ziv "1 J Het verloop van bet referendum in Algerië Twintig dagen stakingen in België De toestand in Laos W eeroverzicht anaf 9 uur 31 B eubelen .1 B TERJNEUZEN elpt, Philips Staat een militair conflict voor de deur? HOOGWATER ZON- cii MAANSTANDEN WEERBERICHT vordt bezorgd m m "NHANDCl Stationswec 38 'JESSmCE Ontstellende chaos in Luikse binnenstad m Saterdag 7 januari 1961 ste hoeveelheid schtstreeks in Uw tank meer met bus of kan rs door U af te lezen geijkte vloeistofmeter 5P frankering bil abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEU i MAANDAG 9 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5184 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: ArJres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 but. Het referendum in Algerië, dat drie dagen heeft geduurd, is zondagavond geëindigd, met een dodenlijst van vijf-en-twintig personen in afzonderlijke inci denten, doch zonder het bloed vergieten op grote schaal dat zo wel de Europeanen als dé Alge rijnen hadden gevreesd. Ondanks het feit dat de Alge rijnen zich zondag in de grote steden van stemming onthielden en do meeste Europeanen naar verwachting „neen" zullen heb bes gestemd, voorspelt men toch een meerderheid van ja-stem mers, waardoor president De Gaulle zal worden gesterkt in zijn» plannen ten aanzien van Algerië. Uit de meeste Algerijnse ste den werd een geringe deelname aan de volksstemming gemeld, onder een kalme situatie. Doch in Tiaret, 300 km ten zuidwesten van Algiers, werden vijf Algerij nen gedood en ongeveer dertig gewond, toen Franse troepen het vuur openden op demonstranten, die de vlag der opstandelingen meevoerden. Vier of vijf Franse militairen zouden zijn gewond. In Algiers vervaagde in de loop van de middag de vrees voor een gewelddadige optreden van extremistische Europeanen en een inval van betogende Mo hammedanen in de Europese woonwijken. De stemming ver liep langzaam en traag onder de massale voorzorgsmaatregelen die voor de veiligheid waren ge troffen. In en rondom de stad zouden zich ongeveer 40.000 man aan troepen en politie hebben be vonden. De opdracht der opstandelin genleiders aan de Algerijnse be volking om de stemming te boy cotten die in de eerste twee dagen op het platteland grotendeels werd genegeerd, werd zondag in twintig grote steden op grote schaal opgevolgd. De Europeanen, die naar ver wacht wordt met een overgrote meerderheid „neen" zullen heo- ben gestemd, gingen volgens of ficiële berichten in „normale" sterkte ter stembus. Behalve in Tiaret hebben zich ook incidenten voorgedaan in Sid-Bel-Abbas, waar zaterdag avond drie doden vielen, tben een patrouille van het Vreemde lingenlegioen het vuur opende op demonstranten die de opstande- lingenvlag op monumenten wil den hijsen, en in Aflou, waar za terdag een korporaal en ongeveer tien Algerijnen gedood werden tijdens een botsing tussen beto gers en militairen. Bij een vechtpartij tussen Franse militairen en Mohamme daanse opstandelingen die een stembureau te Trezel tussen Tia- In het kleine dorpje Merade brengen Moslem-vrouwen haar stem uit. Baby maakt op de arm van moeder 't historische moment mee. ret en Aflou aanvielen, kwamen zondag vijf mensen om het le ven en werden 37 gewond. Te St. Arnaud in het oosten van Algerië kwamen een viertal Mohammedanen om doordat Franse troepen in actie kwamen tegen een groep betogers met de vlag van de Algerijnse opstande lingen. eerste uitslagen in algerië. De uitslagen van de eerste grote stad in Adgerië, Sidi Bel Abbas, tonen aan dat van de 51.795 stemgerechtigden slechts 16.719 op de stembureaus zijn verschenen. Van dezen stemden 13.229 „neen" en 3.167 „ja", ter wijl 323 ongeldige stemmen wa ren. In deze stad, waar het hoofd kwartier van het Vreemdelingen legioen is gevestigd, hadden in september 42.099 van dé toen 53.383 stemgerechtigden hun I stem uitgebracht en 40.865 stem- I den toen .„ia". Toon een half miljoen stemmen waren geteld, was het percentage van „ja"-stemmen in Algerië 73.8 procent. EINDUITSLAG IN FRANKRIJK GEHOUDEN REFERENDUM. Volgens het officiële einclresul- i taat hebben in de negentig de partementen <n Frankrijk 15.198.714 kiezers zich vóór de Algerijnse politiek van presi dent De Gaulle uitgesproken, en 8.996.322 kiezers tegen. In een straat in het centrum van Luik gooit hier een staker 'n traangasgranaat terug naar een rij gendarmes. SOW JET-NOTA AAN NEDERLAND De minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, Sobo- lev, heeft zaterdag aan de Neder landse ambassadeur in Moskou, de heer H. A. Helb, een nota overhandigd waarin gewaar schuwd wordt tegen de aanwe zigheid van Amerikaanse atoom wapens in Nederland, zo heeft persbureau Tass gemeld. „Door toe te l.den, dat Ameri kaanse atoomwapens worden op geslagen, stelt de Nederlandse regering het Nederlandse volk voor een geweldig risico en brengt zij de veiligheid van het Nederlandse volk en de zaak van de vrede in gevaar", aldus wordt in de nota onder meer opge merkt. In de nota wordt voorts ge zegd, dat, wanneer Nederland in een eventuele atoomoorlog als atoombasis fungeert, vergel- dingsaanvallen met atoomwapens niet kunnen worden ontgaan. Ghana heeft er tijdens de be raadslagingen der Afrikaanse conferentie, die thans te Casa blanca wordt gehouden, in toe gestemd zijn troepen in Kongo aan het opperbevel der V. N. te onttrekken. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN PERU VERBODEN Nadat de senaat van Peru het wetsontwerp tot het verbieden va» de communistische partij had aastgenomen, heeft ook het Huis va» Afgevaardigden het goedge keurd met 72 tegen 37 stemmen, na een opgewonden vergadering va» zestien uur. De wet verbiedt alle communistische en andere „subversiviteit" en stelt over treding strafbaar met gevange nisstraffen van twee tot zeven jaar. CUBA De president van de Bank van Cuba, dr. Ernesto Guevara, heeft voor radio-Havanna verklaard dat „de kranten wat overdrijven" wanneer zij schrijven 'dat een Amerikaanse invasie op handen is. De Verenigde Staten bereiden zich voor" op een invasie en wij stelten dit aan de kaak aldus dr. Guevara. „Maar wij hebben op dit punt geen nieuwe inlichtingen ontvangen", zo voegde hij hier aan toe. Dr. Guevara wees op het ge vaar van een vermindering van de produktie als gevolg van dé mobilisatie en waarschuwde dat deze tot niets zou teruglopen wanneer de mobilisatie een jaar zou duren. De centrale weg die van oost naar west over Cuba loopt is ge reed om te worden ondermijnd, aldus automobilisten die uit de provincie Oriënte naar Havanna zijn gekomen. In Oriënte, waar Fidel Castro de opstand tegen Batista begon, is een grote troepenmacht onder leiding van de minister van De fensie, Raul Castro, geconcen treerd. Kennelijk wil de Cubaan se staf een basis vormen waarop men kan terugvallen wanneer Havanna zou worden bezet.Ove- rigens zijn in de gehele stad de woorden van Fidel Castro aan geplakt dat Havanna huis voor huis zal worden verdedigd. De stakingen in België gaan de derde week in, zonder dat er ook maar één openbare verkla ring een aanduiding inhoudt, dat een spoedig einde in zieht is. Terwijl de Belgische regering zondagochtend aankondigde, dat „talrijke tekenen in het land wij zen op een uitgesproken neiging tot werkhervatting", deelde het Algemeen Belgisch Vakverbond in het weekeinde mede, dat het de vaste wil heeft de strijd voort te zetten. De Belgische socialis tische partij bevestigde in de loop van zaterdag haar „solidariteit met de staking" er op wijzend dat het A. B. V. V. verantwoor delijk vcor de acties is en deed daarnaast een oproep tot de ar beiders „kalm en koelbloedig" te blijven. De kwestieNw-Guinea. Russische wapenleveringen aan Indonesië. De Indonesische militaire atta ché te Bonn heeft zaterdag mei! >- gedeeld, dat de overeenkomst tussen Rusland en Indonesië voorziet in een wapenleverantie door waarde van 300 a 100 dollar. De Indonesische attaché te Bonn, kolonel Pandjaitan, zeide. dat de overeenkomst is getekend door generaal Nasufion en een Volgens de laatste in Vientia ne ontvangen berichten hebben de troepen van generaal Phoemi Nosavan hun opmars naar de strategische „Vlakte der Krui ken" in het noorden van Midden- Laos gestaakt. Twee colonnes, uitgerust mot artillerie en tanks, rukten naar deze vlakte op, sinds zij een week geleden door de troepen van kapi tein Kong Lae en de Pathet Lao werd veroverd. Eén der colonnes heeft stellin gen betrokken aan de rivier de Lik, 65 kilometer ten noorden van Vientiane. Het doel van deze uitvloeisel is van een Russische toezegging, gedaan in 1958, waarvan toentertijd echter geen gebruik is gemaakt (de opstan den in Indonesië begonnen in dat jaar). „De Indonesische regering kan volgens de thans gesloten over eenkomst alle soorten militaire Rusland aan Indonesië teruitrusting kopen voor land-, zee- nnn - 'en luchtmacht. Indonesië zal een 300 a 100 miljoen opgave moeten samenstel]en yan wat het wenst aan te schaffen", aldus Pandjaitai}. Hij zeide verder, dat Nederland de laatste maanden lange-afstand bommenwerpers, 350 man lucht- maehtlroepen en een bataljon infanterie naar Nieuw-Guinea heeft gezonden. „Wat is hiervan de bedoeling?" Nederland beschouwt nog steeds de gezamenlijke verklaring, af gelegd door premier Chroesjtsjef colonne is het 100 km meer naar en president Soekarno van Indo- het noorden gelegen Vangvieng,nesië op 28 februari 1960, als van dat door Russische vliegtuigen i toepassing op de Nieuw-Guinea- voor het afwerpen van voorra- kwestie, aldus een woordvoerder den wordt gebruikt. De tweede van het Nederlandse ministerie colonne, die vanuit Loeang Pra- van Buitenlandse Zaken, bang in zuidelijke richting op- De woordvoerder zei dit in trok heeft halt gehouden aan de antwoord op vragen betreffende weg van PhoeKooen, 50 km ten berichten uit Bonn, volgens wei westen van de „Vlakte der Krui- Ue de Indonesische militaire at- ken". taehc aldaar, kolonel Pandjaitan, j verklaard zou hebben dat op elk De pro-communistische troe- ogenblik" een militair konflikt pen, die de vlakte en de daarop met. Nederland zou kunnen uit gelegen strategische luchtbases breken of een invasie in dit ge- bezet houden, hebben zaterdag bied kon beginnen, een rechtstreekse verbinding In de Russisch-Indonesische over de weg tot stand gebracht verklaring, uitgegeven na een met Noord-Vietnam, na de ver- bezoek van 12 dagen aan Indone- overing op donderdag van de stad sië door premier Chroesjtsjef, Ban Ban. i zetten beide staatslieden uiteen dat zij tegen het gebruik van ge weld waren bij de oplossing van bestaande geschillen. De woordvoerder van het mi nisterie verklaarde desgevraagd, dat Nederland reeds lang op de hoogte was met het feit, dat de Sowjet-Unie Indonesië steunt in haar aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Kolonel Pandjaitan zeide te Bonn nog: „Een militair conflict tussen de Indonesische en de Nederlandse strijdkrachten staat voor de deu,r, als de Nederlanders voortgaan, ons in dit gebied uit te dagen. Men kan er zeker van zijn, dat er van onze kant niets zal gebeu ren. Wij hebben steeds, door mid del van de V. N. en op andere manieren getracht, het geschil tot een oplossing te brengen. Maar Indonesië is geen land dat elke vorm van intimidatie en uit daging kan aanvaarden van een land, dat wij in de gelegenheid hebben gesteld, een bijdrage te leveren voor een oplossing." De woordvoerder van liet Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde nader, dat zijn opmerkingen vooral be trekking hadden op de interrup tie van de Sowjet-premier op de receptie te Moskou, n.l. dat de Nederlanders spoedig Nieuw- Guinea buiten hun koninkrijk zouden moeten laten. KRITIEK VAN C. N. V. OP STAKING IN BELGIE Het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft in zijn officiële orgaan „De Gids" de stakings actie in België ongeoorloofd ge noemd. Dit was een politieke staking, aldus het C. N. V., waar bij men van socialistische zijde het openbare en bedrijfsleven plat legde, omdat men politieke bezwaren had tegen het optreden der regering. Een vakbeweging, die dit propageert, toont geen vakbeweging te zijn, zo meent het C.N.V. Het verbond noemt de staking een aanslag op het volksleven. „Een greep naar de strot van het volk" noemt het verbond onduld baar. Een vakbeweging die daar aan meewerkt, toont, naar zijn mening, een vijand van het volk te zijn. Het feit dat de socialistische stakers ook met het wapen van terreur werkten en zelfs Neder landse spoormannen die hun plichten deden, molesteerden, toont, aldus het C. N. V., hoezeer de Belgische socialistische vak beweging communistische ten- denzen heeft. De Chr. Volkspartij sprak met nadruk alle geruchten over po litieke onderhandelingen „of een wijziging van de regering" tegen, nadat een aantal Katholieke bla den zaterdag de mogelijkheid had besproken van nieuwe verkiezin gen in België, echter te houden nadat de „Eenheidswet" het par lement zal zijn gepasseerd. Dit weekeinde is het tweede slachtoffer van de stakingen overleden. Het is een 31-jarige Luikse arbeider Laurent Robber, die vrijdag in Luik bij de oproe rige betogingen door een kogel werd gewond. Hij laat een vrouw en een kind achter. Het onder zoek van de regering naar de dader is nog niet afgesloten. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de omgeving van Luik talrijke sabotagedaden ge pleegd met het doel het verkeer te belemmeren. Zo werd de spoorlijn tussen Luik en Namen opgeblazen. Bijzonderheden over deze aanslag zijn nog niet mede gedeeld. Het treinverkeer tussen Luik en Verviers werd zaterdag al ge stremd doordat een trein in een tunnel als gevolg van sabotage uit dé rails liep. Bij Verviers werd een autobus uit een voorbijrijdende auto be schoten. Niemand werd gewond. In de Borinage werd in de nacht van zaterdag op zondag een aan tal ruiten ingegooid, onder meer van een gebouw van de „Société Général" en van een school. In deze streek werd zaterdag nacht weer een aantal wegver sperringen opgeworpen. Passe rende automobilisten werden aangehouden en enkele auto's zijn beschadigd. •Hier en in Verviers werden weer zeven arrestaties verricht. Voorts is een onbekend aantal stakers aangehouden, die tracht ten sabotage aan een brug en aan de elektriciteitsdraden in plaatsen ten zuiden van Brussel, te verrichten. Zondag werd in België slechts één betoging gehouden. Onge veer 300 arbeiders kwamen bijeen in de straten van Thuin. Zonder incidenten gingen zij na de beto ging uiteen. In Antwerpen, Charleroi en an dere plaatsen kwamen plaatse lijke socialistische vakbonden in vergadering bijeen. Alle besloten tot voortzetting van de staking. Over de slachtoffers van de on geregeldheden in Luik is zondag avond officieel medegedeeld, dat van de overige 74 gewonden geen enkele meer in levensgevaar ver keert. Het aantal aangehoude nen bedraagt volgens dé laatste gege vens 113. Het is nog niet be kend tegen hoeveel van hen een verdere vervolging zal worden ingesteld. In de Ardennen werden het weekeinde eveneens enkele sabo- -igedaden gepleegd. Palen van de elektriciteitsdraden werden vernield, waardoor een dorp zon der stroom kwam. In een dorp bij Hoei werden de telefoondra den van een Katholiek gemeen teraadslid doorgesneden. Elders werden ruiten van werkwilliger) vernield. In Brussel is het het afgelopen weekeinde rustig geweest. Trams en bussen reden normaal en al leen de gedoofde reclamelichten waren een uiterlijk teken van de stakingen. Sinds zaterdag zijn ook de stakingen bij de grote warenhuizen opgeheven. Voor vandaag ziin in verschei dene steden in Wallonië weer bij eenkomsten van stakers aange kondigd. Algemeen wordt ver wacht, dat na de gebeurtenissen in Luik van de vorige vrijdag de regering de voorzorgsmaatrege len in het zuiden van het land zal verscherpen. Dit geldt tevens de bescherming van werkwillige arbeiders tegen stakingsposten. Koning Boudewijn heeft na zijn onderhoud met de socialistische partijleider Collard van de vori ge week geen politieke leiders meer ontvangen. Wel ontving hij het afgelopen weekeinde de mi nister Lefèbvre (Van Binnenland se Zaken) en Vandenboeyants (van Middenstandszaken) in audiëntie. Soekarno o\er Nw.-Guinea INDONESIË ZAL ZIJN STRIJD OM W.-IRIAN VOORTZETTEN President Soekarno heeft vrij dag opnieuw verklaard dat In donesië vastbesloten is zijn strijd voor de bevrijding van West-Irian van het Nederlandse koloniale bewind, voort te zet ten. Volgens „Antara" zei de pre sident in een toespraak in su- rabaja ter gelegenheid van vlootdag: „Wij zullen tot het einde strijden voor een zo spoe dig mogelijke hereniging met West-Irian". In antwoord op degenen die kritiek leveren op het Indonesi sche plan om wapens in socialis tische landen te kopen, zei pre sident Soekarno dat het „deze kritiek" is die het „Nederland mogelijk maakt bewapende NA VO-troepen te gebruiken in het belang van de imperialisten in West-Irian." ONDER INVLOED VAN DEPRESSIES. De westelijke luchtstroming op de Atlantische Oceaan blijft nog steeds bestaan. Er ontwik kelde zich zaterdag een nieuwe I storing nabij Schotland, die in oostelijke richting bewoog. Nederland bevond zich bijna de MAANDAG 9 JANUARI Ei eeskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.11 6.46 7.25 7.36 n.m. 6.39 7.14 7.54 8.04? Jan. q 10 11 ZON MAAN op onder op onder 8.46 1649 12.01 8.45 16,50 1.35 12.38 8.45 16.52 2.06 12.52 gehele zondag dan ook in de westzuidwestelijke luchtstroming ten zuiden van deze depressie. Er kwamen buien voor en de maxi mum temperaturen waren onge veer hetzelfde als de vorige da gen en wel van zes tot zeven gra den. Op de Atlantische Oceaan zijn weer nieuwe storingen onderweg naar het oosten. De wind gaat dus vandaag weer krimpen en de kans op re gen blijft afgezien van enkele onderbrekingen bestaan. De tem peraturen blijven boven normaal en de kans op vorst van beteke nis is nog steeds niet aanwezig. medegedeeld door het K.N.M-I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1