De achtste stakingsdag in België Nieuwe Franse kern wapen-ontploffing Weeroverzicht Belgische regering over stakingsbeweging WOENSDAG 28 DECEMBER I960 17e Jaargang Nr 5173 EERSTE BLAB BELGISCHE MILITAIREN UIT DUITSLAND TERUGGEROEPEN KONINGIN ONTVING PROF. DE GAAY FORTMAN en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Demonstratie in Gent Hactio cle Koek Vele zeeschepen op rede naven van Vlissingen door staking in Antwerpen m $ai£, NIEUWE GERUCHTEN OVER TERUGKEER VAN KONING BOUDEWIJN Schoolkinderen tegen rassendiscriminatie Franke, ing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 A.bonnementsprijs: f6,— per kwartaal; per maand f2.— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handös- advertenties)5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «nr. De achtste dag van de door de socialistische vakbonden uitge roepen stakingen in België is dinsdag zonder grote incidenten verlopen. Duizenden en duizen den stakers in Brussel en in Wai- ionië hebben in de loop van de dag tegen de „Eenlieidswet" van de regering betogingen gehou den, waarbij het nergens tot v> anoi'deiijkheden van lx-teken is is gekomen. E)e omvang van de staking leek dinsdag, voorzover uit de dikwijls tegenstrijdige verklarin gen en communique's kon wor den afgeleid, stationnair te zijn met in sommige plaatsen een kleine toeneming en elders een verdere tendentie tot hervatting van het werk. Dinsdag zijn ook opnieuw ge ruchten opgedoken, dat koning Boudewijn en koningin Fabiola hun huwelijksreis in Spanje zul len onderbreken. Een militair vliegtuig staat in Sevilla ter be schikking van de Belgische vorst, waarmee hij op elk gewenst ogenblik de terugreis naar Brus sel kan aanvaarden. Inmiddels zijn echter in Brus sel dinsdag ook de eerste berich ten opgedoken over verzoenings pogingen door werkgevers- on werknemersorganisaties over de uitwerking van de omstreden punten van de „Eenlieidswet". Volgens het gezaghebende blad „Le Soir'' zou tijdens het Kerst- weekeinde contact zijn opgeno men tussen werkgevers en werk nemers om tot een akkoord te komen. Ook zou het contact tus sen de regering en de socialisti sche oppositie ter bespreking van de stakingsactie volgens politieke kringen in Brussel ..niet geheel zijn verbroken". I® Brussel, Luik en het indu striestadje La Louvrière hadden de betogingen dinsdag de groot ste omvang. Naar schatting zeven duizend betogers trokken dinsdagochtend door het centrum va® de Belgische hoofdstad, het aftreden van de regering eisend en vergeefs pogend het tramver keer te ontwrichten door een tramwagen tot staan te brengen. De politie kon echter ingrijpen en onder het wakend oog van gewapende militairen en bereden rijkswachten trok de stoet door de straten. f* Luik, waar maandagnacht een fles benzine in de redaktie- lokalen van het blad „La Wal lonië" werd geworpen, werd eveneens door duizenden stakers betoogd. Ook hier gingen, de be togers na enkele uren zonder in cidenten te hebben veroorzaakt uiteen. De grootste demonstratie had plaats in La Louvrière een 10-tal kilometers ten zuiden van Brussel - waar een 20.000 sta kers bijeen kwamen en werden toegesproken door het socialis tische Kamerlid Hoyaux. „Wij zijn niet voor Hitier gebogen en zullen dat ook niet voor Eyskens doen", riep deze uit. „Laat hij rekening houden met de waar schuwing van de arbeidersklasse. Zij zal niet zwichten". Na deze woorden ging ook hier de menig te zonder wanordelijkheden uit een. Hadden de betogingen een vrij rustig verloop, bij pogingen van stakers in andere plaatsen om werkwilligen te beletten aan het werk te gaan, kwam het tot enkele botsingen. zijn opgeroepen ter bescherming van vitale bedrijven. Geen tegen spraak volgde op berichten van de Belgisch-Duitse grens, dat beschadigingen, men pleegt sabo tage en gewelddaden. Dat de socialisten en hun vak bonden zich door een niet-demo- cratische minderheid op sleep touw laten nemen is hun zaak, echter een nationale partij en een nationaal vakverbond on- dinsdag detachementen militai- j waardig. Dat een regering haar ren van de Belgische strijdkrach ten, die opdracht zouden hebben gekregen van hun bases in Duitsland terug te keren in ver band met de stakingen, in plicht zou verzaken is ondenk baar. Daarom zal zij alles doen om de vrijheid van arbeid en de bedrijfsuitvoering te verzekeren, om de openbare orde te beveili- msm f «m Het kabinet der Koningin deelt mede H. M. de Koningin heeft gis termiddag ten paleize Soestdijk prof. mr. W. F. de Gaay Fort man ontvangen en hem ver zocht de mogelijkheden te onderzoaken om tot een spoe dige oplossing van de kabinets crisis te geraken met hand having van dezelfde politieke samenstelling als die van het huidige kabinet. De informateur prof. mr. W. F. de Gaay Fcrtman heeft gister- avond de A.R.-fractieleider uit de 'x weede Kamer, dr. Bruins Slot ontvangen. Dit onderhoud werd gearrangeerd, omdat uit de A R.- fractie de bekende woningbouw- mótie-Van Eibergen kwam, die 't kabinet tot aftreden bracht. Het Franse ministerie van Landsverdediging heeft medege deeld dat Frankrijk dinsdagoch tend op zijn plaats te Reggan, in de Sahara, voor de derde maal een kernwapen tot ontploffing heeft gebracht. De kracht van de ontploffing wordt als „niet groot" beschre ven. Het ministerie verklaarde ver der: „Evenals bij de twee eerste, door Frankrijk tot ontploffing gebrachte kernwapens, zijn alle voorzorgsmaatregelen genomen om te verhinderen dat de radio actieve afval gevaar oplevert. De resultaten van de waar- In Hasselt raakten leden van de rijkswacht en stakers slaags, nadat deze het postkantoor wa ren binnengedrongen en de iri- houd van postzakken op de grond gooiden en vertrapten. De sta kers braken de straat voor het postkantoor op, doch werden daarna door de rijkswacht uit eengedreven. Ook in Bergen werden barri caden opgeworpen. Het wegver keer werd in de ochtend door stakers aangehouden. Op de weg van Bergen naar de Franse grens waren spijkers gestrooid. In de loop van dë ochtend ver dwenen echter de stakers van de straat en kon het verkeer nor maal doorgang vinden. Inciden ten zijn ook hier niet gemeld. Op de spoorlijn van Gent naar Adinkerke werden nieuwe pogin gen tot sabotage gedaan. In de wissels weid cement gestort, dat echter tijdig kon worden verwij derd, evenals de betonblokken die op de rails waren geplaatst. Ook hier trachtten de stakers het wegverkeer onmogelijk te maken door spijkers rond te strooien. Ongevallen hebben zich niet voorgedaan. In verviers, waar de vorige week de stakers de overhand schenen te hebben, was het dins dagochtend vrij rustig. Pogingen om het openen van de postkan toren te verijdelen werden door de politie in de kiem gesmoord. Winkels en café's heropenden hun deuren. In Namen werden samenscho lingen van meer dan vijf per sonen verboden. Ook hier heerste dinsdag een betrekkelijke rust. Het Belgische ministerie van Defensie heeft dinsdag tegenge sproken, dat militairen zouden IMÏPREliSIE Een grote IN AANTOCHT, .nieuwe depressie in diepte toe- en omvaugrijke j nemend over de Briise eilanden depressie ten noorden van de naar 'ie' noonlen z-x] tiekken. Far-Oei beheerste het weer in Zij zal het weerneeid bij ons van geheel West- en Noord-Europa- De aangevoel de Oceanische lucht heeft nu ook uit Scandinavië alle koude verdreven en de tempera turen daar even vei tot boven nul doen oplopen als bij ons. Een kleine storing in de zuid westelijke stroming volgde dins dag een gebied met opklaringen en deed de bewolking in de mid dag weer toenemen. I en westen van de Britse eilanden ontwik kelde zich in een bijzonder krach tige westelijke .stroming, waarin in de hogere luchtlagen wind snelheden van 250 km per uur voorkomen, een nieuwe üepres sie, als randstoring van het eer der genoemde lagedrukgebied. Het laat zich aanzien dat deze 7 GW vuit- ZON MAAN daag bepalen. Op de nadering er van kan de wind uit zuidwest tot zuid tot krachtig, en aan de kust tot stormachtig aanwakkeren, terwijl ook een regengebied zai passeren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Toenemende wind. Half tot zwaar bewolkt met later enkele buien. Tot krachtig of stormachtig toenemende wind tussen zuidwest en zuid. Middag- temperaturen van omstreeks 5 graden. WOENSDAG 28 DECEMBER Een menigte stakers en niet- stakers op het plein van Sint Peter in Gent luistert naar cle toespraken van minister De Keuleneir en de afgevaardigde Verspee t en tijdens oen demon stratie op de tweede Kerstdag. WsS&wi gen en het openbaar leven nor maal te hanctnaven". Het ministerie van Financiën maakte bekend, dat in Antwer pen dinsdag 2.000 arbeiders in de haven aanwezig waren. Het hoofdbestuur van 1 et Al- i in de provincie wonen het gemeen Chris elijk Vakverbond ministerie van Middenstands- heeft inmiddels dinsdagavond op zaken, waar geen enkele ambte een vergadering het reeds ver- De Belgische minister van Be stuurszaken, Harmei, heeft dins dagmiddag op een persconferen tie in Brussel aangekondigd, dat op vrijwel alle departementen het aantal afwezigen te verwaar lozen is. Als voorbeelden noemde hij het ministerie van Economische Za ken, waar zes ambtenaren op de 2.000 dinsdag ontbraken, het ministerie van Buitenlandse Za ken met 39 afwezigen op een staf van 500 waarbij hij op merkte dat de meesten van hen Aken vrachtauto's l)ij grens kwamen. De Belgische minister van Economische Coördinatie, De- quae, zei dinsdagavond in een radiorede, dat „België bezig is de faam van een land, waar de mensen met gezond verstand regeren en met beide benen op de grond staan, in snel tempo te verliezen". Sprekende over de motieven, die de socialistische vakbonden voor de staking tegen de „Een- heidswet" aanvoeren, zei hij: „Nog nooit hebben in een be schaafd land de meest fantasti sche roddelpraatjes in zo'n korte tijd ingang gevonden. Hij verzekerde het Belgische volk, dat de regering geen enkel verworven recht van de arbei ders zal aantasten. De stakings actie veroordeelde hij als een politieke daad. Minister Dequae betoogde voorts, dat een regering, die-deze naam waardig is, niet kan dul den dat de vrijheid van arbeid wordt aangetast. „Men aarzelt niet dwang uit te oefenen op alles en iedereen. Men verplicht winkelsluiting, men dreigt met wachte besluit genomen zich niet bij de stakingsactie aan te slui ten. De Katholieke werknemers- over de organisatie zegt in een commu niqué de stakingsactie als een louter politieke kwestie te be schouwen en roept de leden op „zich niet te laten meesleuren in een avontuur, waarvan de arbei ders de eerste slachtoffers zijn". Terwijl ook de liberale vakbe weging zich dinsdag uitdrukkelijk van de staking distancieerde, heeft het overkoepelende orgaan van alle socialistische bewegin gen in België een communiqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de socialistische bewe ging „alle krachten mobiliseert voor de reusachtige strijd, die door prof. Eyskens is gewild en die zal eindigen in een overwin ning van de arbeiders". Bij gevechten tussen neger- si ammen in Roodeqooit en Stil- fontein Zuid-Afrika i zpn maan dag achttien negers om het leven gc-komen. 0 De Eina is weer actief. Ieder j uur stoot de vulkaan twaalf zwarte rookwolken uit, hetgeen gepaard gaat met een roodachtig I schijnsel. naar ontbrak en het ministerie van Afrikaanse Zaken, waar op de 800 personeelsleden 139 af wezigen waren genoteerd, van wie 95 regelmatig Kerstverlof genieten. Het stakingsbeeld samenvat tend zeide minister Harmei, dat in het noorden van België nor maal wordt gewerkt met uitzon dering van Gent, waar de beperk- lAdv.) Noordstraat 102 - Telefoon Terneuzen 3128 WÈÊfc Dec. v.m. n.m. 28 8.48 16.35 14.13 3.58 Breskens 10.38 11.20 29 8.48 16.37 14.44 5.03 Terneuzen 11.13 11.o5 3D 8.48 16.37 15.19 6.05 Hansweert 11.53 12.35 33 8.48 16.38 16.00 7.02 Walsoorden 0.03 12.45 De scheepvaart op de Wester- schelde ondervindt sterk de in vloed van de staking in de haven van Antwerpen. Op de rede van Vlissingen liggen tientallen zee schepen te wachten tot de sta- ldng zal zijn opgeheven en zij kunnen doorvaren naar de Sin jorenstad. Enkele schepen zijn al in de haven van Vlissingen binnengelopen om te bunkeren, terwijl de mogelijkheden voor laden en lossen onderzocht wor den. De toto geeft een beeld van de dl ukte op de Vlissingse rede. te stroomlevering zich in vele plaatselijke industrieën doet gel den; in de haven van Gent een- ter meldden zich dinsdagochtend 2.000 arbeiders aan. In Antwer pen wordt een lichte verbetering geconstateerd. De Boudewijn- sluis is weer in bedrijf gesteld en de gas- en electriciteitsvoorzie- ning is normaal. In het Limburgse mijnbekken werd totnutoe nog geen enkele werkonderbreking gemeld. In de hoofdstad zijn de arbeiders zowel in particuliere als staatsbedrij ven dinsdag „massaal" aan het werk gegaan. In het zuiden van het land bleef in de steenlcolencentra, wat de minister noemde de „status quo" gehandhaafd. De industrie centra in Wallonië ondervonden nadelige gevolgen van de restric ties in de energievoorziening, maar ook van de activiteiten van stakingsposten. De minister deelde tenslotte mede, dat bij de dienst van de spoorwegen enkele gevallen van sabotage uit het Waalse land wa ren gemeld. Zij waren echter niet van ernstige aard, voegde hij hier aan toe. Minister Harmei sprak voort nog de voldoening van de Belgi sche regering uit over de werk willigheid van de overgrote meerderheid van het overheids personeel. Het vertrek van een militair vliegtiug uit Brussel naar Spanje heeft dinsdag in Brussel opnieuw aanleiding gegeven tot geruchten over een onderbreking van de huwelijksreis door koning Bou dewijn en koningin Fabiola met het oog op de gebeurtenissen in België. De vorige week werden deze geruchten reeds door het Belgische hof tegengesproken. Van officiële zijde in Brussel werd dinsdagmiddag verklaard, dat het vliegtuig met een adju dant van de koning, die de Kerst dagen in België heeft doorge bracht, en door de vorst te tekenen documenten naar Spanje reist. Het vliegtuig, een DC-6. zal te Sevilla ter beschikking van de koning blijven. Een woordvoerder van het hof doelde later mede, dat het vlieg tuig in Sevilla zal blijven om de koning naar Brussel terug tc brengen ndien dez.e dat wenst en de omstandigheden dit zullen vereisen. nemingsposten in geheel Afrika zullen zo spoedig mogelijk be kend worden gemaakt". De twee vorige malen dat Frankrijk een kernwapen tot ontploffing bracht geschiedde dit op 13 februari en een april j.l„ boven de grond. De eerste ontploffing had een kracht van zestig tot zeventig kiloton, de tweede was, naar van officiële zijde werd medegedeeld, „een explosie van geringe kracht". Het was dinsdagochtend nog niet direct bekend of dit derde Franse kernwapen boven of on der de grond tot ontploffing werd gebracht. Generaal Jean Thiry, de leider van de Franse wetenschappelijke groep, die is belast met de uit voering van het kernwapenpro gramma, verklaarde dinsdag ie Parijs: „De naam van het heden tot ontploffing gebrachte kern wapen is „Gerboise rouge" (rode erboa de Jerboa is een kleine Afrikaanse woestijnrat). Met deze proefneming werd het vol gende beoogd; 1. Vervolmaking van de kunst om kernwapens te vervaardigen. 2. Het verschaffen van gege vens aan de Franse strijdkrach ten over de voorwaarden, waar onder kernwapens het best kun nen worden aangewend, waarhij in het bijzonder aandacht is ge schonken aan de mogelijkheden tot bescherming tegen deze wa pens. Frankrijk streeft er bij zijn vervaardiging van kernwapens naar zoveel mogelijk te bereiken door berekening, om zodoende het herhalen van elders reeds ge dane proefnemingen te voor komen. Wij kunnen op deze wijze kwa litatief hetzelfde resultaat berei ken, minder geld besteden en. be trekkelijk sneller vorderingen maken dan de andere kemmo- gendheden hebben gedaan", aldus generaal Thiry. Hij verklaarde verder dat bij de proefneming te Reggari krachtige voorzorgsmaatregelen tegen een nadelige uitwerking zowel van de radio-actieve afval stof in het algemeen, als boven het proefgebied zijn genomen. Thiry besloot: „Wij zijn er thans mee bezig van onze atoom bom een eenvoudiger wapen te maken, zowel in het gebruik als voor de vervaardiging op grotere schaal. Tot nu toe hebben wij experimentele prototypes ge maakt. Er moet thans een atoombom van het geëikte model worden vervaardigd". In welingelichte kringen in Parijs wordt vernomen dat de kracht van de derde atoombom van dezelfde orde van grootte was als van de tweede, te weten enige kiloton. De ontploffing is teweeggebracht aan de top van een toren, ongeveer op dezelfde plaats als waar de tweede ont ploffing op 1 april j.l. plaats vond. Een Franse officier van ge zondheid deelde mee dat men kooien met ratten en muizen in het proefgebied had geplaatst om de gevolgen van de straling te kunnen bestuderen. De huidige stand van de tech nische kennis en elektronische materialen doen hopen dat Frankrijk, om zijn tactische wa pens te kunnen maken en over te gaan naar het stadium van de waterstofbom, kan volstaan met explosies die veel zwakker zijn dan die van de andere leden van de atoomclub. Het Japanse weerkundige ob servatorium heeft verklaard dat de Franse atoombomontploffing klaarblijkelijk te klein was voor registratie door instrumenten in Japan. Zeven meisjes met B.B.-kap sels en gekleed in houtje-touw tje-jassen en kleurige maillots, zijn gistermiddag door de con sul-generaal van de Verenigde! Staten iri Amsterdam, de heer O. E. Clark, ontvangen. De meisjes kwamen lijsten aanbie den met handtekeningen van 270C Amsterdamse scholieren, voornamelijk meisjes, die op deze wijze willen blijkgeven van hun ontstemming over de rassendiscriminatie op som mige Amerikaanse spholen.' Deze afvaardiging van vijf Am sterdamse meisjes-ulo's en een jongens-ulo werd op de voet gevolgd door een deputatie, be staande uit twee jongens van een middelbare school, die 600 handtekeningen voor hetzelfde doel verzamelden. De lijsten zijn bestemd voor de Amerikaanse president, res pectievelijk voor de gouverneur van de staat Louisiana, die de jongensdeputatie abusievelijk ook als president had aange duid. Wegens tijdgebrek kon de heer Clark de jongens niet ont vangen. Zijn secretaris nam hun lijsten in ontvangst. Maar met de zeven meisjes (12 tot 16 jaar) heeft de heer Clark zich enige tijd onderhouden. Hij heeft ze uitgenodigd nog eens een babbeltje te komen maken, want zo zei hij ons, als die jon gens en meisjes het serieus menen hebben ze recht op een nadere uiteenzetting.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1