Buitenlandse troepen in Laos in opmars Rede van De Gaulïe Rustige Nieuwjaarsdag in België 1960 een nat jaar Nieuwjaarsrede van prof. De Quay Kasavoeboe bezocht Kasai MAANDAG 2 JANUARI 1961 17e Jaargang Nr 5177 Eisenhower pleegt overleg DE KABINETSCRISIS Kennedy benoemd neger op belangrijke post. HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER CHROESJTSJEF TELEGRAFEERT Franke. :ng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres Noordstraat 55—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 Gironummer 88150 Abonnementsprijs: f6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs pet mm 15 ct; minimum advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén hantki*- advertenties); 5 regels f 1,—Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adrfes Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 n»c. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 a nr. Pro-communistische troepen, die zouden w orden gesteund door Russische Iljusjin-bommenwer- pers, hebben de strategische stad Xieng Choeang na een bombar dement van acht uur op de rege ringstroepen veroverd, aldus be richten ran beide strijdende par tijen. Volgens een bericht van het communistisch-Chinese persbu- reau Nieuw China uit Hanoi, dat een bericht van de pro-eommu- nieche radio-omroep „De stem van Laos" aanhaalde, zou zater dag ook de stad Phongsaly, in het noord-oosten van Lacs, zijn gevallen. Bij de iegerautoriteiten in Vientiane is niets bekend over bet lot van de 1.200 man rege ringstroepen in dat gebied. De minister van Sociale Zaken van de regering van prins Boen Oem, Toeby Lyfong, vertrok za terdag uit Xieng Choeang even voordat om vier uur 's middags de beschieting van het vliegveld met houwitzers en mortieren be gon. Te middernacht werd de radioverbinding met het garni zoen in Xieng Choeang verbro ken en aangenomen wordt, dat tie stad is gevallen en dat de re geringstroepen zich in de heuvels hebben teruggetrokken. „Nieuw- China" meldde, dat de stad is „bevrijd". Russische vliegtuigen zouden de' aanval op de grond hebben gesteund door regeringsvliegtui gen die op het vliegveld tracht ten te landen, te hinderen. Xieng Choeang ligt enkele kilometers ten zuidoosten van de „Vlakte der Kruiken", zo ge noemd met de oude, op kruiken gelijkende grafstenen die in dit gebied liggen verspreid. De regering van Laos had ver klaard, dat zes bataljons Noord- Vietnamese troepen, totaal onge veer 3.000 man, vrijdag Laos wa ren binnengevallen en vanuit het oosten naar de „Vlakte der Krui ken" oprukten, terwijl de troepen van Kong Lae vanuit het westen oprukten. Noord Vietnam heeft tegenge sproken, dat zijn troepen Laos zouden zijn binner.gei ukt. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei zondag, dat er „geen positief bewijs" is van Noordvietname.se deelneming aan de gevechten, maar dat er duidelijk een aan zienlijke toeneming van de acti viteit van de pro-communistische Fathet-Lao-beweging is. Radio Hanoi, een bericht van de Pathet Lao-radio aanhalend, meldde zondagavond dat de troe pen van Kong Lae eerdei de plaats Moeong Xoei, 32 km ten westen van de „Vlakte der Krui ken" en gelegen aan de weg naar de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang, hadden bezet en twee compagnieën regeringtroepen hadden vernietigd. De minister van Voorlichting van de regering Boen Oem, Boeavan Norasingh, verklaarde zaterdagavond op een persconfe rentie, dat door de bezetting van de „Vlakte der Kruiken" alle grote steden in noord Laos, met intiegrip van Loeang Prabang en Vientiane, worden bedreigd. Volgens kringen van de Ame rikaanse ambassade in Vientiane zou zaterdag voor de tweede maai een Amerikaans diploma tiek vliegtuig, dat het uitwerpen van bevoorrading in het gebied van Xieng Choeang gadesloeg, zijn beschoten. Hetzelfde vlieg tuig -.verd reeds vijf dagen eerder van de grond af beschoten toen het bij Vang Vieng. ten noorden van Vientiane, het uitwerpen van bevoorrading gadesloeg. President De Gaulle van Frank rijk heeft er zaterdagavond bij Let Franse volk op aangedron gen zijn Algerijnse politiek met een zeer grote meerderheid goed te keuren bij het referendum op 8 januari. Hij deed de belofte dat Frankrijk „het leven en de eigen- lommen van zijn kinderen in Al gerië zal beschermen wat er ook moge gebeuren". Hij zei voorts in zijn radio- en televisietoespraak tot het Franse volk dat het „Sowjet-rijk" niet alleen veertig miljoen Aziatische e,i Kaukasische islamieten kolo niseert en etui twaalftal volkeren overheerst maar bovendien op standen aanmoedigt en uitbuit «ren in de getroffen landen vaste vaef te krijgen. De Franse regering zal in 1961 doen wat gedaan moet worden, aldus De Gaulle. Hieronder valt hulp voor de opbouw van Euro pa, dat door samen te gaan de grootste politieke, economische, militaire en culturele macht kan en moet worden die ooit heeft be staan. Ook zal Frankrijk dit ver enigde Europa en Amerika hel pen bij de reorganisatie van hun bondgenoten om de vrije wereld beter te kunnen verdedigen en averal ter wereld gemeenschap pelijk te kunnen optreden. Verder moet Frankrijk de vol keren helpen die over zichzelf willen beschikken, in het bijzon der die welke onder een totalitair juk zuchten en het oosten en het westen helpen tot een ontspan ning en tot ontwapening te ko men indien de Russen tenminste niet langer onrust stoken. De Gaulle sprak de wens uit dat 1961 voor Algerië het jaar is van het herstel van de vrede zo dat de bevolkingsgroepen vrije lijk over hun lot kunnen beslis sen en zo een Algerijns A.lgerië geboren wordt. Frankrijk biedt hulp aan het Algerië dat zichzelf za] regeren en dat verenigd zal •zijn met Frankrijk op de terrei nen waarop Frankrijk het kan helpen. Dit is, volgens de Franse pre sident, do oplossing van het Al gerijnse vraagstuk waarbij reke ning wordt gehouden met de werkelijke omstandigheden. Hij drong er in het bijzonder hü de gemeenschap van Franse oorsprong in Algerië op aan ideeën te verwerpen die tot een scheiding zullen leiden en te aan vaarden wat het land als geheel beslist. Algerië heeft de Franse gemeenschap nodig en Frankrijk heeft op zijn beurt deze gemeen schap in Algerië nodig, aldus De Gaulle. Tegen het einde van zijn toe spraak zei president De Gaulle dat indien het referendum niet tot een duidelijke uitspraak leidt, hij zijn taak niet langer zal uit voeren maar dat een „oprecht cn overweldigend ja" hem zou ster ken bij zijn taak vrede in Algerië te brengen. Medewerkers van generaal De Gaulle hebben over het laatste gezegd dat deze „waarschuwing" eerder deel uitmaakt van De Gaulle's campagne dan dat zij een aanwijzing is van ernstige plannen. Alleen indien er meer neen- dan ja stemmers in het Fianse moederland zouden zijn, zal generaal De Gaulle zich ge noopt voelen heen te gaan, zei den deze ambtenaren. NOG EEN GENERAAL TEGEN DE GAUI.LE'S ALGERIJNSE POLITIEK Na maarschalk Juin heeft nu ook generaal Jean Vailuy. die opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in midden-Europa is geweest, zich in het openbaar gekant tegen de Algerijnse poli tiek van generaal De Gaulle. In een zaterdag gepubliceerde verklaring zegt Vailuy, dat het optreden van het F ranse leger in Algerië niet meer té rijmen valt met het politieke perspectief van de regering. Het Franse leger is van verbazing in droefheid en verbittering gevallen en bevindt zich nu op „de rand van de wan hoop en misschien zelfs van de opstand", aldus Vailuy. OPROEP VAN FERHAT ABBAS In een zondagavond voor radio Tunis uitgesproken rede, heeft het hoofd der „voorlopige Alge rijnse regering", Ferhat Abbas, het Algerijnse volk opgewekt om niet aan het referendum over Algerië op 8 januari a.s. deel te nemen en alle middelen te benut ten om de oogmerken van de vij and te dwarsbomen. Korf na afloop van een bijeen komst van president Eisenhower met hoge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Za ken en van Defensie over de toe stand in Laos deelden ambtena ren mede dat het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washing ton van de Amerikaanse ambas sade te Vientiane heeft verno men dat er buitenlandse troepen waarvan de sterkte niet kon wor den vastgesteld, in Laos zijn. Het ministerie van Buiten landse Zaken te Washington heeft een paar uur na de bijeen komst de toestand in Laos ern stig genoemd. De Amerikaanse regering pleegt overleg met de bondgenoten over de meldingen over buiteniandse inmenging in Laos. Hoewel de Amerikaanse rege ring de ontwikkelingen in Laos als ernstig beschouwt, zou zij zich, naar zondag werd verno men, voorlopig willen beperken tot een waarschuwing aan com munistisch China en Noord-Viet- nam om niet te trachten zich in de burgeroorlog in Laos te men gen. Er waren geen aanwijzingen, dat de Ver. Staten op het ogen- i blik militaire stappen zouden willen nemen om aan wat men noemt de gestadig slechter wor dende situatie het hoofd te bie den. Niettemin zou president Eisen hower de leiding der Amerikaan se strijdkrachten hebben gewaar schuwd klaar te staan om als dit noodzakelijk is Amerikaanse strijdkrachten naar het gebied van de Stille Oceaan te verplaat sen. Men wees er in Washington op, dat de Ver. Staten reeds lang over militaire plannen beschik ken om het hoofd te bieden aan enigerlei situatie, die zich in dit gebied zou kunnen voordoen. Westelijke diplomatieke kringen achten het zeer onwaarschijnlijk, dat de Ver. Staten onvoorbereid zouden worden verast. In officiële en diplomatieke kringen acht men de gemelde in terventie van „niet-Laotische strijdkrachten" min of meer een proefballonnetje van de commu nisten. Men acht het op dit mo ment niet waarschijnlijk, dat de communisten het in Laos zullen laten aankomen op een conflict in de trant van de Koreaanse oorlog of het risiko van een atoomoorlog zullen willen lopen. V. S. VRAGEN BIJEENKOMST Z.O.A.V.O.-RAAD De Amerikaanse regering heeft zondag om een zo spoedig moge lijke bijeenkomst van de ZOAVO. laad (Zuid-oostaziatische ver dragsorganisatie) gevraagd, ter bespreking van de situatie in Laos. De Ver. Staten hebben hun ver tegenwoordiger bij de ZOAVO, Alexis Johnson, opgedragen om een zo spoedig mogelijke bijeen komst te vragen. Deze zal in Bangkok moeten worden gehou den, waar de zetel der ZOAVO is gevestigd. SLAPTE NA OPE RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARC& 5L03SNE Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als drageas en in vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST (Adv.) sul arts ahért" a»**!*»-** iwf apart* codwf i otqrfe 16 bwvwtWjitroaf 9 f «muzen wij wensen u van harte een in alle opzichten gelukkig 1961. Verwacht wordt niet, dat de kabinetscrisis in de eerste dagen reeds in een beslissend stadium zal komen. De informateur, prof. De Gaay Fortman, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag om kwart over twaalf nog be zoek ontvangen van de ministers Zijlstra en Van Aartsen, voor een onderhoud, dat omstreeks drie kwartier duurde. De ministerraad heeft vrijdag de gehele dag vergaderd en kwam ook zaterdagochtend bij een in verband met een druk be zette agenda, aldus werd zater dagochtend medegedeeld. Kennedy heeft zaterdag de neger Robert Weaver benoemd tot directeur van het federale bu reau voor woningbouw en de financiering hiervan. Nog nim mer heeft een neger zo'n hoge regeringsfunctie gekregen. Weaver, die 51 jaar is, is op het ogenblik vice-voorzitter van de woningraad van de stad New York. Hij is bekend om zijn mili tante houding in de strijd tegen de rassenscheiding. Weaver is voorzitter van de „Nationale Ver eniging voor de vooruitgang van kleurlingen". Nieuwjaarsdag, de dertiende dag van de stakingen, is in Bel gië rustig verlopen. Er was zelfs een „bestand" in de communi- qué-orlog, die de afgelopen twee weken over het verloop van de stakingen is gevoerd. Oudejaarsavond was in de Belgische hoofdstad levendiger dan de Kerstdagen. Tot een grote toeloop in de restaurants, bio scopen en schouwburgen kwam het echter niet. De meeste Bel gen hadden door de beperkingen van het treinverkeer en het ont breken van de traditionele feest verlichting in Brussel er de voor keur aan gegeven thuis te blijven. In een toespraak voor de radio heeft minister-president Eyskens zaterdagavond herhaald, dat de regering voor het geweld niet kan en niet zal wijken. Sedert vorige week is een verkeerd voorgelicht deel van de bevol king in beroering gebracht om, op straat, politieke beslissingen af te dwingen. De inzet is veel meer dan de herstelwet, die op- ziehzelf reeds voor ons land van levensbelang is. Het gaat om niets minder dan het bestaan en werking van onze parlementaire instellingen zelf. Het wordt in Brussel dan ook vrijwel zeker geacht, dat indien het tot overleg tussen de rege ring en de socialistische vakbon den zou kunnen komen over de onderdelen van de „Eenheids- wet", dit niet zal gebeuren, vóór dat het parlement dinsdag de be handeling daarvan heeft hervat. Zowel de regering als de beide regeringspartijen wensen in ieder geval, dat de strijd in het parle ment en niet uitsluitend daarbui ten wordt gestreden. President Kasavoeboe van Kon go is zondag te Loeloeaburg te ruggekeerd van een reis van drie dagen door de verdeelde provin cie Kasai. De bedoeling van het bezoek was het prestige van de centrale regering te herstellen. Het bezoek is niet zonder moeilijkheden verlopen. Auto's van de stoet van de pre sident en zijn gevolg zijn met elkaar in botsing geweest en ambtenaren hebben auto's moe ten voortduwen. De president is verder een uur lang na een lan ding in zijn vliegtuig blijven zit ten, omdat men op het vliegveld niet de goede vlag had gehesen. Een lid van het gevolg werd ont voerd en mishandeld. Kasavoeboe was vergezeld van de commandant van de strijd krachten, kolonel Moboetoe, de voorzitter van de bestuursraad Bomboko en het hoofd van de Veiligheidsdienst, majoor Pongo. Hef, door Losloea's bewoonde deel van Kasai is in hoofdzaak voor Loemoemba. De rest, de „Diamantstaat" van Kalondji, wordt bewoond door Baloeba's, de traditionele vijanden van de Loeloea's. De aankomst in de hoofdstad van het noordelijke, Loemoemba- gezinde deel, Loeloeaburg, was geen groot succes. De politie trachtte de kleine groepjes Kon golezen in de straten er tever geefs toe te brengen president Kasavoeboe, gekleed in ceremo nieel uniform met zwaard, toe te juichen. De bevolking in deze, na de uittocht van de Belgen, dode stad, begroette een kleine afde ling Ghanese V.N.-soldaten met veel meer enthousiasme. Men Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen jaar 1960 heeft meer regen gebracht dan enig jaar sedert het begin der waar nemingen in 1850, meer dan een eeuw geleden dus, heeft gedaan. Volgens een voorlopige bereke ning bedraagt het landgemiddel- de ran de neerslag 940 mm tegen 719 mm normaal. Het record had tot nu toe 1950 gehouden toen het gemiddelde van 300 plaatsen 901 mm bedroeg. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt 1355 tegen 1595 uren normaal. Het was het som berste jaar sedert 1937. Het wes ten heeft belangrijk meer zon ge had dan het oosten van het land het verschil bedroeg ongeveer honderd uren. Juni was de enige maand die belangrijk zonniger weer dan normaal heeft opge leverd. De temperatuur was gemiddeld een halve graad boven de norma le waarde, vrijwel geheel een ge volg van de vrij warme nachten. Van de 366 dagen die het jaar' telde, waren er 185 aan de war me kant. Juli, augustus en sep tember waren te koud; in alle andere maanden was de tempe ratuur gemiddeld hoger dan de normale waarde. In De Bilt kvva. men 10 (normaal: 24) zomerse dagen en 44 (normaal: 67) vorst- dagen voor. hoorde „Leve Loemoemba" en „Leve Nkroemah" roepen, terwijl pamfletten vóór Loemoemba en tegen Kasavoeboe werden uitge deeld. Kasavoeboe en Moboatoe wer den in het legerkamp van Loe loeaburg wel hartelijk begroet. Het vlagincident speelde zich af op het vliegveld van Bakwang in de Diamantstaat". De presi dent van deze staat, Kalondji, was niet te bewegen zijn vlag neer te halen en verliet kwaad het vliegveld. Tevoren gelastte hij echter de Kongolese vlag van de auto te verwijderen waarmee Kasavoe boe naar de stad Bakwang zou rijden. Kasavoeboe besloot ten slotte toch uit het vliegtuig te «omen maar hij weigerde ge bruik te maken van de auto, vooiat omdat het Kongolese vlaggetje vertrapt was. Hij be gaf zich daarom in de stromende icgen te voet naar Kalondji's ambtswoning, waar de twee pre sidenten elkaar kusten en om helsden ten aanschouwe van een enthousiaste menigte. Baloeba's in Bakwang herken lea in een van de leden van Ka- iavocboe's gevolg, Kasjala, een Loeloea, ontvoerden hem en takelden hem toe. GEVECHT TE BOEKAVOE Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft zondag te Leopold- stud meegedeeld dat parachutis ten van kolonel Moboetoe, die zaterdag te Oesoemboera in Roe- anda-Oeroendi waren geland, zon dagochtend aan de grens te Boe- kavoe tussen Roeanda-Oeroendi en de Kongolese provincie Kivoe een gevecht hebben geleverd met troepen uit Kivoe. Het vuurgevecht heeft de ge hele ochtend geduurd. De Kongo lese soldaten uit Kivoe waren de toestand in het begin van de mid dag meester. De Nigeriaanse V.N.-troepen hebben zich geheel en al afzijdig gehouden. Ongeveer 20 soldaten zouden zijn gewond. De woordvoerder noemde het incident zeer ernstig, omdat Roe. anda Oeroendi, 'n beheerschaps- gebied, gebruikt is door buiten iandse gewapende soldaten; deze militairen een internationale grens hebben overschreden en zij een land binnengetrokken zijn waar de Ver. Naties bijzondere verantwoordelijkheden dragen. Verdere krachtige maatregelen kunnen dan ook worden ver wacht voor de handhaving van orde en rust, verzekering van de vrijheid van arbeid, de garande ring van de eerste levensbehoef ten van de bevolking en de nor male functionering van de open bare diensten. Inmiddels worden door de so cialistische vakbonden voor de 3e januari (morgen) de dag waarop het parlement weer bij eenkomt in alle delen van Bel gië nieuwe betogingen voorbe reid. In Brussel zullen dé stakers hun actie vandaag reeds voort zetten. In Luik en in Verviers is het weekeinde een achttiental arres taties verricht. De aangehoude nen worden verdacht van mis handeling van werkwilligen en een commandant van de rijks wacht en van het plegen van sa botagedaden. I Op enkele plaatsen in België I zijn zondag spijkers op de wegen i gestrooid. In de Borinage pa trouilleert de rijkswacht met j bulldozers om de versperringen op te ruimen, die de stakers op de wegen aanbrengen. Dikwijls worden de barricades weer opge worpen, zodra de handhavers van de orde uit het gezicht zijn ver- dwenen. Vrijdag j.l. werd reeds door officiële kringen in Brussel medegedeeld, dat de wegen in dit gebied op 25 plaatsen waren ge barricadeerd. In Bergen zijn in Oudejaars nacht de étalageramen van twee plaatselijke dagbladen vernield. Twee stakers werden aangehou den. Eén werd op heterdaad be trapt van het openbreken van een straat. De andere had op een weg nabij Bergen een auto aan gehouden en de inzittenden aan gevallen. De demissionaire minister-pre sident, prof. dr. J. E. dë Quay heeft zondagmorgen voor de We reldomroep een nieuwjaarsrede gehouden. Tot zijn luisteraars zeide de heer De Quay o.m.: „Ik ben dankbaar dat ik op deze dag de schakel mag vormen, die u met het moederland verbindt". „Wij staan", aldus spreker, „zonder uitzondering voor de op gave van het leven iets te ma ken Op welke plaats wij ook in deze wereld zijn geplaatst, welke taak ons ook is toebedeeld, of wij met een gezin dan wel als een ling onze schouders er onder moeten zetten, wij hopen van het leven een succes te maken." Prof. De Quay herinnerde or in zijn toespraak aan, dat de Amerikaanse wijsgeer-predikant Emerson eens heeft gezegd, dat het leven eeri privilege is en als een voorrecht moet worden be schouwd. „Dat is een grote gedachte", aldus spreker, „het houdt in, dat wij ons licht niet onder de ko renmaat moeten houden, maar het moeten laten schijnen. Het betekent óók, dat, als het leven ons meeloopt, wij daarvoor er kentelijk moeten blijven en ons niet in zelfvoldaanheid mogen verliezen." „Bovenal zit daarin de opgaaf", aldus prof. De Quay, „om zonder zelfbeklag te vechten tegen te leurstellingen en tegenslagen. Het vraagt vertrouwen en geloof in onszelf en in een hogere lei ding, om met Gods hulp de ont goochelingen te overwinnen en de strijd vol te houden en met onze talenten te blijven woeke ren." Sprekend over de hoop en de verwachtingen van de mensen, zeide de heer De Quay, dat deze in de eerste plaats in het per soonlijke vlak liggen. Naast hoop op harmonie of voller le vensontplooiing, is er een keer zijde, wij zullen ook teleurstellin gen en verdriet moeten incasse ren. Maar vandaag vertrouwen wij de wanhoop de baas te blij ven: het leven is een voorrecht, wij zullen het naar een toekomst toe opbouwen. In zijn toespraak merkte prof. De Quay voorts op, dat in d? twintigste eeuw de tegenstellin gen, de strijd en ellende van vrij wel alle volkeren, die deze aarde bewonen, op ons afkomen. „We voelen ons gegrepen en ontzet over de hartstochten, die oplaaien bij de rassentegenstellingen, over de politieke verbetenheid tussen Oost en West en over wat zich afspeelt in de laatste fasen 'van de volledige liquidatie van een vroeger koloniaal bewind." Prof. De Quay besloot zijn toe spraak met rijn luisteraars veel geluk en zegen toe te wensen. „Mogen wij allen leven uit het besef, dat het leven een privilege is en voor ieder mensenkind waard behoort te zijn om geleefd te worden", zo zeide hij. ZON MAAN MEER WIND. Bij de Azoren bevindt zich een gebied' van hoge luchtdruk, dat weinig van plaats verandert. Aan de noordflank hiervan trekken in een snel tempo frontale storin gen over de Oceaan en dringen tot ver naar het oosten het vas teland binnen. Ze veroorzaken een aanvoer van vrij zachte Oceanische lucht, zodat de vorst- grens tot Polen is teruggedron gen. Ook in Scandinavië en W.- Rusland komt over het algemeen 1 slechts lichte tot matige vorst voor. I Over do Bl itse eilanden nadert nu een nieuwe actieve storing, die bij ons de wind uit zuid tijdelijk tot hard en langs de kust tot stormachtig zal doen toenemen. In de temperatuur komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Tijdelijk neerslag Aanvankelijk veel bewolking met regen en hier en daar natte sneeuw. Later enkele opklarin gen. Krachtige en langs de kust harde wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. MAANDAG 2 JANUARI v.m. n.rn. Jan. Breskens 2.03 2.24 2 8.48 16.40 17.38 8.40 Terneuzen 2.38 2.59 4 8.48 16.42 19.33 9.54 Hansweert 3.18 3.39 5 8.48 16.43 20.35 10.24 Walsoorden 3.28 3.49 'De Russische minister-president, Nikita Chroesjtsjef heeft z'n En gelse kollega, MacMillan, zater dag een telegram gezonden waar in de hoop wordt uitgesproken dat 1961 een jaar zal worden van nuttige samenwerking van de twee landen bij het oplossen ran dringende internationale vraag stukken. Premier MacMillan antwoord de evenals Chroesjtsjef te hopen dat de betrekkingen tussen de twee landen op het terrein van handel, wetenschap en techniek zich blijven uitbreiden. Op een nieuwjaarsreceptie in het Kremlin, die door de leiders van de Sowjet-regering en de communistische partij werd ge geven, verklaarde Chroesjtsjef, dat de Sowjet-Unie grote waarde hecht aan een verbetering van de betrekkingen met de Verenigde Staten. Hij herinnerde er aan, dat Ken nedy in zijn verkiezingscampag ne heeft gezegd, dat hij, als hij president zou zijn, zijn leedwe zen zou betuigen over het inci dent met de U-2, het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig dat op 1 mei 1960 boven de Sowjet- Unie werd neergeschoten. „Wij zouden graag zien dat dit ongelukkige incident met het vertrek van de oude president tot het verleden zal behoren", al dus Chroesjtsjef. Hij hoopte dat met de komst van de nieuwe president in de Verenigde Staten een frisse wind zal gaan waaien en dat „de onge zonde atmosfeer in de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zal worden ge zuiverd". In de verkiezing van Kennedy zag hij een veroordeling van de van de koude oorlog, waaraan volgens hem Nixon had meege daan. Ook hoopte hij dat het Sowjet- streven naar een verbetering van de betrekkingen met de Ve- enigde Staten door het Ameri kaanse volk en de nieuwe pre- dent juist zal worden opgevat. President Brezjnef zond presi dent Eisenhower een boodschap, waarin hij deze verzocht, de bes te wensen van het Russische volk aan het Amerikaanse volk over te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1