Projecten van de laatste dagen jaar van <z&lrilza I n cle boer ploegt voort 1960 pagina 4 DE V R T.TE ZEEUW Zaterdag 31 december 1960? Scherpere koude oorlog JONGE NEGERSTATEN De Kongolese anarchie Strijdtoneel Algerijns probleem Koude oorlog DE AMERIKAANSE RUIMTEPLANNEN - - Cuba WESTERSE MENINGS VERSCHILLEN OVER LAOS KABINETSPLANNEN KERNREACTORPLANNEN PURMERENDER PLANNEN Deining Driejarenplan voor kernonderzoek Plannen voor Nederlands Disneyland Terugblik over het jaar 1960 NIEUW BRITS RADAR-SYSTEEM INDONESISCHE VLOOTSCHOUW 7 Het is wel zeer waarschijnlijk, dat het jaar 1960 in de geschie denis zal voortleven als „het jaar van Afrika". Niet alleen dat 1960 begon en eindigde met bijzondere aandacht te vragen voor het Algerijnse probleem. In de loop ervan werden alle Franse koloniën onafhankelijk (behalve dan Frans Somaliland) benevens Italiaans Somaliland en de grootste Afrikaanse staat: het voorheen Britse Nigeria, met 35 miljoen inwoners. Dan was het grote feit de onver wachte en onvoorbereide ontvoogding van Belgisch Kongo, wat tot een drama leidde. Nauw daarmee samen hing de verheviging van de koud oorlog, de botsing van belangen en ideologieën juist in Afrika. Ook elders werd die oplaaiing van de tegenstelling tussen de Atlantische en de Sowjetwereld voelbaar, o.a. in Latijns-Amerika (Cuba) en door de mislukking in mei van de topconferentie in Parijs. Een en ander bracht mede, dat de meningsverschillen tussen Moskou en Peking geringer werden, zoals op de conferentie van communis tische leiders in Moskou, in november, duidelijk werd. Een radica lisering van her communisme in zijn strijd met het zogenaamde „imperialisme" werd gedemonstreerd. Alles tezamen: een jaar van toegenomen spanningen. De Fransen hebben, sneller dan werd verwacht, de leden van de Frans-Afrikaanse ge meenschap volkomen onafhan kelijkheid verleend. Een deel van die staten is zó zwak, dat zij financieel en militair nog geheel van de subsidies en steun van het moederland af hankelijk zijn gebleven. Doch andere, zoals de Franse Soedan (nu Mali genaamd) volgden het voorbeeld van Guinea, en kwa men in oppositie te staan tot Parijs. Merkwaardig was. dat zelfs de Ivoorkust, met de zeer ge matigde leider Houphouet— Boigny, zijn beleid begon te ra dicaliseren. Mali en Guinea gingen op de weg van een soort unie, zoals Guinea reeds eerder had aangegaan met het vroeger Britse Ghana, dat onder leiding van Nkroema ook al linkser werd. Dat wil zeggen dat de communistische invloeden er toenamen, vooral die van China, dat meer aanhang in Afrika won dan de Sowjet-Unie, om dat die tenslotte Europees en overwegend blank is. Het voorbeeld van Ghana en Nigeria inspireerde de Oost afrikaanse (Britse) negers tot het eisen van snelle ontvoog ding. Tot ernstige conflicten kwam het in Niassaland, dat zich wilde vrij maken uit de federatie met Rhodesia, omdat daar blanken de leiding heb ben. Niassaland wilde zich eer der aansluiten bij Tanganjika. Het is geen wonder, dat in Zuid-Afrika ernstige onlusten voorkwamen, waarbij de negers staakten en demonstreerden, teneinde grotere bewegingsvrij heid, hogere lonen en meer rechten te verkrijgen. De apart heid bleef gehandhaafd, doch voor het eerst kon men spreken van politieke woelingen, waar bij tientallen doden vielen. Doch duurzaam bleken de wanorde en de gevechten in Kongo, dat tot ontbinding over ging, nadat de Belgen het op 30 juni j.l. de onafhankelijkheid schonken. België deed dit in de overtuiging, dat het nog jaren als economische macht en po litieke raadsman kon optreden. Dat zou ook wel heilzaam zijn geweest, want er waren geen intellectuelen, geen militaire bevelhebbers, geen technici en geen bestuursambtenaren uit de negers gevormd. Maar de golf van onafhankelijkheidsdrang overspoelde alles. De centrale regering van Loe- moemba, de premier die door het parlement was benoemd, had geen gezag. Een Kongo lese natie was er niet, slechts zes provincies waarin bepaalde figuren invloed hadden onder hun stamgenoten. In de anar chie schiep Tsjombe de onaf- i hankelijke mijnprovincie Ka- tanga onder Belgische econo- f mische en administratieve voogdij. President Kasavoeboe stond toe, dat plotseling opgekomen legeraanvoerders premier Loe- moemba en het parlement naar huis zondei). De Belgen voelden zich bedreigd en vluchtten bij tienduizenden. Daarna kwamen er echter duizenden terug, om als adviseurs in Katanga en als een macht achter Kasavoeboe weer een rol te spelen. De Ver. Naties zonden een politie-leger om te trachten de Europeanen te beschermen en burgeroorlog te verhinderen. Zij erkenden na veel geharrewar Kasavoeboe als president. De Sowjet-landen en vele Afro-Aziatische staten spraken van nieuwe kolonisatie en bleven Loemoemba erkennen. Deze viel in handen van de legeraanvoerder Moboetoe en werd ernstig mishandeld, wat de gemoederen nog meer in be weging bracht. Aan het einde van het jaar was de koude oor log overgeslagen op Afrika en deden de gematigde regimes al hun best, de communistische invloeden te weren. De Ameri kanen onthielden zich van mi litaire interventie om geen olie op het vuur te werpen. Maar het was duidelijk, dat het nieu we jaar zou ingaan met als voornaamste probleem het zwarte werelddeel. De Franse president De Gaulle begreep, dat hij actief moest trachten, een einde te maken aan de oorlog in Algerije, om dat anders ook dit Franse ge west het toneel zou worden van de koude oorlog. Reeds dreigden de vechtende nationa listische moslims de hulp te aanvaarden van China. Daarom vroeg De Gaulle het Franse volk, zich op 8 januari 1961 uit te spreken voor het zelfbeschik- voorwaarde dat eerst het vuren zou zijn gestaakt. Intussen wil de hij reeds een autonome Al gerijnse regeringsraad instellen, zodat in dit gewest de moslims als meerderheid der bevolking de vertegenwoordigende en uit voerende organen zouden be heersen. De negerrepublieken begonnen aan te dringen op er kenning van het recht op on afhankelijkheid van Algerije en De Gaulle deed nieuwe conces sies. Al verleden jaar september had De Gaulle een en ander in uitzicht gesteld. In januari 1960 was daarom een muiterij ont staan onder de Europeanen in Algerije, die van geen zelfstan digheid van dit gewest wilden weten. Toen had De Gaulle ge zegevierd. In december ont stond een nieuwe onrust, maar bij zijn bezoek aan Algerije wist de Franse president te to nen, dat het leger geen gemene zaak maakte met de Europese extremisten. Hij zette zijn po gingen voort, de moslims voor zich te winnen door hun zelf bestuur toe te zeggen en de vechtende nationalisten te iso leren. Van onderhandelingen met deze rebellen was nog geen sprake. De vraag was, of het Franse leger dit zou aanvaar den. Zo bleef de oorlog in Al gerije woeden. Maar veronder steld werd, dat onderhandelin gen met de rebellen in 1961 toch wel mogelijk zouden zijn. Intussen was in mei gebleken, dat de pogingen tot ontspan ning tussen Rusland en Ameri ka schipbreuk hadden geleden. Het verschijnen van een Noord- Amerikaans spionage-vliegtuig boven de Oeral, dat werd neer geschoten, was voor Chroesjt- sjef aanleiding, de topconferen tie in Parijs te doen mislukken vóórdat zij was begonnen. Hij hield officieel vast aan de stel ling, dat vreedzame coëxisten tie mogelijk was. Doch het was duidelijk, dat de spanningen waren toegenomen. Zij bleken ook rond Berlijn, waar de Oostduitsers het ver keer van da Westduitsers met West-Berlijn bemoeilijkten. En toen in november te Moskou de hoogste communistische leiders bijeen waren, werd een agres sieve resolutie aangenomen tegen het „Westelijke imperia lisme", dat een oorlog zou wil len ontketenen zoals de Chine zen steeds hadden beweerd. Wel werd gezegd, dat de op standige arbeiders en de anti- koloniale krachten zulks zou den verhinderen en dat oorlog niet onvermijdelijk was door de revolutionaire tegenstand daartegen. Doch meer dan voor heen werd een beroep gedaan op het bevorder wereldrevolutie t«f perialisme". van de het „im- De directeur van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, Glennan, heeft in een rapport van president Eisen hower gezegd dat de Verenigde Staten in 1961 een bemande ra ket zullen lanceren die een bal listische baan zal beschrijven en daarna een bemande kunstmaan in een baan om de aarde zullen brengen. Het rapport was een bijlage van Glennans schriftelijk verzoek om ontslag aan de Amerikaanse president. Volgens dit rapport zullen Amerikaanse geleerden in 1962 een laboratorium lanceren dat op de oppervlakte van de maan moet landen. De eerste landing van een Amerikaan op de maan is voor zien voor 1970, aldus Glennans rapport. Eerder, in 1963, zal de eerste reuzenraket van het type „Saturn" worden gelanceerd. De andere plannen omvatten: in 1964 de lancering van een sterrenwacht die in een ruime baan zal moeten komen en een verkenningstocht in de richting van Mars of Venus door een on bemand ruimtevaartuig, in 1966 of 1967 de eerste lancering van een raket met atoomvoortstu wing en in 1968, 1969 of 1970 een poging om een ruimteschip in een baan om een andere planeet te brengen. t Op vele fronten werd de strijd gestreden. China ging voort India te verontrusten. In Laos duurde de burgeroorlog tussen pro- en anti-communis tische bewegingen. Met genoe gen zagen de Russen, dat Tur kije, een Westelijk bolwerk, in nerlijk verdeeld bleek: een mi litaire staatsgreep leidde tot de arrestatie van het ministerie- Menderes. De leden van de N.A.V.O. drongen aan op verdere uitrus ting van hun legers met kern wapenen. Doch spectaculair was het binnendringen van Sowjet-invloed in Cuba, waar een links socialistisch regime allerlei communistische maat regelen nam, in heftig conflict kwam met de V. S. en toen economische steun kreeg van alle Sowjetstaten. Op de drempel van de V. S. vonden de communistische lan den een ideologische basis. Dit feit illustreerde meer dan iets anders, in welke mate 1960 het jaar was van verontrustende spanningen. dr. A. C. (Nadruk verboden.) In diplomatieke kringen te Washington is donderdag ver nomen dat de meningsverschillen tussen de Westelijke landen over Laos in het bijzonder gaan over de kwestie of er neutralistische politici in de regering dienen te zitten of niet. Het Amerikaanse ministerie heeft, zoals gemeld, erkend dat er meningsverschil len tussen de Amerikaanse re gering en die van de bondge noten van de Verenigde Staten bestaan. In westelijke diplomatieke kringen te Washington zei men dat de westelijke landen het in principe eens zijn over Laos, na melijk dat de vrijheid en de on afhankelijkheid van Laos ge handhaafd dienen te blijven. Frankrijk, Groot-Brittannië en andere westelijke landen zijn voor een regering op brede basis in Laos waarin ook neutralisti sche politici en zelfs vertegen woordigers van de communis- tisch-gezinde Pathet Lao zitting zouden kunnen hebben. Alleen een dergelijke regering zou kun nen voorkomen dat Laos een Korea wordt. De Verenigde Staten daaren tegen hebben meegedeeld voor stander te zijn van een regering van rechtse politici omdat de re gering van Laos volgens hen Westers-gezind moet zijn. Als er neutralisten en Pathet-Lao ver tegenwoordigers in de regering zouden komen, zou de communis tische invloed in Laos kunnen toenemen, zo menen de Ameri kanen. Eigenlijk onverwacht is Nederland aan de vooravond van Kerstmis in een kabinetscrisis gestort. Toen minister Van Aartsen het met de Tweede Kamer aan de stok kreeg over uitbreiding van het qantal woningwetwoningen, was er slechts sprake van een normale strijd die naar verwachting niet dadelijk spectaculair behoefde te worden. Toen echter twee regeringspartijen, de A.R. en de C.H.U., ernstige stelling namen tegen de minister, waarbij zij uiteraard op steun van de oppositie (de P.v.d.A., de communisten en de P.S.P.) mochten rekenen, zag het er dreigend uit. Zeker toen de minister zich ook niet onbetuigd liet en de portefeuillekwestie stelde in verband met het feit dat zelfs zijn eigen partij oppositie tegen zijn beleid ging voeren. In wezen was de crisis toen reeds een feit. De stemming over de ingediende motie gaf tenslotte de doorslag. Het kabinet trad af. Achteraf blijkt het hele dra ma een gevolg te zijn van het feit, dat de anti-revolutionairen ontevreden waren over de eigen ministers. Maar wat wil men? Het betrof een zakenkabinet, dus zij zaten er niet namens de partij en zij behoefden zich dus ook maar weinig aan de partij politiek gelegen te laten liggen. Overigens waren de rechtse partijen zeer tevreden met dit kabinet en wensten zij eigenlijk helemaal geen verandering in de toestand. In de A.R.-partij heeft de gang van zaken tot veel deining aanleiding gegeven. Hier vindt men pro en contra het beleid van de fractie en men vreest, dat het gebeuren de partij nu niet bepaald goed zal doen. Gezien het feit, dat de re geringspartijen over het alge meen wel tevreden waren met het huidige kabinet, bestaat de mogelijkheid, dat men niet tot de vorming van een nieuw ka binet zal overgaan, doch dat het oude regeringsteam met een enkele kleine wijziging zal wor den gehandhaafd. Wanneer dat het geval is, zal Nederland de kabinetscrisis snel te boven zijn. Mocht men echter willen overgaan tot een volledig nieuw kabinet dan kan de formatie nog wel enige tijd vergen. In het Reactor-Centrum Ne derland zullen binnenkort de voor vredesdoeleinden bestem de proefnemingen beginnen met de kleine (z.g. lage flux-)reac- tor, die voor een bedrag van een half miljoen gulden door Engeland is geleverd. Een tweede grote stap kan pas in 1962 worden gedaan, wanneer de in aanbouw zijnde (hoge flux-(kernreactor, die in Euratoom-verband zal worden gebruikt, in bedrijf zal komen. De werkzaamheden hieraan ver lopen voorspoedig In afwachting van de rol die Euratoom hier in Petten in de toekomst zal spelen, staat men voor een groot drie-jarenplan. Thans nog staat het centrum pas in de kinderschoenen. Er moeten nog gebouwd worden een laboratorium voor onder zoek van sterk radio-actieve stoffen, een fysisch laborato rium, een administratiegebouw, een bibliotheek, een ontvangst hal en een collegegebouw. Ook moet de afvoer naar zee van zwak radio-actieve stoffen nog worden verzorgd. Dit alles is het Nederlandse complex. De eventueel voor Euratoom-samenwerking be stemde vleugel zal later aanslui ten op de grote reactor. Het programma van weten schappelijke werkzaamheden van het R. C. N. voor de ko mende drie jaar omvat bestra lingsexperimenten, kernfysische experimenten en het industriële programma. Wat de ontwikke ling van reactoren voor indu striële produktie van energie betreft, moet men er rekening mee houden, dat de eerste tien jaar het nog een zoeken en tas ten zal zijn om te trachten in samenwerking met het buiten land tot een bepaalde ontwik keling te komen. Purmerend heeft grootse plannen. Achter het uitbrei dingsplan, daar waar de Pur- mer de Schermer raakt, zal om streeks 1964 een unicum in Europa te zien zijn en wel het Nederlandse Disneyland, een trekpleister voor toeristen. Het. maken van dijken en in polderingen, al die dingen zul len daar te zien zijn. Grote delen van 't Nederlandse Expo- paviljoen, alsmede de kunst matige golfslag zijn reeds door de Stichting aangekocht. Het is de bedoeling er een blijvende tentoonstelling van te maken, zoals Linaeushof en Madurodam. (Nadruk verboden.) Niettegenstaande alle tegenslagen ploegde de boer ook in 1960 voort. Als een voortzetting van het uitzonderlijk droge jaar 1959 waren de daarop volgende winter en het voorjaar ook nog droog met weinig sneeuw en regen, wat nieuwe moeilijkheden gaf met de grondbewerking, bemesting, zaaien en planten. Daarbij kwam nog, dat de voederpositic voor het vee, die toch al zo slecht was, nog slechter werd, daar in 1959 tengevolge van de uitzonderlijk lang aanhoudende droogte weinig wintervoer als hooi, kuilvoer, stoppelknollen enz. gewonnen kon worden en voor het vee al vroeg de opgeslagen voorraden hooi en kuilvoer aangesproken moesten worden, aangevuld met duur krachtvoer. Met dankbaarheid denken we aan geboden hulp in natura uit gelukkiger gebieden. Door de aanhoudende droogte van zomer 1959 tot voorjaar 1960 had de grasmat zeer stèfW geleden, zodat deze ^n veel gevallen onderge- ploegd moest worden. Waar dit nog niet nodig bleek, moest door het uitblijven van de verlossende regen lang gewacht worden op herstel. Waar rtifrt 'over een regeninstallatie beschikte, kon reeds vóór de regenval met behulp van stikstof bemestingen de grasgroei bevorderd worden en het vee al zeer spoedig naar buiten gebracht worden, zodat een einde kwam aan de voedselschaarste. Door het intreden'van de lang durige regenperiode was de gras- groei daarna overweldigend, zo dat heel w^t ;fikuild of ge droogd kon worden. De hooiwin- ninig werd erg vertraagd door de vele regens, waardoor niet al leen abnormaal veel arbeid ver richt moest worden, maar ook het hooi niet van die kwaliteit was als wel gewenst. MOEILIKHEDEN IN DE LANDBOUW. De landbouw, welke aanvan kelijk ook met droogte te kam pen had, kreeg later last van de vele regens, waardoor de veld- werkzaamheden vertraagd en be moeilijkt werden en de onkruid- bestrijding zeer moeilijk werd. Nog meer dan bij de hooioogst werden grote moeilijkheden on dervonden bij het binnenhalen van de graanoogst. Vooral de haver vertoonde op vele plaat sen al spoedig schot en was in veel gevallen waardeloos of al leen als veevoer of strooisel bruikbaar. Ook de rogge en de tarwe brachten dezelfde moei lijkheden. Over het geheel geno men was de kilo-opbrengst hoog doch de kwaliteit was veel min der dan in normale jaren, zodat de regering genoodzaakt was ten opzichte van het broodgraan maatregelen te treffen. Door de nood gedwongen gin gen verschillende landbouwers er toe over het graan op ruiters te zetten, doch in veel gevallen te laat om nog gunstige resul taten te bereiken. Meer dan tot nog toe zal zowel bij de hooiwin- ning als bij de graanoogst ge bruik gemaakt moeten worden van ruiters om vlug en droog te kunnen binnenhalen. De betrek kelijk geringe uitgaven wegen niet op tegen de vele voordelen. De vroege aardappelen konden over het algemeen nog wel tijdig gerooid worden zonder veel stub, belingen door regen. Op vele laaggelegen landerijen viel dit echter niet mee en trad al spoe dig rot en fytoftora op. Bij de late aardappelen, dus voor win terprovisie, bleek dit heel wat ongunstiger. Door het aanhou dende natte weer duurde de rooi- periode zeer lang. Vooral in de zeer natte novembermaand werd de situatie zó slecht, dat een be roep op de overheid gedaan moest worden om de aardappelen tijdig uit de grond te krijgen. Hiervoor werden militairen in geschakeld, doch afdoende was dit niet, daar het natte weer en de door-natte grond steeds de spelbreker bleef. Heel wat per celen konden niet gerooid wor den. Van de voerbieten was de groei niet best, doch toen de grond vol doende vochtig werd, werd deze geleidelijk beter en zelfs zeer goed. Vergelingsziekte trad be trekkelijk weinig op, doordat luis- aantastingen veelal achterwege bleven. Bij de oogst werden dezelfde moeilijkheden ondervon den als bij de aardappeloogst. Van de suikerbieten was de groei zeer goed en de kilo-op brengst hoog, doch het suikerge halte door het ontbreken van vol doende zonneschijn lager dan normaal. Bij het rooien werden behalve de reeds genoemde moei lijkheden nog bezwaren onder vonden van de aanklevende grond, die het tarragewicht zeer hoog maakte, hetgeen niet alleen een grotere aftrek maar ook meer vracht kostte. Tot over maat van ramp brachten de zeer overvloedige regens van zater dag en zondag 4 december ge paard met een hevige storm zware slagen toe aan land- en tuinbouw. Gehele streken wer den door het hoge water geïnun deerd, waardoor veel gewassen buiten en onder glas verloren gingen en ook veel werkzaam heden teniet gedaan werden. 1959 en 1960 zullen de land- en tuin bouw nog lang heugen! BESTAANSRECHT VAN KLEINE BEDRIJVEN. De strijd om de bestaansmoge lijkheid voor de kleine bedrijven was ook in 1960 zwaar, gezien de vele pogingen de bedrijven zonder bestaansrecht maar op te heffen. Gelukkig begint er ook voor een aantal kleine landbouw bedrijven een gunstiger wind te waaien, daar aan de hand van cijfermateriaal aangetoond kan worden dat deze wel degelijk be staansrecht hebben en de op brengst pec ha in veel gevallen verre uitgaat boven die van de grote en grotere bedrijven. In het voordeel van deze kleine bedrij ven blijven altijd de goedkope ar beidskrachten, welke echter niet altijd voor de volle 100 pet. be nut worden. De kleine bedrijven zullen het nog meer dan tot nu toe moeten zoeken in de richting van spe cialisatie en het veredelingsbe- drijf, zoals varkensmesterij, piep kuikenmesterij enz. Ook de ruil verkaveling, welke ook in 1960 met voortvarendheid doorgezet is, kan een stimulans zijn voor de kleine bedrijven! De kleine boer kan daardoor profiteren van een betere waterbeheersing, een goed wegennet, aansluiting aan het waterleiding- en electri- citeitsnet, zonder dat hij daarbij uitgeschakeld wordt. LAGE PRIJZEN. De eierprijzen waren sterk schommelend en over het alge meen niet hoog, door de zware buitenlandse concurrentie ook wat de kwaliteit betreft. Er is vele reclame gevoerd voor meer eierverbruik, daar dit over het algemeen lager ligt dan in de ons omringende landen. De varkenspositie was niet best, daar er op het einde van 1959 al plm. 1 miljoen varkens te veel waren. In 1960 is men steeds meer in de richting ge gaan van meer vleesvarkens. De melksector gaf in 1960 een voorturend touwtrekken tussen de minister van Landbouw ener zijds en het Landbouwschap en de boeren anderzijds te zien. Veel kritiek leverde de door de minis ter vastgestelde toeslagregeling van ƒ38,30 per 100 kg melk en 3.7 pet. vetgehalte en een maxi mum van 5 miljard kg. Na veel tegenstand in de Tweede Kamer was de minister bereid de toe slag te verhogen tot 38,50 en het maximum tot 5,1 miljard kg. Alhoewel de veehouders nog bij lange na niet voldaan zijn, is men toch dankbaar voor deze lichte verbetering. MEER MELK Met ingang van 1 april werd de subsidie op de consumptie- melk afgeschaft. Door het gelei delijk toenemen van de melk stroom deden zich moeilijkheden voor met de afzet. Deze toename bedroeg 17 in de periode van 1 november 1959 tot 1 maart 1960 ten opzichte van de gelijke periode van 1958/1959. Deze toe name kan in meerdere of minde re mate worden toegeschreven worden aan de uitbreiding van de melkveestapel, de hoge kwa liteit van het in 1959 gewonnen hooi en kuilvoer en de stijging van het verbruik van krachtvoer. Tevens aan het toenemend ver bruik van kunstkalvermelk, waardoor meer melk vrij kwam voor aflevering aan de fabrieken. Ook het verlenen van premies ter stimulering van de wintermelk- produktie en de verschuiving van de afkalfdatum naar een vroeger tijdstip, leidde tot hogere melk- produktie. De scherpe daling der zuivel- prijzen moet enerzijds toege schreven worden aan de te grote prijsstijging in de nazomer van 1959, anderzijds aan de belangrijk hogere melkproduktie van de laatste maanden en een beëindi ging van de invoermogelijkheid van boter in Duitsland. In E.E.G.- verband werd weinig verwacht van prijsstijgingen daar ieder land er op uit is zijn melkbehoef- te uit eigen produktie te dekken. Het melkverbruik is niet na delig beïnvloed door de prijsver hogingen, hetgeen een lichtpun tje betekent. De ingebruikneming van melkautomaten is ook een middel om het melkverbruik te bevorderen. De Planta-affaire had voor de zuivelsector nog tot gevolg, dat tijdelijk het boter- verbruik toenam ten koste van het margarineverbruik. Een gebeurtenis' van interna tionaal allure vormde de Floria- de, gehouden van 25 maart tot 25 september. Er werden naast de permanente tentoonstellingen op allerlei gebied van land- en tuinbouw nog 9 speciale exposi ties gehouden. Dit evenement op tuinbouwgebied trok zeer veel belangstelling uit binnen- en in buitenland. PACHT- EN BOTERWET Per 1 april werd de gewijzigde Pachtwet ingevoerd, welke vrij sterke wijzigingen met zich mee bracht voor het agrarisch leven. De hoogst toelaatbare pachtprij zen van de boerenwoningen zijn evenals in de niet-agrarische sector met 20 verhoogd. Ver der zijn verschillende correcties van praktische aard voor grond en bedrijfsgebouwen toegepast. De gewijzigde pachtnormen on- dervinden in de praktijk nogal/ eens moeilijkheden. De minister) heeft daarover nog een nader® toelichting op de gewijzigde pachtnormen gegeven. Bij dei tuinbouwgronden is een catego-J rie fruitteeltgronden opgenomen.' Voor de boomgaarden is een) nieuw stelsel van waarderingi van kracht geworden. i De verantwoordelijkheid voorj het taxatiewezen berusfin prin-! cipe bij de Grondkamers. Aan' het secretariaat van de Grond-A kamers is daartoe een landouw- kundige toegevoegd. De boterwet die in het vesrle den haar nut bewezen heeft» is- nu ingetrokken. Thans heeft de' margarine een geheel zelfstandig ge positie ingenomen naast de' natuurboter. Het gebruik van' margarine gaat in ons land ver uit boven dat van natuurboter^ Met de instelling van het publiek-) rechtelijke georganiseerde be drijfsleven (P. B. O.) is deze ma terie hiernaar verplaatst. De nieuwe pluimveeteeltrege ling ondervond zeer veel kritiekJ Aan de ene zijde werd aandrang uitgeoefend om de hoendersta pel in te krimpen, aan de andere zijde werden door de nieuwe regeling de contingenten over de gehele linie met 25 verhoogd. Hoe is dit met elkaar te rijmen Op 1 juli werd een nieuwe teelt regeling voor hoenders en een den en de boerenpluimveehou- ders getroffen, waardoorde pluimveehouders veel vrijer zijn.' o.a. door het opheffen van het gesloten broedseizoen voor leg rassen. .j Ook is een ontwerp-bestrij- dingsmiddelenwet ingediend' Deze wil een eind maken aan allerlei misstanden en de be staande onoverzichtelijke en on volkomen wetgeving op dit ge bied vervangen. De nieuwe wet op de dierenbe scherming bracht o.a. het ophef fen van het veel besproken en1 gekritiseerde coupeerverbod ter sprake. De Tweede Kamer ver wierp het voorstel, zodat het cou peerverbod in de wet gehand haafd blijft. Een teleurstelling: voor de velen uit de paardesportj enz. en een grote genoegdoening: voor de dierenbescherming. DE LANDBOUWBEGROTING Uit de landbouwbegroting 19611 stippen wij aan de bevordering afsluiting van de Lauwerszetv van groot belang voor het noor-' den van ons land; Zuid-Flevo land in 1968 droog; herziening' Landbouw-Egalisatiefonds; krachtige voortzetting van het cultuurtechnische beleid, i Er wordt naar gestreefd in'het,be lang van ons land en de land bouw jaarlijks 40.000 ha te'.be stemmen voor ruilverkaveling.' Bevordering van het, onderwijs,' onderzoek van de voorlichting om alles zo efficiënt mogelijk aan te passen aan de praktijk en de behoefte. De bezuiniging op de voorlichting is tot staan ge komen, er is meer gedacht aan massa-voorlichting. De uitgangspunten voor het kostprijsonderzoek zullen aange vuld en gewijzigd worden. Van belang is de afschaffing van de omzetbelasting op boter. Veel strijd is gevoerd over garantie prijzen van melk. granen, enz. De inwerkingtreding van hpt Benelux-verdrag vormt een be kroning van een in 15 jaar opge bouwde samenwerking. De wei nig toeschietelijke Duitse hou ding tegenover de landbouw In de E.E.G. is zeer teleurstellend. Goedkeuring op 16 maart door de Tweede Kamer van het Bene- lux-Economische-Unieverdrag, waarbij de agrarische sector niet de algemene instemming had. Vooral was m engekant tegen de Vooral was men gekant tegen de Zijlstra noemde deze minimum prijzen dan ook de meest effec tieve belemmering voor het han delsverkeer. -v Niettegenstaande alle tegen slagen zullen de land en tuin bouw, vertrouwd als ze zijn met de grond waarop ze leven, door gaan met het zo economisch mo gelijk bebouwen van onze steeds schaarser wordende goede cul tuurgronden. De agrariër weet, dat hij kan zaaien en planten, mesten en ziekten bestrijden,' maar dat God de wasdom moet geven. Hij werkt voort met de' gedachte „Aan Gods zegen is het) al gelegen". En de boer ploegt voort, ook in 1961. i A. BLOM. (Nadruk verboden.) Volgens de Londense .Eve ning Standard" hebben Britse ge leerden een nieuw radar-systeem ontwikkeld, waardoor het moge lijk zal zijn raketten waar te nemen vanaf het ogenblik waar-1 op zij worden gelanceerd, op dui-i zenden kilometers afstand. Het blad meldt, dat met Set nieuwe systeem met succes lan» ge afstandraketten werden waar-( genomen, die in de Ver. Staten werden gelanceerd. "i* J Op 6 januari, de Indonesische' „vlootdag", zal bij Oost-Java ee*i vlootschouw worden gehoudeit waaraan 24 marineschepen torpedojagers, fregatten, onder-! zeeërs en mijnenvegers zullen' deelnemen. President Soekarno zal de revue afnemen en de dag vóór en na de vlootschouw zullen schiet oefeningen worden gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 4