sSport Binnenlands nieuws Verdeling van woningwet- en premiewoningen over de provincies Eric de Noorman - De vlammende gesel JUDO MARKTBERICHTEN ONLUSTEN IN NOORD-RHODESIE OP VERZOEK VAN DUIZENDEN NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Zeeland krijgt slechts 1100 (van de 55.000) woningen FRANSE MANOEUVRES BIJ MERS EL KEBIR PROTESTNOTA VAN LAOS GEWEIGERD VOETBAL AANGETEKENDE VOOR COEN MOULIJN Just Fontaine minstens zes maanden op non-actief Moord-fik ,e vechtpaktij ix groningen In een café in Groningen is in de nacht van zondag op maan dag om 2 uur een hevige vecht partij ontbrand, omdat een 31- j'arige dronken bezoeker er met een fles zure mosselen van door wilde gaan. De portier hield hem legen. Er ontstond een vechtpar tij. Ook een 25-jarige cafébezoe ker begaf zich gewapend met een metalen wandelstok in het strijd rumoer. De portier en de café houder liepen zodanige verwon dingen op, dat zij in het acade misch ziekenhuis behandeld moesten worden. De politie heeft beide vechtersbazen aangehou den. overleden door gas verstikking De 80-jarige mevr. A. Grim menvan der Sluisis in haar huis te Almelo door gasverstik- king om het leven gekomen. Vermoedelijk is de slang los geschoten, toen ze bezig was haar gastoestel schoon te maken. er lag een schat in de dedemsvaart ïn de Dedemsvaart onder De Dutte bij Dedemsvaart wordt op het ogenblik gebaggerd i.v.m. de aanleg van dammen in het vaar water. Omwonenden zochten tijdens deze werkzaamheden naar een destijds in het water gevallen beurs met inhoud. Deze werd echter niet gevonden, maar wel een houten kistje met... oude gouden Chinese munten uit het jaar 1300. Deze vertegenwoordi gen volgens experts een waarde van pl.m. ƒ10 000,—. De vinder schonk de vondst aan het plaat selijk museum. boerderijbrand ln de nacht van zondag op maandag is in Oostvoorne een boerderij, eigendom van B. Weij- erse, afgebrand. De tien melkkoeien die op stal stonden kwamen in de vlammen om, maar dank zij snel optreden van de brandweren van Tinte en Oostvoorne bleef het woonhuis gespaard. dodelijk ongeval In de nacht van zondag op maandag is omstreeks vier uur op de Franciscus Romanusweg^ in Maastricht een ongeluk ge tuurd, dat aan twee personen het loven heeft gekost. Een scooter, waarop twee man. nen uit Hoensbroek zaten, kwam botsing met een hen tegemoet komende auto. De beide scooter berijders werden tegen de grond gesmakt. De 18-jarige glazen wasser H. W. Mulder uit Hoens broek overleed ter plaatse. De 26-jarige grondwerker M. J. Meulmeester moest zwaar ge wond naar het ziekenhuis „St. Annadal" in Maastricht worden overgebracht. Hij is daar maan dagmiddag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Het onderzoek door de Maas trichtse politie heeft niet aan het licht kunnen brengen, wie van de beide slachtoffers de scooter bestuurde. Evenmin heeft men de oorzaak van het ongeval kun nen vaststellen. De autobestuur der, de 56-jarige buschauffeur C. H. uit Berg en Terblijt, die op weg was naar zijn werk, bleef ongedeerd. brand in maastricht. Twee doden. Zondagavond, enige minuten na tien uur is in een boven een winkel voor gedistilleerd gelegen woning aan de Alexander Batta- laan in Maastricht brand uitge broken. Bij deze brand zijn twee mensen om het leven gekomen. Het huis werd bewoond door het gezin van de 42-jarige heer N. Stollenwerck, die bij het uit breken van de brand met zijn echtgenote en vijf kinderen in de huiskamer verbleef. Het vuur is in die huiskamer ontstaan. Man, vrouw en kinderen renden naar buiten, waarna de man de brand weer alarmeerde. Nadat hij dit had gedaan begaf hij zich weer naar binnen om te trachten het jongste kind uit het gezin (één jaar oud)die op de zolderverdie ping sliep, te redden. De man is in zijn poging niet geslaagd. Brandweerlieden vonden later zijn stoffelijk overschot in de on middellijke nabijheid van het kind op de zolderverdieping. De woning is voor het grootste deel uitgebrand. Te middernacht was men nog bezig met nablussen. bij oversteken gedood De heer P. Hoogenhout te Broek in Waterland is gister morgen, toen hij met zijn fiets de verkeersweg Edam-Amster- dam overstak, gegrepen door 'n passerende autobus en op slag gedood. De man was 62 jaar. politie in brachten gebruikte vuurwapen. De viering van de jaarwisse ling is in Friesland over het al gemeen rustig verlopen. Slechts op enkele plaatsen ontstonden incidenten. In Drachten zag de politie zich genoodzaakt van de vuurwape nen gebruik te maken. Een 24- jarige jongeman werd daarbij door een revolverschot in de bo venarm getroffen. Hij moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Al voor het middernachtelijk uur had de politie in Drachten met behulp van gummiknuppels enkele charges moeten uitvoe ren. Na één uur begonnen de moeilijkheden eerst goed. Een groep jongeren raakte slaags met drie agenten, twee werden neergeslagen. De derde agent loste enkele waarschuwingsscho ten. Toen dit geen effect sorteer de, schoot hij een der aanvallers in de arm. Eerst toen keerde de rust in Drachten weer. haagse politie loste iets meer dan de helft van 15.500 misdrijven op. Van de 15.500 misdrijven, die in het afgelopen jaar ter kennis van de Haagse politie kwamen (15.000 in 1959) is 51.8 (53.6 opgelost. Het aantal inbra ken steeg met 13 r/r, liet aantal zedendelicten met 10 maar het aantal oplichtingen en ver duisteringen daalde met niet minder dan 25 procent. Er waren voorts 2600 aangiften van ver missing van een auto, motor of bromfiets en 5000 van vermissing van een fiets. Deze laatste cate gorieën drukken steeds sterk het aantal opgeloste zaken. Het aan tal aangehouden minderjarigen steeg met 8 procent. Er werden 46.000 processen- verbaal opgemaakt (52.600 in 1959) en daarnaast werden 15.170 zaken met een transactie afge daan. De mogelijkheid hiertoe was in Den Haag op 1 juli 1960 geopend. Via de alarmcentrale werd 51.000 maal assistentie verleend, 2000 meer dan in 1959. In vijftig gevallen had een „bericht aan alle wagens" onmiddellijk suc ces. Ter zake van openbare dronkenschap werden 600 pro cessen-verbaal gegeven, wegens rijden onder invloed 145, wegens overtreding van de maximum snelheid op een bromfiets 5726 en met een ander motorrijtuig 1992. Het totaal aantal verkeersonge lukken bedroeg 20.308 (18.273 in '59). Daarbij werden 57 (41) per sonen gedood, 654 (733) ernstig gewond en 5.444 5.145) licht ge wond. Er waren 480 374) geval len van zware schade en 18.333 (16.223) van lichte schade. Er werden 113 vreemdelingen door de Haagse politie aangehouden en uit Nederland verwijderd. sleepreis onfortuinlijk begonnen. De zeesleepboot „Upesi", die door de Verenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij in Den Haag naar Basra in Perzië werd verkocht en zaterdag met vier lichters, twee aan twee op elkaar gelegd, voor de 6800 mijl lange sleepreis uit IJmuiden vertrok, is maandagmorgen omstreeks 7 uur in het Engelse Kanaal op enige mijlen ten zuiden van het lichtschip „South Goodwin" met één van de twee slepen in moei lijkheden geraakt. Kapitein W. van Gruisen moest melden, dat de onderste lichter van een sleep was lekgeslagen en in zinkende toestand verkeerde. De sleep dreef echter nog op de bovenste lichter. De „Upesi" verzocht as sistentie en kreeg deze van de sleepboot „Blankenburg", die van Dover is uitgevaren om de lekke sleep over te nemen. Om tien minuten over tien maandagmor gen moest 'de „Upesi" echter mel den, dat de onderste lichter was gezonken. Ook de tweede lich ter van deze sleep verkeerde in zinkende toestand. Bij onlusten in Loeanshya, N.- Rhodesië, zijn zondag twee Afri kanen gedood en zeventien ge wond. De politie opende het vuur op een menigte die zich bij een café in de nabijheid van een kopermijn had verzameld. 32 Af rikanen werden gearresteerd. De moeilijkheden begonnen nadat een Afrikaan die bij een vecht partij was betrokken was gear resteerd. De politie begon te schieten nadat zij vergeefs had gepro beerd de Afrikanen met behulp van traangas uiteen te jagen. Aan de onlusten wordt geen po litieke betekenis toegekend. Thans is de toestand in Loe anshya, waar de politie is ver sterkt, weer normaal. badhanddoek OF NAAR KEUZE Hoewel op grond van de be sprekingen in de Tweede Kamer mag worden aangenomen, dat het aantal in 1961 te subsidiëren woningen zal worden verhoogd, lijkt het de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid gewenst aldus een medede ling van zijn ministerie de verdeling der woningen over de provincies niet te doen wachten tot 't moment, waarop definitief vaststaat welk aantal woningen voor subsidie in aanmerking zal komen. Op die grond heeft de minister besloten tot een verdeling op ba sis van de 65.000 gesubsidieerde woningen, waarvan is uitgegaan in zijn bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde begroting voor 1961 (t.w. 32.500 woning wetwoningen en 32.500 premie woningen). Van de 32.500 woningwetwo ningen zijn thans 27.500 verdeeld over de provincies; de resteren de 5000 zijn gereserveerd voor de bevordering van de industrialie- satie in de zgn. probleemgebie den, de systeembouw, de indus triële bouwmethoden en voor de woningvoorziening in de IJssel- meerpolders. Van de 32.500 premiewoningen zijn eveneens 27.500 over de pro vincies verdeeld; de overblijven de 5000 zullen door woningbouw corporaties gebouwd kunnen worden met een zekere garantie van de gemeenten. Deze 5000 wo ningen zijn in het bijzonder van belang voor die gemeenten waar het particulier initiatief niet of slechts moeizaam op gang komt. Gezien het aanvullende karak ter van deze 5000 is een.verde ling op voorhand daarvan thans niet mogelijk. Aan de provincies zijn de vol gende aantallen woningwetwo ningen toegewezen: woningwet- premie woningen woningen Groningen 1070 1030 Friesland 850 750 Drenthe 820 780 Overijssel 1870 1930 Gelderland 3170 3130 Utrecht 1610 1790 Noord-Holland 4710 4690 Zuid-Holland 6990 7010 Zeeland 500 600 Noord-Brabant 3760 3740 Limburg 2150 2050 27.500 27.500 Van de 55.000 over de provin cies verdeelde woningen zijn er 43.000 bestemd voor de inhaal van het woningtekort, 9600 voor de vervanging van krotwoningen en 2400 voor de vervanging van noodwoningen. Het aantal van 43.000 is naar evenredigheid over de provin cies verdeeld op basis van het woningtekort op 1 januari 1960 en de jaarlijkse toeneming van de woningbehoefte als gevolg van de bevolkingsgroei van 1 juli 1958 tot 1 juli 1960. De 9600 woningen ten behoeve van de vervanging van krotten zijn verdeeld op basis van de cij fers uit het rapport van de com missie krotopruiming en sane ring. De verdeling van 2400 wonin gen voor de vervanging van noodwoningen is evenredig aan de spreiding van het aantal be staande noodwoningen volgens de uitkomsten van de woning telling van 1956. Dit aantal geeft de mogelijkheid tot vervanging van de nog aanwezige noodwo ningen in ongeveer 5 jaar. Voor de hiervoor genoemde doeleinden zijn de volgende aan tallen woningen aan de provin cies toegewezen (woningwetwo ningen en premiewoningen sa men): Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Zoals gebruikelijk heeft de mi nister tot de verdeling besloten na advies van een commissie van het centraal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijver heid. Deze commissie heeft aan gegeven op welke uitgangspun ten de verdeling zou moeten worden gebaseerd. Zij bestudeer de vier alternatieve verdelings methoden, zonder daaruit zelf een keuze te doen. De minister heeft aan de hand van het uit gebrachte advies tct de hiervoor vermelde verdeling besloten. De commissie heeft als haar mening kenbaar gemaakt dat, in dien meer dan 65.000 woningen in 1961 zullen worden gesubsi dieerd, een herziening van het verdelingsschema niet noodzake lijk is. Zij heeft enige doeleinden aangegeven, waaraan dat meer dere aantal zou kunnen worden besteed. Voor de uitgifte van premie woningen zal in overleg met de colleges van Gedeputeerde Sta ten per provincie een voorlopig globaal jaarprogramma worden opgesteld, dat in hoofdlijnen zal aangeven: de wenselijke verhouding tus sen huur- en eigen-woningen; welke grote projecten voor huur- en eigen-woningen in 1961 voor uitvoering in aanmerking zullen kunnen komen; de mate, waarin de overige kleine projecten dienen te wor den gespreid. Het voorlopige jaarprogramma zal gevolgd worden door defini tieve kwartaalprogramma's. Aan de provinciale besturen is verzocht do woningwetwoningen te verdelen over de gemeenten. Daarbij heeft de minister de bij zondere aandacht van deze be sturen gevraagd voor die grote gemeenten, die in absolute dan wel in relatieve zin een buiten sporig woningtekort hebben. Binnen het totale woningwet contingent voor het jaar 1961 zul len volgens de ontwerp-begro- ting voor 5000 woningwetwonin gen extra huurtoeslagen van 2 per week worden toegekend. Het. laat zich aanzien, dat dit aantal voor 1961 aanzienlijk zal worden verhoogd. Zodra hieromtrent de finitieve beslissingen zullen zijn genomen, zal hierop nader wor den teruggekomen. De spreiding van deze extra toeslagen over de provincies zal in beginsel plaats vinden in evenredigheid aan de verdeling van de 27.500 woning wetwoningen. Het aantal woningwetwonin gen dat aan de provincies wordt toegewezen ter vervanging van t.b.v. groei en tekort 1.530 990 1.170 3.150 4.810 3.080 7.300 11.780 290 5.780 3.120 noodwoningen, dient ook werke lijk voor dat doel te worden aan gewend. Deze verplichting be staat niet voor de woningwetwo ningen, die zijn toegewezen voor de vervanging van krotwonin gen. Wel wordt de provinciale besturen verzocht om, indien zij woningen aan gemeenten toewij zen voor krotopriuming, erop toe te zien, dat de toegewezen aantallen ook werkelijk voor dat doel woiden gebruikt. In de omgeving van Nice zijn zondagmorgen vroeg drie meisjes en drie jongens cm het leven gekomen, toen hun auto na een botsing met een andere wagen in een tachtig meter diep ravijn stortte. t.b.v. t.b.v. vervanging vervanging van van nood krotten woningen 560 10 590 20 400 30 580 70 870 620 300 20 1.980 120 1.960 260 470 340 1.100 620 790 290 Een sterk eskader van de Franse vloot zal op 4 januari uit Toulon vertrekken voor oefenin gen ter hoogte van Mers el Ke- bir, de Franse hoofd marinebasis aan de Algerijnse kust. Officieel worden deze oefenin gen „routine" genoemd maar van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen dat het hier voornamelijk gaat om een veilig heidsmaatregel aan de vooravond van het referendum op 8 januari. Het eskader zal bestaan uit 15 oorlogsschepen plus bevoorra dingsschepen. Het besluit tot deze „oefenin gen" schijnt plotseling genomen te zijn want met verlof gegane bemanningsleden van de betrok ken schepen werden zaterdag onverwacht teruggeroepen. Het eskader - waartoe o.a! de tien duizend ton metende kruiser „Colbert" en het vliegdekschip „Lafayette" zullen behoren zal in totaal een tïmanning van zes a .zevenduizend koppen omvat ten. Het bevel er over zal wor den gevoerd door vice-admiraal Robert Barthelemy. Een woordvoerder van de am bassade van Laos in Londen heeft maandagavond medege deeld, dat de Russische ambas sade heeft geweigerd een nota met een protest tegen de levering van Russische wapens en ander materiaal aan de Laotische op standelingen, in onvangst te nemen. Als motief werd opge geven, dat de Sowjet-regering het huidige regiem in Laos niet erkent. In de nota werd de Sowjet- regering tevens gevraagd de in 1954 in Geriève gesloten over eenkomst over Laos en het hand vest der Verenigde Naties te eer biedigen. DODELIJK ONGELUK. De 47-jarige Sjang Stoks uit St Joost-Echt is gisteravond om half zeven te Maasbracht het slacht offer geworden van een gecom pliceerd verkeersongeval. Hij werd terwijl hij op zijn fiets, zat, aangereden door een auto, die uit de richting Maastricht kwam. Daardoor werd hij tegen, het wegdek gesmeten. Een auto, komende uit de richting Roer mond, reed onmiddellijk daarop over de man heen. De heer Stoks overleed twee uur later in het „St. Laurentius ziekenhuis" in Roermond aan de opgelopen verwondingen. Het slachtoffer was werkzaam. bij de wegenbouw, was gehuwd, en had 3 kinderen. Coen Moulijn, die geweigerd heeft nog langer de linksbui tenplaats in het elftal van Feijenoord te bezetten, heeft maandag van het bestuur van de Rotterdamse eredivisieclub een aangetekend schrijven ont vangen. Hierin wordt de sta kende international meegedeeld, dat zijn salaris vanaf het mo ment van de „dienstweigering" wordt ingehouden en dat disci plinaire maatregelen in overwe ging zijn genomen. De deur, die toegang geeft tot de winkel van Kieboom. waar Coen eieren voor zijn geld kan kiezen, wordt dus nog even op een kier gehouden. Just Fontaine, de populaire spelen van Reims, zal zeker een half jaar niet kunnen spelen. Dit bleek maandag na het onderzoek van de beenbreuk, die de Frans man zondag bij de wedstrijd^ Reims-Limoges opliep. Dr. Judet. die Fontaine behandelt, besloot operatief in te grijpen. Over een week zal Fontaine het zieken huis kunnen verlaten. Oud en nieuw zonder hoog op laaiend vuur is tegenwoordig geen echt oud en nieuw meer; daarom worden door de jeugd al dagen van tevoren overal kerst bomen vergaard, die bij de jaar wisseling worden verbrand. De bijgaande foto werd gemaakt in Slotermeer bij Amsterdam. 57) Ziende dat Eric en Svein erin geslaagd zijn, de vrede tusser de nomaden en Axe's mannen ie bewaren, komen de nomadem ui- ters te voorschijn Lie hoef iman schrikt net minder otn Sri< als hij hoort v at er nan oe nana is. „We we; een ineens omsingeld door AttilaV eigen krijgers," ver haalt een der gevluchte nomaden. Ze bevolen ons te voorschijn te komen en mee te gaan. Onze aan- oerders weigerden, want ze be et epen waar het om ging. Toen vielen Attila's duivels ons aan, broeder tegen broeder." „Hadden de hoofdmannen maar mijn raad opgevolgd," roept Eric hoofdschuddend uit! „En Bleda Kahn?" „De grote kahn was nauwelijks een uur tevoren het dodenrijk in gegaan." Grimmig wendt Eric zich tot Axe. „Waarschuw de bewoners van de gebieden in het Westen. Zeg hen uit mijn naam, dat allen die wapens dragen kunnen, zich moeten verenigen of Attila's aan val loopt alles onder de voet. Zij zijn waardevolle bondgenoten en laat de pas door de bergen bezet ten." „En gij?" vraagt Axe, als hij ziet dat Eric snel te paard stijgt. „We 'moeten Isolde niet vergeten," roept de Noorman uit en Arman's troep moet gevonden worden, voordat ook zij in handen van Attila's ben de vallen". Even later verdwijnt de Noor man met zijn steppenruiters in een stofwolk over de vlakte Clulikampioenseltappen I960 Sportschool 'Aroijta. Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van de Sportschool Kreijtz werden vorige week de clubkam pioenschappen 1960 in de verschil lende leeftijdsgroepen en kyn-gra.- den gehouden. De jeugdwedstrij den kregen een bijzonder karakter daar er verschillende meisjes aan deelnamen, die tot ver in de fina le doordrongen. Kampioenen in de leeftijdsgroe pen werden: 9-10 jaar: Louke Verhage, Tern. 11-12 jaar: Appie Walker, Axel. 13-14 jaar: Hugo Dierickx, Koe». 15-16 jaar: Cor Mechielse, Tern. Van geheel ander karakter wa ren de wedstrijden in de senioren- klassen, die tot uitslag hadden: Kampioen 5e kuy (gele band): W. de Vries. Kampioen 4e kuy (oranje band) K. de Jonge. Kampioen 3e kuy (groene band) D. Guequierre, die ten slotte win naar werd in de klasse: Alle cate- goriën. Ten slotte werd Jopie van Vliet tot de stijlvolste judoka van deze kampioenschappen uitgeroepen, waardoor hij in het bezit kwam van een paar prachtige judo-slip- pers. GRAANBEURS ROTTERDAM. 2 januari. Officieuze noteringen per 100 kg: Consumptie-tarwe, basis 17 pet vocht, volgens monster naar kwa liteit en schotpercentage 32,50 franco fabriek; schot-tarwe, mits gedroogd 15—22. Voedergranen, kalm, nauwe lijks prijshoudend, uitgezonderd maalgerst. Maalgerst, volgens monster f21,5024,25; Kippe- gerst, idem 23,75—25,25; Ha ver, ongepunte, volgens monster 18—21,75. Peulvruchten, franco Rotter dam: Groene erwten op monster 26,5028,50; prima kwalitei ten tot 35; Schokkers op mon ster 26,5029, prima kwalitei ten tot 33,50; Bruine bonen boe- renschoon op monster, goed ge droogd tot 63, AARDAPPELREURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm opw- Eigenheimers 12,5015; Bin tje ƒ8,25—ƒ9,50. Voer-aardappelen 1ƒ3. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden \ast- gesteld voor de verkoop van con sumptie aardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden aangevoerd 1798 dieren. zijnde 913 vette koeien en 885 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,453,20; varkens 1,87—1,92, alles per kilogram. De aanvoer van vette koeien was korter dan vorige week, de handel tamelijk en goed prijs houdend. Varkens: aanvoer gro ter, handel redelijk, prijzen iets. lager, bij aanvang van de markt boven notering, afloop minder. SlachtzeUgen 1,60 -ƒ 1,7a

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3