DE GROENE HEL is zoeter en friss dus lekkerder Eindrapport Deltacommissie Chroesjtsjef over kolonialisme Radio en Televisie DONDERDAG 29 DECEMBER I960 17e jaargang no. 5174 WAARDEVOL KUNSTWERK GESTOLEN De toestand in Laos. Slachtoffer van ongeluk op autobaan overleden O Gistermiddag is in de Trèves- zaal in het Ridderzaalcomplex te Den Haag het eindrapport van de Deltacommissie aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, vice-president dr. H. A. Korthals overhandigd. Dr. ir. A. G. Maris, voorzitter van de Deltacommissie, zeide in een toespraak bij deze aanbie ding, dat dit eindrapport beoogt een zorgvuldig beeld te geven van de overwegingen om over te gaan tot het afsluiten van de zee-armen tussen de Wester- schelde en de Nieuwe Waterweg alsmede onder meer van de in vloed dezer werken op de veilig heid van ons land en op deze Deltawerken alsook van de financiële en economische conse quenties en de noodzakelijke be stuurlijke maatregelen in ver band hiermede. De conclusie is, zo zeide ir. Maris, bijzonder dankbaar voor de eenstemmigheid en besluit vaardigheid, die het Deltabeleid kenmerkten. Het eindrapport, dat half 1961 in druk zal verschijnen, samen met de vijf voorafgaande inte rimrapporten zal 1200 pagina's omvatten. Uitvoerig behandelt het rap port de onderzoekingen naar het gewenste peil voor de hoofd waterkeringen, rekening houdend met stormvloeden, die na afslui ting der zee-armen zouden kun nen optreden. Er is rekening mee gehouden, dat na het gereedkomen van de omvangrijke werken in het zuid westen des lands ook in het noortien definitieve voorzienin gen door afsluiting van zeegaten tussen de Waddeneilanden aan de orde zullen komen. Tenslotte heeft de commissie haar keuze tussen versterking van bestaande hoofdwaterkerin gen en afsluiting van de zee armen in het zuidwesten bepaald. Men koos voor afsluiting boven versterking van bestaande dijken met het oog op kustlij nverkortin- gen, het ontstaan van secundaire keringen en terugdringen van verzilffng. De visserijbetangeh Uit het museum Boymans van Beuningen te Rotterdam is dinsdagmiddag een kostbaar paneeltje gestolen, voorstellen de de geboorte van Maria. Het is één van de meesterwerken van de 15e eeuwse schilder Jan Provoost uit Brugge. Het pa-' neeltje, dat 33 x 19 cm groot is, vertegenwoordigt een waarde van ƒ50.000. De diefstal moet dinsdagmiddag gebeurd zijn tussen half één en tien voor één. Zodra de suppoost de kale lijst zag hangen het paneel tje was n.l. uit de lijst gedrukt heeft hij alarm gemaakt, waarna het museum gesloten werd en alle bezoekers werden gefouilleerd. De dief bleek zich echter al uit de voeten te heb ben gemaakt. zullen daarbij echter ernstig wor den geschaad, ofschoon scheep vaart, landverkeer, landaanwin ning en recreatie gebaat zullen worden. De Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde komen niet op korte termijn voor afsjuiting in aanmerking. De bestaande hcofdwaterkeringen zullen daar moeten worden versterkt. Na omschrijving van de thans ten dele in uitvoering zijnde af sluitingen van Hollandse IJssel, Haringvliet, Brouwershavense- gat, Oosterschelde en Veersegat alsmede de technisch wenselijke afdammingen van Grevelingen, Zandkreek en Volkerak met daarbij noodzakelijke bouw van (uitwaterings)-sluizen, wijst de commissie op het noodzakelijke verband met de Nederrijn-kanali- satie, de afsluiting van de Oude Maas en de vorming van een zoetwaterreservoir in het Zeeuw se meer. Door geleidelijke opstorting of met behulp van doorlaatcaissons zullen de zee-armen afgesloten kunnen worden. De qommissie deed geen keus tussen deze tech nieken. Ook is de toekomstige zandbe- weging in de zeegaten en langs de kust bezien en is aangegeven, waarop in de toekomst gelet moet worden terwijl tevens mo gelijkheden voor landaanwinning en recreatie worden behandeld. De Grevelingendam moet volgens de commissie vóór het afsluiten van Oosterschelde en Brouwershavensegat worden voltooid ter vermijding van on toelaatbare stromingen. Met het afsluiten van het Brou wershavensegat zal onschat baar veel ervaring voor het af sluiten van de Oosterschelde kunnen worden verkregen. De commissie heeft zich, aldus het eindrapport, bepaald tot het aangeven van hoofdlijnen. De studie van onderdelen leent zich niet voor commissoriale behande ling. Diverse conclusies zijn ge grond op thans beschikbare ge gevens. Verdere studies en on derzoekingen zijn nodig, aldus de conclusies. Naast veiligheid zijn aspecten van zoetwatervoorzie- ning voor landbouw en industrie en drinkwater, verzilting, scheep vaart, verkeer, recreatie en uit breiding van bevolkingsagglome raten, havens en industrieterrei nen bestudeerd. Voorts verwacht de commissie door ontsluiting van de Zuid-Hollandse en Zeeuw se eilanden belangrijke verande ringen aldaar op economisch, sociaal, maatschappelijk en gees telijk terrein. Volgens de rechtse Laotische regering van prins Boen Oem hebben twee bataljons van de Noord-Viëtnamese Viëtminh in de provincie Sam Neua nabij de grens met Noord-Viëtnam strijd krachten van dé pro-commu nistische Pathet Lao ontzet. Men gelooft dat de strijd krachten van de Pathet Lao per trein door Noord-Viëtnam naar het zuiden zullen worden over gebracht vanwaar zij een nieuw offensief in het zuiden van Laos zouden kunnen inzetten om de druk op de strijdkrach ten van kapiteinKong Lae in het noorden te verzwakken. Voorts wordt gemeld dat de regeringstroepen,die noord waarts oprukken, OnehongJ, nabij het door de Pathet Lao beheerste Vangvieng, hebben bezet. De 22rjarige chauffeur H. Peters uit Velden» die vrijdag j.l. bij een verkeersongeluk op de autobaan Keulen—Frank fort zwaar werd gewond, is gisteren in het ziekenhuis te Montabaur overleden. De 23-jarige bijrijder J. J. Stevens overleed als gevolg van dit ongeluk tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, zoals reeds is gemeld. Zij reden tijdens een sneeuwstorm met een vracht auto tegen de achterzijle van een Duitse vrachtwagen Het Russische persbureau Tass en Radio Moskou hebben dinsdag een verklaring van premier Chroesjtsjef verspreid, waarin Jeze wijst op de noodzaak van uitvoering van de door de alge .nene vergadering der Verenigde Naties aangenomen resolutie over het verlenen van onafhan kelijkheid aan de gekoloniseerde rolkeien. Chroesjtsjef zegt in deze ver klaring, dat het tijdperk van het kolonialisme voorbij is en dat de .iquidatie van het kolonialisme ral moeten worden verkregen door deze volkeren zelf, die in .ntri strijd niet alleen zullen staan. Geen enkele door de kolonia listen opgeworpen hinderpaal zal deze volkeren kunnen beletten de onafhankelijkheid te verwer ven, aldus de Russische premier verder. Als de koloniale mogendheden de V.N.-resolutie terzijde stellen en de bevrijding der onderwor pen volkeren blijven beletten en zich tegen hun onafhankelijk- INBRAAK LEVERDE ƒ6.000 OP In de nacht van 26 op 27 de cember zijn inbrekers een ben zinestation aan de Haringkade in Den Haag binnengedrongen. Door verbreking van een ruit in de toegangsdeur kwamen ze in het kantoortje en in een onafge sloten bureaulade vonden ze de sleutel van een kleine wand luis. Zonder enige moeite kon den ze hieruit een bedrag van 6-000 stelen. heid blijven verzetten, zal deze volkeren slechts één keuze over blijven: het voeren van een be slissende strijd om alle op hun weg voorkomende hinderpalen weg te vagen en zij zullen in die strijd niet alleen staan. Dank zij het ontstaan van hechtere bases voor een vreed zame co-existentie tussen landen met verschillende maatschappe lijke stelseis, is het wereldfront tegen het kolonialisme sterker geworden. Chroesjtsjef noemde de door de algemene vergadering aan genomen resolutie een grote overwinning voor de socialisti sche landen, de onafhankelijke Aziatische, Afrikaanse en Zui- Amerikaanse landen en alle vre- voornemen om hët vergane kolo dëliévéndë en vrijheidslievender Marlmstelsel' te ftnr landen en krachten in de wereld. Zij is een bewijs van de mate waarin het verenigd front van de strijd tegen het beschamende koloniale juk in omvang en kracht is gegroeid, en bevestigt de bewering der Sowjet-Unie, dat het kolonialisme een zware last is geworden voor alle landen en volkeren, dat zijn tijd voorbij is en dat het moet worden begra ven. Chroesjtsjef merkte verder op, dat er een duidelijk verschil is tussen de door de Sowjet-Unie bij cB algemene vergadering in gediende resolutie, waarin on middellijke onafhankelijkheid voor alle gekoloniseerde gebie den wordt geëist, en de tenslotte door de algemene vergadering aangenomen resolutie, waarin de noodzaak wordt uitgesproken spoedig en onvoorwaardelijk een einde te maken aan het kolonia lisme in al zijn vormen en uitin gen, en wordt aangedrongen op onmiddellijke stappen in alle af hankelijke gebieden om de macht aan de lokale bevolking over te dragen. De Russische resolutie werd met 35 tegen 32 stemmen en 30 onthoudingen verworpen. De door de Afrikaanse en Azia tische landen ingediende resolu tie werd zonder tegenstemmers aangenomen. Chroesjtsjef Waarschuwde de gehele wereldbevolking en in het bijzonder de volkeren, die zich kortgeleden van het koloniale juk hebben bevrijd en die welke nog steeds een heldhaftige strijd voor hun vrijheid; voeren, dat zij voor hun toekomst niet alleen op de V.N.-resolutie moeten bou wen. De kolonialistische landen, die hun stem asm de resolutie hebben onthouden, verbergen achter deze stemqnthouding hun ndhaven. Hier mede dienen alle volkeren reke ning te houden. De bloedige gebeurtenissen in Algerië, Kongo en Laos, en de complete campagne tegen de on afhankelijkheid van Cuba en vele andere landen tonen aan, dat de strijd om de bevrijding van het koloniale juk een zelfs nog gro tere krachtsinspanning zal ver eisen. Chroesjtsjef verklaarde, dat het nu de voornaamste taak is te bereiken, dat de aangenomen resolutie geen dode letter blijft, maar wordt uitgevoerd. De Sow jet-Unie spreekt de hoop uit, dat alle landen die voor de resolutie hebben gestemd, in de praktijk hun steun zullen blijven geven aan de in de strijd tegen het kolo nialisme te nemen maatregelen. Chroesjtsjef sprak er in het einde van zijn verklaring zijn verheugenis over uit, dat de door de Verenigde Naties geno men „historische beslissing" tot stand is gekomen „op initiatief van de socialistische Sowjet- staat". ic door HENRI VAN WERMESKERKEN 18) Nadruk verboden. Niemand van de Indianen in de kano maakte aanstalten om de geschenken te halen. Integendeel, nadat er een tijd stilte geheerst had, verdwenen Zij naar de overzijde. De avond viel. Taipeke maak te een vuur om een blikje voor mij te warmen. Uit de bomen boven ons had hij zich met een pijl een kleine aap geschoten, die als een blok omlaag viel, nog even als een ziek kindje te kermen lag, en dan stierf. Snel sneed hij het dier da poten van het lijf en reeg het dan boven het vuur aan het spit en liet het door Solimaeos roosteren. Hij was zwijgzamer dan ooit. „Wat zeiden zij?" Hij antwoordde met een ■on verschillig: „Ghumoeten eerst geschenken nemen Ik dronk thee en rookte een sigaret tegen de muskieten. Het roken ging moeilijk, om dat de sigaretten, zodra tiet blik open was, totaal vochtig werden en niet meer trokken. Toen het geheel duister was, gaf Taipeke mij te kennen, dat ik rustig kon gaan slapen in de tent en dat wij nu moesten af wachten, wat er gebeuren zou. Wonderbaarlijk is de gelaten heid van deze rode rassen. Zij zijn met het oerwoud en de dood om zich heen geboren en de dood zal voor hen wel komen, wanneer het nodig is, zoals het leven voor hen kwam, zonder dat zij er zich van be wust waren. Vaa'k heb ik in de nacht lig gen luisteren, of ik iets horen zou van Indianen, die aan de iverzijde misschien een oorlog i litvochten, maar alleen de ge- zone geluiden van het oerwoud k rwamen door. Ik moet vaak g eslapen hebben die nacht en 0 atwaakte telkens weer met ei m vreemde verbazing, soms 01 rer het feit, dat ik nog leefde, en', soms over mijn komst hier in de oerwouden. Toen ik het eerste grauwen van de dag zag, stond ik op D'. i geschenken waren verdwe- ne n, maar ook uit de boot, die ge pn twee meter van mij van daan lag, waren enkele los staande levensmiddelen wegge haald. Zij waren dus in de nacht bij mij geweest. Zij hadden mij kunnen aanraken, terwijl ik sliep. Dit weten gaf mij vreemd genoeg geen gevoel van onrust, maar juist van rust en veilig heid. Ze hadden dus geen kwade bedoelingen. In de nacht schenen nog meer kano's te zijn aangeko men, waarin ook vrouwen wa ren, die ik de vorige dag niet had gezien. Zij liepen in de schaduw aan de overkant, maar deden allen, of wij niet beston den. Toen de zon wat hoger kwam, verdwenen zij en we zagen ze de hele dag niet meer. Het was avond, toen de In diaan, die blijkbaar het opper hoofd was, zich rustig naar onze zijde liet pagaaien en na een gesprek met Taipeke aan land stapte. Hij legde zijn boog en pijlen, toen ik hetzelfde met mijn geweer deed, naast zich neer en bleef mij aanzien zan der een woord te zeggen. Gisteren had zijn blik mij feitelijk ontweken. Nu scheen hij poolshoogte te willen nemen van dat witte wezenik had ook een schone shirt en broek aangetrokken, welke hij tevo ren nooit aanschouwd had. Er ontging hem geen detail, alleen mijn gezicht ontweek hij. Met de handen omhoog en daarin een leeg etensblik en een mooier soort mes, hetwelk kon toeknippen, trad ik hem tegemoet, en wilde hem die dan overreiken. Maar hij week terug. Taipeke zei mij ze op de grond te leg gen. Zodra ik ze neergelegd had en enkele schreden was terugge treden, nam hij ze gretig op. Een gretigheid, die ik meer zag aan zijn handen dan aan zijn onbewogen gelaat. Of hij op dat ogenblik een teken had gegeven aan de over zijde, dan wel dat het tevoren afgesproken was, weet ik niet, maar ineens was de overzijde bevolkt met zeker honderd In diaanse krijgers en een twin tigtal vrouwen en begonnen de kano's naar deze zijde over te steken. Ik merkte op, dat de vrou wen alles aandroegen, Wat er te dragen was, waaronder vier lijken. Bij twee waren het hoofd en de handen reeds af gekapt enwaarschijnlijk opgegeten. In de kano lagen verder nog een achttal kappen van verslagen vijanden. Twee lijken werden uit de boten ge haald en onmiddellijk begraven boven in een boom. Dit ge schiedde aldus. Twee mannen namen ieder een lijk mee, dat zij met van vezels gevlochten touw om hun middel hadden gebonden en waarmee zij lang zaam omhoog klommen, onder 'hevig protest van vluchtende apen en schreeuwende pape gaaien. Zij verdwenen er mee in het ondoorzichtbare takken en bladerdak en kwamen alleen terug. Waarschijnlijk mensen van hun eigen stam, die geval len waren. (Wordt vervolgd.) Heineken OUD BRUIN VRIJDAG 30 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.15 Voor de oudere luisteraars; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gram.; 12.53 Gr., event, act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.00 Kamerork.,; 14.50 Koor en blok- fluitgroep; 15,15 Gram.; 15.30 Blaasork.; 16.00 Bloemen en plan ten, lezing; 16.15 Gram.; 16.30 Britse kamermuz.; 17.00 Voordr.; 17.20 en 17.30 Gr.; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Jazzmuz.; 18.00 Chr, muz.ver.; 18.20 Licht progr.; 18.50 Regeringsuitz.; 19.00 Nws; en weerpraatje; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muziek; 20.15 Gevar, progr.; 21.10 Sme derij de eeuwigheid, spel bij de jaarwisseling; 22.00 Samenzang; 22.30 Nieuws; 22.40 Wijd als de wereld, Godsd. program.; 23.05 Filharm. ork.; 23.35 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. en act.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. en act.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr.; 10.00 Dit en het andere, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleu ters; 11.15 Kamermuziek; 11.40 Orgelspel; 12.00 Lichte muziek; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Carillonbe speling en draaiorgelmuz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 De Am sterdamse effectenbeurs in 1960, praatje; 14.00 Knapenkoor; 14.20 Voordr.; 14.40 Kerkorgelconcert; 15.10 Gevar. progr.; 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muz. lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.53 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Polit. lezing; 18.25 Orgel en mondharmonica; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Kinderkoor; 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 VPRO-nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Ontmoeting met Szcesny, lezing; 20.15 Litt. pro gramma; 20.30 Aktie kruis of munt; 21.00 Quizprogr.; 21.50 Geen tijd....?, klankbeeld; 22.15 Buitenl. weekoverz.; 22.30 Nws; 22.40 Zorg om de mens, gespr.; 23.00 Soc. nieuws in Esperanto; 23.10 Kamerork.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Gram. (om 12.30 Weerber.); 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orgelrecital; 14.00 Kamermuz.; 14.40 Gram.; 15.00 Die Lustige Witwe, operette; 15.30 Gram.; 16.00 Koersen; 16.06 Gram.; 16.30 Klavecimbelrecital; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Duitse les; 18.00 Kamermuz,; 18.10 Voor dracht; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Sportkron.; 20.00 Orkestconc.; 21.25 Kamermuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Kanorecital; 22.SS Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Weekjournaal en weeroverz.; 20.30 Blik in het nieuwe jaar, lezing; 21.00 Flits; 21.30 Perry Como-show; 22.10 22.15 Met het oog op. VL. BELG. TV: 19.00 Van uit vinders en patenten; 19.30 Voor de vrouw; 20.00 Nieuws; 20.30 Filmnws en nieuwe films; 21.15 Filmintermezzo; 21.25 Eurovisie B.B.C.: Populaire liedjes; 22.00 Filmrep.; 22.30 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5