En wat is het beroep van UW man, mevrouw? Verlies van Indonesië een economische meevaller Opheffing stichting B. B. B. De nege Wc Het aanhouden van Duitse schepen m WELVAART NAM TOE ONDANKS VERLIES VAN INDONESIË Tijdschriften en VANDESANDE Dreigend te in verse Ernstige HOOGWAT ■r Opmerkelijke uitspraak van Amerikaanse hoogleraar 1950 is een belangrijk jaar in onze vaderlandse geschiedenis. In dat jaar had immers de soevereiniteitsoverdracht plaats, die van Indonesië een zelfstandige staat maakte. En de grote vraag waar voor ons land toen werd gesteld was welke economische gevol gen zal deze tragische afscheiding voor onze volkshuishouding hebben? Nu, tien jaar later, zit ons land midden in een periode van stijgen de welvaart. Onze industrie heeft zijn vleugels wijd uitgeslagen, het nationale inkomen is flink gestegen en de prognoses voor de nabije toekomst zijn uitermate gunstig. En dit alles ondanks het verlies van Indonesië Over deze opmerkelijke ontwikkeling van onze nationale economie schreef prof. dr. Wytze Gorter, hoogleraar aan de University of California te Los Angeles, kortelings een belangwekkend artikel in het maandblad „De Economist". Zijn slotconclusie is, „dat het verlies van Indonesië voor Nederland misschien zowel in sociaal als economisch opzicht gunstig heeft gewerkt"! De wijze, waarop Nederland het verlies van zijn zijkste kolo nie wist te compenseren, heeft ook in het buitenland grote in druk gemaakt. Zeker in België, Frankrijk en Engeland, die in de afgelopen jaren grote delen van hun rijken verloren hebben. Ver schillende Europese regeringen gaan dezelfde problemen tege moet, die Nederland thans al achter de rug heeft. Met een reeks cijfermateriaal, in hoofd zaak ontleend aan gegevens van het Centraal Bureau voor de Statiestiek, schetst prof. Wytze Gorter de economische ontwikke ling van Nederland na het ver lies van Indonesië. Uit deze cijfers kan gemakke lijk worden geconcludeerd, dat de internationale handel van ons land in het laatste decennium aanzienlijk is gestegen. De waar de van de uitvoer was in 194S maar 2.719 miljoen tegenover 12.226 miljoen in 1958! Zelfs na correctie van het toenemende prijsniveau zijn de in- en uitvoer- waardecijfers in belangrijker mate hoger dan vóór het verlies van Indonesië. Deze uitbreiding van onze in ternationale handel kwam tot stand ondanks het verlies van Indonesië, dat vooral vóór de oorlog een belangrijke plaats in nam in onze economie. In 1949 nog kwam 7,6 van de totale Nederlandse invoer uit Indonesië. In datzelfde jaar was 10,2 van onze export bestemd voor dit land. In 1958 bedroeg dit cijfer nog slechts 0,9 Ondanks deze sterke daling van de handel tussen Indonesië en ons land gaat het Nederland economisch echter naar den vleze. Vergeleken met vóór de oorlog, toen wij Indonesië dus nog wel hadden, is onze volks huishouding op veel hechtere ba sis komen te staan. Over de ver rassende ontwikkeling, die toch menigeen ten tijde van de sou- vereiniteitsoverdracht niet had kunnen voorzien, lanceert prof. Wytze Gorter énkele interes sante opmerkingen. INDUSTRIE VERZETTE DE BAKENS TIJDIG Volgens de Amerikaanse hoog leraar is de industrialisatie van Nederland, die het karakter van onze volkshuishouding sterk heeft veranderd, er de oorzaak van dat wij minder afhankelijk van Indonesië zijn geworden. Deze industrialisatie ging ge paard met een verfijning van het produktieproces die het mogelijk maakte het kwaliteitsprodukten op de markt te komen. Vooral onze textielindustrie, die door het verlies van Indonesië het sterkst leek te worden getroffen, heeft door deze inwendige verbetering het verlies van Indonesië schitte rend weten te compenseren. De soorten goederen die objest zijn voor de buitenlandse handel, zijn andere dan vóór de tweede wereldoorlog. Landen, die vóór de oorlog nauwelijks betekenis hadden voor ons land, vormen thans belangrijke afzet- en im- portgebieden. Prof. Wytzer Gor ter ondersteunt dit met het no dige cijfermateriaal. Zo is de handel met Afrika en het Nabije Oosten belangrijk ge stegen. In de dertiger jaren droegen deze landen slechts 1,2 van alle invoer bij, thans ongeveer 7 Ook de uitvoer naar deze gebieden steeg aan zienlijk. Onze invoer uit Zuid- Amerika steeg weinig, uit de V. S. ook niet zoveel, maar onze uit voer naar deze gebieden steeg aanzienlijk, naar Latijns-Ameri- ka zelfs met bijna 100 Door deze veranderingen in het geografisch verspreidings-gebied van onze buitenlandse handel konden de verliezen, voortsprui tende uit het verlies van Indo nesië, dus ruimschoots gecom penseerd worden. Men kan stel len dat Nederland Indonesië ver loor op het moment, dat het eco nomisch zó sterk was geworden en de oriëntering van de Neder landse industrieën, dus ook van de handel, reeds zodanig w'as veranderd, dat ons land dit ver lies zonder nare konsekwenties vermocht op te vangen. PRIKKEL TOT NIEUWE KRACHTSINSPANNING In zekere zin heeft het verlies van Indonesië de Nederlandse ondernemers ook tot extra krachtsinspanning geïnspireerd. Hierop legt de Amerikaanse hoogleraar terecht veel nadruk. Het is waarschijnlijk, dat de ondernemers vóór de oorlog ge makkelijk in de gelegenheid wa ren in Indonesië te investeren, waarbij zij de investeringen elders vaak onderschatten. De ongunstige toestanden in Indo nesië na 1945 dwong de Neder landse ondernemers echter an dere afzetmarkten en nieuwe gelegenheden voor hun buiten landse investeringen te zoeken. Onder de drang der omstandig heden werd hun activiteit, hun zin voor initiatief en hun onder nemingslust geprikkeld. En hierdoor ontdekte men in Nederland, aldus prof. Wytze Gorter, dat de vroegere schat tingen over de „waarde" van In donesië misschien wel fout wa ren. Nu men door het wegvallen van de kolonie gedwongen was over te gaan tot exploitatie van andere mogelijkheden, bleek dui delijk dat men de „waarde" van Indonesië wel enigszins had overschat. Zodat prof. Wytze Gorter tot de slotsom komt, „dat het verlies van een kolonie wel eens een economische meevaller in plaats van een tegenvaller zou blijken te zijn. In het huidigel stadium lijkt het niet ondenk-J baar, dat dit de Nederlandse er varing met Indonesië is ge weest". In een vergadering van de stichting „Bevordering Bescher ming Bevolking" is, in overeen stemming met de minister van Binnenlandse Zaken, het besluit genomen, de stichting met in gang van 1 februari 1961 op te heffen. Dit besluit is, volgens een mededeling van de voorzitter van dë raad van bestuur, dr. ir. Ch Th. Groothoff, genomen op grond van de volgende over wegingen: De werving van noodwachters, is thans een zaak geworden van de locale overheden en nauw verweven met het personeelsbe leid van het departement, zodat algemene adviezen betreffende plaatselijke wervingsactiviteiten van het departement zullen die nen uit te gaan. De voorlichting der bevolking omtrent hetgeen haar in geval van oorlog te wachten en te doen staat, is in de loop der jaren dusdanig van karakter veran derd, dat ten aanzien hiervan aan een particuliere instelling, in casu de stichting Bevordering Bescherming Bevolking, niet lan ger de vrije hand zal kunnen worden gelaten. De van de stichting uitgaande voorlichting mede te richten op aangelegenheden welke niet vallen onder de verantwoorde lijkheid van minister van Binnen landse aiken, is onwenselijk ge bleken. is onwenselijk gebleken. Hoewel aanvankelijk is over wogen, door wijziging van de statuten der stichting haar werk zaamheden aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen, bleek deze aanpassing van der mate ingrijpende aard te zijn, dat de minister van Binnenland se Zaken en het dagelijks be stuur der stichting van oordeel waren, dat aan opheffing der bestaande stichting de voorkeur diende te worden gegeven, waar toe het besluit in bovenvermelde vergadering met algemene stem men is genomen. Een nieuwe stichting, tot be vordering van de bescherming van de bevolking, met een doel stelling overeenkomstig het bo venstaande, zou dan in de plaats kunnen treden van de bestaande. Sommige echtgenoten hebben een gevaarlijk beroep, andere een bedaarde baan, en weer andere hebben wat-je-noemt vuil werk. Mannen met vuil werk hebben meestal pik zwarte overalls in de was. In die huishoudens wordt bewezen, wat een wasmiddel wèl kan of niét kan. U vindt er bijna altijd Castella. Vanwege de ontembare Castella-waskracht. Om de raadselachtige snelheid, waarmee vuil en vlekken voor Castella op de vlucht slaan. Om de intense, diepe opfrissing, die alleen van het Castella-sop valt te verwachten. Een wasmiddel, dat in de zwaarste krachtproef alles slaat...is dat niet het aangewezen was middel voor iedere gezinswas? Zoudt u óók maar niet overgaan op Castella? BOEKHANDEL Noordstraat 55 Terneuzen VERKEERSONGEVAL EIST TWEE MENSENLEVENS Een ernstig verkeersongeval op de kruising van de Voorschoter- weg en de nieuwe Churcilllaan te Leiden, heeft gistermorgen vroeg twee jonge mensenlevens geëist, voorts waren er drie ge wonden, van wie zeker één ern stig. De vijf slachtoffers waren in een auto die zij voor gezamen lijke rekening hadden gekocht gistermorgen om 7.00 uur op weg naar hun werk in Den Haag. Door nog niet vastgestelde oor zaak kwamen zij op de Voorscho- terweg in botsing met een zwa re Rijnsburgse vrachtwagen met aananger, die van de Curchilll- laan af de Voorschoterweg op draaide in de richting Leiden. De personenauto schoof vrijwel geheel onder de aanhanger. Toen de verwrongen resten onder de wagen vandaan gehaald waren, kon men twee gewonde inzitten den vrij gemakkelijk uit hun be narde positie bevrijden. De ove rige drie moesten uitgezaagd worden. Voor twee van hen de 38-jarige bestuurder J. F. van Gerven en de 34-jarige G. J. van der Westen uit Leiden, kwam hulp echter te laat. Zij moeten op slag gedood zijn. De drie ge wonden zijn de 22-jarige W. Zwetsloot, de 20-jarige J. Kou ters en de 35-jarige H. H. B. Caspers, allen uit Leiden. Zij zijn naar het academisch zieken huis te Leiden vervoerd. De nagenoeg niet beschadigde vrachtauto en de overgebleven resten van de personenauto wer den naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat gedirigeerd voor het verdere onderzoek. De Westduitse regering zal bij de Franse regering scherp pro test uitbrengen terzake van het opbrengen van het Duitse koop vaardijschip „Paul Rickmers" dinsdag j.l., aldus heeft de woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn gis teren meegedeeld. Het opbrengen van de Paul Rickmers" was het zeventiende dergelijke geval. De door de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Von Brentano met zijn Franse col lega Couve de Murville begon nen besprekingen over deze kwestie zullen met een vertegen woordiger van het Franse minis terie in Bonn worden voortge zet. Een positieve stap naar Duits- Franse samenwerking in deze noemde de woordvoerder 't feit dat de Franse militaire attaché in Bonn dinsdag bij het minis terie van Defensie in Bonn ge ïnformeerd had naar de aard van de lading en de bestemming van de „Paul Rickmers". Als het ant woord bevredigend was zouden de Fransen van aanhouding af zien, had de attaché gezegd. Men had de gewenste inlichtingen echter niet zo snel kunnen ge ven. Frankei ing bij abonnen Directeur-Hoof dredacteu i Redact ie-adres: N Administratie-adre Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6, maand ƒ2,— per week He liegende staking: België heeft een ver» van de toestand te zien l>e Belgische regering socialistische els ai'gevv het parlement onmidde een te roepen; de ri heeft voor het eerst geb maakt van traangas bon Gent) om betogers jagen; in enkele plas betogende stakers gei een einde van de actie „Eenheidswet" lijkt niet in zicht. Het stakingsbeeld weinig verandering een verdere uitbreiding treinverkeer vandaag weer treinen tussen B Parijs gaan rijden) en van de gemeentelijke di een aantal plaatsen nieuwe stakingsaan2 van de socialistische bij de industrieën in VI in het algemeen en in i in het bijzonder. Terwijl de staking derd voortduurt en steeds uiterst moeilijk de stroom van elkaar kende berichten van lieke en socialistische een juist beeld over de daarvan te vormen, is voor het eerst melding van een dreigend te grondstoffen in ver fabrieken. In opslagpl in op zijsporen gerange derenwagons liggen al ti aan bederf onderhevig middelen op verder tra wachten. Brussel, waar woen: daaks de staking van d< tische arbeiders, de bussen bleven rijden, zi minder dan 40 proeen normale frequentie, en vuil onder politiebowafc opgehaald, had gisti woelige betoging. Bnige duizenden stal ke« evenals dinsdag straten en boulevard centrum, ruiten van bassen vernielend. Een lige buschauffeur were mishandeld. Een langs geparkeerde auto werd worpen. Tot een botsing met gewapende rijkswacht* tairen kwam het Voor vrijdag wordt ee betoging in Brussel van leden van het so< vakverbond en van de sche partij. Een derge menlijke betoging staa Antwerpen op het pi De staking bij de opei voerdiensten in de hoo tot gevolg dat woen o«n acht uur alle tran te d v WISSELVALLIG Het afgelopen etm: den wij ons in een luchtstroming die 1 voerde vanuit Frank stroming werd in sta den door een langgi pressie, waarvan he punt tussen Schotlar land lag, terwijl een uitloper ervan zich Zuid West-Frankrijk Een hierin aanwezige enkele regen- en si werd in zijn oostwa plaatsing zó sterk dat het de gehele land droog en vrij z< bleei. Inmiddels ontwik! ten westen van Ie flinke rug van hoge DONDERDAG 29 D Bareskens Terneuzen Hansweert Wblsoorden

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 6