Uit de Provincie DE GROENE HEL Moderne stalen Meubelen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 31 december 1960 Zaterdag 31 decemt TERNEUZEN Zondagdiensten AGENDA AXEL CADZAND GROEDE SLUISKIL. KONGO ONGEWENSTE GEVANGENE Brits diplomatieke vertegenwoordiger in Jemen moet vertrekken DE RASSENSTRIJD IN DE VER. STATEN NIEUWJAARSWENSEN VAN ADENAUER PRINSES MARGARET NAAR IERLAND PRESIDENT BOURGUIBA OVER PLANNEN VAN DE GAULLE IJKMERKEN OP KENTEKENEN NA 1 JANUARI 1965 VERPLICHT Twee gedes op GEMEENTE VOOR EEN HALF UUR HEROPGERICHT. De emeente Burgh op Schou wen, die evenals enkele andere gemeenten ten slachtoffer valt aan de herindeling, is vrijdag morgen na aanvankelijk bij raadsbesluit te zijn opgeheven, voor een half uurtje weder opge richt. Om 10 uur kwam de zeven leden tellende raad namelijk in het gemeentehuis bijeen om de opheffing te bekrachtigen. Bur gemeester jhr. A. van Sitters dankte alten, die zovele jaren met hem hadden samengewerkt. Met een hamerslag werd het be sluit tot opheffing onderstreept, waarna een afscheidsdronk werd uitgebracht. Tijdens het hierna volgend samenzijn opperde het vrouwelij ke raadslid mevr. Lijsen-Beerens het idee aan de burgemeester de ambtsketen, die hij sinds 1936 gedragen had, te schenken. Nie mand had bezwaar, maar.... de keten was eigendom van de ge meente en de gemeente was al opgeheven. Geen nood, de bur gemeester convoceerde de raad opnieuw, opende de vergadering. De vergadering nam met alge mene stemmen het besluit de ge meente weder op te richten, de keten te schenken aan de burge meester. en de gemeente vervol gens wederom op te heffen. Schippersbond „St. Nicolaas" hield Jaarvergadering. Op de tweede Kerstdag werd in de parochiekerk van St. Wil- librord" de plechtige hoogmis, op andere jaren voor de levende en overledene leden, opgedragen voor pastoor Van Campen die gedurende zijn pastoraat te Ter- neuzen geestelijk adviseur van de R. K. Schippersbond „St. Nico- laas" was. Het is zeer begrijpelijk, dat de voorzitter van de afdeling Ter- neuzen, de heer P. de Bakker, een groot deel van zijn openings woord, waarin hij ook de leden van het hoofdbestuur, de heren Pols en Ivo begroette, wijdde aan de nagedachtenis van de overleden pastoor die ook voor ..St. Nicolaas" zo'n enorme steun betekende. In dezelfde voege sprak ook Terneuzens nieuwe herder, pas toor Van Mechelen, (nog niet officieel) de opvolger van pas toor Van Campen als geestelijk adviseur van de R. K. schippers van de afdeling Terneuzen. CULTUURTECHNISCH!? WERKEN IN ZEELAND Ir. D. van der Zaken, hoofd van de provinciale directie Zee land van de cultuur-technische dienst heeft gisteren In Goes een overzicht gegeven van de cul tuurtechnische werken in deze provincie. In het afgelopen jaar werd een bedrag van ongeveer 14 miljoen gulden besteed in de herverka- velingsgebieden Schouwen-Dui- veland, Tholen en de Zak van Zuid-Beveland. In 1960 werd aan herverkavelingswerken op Schouwen-Duiveland uitgevoerd voor een bedrag van 3,7 miljoen, op het eiland Tholen voor 8 mil joen en in de Zak van Zuid-Beve land 2,3 miljoen. De kavelinrich ting en drainage kostten 7 mil joen gulden, de aanleg van we gen 3,5 miljoen. In het afgelopen jaar is 2250 hectare kavelingsin richtingswerk uitgevoerd en 1540 km drainage. Alle herverkave- lingsgebieden zijn van gemalen voorzien. Over de cultuurtechnische werken buiten de herverkave- iingsgebieden deelde ir. Van der Zaken mede, dat de cultuurtech nische dienst in Zeeland thans een vijfjarenplan heeft opge maakt. Hieronder vallen de ruil verkaveling Kleverskerke (950 hectare), de ruilverkaveling Stoppeldijk (6200 hectare), de ruilverkaveling bij Walsoorden (1140 hectare), Noord-Beveland (78000 hectare) de Poel bij Goes met voornamelijk laagliggende weidegronden en het grensgebied in Oost Zeeuws-Vlaanderen 9420 hectare) de werkzaamheden van de cultuur-technische dienst in Zeeland hebben zich dus ver plaatst van de herverkaveling naar de ruilverkaveling. Over de ruilverkaveling Kle verskerke deelde men mede dat 81 procent van de eigenaren, die 74 procent van de grond bezit ten, zich vóór ruilverkaveling hebben uitgesproken. In voorbe reiding is de ruilverkaveling Stoppeldijk. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tele foon 2324. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, telef. 2060. Zondagdienst Kruisvorenigin. gen: Groene Kruis en Wit-Geie Kruis: zr. N. Dieleman, Axelse- straat 35, telef. 3360. Van zaterdagavond S uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon, Westkade 119a te Sas van Gent. Tel. 01158—588. ZATERDAG 31 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ..De moorddadige echt genoot". Concertgebouw, 8 uur: „Met getrokken pistolen'" AXEL: Het Centrum, 6.30 uur: „Freddy und die Melodie der Nacht". HOEK: Café J. den Hamer, 7.30 uur: Prijspieken. ZONDAG 1 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Met getrokken pisto len"; 4.30 en 8 u.: „De moord dadige echtgenoot". Concertgebouw, 8 u.: „Met getrokken pistolen". XEL: Het Centrum. 3.45 en 8 uur; „Freddy und die Melo die der Nacht". Activiteit De voorzitter sprak vervol gens over de stoffelijke zijde van de schippers en hoewel er dit jaar niet zo heel veel bijzondere dingen te vermelden waren, kon de heer De Bakker toch zijn te vredenheid uiten over de gang van zaken in het ibijna) oude jaar. De schippers hadden een goed jaar over het algemeen. Het aan tal leden is vrijwel ongewijzigd gebleven maar er valt een sterke stijging in de tonnage te consta teren, zo merkte de heer De Bak ker op. Dit moet worden toege schreven aan het feit dat grotere schepen worden aangeschaft. De tonnenmaat der binnen schepen ligt veelal tussen de 200 a 300 ton en hoewel het wegver voer nog altijd de grote concur rent is, is het vervoer per schip gerekend tegen de jaren dertig b.v. zo ongeveer verdubbeld. Daarbij zij opgemerkt dat van de zijde van Rijkswaterstaat alles in het werk wordt gesteld om een sneller binnenscheep- vaartverkeer mogelijk te maken door het verbeteren der vaar waters, het aanleggen van dub bele schutsluizen enz. De secretaris-penningmeester, de heer F. Galle, gaf een uitvoe rig jaaroverzicht en een finan cieel verslag, dat sloot met een batig saido. In het bestuur werden de heren P. M. van der Velpen en E. de Bakker herkozen. De binnenschippers varen ook veel op Noord-Frankrijk en dat was voor één der aanwezigen aa leiding om te vragen of het niet mogelijk was Frans te leren. De schippers die deze taal niet mach tig zijn hebben daarvan heel wat ongemak. Eenvoudig is deze kwestie niet, zo merkte de voorzitter op, maar deze vraag voorleggen aan het Katholiek Sociaal Cultureel Cen trum is alleszins de moeite waard. Na de vergadering werd in „Monopole" een uitstekend ver zorgde maaltijd gebruikt en tot slot was er een feestelijke bij eenkomst in het parochiehuis waar de leden van „St. Nicolaas" voor één avond over dingen kon den praten die met scheepvaart niets te maken hadden. Installatie burgemeester De heer M. K. van Dijke zal op donderdag 5 januari, des middags om twee uur, als burgemeester van de gemeente Axel worden geïnstalleerd. De nieuwe burge meester zal te Perkpolder wor den afgehaald door de heer A. J. M. Kesbeke, wnd.-burgemeester. Om half twee wordt het gezel schap aan de Nieuwendijk ver wacht. Van dit punt wordt stap voets via de Stationsstraat, Noordstraat, ged. Weststraat naar de Markt gereden. Na afloop van de raadsverga dering wordt in restaurant ,.Zo- merlust" een receptie gehouden. Van kwart voor zeven tot half acht krijgen de bevolking, ver enigingsbesturen e.d. gelegenheid om in dit restaurant de nieuwe burgemeester gelukwensen aan te bieden. Om kwart voor acht zullen de Axelse muziekgezel schappen zich op de Markt op stellen, waarna de heer Van Dijke om acht uur een toespraak tot de burgerij zal houden. Tot slot wordt een muzikale rond wandeling gehouden. Raadsvergadering De raad van de gemeente Cadzand vergaderde voor de laatste keer in 1960 onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Van G. S. is bericht ontvan gen met betrekking tot de vast stelling van de bebouwings- grens aan de kust, dit in het kader van de Deltawerken. Het ontwerp van de bebouwings- grens was bijgevoegd. De leden van de Commissie ingevolge de Woningwet 1947 werd in haar geheel herbe noemd. Besloten werd ten behoeve van een thans gehouden wor dende cursus E.H.B.O. een sub sidie te verlenen van 125, zijnde de zaalhuur voor de cur sus a 5 per avond. Naar aanleiding van de op merking van de heer P. C. de Bruijne in de raad oyer de straatnaam „Hagedoornstraat" kwamen B. en W. met het voor stel deze naam te laten verval len en te veranderen in Slee doornstraat. Uit een onderzoek is B. en W. gebleken, dat de heer De Bruijne volkomen ge lijk had, toen hij zei, dat een Meidoorn identiek is met Hage- doorn, welke laatste benaming overigens in dialect. Z.h.s. ging de raad met het voorstel ak koord. B. en W. hebben advies ge vraagd aan de A.N.W.B. om trent de bewegwijzering van het kruispunt Ringdijk—Prov. Weg, nabij café „Buitenlust". In dit verband adviseerde de A.N.W.B. een driearmige weg wijzer te plaatsen, waarvoor B. en W. de raad een krediet van 255,67 vroeg als eenmalige subsidie aan de A.N.W.B. De raad ging hiermee akkoord. Overeenkomstig het advies van de Brandweerinspectie te Breda stelden B. en W. de raad voor de levering van een mo torbrandspuit en de opbouw van een trekker manschappen- wagen in principe te gunnen aan de N. V. Gebrs. Kronenburg te Hedel voor de som van 16.132,—. De raad ging hier mee akkoord. De gemeenterekening werd voorlopig vastgesteld. De ge wone dienst werd voorlopig vastgesteld opinkomsten 275.092,25, uitgaven ƒ274.465.81 en een voordelig slot van 626.44. De kapitaaldienst werd vastgesteld op de volgende cij fers: inkomsten ƒ351.318,34, uit gaven 461.637,41 met derhalve een nadelig slot van 110.319,07. Vóór de behandeling der be groting gaf de voorzitter een korte uiteenzetting. De financiële toestand van Cadzand is vrij gezond. Op de begroting is een post geraamd voor een tweede gemeentewerk man in vaste dienst. De bevol king is het afgelopen jaar, als er de laatste dagen van het jaar geen wijziging in komt, met 20 personen toegenomen. Voor wat betreft de kapitaal- dienst zei de voorzitter, dat er diverse objecten zijn, die de aandacht hebben, maar nog niet geraamd kunnen worden. Tijdens de rondvraag herin nerde de heer J. Kools aan de toezegging, die de voorzitter deed met de raad het nieuwe gymnastieklokaal te gaan be kijken. De voorzitter zei, dat dit na afloop der vergadering zou ge schieden. Hij dankte de raad voor de prettige wijze, waarop de vergaderingen werden ge houden en gaf de beste wensen aan de raad en hun gezinnen voor het nieuwe jaar. De heer J. Kools dankte op zijn beurt de burgemeester namens de raad voor deze vriendelijke woorden en wenste hem eveneens veel geluk en voorspoed in het jaar 1961. Raad kocht grond voor de bouw van de nieuwe school Op de valreep van het oude jaar vergaderde de raad der ge meente Groede onder leiding van burgemeester J. C. Ever aars. De raadsvoorzitter deelde mede, dat de bebouwingsvoor- schriften voor de kuststrook ontvangen zijn. Hierop is de rooilijn, waarachter niet ge bouwd mag worden, bekend ge maakt. Ook voor de gemeente Nieuwvliet loopt de nieuwe rooilijn bijzonder gunstig. Besloten werd langs de nieu we uitvalsweg ter hoogte van de nieuw te bouwen school een lichtmast te plaatsen. De raad voteerde voor deze werkzaamheden een bedrag van 260,-. Voorts besloot de raad in het z.g. onrendabele gebied een be drag voor de aansluiting van één woning van ƒ226 per jaar gedurende een 15-tal jaren. De raad ging akkoord met de gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht in Westelijk Zeeuws-Vlaande- ren. De raadsvoorzitter wees er op, dat de regeling wel geen enkel gemeentebestuur hele maal zal bevredigen. Het voorstel ls een compro mis, waarmede iedereen, op één gemeente na (IJzendijke), akkoord gegaan is. Voor de bouw van de nieuwe openbare lagere school, waar toe de raad besloot in één der vorige vergaderingen, werd door de raad de benodigde grond in het uitbreidingsplan, langs de nieuwe weg aangekocht. De raad voteerde het bedrag groot 6250,voor de aankoop van 2500 m2 grond. De plannen voor de nieuwe school werden bekeken en zul len spoedig ter goedkeuring worden ingestuurd. Een sloot achter de nieuwe woningwetwoningen zal worden gedempt. Hiervoor werd een bedrag van ƒ450,gevoteerd. De voorzitter bracht de raads leden dank voor de bijzonder prettige samenwerking in het afgelopen jaar en sloot de ver gadering. Verkeersongeval Gisternamiddag te ongeveer half vijf reed de chauffeur W. uit Sluiskil met zijn auto van de Louisastraat via de Spoorstraat naar de Kanaalweg. Ter hoogte van het kruispunt Middenstraat-Spoorstraat voelde hij dat er aan de auto iets haper de. Nadat hij was uitgestapt zag hij een vrouw achter zijn auto op de weg liggen, terwijl iets verder een fiets lag. Het slachtoffer bleek te zijn mevr. K. uit Sluiskil, die na een voorlopig onderzoek naar het St. Elisabeth ziekenhuis werd ver voerd, waar bleek dat zij een hersenschudding en een hoofd wond had opgelopen. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. De Kongolese stafchef, kolonel Moboetoe, heeft Hammarskjoeld toestemming gevraagd troepen via het Belgische trustgebied Roeanda-Oeroendi naar de aan grenzende Kongolese provincie Kivoe te mogen sturen, waar de uit Stanleystad afkomstige aan hangers van Loemoemba terrein schijnen te winnen. In Boekavoe zouden Loemoembagetrouwe mi litairen heer en meester op straat zijn, zonder zich van hun officieren iets aan te trekken. Een V.N.-woordvoerder te Leo- poldstad «ei dat er grote bezorgd heid bestaat over de 1800 blanke meest Belgische inwoners van Boekavoe. In de gevangenis van Yolo in Californië zit al acht jaar de 67- jarige Fred Block omdat hij weigert aan zijn gewezen vrouw alimentatie te betalen. „Liever blijf ik de rest van mijn leven gevangene", heeft hij verzekerd. De provinciale overheid vindt dat geen zonnig vooruitzicht. Zij heeft becijferd, dat Block de ge meenschap al zo'n 11.000 dollar heeft gekost en heeft nu ds rechter verzocht Block op vrije voeten te stellen „in het belang van de belastingbetalers". 2 t j) v» j, je f t» 7 V Het Egyptische dagblad „Al Akhbar" meldde dat de Britse diplomatieke vertegenwoordiger in Jemen is aangezegd het land binnen 48 uur te verlaten. Jemen heeft zijn gezant te Londen reeds teruggeroepen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken he ft vrijdagmor gen het bericht uit Cairo tegen gesproken,' als zouden de diplo matieke betrekkingen tussen En geland en Jemen zijn verbroken en de Britse zaakgelastigde zijn uitgewezen. De zaakgelastigde vertoeft op het ogenblik in Aden voor over leg met de gouverneur en zal binnen één of twee dagen naar Tai, de hoofdstad van Jemen, terugkeren, aldus de woordvoer der. DANK ZIJ FINANCIËLE HULP VADER NAAK.&IEKE ZOON IN ZUID-AFRIKA Zondagmiddag a,x. zal 'de heer Delsing uit EnéèhecSé per vlieg tuig van Schiphol naar Zuid- Afrika vertrekken waar zijn zoon tengevolge «van een ern stig auto-ongeluk- in levensge vaarlijke toestand: in een zie kenhuis is opgenomen. De fa milie Delsing ontvang een dag na Kerstmis een telegram uit Stilfontein in. Zuid-Afrika, waarin melding van het onge luk werd gemaakt. Tevens werd de overkomst van vader wen selijk geacht. Aangezien de fa milie Delsing niet bij machte was de vliegtuigreis t.e bekosti gen wendden familieleden zich tot het noodfonds „Wij komen". Met financiële hulp van dit fonds, aangevuld met een schenking van duizend gulden door de directie van een stoom- blekerij in Boekelo en een door de familie bijeengebracht be drag, kon een kaartje bij de K. L. M. worden besteld. HEROÏNEHANDEL IN BREDA Het onderzoek in de heroïne handel, gedreven door een com plot in Tilburg en Breda, wordt door de Justitie wel als afge sloten beschouwd. Van de acht verdachten, die werden aange houden door de politie te Til burg en Breda, bevinden zich nog vijf personen in voorarrest in het huis van bewaring in Breda. Op 9 en 10 december werden in Tilburg en Breda zeven per sonen aangehouden onder ver denking van handel in heroïne; vast kwam te staan dat de heroïne in Rotterdam was ge kocht. Van wie, is echter dooi de politie niet achterhaald. Bij het onderzoek bleek ook, dat er verdovende middelen naar Bel gië zijn gesmokkeld. Maar over de omvang daarvan is weinig komen vast te staan. Tijdens het onderzoek werd nog een achtste verdachte, een taxi chauffeur uit Breda, aange houden, wiens aandeel echter dermate twijfelachtig was, dat hij spoedig werd losgelaten. Van de zeven andere verdachten zijn twee personen op vrije voeten gesteld. Verscheidene verdachten hebben volgens de politie de draagwijdte van hun handelingen niet voldoende be seft. Het hele complot droeg een sterk amateuristisch karak ter, zo deelde de politie mede. In de loop van januari zullen de verdachten zich voor de rechtbank in Breda moeten ver antwoorden. Een federaal hof van beroep in Cincinnati heeft vrijdag landeigenaars in Maywood County (Tennessee) voorlopig verboden ongeveer 300 neger landarbeiders uit hun huizen te zetten. Het verbod is uitgevaardigd nadat de Amerikaanse regering had gezegd, dat landeigenaars, zakenlieden en blanken de negers uit hun huizen zetten omdat zij zich als kiezers voor de verkiezingen van dit jaar hadden laten inschrijven. Vóórdat het hof uitspraak deed, hadden enkele negerge zinnen de landerijen reeds ver laten om in een tentenkamp te trekken. Donderdag werd een neger door een kogel in de arm ge wond, die uit een passerende auto was afgevuurd. In een telegram aan premier Chroesjtsjef, waarin hij ter ge legenheid van Nieuwjaar de beste wensen uit voor de premier en het Russische volk, mede na mens de Westduitse regering, sprak bondskanselier Adenauer de hoop uit, dat een eerlijk stre ven naar consolidatie van de vrede en het opheffen van de spanningen de politieke beslis singen der verantwoordelijke staatslieden zal blijven bepalen. De Westduitse regering zal alles wat in haar vermogen is doen om haar bijdrage te leveren aan het behoud van de vrede. De Westduitse regering zal in het nieuwe jaar blijven streven naar verbetering der betrekkin gen tussen beide landen op basis van eerbiediging der be langen van de Duitse en Sow- jet-volkeren, aldus Adenauer aan Chroesjtsjef. In telegrammen aan Eisenho wer, MacMillan en generaal De Gaulle sprak Adenauer de hoop uit, dat de samenwerkng van het Duitse volk met zijn Westelijke vrienden in het komende jaar nog versterkt zal worden. - Prinses Margaret en haar echt genoot Anthony Armstrong Jones vliegen op oudejaarsdag naar Shannon voor een verblijf van tien dagen in de Ierse repu bliek, waar Antony's stiefvader en moeder, de earl en gravin van Rossen, en zijn zuster, lady De Vesci wonen. De Ierse politie heeft uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen tegen mogelijke demonstraties van extremisten. Het is 32 jaar geleden dat een lid van de Britse koninklijke familie de republiek bezocht. Er zijn reeds geruchten gegaan dat leden van de buiten de wet ge stelde I. R. A. (Iers republikèins leger) anti-Britse actie in de zin zouden hebben. Vijf-en-twintig detectives uit Dublin zullen bij de aankomst van het paar op Shannon aan wezig zijn. Politie begeleidt de auto van de prinses en haar echt genoot op de rit naar Birr Cast- Ie, het landgoed van de earl van Rossen, alwaar zowel binnen als buiten de muren door politie mannen do wacht zal worden ge houden tijdens het verblijf van de bezoekers. President Bourguiba van TuJ nesië heeft in een in Suosse. ge houden redevoering gezegd, dat z.i. het programma van presi dent De Gaulle geen oplossing voor het Algerijnse vraagstuk zal brengen. De oplossing zal door onderhandelingen moeten worden verkregen. „Aan de andere kant kunnen wij niet goedkeuren, dat in het referendum op 8 januari „neen" wordt gesteld", aldus de Tunesi sche president, „omdat op l.et moment waarop De Gaulle af stand vah ds macht zal doen, er anarchie zal ontstaan. Het is dus beter De Gaulle te hebben". In Staatsblad 576 van 30 dec. is een Koninklijk Besluit afge kondigd tot uitvoering van arti kel 31 van de IJkwet 1937. Dit K. B. houdt in, dat na 1 januari: 1965 alle meet- en weegwerktui gen die in het handelsverkeer worden gebruikt, voorzien moe ten zijn van ijkmerken of van een kenteken. De ijkmerken, die door de dienst van het ijkwezen worden aangebracht, bestaan uit een cijfer en de koninklijke kroon. Kentekenen zijn koperen of roestvrij stalen plaatjes, uitge geven door deze dienst, die op het meet- of weegwerktuig wor den aangebracht. Het is de bedoeling, aldus het ministerie van Economische Za ken, met bovengenoemd Konink lijk Besluit per 1 januari 1965 een einde te maken aan de over gangsperiode gedurende welke oude meet- en weegwerktuigen, onder zekere voorwaarden, zon der ijkmerken of kenteken in ge bruik mogen blijven. (Adv.) voor het hedendaagse kantoor-interieur, steeds uit voorraad leverbaar! KANTOORMACHINEHANDEL J. A. Biesbroeck GENTSESTRAAT 21a—23 - Tel. 2080 - HULST door HENRI VAN WERK! ~Sb ER.vLN 20) (Nadruk verboden.) De afstanden zijn er zo ontmoe digend groot, de vijandige dieren wereld als slangen, jaguars, kro kodillen, zó ontzaggelijk talrijk, het aantal klein gedierte als mus kieten en vooral mieren bedreigt zózeer de mens, dat die er moei lijk het leven in kan bewaren. Zelfs de inboorling, die hoofd zakelijk langs de rivieren woont, gaat er langzaam ten gronde, niet enkel door de fauna, maar ook door de tropische flira, die elke poging tot primitieve ont ginning dadelijk verstikt. Het oerwoud is een vijand, een on doordringbare muur, waartegen het hopeloos worstelen is. De mens blijft er altijd een hulpe loos zwak wezen, ook als hij met de meest moderne werktuigen is voorzien. Voeg daarbij de ver raderlijke aard van de oorspron kelijke bewoner( die ook groot gebracht is in een strijd tegen de natuur, dan voelt men hoe zwak daar een Europeaan zich moet voelen. Al is nu eeri contact ontstaan, en zal ik met hen meegaan om verder de rivier op te trekken, toch moet men zich dit niet voor stellen als de vriendschap tussen Indianen en een Europeaan, zo als die gewoonlijk in de romans beschreven wordt. Het is opmer kelijk, hoe alle Indianen doen, of ik niet besta. Men kijkt een voudig langs mij heen, als duit men mijn aanwezigheid maar amper. Als de zon een zekere hoogte heeft .wordt opgebroken, juist op een ogenblik dat er betrekkelijk stilstand in de rivier is, waardoor men die makkelijk zal oppa- gaaien. Met onze zwaar beladen kano komen wij langzamer voor uit dan de Indianen en wij raken zelfs eenmaal zover achter, dat ik het gevoel heb, dat de India nen moedwillig sneier pagaaien om ons kwijt te raken. Het is duidelijk, ook dat Tai- peke en Solimacos moe worden en ik neem zelf enige tijd een der reserve pagaaien, om sneller vooruit te komen. Een ogenblik wil ik de motor aanzetten, maar Taipeke wijst mij op hel gevaar van de schrik door de explosies en bovendien stoot de kano dik wijls op de bodem, wat gevaar voor de schroef zou kunnen op leveren. Toch zit ik te hunke ren, om de Indianen mijn blanke superioriteit te tonen. Gelegen heid daartoe bestaat pas de vol gende dag, nadat wij een dag rustig gekampeerd hebben op do oever en een nieuwe langdurige slaap mij zeer verkwikt heeft. Wel zijn mijn gezicht en handen door muggebeten ten zeerste ge zwollen en moet ik kinine in nemen om een koortsaanval tegen te gaan, maar slaap blijft altijd het beste geneesmiddel voor de mens en het bewustzijn, dat ik niet door directe vijanden omgeven ben, heeft mij die ruim schoots gegeven. Bij een stroomversnelling heb ben nu ook enkele Indianen mee geholpen om de kano over de banken te krijgen, wat zij slechts na enige aarzeling en op bevel van hun hoofd gedaan hebben, die echter zelf daartoe geen hand uitsteekt en zorgvuldig elk aan- rakings-conlact met mij vermijdt. Zodra ik in zijn buurt kom, wijkt hij schuw terug. Ofschoon hoger stroomop waarts, wordt de rivier, die tot nu toe breder is geweest dan een gewone boulevard, in eens wijder en schijnt een meer te vormen, waarin duizenden krokodillen langs de kusten te slapen liggen of op hun middagmaal jagen. Ik heb nooit geweten, dat er zoveel krokodillen in de wereld bestaan en voel nu pas hoe dwaas het is jacht te maken op deze dieren, terwijl er miljoenen leven in alle stromen van Zuid-Amerika, en dus van uitroeien nooit sprake kan zijn. Wij zijn opnieuw achtergeble ven en omdat de rivier hier diep schijnt en de afstand voldoende is, om de Indianen niet te laten schrikken, zo hang ik hier de motor buiten boord en sla die aan. Onmiddellijk zie ik, dat het pa gaaien van alle andere kano's voor or.s ophoudt en dat men een ogenblik in stomme verba zing luistert naar het brommen van de motor. Zelfs grijpen een aantal naar hun bogen en pijlen. Ik acht het noodzakelijk een boog te maken om de groep kano's, die voortdurend bijeen gebleven is. Ik geef Taipeke en Solimacos bevel om in schijn door te pa gaaien, terwijl de kano snel door het water schiet. Nu zijn wij, in plaats van ach ter, ineens enige honderden meters voor de groep. Ik zet de motor af om benzine te sparen en geeft weer bevel te pagaaien, zodra wij liet meer over zijn en een smalle kreek bereikt heb ben, waarop de groep heeft aan gestuurd. Deze krachttoer schijnt een grote indruk op de Indianen te hebben gemaakt, want zij pogen mij niet meer voorbij te varen en ik moet zelfs mijn boot even stilleggen, omdat ik onzeker wordt van de weg. Op dit stuk van de rivier blij ven telkens grote kano's achter en glijden weg onder het geboom. te of in kleine zijkreken. Ner gens een spoor, dat hun terug komst verwacht wordt door on rustige vrouwen of stamge noten. Ten laatste geeft de dikke In diaan een teken, dat hier de plek is, waar zijn stam woont, en ach ter zijn kano glijden wij een smalle kreek binnen, die zeer on diep blijkt, maar goed verborgen is. Niets wijst zelfs op een pad. dat naar hun woningen voert. De anderen zijn verder ge varen. Zóver is dus de roep van de tam-tam doorgedrongen, dat bij na acht uur stroomopwaarts no dig is geweest om hun te be reiken. (Wordt vervolgd.), WEGENWACHT REDDE MENSENLEVEN. Uiterlijk onbewogen zit wegen wacht tweede klas H. Schut in een gemakkelijke stoel in zijn huis in Haren. Slechts een ver bonden hand herinnert aan het avontuur, dat hij vrijdagmiddag om vijf minuten over twaalf be leefde. Patrouillerend op zijn route tussen Assen en Gronin gen zag hij een toestel van de Rijksluchtvaartschool neerstor ten op een weiland, 300 meter van hem af. Het toestel brandde als een fakkel. Wegenwacht Schut rende op de vuurzee toe. Tussen de ver wrongen massa zag hij in een flits een man die zijn schouders bewoog. Zonder zich te bekom meren om zijn laarzen, die on middellijk vlam vatten, wist hij met blote handen een paar gloeiende staalkabels weg te-ruk ken en de man uit de wrakstuk ken te bevrijden. Hij doofde de brandende kleren van de gered de, van zichzelf en verleende eer ste hulp. Daarna namen artsen zijn taak over. Met de inmiddels gearriveerde wegenwachtinspecteur Th. de Ruyter ging hij naar een zieken huis om zijn hand te laten ver binden. Anderhalf uur na de vliegramp kwam hij thuis bij de kachel. Hij voelt zich geen held. Hij is slechts dankbaar dat hij kon han delen op een moment dat het dringend nodig was. Zijn enige commentaar is slechts: „Wat ben ik blij, dat ik dit heb kun nen doen". Zijn vrouw valt hem bij. Samen zeggen ze steeds weer: „Als hij het maar haalt, als hij er maar doorkomt, dat is het voornaam ste wat er is". In de loop van de avond heeft wegenwacht Schut vernomen, dat hij inderdaad een mensen leven heeft gered. De artsen, die de geredde leerling-vlieger be handelen, hebben laten weten, dat de ernstig gewonde het er door zal halen. De redder is er zielsgelukkig mee. De Commissaris van de Konin gin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, die tevens vice-voorzitter van de A.N.W.B. is, zal zijn provinciegenoot en employé van zijn toeristenbond dezer dagen persoonlijk zijn dank betuigen voor zijn heldhaftig op treden. OPLOSSING KERSTKRUISWOORDPUZZEL. Horizontaal: 1. pro, 4. vieren, 7. kandelaar, 10. bende. 11. im mers, 13. kor, 14. als, 16. Epe. 17. nest, 20. hulst, 22. ijlen. 23. dieet, 25. dor. 26. taak. 28. psal men, 30. o.o., 31. kaf, 33. nro. 35- olm. 36. reaal. 39. eerbare. 42. ik, 43. mees, 44. mode, 45. te, 47. monster. 49. mateloos, 51. atelier, 55. he, 56. vet, 57. Ina. 59. sec., 61. alleen, 63. asperge, 66. Rhone, 68. l.n„ 69. pi, 70. Olaf. 72. Athos, 74. Soedan. 77. oef. 78. denne- boom, 81. doreen, 82. ali. Verticaal: 1. pinda, 2. redelijk, 3. ore, 4. van, 5. Eli, 6. namen, 7. kerstfeest, S. amp., 9 reeds, 10. bol, 12. snel, 13. kurk, 15. s.l., 18. Eemnes, 19. stère, 20. ho, 21. ta, 24. ia, 25. dolk, 27. aga, 29. norma, 30. ooi, 32. arena, 34. na deel, 37. aster, 38. lariks, 40, Bethlehem, 41. rel, 43. m.o., 45. toen, 46. Est, 48. el, 50. oven, 52. Rie, 53. pagode, 54. ich, 58. nr., 60. erf. 61. Antoon, 62. els, 63. ai, 64. pas, 65. eland, 67. o.a., 71. anno, 73. of, 75. ed„ 76. Abel, 79. era, 80. oei. De prijswinnaars waren: 1. J. C. van Doeselaar, Geraniumstr. 18; 2. S. Hol, Margrietstraat l. Terneuzen; 3. mej. F. S. Lansen, Axelsestraat 76. Temeuzen. £R is één avond in h waar wij zo schielij ling vóór ons komt te fantoom. „Ik heb geen tijd", <1 dagelijks duizendmaal komt bij ons binnen, h goede raad. „Kom mor Even kijken op mijn ag nietvm dan niet. Om tw om drie uur brieven die dringende aangelegenhi Onze vrouw telefonee middag vrij maken vooi „Ik zou het zo graag moet een contract best vraagt binnen vier en sing." „Och toe, één middag 't Kan niet. het sehikl Het is lente en wij wi ling maken om ons te en even met onszelf a. overpeinzing. Maar ho tuinhek openen, zien w compagnon de hoek van Hij heeft een rood hoo een bundel papieren do zijn auto. Opnieuw zake blik verloren. 70 gaat hot onophoudo leven in gruis, wij woi de vullingen van de min zelden aan ons zelf toe. Maar dan, op oudejaa; te wachten op de klok va wij eensklaps, dat er ii schuift zoveel tijd is verg bü iedere oudejaarsvierir lotgevallen van vele jar tot enkele beelden, waa aan vastklampt. En wij vi door wat de tijd buiten verricht. Die kinderen om or terugdenken als jongens ten, als meisjes achter 'n jonge mannen en vrouwe gen zuilen wij grootoud zijn en zullen wij de k omringen, als een herlevi zien. Wij verlangen naar oude vriend, wii hebben h nraar opeens gevoelen wi immer van ons is heeng Van twee Nederlandse jor die enkele weken geleden u Franse Vreemdelingenlegioi Algiers deserteerden cn di< teravond na een vertraagd* uifTUnls hre't een K.L.M.-li; stel op Schiphol zijn aan men, werd de oudste terston arresteerd. De Justitie reeds sinds 1958 naar hem een reek van delicten, terwi bovendien nog een gevan straf van een oud vonnis ondergaan. Zo vormden de omstar heden waaronder dit gedi teerde en gedesillusione tweetal op het eind vati het weer vaderlandse bodem trad, een schrille tegenstel de 22-jarige dokwerker N H. viel. na langdurig verh te zijn door de Koninklijke rechaussee. met tranen in ogen zijn wenende ouders armen en trok met deze janrrie en eenvoudige mei dolgelukkig naar het ouder huis in Oosterhout (N.B.) 31-jarige autohandelaar J. uit Den Haag werd door enkel familielid verwelkome hoorde na een twee uur du; verhoor in de marechau: kazerne te Badhoevedorp ter zich de grendels van celdeur sluiten. Als hedenae zijn jonge legioenkamer! Van H. in Brabant in de hi lijke kring oudejaar viert, zal hij eenzaam in een cel het. Haagse hoofdbureau politie aan zijn misdadige leden worden herinnerd. Maar evenals Van H„ die zijn ontvluchting uit het le zijn leven riskeerde, had het ervoor over. Hij wist h<j eenmaal terug in Ne' land zijn straf zou mo' ondergaan, maar hij prefet de dat boven een verder bl'if in de hel van het lef zoals hij zei. Die was hij e vrijwillig binnengegaan, al de hij aan, dat benarde standigheden hem ertoe noopt hadden. D. was in 1929 in Ermelo boren en de kiem voor verre van eerlijke loopbaan misschien al in zijn jeugd legd. als gevolg van een scheiding zijner ouders hij hij vreemden opgevoed volgde nog enkele jaren lyceum in Harderwijk en in Den Haag, maar eeni, volwassen kwam hij in autohandel terecht en belan via het hellende vlak in de vangenis. Na het ondergaan van straf, verdween hij in 1958 met zakken vol verduist geid, verkregen door heling de verkoop van gehuurde aul naar Parijs, teneinde de uit\ r-ng -»-an een tweede op g egde vonnis te ontlopen, reeuitaat was, dat hij voor feiten in het opsporings-re t: van de politie werd vermi de recherche van Rottere zccht hem voor de verdui ring van twee auto's, die Den Haag voor verduistei

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2