Li H 6» Dit jaar minimaal 82.500 woningen Amerika verbreekt diplomatieke betrekkingen met Cuba HOOGWATER mm m De regeringsverklaring Chaotische toestanden tijdens betogingen in Brussel V&lkcutk 3Zjachl-bros' BESCHUIT! bepi Ontploffing in Amerikaans reactor- roevingscentrum OP VERZOEK VAN DUIZENDEN NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Franke.'ing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Heofdredacteui l. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f 6,— per kwartaal; per maand ƒ2.— per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DONDERDAG 5 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5181 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs pet mm 15 ct; minimum p«r advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén hancMs- advertenties): 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven ondet nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ttur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 **r. De minister-president, de beer De Quay, heeft gistermiddag in «le vergadering van de Tweede Kamer de aangekondigde rege ringsverklaring afgelegd. Deze luidt als volgt; „Ik ben u erkentelijk, dat u mij in de gelegenheid stelt uiteen te zetten, waarom het kabinet heeft gemeend zijn ontslagaanvrage te moeten intrekken". Op 22 december 1960 heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bij de behan deling van de motie-Van Eiber- gen in deze Kamer de volgende verklaring afgelegd: „Indien de motie van de heer Va» Eibergen c.s. wordt aange nomen, ben ik niet bereid deze motie uit te voeren en ik zal haar dus naast mij neerleggen. Gezien het feit, dat deze motie mede is ingediend door mijn po litieke geestverwanten, moet ik daaraan toevoegen, dat aan neming van deze motie tenge volge zal hebben, dat ik mijn portefeuille ter beschikking zal moeten stellen. Zelfs indien de motie zou worden verworpen, doch een belangrijke meerder- j held van de anti-revolutionaire fractie vóór de motie zou stem men, zou het mij politiek on mogelijk zijn, de verantwoorde lijkheid verder te dragen. ïk voeg hieraan toe, dat het geen ik met betrekking tot mijn eigen verantwoordelijkheid heb gezegd, mede geldt voor de an dere anti-revolutionaire be windslieden. „Tot zover citeerde ik de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Antwoordende op daarna door de geachte afge- \aardigden de heren Andriessen en Oud gestelde vragen, heb ik verklaard dat, wanneer de door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gestelde si tuatie zou intreden, daarmede de grondslag aan dit kabinet zou zijn ontvallen en dat dit met zich zou brengen en ik zeide dit na overleg in het kabinet dat alle bewindslieden dan hun porte- feuilles ter beschikking zouden stellen. „Zoals ik u bij schrijven van 23 december 1960 mededeelde, hebben de ministers van Volks huisvesting en Bouwnijverheid en van Financiën, alsmede de staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de aanneming van de motie-Van Eibergen aanleiding gevonden Hare Majesteit de Koningin te verzoeken aan hen ontslag te verlenen uit hun ambt en heb ben de overige ministers en staatssecretarissen op grond hiervan Hare Majesteit verzocht hun eveneens ontslag uit hun ambt te verlenen. „Deze ontslagaanvragen in be raad houdende, heeft Hare Ma jesteit de Koningin op 27 decem ber 1960 aan prof. mr. W. F. de Gaay Fortman verzocht als in formateur op te treden en haar rapport uit te brengen over de mogelijkheden om tot een spoe dige oplossing van de kabinets crisis te geraken rnet handhaving van dezelfde politieke samenstel ling als die van het huidige kabinet. Hare Majesteit de Koningin heeft de resultaten van het door de informateur ingestelde onder zoek, zoals ik u reeds in mijn brief dd 3 januari 1961 mede deelde, ter kennis gebracht van het kabinet. Deze resultaten heb ben ook het kabinet de overtui ging gegeven, dat de gronden, die geleid hebben tot de zojuist vermelde ontslagaanvragen, zijn vervallen en dat met name voor het kabinetsbeleid inzake de woningbouw voldoende instem ming in deze Kamer zal worden verkregen. Deze overtuiging heeft het gehele kabinet ertoe geleid op zijn ontslagaanvrage terug te komen. Het kabinet heeft daardoor willen tonen, dat het bereid is zijnerzijds een con structieve bijdrage tot oplossing van de kabinetscrisis te geven. Ik zou thans, mijnheer de voor zitter, willen overgaan tot een uiteenzetting van het woning bouwbeleid dat aanleiding was tot het ontstaan van de kabinets crisis. Ik herinner eraan, dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in het debat in deze Kamer op 22 december 1960 heeft medegedeeld, geen bezwaar te maken tegen de motie-An- driessen c.s. Met andere woor den: de regering was bereid de wensen, in deze motie neerge legd, te verwezenlijken. Deze bereidheid heeft de re gering nog steeds. Het is haar echter ook na nadere overweging van hetgeen in de Kamer-debat ten te dezer zake is naar voren gebracht, niet mogelijk verder te gaan. Door de gang der gebeurtenis sen heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid niet meer de gelegenheid gehad concreet aan te geven, wat zijn aan het einde van het debat van 22 december 1960 afgelegde be reidverklaring het woningbouw beleid te baseren op de in de motie-Andriessen c.s. neerge legde wensen, inhield. Daarom kom ik thans tot de volgende concretisering van het in de toekomst terzake van do woningbouw te voeren beleid. Bouwprogramma 1961 1. Het bouwprogramma 1961 wordt vastgesteld op minimaal 82.509 woningen, waarvan 33.750 premie-woningen en 33.750 wo ningwet-woningen. Het aantal woningwetwoningen, waarvoor een extra-toeslag gegeven wordt, wordt binen het contingent van de 33.750 woningwet-woningen bepaald op 10.000, daarbij inbe grepen het restant van deze wo ningen van 1960. Een en ander is neergelegd in een nota van wijziging van hoofdstuk IXa van de rijksbegroting voor hef dienst jaar 1961. 2. Uiterlijk 1 juni 1961 zal de regering aan de Kamer een nota overleggen, waarin zij haar standpunt uiteenzet .met betrek king tot de vraag, of het aantal van 82.500 woningen alsnog kan worden verhoogd met 1250 wo ningwet-woningen en 1250 pre mie-woningen. Deze nota zal een uiteenzetting behelzen van de stand van zaken in de bouw nijverheid, mede in verband met de dan bestaande conjuncturele situatie. Mijnheer de voorzitter, de re gering blijft zich ten volle be wust dat de woningnood nog steeds voor vele landgenoten een schrijnend leed betekent. Zij weet zich in dit gevoelen één met de gehele Kamer. Het spreekt van zelf, dat zij bij de uitvoering van haar beleid op het gebied van de woningbouw in het bijzonder aandacht zal blijven schenken aan de belangen van hen, die tot de lagere inkomensgroepen be horen. Dit alles betekent ook - het is haast overbodig het te zeg gen dat de regering niet zal aarzelen in te grijpen, wanneer in enige sector van de bouw nijverheid ontsporingen zouden dreigen. Het kabinet is ervan overtuigd, dat ook een voortvarend woning bouwbeleid gediend is door een spoedige oplossing van de kabi netscrisis. De ministers en staats secretarissen vonden temeer aan leiding tot het intrekken van hun ontslagaanvrage, nu de uitspraak van de Kamer zich niet richtte tegen het kabinetsbeleid in het algemeen. Mede in verband met verschillende belangrijke en drin gende wetsontwerpen, die aan hangig of in voorbereiding zijn, achtten zij het landsbelang er niet mede gediend, indien een langdurige onderbreking in het regeringsbeleid zou intreden". „Naar het parlement, naar het parlement". Onder het uitroepen van deze kreet, afgewisseld met baar winkel- en kantoorperso neel. Ook liepen enkele tiental len onderwijzers in de stoet Eyskens, moordenaar", hebben mee. De stemming onder de be- enkele honderden studenten enf.ogers leek grimmiger dan de „nozems" woensdagavond ver-'afgelopen dagen. Opnieuw geefs .getracht de „iietdraie zone" van Brussel binnen te dringen. De Friese ruiters met daar achter afdelingen rijkswacht te paard, bleken echter een te grote hinderpaal te zijn. Enkele tientallen Brusselse politie agenten, die resoluut ingrepen, joegen de jonge onruststokers uiteen en wisten in korte tijd de orde te herstellen. Dit neemt niet weg, dat deze er voor het bereiken van de „neutrale zóne" al in waren geslaagd een stads bus en een tram tot stoppen te dwingen. Met een regen van stenen werden de ruiten van de voertuigen vernield. De passa giers. die op de grond zoveel mogelijk bescherming zochten, konden later ongedeerd uitstap pen. De betogers probeerden moest een aantal ruiten het ont gelden, ondermeer van twee dagbladen en van een bankge bouw. Herhaaldelijk werd de „internationale" aangeheven. Het in het Frans gescandeerde „Eyskens au poteau" (Eyskens aan de galg) wisselde af met het Vlaamse „Eyskens, vort". Evenals de vorige dagen was het tram- en busverkeer in de stad stilgelegd. In het Brusselse centrum was het trouwens de gehele middag opvallend stil. De grote maga zijnen, de luiken neergelaten en bewaakt door politie, waren vrijwel verlaten, hoewel een groot gedeelte van het personeel ondanks stakingsoproep aan het werk was gebleven. De sta- kingsposten leidden niet tot in cidenten. daarna de bus en de tram af te breken. Verder dan de ruiten en deuren kwamen zij door het ingrijpen van de politie niet. I Het verkeer in Brussel werd chaotisch, toen de rijkswacht het hart van de stad met Friese ruiters voor alle verkeer afsloot. Blijkbaar was deze maatregel erop gericht om infiltratie van kleine groepen betogers te voor- j komen. In de nauwe zijstraten I stonden lange tijd honderden en honderden auto's bumper aan bumper. Eerst tegen zeven uur, toen een gedeelte van de „neutrale zóne" waarin behal ve het koninklijke paleis en het parlementsgebouw de belangrij ke departementen zijn gelegen weer voor het verkeer werd opengesteld. Aan deze kleine botsingen, waarbij de „betogers" zich won derlijk snel uit de voeten maak ten, toen de politie ingreep, was wederom een demonstratie van stakers in het centrum van Brussel voorafgegaan. Het aan tal deelnemers benaderde zeker de 10.000. Onder hen waren vele vrouwen en meisjes, blijk- Ken groep bereden rijkswachters verstrooit een groep demonstran ten en stakers bij de Botanische Tuin, vlak bij de Rogierplaats. mmm wat lekker zo'n ONTPLOFFING IN WESTDUITSE ZUURSTOFFABRIEK Negen doden en verscheidene gewonden In de zuurstof fabriek van de staalfabriek „Westfalenhütte" in Dortmund heeft zich woensdag ochtend een zware ontploffing voorgedaan, die aan negen men sen het leven heeft gekost. In de staalonderncming wer ken verscheidene duizenden ar beiders. Volgens een woordvoerder van de staalfabriek hebben zes men sen ernstige verwondingen opge lopen. Een brand, die als gevolg van de explosie uitbrak, is in middels geblust. De ontploffing deed zich ver moedelijk voor bij het aftappen van vloeibare zuurstof. Het ge bouw werd zwaar beschadigd. Verscheidene arbeiders werden door de luchtdruk naar buiten geslingerd. Vele ruiten in de om geving werden vernield. Als door een wonder werd de leiding voor hoogovengas, die in de onmiddellijke nabijheid van de zuurstoffabriek loopt, niet be schadigd. Tot dusver zijn zes lijken ge borgen. Vijftien mensen hebben ernstige verwondingen opgelo pen. De overige van de 30 tot 35 arbeiders die zich in het gebouw bevonden, worden nog vermist. De Verenigde Staten hebben woensdagochtend (dinsdagavond plaatselijke tijd) de diplomatieke en consulaire betrekkingen met Cuba verbroken. Eisenhower \erklaarde dat het besluit van de Cubaanse premier J'idel Castro de omvang van de staf van de Amerikaanse ambas sade in Havanna tot elf personen terug te brengen slechts ten (ioel kan hebben het onderhouden van normale diplomatieke betrek kingen onmogelijk te maken. „Dit weloverwogen optreden van de regering Castro is het laat ste van een lange serie speldeprikken, ongegronde beschuldigingen en laster. Hetgeen de Verenigde Stalen uit oogpunt van zelf respect kunnen verduren heeft een grens, en deze grens is thans bereikt", aldus Eisenhower. Verenigde Staten genoeg gepro voceerd zijn". Het Sowjetpersagentschap Tass noemde het besluit van de Ame rikaanse regering „een nieuwe stap naar agressie". Peru was het eerste Ameri kaanse land dat de diplomatieke betrekkingen met Cuba verbrak. In Washington neemt men aan dat Argentinië, Panama cn Uru guay het voorbeeld zullen vol gen. In Latijns-Amerikaanse diplo matieke kringen in Washington werd opgemerkt dat de betrek kingen tussen Cuba en de Ver enigde Staten in feite reeds lang waren verbroken en dat slechts De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, zei op een inderhaast belegde persconferen tie dat de maatregel woensdag ochtend 02.30 uur Ned. tijd (dins dagavond 20.30 uur plaatselijke tijd) van kracht werd. Het besluit van de Amerikaan se regering is vervat in een nota die gisterochtend aan de Cubaan se zaakgelastigde in Washington, dr Armando Florez-Ibarra, ter hand werd gesteld. Amerika verzoekt de Cubaanse regering alle personeel van de Cubaanse ambassade in Washing- niet te weten. Hij voegde er aan toe: „Men denkt dat het een che mische ontploffing is geweest". Het ongeluk gebeurde in een prototype van een reactor met gering vermogen die voor het leger in afgelegen gebieden be stemd is. De drie slachtoffers zijn militaire personeelsleden. Zij waren de enigen die zich in het reactorgebouw bevonden. Met het °°g op het stralings gevaar konden de stoffelijke res ten van slechts één der drie slachtoffers worden geborgen. Volgens een woordvoerder van de A.E.C. zal eventueel stralings gevaar voor bewoonde gebieden door de heersende zuidweste lijke wind te niet worden ge daan. In het cenlrum, waar onge veer 4500 arbeiders werken, is indertijd de reactor voor de eer ste kernduikboot gebouwd. Ook is daar gewerkt aan de motor voor een kernvliegtuig. Geen gevaar voor de 34.000 mensen in de omtrek Dinsdagavond zijn drie men sen gedood door een ontploffing in het nationale reaetorbeproe- viugscentnim van de Ameri kaanse commissie voor kern energie in de nabijheid van Ida ho Falls, aldus is door de Ameri kaanse commissie voor kern energie woensdag (bekendge maakt. Volgens de Amerikaanse com missie voor kernenergie (A.E.C.) was de uitstraling in het reactor gebouw zeer intensief, maar er bleek geen gevaar te zijn in an dere delen van het centrum, dat ongeveer 75 km verwijderd is van Idaho Falls, dat een bevol king heeft van 34.000 zielen. Op de vraag of de ontploffing een kernontploffing was, zei een woordvoerder van de A.E.C. dit ton en van de Cubaanse consu laten in de Verenigde Staten zo spoedig mogelijk terug te trek ken. De Verenigde Staten zullen Zwitserland verzoeken de diplo matieke en consulaire belangen in Cuba te behartigen. Eisenhower zei voorts dat de vriendschap van de Verenigde Staten voor het volk van Cuba „dat zucht onder het juk van een dictator" ongewijzigd is ge bleven. „Ik hoop en geloof dat het in de niet al te verre toekomst mogelijk zal zijn dat de tradi tionele vriendschap opnieuw in normale betrekkingen zal wor den weerspiegeld". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de 3.000 a 3.500 Amerikanen die op Cuba wonen in overweging ge geven het land te verlaten. Een ministeriële woordvoerder zei dat ten aanzien van de marine basis Guantanamo „geen veran deringen" worden voorzien. De Verenigde Staten onderhouden deze basis krachtens een verdrag met Cuba, en de Amerikaanse regering beschouwt dit verdrag als nog steeds geldig. Adlai Stevenson, de toekom stige gedelegeerde in de Ver enigde Naties, verklaarde „te betreuren dat de betrekkingen met Cuba zodanig zijn verslech terd dat de Cubanen ons hebben gedwongen dit besluit te nemen". De democratische fractieleider in het Huis van Afgevaardigden Mike Mansfield, zei „niet ver wonderd te zijn". „Dit werd reeds lang voorbereid". De voorzitter van de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, William Fullbright verklaarde „dat de badhanddoek OF NAAR KEUZE De Verenigde Staten hebben tW diplomatieke betrekkingen met Cuba verbroken. N «lal; «lil nieuws bekend was gemaakt, ging bij de kolonie, van Cubaan se vluchtelingen in Miami, dr tegen het bewind van premier Castro zijn, een gejuich op. de laatste juridische stap nog be hoefde te worden genomen. Ni°t het feit dat Amerika, na de Cubaanse eis de omvang van de ambassadestaf te beperken, de betrekkingen heeft verbroken, maar de snelheid waarmee dit is geschied heeft bij waarnemers I in Washington verwondering ge- wekt. Radio Havanna onderbrak het I programma om het besluit van de Amerikaanse regering bekend te maken en voegde hier aan toe: „Het voorwendsel hiervoor is het feit dat de revolutionaire regering de terugtrekking van 300 spionnen heeft verlangd. Nu zijn terroristische plannen zijn ontdekt antwoordt het imperia lisme met de gebruikelijke onbe schaamdheid". De Amerikaanse basis op Cuba De Cubaanse ambassadeur in Mexico, José Antonio Portuondo, heeft op vragen van journalisten over het lot van de Amerikaanse militaire basis op Cuba, na de verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen Amerika en Cuba, verklaard, dat de Cubaan se regering bij de Verenigde Na ties een verzoek om opheffing van de basis zal indienen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen. Nu en dan opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook nog plaatselijk buien. Tot matig af nemende wind tussen noordwest en noord. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. DONDERDAG 5 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.42 4.02 Terneuzen 4.17 4.37 Hansweert 4.57 5.17 Walsoorden 5.07 5.27 ZON MAAJN op onder op onder Jan. 5 8.48 16.43 20.35 ML24 6 8.48 16.44 21.38 10.5] 7 8.47 16.46 22.42 11.19

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1