Uit de Provincie SPC AXEL HOEK. AGENDA OOSTBURG. RETRANCHEMENT IJZENDIJKE- ZAAMSLAG STERKE EGYPTISCHE TROEPEN CONCENTRATIES IN SIN AI? «ASPIRIN Kinder- SPIRIN ASPIRIN Zaak Socrates: OOK OUD-BANKDIRECTEUR IN ARREST Helicopter' Gemeenteraad van Schoondijke MARKTBERICHTEN Verhoging kind< gisteren niet bi Kerstuitvoering ,,.\saf". De traditionele Kerstuitvoering van de Chr. Gemengde Zangver eniging „Asaf" is weer een hoog tepunt in het bestaan van deze vereniging geworden. De liefheb bers van koorzang hebben kun nen genieten van een prachtige uitvoering. Het is algemeen bekend dat de dirigent, de heer P. C. Brakman, heel wat weet te bereiken met zijn koor, maar deze avond was wel van uitzonderlijke klasse. Nadat de voorzitter, de heer F. Verschelling, met Schriftlezing en gebed had geopend, werkte het kinderkoor een programma van zeven liederen af met piano begeleiding van Ada Groenen berg uit Terneuzen. Hierna was het de beurt van het grote koor. Het eerste nume- mer was een cantate van Krie- ger „Een vaste Burcht", en een van G. F. Handel, Ps. 96. Het koor zong onder orgelbe geleiding van de heer Jan Rijn, organist van de Nieuwe Kerk te Middelburg. Deze speelde vóór dat het koor zes koren uit de ..Messias" van Hülndel zongen, 'n tweetal orgelsolo's. Het was een avond van kunst genot, waar de heer Brakman •met zijn mensen eer mee inleg den. Vogelshow. Op de show van de Zeeuws- VTaamse Vogelvrienden werden de prijzen als volgt toegekend; Kampioen stammen E. K. '60; 1. M. G. Borghsteijn met Isa bel; 2. Idem met Goudagaat. Kampioen stellen 2 vogels E.K. '60; 1. M. G. Borghsteijn met Goud- Uabel; 2. Chr. Smies met wit; 3. M. G. Borghsteijn met Goud agaat. Kampioen stammen O. K. •Chr. Smies met Goudagaat. Kampioen 1 vogel O. K.: I. M. G. Borghsteijn met Goud agaat; 2. P. Pijcke met Oranje Rood; 3. Chr. Vinke met Goud agaat. Kampioen Bastaarden; C. Hoogstraaten. Kampioen tropische vogels: Chr. Stnies met Rijstvogels. Kampioen E. K. '60: 'M. G. Borghsteijn. Kampioen pigment '60: M- G. Borghsteijn. Kampioen Vetkleur '60: J. Pijcke. Algemeen kampioen: M. G. Borghsteijn. Kerstfeestvieringen. Ook op Hoek is door diverse verenigingen, Kerstfeest gevierd. Keeds vorige week maandag avond kwam de Vrouwenvereni ging der Ned. Herv. Kerk bijeen •cun haai" Kerstfeest gezamenlijk met haar leden in het Jeugdge- boafw te vieren. De Bond van Ouden van Dagen -vierde donderdagmiddag zijn Kerstfeest op de Gem. Gehoor zaal. De ouden van dagen wer den getrakteerd en de prachtig versierde Kerstboom verhoogde de Kerstsfeer. De leden van de jeugdvereni gingen, der Ned. Herv. Kerk, ihielden donderdagavond hun BOERDERIJBRANDEN IN OKTOBER De hoofdinspecteur voor het brandweerwezen van het mini sterie van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat in de maand oktober 1960 16 boerde- rijbranden zijn voorgekomen, -waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwa men voor in Groningen, één in Friesland, één in Drenthe, drie ia Overijssel, drie in Gelderland, èéa in Noord-Holland, drie in Zaid-Holland en twee in Noord- Brabant. De directe schade door deze branden aangericht, wordt ge raamd op 687.700, Eén van deze branden werd veroorzaakt door een neerstor tend vliegtuig, een door bliksem inslag, een door kortsluiting, twee door slechte, resp. lekkende schoorsteen, vier door het spe len met vuur, een door onvoor zichtigheid, een door hitte-uit- stralïng gloeilamp, een door het ■omvallen van een bromfiets, ter wijl in vier gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 22 varkens, 4 stuks rundvee en 3 «Maks pluimvee om. I WOENSDAG 28 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, - 8 our „Vader tegen wil en dank". Gemeentehuis, 10 uur: Aan besteding bouwen van een zes- idassige openbare lagere school aan de Van Steenbergenlaan. DONDERDAG 29 DEC. TERNEUZEN: Café „Du Com- snerce", 2 uur: Openbare ver koping van een huis met schuur, Axelsestraat 49, en het ihuis met schuurtje Lange Kerkstraat 88. Kerstfeest op de Gem. Gehoor zaal. De leden van de C. J. V., en de kleine Meisjesclub, voerden een Kerststukje op. De heer Chr. Vergouwe zorgde voor het Kerstverhaal, en de liturgie, welke uitgegeven was door het C. J. V., werd door de grotere leden zelf verzorgd. Er was een traktatie, en de chocola demelk deed zich ook best sma ken. Al met ai een zeer geslaagde avond. Zaterdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk gezamenlijk met de Gereformeerde Kerk een Kerst- zangdienst gehouden. De Kerst meditaties werden verzorgd door Ds. A. J. Verbeek, Gereformeerd predikant alhier en ds. W. J. van Meeuwen, Ned Herv. predikant te Hoek. Een zangkoortje o.l.v. de heer W. Oosterling zong enke le liederen. Verder waren het S. Meeusen en L. de Blaay, die met hun trompet voor de muzikale omlijsting zorgden. Voor deze avond bestond goede belangstel ling. Gisteravond, werd in het rust huis voor ouden van dagen, het Kerstfeest gezamenlijk gevierd met de Kerkeraadsleden en hun dames. Een prachtige Kerstboom ver hoogde de stemming. Pryskaarting. Op 2e Kerstdag werd in hotel café ,,'s Lands Welvaren", bij de heer J. den Hamer, alhier, de jaarlijkse grote prijskaarting ge houden. Waarvoor, evenals voor gaande jaren, grote belangstel ling bestond. Niet minder dan 80 deelnemers lieten zich hiervoor inschrijven. De uitslag luidt, na loting: 1. A. Remeüs, 2. P. Dieleman, 3. F. Donze, 4. P. van Driel, 5. J. (fen Hamer, 6. J. Harms, 7. J. Dieleman, 8. L. de Blaaij, 9. A. Koole, 10. A. Verhelst, 11. M. Meeuwsen, 12. J. C. Verhage, 13. L. Maas, 14. J. van 't Hoff, 15. J. Balnikker, 16. Jac. Dieleman, 17. F. Taalman, 18. B. Bassie, 19. Jac. de Feijter en 20. J. de Graaf. De prijzen bestonden uit vette konijnen, hazen, kippen en ande re waardevolle prijzen. Concert. In de Ned. Herv. Kerk werd een concert ten gehore gebracht' door het strijkorkest van de Terneuzense Muziekschool o.l.v. Jan Wisse Sr. en het Klein Streekschoolkoor uit Middelburg o.l.v. Cor Schijve. Als solist(e) werkten hieraan mee Marie Kok, orgel; Jan Wisse, ceilo en Sam Schijve, altblokfluit. Er werd werk van bekende toondichters ten gehore ge bracht. Dezelfde dag werd het zelfde concert in de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke ten gehore gebracht. Raadsvergadering. De raad vergaderde onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Leenhouts. Afwezig waren de heren Pattist en Kot- nelis. De voorzitter deelde mede, dat in januari a.s. de inwoners een circulaire zullen ontvangen met betrekking tot het ophalen van huisvuil. De tegenwoordige gang van zaken, waarbij een ieder zelf de afvallen brengt naar de vuilnisbelt achter de Nieuwstraat bevredigt niet. Mo gelijk stellen de inwoners prijs op een ophaaldienst, hetgeen uit de enquête zal blijken. Voorts dee.lde de voorzitter! mede, dat bij een onderzoek naar de minder goede verlich ting van de Killendijk gebleken was, dat de straatverlichting van de gehele gemeente aan een nader onderzoek onderwor pen dient te worden. De gemeenterekening over 1959 werd voorlopig vastgesteld met de volgende bedragen: Gewone dienstinkomsten f 121.760,59 en aan uitgaven 120.358,18; batig slot 1.42z,57. Kapitaaldienstinkomsten 157.102,28. Uitgaven ƒ179.798,41. Nadelig slot ƒ22.695,53. Een verzoek van het muziek gezelschap „Ons Genoegen" om de subsidie met 200,te ver hogen had de volledige instem ming van de raad. Men toonde veel waardering te hebben voor het corps, dat onder ongunstige omstandigheden zo moedig vol houdt. De wens werd uitge sproken, dat ook de burgerij zal voortgaan het gezelschap alle steun te verstrekken. De begroting voor 1961 werd vastgesteld met de volgende cijfers: ƒ131.726,99 aan inkom sten en uitgaven voor de ge wone dienst met een post van 610 voor onvoorzien. Kapitaal- dienst: inkomsten 144.512,12; .uitgaven 167.756,44. Nadelig saldo 23.244,32. De leden spraken hun waar dering uit voor de goede toe lichting bij de begroting, ter wijl zij ook hun tevredenheid toonden over de toezending er van. Het bedrag per leerling werd ingevolge de voorschriften van de lager onderwijswet vastge steld op 64,10. Als leden van de commissie van advies woonruimtewet wer den herkozen de heren J. de Hullu—Risseeuw, J. F. Kornelis, A. de Ridder Izn, J. P. Vercou- teren en M. P. v. d. Voorde. Het verzoek van de Stichting Zeeuws-Vlaams Borgstellings- fonds te Terneuzen om in het bestaande subsidiebesluit een wijziging aan te brengen in die zin, dat daarin wordt bepaald, dat voor de vaststelling van het voor garantie-bijdrage in aan merking komende exploitatie tekort der Stichting, de inkom sten uit de normbijdrage van het Rijk buiten beschouwing worden gelaten, werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan het einde van de zitting bracht de voorzitter de raad dank voor ds prettige samen werking in het afgelopen jaar. Hij sprak zijn beste wensen uit voor het nieuwe jaar. De heer Chr. Lauret dankte de burgemeester voor de har telijke bewoordingen en bood aan de voorzitter en de gemeen te-secretaris wederkerig zijn beste wensen aan voor 1961. Jaarvergadering. De Zeeuws-Vlaamse Phil-Har- monicaclub „Flandria" hield in hotel „Liepens" haar jaarverga ring. De voorzitter, de heer C. Marteijn, bracht in zijn openings woord dank aan de leden voor de vele grote successen, die zij afge lopen jaar hadden behaald. Hij waarschuwde er de leden voor dat het nu vooral op aan zal komen om zich op dit hoge peil te handhaven. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek dat er on danks de hoge kosten toch nog een klein voordelig saldo is. De aftredende bestuursleden, de heren C. Marteijn en A. de Lozanne, werden herkozen. Vier renteloze aandelen werden uitge loot. Na afloop der vergadering ging men aan de maaltijd. De heer Lievens had voor een Kerstsfeer gezorgd waarbij ook aan stem mige Kerstmuziek was gedacht. Een intiem bal was het sluit stuk van een jaar van hard wer ken. Verkoping woonhuis. Door notaris G. L. de Kok te IJzendijke werd krachtens art. 1223 B.W. publiek verkocht het woonhuis staande op wijk Tur- kye E 2. Koper werd de heer J. de Koene uit Schoondijke voor... 279,—. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag om ongeveer half vier had in de Veerstraat een verkeersongeval plaats. Aan het begin van de kom der gemeente lag in de Veerstraat naast de verkeersweg een hoop zand voor het uitvoeren van her stelwerken. De twee 4 a 5 jarige knaapjes F. van Drongelen en M. de Feijter, die in het zand gespeeld hadden, staken plotse ling de verkeersweg over, juist op' het moment dat een luxe auto, bestuurd door de heer P. uit Hulst kwam aangereden. Doordat daar ter plaatse aan de rechter kant van de verkeers weg een auto geparkeerd stond moest de heer P. veel naar links uitwijken om voorbij te kunnen rijden. Toen hij deze manoeuvre had verricht, zag hij plotseling beide knaapjes voor zijn auto de rijweg oversteken. Door krachtig remmen pro beerde de heer P. een aanrijding te voorkomen, maar helaas kwa men beide jongetjes toch in aan raking met de auto. Dokter Verboom verleende de eerste hulp. Het zoontje van de familie van Drongelen kon naar de ouderlijke woning worden ge bracht, terwijl het zoontje van de familie De Feijter per ambulan ce-auto naar het Juliana zieken huis te Terneuzen werd vervoerd. Maandag vernamen wij dat 't zoontje van de heer Van Dronge len enkele hoofdwonden had op gelopen en reeds weer ter been was. Het zoontje van de heer De Feijter had zijn linkerbeen gebroken, en maakt het naar omstandigheden wel. Kerstvieringen, Ter herdenking van het Kerst feest werden alhier nog een drie tal wijdingsdiensten gehouden, welke alle zich mochten verheu gen in een overgrote belangstel ling. Door samenwerking der Geref. en Herv. Kerk werd zaterdag avond in de Hervormde kerk een gezamenlijke Kerstwijdingsdienst gehouden, die zó druk bezocht was, dat zelfs de zijgangen ge heel bezet waren. De liturgie werd verzorgd door ds. Ph. M. Becht en de meditatie door ds. M. den Boer. Verder verleenden hun mede werking aan deze Kerstdienst een zangkoor en de muziekver eniging „De Volharding". Ds. Becht opende deze dienst, waarna hij verzocht te zingen Gez. 7 1, waarna de predikant voorging in gebed. Vervolgens verzorgde hij de liturgie uit Ge nesis 1, hetwelk werd afgewis seld door samenzang, koorzang en muziek. Hierop volgde de meditatie uit Exodus door ds. M. den Boer: .Morgen zult ge de heerlijkheid des Heren zienwaarna de predikant de slotbede uitsprak. Onder begeleiding van „De Volharding" werd gezamenlijk gezongen „Ere zij God"; aan het slot van de dienst sprak ds. Den Boer de Zegenbede uit. In het jeugdgebouw „De Poort" werd maandagmiddag het Kerstfeest gevierd door de kinde ren van de Gereformeerde zon dagsschool. Ook bij deze herden kingsdienst was de zaal geheel bezet door de kinderen en de hen vergezellende ouders en ver dere belangstellenden. De leider van deze samen komst, de neer J. van Hermon, verzocht als openingslied te zin gen Ps. 98 1 en 2, waarna hij voorging in gebed. Hierna sprak hij er zijn vreugde over uit, dat dti Kerstfeest gevierd kon wor den in het nieuwe jeugdgebouw „De Poort", om te herdenken de geboorte van Gods Zoon, Die wij willen eren en dank betuigen door het zingen van Ps. 75 1, waarop gevolgd het Kerstlied aller tijden „Stille Nacht...". Gelezen werd alsnu uit Lucas 2 8 tot 20. Op voor kinderen bevattelijke wijze werd de Kerstgeschiedenis door mej. Adrie Dees aan de kin deren verteld, waarop de kinde ren zongen „De herdertjes lagen bij nachten", warop als samen zang volgde Gez. 1 1. In de nu volgende pauze werd een tractatie aangeboden, waar na mevr. VerberkmoesHame link als verhaal voorlas „De hut in het bos", waarop weder geza menlijk een lied werd gezongen en nogmaals een tractatie werd rondgediend. Aan het eind van de avond dankte de heer Van Hermon al len, die hun medewerking had den verleend aan het samenstel len en vexzorgen van deze Kerst viering en werd aan alle kinde ren een Kerstpakketje uitge reikt. Als slotzang volgde nog Ps. 72 vers 11, waarna het dankgebed werd uilgesproken. Dinsdagavond werd tij de ver lichte Kerstboom in ue Ned. Herv. Kerk het Kerstfeest ge vierd met de kinderen van de Zondagsschool, welke avond ook werd bijgewoond door tal van ouders der kinderen. Ds. Becht opende de avond en verzocht te zingen het Kerstlied: Daar is uit 's werelds duist're wolken", waarna hij de aanwezi gen vei-welkomde en het ope ningsgebed uitsprak. Ds. Becht vertelde hierop de aloude Kerstgeschiedenis, waar na de heep Wolse als verhaai ,De nieuwe herder" voorlas. Aan het einde van de avond sprak de heer Kooie de oudere kinderen, die de Zondagsschool gingen verlaten, toe en ver trouwde dat hetgeen zij op de Zondagsschool hadden geieero hen als richtsnoer op hun verde re levensweg zou zijn; waarop aan hen een bijbeltje en een di ploma werd uitgereikt. Ds. Becht sprak tenslotte het dankgebed uit en er volgde nog een slotzang. Bij het verlaten van de kerk werd aan ieder kind een ge schenkje en een sinaasappel uit gereikt. Egypte heeft in het gebied van Sinaï opnieuw sterke strijd krachten geconcentreerd, uitge rust met ultra-moderne wapens en bestemd voor een verras singsaanval op Israël, zo heeft generaal Chaim Laskof, staf chef van het Israëlische leger, verklaard in een artikel dat wordt gepubliceerd door het weekblad „Bamachaneh", or gaan van genoemd leger. De generaal is van mening dat de Israëlische strijdkrach ten nog sterker zijn dan die van de Verenigde Arabische itepuniiek en goed voorbereid i iedere aanval te beantwoor den. Generaal Laskof treedt 1 ja nuari als stafchef af. Hij zal worden vervangen door gene raal Tzoei. CAdv.) een met een speciaal aange paste dosering voor uw kind. Met yruchten- smaak en veilig heidssluiting. niet meer en niet minder - is al voldoende om u snel en krachtig van uw pijn af te helpen. is niet te overtreffen De Amsterdamse Justitie heeft dinsdagochtend twee nieuwe ar restaties laten verrichten in de zaak Socrates. In zijn woning te Bussum werd aangehouden de oud-onderdirecteur van de Am sterdamsche Bank de heer T. H. en in zijn woning te Gouda werd gearresteerd de heer H. E. W., oud-directeur van de failliet ver klaarde N.V. Overbeek te Hen gelo. De arrestaties werden ver richt in aanwezigheid van de Amsterdamse officier van Justi tie mr. J. F. Hartsuiker, die be last is met het onderzoek in de zaak-Soera tes. Bij de arrestatie van de heer H. te Bussum was ook aanwezig de commissaris van politie te Bussum de heer A. H. J. Visch. De heer H. werd gearresteeerd onder verdenking dat hij zich samen met de president-direc teur van de N. V. Socrates Nic. den Besten zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrekking ten nadele van de Amsterdamsche Bank. De heer W. wordt verdacht van het doen plegen van valsheid in geschrifte bij het opmaken van een voorlopig koopcontract be treffende een stuk grond in Hen gelo. Deze grond was aangekocht voor ƒ80,000,en aan een firma in Vaduz (Liechtenstein) ver kocht voor een half miljoen. Naar aanleiding van deze nieu we arrestaties is tegen Nic. den Besten, die reeds in voorarrest zit onder verdenking van bedrie- gelijke bankbreuk, door mr. Hartsuiker bij de rechter-com- missaris een nadere vordering tot het instellen van een gerech telijk vooronderzoek ingediend op grond van het medeplegen Twm broers in Finland, Seppo en Kalevi Kok kola, hebben sinds 1956 aan hun eigen helicop ter gebouwd. Het vlieg tuigje is nu gereedgeko men en heeft de eerste proefvlucht met succes volbracht. Het machientje is heel eenvoudig gehouden; ge heel open gebouwd en met een minimum aan apparatuur. Het wordt voortbewogen door mid del Van een duw-motor. van verduistering, waarvan hij thans ook verdacht wordt. De arrestatie van W. komt niet onverwacht. Reeds enige weken geleden was bekend dat op korte termijn nieuwe arrestaties zan den kunnen worden verwacht. De naam van de oud-onderdirec teur van de Amsterdamsche Bank werd in dit verband even wel niet genoemd. Zijn arresta tie kan dan ook worden be schouwd als een sensationele wending in de zaak-Socrates, waarmee mr. Hartsuiker, bijge staan door de chef van de afde ling zwendelzaken en oplichtin gen van de Amsterdamse cen trale recherche, de heer H. Molenkamp, zich al geruime tijd bezig houden. De heer H. werd eind vorig jaar door de Amsterdamsche Bank ontslagen, omdat hij „met verontachtzaming van de lirae- tes van zijn mandaat eigenmach tig krediettransacties heeft tot stand gebracht", zoals de directie van de Amsterdamsche Bank in haar jaarverslag opmerkte. Met deze transacties zou een bedrag gemoeid zijn van ongeveer IS,5 miljoen gulden. De Steenfabriek N.V. Gebr. Overbeek te Hengelo werd in 1959 door de N.V. Socrates aan gekocht. Deze dochter N.V. werd failliet verklaard op grond van een vordering van een Duitse bank. Op een weilandje van nog geen zes hectaren, dat door de N.V. Overbeek was aangekocht voor bijna ƒ80.000,—, verleende Dewah Trading Corporation te Vaduz in januari j.l. een hypo theek van ruim een half mlijoen gulden. De toenmalige directeur van de N.V. Overbeek, de thans gearresteerde W., wordt van deze transactie verdacht, aangezien de notaris het contract opmaakte aan de hand van de door hem verstrekte gegevens. Nadat de heer H. dinsdagoch tend was gearresteerd, volgde een huiszoeking, waarbij ook de rechter-commissaris mevr. mr. Kroesse aanwezig was. De ar restatie van W. geschiedde dooi de Goudse gemeentepolitie. BOERDERIJBRAND Te IJsbrechtum (Friesland) is gistermiddag de boerderij van de veehoudsr J. Anema j gedeeltelijk door brand ver- woest. Het vee, waaronder vijf paarden en vijfendertig koeien, kon worden gered en ook de inboedel werd in veiligheid ge bracht. Een buurmeisje ont dekte de brand omstreeks één uur en sloeg alarm, waarna het vee naar buiten kon woTden gebracht. De brandweer uit Sneek bestreed het vuur met negen stralen. De schuur met de daarin aanwezige! voorraad hooi brandde vrijwel geheel uit. De raad van Schoondijke kwam" vrijdag j.l. in openbare vergade ring bijeen. De nieuwe burge meester J. C. Hoftijzer presideer de voor de eerste maal Schoon- dijke's raad. Burgemeester Hoftijzer zei na het openingswoord getroffen te zijn door de prettige wijze waar op hij met zijn gezin in de ge meente werd ingehaald. Mede namens zijn echtgenote dankte hij hiervoor de wethouders, de raadsleden, alle ingezetenen en verenigingen. De voorzitter deelde mee, dat nu men thans een nieuwe brand spuit heeft, de oude motorspuit verkocht kan worden aan de Landbouw-Praktijkschool voor 275. De oude trekker willen B. en W. inschakelen voor de dienst van gemeentewerken. Nu het nieuwe gymnastiek lokaal in gebruik is genomen hebben B. en W. zich beraden op de huurprijs, die men moet be rekenen voor het gebruik van deze zaal door verenigingen. Na rijp beraad is een bedrag van 3,50 per uur uit de bus geko men, een bedrag, dat ogenschijn lijk nog al hoog lijkt, maar in overeenstemming is met de in vesteringen, die in het gebouw zijn gestoken. Blijken bepaalde verenigingen door de huur in financiële moeilijkheden te ko men, dan is er nog altijd de mo gelijkheid aan de gemeente sub sidie te vragen, zodat de wellicht hoge huur op die manier goed kan worden gemaakt. Na discussie ging de raad uit eindelijk met de huurprijs ak koord. Adhaesie werd betuigd aan de petitie, welke de raad van IJzen dijke heeft opgesteld ten aanzien van de slechte toestand van de weg St. Jan in ErecoEekloo. Uit een schrijven van het Bu reau voor Gemeenschappelijke Behandeling van Personeelsaan gelegenheden blijkt, dat de werk- iiassificatie ten aanzien van de gemeentewerklieden van Schoon dijke achterwege kan blijven. Het recht van opstal op de grond gelegen hoek v. d. Slikke- straat-Beatrixstraat, waarop 6 noodwoningen hebben gestaan werd ingaande 1 januari 1961 als vervallen verklaard. Naar aanleiding van de op merking van Ged. Staten ten aanzien van de verkoop van grond aan de heer Huijgen, ge legen in de z.g. Landbouwstraat ontstond enige discussie. De raad had de grond togeezegd aan de heer Huijgen voor 2,80 per m2, omdat betrokkene deze grond zelf had ontgonnen en voor de gemeente eigenlijk een last be tekende op grond van het onder houd. Ged. Staten meenden, dat een prijs van 6,50 wel op haar plaats zou zijn. Besloten werd de aanvankelijke prijs van 2,80 te handhaven en Ged. Staten de motivering hiervoor ter kennis te brengen. De Stichting Katholiek Middel baar Onderwijs in Zeeuws-Vlaan- deren vroeg voor de Katholieke H. B. S. voor 1960 een bijdrage uit de gemeentekas van 30 per Schoondijkse leerling. Een onder zoek heeft uitgewezen, dat dit bedrag benut wordt eensdeels om de aanloopkosten, die aan de oprichting der school ten koste waren gelegd en welke 31 decem ber 1959 nog 53.625 bedroegen, af te lossen, terwijl het ook be- doeld is voor de aflossing van de schuld ad 81.750 ontstaan door jde ongedekte bouwkosten van i het schoolgebouw te Oostburg. De voorzitter zei in B. en W. I tot de conclusie te zijn gekomen, dat voor wat betreft de aanloop kosten er termen aanwezig zijn bij te dragen, maar de ongedekte j bouwkosten is een kwestie die de gemeente niet kan accepteren. Het is onjuist, dat men deze nu tracht op de gemeente te verha len. Voor 1960 wilde B. en W. deze 30 nog toekennen, maar /oor i9t>l za] deze kwestie nader worden bezien. De raad ging hiermee akkoord. Alvorens tot puntgewijze be handeling over te gaan, zei de voorzitter behoefte te hebben hierover zijn visie te geven. Ondanks de geraamde subjec tieve uitkering uit 'het gemeen tefonds van r 23.380 heeft men de begroting niet sluitend kunnen krijgen. 6.872,16 zijnde het tekort op de gewone dienst heeft men moeten putten uit de saldi- reserve. De post voor onvoorzien bedraagt ƒ2.972,16. De voorzitter wees op de agra rische instelling der gemeente en ,het ontwerp wijziging financiële verhouding rijk-gemeenten, die voor Schoondijke geen wezenlijke perspectieven inhouden. De ge meente zal hierdoor zijn eigen belastinggebied meer moeten be treden, om de inkomsten op te voeren, en self-supporting te blijven. Self-supporting is van het grootste belang in deze tijd. j De begroting werd na behan deling overeenkomstig het ont werp vastgesteld. Over de subsidie-aanvrage van het Wit-Gele Kruis en het Groe- ne Kruis werd levendig van ge- I dachten gewisseld. ■De voorzitter zeide, de aanvra ge voor 1959 wel te willen hono reren, maar voor 1961 eerst op de hoogte te willen worden ge steld van de noodzaak tot subsi diëring. Hiertoe is het nodig, aldus de voorzitter, dat de be trokken instellingen een exploi tatierekening van 1959 en een begroting met balans overleggen. Besloten werd voor het be jaardencentrum een maximale subsidie per jaar van 1.000 toe te kennen. De stichting is zo ver, dat de door B. en W. verleende goedkeuring tot de bouw nog door Ged. Staten dient te worden gefiatteerd. Burgemeester J. C. Hoftijzer werd met algemene stemmen tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd. Besloten werd aan de notulist, die de raadsvergaderingen en andere vergaderingen notuleert een jaarlijkse vergoeding van 120 toe te kennen. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid J. Ver. kruijsse werden nagezien en in orde bevonden. Het krediet in rekening cou rant bij de Bank voor Ned. Ge meenten voor 1961 werd bepaald op 75.000. Tijdens de rondvraag zeide de heer De Badts, dat het wegen probleem in de gemeente vrijwel is opgelost. Alleen de Veldstraat ligt er nog erbarmelijk bij. Spre ker wenste dat B. en W. dit op korte termijn gingen bezien, wat werd toegezegd. De vuilnisophaaldienst kwam aan de orde. Besloten werd het tarief van 5 op 6 per jaar te brengen en voor een extra em mer 3 te berekenen in plaats van 1. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2713 stuks vee, zijnde 1013 vette koeien en ossen; 250 gebruiksvee; 225 vette kalveren; 92 graskalveren; 346 nuchtere kalveren; 625 var kens; 16 biggen; 20 paarden; 112 schapen of lammeren; 14 bokken of geiten. De prijzen waren als volgd: Vette koeien ƒ2,403,15; Vette kalveren 2,50ƒ3,35; Varkens ƒ1,90— ƒ1,95; Slacht- paarden 1,802,40, alles per kg. Graskalveren ƒ220ƒ420; Nuchtere kalveren ƒ58ƒ72; Schapen ƒ85ƒ130; Lammeren 80—120; Kalf- en melkkoeien ƒ900—ƒ1250; Vare koeien 600 ƒ820; Vaarzen ƒ600900; Pinken 400550, alles per stuk. Overzicht: Vette koeienaan voer tamelijk, kalme handel en prijzen als vorige week; Vette kalveren: minder aanvoer, han del goed, prijzen niet hoger; Graskalverenaanvoer kleiner, handel matig en stabiele prijzen; Nuchtere kalveren: aanvoer kor ter, tamelijke handel en prijshou dend; Varkens: korter aanvoer, vulgge handel en prijzen hoger, prima vleesvarkens boven note ring, slachtzeugen 1,651,73 per kg; Slachtpaarden: aanvoer klein, redelijke handel, prijzen als vorige week; Schapen en lammeren, aanvoer matig, han del tamelijk, prijzen onveran derd; Kalf- en melkkoeien: aan voer klein, stille handel en onver, anderde prijzen; Vare koeien: aanvoer matig, kalme handel en prijzen ongewijzigd; Vaarzen en pinkenaanvoer kort, luie handel en prijzen als vorige week. RECTIFICATU m aanvullende uits van 24 en 26 decern AFDELING ZEEK ZATERDAGVOET] Eerste Klasse SVD Spul 1—4. Derde Klase I AZVV 3Zaamslag De aland is thans: Eerste Klasse Wnwieldinge Spui Tern. Boys Mevo Hoek SVD WoUaartsdijk Kapelle Veere Col pJ. Boys 10 8 11 8 8 6 10 6 9 10 9 9 8 10 Tweede klasse AZW II Yeraeke III Driewegen Hemkonszand Boren Zaamslag Rilland ia 11 Nieuwdorp II Ter». Boys II Klorlinge II Derde AZW' in Hoek II Spain Driewegen II Zaamslag II 12 8 1 9 8 0 10 6 1 11 6 0 8 3 4 3 3 2 1 Klasse 9 6 12 7 4 0 3 8 3 14 6 3 0 3 6 10 5 Bi ZONDAGVOETB Eerste Klasse RaburNoormannen denzurgHoofdplaat <k»-Vogelwaarde 1 Walcheren 1—2; Slui Arendskerke afg.; Sch< Haasw. Boys 21 Res. Eerste Kla' Luctor 2—Breskens Clinge 2—Zeeland Spo Oostburg 2—Hansw. RCS 2Terneuzen landia 2Biervliet 2 Tweede Klasse Schoondijke 2Cori atg.; Vlissingen 5— 1 .11; Jong Ambon- 8—3; Retranchement- 3 -4; ZuidzandeAan afg. Tweede Klasse Kru iningenKortgt KwadendammePatrij Steen 2—Zeel. Sport 4 soke 2Terneuzen 3 harding '32—Robur 2 Derde Klasse Retranchement 2E 8 0; Breskens 3Gro Hoofdplaat 2—IJzendi; Noormannen 2Jong afg. Derde Klasse Ria 2Hontenisse gefwaarde 2—Graauw Mppine 2—Sluiskil 2 2 kil 3Koewacht 2 afj •Oinge 3 afg. VIERDE KLASS LuctorUre In een meer spart fraaie wedstrijd, hetgi siiekgladde veld ook wonderen was, heeft d 10 minuten vóór het rechtsbinnen Lous v de twee kostbare pt overd. SteenOos Toor de rust een spa Itfkopgaande wedstriji weerszijden goede s< sen, waarvan er in de i «dechts één benut wer de 20e minuut door Oostburg (01). Na de thee was d veel sterker en binnei tier stond het al 31 punten van Audenae) De Kesel. Kort voo: van de wedstrijd had «■geluk de bal in ei trappen (32). ClingeLewed Vóór de rust was ile sterke wind in «terker. De verdedig Lewedorpse Boys wa: <»p dreef en verhindi gastheren de leidi: nemen. Na de hervatting gasten door beter ve meerderheid. Reeds ten namen zij de 1 linksbuiten Raes (0- cen half uur was g< rechtsbuiten Menhee ne doelwachter vooi maal passeren (02 tiehielden het beste t Eerst in de 43e mil ♦huisclub door Hoefr redden (12). Yersek De thuisclub heeft De voorzitter var Kamer, de heer Jon gistermiddag na de vergadering medeg over het wetsontwe ▼an de kinderbij sl rentetrekkers, een i derbijslag kleine en de kindertoela gepensioneerden kinderbijslagen) g eindverslag is ui tg, dat dit wetsontwei delingen was onder; de schorsing. Zo mogelijk, zo voorzitter mede, zt ontwerp in de verf 40 januari a.s. aan den gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2