KRIEBELPUNTEN „joh, daar ga je...." LEKKERE HAPJES voor OUD en NIEUW r \jaac de Mogen de kinderen kijken Uet kincl r-; MENU Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 31 december 1960 Vraagtekens bij de jaarwisseling Waarom nu al die uitspattingen? MAAKT EEN - VASTE AFSPRAAK EN HOUDT U DAAR DAN AAN - van de week TWEED EN NERTS BALL-PENNEN Zaterdag 31 dec« TTT IRRITEER DE ANDER NIET ONNODIG Samen gingen ze gezellig schoenen kopen. Hij zowel als zij had een nieuw paar nodig en waarom zou je dat dan niet samen gaan doen? Voor de étalage werd 'n voor keus gemaakt. Hij zag een paar schoenen dat hem interesseer de. stevige stappers, die er toch fraai uitzagen en zijn keus was gemaakt. Zij wilde leuke mo derne laarsjes en ook daarvan stond een keurkollektie in de uitstalkast. De witte met die ronde neusjes leken haar wel geschikt. Toen de juffrouw kwam nam zij het woord. „Een paar schoe nen voor mijn man", zei ze. „Had u iets op het oog?" infor meerde de verkoopster. Dade lijk veerde hij op: „Die daar in de étalage", wees hij. f)e juf frouw wilde de maat weten. Even later kwam ze met een doos aandragen „Kijkt u eens, hier zijn ze. Mijnheers rech terschoen ging uit en de nieu we werd gepast. Even wandel de hij wat heen en weer, tevre den knikkend. „Ja, die moesten het dan maar zijn. „Ik neem ze", besloot hij. „Graag me neer!" glimlachte de verkoop ster. „Is er verder nog iets van uw dienst?" „Ja, mijn vrouw wilde graag een paar laarsjes, die witte die daar in de étalage staan." „Welke maat hebt u mevrouw?" De verkoopster kwam weer met een doos aandragen. De laarsjes werden gepast. Me vrouw liep er even op en knik te goedkeurend. „Ze staan leuk", merkte hij vrolijk op. Mevrouw knikte weer. „Hebt u ook nog andere modellen", in formeerde zij bij de verkoop ster. „Zeker mevrouw, ik zal ze even halen." „JE KUNT NIET WETEN De verkoopster kwam aanlo pen met een stapel dozen. De laarsjes werden uitgepakt en hij slaakte een diepe zucht. Zij keek hem kwaad van terzijde aan. „Waarom neem je die eer ste nu niet, die waren toch heel leuk?" vroeg hij. „Je kunt toch niet weten", klonk het terug, „misschien heeft ze nog een nieuwer model of veel goed kopere. Het werd langdurig passen. Een laarsje van het ene model aan de ene voet en een van een ander model aan de andere en maar vergelijken. Bij deze was de neus te spits, (mevrouw hield van de spitse Italiaanse neuzen) en die was weer wat te plomp of te sportief, tenslotte moesten ze overal bij gedragen kunnen worden, want daarom nam ze ook wit. De grond lag bezaaid met dozen en laarsjes. Er verstreek een kwartier, een half uur. Mevrouw kon moei lijk keus maken. Tenslotte nam ze een kloek besluit. ..Juffrouw, het spijt me, maar ik kan toch niets naar mijn zin vinden. Ik dank u voor de moeite." „Het spijt mij ook mevrouw, een volgende keer beter! Dag mevrouw, dag me neer!" Hij en zij verlieten de win kel. Meneer met zijn nieuwe schoenen onder de arm, zijn vrouw met niets. „Kom. laten we maar eens verderop kijken", meende ze. Zijn stemming daal de tot beneden het nulpunt. Hij had zich in die schoenenwinkel al zo genegeerd. Nu weer in een andere winkel dezelfde scène opvoeren, neen, daar voelde hij niets voor. Onom wonden zei hij haar zijn me ning en in minder dan geen tijd ontaardde het „gezellig sa men kopen" in een ruzie. WEES WIJZER. Het is een willekeurig voor beeld uit de werkelijkheid, een werkelijkheid die veel voor komt Mannen en vrouwen ver schillen in dit opzicht bizonder veel. De meeste mannen kopen snel en gemakkelijk, terwijl de vrouwen moeilijker beslissen en veel meer tijd nodig hebben. Dat is natuurlijk ieders goed recht, maar wanneer we weten, dat onze echtgenoot zich hier voor geneert of er zich aan er gert. doen we er goed aan, der gelijke kriebelpunten, die kun nen leiden tot onenigheid, uit de weg te gaan. Zo'n ruzie is begrijpelijk, maar heeft totaal geen zin. Twee mensen die van elkaar houden, vergallen el- kaars humeur, er vallen harde woorden en verwijten en voor een aantal uren is het geluk de deur uit, het geluk waarnaar zij beiden zo naarstig streven. Waarom zouden we zoiets doen? Wanneer we elkaar kennen en weten hoe we zijn, dan kun nen we toch veel beter derge lijke onaangenaamheden voor komen en de goede verstand houding bewaren, door niet ..gezellig" samen te gaan win kelen. Dan gaat zij er, op een middag dat hij toch werkt al leen op uit. Hij behoeft zich niet te ergeren en slaagt ze niet, dan zal 't hem niet deren en zegt hij opgewekt: „Och, een volgende keer zul je wel iets naar je zin vinden?" Zo het niet alleen op dit terrein van samen winkelen maar zo zijn er veel meer voor beelden op te noemen, waar het verstandiger is ongemerkt de eigen weg te gaan en de an der niet te irriteren. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden). Ach, als het dan toch maar bij een matige dronk kon blij ven! Maar hoe dikwijls ont aarden het gejuich en gefeli- citeer binnen het uur in een dronkemansla waai. Laten zij die na afloop nog een vervoermiddel (ja, ook de bromfietsersmoeten bestu ren er toch van doordrongen zijn, dat ook dat „enkele glaasje" voor hen beslist niet toelaatbaar is. Hoe vaak wordt het verkeer niet in gevaar gebracht door mensen „die maar heel weinig op hebben" en die denken „dat ze er zo goed tegen kun nen". AL MAAR MEER DRANK Het lijkt wel of het aantal narigheden in de nieuwjaars nacht recht evenredig is met het aantal goede wensenDe vechtpartijen, ongevallen, ver keersovertredingen en brand- stichterijen nemen ieder jaar toe. De slagzin, dat alles op z'n tijd moet plaats hebben, ook het drinken van jenever, bier, wijn en likeur, appelleert in de decemberdagen sterk aan de behoefte tot feestelijk her denken. Met Sinterklaas is de stem ming al opgevoerd met de geurige bisschopdrank. Met allerlei vloeibaars door het keelgat gegaan, op oudejaars avond verlangt een mens naar z'n glaasje punch en zodra de slagen van het middernachte lijk uur verklonken zijn, moet de champagne vloeien. Ten minste als er grote feesten gehouden worden, met avond kleding en soupers. De meer eenvoudigen stellen zich te vreden met een bescheidener drank. Op die manier doet een ieder die geen principiëel an ti-alcoholist is, maar al te graag mee met. de verstandig lijkende, maar o zo gevaar lijke leuze, die suggereert dat sterke drank er nu eenmaal bijhoort. Het woord „proost" be tekent: het ga u goed, wel be kome het u, veel heil en zegen. Die heilwens is nogal eens in directe tegenspraak met de gevolgen van een oud en nieuwviering. MEER WELVAART, MEER MISDADEN Uit Zweden, Denemarken, alsook uit de Verenigde Sta ten, komen telkens weer cij fers tot ons, die op huivering wekkende manier het verband illustreren tussen alcoholge bruik enerzijds en misdaad, verkeersonveiligheid, geestes ziekte en zelfmoord ander zijds. Het betreft hier landen met een hoge levensstandaard, die in materieel opzicht dikwijls aan ons land ten voorbeeld worden gesteld. Wat betreft levensgeluk en innerlijke even wichtigheid blijken die bevol kingen er helemaal niet zo prettig aan toe te zijn. Dat komt onder andere om dat welvaart en alcoholmis bruik daar hand in hand gaan. In een stad als Stockholm is ongeveer een vierde van het aantal mannen minstens één maal veroordeeld wegens dron kenschap en een tiende staat er onder toezicht van een con sultatiebureau voor alcoholis ten! KNALLEN EN DAN VUURWERK Laten we er dus maar voor oppassen die veelbenijde lan den in alle opzichten na te volgen. In Nederland zijn er maar 40.000 aan alcohol verslaafde personendit kwaad kan heel gemakkelijk grotere vormen gaan aannemen. Het valt niet te ontkennen, dat de overgang van oud naar nieuw een emotionele gebeurtenis is, ook voor tal rijke mensen die over het al gemeen niets moeten hebben van tradities of gevoelig heden. Die emotie ontlaadt zich bij sommige in het knallen van vuurwerk, waarmee sedert oeroude tijden wordt gepro beerd de boze geesten af te schrikken. Anderen heffen glazen met „geestrijk" vocht en pas als die geledigd zijn verwisselen ze de plechtige gelaatsuitdruk king voor een opgelucht lach je. Ach, als het dan toch maar bij een matige dronk kon blij ven dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) Begrijpen vele ouders eigen lijk wel, wat de kinder (half) uur tjes van de televisie voor onze kleintjes betekenen? Als 1 groot en klein in stille overgave voor ons toverkastje zien samen- koken, sommigen met de duim in de mond, een ander met het onafscheidelijke doekje of „pluis- vest" in de haijd, maar allemaal met de ogen stijf gericht op de lichtende figuurtjes, dan vragen wij ons wel eens af of hier nu een goede of verkeerde werking van uitgaat. Met de schaarse uitzenduurtjes in de maand van Bussums zuilen galerij kunnen de kinderen in 't westen des lands zich beslist niet verslaven aan de televisie. Voor hen is dat halfwekelijks verhaal tje een welkome en gewaardeer de afwisseling in de dagelijkse sleur van schoolgaan en spelen. De vroeger zo zeldzame poppe- kast en de filmvertoning ter ge legenheid van de verjaardag groeiden uit tot een telkens weerkerend kijkspul met bijzon der geslaagde programmaatjes en beslist verantwoorde ver halen. Anders is het, als de kinderen naar buitenlandse zenders komen kijken ofook de uitzendingen voor groten gaan volgen. WAT MOGEN ZE ZIEN? De allerkleinsten mogen be slist niet elke dag naar dat flik kerend beeld staren, vooral niet als er in de regel van min of meer gestoorde ontvangst sprake is. Bovendien is het verkeerd die ukkepukjes lang achtereen te laten toezien. Omdat ze er ook nog weinig of niets van begrij pen, is het beter op die tijden geen „slapende honden" wakker te maken. Onze kleuters van 4 tot 6 be grijpen doorgaans al meer dan we durven veronderstellen. Als zij reeds geregeld de kinderuur- tjes van binnen- en buitenland volgen, is het beter hen niet de programma's voor groten er bij te geven, want ze raken dan on dersteboven van de vele indruk ken en kunnen het niet allemaal meer verwerken. De schooljeugd wil 's avonds nog wel graag even het journaal zien. Daar bestaat geen enkel bezwaar tegen. In de leeftijden tussen 7 en 12 kunnen de her sens veel hebben en het is wel nuttig leerzame uitzendingen te laten zien. Zo nu en dan een do cumentaire kan bij de ouderen onder hen beslist geen kwaad. Wel is het verstandig interes sante onderwerpen uit te zoe ken, of deze kinderen, die zich ook graag zelf willen ontwikke len, tevoren een keuze te laten maken uit één of twee produk- ties in de vooravonden. Zij mo gen dan bijv. om half negen of kwart voor negen naar bed en moeten dan als tegenprestatie de volgende dag om half acht gaan slapen. TIENERS EN TWINTIGERS Vanzelfsprekend blijven de late avonduren en de echte program ma's voor groten w.o. de films boven de 14 en 18 en toneelstuk ken, nog taboe. De zg. teenager kan worden vrijgelaten tot het vastgestelde tijdstip voor het slapen gaan, uitgezonderd ver. toningen voor boven de 18. De jeugd boven die leeftijd laat zich natuurlijk niet langer ringeloren en wil beslist het kijkrecht in eigen handen nemen. Voor zover er nog studerenden of sehool- gaanden onder hen zijn, geldt als regel: eerst het huiswerk en dan pas vrije (kijk)tijd. Gaan ze het huis uit om elders te kijken tegen uw regel(s) in, dan draait u maar een keer de huisdeur op slot, of onthoudt u hen een an der pretje. Let er goed op, dat de kinde ren afstand bewaren tot het ven ster! Vooral de kleintjes hebben de neiging er dicht op te kruipen, maar er moet minstens drie me ter afstand zijn, bij 53 cm buis zelfs 4 meter. Schuif er een lage tafel tussen, als ze naar voren dringen. Maak ook de kamer niet geheel donker; een enkel gordijn sluiten is overdag al voldoende en een paar schemerlampen èn afgewende leeslamp 's avonds zijn nodig om uw ogen te sparen voor een teveel aan tegenlicht. Gaat u een toestel kopen? Weest dan zo verstandig een kast te nemen met deurtjes die op slot kunnen. Zo'n ontvanger kost wel meer, maar u hebt er ontzettend veel plezier van als a het toestel uit wilt houden en op rust, huiswerk en goede cijfers gesteld bent ELLEN EECKHOFF. Lena had heel wat met haar kleine Anneke te stellen. Zelf was ze een kor date persoonlijkheid, vrij en prettig in de omgang. Maar klein Anneke was wat men pleegt te noemen „éénkennig". Wanneer het kind met vreemden in con tact kwam, raakte ze in paniek en vluchtte. Dag zeggen en handjes geven weigerde ze beslist en wanneer de kleine door moeder, die zich tegenover anderen geneerde, hiertoe gedwongen werd, ont stond er een onverkwikkelijke scène, waarbij het kind in dolle angst vocht om weg te komen en moeder verschrikkelijk boos werd door het vermeende figuur dat zij sloeg tegenover haar gasten. Toch meende Lena het goed met haar dochtertje. Zij wilde zo graag dat het kind zo was als zij, vreemden onbevan gen tegemoet trad en vriendelijk en be leefd was. In diepste wezen was moeder in haar teleurgesteld. Kinderen die vrolijk dag zeggen en handjes geven, worden meest al geprezen en gewaardeerd. Eénken- nige kinderen, die zich bij bezoek op een afstand houden, oogsten bij de bezoekers geen lof. En aangezien de meeste ouders er op gesteld zijn dat anderen hun kin deren lief en aardig vinden en zo was de moeder van Anneke ook trachten z(j hun ëénkennige kinderen door zachte of stevige dwang tot de gewenste spontaniteit te brengen. AVERECHTS RESULTAAT. Succes blijft vrijwel altijd uit. Het omgekeerde is zelfs het geval. Het kind vervalt van kwaad tot erger. De ang stige momenten tijdens het dwingen blij ven hangen en het kind vreest voor her haling. Schuw trekt het zich voor de vreemde terug. Duwt moeder of vader het naar voren, dan geraakt het kind in een panische angst en is er niets mee te beginnen. Door een toeval kwam Lena er ach ter, hoe zij met haar kleuter diende om te springen op dit gebied. Er waren nieuwe buren gekomen en op een goede morgen kwam buurvrouw aan de deur met het verzoek of de moe der van Anneke voor haar een nijptang ter leen had. Zij werd binnen genodigd voor een kopje koffie. Nauwelijks kwam zij de kamer binnen of kleine Anneke schoot onder de tafel. De buurvrouw, keek heel even naar het kind, maar deed daarna of zij niets zag. Geprikkeld wil de moeder haar dochtertje onder de tafel vandaan halen om haar netjes goeden dag te laten zeggen. Maar heel snel be duidde de gaste haar het niet te doen en de zaken te laten zoals zij waren. NIET OP REAGEREN LENA. Niet begrijpend voldeed Lena aan haar verzoek en ging koffie schenken. Toen 4ij in de kamer terugkwam, zat Anneke onder het tafelkleed uit te loe ren naar die vreemde mevrouw, die voor het raam stond met de rug naar het kind toe en vrolijk een liedje zong over een veldmuis in het beukenbos. Toen de koffie op tafel stond, schoof zij haar stoel aan en terwijl zij met Annekes moe der een gesprek begon, speelden haar vingers een wild spel van een dier op vier poten, dat over haar rok liep. Nieuwsgierig kwam Anneke dichterbij en ineens stond zij naast die vreemde dame en keek gefascineerd naar het spel van haar vingers. De buurvrouw deed alsof zij niets bemerkte en sprak rustig door. Plotseling probeerde Anneke de vin gers te pakken. Maar de gaste was snel ler. Weg schoot de hand! Even latei- kwamen de vingers weer om een hoekje kijken en trippelden over de tafel. Weer greep Anneke en weer miste zij. Onder het spreken ontstond een gezellig spel letje van kat en muis, waarbij het kind kraaide van plezier. Ineens wendde zij zich tot de bezoek ster: „Zing nog eens van de veldmuis!" Mevrouw zong haar liedje en inmiddels pakte zij het éénkennig Anneke op en plaatste het op haar schoot. ALS EEN JONG DIERTJE. Lena zat perplex! Zoiets had ze nog nooit meegemaakt. Dus zó moest je met Anneke omspringen! Toen het kind weer vrolijk op de grond met haar eigen speelgoed aan het spelen was, vertelde de bezoekster het hoe en waarom van haar systeem. „Kijk", zei ze, „kinderen zijn net als jonge dieren. Wanneer ze iets vreemds zien, dan zijn ze aanvankelijk bevreesd. Bemerken ze, dat het niets van ze ver langt, dan zijn ze snel over hun angst heen. Wordt hun iets gevraagd, dan kruipen ze weg of vluchten. Als je een éénkennig kind behandelt als zo'n jong dier en je doet alsof je het niet opmerkt, dan komt het op den duur vanzelf na derbij, want al wat jong is, is ontzettend nieuwsgierig en de nieuwsgierigheid overwint de angst, zeker wanneer die nieuwsgierigheid nog geprikkeld wordt. U moet ze niet benaderen, ze moeten uit zichzelf naderen. Is het ijs eenmaal gebroken, dan is het voor de toekomst ook goed. Dwingt u uw dochtertje nooit, ook al dénkt u misschien dat het onbeleefd is tegenover uw gasten. Het is in het belang van uw kind en dat gaat toch voor!" ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) 1 januari is voorlopig de laat ste feestdag waarop we eens iets bijzonder feestelijks kun nen brengen! We zouden b.v. de hoofdmaaltijd kunnen beëin digen met een feestelijk gegar neerde taart, maar we kunnen die taart natuurlijk net zo goed bij de koffie of thee geven! Voor degenen die geen oven bezitten en daardoor het gevoel hebben dat zij nooit eens met een dergelijk extraatje kunnen komen, willen we ditmaal een recept geven van een heerlijke chocoladetaart waarvoor geen oven nodig is! ZONDAG: Toastjes met zalm- crème, gekookte tong met roomsaus, doperwtjes, aard appelen, vruchtencompöte, koffie met feesttaart. MAANDAG: Vermicellisoep van tongbouillon, broodjes ge vuld met tongragoüt, ge mengde sla, aardappelpuree. DINSDAG: Kaasomelet, brus- sels lof, rauw gebakken aard appelen, fruit. WOENSDAG: Gebakken rol pens, aardappelen, appel moes, luchtige koffiepudding. DONDERDAG: Stoofschotel aardappelen, prei en partjes hard gekookt ei, drie in de pan. VRIJDAG: Panharing, speklap jes, bieten, gepofte aardap- palen, karnemelkpudding met vanillesaus. ZATERDAGMacaronischotel met ham en kaas, fruit. RECEPTEN Toastjes met zalmcrème. Een mantelpakje met een opval lend driekwart jasje: een cre atie van het Engelse modehuis Calays te Windsor. Wat het pak je beslist exclusief maakt is de kraag van het jasje: Chinese nerts. Een „kachelpijp-hoed", af gezet met een satijnen lint in bij passende kleur, completeert het geheel. Van 1 pakje Monchou en een klein blikje zalm een romig smeersel maken en dit op toast jes of dips spuiten. Garneren met fijngehakte peterselie. Chocoladetaart voor 8 personen In veel landen om ons heen is de oudejaarsavond viering een uithuizige aange legenheid met veel lawaai en herrie. Dat lawaai dient dan onder meer om boze geesten te weren. Of het helpt? In ieder geval helpen de lek kere hapjes die wij thuis klaar maken mee om een goede geest te bewaren. Kaastruffels (ongeveer 30 stuks) Een pakje donker roggebrood van ongeveer 200 gram, 150 gram pittige geraspte kaas, 50 gram (1/5 pakje) boter of mar garine. Het roggebrood raspen of in stukken breken en fijn drukken met een vork. De boter of mar garine week roeren en pittig op smaak afmaken met het groot ste deel van de kaas. Het ge kruimelde roggebrood er gelijk matig door werken. (Zo nodig voor de samenhang nog wat weke boter of margarine mee kneden.) Het mengsel laten opstijven en er balletjes van draaien Deze door de rest van de ge raspte kaas wentelen. Soesjes met zalm (ongeveer 24 stuks) Voor de soezen: 40 gram (4 eetlepels) boter of margarine, 50 gram (8 eetlepels) bloem, 2 eieren nr. 2, 1 dl wa ter, zout; voor de vulling: een blikje zalm van ongeveer 225 gram, 2 dl zalmnat, met wa ter verdund, 20 gram (2 eetle pels) boter of margarine, 20 gram (3 eetlepels) bloem (pe per, zout), een klein stukje bloemkool, paprikapoeder. '4 pond roomboter smelten, 'k pond suiker en 60 gram ca cao erbij doen en het mengsel al roerend even aan de kook brengen. Daarna laten afkoelen en er 2 losgeklopte eieren door mengen. 1 pond fijn gekruimel de biscuits, pond rozijnen en desgewenst wat vanilleessence erdoor kloppen en de massa in een beboterde cakevorm of een platte kom koud en goed stijf laten worden. Daarna uit de vorm halen en garneren. Hier voor een glazuur maken door 1 pond poedersuiker in een kom te zeven, een kuiltje erin te maken en daar 3 losgeklopte eiwitten in te gieten. Deze door de poedersuiker heenroereniets citroensap en 1 theelepel zuive re glycerine erbij doen en de massa ongeveer 20 minuten flink blijven kloppen, waardoor Voor de soezen het water aan de kook brengen met de boter of margarine en een weinig zout. De bloem zeven en ineens tegelijk in het water storten. De massa onder flink roeren ver warmen totdat hij een soepele bal vormt, die niet aan de wan den van de pan blijft kleven Van het vuur een ei erdoor roe ren. Wanneer dit geheel in het deeg opgenomen is het tweede ei erdoor roeren. Het deeg nog even flink roeren en iets laten afkoelen. Op een ingevet bakblik kleine bergjes van het deeg leggen met een onderlinge afstand van een paar cm. In een vrij warme het mooi glad en sneeuwwit wordt. Een gedeelte van het glazuur met een in heet water warm gemaakt mes glad over de taart uitstrijken en er een garnering met behulp van geconfijte vruchtjes op aan brengen, er voor zorgend dat een gedeelte van het oppervlak vrij wordt gelaten. De rest van het glazuur met kleursel of wat koffiepoeder 'n zacht kleurtje geven en met een heel fijn mondstukje 1961 met eromheen een krans van rozet jes op de taart spuiten. Op de rozetjes een zilverpilletje leggen en de taart koud wegzetten waardoor het glazuur goed hard kan worden. oven de soesjes gaar en licht bruin bakken in ongeveer 15 20 minuten. De eerste 10 minu ten de ovendeur niet openen. De gare soesjes niet meteen na het bakken uit de oven nemen, maar geleidelijk laten afkoelen. De soesjes openknippen of -snijden en vullen met de zalm ragout. Voor de vulling de zalm laten uitlekken en zo nodig van har de stukjes, graten en velletjes ontdoen. De zalm fijn maken met een vork. Het uitgelekte nat met water aanvullen tot 2 dl. De boter of margarine smel ten, de bloem erdoor roeren en even verwarmen. Bij scheutjes tegelijk het visnat erbij schen- kenfen de saus even laten door koken. De saus iets laten afkoe len en de zalm ermee vermen gen. Zo nodig het mengsel op smaak afmaken met zout (en desgewenst met peper of ci troensap). De soesjes met de koude zalmragout vullen. (Op de zalm een weinig paprikaDoeder strooien. Tussen het dekseltje en het gevulde bakje van iedere soes een klein stukje rauwe bloemkool steken.) In plaats van zalm kan, desge wenst. krab of tonijn als vulling van de soesjes gebruikt worden. Vleessla Voor het slaatje; 200 gram gaar vlees (rund- of kalfsvlees), een paar gekookte knakworstjes, Vi kg gekookte aardappelen, een fris-zure ap pel, een flinke augurk, 2 hard gekookte eieren, ui (aroma), olie en azijn of slasaus, fijn ge sneden andijvie of kropsla; voor de garnering desge wenst een extra paar knak worstjes, augurkjes, dun uitge kookte biet. Het vlees, de knakworstjes, de aardappelen en de appel in blokjes snijden. Een ei fijn snij den evenals de augurk. Het stukje ui zeer fijn snijden. Al deze ingrediënten dooreen men gen. Het slaatje op smaak af maken met (aroma) olie en azijn of slasaus. De sla op een schotel over doen. Van het tweede ei het wit fijnsnijden, de dooier door een zeef wrijven. Met het wit en het geel de sla garneren. Zeer fijn gesneden andijvie of kropsla er om heen leggen. Desgewenst de schotel afma ken met dunne reepjes gekookte biet, die in een mengsel van olie, azijn en zout gemarineerd zijn (zorgen dat de biet niet het slaatje raakt) ik blokjes knakworst ik rolletjes van dun uitgesne den vlees om een reepje augurk. Boekhandel VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 6