2 VERKOUDHEID Geen georganiseerde staking meer in Vlaanderen Weeroverzicht ZOAVO OVER LAOS Baggermolen in Hollandscii Diep omgeslagen en gezonken 15 doden en 3 vermisten bij de ontploffing in Dortmund VRIJDAG 6 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5182 EERSTE BfcAD Arrestaties in Engelse moordzaken Viering van Adenauers verjaardag BELGISCHE REGERING KRIJGT VERTROUWEN BOYCOT VAN CUBAANSE GOEDEREN RELLETJES IN URUGUAY Veerpont sloeg los DE TOESTAND IN LAOS RADIO de BUCK N.V.V. VERSTREKT RENTELOZE LENING AAN ALGEMEEN BELGISCH VAKVERBOND Schipper verdween met de molen in de diepte BELGISCHE LADING WORDT IN AMSTERDAMSE HAVEN BEWAARD OPNIEUW EEN MACHTSOVERNAME IN KONGO Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: &tfoïtc(fee% fit/ ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meei 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. „Er kan niet meev worden ge sproken van een georganiseerde staking in het noorden van het land." Hit heeft het kabinet van de Belgische minister-president, prof. Eyskens, donderdagavond meegedeeld. In een communiqué wordt verder gezegd, dat er een alge mene hervatting van het werk is waargenomen in de indu strieën in Vlaanderen. „Ook in Wallonië is er een sterke wil tot hervatting van het werk," aldus de officiële mededeling, waarin tenslotte w ardt gezegd, dat er voorts een algemene tendentie tot beëindiging van de staking bij de openbare diensten is. De officiële mededeling volg de op een aantal berichten uit vele Belgische steden, dat meer en meer stakers, zowel in de overheidsinstellingen als bij particuliere bedrijven, aan het werk gaan. Ook het goederenverkeer per spoor kwam weer op grotere schaal op gang. Volgens officiële gegevens werden wel in een aantal ste den nog betogingen gehouden, doch het aantal deelnemers daaraan nam af. Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken noemde getallen van 3000 voor Brussel, 5000 voor Antwerpen, 500 voor Brugge en 300 voor Gent. Belangrijke in cidenten werden nergens ge meld. Wederom tumult in liet parlement. In het parlement, dat donder dag de behandeling van de om streden „eenheidswet" voortzet te. kwam het enkele malen tot heftige woordenwisselingen tussen de regeringspartijen en de oppositie. „Gestapo" riepen socialistische Kamerleden uit, toen een van hun woordvoer ders zich beklaagde over de be handeling van stakers door de rijkswacht. De socialist Housi- aux deelde onder deze en ande re uitroepen van de socialisti sche banken mede, dat in de plaats Hoei rijkswachters een stakingspost hadden uitgemaakt voor „moordenaars, schurken, gangsters, die zes maanden Bu- chcnwald verdienen". Een hef tige woordenwisseling tussen regerings- en oppositiebanken ontstond, toen een van de Katholieke Kamerleden riep Gelijk hebben ze". De voorzit ter van de Kamer, baron De Kronacker, wist echter de orde te herstellen. De minister van Binnenland se Zaken, vice-premior Lefèbvre. verklaarde met nadruk, dat deze en andere incidenten socialis tische Kamerleden maakten ook melding van ontkleding van stakingspasten door de rijks wacht. door de regering niet zullen worden toegelaten en dat de schuldigen zullen worden gestraft. Het tumult in de Belgische Kamer van volksvertegenwoor digers keerde terug, toen het Kamerlid Du Bps de Warnaffe van de Christelijke volkspartij melding maakte van mishande lingen, die het Kamerlid Pétre in zijn woning te La Louvière door stakers heeft ondergaan. Minister Lefèbvre kondigde aan, dat de woning van deze volksvertegenwoordiger zal wor den beschermd. In dit. stadium van het debat richtte het Katholieke Kamer lid Posson enkele voor de pers tribune onverstaanbare woorden tot de socialist Vaneynde, onder voorzitter van ds Belgische so cialistische partij. Deze begaf zich in de richting van de re- geringsbanken en de zaalwach ters kwamen reeds naar voren om zo nodig te kunnen ingrij pen. Tot een herhaling van de gebeurtenissen van de laatste vergadering voor het Kerst-re- ces, waarbij het tot een hand gemeen tussen de parlementa riërs kwam, kwam het echter niet. Wel eiste het Kamerlid Vaneynde een nacfere uitleg over de „bedreigingvft". De heer Posson besteeg het sprekersge stoelte om uit te leggen, dat hij zich had opgewonden over het lachende gezicht van de heer Vaneynde, toen de mishande lingen van het Kamerlid Pétre ter sprake was gekomen. „Idi oot.' schreeuwde het socialisti sche Kamerlid, die door de voorzitter tot de orde geroepen uitlegde, dat dit „geen bele diging, maar een titel" was. Voor het eerst sinds lange tijd kreeg een socialistische spreker donderdag in het parle ment bijval van de Katholieke en liberale leden. De heer Spi- noy, die tijdens een opmerking in een orde-debat naar aanlei ding van interrupties van de re- geringsbanken verklaarde: „Het geroep is dikwijls een uiting van een slecht geweten", ver oorzaakte luide bijvalskreten en gelach van de banken der rege ringspartijen. waar blijkbaar di rect wera gedacht aan de beto gingen, die de afgelopen twee weken overal in België tegen de „eenheidswet" zijn gehouden en waarbij het roepen van kreten tegen de regering een steeds te rugkerend verschijnsel is ge weest. In de Engelse graafschappen Leicestershire heerst enige onge rustheid over een reeks moorden, die op jonge meisjes is gepleegd. De |H>litie heeft een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht ge arresteerd, die ervan wordt ver dacht de 20-jarige Jean Con stable te hebben vermoord. Het lijk van het meisje werd gevon den in een greppel in eén afge legen streek in de omgeving van Ridgeweil, Essex. De 29-jarige Amerikaan Eugene Boshaers is gehuwd en heeft drie kinderen. Zijn gezin vertoefde in verband met de nieuwjaarsviering bij familie in Schotland. FotoEen inspecteur met de politiehond „Senta" op de plaats, waar het meisje werd gevonden. Dc zeventienjarige Britse land arbeider Rodney Bailey is don derdag in staat van beschuldi- /ng gesteld wegens moord op de zestienjarige Sandra Pickering, die maandag j.l. in een eenzame weg op ongeveer 25 km van Lie- cester in Midden-Engeland, dood geslagen werd aangetroffen. De arrestant woont in dezelf de straat van het dorp Sapcote als de om het leven gebrachte Sandra en haar familie. Het lijk van het meisje is op ean paar honderd meter van haar woning door ha„r moeder en haar achttienjarige vriend Hol mes gevonden. De festiviteiten bij gelegen heid van de 85slc verjaardag van dc Westduitsc bondskanselier, dr Konrad Adenauer, begonnen gisterochtend onder hagelbuien, Reeds een half uur vóór de aan komst van degenen, die de bonds kanselier in het paleis Schaum- burg hun gelukwensen kwamen aanbieden, kwamen eenheden van het Westduitsc leger en de grenswacht aanmarchcren. Adenauer, die nu twaalf jaar lang aan het hoofd van de West- duü'-c regering heeft gestaan, woonde gisterochtend vroeg in dc kapel* van het Elisabeth-zie- kenhuis in Bonn een mis bij die door zijn zoon Paul, Jezuïet, v rd opgedragen. Op zijn rit nas*" Bonn werd hij door vele voorbijgangers toegewuifd Van alle openbare gebouwen in Bonn werd gevlagd. Van overal ter wereld zijn ge lukwensen binnengekomen, zoals van president Eisenhower, pre mier Chroesjtsjef en president De Gaulle. Gistermiddag heeft de Neder landse ambassadeur in Bonn, jhr mr H. F. L. K. van Vreden- burch, aan bondskaselier Ade nauer, die bij gelegenheid van >ijn 85ste verjaardag door H M. Koningin Juliana tot grootkruis in dc orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd, de bij deze onderscheiding behorende ver sierselen uitgereikt. Dc Katholiek-liberale Belgi sche regerings-Eyskens zag don derdagavond een motie van ver trouwen in baar beleid met 118 tegen 82 stemmen bjj twee ont houdingen, aanvaard. Dit geschiedde in de Kamer van Afgevaardigden bij de her vatting van het debat over de z.g. „soberheidswet". De New Yorkse havenarbei ders willen geen goederen meer laden of lossen van schepen die naar Cuba gaan of uit dit land komen. De boycot is donderdag inge gaan. William Bradley, de voor zitter van de „International Longshoremens Association" de vakbond waarbij de haven arbeiders zijn aangesloten zei o."t het uii van ds arbei ders spontaan genomen is. In het centrum van Montevi deo hebben zich woensdagavond incidenten voorgedaan na afloop van een door het vakverbond van Uruguay georganiseerde bij eenkomst van arbeiders en stu denten voor het betuigen van steun aan Cuba. Betogers verbrandden voor het regeringspaleis een Amerikaanse vlag. Zij riepen tegen de rege ring van Uruguay gerichte leu zen. De politie dreef de menigte uiteen met behulp van traangas- bommen en een brandspuit. Intussen verklaarde dc minis ter van Buitenlandse Zaken in Montevideo, dat de regering van Uruguay nog geen beslissing heeft genomen over de betrek kingen met Cuba. BLOEDARMOEDE Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO GLOE1NE Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragee# en in vloeibare vorm. DUT,IM N.V. - OEGSTGEEST In de nacht van woensdag op donderdag is een veerpont bij Wessem, door het breken tan een van (le kabels gekapseisd. De pont dreef een eind de rivier af en bleef een twintigtal nieters uit dc wal op de ankerkettingen hangen. Het ongeval is waar schijnlijk te wijten aan over belasting aan een zijde. Een bok van Rijkswaterstaat heeft de op iiet veer staande auto's verwijderd. D<* raad van de Zuidoost- .'arische verdragsorganisatie (ZOAVO) heeft woensdag in Bangkok de toestand in Laos besproken. Men was het er over eens, dat een voortzetting van de Russische inmenging de vei ligheid van omliggende landen in gevaar zal brengen. De secretaris-generaal van de ZOAVO, Pote Sarasin, verklaar de dat men nog geen tijd had gehad om te bespreken over de vraag, welke regering de wet tige is, het, rechtse bewind van prins Boen Oem dat nu in Vien tiane aan de macht is, of het neutralistische kabinet van prins Soevanna Phoema dat door de linkse opstandelingen wordt gesteund. De secretaris-generaal zei dat de ZOAVO vasioesloten is een voedzame regeling voor de kwestie-Laos te vinden. De or ganisatie is echter ook bereid aan haar verplichting om Laos tegen agressie te beschermen, te voldoen. Vrijdag zal de raad opnieuw bijeenkomen. Vier bataljons van de rechtse- generaal Phoemi rukken op het. ogenblik op naar de „Vlakte van de kruiken". Zij willen het al daar gelegen vliegveld, dat van grote strategische betekenis is, heroveren op de linkse strijd krachten. De Laotiaanse minis ter van Voorlichting, Norasing, heeft donderdag op een pers conferentie te Vientiane gezegd, dat Russische vliegtuigen met wapens en munitie aan boord „vrijwel onafgebroken" lanaen op de vlakte van de kruiken. Op deze foto zien we hoe vier leden van een der bergingsploe- gen een der slachtoffers van (1e ontploffing bergen. VORTSRING Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen Na afloop van de gisteren in Utrecht gehouden hoofdbestu ren vergadering van het N.V.V. is het verbondsbestuur bijeen geweest ter bespreking van een van het I.V.V'.V. binnengekomen verzoek om een solidariteitsbij drage aan hel Algemeen Bel gisch Vakverbond (A.B.V.V.). Het verbondsbestuur onthield zich van een definitief oordeel over de Belgische staking doch het overwoog dat als vaststaand kan worden aangenomen dat het A.B.V.V. ten gevolge van deze staking zware financiële offers moet brengen, waardoor de voortzetting van zijn arbeid na afloop zal worden belem merd. Ter verbetering van die positie besloot het verbondsbe stuur een renteloze lening van 500.000 gulden aan het A.B.V.V. te verstrekken. Op het punt, waar de Dordtse Kil in het Hollandsch Diep uit komt is woensdag een kleine baggermolen uit Zwijndrecht, eigendom van de fa A. Kraaije- veld, omgeslagen en gezonken. De molenbaas, de 44-jarige schip per E. Maaskant uit Zwijndrecht, die enkele ogenblikken op de kiel van de nog drijvende molen op redding wachtte, werd toen de molen snel wegzonk, meege sleurd. De man laat een vrouw en acht kinderen achter. De baggermolen werd door een sleepboot van Zwijndrecht naar Oosterhout gesleept. Achter de molen was een woonark vastge maakt en daarachter een mast- bak en een ankeraak. De schip per en de machinist, de heer J. K. de Vries uit Dordrecht, be vonden zich op de molen, de heer J. Kistjes uit Dongen, zat in de mastbak en de heer B. Klop uit Hardinxveld was in de woon ark. Toen de sleepboot de sleep het Hollandsch Diep op wilde trekken kreeg het door een har de wind hoog opgezweepte water vat ep de zijkant van de molen. Het gevolg was. dat de als vaar tuig toch al labiele baggermolen op een gegeven moment omsloeg. De machinist kwam in de golven terecht, dc schipper slaagde er in tegen de zijkant van de bagger molen omoog te klauteren en zich voorlopig op het vlak in veiligheid te brengen. De sleepboot draaide om cn schoot de rnachinst. die zich ge lukkig drijvende wist te houden, te hulp. Inmiddels waren de he ren De Vries en Klop in de an keraak gestapt en zij roeiden uit De Amsterdamse havenarbei ders verwerken geen voor Bel gië bestemde ladingen. Op deze wijze hebben zij zich solidair verklaard met hun stakende Beigische collega's. De bona fide vakbonden hebben een re geling getroffen met de Scheep vaartvereniging-Noord. Overeen gekomen werd dat voor België bestemde lading wel wordt ge lost, maar in afwachting van de opheffing van de Belgische sta king in lichters e.d. zal woraen opgeslagen. Het gaat niet om enorme hoeveelheden. Besmette schepen zijn nog niet in de Am sterdamse haven gearriveerd. Overigens schijnt de staking in de Antwerpse haven te verlopen. In Amsterdam heeft men ver nemen dat een aantal haven arbeiders daar weer normaal aan de slag is gegaan. De ontploffing in een zuur- stoffabriek te Dortmund heeft tof dusver aan vijftien mensen het leven gekost, terwijl nog minstens drie mensen worden vermist. Van de tien ernstig ge wonden verkeert er 1 in levens gevaar. Van de doden heeft men er negen niet kunnen identifice ren. Het reddingswerk moest men woensdagavond staken met het oog op het gevaar van neerval lend puin. Donderdagochtend zijn de reddingsploegen weer aan het werk gegaan. De vloeibare zuurstof, die in tankwagens van de hoofdfabriek van de onderneming naar Dort mund wordt gebracht en daar in de verdampingsinrichting wordt gepompt, is zeer ontplofbaar en daarom wordt er bijzonder goed geschoold personeel voor ge bruikt. Volgens deskundigen kan een ontploffing als zich te Dortmund heeft voorgedaan verscheidene oorzaken hebben. Reeds de ge ringste aanraking van vloeibare zuurstof met olie kan een ramp veroorzaken, bijvoorbeeld door dat men met olie verontreinigde handen aan een ventiel of lei ding komt. Ook kortsluiting in de elektromotoren, het kapot gaan van een ventiel en derge lijke kunnen een ontploffing te weeg brengen. Men heeft in het puin o.a. een gesprongen acety- leencylinder gevonden die ken nelijk voor laswerk werd ge bruikt. Volgens ooggetuigen zou er een lek ventiel geweest zijn toen vlak voor de ramp een in genieur naar de luchtscheidings- instaliatie werd geroepen. Anicet Kasjamoera, die minis ter van voorlichting in de rege ring-Loemoemba was, heeft de macht in de Kongolese provincie Kivoe overgenomen, zo heeft een woordvoerder van dc V. N. don derdag in Leopoldstad meege deeld. Kasjamoera heeft in een radio rede te Boekavoe de hoofdstad van Kivoe, gezegd, dat hij door de centrale regering naar de provincie Kivoe is gestuurd om te trachten Kivoe de „graan schuur" van Kongo te vereni gen met de oostprovincie, waar Antoine Gizenga. een aanhanger van Loemoemba, op het ogen blik de macht in handen heeft. Kasjamoera deelde voorts mee dat de Europeanen, die dinsdag te Kivoe gearresteerd zijn, op vrije voeten zijn gesteld, Hi.i verzocht de Kongolese bevolking de Europeanen niet meer te mo lesteren. alle macht naar de omgeslagen baggermolen toe om de schipper er at te halen. Helaas kwamen zij niet op tijd. Tot hun ontzet ting zonk de molen, doordat de -•"•irtimenten geheel met wa ter waren volgelopen en voor hun ojjeu weid de schipper meege sleurd. De opvarenden van de sleep werden hierna geholpen door manschappen van het korps commando-troepen, dat in Wil lemsdorp is gelegen Zij begaven zich met boten naar de plaats van het ongeluk en brachten de opvarenden en het overal rond drijvende materiaal naar de werkhaven in Willemsdorp. Bescherm U tegen neem WEKK EEN NIEUWE DEPRESSIE Een nieuwe depressie over Noordwest-Duitsland vulde don derdag snel op en verdween ver der naar het noordoosten. Daar na trok een rug van hoge lucht druk vrij snel over ons land. Hoe wel maar van korte duur konden we donderdag toch nog van en kele flinke opklaringen genie ten. Flinke luchtdrukdalingen over de Britse eilanden kondigden echter reeds weer de komst aan van een nieuwe storing. Donder dagavond lag deze boven Schot land en trok verder naar het zuidoosten. Nederland blijft dus in het overgangsgebied van warme n koude lucht. De wind neemt toe ZON op onder Jan. 6 8.48 16.44 7 8.47 16.46 MAAN op onder 21.38 22.42 10.51 11.15 uit zuidwestelijke richting maar door de windtoename was er do afgelopen nacht maar weinig daling in temperatuur. Ook kunnen we weer enige regen tegemoet zien. Het ziet er overigens nog niet naar uit. dat we op korte termijn belangrijke veranderingen in temperatuur krijgen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachti ge, aan de kust tijdelijk storm achtige, wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 6 JANUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.14 4.49 5.29 5-39 4.36 5.11 5.51 6.01

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1