minister-president Eys- kens mededeelde „maatrege len getroffen tegen de golf van misdadige sabotagedaden en aan slagen in sommige streken van het land, die volgens een stelsel matig en vooraf beraamd plan worden uitgevoerd". Deze vergadering was nog in Brussel aan de gang, toen ver sterkingen van het leger en de rijkswacht begonnen met het leg gen van een kordon rondom de stad Bergen. Stakers uit de Borinage had den zich opgemaakt overvallen te plegen op het station en ande re openbare gebouwen. Enkele honderden wisten on danks de veiligheidsmaatregelen in de stad door te dringen. Voor het hoofdpostkantoor en het station kwam het tot schermut selingen. Traangasbommen en schoten in de lucht door militai re wachtposten kwamen er aan te pas om de betogers uiteen te drijven. Volgens officiële berich ten is er één lichtgewonde. In Charleroi werd maandag eveneens een grote betoging ge houden, waaraan meer dan 20.000 stakers deelnamen. De be togers deden aanvallen op de ge bouwen van twee plaatselijke bladen, waarvan vele ruiten wer den ingegooid. Volgens oficiële jaar verdere gedwongen werk- j mededelingen werden in Bergen loosheid onder de arbeiders zou 1 oen honderdtal betogers en in betekenen. Anderzijds echter bevestigde Renard met nadruk, dat onder handelingen of een compromis op basis van de „Eenheidswet" on aanvaardbaar zijn. „Ons doel blijft intrekking van dit wets ontwerp. Weest niet bang, wij zullen overwinnen". Beide massa-betogingen ver- Charleroi een dertigtal gearres teerd. De sabotagedaden van de afge lopen dagen zijn gepleegd op spoorlijnen in het Luikse, waar maandag weer een rijtuig uit de rails liep zonder dat er persoon lijke ongelukken gebeurden, op het hoogspanningsnet van de provincie Luik waarbij dyna miet werd gebruikt om een grote mast op te blazen, die echter door een toeval overeind bleef en op de wegen. Volgens een officiële medede ling zijn de afgelopen dagen in het zuiden van België bijna 70 auto's verongelukt als gevolg van wegversperringen en op de wegen gestrooide „kraaien poten" - vierpuntige stukken ijzer. Een inzittende werd hierbij gedood en bijna 40 personen lie pen min of meer ernstige ver wondingen op. In de Borinage heeft zich maandag na de schermutselingen in Bergen geen ernstig incident voorgedaan. Hier en in „het cen trum" liggen de wegen vrijwel verlaten. Op strategische punten staan posten van de rijkswacht opgesteld, doch van militair ver keer is weinig of niets te mer ken. In de dorpen en fabrieks- stadjes zijn de meeste winkels gesloten. Bij fabrieken, mijnen en stations houden stakingsposten in geïmproviseerde tentjes de wacht. Overal heerst een sfeer van verlatenheid. In scherpe tegenstelling hier mede stond maandag de betoging in het 25.000 inwoners tellende La Louvière, waar een menigte van naar schatting 30.000 sta kers uit de omgeving op de been was om te luisteren naar de sta kingsleider A. Renard. Het marktplein was te klein voor deze massale betoging en tot in de zijstraten stonden stakers te luisteren. In een tocht door de hoofd straat voerden zij behalve de ge bruikelijke spandoeken aan gal gen hangende poppen mee, die premier Eyskens en kardinaal Van Roey voorstelden. De Belgische aartsbischop heeft zich in een boodschap tot woord. In de hoofdstraat waren de luiken van de winkels geslo- Deze regering zou dan pro-Los ten. Waar luiken ontbraken m°emba zijn. stond met grote letters aange-1 Voorts gaan hardnekkige ge plakt „Gesloten". De betoging ruchten dat kolonel Moeboctoe werd echter niet door incidenten ee.n llieu™ poging zal doen om zyn macht m de provincie Ki voe te herstellen. van enige betekenis gevolgd. Terwijl in het Waalse gedeelte van België de stakingsposten zich krachtiger gaan verzetten tegen werkhervatting, het toe zicht van rijkswacht en militai ren scherper wordt en de rede- Opstandige Baloebakrijgers hebben op de weg van Albert- stad naar Boudewijnstad, op circa 400 km ten noorden van voeringen tot de stakers vooralElisabethstad, een dorp aange- het aspect van de „achterstellingvallen en in brand gestoken. van Wallonië" onderstrepen, neemt de staking in Vlaanderen volgens officiële gegevens steeds meer af. Ook in Antwerpen gaan elke dag meer arbeiders aan het werk, hoewel zowel bij dë open bare veroversdiensten als bij het onderwijs de staking vrijwei on verminderd voortduurt. Het af gelopen weekeinde liepen 48 zee schepen de haven binnen en werd het vertrek van 28 schepen ge meld. Ongeveer veertig procent van de havenarbeiders is weer aan het werk gegaan. De Belgische minister van Financiën, Van Houtte, heeft maandag op zijn maandelijke persconferentie verklaard, dat hij nog geen schatting kan geven van de schade, die de stakingen voor België met zich meebren gen. Hij deelde voorts mede, dat het jaar 1960 voor België economisch gezien „fundamenteel goed" was. De overvloedige muntreserves en het stabiele prijsniveau hebben van de frank een „technisch zeer sterke munt gemaakt, zei hij. De waarde van de nationale produktie was in 1960 ongeveer 620 miljard frank en het natio naal inkomen 494 miljard frank, 23 miljard meer dan in 1959. In 1959 was België van de zes lan den van de Europese gemeen schappen het land met het hoog ste nationale produkt per inwo ner en het hoogste bedrag, dat per inwoners werd besteed aan verbruiksgoederen. Het afgelo pen jaar is België echter voorbij gestreefd door West-Duitsland, Een dorpeling werd gedood, de anderen zijn het oerwoud in ge vlucht. De Katangese gendarmerie heeft de aanvallers verjaagd. Bij het industriecentrum Loe- boedi, op ca 400 km ten noord westen van de hoofdstad van Katanga, is een trein ontspoord. Bijzonderheden zijn nog niet bekend Enkele dagen geleden is brand uitgebroken in de plaatselijke gasfabriek van Praag. Politie, brandweer en andere hulptroe pen begonnen onmiddellijk met- het blussingswerk, dat in dit geval extra moeilijk was. O.m. wierp men met helicopters zakken cement in (1e laaiende gashouder. Vóór zijn vertrek naar Biak heeft de voorzitter van het comi té van verenigde chefs van sta ven, vice-admiraal H. H. L. Pröp- per op Schiphol in antwoord op een desbetreffende vraag tegen over het A.N.P. met nadruk mee gedeeld: „Wij ontkennen perti nent. dat onze krijgsmacht op Nieuw-Guinea op vyelke wijze dan ook provocerend optreedt dan wel agressieve bedoelingen heeft tegenover Indonesië of wel ke andere natie dan ook." Evenmin kon de vice-admiraal in de aanwezigheid van een Ne derlandse krijgsmacht op het ■eiland een provocatie zien. „Deze krijgsmacht wordt daar uitslui tend gebruikt voor de bescher ming van dit gebiedsdeel en ten einde de verdere rustige ontwik keling van Nieuw-Guinea moge lijk te maken", zo vervolgde hij. „En in het begrip bescherming zit automatisch opgesloten het afslaan van aanvallen, die welke natie dan ook op het eiland zou pogen te ondernemen." Vice-admiraal Pröpper zal waarschijnlijk op 26 januari naar Nederland terugkeren. Generaal De Gaulle is van plan naar Algerië te gaan om 'n nieuwe actie op touw te zetten voor onderhandelingen met de verzetstrijders die vóór juli tot vrede moeten leiden, zo is giste ren van officiële zijde in Algiers vernomen. Men verwacht dat De Gaulle deze maand of begin februari in Algiers zal aankomen. Negers hebben in het afgelo pen weekeinde in Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, en in Boelawajo met stenen geworpen naar door Euro peanen bestuurde auto's. In één geval sloegen de Afrikanen met stokken op een auto. In andere gevgllen poogden zij auto's tegen te houden. De politie heeft (nog) geen arrestaties verricht. Zij stelt thans een onderzoek in. In ditzelfde gebied vonden in juli en september j.l. ook wan ordelijkheden plaats. Zaterdagavond wierpen negers iets buiten Boelawajo stenen naar door Europeanen bestuur de auto's, die op de hoofdweg aldaar voorbijreden. Hierbij werd een Europeaan licht ge wond. DODELIJK ONGEVAL Te Franeker is gistermiddag de aldaar wonende 66-jarige P. Keuning, toen hij op zijn fiets de weg overstak zonder voldoen de op het verkeer te letten, door een auto gegrepen. Hij liep een zware schedelbasisfractuur op en was vrijwel op slag dood. MEER WIND. Een depressie, die in vier dagen met een gemiddelde snelheid van 75 km per uur van de Stille Oceaan over het Amerikaanse continent en de Atlantische Oceaan trok, was maandagavond DINSDAG 10 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.01 7.33. Terneuzen 7.36 8.08 Hansweert 8.16 8.48 Walsoorden 8.26 .8.58 het Belgische volk vóór Kerstmis aldus de minister. 6 iv"! "SJAhu i i-uWkiit ZON MAAN op onder op onder Jan. 10 8.45 16.50 1.35 12.38 11 8 45 16.52 2.06 12.52 12 8.44 16.53 3.18 13.24 13 8.44 16.54 4.32 14.01 bij de westkust van Ierland aan gekomen. De oostwaartse beweging werd aldaar echter vertraagd en het laat zich aanzien, dat de komen de 24 uur de kern van deze depressie ons land nog niet zal passeren. De wind wakkert echter tot krachtig en langs de kust, moge lijk tot stormachtig aan tussen zuid en zuidwest, maar zal na de frontpassage waarschijnlijk niet verder dan tot zuidwest ruimen. De aangevoerde lucht blijft zacht voor de tijd van het jaar. Af en toe zal er enige regen vallen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Af en toe regen. Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krach tige, langs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk harde wind tusen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1