Uit de Provincie h Rob de Vries wil.... De Mens een spiegel voorhouden DE GROENE HEL AGENDA HE VRIJE ZEEUW Vrijdag 30 december I960 TERNEUZEN AXEL STOPPELDIJK. NIEUWVLIET. WESTEN VERDEELD INZAKE LAOS „WATERMAN" UIT INDONESIË TERUG Pagina 2 LAATSTE GEMEENTERAADS VERGADERING VAN OmVERKERK De gemeenteraad van Ouwer kerk is gisteren voor de laatste maal in vergadering bijeen ge weest. Als gevolg van de ge meentelijke herindeling gaat Ouwerkerk per 1 januari over naar de nieuw te vormen ge meente Duiveland. In zijn rede zei de burgemees ter, de heer J. Romeijn, dat de zelfstandigheid. waarmee Ouwerkerk vergroeid is, thans tot het verleden gaat behoren. Hij beval de gemeente Ouwer kerk aan in de hoede van het gemeentebestuur van de nieuw te vormen gemeente Duiveland en sprak de hoop uit, dat met de wensen van de 500 inwoners van Ouwerkerk rekening zal worden gehouden. Onder de genodigden, die de drukbezochte vergadering bij woonden. bevonden zich ver tegenwoordigers van de adop tiegemeenten Enschedé en Am sterdam, de oud-burgemeester van Enschedé, de heer Van Veen, en een deputatie van rijkswaterstaat. ZEEUWSE FRUITTEELT HAD LAGERE OPBRENGST IN 1960 3960 is voor de Zeeuwse fruit teelt niet direct een ongunstig jaar geweest, maar toch ook geen jaar met grootse financiële resultaten. Dat blijkt uit een overzicht over de fruitoogst op Zuid-Beveland, dat is samenge steld door het rijkstuinbouwcon- sulentschap te Goes en opgeno men in het jongste nummer van het Zeeuws Fruittelersblad. Hier in zijn verwerkt de aanvoercijfers van de veilingen van Goes, Ka- pelle-Biezelinge en Krabbendijke. Op deze veilingen wordt 85—90 procent van al het Zeeuwse fruit geveild. In 1959 bedroeg de totale fruit oogst op Zuid-Beveland 46 mil joen kilogram. Dit jaar komt men aan een produktie van 45 miljoen kilogram. Dit fruit bracht in 1959 rond 22 miljoen gulden op; dit jaar rond 16 mil joen gulden. Vooral de midden- prijs van appels en peren was belangrijk lager dan die van 1959, namelijk voor appels 27 cent per kg In 1960 en 41 cent in 1959. Voor peren 32 cent per kilogram in 1960 en 44 cent per kilogram in 1959. De kiloopbrengst van appels en peren vertoonde in beide jaren weinig verschillen namelijk rond 28 miljoen kilo gram appels en ruim 12 miljoen kilogram peren. De kleinfruitprodukten zoals aardbeien, frambozen en bessen gaven een lage kilo-opbrengst en ook de prijzen waren laag. Voor al de aardbeien stelden teleur. Veiling woonhuizen. Gistermiddag werd in de bo venzaal van café „Du Commer ce", ten verzoeke van de familie A., de BruijnLoof, alhier, door notaris Hoving in het openbaar geveild, het huis met schuur, staande Axelsestraat 49, groot 2.25 are. Het hoogste bod hierop was ƒ10.500, waarop het pand werd ingehouden. Vervolgens werd door notaris Hoving ten verzoeke van de heer Joz. de Zeeuw, alhier, geveild het huis met schuurtje, staande Lan ge Kerkstraat 88, groot 51 ca. Hiervoor bleek geen belang stelling. Gevonden voorwerpen. Bij de commandant der rijks politie alhier zijn inlichtingen te verkrijgen over onderstaande ge vonden voorwerpen: Jongensjas, kinderarmbandje, pak met zakken, jongensjas, lin ker voetbalschoen, kano, rijks daalder, lap waarin gerold ge reedschapssleutels, kinderporte monnee, autoped, bril, paar gum milaarzen, paar blauwe wollen handschoentjes, muziekboek „Hosanna", bankbiljet, broche met. steen, zwarte regenbroek, grijze jongensregenjas met capu chon. beige herentrui, manchet knoop, plastic emmertje, bruin lederen kinderportemonnee, bie- tenriek, schakelarmband, witte damesschoenen, wit kinder schoentje, dameshorloge, zijden hoes van paraplu, kinderhand schoenen, wollen das bruin-geel, duo van bromfiets, groen kinder rijwiel, jonge herdershond, mo- torwant, zak met aardappelen, damesparaplu, wit kinderhand schoentje, bruine aktentas, huis sleutel 107, bruine dameswant, schopje, witte gymnastiekschoen, huissleutel, wit kinderwantje, bruine dameshandschoen, uitlaat van bromfiets en kleine staaf lantaarn. VRIJDAG 30 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De moorddadige echt genoot". ZATERDAG 31 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „De moorddadige echt genoot". Concertgebouw, 8 uur: „Met getrokken pistolen"' AXEL: Het Centrum. 6.30 uur: ..Freddy und die Melodie der Nacht". HOEK: Café J. den Hamer, 7.30 uur: Prijspieken. Bevorderd. De postcommandant van de rijkspolitie alhier, wachtmeester le klasse F. Amendt, is met in gang van 1 januari bevorderd tot opperwachtmeester. Raadsvergadering. De raad van de gemeente Nieuwvliet vergaderde woens dagavond onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars. De voorzitter zei in zijn openings, woord, dat B. en W. het nieuwe jaar niet hebben willen ingaan zonder de begroting te hebben behandeld. Daarom is de agenda maar heel kort. Op voorstel van de voorzitter werd de vaststelling van de notu len aangehouden. Het enige punt van de agenda was de behandeling en vaststel ling van de gemeentebegroting over het jaar 1961. De voorzitter wilde allereerst, mede namens de wethouders, dank brengen aan de gemeen te-secretaris voor de keurige wijze waarop de secretaris de be groting heeft verzorgd. B. en W. zouden graag hun stempel op deze begroting hebben gedrukt, maar door- het ontbreken van de nodige middelen heeft men zich moeten beperken tot het hand haven van een minimaal verzor- gingspeil. Heel graag hadden B. en W. het anders willen zien, om dat er nog vele belangen zijn die behartigd zouden kunnen wor den. Door een verhoogde uitke ring uit het gemeentefonds van ruim 14.000 heeft men de be groting sluitend weten te krijgen met een behoorlijke post voor on voorzien, welke geraamd is op 2320,33. Bij de extra uitkering uit het gemeentefonds van 14.000 is onder meer bepaald, dat voor de uitvoering van het 100 pet. plan van de Waterleiding Mij. een bedrag van 3000 dient te worden bestemd. De heer Quaars zei het niet nodig te vinden algemene be schouwingen te houden na de begrotingsbespreking, die er vorige week gehouden is, uiter aard zonder de burgemeester. In dit verband wees de voor zitter op de rel. die rond de be grotingsbehandeling van Bier vliet is ontstaan. Spreker vond een informele bijeenkomst, die in het geheel niet in strijd met de wet is en zeker niet als raads vergadering kan worden aange merkt, voor een juist begrip bij de raadsleden hoogst nuttig. Spr- zag dan ook genoemde bijeen komst meer als een zekere scho ling voor de raadsleden, die ze zeker nodig hebben. De heer Rosendaal zei bij de behandeling van de begroting dat de muziektent nodig met ver. se steenslag dient te worden be strooid en vroeg zich af of de post van 90 hiervoor wel toe reikend is. De heer Quaars zou gaarne zien. dat de verlichting op de Mettenijedijk eens nader wordt bekeken; hij vond deze ter plaat se zeer onvoldoende. Hij deed de suggestie eens na te gaan of de verlichting in de Prinses Wil- helminastraat gemoderniseerd zou kunnen worden en de twee vrijkomende masten op de Met tenijedijk te plaatsen. Spreker vestigde verder de aandacht op de zeer levensge vaarlijke toestand, waarin de kustweg zich bevindt; hij oor deelde spoedige verbetering op haar plaats. De voorzitter zei deze kwestie met Ged. Staten te hebben opge nomen, op welk contact een be spreking is gevolgd. Besloten werd bij Ged. Staten nogmaals op spoedige verbete ring van genoemde weg aan te dringen. Het bedrag per leerling per jaar over 1961 voor het openbaar lager onderwijs werd bepaald op 116,23, een heel hoog bedrag in vergelijking tot andere gemeen ten, hetgeen een gevolg is van het geringe leerlingental van deze school. Tot slot zei de heer Quaars er zijn genoegen over te kunnen uitspreken, dat B. en W. met de beschikbare smalle beurs nog zoveel tot stand hebben weten te brengen. De begroting werd hierop vast. gesteld met op de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 148.818,92, de post onvoorzien is groot 2320,33. De kapitaaldienst sluit met een na delig siöt van 50.559,50. De voorzitter zei, dat het komende jaar de aanleg van de brandput aan de orde zal komen, alsmede de aanleg van het sport terrein. Spreker zeide, dat de hoop ge vestigd is op de totstandkoming van de 4 torenflats, waar men nog maar weinig haast achter zet. Van de rondvraag werd door geen der leden gebruik gemaakt. De voorzitter dankte de raad voor de prettige wijze waarop gedurende het afgelopen jaar de belangen van de gemeente zijn gediend. Gelukkig is er van ani- misiteit niets te bespeuren ge weest. Tot sloi wenste de voorzitter de raadsleden en hun gezinnen een voorspoedig 1961 toe. Arnhem (P P) - „Tot mijn spijt heb ik nooit de gelegenheid gehac' de toneelschool te bezoeken. Alles moest ik in de praktijk leren. N3 veel moeite kreeg ik drie lessen van Eduard Verkade, een van Ne derlands grootste toneelleiders en daarna een brief van hem, waar in stond dat ik het recht had om op het toneel te staan!" Bij dit laatste kijkt Rob de Vries ons lachend aan. „Ja, zo ging dat toen voor de oorlog," knikte hij. We zijn, zoals u reeds bemerkte op be zoek bij Rob de Vries, één van de bekendste Nederlandse acteurs, tevens directeur van de toneelgroep „Theater" te Arnhem, een groep die door diverse briljante stukken ook honderdduizenden televisie kijkers onvergetelijke avonden bezorgd heeft en opeens door een ultimatum aan de gemeente Arnhem in het nieuws is gekomen. Voor dc vuist weg Hoe prettig toneelgroep „Theater" het werken voor de televisie ook vindt, in eerste instantie is het to neel toch het domein. En dat werd weer eens bewezen met het nieuwe stuk dat juist in première ging „De duivel en God", van Jean Paul Sar tre, waarmee de groep bijzonder veel succes heeft, en terecht. Terwijl wij met de acteur gezellig zitten te babbelen, komt er bezoek. Twee man van de radio komen een bandopname maken van enkele frag menten uit het nieuwe stuk voor uitzending in een artistiek radiopro gramma. Het is werkelijk een genot om bij deze opname aanwezig te zijn. Samen met Tine de Vries (geen fa- De telefoon is een belangrijk instrument, want er is elke dag heel wat te bellen. wezen. Tot hij bij Eduard Verkade kwam, die waarschijnlijk iets in hem zag. Zijn eerste rol Deze grote Nederlandse acteur gaf hem drie lessen en was toen blijk baar wel overtuigd van het talent van de jongeling, want na deze les sen gaf hij hem een brief - een soort getuigschrift - waarin stond, dat Rob HOF VERWIERP BEROEP TEGEN FAILISSEMENT DEN BESTEN De Raadkamer van het Am sterdamse Gerechtshof heeft gistermiddag na een korte zit ting het door de president- directeur van de failliete N. V. Socrates de heer Nic. den Bes ten, aangetekende hoger beroep tegen zijn persoonlijk faillisse ment verworpen. Het Hof be krachtigde het op 21 oktober j.l. door de Amsterdamse recht bank gewezen vonnis waarbij de heer Den Besten failliet werd verklaard. Enkele weken nadien volgden het faillisse ment van de N. V. Socrates. De heer Den Besten, die bij de behandeling van zijn beroep door het Hof aanwezig was, bevindt zich in preventieve hechtenis onder verdenking van bedriegelijke bankbreuk. Hij had om uitstel van de behan deling van het hoger beroep tegen het rechtbankvonnis ver zocht, doch het Hof wees dit verzoek af. Zijn raadsman, mr. H. B. Wieringa, deelde na af loop mede, dat hij niet van dit arrest in cassatie zal gaan. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag verklaard, dat er tussen de Ver. Staten, Enge land, Frankrijk en andere lan den meningsverschillen bestaan over de wijze, waarop de toe stand in Laos moet worden be handeld. Er bestaat echter wel volledige overeenstemming over het voornaamste doel, n.l. te helpen bij het behouden van de onschendbaarheid, onafhan kelijkheid en soevereiniteit van Laos, zo zei de woordvoerder van het ministerie naar aanlei ding van persberichten, waarin van meningsverschillen tussen de Westelijke landen gewag werd gemaakt. Volgens de woordvoerder is de moeilijkheid, het vinden van een oplossing die vreedzaam van karakter is en uitvoerbaar en die tevens een einde maakt aan „de steeds terugkomende inmenging van communistische zijde in Laos". milie), eveneens lid van de toneel groep „Theater", speelt Rob de Vries vooT de vuist weg, zonder decor of welke accomodatie ook. Hier zien we de rasacteur in actie. Met bewon_ dering horen wij hoe hij zonder meer overschakelt naar Goetz, de leger aanvoerder, hoe hij dadelijk in diens huid kruipt en samen met Tine de Vries een van de aangrijpendste scenes presenteert. Ze ontroert ons diep, in weerwil van de geïmprovi seerde presentatie. Dat was knap werk. Hoe het begon Na de opnamen informeren wij nieuwsgierig of de heer De Vries misschien uit een artistiek milieu stamt. „Neen, dat zou ik niet willen zeggen", lacht hij, „mijn vader was beroepsmilitair en in de hele familie kwam geen acteur of actrice voor." „Hoe is uw belangstelling voor het toneel ontstaan „Tja, dat is niet ze gemakkelijk te zeggen," meent onze gastheer. „Eigen lijk is dat gekomen doordat ik regel matig toneel zag en er langzaam een bijzonder grote belangstelling voor begon te krijgen. Toen stond mijn besluit Vastik zou toneelspeler worden. Maar dat bleek niet zo een voudig te zijn." Onder het genot van een kopje kof fie en gezeten in een heerlijke luie stoel, vertelt Rob de Vries ons hoe zijn toneelcarrière begon. In eerste instantie trachtte de jonge De Vries door het aflopen van ver schillende directeuren van toneelge zelschappen ergens een plaatsje te krijgen. Maar hij had geen kans, want hij kon geen diploma van een toneelschool of iets dergelijks over leggen. Hij was zomaar een jonge man zonder enige ervaring, die zo als zovelen - probeerde aan het to neel te komen. Overal werd hij afge- Ecn brief gaf bem het recht op het toneel te slaan de Vries het recht had om op het toneel te staan. Zoals alle jonge enthousiaste men sen, dacht Rob, dat hij nu wel ergens een rol zou krijgen. Nu, die rol kreeg hij ook, maar anders dan hij had ge dacht. Hij werd geplaatst' in het stuk „De wrekende God" van Eduard Veterman en hij maakte zijn debuut precies op zijn twintigste verjaardag. Hij had niets anders te doen dan een lijk van het toneel te dragen. Toch liet hij zich niet afschrikken. Hij kwam bij het gezelschap van Louis Saalborn. Maar hier stak de oorlog van 1940 een spaak in het wiel. Hij kwam in contact met Veterman en belandde in de illegaliteit. Met' twintig anderen kwam hij voor het Duitse gerecht en bracht anderhalf jaar door in Vught, Amersfoort en Scheveningen, de bekende Duitse strafoorden. ,,Op „Dolle Dinsdag" kwam bij uit de gevangenis, maar voorlopig moest hij nog ondergedo ken blijven, want Nederland was nog niet bevrijd. De ster rijst. Charlotte Kohier hoorde hem voor dragen en zij bracht de jonge acteur in contact met Defresne. Zo kwam hij in de 5-meigroep die in de schouwburg te Amsterdam optrad onder leiding van Albert van Dal- sum, A. Defresne en Jo Sternheim. Hij kreeg de rol van Pietje in het stuk „De naamlozen van 1942". De tijd bleef niet stilstaan en Rob de Vries kreeg steeds betere rollen, zijn talent waardig. Langzaam maar zeker rees zijn ster, hij kreeg naam en tenslotte werd hij aangezocht voor de directie van de toneelgroep „Theater" te Arnhem. Het is bij deze toneelgroep en in de ze functie, dat Rob de Vries de ge- DODELIJK ONGEVAL door HENRI VAN WERMï 3E FR.S.LIi 19) (Nadruk verboden.) Dat is de soort begraving van Indianen. Een begrafenis in de maag der vogels. Elke stam heeft zo zijn dodenboom, maar waarschijnlijk achtte men het te ver om de doden mee te ne men en gaf men hun hier deze fatsoenlijke begrafenis. Meteen doet de hele stam als of mijn kampeerplaats de hunne is. Er worden drie vuren aange maakt en er wordt gegeten. Ik spaar u de details, feitelijk ook, omdat ik die niet zie en mij in de tent heb teruggetrokken en een blik koud leeg eet, omdat ik niet wil, dat Taipeke dit op het vuur warmt, waar menselijke ledematen gebraden worden. Fei- telijk eten zij hun vijanden niet alleen om de smaak van het vlees, maar ook om zelf de kracht te krijgen, die in de tegenstander was. Solimacos zit dicht bij mij, want hij is bang. Hij behoort tot de Toeras-India- nen en al bestaat er geen vijand schap, hij voelt zich tussen die vreemden niet op zijn plaats. Interessant is de houding van Taipeke. Sinds zijn jeugd heeft hij geen mensenvlees gegeten, dus cloet hij het thans o(^ niet. maar aan zijn blooddoóriopen ogen is duidelijk te zien, dat er een tweestrijd in hem is en dat de geur, welke enigszins doet denken aan het braden van var kensvlees, vreemde emoties bij hem opwekt. Met zijn ogen schuin naar de feestvierenden gericht, vertelt hij mij van de heldendaden van zijn stam die dag tegen de Itocapuks. Zij zijn de Itocapuks tot diep in het oer woud gevolgd, hebben hen ver slagen en vele doden gemaakt. Ook als de nacht valt, blijft het feest doorgaan. Uit de kano's haalt men enkele potten met een drank, die masata heet en bereid is uit de Yuca. Taipeke vertelt mij, hoe die bereid wordt. De vrouwen nemen de Yuca in de mond, kauwen die fijn en spu wen die in een goed gesloten korf. Daarna wordt gewacht tot die gist en bezonken is en dan drinkt men het sap bij wijze van alcohol. Het moge vreemd klinken, maar deze nacht slaap ik voor- het eerst volmaakt rustig en min stens twaalf uur achter elkaar zonder te ontwaken. Gevaren lijken meestal het dreigendst, zo dra men die nog niet volkomen kent. Hier, te midden der India nen en nu werkelijk het gevaar om mij heen is, slaap ik zonder bewustzijn van gevaar in. Ik ben wakker geworden door de toebereidselen, die de stam maakt om te vertrekken. Feite lijk zijn het er meerdere, die door de tam tam bijeen geroepen De 27-jarige A. Janssen uit Hoensbroek is donderdagmor gen omstreeks kwart over zeven, toen hij met zijn rijwiel op weg was naar zijn werk op de staatsmijn „Emma", op de hoek Akerstraat—Demstraat aange- zijn en die zich weer bij hun ver schillende woonplaatsen langs de rivier zullen afscheiden. Het blijkt mij nu ook, dat er meer dan één hoofd is, maar dat de kleine dikke Indiaan toch een zekere autoriteit over de ande ren heeft. Taipeke heeft mij gezegd, dat de veiligste manier om naar het binnenland door te dringen is een zekere vriendschap met de Parintintins, waarbij hij mij enigszins als tolk dient. Aan de manier, waarop zij pra ten, kan ik opmerken, dat Tai peke veel van hun taal vergeten is, want dikwijls komen er mis verstanden voor. Door met hen mee te trekken ben ik beveiligd voor verraderlijke overvallen, zo als ik die van Itocapuks heb ge zien. Het blijkt mij, dat geen der hoofden ooit een blanke van nabij heeft gezien. Wel zijn eni ge vooruitgeschoven posten in contact geweest met het kleine fort van de Idianendienst, waar zij geschenken hebben gekregen en weten zij dus van het bestaan van blanken af, maar zelf heb ben zij die nooit aanschouwd. Bij een militaire expeditie van generaal Rondo hebben zij zich na het eerste contact uit de ver te, diep in de bossen terugge trokken en alle aanraking ver meden. De Braziliaanse Indianendienst is steeds doende om een vriend schappelijk contact te krijgen met dc Indianen. Dit moet heel voorzichtig geschieden, want zo dra zij meer mannen zien dan zij zelf tellen, verdwijnen de India nen spoorloos. Het is dus een uiterst gevaarlijk werk voor pio niers en vele van die moedige mannen zijn na het vinden van contact toch nog gevallen onder de verraderlijke pijlen. Er is nog iets anders, dat mij er toe brengt mee te gaan. reden door een personenwagen, bestuurd door C. B. uit Hoens broek. Tijdens het vervoer naar het Sint Josephziekenhuis te Heerlen is hij overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen na. Taipeke heeft hun gevraagd, of zij iets weten van het bestaan van een lichter gekleurde stajn in het achterland. Toen hij tekenen van woede bij hen opmerkte, heeft hij dade lijk verteld, dat het mijn bedoe ling is met „de stok die kan roe pen" oorlog tegen deze stam te voeren. Ofschoon zij er zich niet over uit wilde laten, bleek dit toch in goede aarde te vallen. Zij zijn maar weinig in aantal en er alleen op verre jacht- en roof tochten toevallig mee in aanra king gekomen, maar waar dit contact vijandig was, kon het weinig leerrijks opleveren. Het blijkt dat zulk een ontmoeting hen veel doden kostte, ze be schikken over betere wapenen. Op mijn vraag, welke kleur zij hebben, wijzen zij een gele bloem aan. Als ik een witte toon en daarbij ook op mijn eigen ge laatskleur wijs, tonen zij telkens weer de gele, zodat ik niet zeker weet, wat zij bedoelen. In die oerwouden van Zuid- Amerika woont namelijk een wonderlijk mengsel van rassen, dat soms een sterk Mongools karakter toont en daar dan weer scherp van afwijkt, zoals ook de Itocapuks afwijken van de Parin- tins. In ieder geval besluit ik de raad van Taipeke aan te nemen, nu ik eenmaal hier ben en reeds direct contact heb gevonden. Zijn han dig motief, dat ik vijandig sta tegenover die blanke stam of een vete met hen wil uitvechten, lijkt mij een goede introductie en een waarborg voor veiligheid. Vooral is op goed geluk doordringen in het oerwoud zonder goede gid sen of steun der Indianen totaal onmogelijk. legenheid kreeg zich geheel te ont plooien. Naast het werken op het to neel vindt hij het ook buitengewoon prettig voor de televisie op te tre den met Z'jn gezelschap. Dit blijkt ook wel uit de contracten die de groep met de televisie heeft. Liever persoonlijk contact- Rob de Vries ziet in de televisie niet dat gevaar voor het toneel dat ver schillende van zijn collega's er in zien. Hij gaat er vanuit, dat het pu bliek een televisiestuk weliswaar op prijs stelt, doch het persoonlijk con tact met de spelers in een theater toch prefereert. Hij geeft hiervan een duidelijk voor beeld „Wanneer koningin Juliana een rijtoer door de stad maakt en dat wordt op de televisie uitgezon den, dan gaan de mensen voor hun toestellen zitten en kijken naar de ze reportage, maar wanneer de route toevallig door hun straat komt of daar in de buurt, dan zullen ze on getwijfeld naar buiten gaan om de koningin in levende lijve te zien. Zo is de mens nu eenmaal. En dat speelt ook een rol met betrekking tot het toneel. Persoonlijk ben ik er van overtuigd, dat het brengen van goede stukken voor de televisie het toneelbezoek bevordert, want door middel van de t.v. komen veel mensen met het to neel in contact die anders dit gemist zouden hebben en nadat zij er ken nis mee hebben gemaakt, willen ze ook wel eens naar het theater." Karakters „Welke rollen speelt u het liefst Daar behoeft hij niet lang over na te denken. „Ik sta het liefst in stukken met rollen, die de mens een spiegel voorhouden", zegt hij, „ongeacht of dat nu moderne stukken of klassie ken zijn. De mens en zijn problemen interesseren mij bijzonder." Inderdaad zien wij Rob de Vries vrij wel uitsluitend in karakterrollen. Zijn laatste van de legeraanvoerder Goetz in het stuk „De duivel en God" van Jean Paul Satre ligt nog recent in het geheugen. Wij mogen rustig zeggen, dat Rob de Vries een specifieke karakterspeler is en ook slechts in dergelijke rollen tot volle grootheid komt. Door zijn bijzonder drukke werk zaamheden als directeur van toneel groep „Theater" en als acteur in dit gezelschap heeft hij weinig vrije tijd. Daardoor komen zijn hobbies enigs zins in het gedrang. Die hobbies zijn zijn gezin, waar hij bijzonder veel genoegen aan beleeft, tennis en zelf filmen. Zijn gezin, dat wil zeggen zijn vrouw en hemzelf en vier kinderen, en wel twee jongens en twee meisjes. Zijn jongste zoon schijnt de voetsporen van vader te willen drukken, want die vervult een rol in de nieuwe Ne derlandse film „De laatste passagier" naar het' boek „Rumoer om -Kwik - kie" van Jef van der Heyden. Ook de kleine foxterrier van de familie De Vries speelt er in mee en wel in de rol van Kwikkie, waar alles om draait. We moeten helaas het gezellig on derhoud met onze gastheer afbreken, want bij moet dringend naar een bij. eenkomst. En wij nemen afscheid van een. acteur waarvan Nederland nog veel mag verwachten en tevens een sympathiek mens. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd.) Donderdagmorgen vroeg is in de buitenhaven van Vlissingen de „Waterman" binnengelopen met aan boord 124 passagiers uit Indonesië, voor het merendeel spijtoptanten. Slechts enkele repatrianten bevonden zich onder deze groep. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman heeft een bezoek aan boord gebracht en zich on derhouden met enkele der gezin nen, onder andere met het gezin van dé heer A. Damwijk, voor malig kantoorhoofd van het hogere gerechtshof in Djakarto. Bij dit gezin was ook de 16-jarige zoon Karei, die tot tweemaal toe als verstekeling heeft getracht naar Nederland te komen, omdat hem een uitreisvisum werd ont houden. De laatste maal werd nij aan boord van de „Oranje" in Singapore gesnapt. Hij heeft daarna twee maanden in de ge vangenis doorgebracht. De heer Damwijk slaagde er tenslotte in voor deze jongen een uitreis visum te bemachtigen. Na beëindiging van de ge sprekken met de gezinnen heeft minister Beerman een korte persconferentie gehouden. Hij deelde onder meer mee, dat on der de spijtoptanten een groeiend gevoel van onzekerheid gaat heersen. omdat Indonesië de diplomatieke betrekkingen met Nederland heeft verbroken. Hij was van ooxdeel, dat de Neder landers in Indonesië, wanneer zij inzake Irian een Nederlands standpunt innemen, eenvoudig worden ontslagen. Voorts was de minister tot de conclusie ge komen, dat vele Nederlanders wensen te repatriëren of als spijtoptant wensen te worden aangemerkt, omdat zij hun kin deren een Nederlandse opvoeding willen geven. Voorts zeide hij er van overtuigd te zijn, dat het be leid, dat het kabinet heeft ge voerd ten aanzien van de spijt optanten, juist is geweest. De groep Nederlanders, die zich in 1951 uitsprak voor de Indonesi sche nationaliteit omvatte onge veer 50.000 personen. 15.000 hier van kunnen als spijtoptant wor den aangemerkt, zodat ongeveer zeventig procent blijkbaar geen spijt heeft. Dit is mede van in vloed geweest op het door de regering ingenomen standpunt. Het blijft echter een netelige kwestie, omdat de spijtoptanten in onze samenleving moeten worden opgenomen en elk van hen een eigen woning moet krij gen. En juist de toewijzing van woningen is, aldus minister Beerman, een moeilijke zaak. Het brengen van de spijtoptanten naar Nederland, zo meende da minister, stuit op vele moeilijk heden, te meer daar de ervaring heeft geleerd, dat tien procent van de uitgereikte visa niet wordt opgenomen. Onder de spijtoptanten bevond zich ook de Nederlander, de heer L. Luijendi.jk. die in Malang een aannemingsbedrijf had. De heer Luijendijk vertelde, dat hij in Indonesië geen moeilijkheden heeft ondervonden en uitstekend was behandeld. Naar zijn mening was het een kwestie van geven en nemen. Omdat hij echter zijn twee kinderen, een dochter cn een zoon, een Nederlandse op voeding wenst te geven, is hij naar ons land teruggekeerd. Zowel minister Beerman als de spijtoptanten verklaarden, dat hun niefs is gebleken van hot aanranden van Nederlandse vrouwen in Indonesië. De Neder landers in Indonesië worden naar ons land gedreven door toene mende onzekerheid, die nog wordt vergroot door 't ontbreken van 'n diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta. Ook wordt de levensstandaard steeds hoger en daardoor is het voor ge pensioneerden ondoenlijk met hun pensioen rond te komen. De 124 personen die met „Waterman" zijn meegekomen, zullen vrijwel allen in contract pensions worden ondergebracht. Gistermiddag is de ontscheping van deze mensen begonnen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2