mvE Eenheid van België in gevaar Scheepsramp bij eiland Ushant rofiteert evisie Laos beschuldigt Rusland van schending van haar gebied en van hulp aan de rebellen Nota van Hammarskjoeld over gebeurtenissen in Kivoe ieuwste en aranderen 'aring iEeckhout ON 2356 Socialistische waarschuwing Motie van vertrouwen door Kamer aangenomen Geluk om een handvol eten h.m. DE KONINGIN NAAR OOSTENRIJK VERTROKKEN Koninklijke vakantie in Oostenrijk Fins vliegtuig bij Vasa neergestort HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ftadio de Koek HET WEER WEERBERICHT ELEFOON 2788 weer t de beste en en onzer rrtede- AR1JS om het te volgen. ezetting, welke E BEMANDE -> NSBAG 1,25 per 500 gram V 5 ct. per 500 gram i WORST ct. per 100 gram ct. per 500 gracra X v Telefoon 2431 t v ?ertgebouwork.2100 :erheid en christelijke heid, gesprek; 21.20 strijkork. en orgel; 2230 Nieuws; 22.40 lenking; 22.55 Platen- 55 Nieuws. (VI.); 12.00 Nieuws; 12.30 Weerber.; 12.35 0 Koersen; 13.00 Nws; i.; 14.00 Orkestconc.; 15.00 Orkestconc. 5 Gram.: 16 00 Koer- ingelse les; 16.21 Gr.; /s; 17.10 Gram.; 17.50 18.00 Lezing; 18.20 ildaten; 18.50 Sport- 00 Nws; 19.30 Orkest - Gram.; 20.00 De aka- diskofielen; 21.30 Gr.; 22.15 Literaire tijd- in.; 2230 Volksinuz.; 23.00 Voor de zeelie- sieprogramma s. 17.00 Jeugdjournaal; Voor de jeugd: 20.00 n weeroverz.; 20.20 aals; 20.45 Televitri- Jevar. progr,; 21.50 ;e Nederlands: 22.10 ,G. TV: 17.00—1800 ideren; 19.00 Poppen- Documentair progr.: ■s; 20.30 Feu ill.: 20.55 2.10 Nieuws. avo-raad bijeen jrdvoerder van de Zuidoostaziatische ;anisatie) heeft in neegedeeld. dat de hedenmiddag al bij- nen om de toestand lespreken. Frankeiing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sancie Redactie-adres: Noordstraat 555T Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 3815# Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 4 JANUARI 1%1 17e Jaargang Nr 51^ Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer '20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. rnzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar. Do voorzitter van de Belgische Deze punten hebben volgens dit socialistische partij, L. Collard, liceft dinsdagavond in een radio interview verklaard, dat „ge vreesd moet worden, dat indien de regering haar politiek in de huidige richting voortzet, de een heid van België in gevaar zal worden gebracht. De socialistische leider zeide dit aan het einde van de vijftien de stakingsdag in België, die door het gehele land opnieuw be togingen tegen de „eenheidswet" vaa» de regering heeft gebracht. In vele plaatsen is het daarbij gekomen tot botsingen tussen stakers en de veiligheidstroepen. Volgens de eerste berichten heb ben daarbij enkele tientallen per. souen min of meer ernstige ver wondingen opgelopen. De met spanning tegemoet ge ziene hervatting van de debat ten over de „eenheidswet" in het parlement zij" dinsdag zonder incidenten verlopen. Door de re gering werd in antwoord op so cialistische interpellaties mede gedeeld .dat sinds het begin van de staking in België 540 daden van sabotage zijn gepleegd. De ontwikkelingen in België hadden dinsdag vooral ook be trekking op de steeds duidelijker aan de dag tredende Waals Vlaamse tegenstellingen in de socialistische beweging. Voor het eerst in de geschie denis kwamen de Waalse socia listen in het parlementsgebouw- in Brussel bijeen. „Het beleid van de regering werkt de verslechte ring van de economische toe stand in Wallonië in de hand en het doet uiterst scherp het vraagstuk van de politieke struc tuur in België rijzen", aldus ver klaarden zij na afloopi in een communiqué. „Indien dit beleid wordt voortgezet blijft het Waal se volk geen andere uitweg over, dan dé herzieningen van de instellingen van de natie, opdat het zelf de wegen voor zijn eco nomische en sociale expansie zal bepalen". Daarvóór hadden Waalse sta kingsleiders in Luik en omge ving in toespraken tot betogers de kwestie van „Waals zelfbe stuur" aan de orde gesteld. De secretaris van de Luikse centrale voor Metaalbewerkers, Lampion, hepleitte in een rede tot een menigte van 4 tot 5 duizend sta kers „zelfbestuur voor Wallonië in een federaal staatsbestel". Hij voegde hier aan toe, dat dit niet noodzakelijk een afscheiding van België behoeft te betekenen, „maar wel de enige mogelijkheid om aan de greep van de cleri- -aal-kapitalistische coalitie te ontkomen". De Waalse economi sche raad nam een resolutie aan, waarin „een nader onderzoek naar de structuur van de staat" werd aanbevolen. Ook de voorzitter van de B. S. P„ Collard, voerde de achter stelling van de economische ont wikkeling in Wallonië aan als achtergrond van het gevaar voor de Belgische eenheid. In de eer ste toelichting, die sinds het be gin van de staking door een lid van de oppositiepartij voor de radio op de actie werd gegeven, zeide Collard verder, dat de so cialistische partij bereid is tot een gesprek met de regering, echter buiten de „eenheidswet" om. Hij noemde deze wet een „dwaasheid zonder excuus" en betoogde, dat de nieuwe lasten, die daarin aan het Belgische volk worden opgelegd, „voor 80 procent op de minder draag- krachtrgen wordt afgewenteld". Collard verklaarde voorts, dat de regering de arbeiders de straat op heeft gedreven, „daar bespre king in het parlement onmoge lijk werd gemaakt". Hort voordat de leider van de B.S. P. zijn verklaringen voor de radio aflegde, sprak de ver tegenwoordiger van de Vlaamse vleugel van het Socialistische Vakverbond, Major, berichten tegen, dat hij onderhandelingen zou hebben gevoerd met de Ka tholieke Vakbond over een be ëindiging van de staking in Vlaanderen. Volgens dit bericht dat 'n bet liberate blad „Het Laatste Nieuws" was verschenen, zou Major hebben verklaard, dat „hij gemachtigd is een hervatting van het werk in Vlaanderen te bevelen, indien de regering een viertal wensen ten aanzien van de eenheidswet zal inwilligen"- bericht alle betrekking op de so ciale paragrafen van het ont werp. Inmiddels werd een weinig be wogen debat in de 'Kamer van Volksvertegenwoordigers dins dagavond afgesloten met de goedkeuring van een motie van vertrouwen in de regering met 115 tegen 44 stemmen bp twee onthoudingen. Even leek het er op, dat het tot nieuwe incidenten in de Kamer zou komen, toen do vice-premier en minister van Binnenlandse Za ken, R. Lefèvre, betoogde, dat het een plicht van de regering was een beroep tg doen op de politie, de rijkswacht en het leger om da orde in het land te hand haven. „Gehelmde liberaal", riep het socialistische Kamerliu Vaneyn- de hem toe. Hij werd door de voorzitter tot de orde geroepen en de rust keerde weer. De minister werd echter nog herhaalde malen onderbroken in zijn betoog, waarbij hij de waar schuwing deed horen dat de re gering alle verdere maatregelen zal nemen om de orde te hand haven, evenals de vrijheid van de burgers en om het „nationale erf goed te beschermen", indien „geen gevolg wordt gegeven aan de oproep tot diegenen, die op. een dwaalspoor zijn geraakt of zich tot onwaardige daden heb ben laten verleiden DE STAKING TE BRUSSEL Brussel leek dit.'dag in vele opzichten een belegerde stad. In het centrum waren ongekende veiligheidsmaatregelen getroffen en bij het stadspark stonden zelfs gevechtswagens van het leger opgesteld. Het parlements gebouw werd bewaakt door mili taire politie. Rondom de stad waren even eens uitgebreide voorzorgsmaat regelen. Op. alle toegangswegen stonden posten van de rijks wacht. Met uitzondering van een schermutseling tussen rijks wacht en een groep betogers, on der wie vele studenten, kwam 't echter niet tot ernstige inciden ten in de Belgische hoofdstad, waar dinsdagavond het aantal ge wonden op twee werd gesteld. In het algemeen kan over de omvang van de stakingen wor den gezegd, dat er in de Vlaam se gewesten een toenemende werkwilligheid valt te constate ren, maar dat in de Waalse pro vincies de staking nog een alge meen karakter heeft. Eén van de plaatsen, waar in het noorden van het land dinsdag de staking de grootste omvang had, was Antwerpen. Volgens het A.C.V. echter is ook hier een al gemene tendentie tot werkher vatting duidelijk tot uiting geko men, zowel bij de openbare dien- sen als in de haven. In het Vlaamse gebied heeft de staking voorts nogal veel aan hangers in de textielindustrie te Gent. Er reden dinsdag ook weer meer treinen dan in de afgelopen dagen. Er was verder weer een uitbreiding van de activiteit bij de posterijen. TWEEDE KAMER BIJEENGEROEPEN Donderdag debat over de regeringsverklaring De Tweede Kamer is telegra fisch bijeengeroepen tegen heden te 13 uur ten einde een verklaring van de regering aan te horen. Nadat de regering haar ver klaring zal hebben afgelegd zal de vergadering worden geschorst ten einde de tracties in staat te stellen, zich omtrent de inhoud dezer verklaring te beraden. Tevens zal de voorzitter voor stellen de beraadslagingen over de regeringsverklaring op een nader te bepalen tijdstip, te ope nen. De voorzitter is voornemens voor te stellen, na het debat over de regeringsverklaring het be grotingshoofdstuk volkshuisves ting en bouwnijverheid voor 1961 verder af te doen en daarna te behandelen de -begroting van On derwijs, Kunste en Weten schappen. Alle in januari te houden ver gaderingen op dinsdag, woens dag en donderdag, zullen des avonds worden voortgezet. 13 man van te hulp gesneld vrachtschip verdronken Het Indische vrachtschip „In dian Success" en vier sleepboten zoeken op het ogenblik tussen de Scilly-eilanden en het eiland Us hant naar 13 bemanningsleden van het Indische schip, die aan boord van een brandend zuster schip waren gegaan doch dit moesten verlaten omdat het zonk. Een klein Kongolees meisje lacht dankbaar tegen de grote V. N-- soldaat die maakte, dat zij voor het eerst in lange tjjd haar buikje weer vol kon eten. Duizenden Kongolezen, vooral de vrouwen en kinderen in de vluclitelingen - kampen, lijden honger; velen van hen staan op het punt de honger dood te sterven. De Verenigde Naties iaten nu per vliegtuig meel, palmolie en ander voedsel aanrukken om op deze wijze de weerloze slachtoffers van de bin nenlandse strijd in Kongo van de dood te redden. Zoals eerder gemeld was er zaterdag aan boord van dit zus terschip, de „Indian Navigator", brand uitgebroken. De beman ning werd gered door twee Brit se vrachtschepen en het Neder landse schip „Dalerdijk". De „In dian Success" en vier sleepboten een Westduitse, een Britse en twee Franse zijn later naar de brandende „Indian Navigator" gevaren om te kijken wat er nog te redden viel. De „Indian Suc cess" bereikte het eerste de „In dian Navigator". Een reddings ploeg ging toen aan boord van het brandende schip. Later is gemeld dat de 13 man van de reddingsploeg nog aan boord van de „Indian Na vigator" waren toen dit schip H. M. de Koningin is gister morgen kort na elf uur met de regerings-Friendship van de vliegbasis Soesterberg vertrek ken voor een korte wintersport vakantie in Oostenrijk. In Oostenrijk Koningin Juliana is dinsdag middag in het wintersportoord Lech aangekomen. De Koningin, die vanaf Ziirich per trein reisde, werd op het station van het Oostenrijkse dorp Langen begroet door de gouver neur van het district Bludenz, dr Langle, die haar een boeket bloe men aanbood. Van Langen zette de Koningin de reis per auto voort naar Lech am Arlberg, waar zich reeds Prins Bernhani en de Prinsessen Irene en Ma rijke bevinden voor een ski vakantie. Een beeld van de wintersport vakantie welke Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Marijke op liet ogenblik in Lech am Arlberg in Oostenrijk doorbrengen. H. K. H. Print**, Marijke en haar vriendin Birgit Nobel op de schaats. Hoge Laotiaanse militairen iiebben in Vientiane meegedeeld,Opm heeft meegedeeld, dat zij De regering van prins Boen I regering van prins Boen Oem bat *m hriaft mtiQrrAflnnlrl tlot- t 4 An jtvt - in de nacht van zondag op dat de regeringstroepen van ge maandag zonk. Men vreest dat zij verdronken zijn. haar vertegenwoordiger bij de Men heeft het zoeken naar 13 bemanningsleden van het Indi sche vrachtschip „Indian Succes" die aan boord van het branden de zusterschip „Indian Naviga tor" waren gegaan om te zien wat er nog te redden viel, opge geven. Men neemt aan, dat rij zijn verdronken. Op de „Indian Navigator" brak zaterdag brand uit toen het schip zich tussen de Scilly-eilanden en het eiland Ouessant bevond. De 67 bemanningsleden werden op één na gered. Het schip is later gezonken. Verenigde Naties opdracht heeft neraal Fhoemi Xieng Khoeang in gegeven Rusland in de Veilig- Midden-Laos op de pro-eom.mu- j höidsraad ervan te beschuldigen - i- i ^at het het grondgebied van Laos iiLstische strijdkrachten hebben heeft geschonden en wapens aan heroverd. Een woordvoerder van de rebellen levert. Het formele de regering verklaarde echter dat hij dit nog niet officieel kon bevestigen. Op het ogenblik zijn er ver sterkingen voor de troepen van Fhoemi op weg naar Midden- Laos. Men wil de pro-communis tische strijdkrachten verjagen van de strategische zo belang rijke „vlakte van de kruiken" en daarmee voorkomen dat de Rus sische Iljoesjins nog meer ver sterkingen voor de troepen van kapitein Kong Lae en de Pathet Lao aanvoeren. protest zou binnen 24 uur bij de Veiligheidsraad kunnen worden ingediend. Men verwacht dat de Laotiaanse minister van Open bare Werken, Khampan Paja, gisteren nog van Vientiane naar New York zou vertrekken om de zaak van zijn land bij de Ver enigde Naties te bepleiten. De vertegenwoordiger van de (Adv.) de Verenigde Naties, Sisoek Na Sjampassak, zei in New York, dat zijn regering bewijzen kan dat vijf Russische Iljoesjins in de afgelopen veertien dagen oor logsmateriaal hebben uitgegooid boven Poenhont op 64 km ter) noorden van Vientiane en boven Vangvieng op 104 km ten noor den van de hoofdstad. In Washington verklaarde men echter dat men nog steeds geen defintieve bewijzen bezit voor een werkelijke communistische interventie in Laos. De bewijzen om de Zoavo, de V. N. of een ander internationaal lichaam tot ingrijpen te dwingen, ontbreken nog steeds, zo zei men. Alle 24 inzittenden kwamen om het leven Een toestel van de Finse lucht vaartmaatschappij „Finnair" is dinsdagmorgen in een bos bjj Vasa in Finland neergestort. Alle inzittenden 21 passagiers en drie bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Het vlieg tuig was op weg van Kronoby naar Vasa. In het toestel zouden geen bui tenlanders gezeten hebben. Sinds de oprichting van „Finnair" in 1923 tot nu toe zou er nog nooit een ongeluk met een vliegtuig van deze maatschappij zijn ge beurd, waarbij doden te betreu ren vielen. Zoon van Finse minister president aan dood ontsnapt Een zoon van de Finse minis ter-president Sukselainen, die aanvankeüjk ook tot de passa giers behoorde, is aan de ramp ontsnapt doordat hij, bij een tus senlanding in Kvevlax was uit gestapt om zich wat te vertreden, zich had verlaat en op het vlieg veld terugkwam toen het toestel reeds weer was opgestegen, voor de dodenvlucht. Volgens ooggetuigen zou het vliegtuig brandend als een fak kel in de bossen zijn neergestort. In Finland heerst grote ver slagenheid over het ongeluk. Overal is de vlag halfstok ge hesen. De brug over de Merwede De officiële openstelling voor het verkeer van de brug over de Merwede te Gorkum zal eerst medio februari tegemoet kunnen worden gezien, aldus is meege deeld door het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het uitstel van de openstelling (het plan was namelijk om de brug reeds deze maand te ope nen) is een gevolg van de slechte weersomstandigheden. Belgische autoriteiten in Roeanda-Oeroendi beschuldigd yan hulp aan troepen van Moboetoe Secretaris-generaal Hammars kjoeld heeft maandag bekend gemaakt in een nota, dat hij zondag aan de Belgische perma nente vertegenwoordiger bij cië Verenigde Naties heeft doen toe komen, de Belgische autoriteiten in het beheerschapsgebied Roe anda-Oeroendi ervan te hebben beschuldigd de troepen van kolo nel Moboetoe te hebben gehol pen bij hun aanval op de aan Loemoemba trouw gebleven troepen in de provincie Kivoe. Hammarskjoeld zei in zijn nota van zijn speciale vertegenwoor diger in Kongo, Rajeshwar Dayal, bericht te hebben ontvan gen, dat troepen van het Kongo lese leger toestemming hadden gekregen te landen in Oesoem- boera, de hoofdstad van Roean- da-IOeroendi. Vandaar uit, zb ging de nota verder, werden zij voorzien van door in burger ge klede Europeanen bestuurde vrachtwagens, waarmede zij van Oesoemboera naar het ongeveer 150 km verder gelegen Shangoe- goe werden vervoerd. I De conclusie, die de secretaris generaal uit dit bericht moet j trekken, is dat de bestuursauto- I riteiten van het beheerschaps gebied Roeanda-Oeroendi hebben nagelaten maatregelen te treffen om te verzekeren dat de Kongo lese troepen geen militaire ope ratie via het beheerschapsgebied zouden ondernemen. Het is duidelijk, dat personen in het beheerschapsgebied steun aan de operatie moeten hebben verleend. De secretaris-generaal kan moeilijk aannemen, dat derge lijke steun door personen in Roeanda-Oeroendi kan zijn ver leend zonder medeweten van de verantwoordelijke Belgische autoriteiten in het beheerschaps gebied, aldus Hammarskjoeld in zijn nota. WOENSDAG 4 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.11 3.4G 4.26 4.36 n.m. 3.30 4.05 4.45 4.55 ZON MAAN op onder op onder Jan. 4 8.48 16.42 19.33 9.54 5 8.48 16.43 20.35 10.24 6 8.48 16.44 21.38 10.51 7 8.47 16.46 22.42 11.15 Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen NU EN BAN BUIEN Een omvangrijk lagedrukge bied verplaatste zich over de Britse eilanden langzaam naar de Noordzee. Het is geheel ge vuld met onstabiele lucht en bovendien bewegen er randsto- ringen omheen zodat bij ons perioden met buien zijn voor gekomen. Ook vandaag zullen deze voortduren. De tempera turen zulten daarbij dezelfde zijn of iets lagere. De depressie bepaalt het weer in vrijwel geheel West-Europa. Het front ervan passeerde met veel neerslag het Alpengebied en Noord-Ilalië, waar plaatse lijk hoeveelheden van meer dan 2E mm vielen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Nu en clan buien. Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en west en aan de kust mogelijk tot hard toene mend. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. ALGERIE IN HET TEKEN VAN DE KOMENDE VOLKSSTEMMING Militairen en tanks op weg naar Algerië Gemeld wordt dat uit Frank rijk verscheidene duizenden mili tairen, waaronder met tanks uit geruste eenheden, op weg zijn naar Algerië, om aldaar te hel pen bij het handhaven van 'de orde gedurende de in het komen de weekeinde te houden volks stemming, waarbij, de kiezers in Frankrijk en Algerië zal worden gevraagd zich uit te spreken over de Algerijnse politiek van president De Gaulle. Er konden van officiële zijde geen inlichtingen worden ver kregen over dege troepenver plaatsingen. Vernomen wordt echter dat het verlof van mili tairen van eenheden van leger, vloot en luchtmacht is ingetrok ken. „Le Monde" meldde dinsdag avond dat de te Rambouillet, ten zuidwesten van Parijs, geleger de pantsereenheden naar Mar seille zijn vertrokken, om aldaar scheep te gaan naar Algerië. In Algerië zelf zijn, als ge meld, militaire versterkingen naar het westelpk deel van dit Franse gebiedsdeel gezonden. De veiligheidstroepen in Oran zijn met nieuwe afdelingen val schermjagers versterkt. De stad is in veiligheidssectoren ver deeld, waarvan de grenzen door militairen en politie worden be waakte zulks om botsingen tus sen Fransen en Algerijnen te voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1