Uit de Provincie DE GROENE HEL Radio en Televisie t RADIO DE BUCK De gemeen AGENDA BURGERLIJKE STAND TERNEUZEN BIERVLIET. ZAAMSLAG HET GEBRUIK VAN VUURWERK Uitkijken is de boodschap WIJZIGING UITVOERINGS BESCHIKKINGEN LOONBELASTING BERTHA HAERS, TERNEUZEN Wegens sterfgeval J GEMEENTELIJKE HERINDELING VAN DE VOORMALIGE BRAAKMAN De gemeentelijke herindeling van de voormalige Braakman is sinds een vijftal jaren in voor bereiding. Het door Gedep. Sta ten op 26 september 1955 aan de gemeenten Philippine, Hoek en Biervliet gedane voorstel werd alleen door Biervliet aanvaard. Naar aanleiding van de door Philippine en Hoek ingebrachte bezwaren wijzigden Gedep. Sta ten hun voorstel. In 1957 ver zochten Gedep. Staten aan de Kroon de totstandkoming van een wettelijke regeling gebaseerd op het gewijzigde plan, voor te bereiden. Op 23 mei 1957 ver klaarde de minister van Binnen landse Zaken zich in beginsel met het voorstel akkoord. Op 7 januari 1961 houden Gedep. Staten ingevolge artikel 162 van de Gemeentewet een openbare vergadering te Philip pine, tijdens welke de betrokken gemeenten in de gelegenheid zullen zijn hun gevoelen ken baar te maken met betrekking tot het voorontwerp van wet ter zake. VERGAAN VAN VISSERSVAARTUIG GERECONSTRUEERD De Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam acht het het meest waarschijnlijk dat het motorvis sersvaartuig ..Johanna R. 50" op 14 december 1959 in het Oostgat op een in zee drijvende boom stam of mast is gevaren, die door zijn diepe ligging niet of moeilijk was waar te nemen. Tengevolge hiervan is het 19,2 brt. metende vissersschip binnen enkele minuten gezonken. Van enige schuld van de schipper A. P. van den Broecke kan vol gens de Raad voor de Scheep vaart niet worden gesproken. De ..Johanna" was op weg van Breskens naar Scheveningen. Verkeersongevallen. Zaterdagmiddag te 2.30 uur reed de 16-jarige J. K., wonende alhier, met een bakfiets door de Kastanjelaan toen, juist voorbij <Ie kruispunt met de Zeventrini- teitsstraat, het rechterachterwiel van de carriër wegzakte in een juist ontstane verzakking van Landbouwverslag Zeeuws-Viaanderen 1960 Er is weer een landbouwver slag verschenen. Dit verschijnt tan behoeve van de Landbouw- studieclubs. Echter niet alleen voor deze clubs als zodanig, maar uiteindelijk om de land bouw met zijn vele facetten op verschillend gebied van voor lichting te dienen en in discus sie te brengen. Het verslag behandelt o.m. de aedrijfsbegroting. Men is er van iTertuigd, dat hier moeilijk met algemeenheden kan worden ge werkt. maar dat men aan de nan A van begroting voor indivi duele bedrijven kon onderzoe ken welke invloed de mindere arbeidsbezetting op de bedrijfs- uitkomsten heeft bij een. aan gepast produktieplan. In hoeverre kunnen de bedrij- ■vssn gemechaniseerd worden of moet het systeem van loonwer ker nieer ingang vinden? Aange stipt wordt ook de uitbreiding van de grasteelt in Zeeuws- Tlaanderen en de mogelijkheden die hier in zitten. Het is natuurlijk, ondoenlijk een jaarverslag van 110 bladzij den druks in een kort artikel volledig te besoreken. Maar het doorbladeren en een vluch tig lezen laat ons zien de veelzijdigheid die hier in het belang der landbouw in het al gemeen belang wordt aangesne den, zoals planteziekten en b.v. de nieuwe wegen die ingeslagen worden bij graan, transport en ook de bewaring van granen. Men merkt al gauw dat 't ene probleem aan het andere vast- jat Het. is steeds weer de nood zakelijkheid, die oproept tot zoeken naar nieuwere produk- tieinetticden. maar wist men tiemethoden, maar wilt tben hiertoe overgaan dan moet ieder voor zichzelf uitmaken of het voor het, betreffende bedrijf economisch verantwoord is. Daarom is voorlichting van groot belang en omdat vernieu wing op de bedrijven ook voor akkerbouw en de melkproduk- tie. nogal kapitaalintensief zijn, zal hier een samenwerking moe ien zijn met de bedrijfsgenoten. Het landbouwverslag is voor betrokkenen een nuttige uitga ve en lezing hiervan moet beslist worden, aangeraden. DINSDAG 27 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur „Vader tegen wil en ■dank". AXEL: Het Centrum, 8 uur: .Salomo en de Koningin van Scheba". WOENSDAG 28 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Vader tegen wil en dank". Gemeentehuis, 10 uur: Aan besteding bouwen van een zes- kiassigc openbare lagere school aan de Van Steenbergenlaan. het wegdek ter grootte van een meter en een diepte van een hal ve meter. De bakfiets liep hierbij materië le schade op. Zaterdagmiddag te 3.45 uur had in de Donze-Visserstraat een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door de heer A. O. A. uit Terneuzen, die, rijdende in de richting van de Vlooswijkstraat, op de kruising met de Eerste Verbindingsstraat, geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende heer E. P. J. G. uit Sas van Gent, die vanuit de Verbindingsstraat de Donze-Vis serstraat wilde inrijden. Beide voertuigen werden aan zienlijk beschadigd. Maandagmiddag te 3 uur reed de heer R. D. van H., wonende te Sas van Gent, met zijn auto van een weiland van de heer K., gele gen aan de Hogedijk, waartoe hij enige malen heen en weer moest rijden om zijn auto in de goede richting op de smalle rij weg te krijgen en aldaar zijn auto tot stilstand had gebracht. De heer v. B. V., die eveneens met zijn auto op het weiland had geparkeerd, reed bij het wegrij den achteruit de dam af, en daar hij niet had bemerkt, dat de heer Van H. zijn auto op de rijweg tot stilstand had gebracht, kwam zijn wagen in botsing met de auto van de heer Van H. Beide auto's liepen hierbij ma teriële schade op. Konijnen- en Pluimveever. „Terneuzen" organiseerde Provinciale tentoonstelling Gedurende de Kerstdagen orga niseerde de Konijnen- en Pluim veevereniging „Terneuzen" een provinciale tentoonstelling in het gebouw aan de Zandstraat. Driehonderd dieren waren uit de gehele provincie aangevoerd en de kenners hebben er hun hart aan op kunnen halen. De kwaliteit der ingezonden dieren was buitengewoon goed. Burgemeester mr. Rijpstra, die zo welwillend was deze tentoon stelling te openen, zeide zulks met zeer vee! genoegen te doen, omdat hijzelf vroeger ook heel wat van deze dieren heelt ge kweekt. Na de opening wandelde hij met interesse langs de talrijke hok ken der inzendingen. De tentoonstelling trok beide dagen talrijke bezoekers, zodat deze alleszins geslaagd kan ge noemd worden. Door de keurmeesters; de he ren A. A. Clement, P. Rodenburg, P. J. van Hal en k. de Groot wer den de inzenders van onderstaan de dieren als de' beste aangewe zen: KONIJNEN. Vlaamse reuzen:: Haaskleur: L. Florusse, Zaam- slag. Konijngrijs: G. de Bokx.Zaam- sfag Geei: C. Schrier, Wolfaartsdijk. Wit; A. J. Heetesonne, Oost burg (kampioen). Lotbaringer Zwart: A. Clyncke, Sluis. Blauw: J. de Winter, Schore. Midden rassen:- Gr. Chincillia:: J. de Kubber, Terneuzen. Wener wit: IC F. van Taten- hove, Sluis. Wener blauw: Th. Machielsen,. Zaamslag. Rode Nw-Zerfander: J. Mat- thijs, Sluis. Geel van Boturgondië; J. Mat- thijs, Sluis. Rijnlanders: P. K. de Jonge, Driewegen (Terneuzen). Belgian Haris: G. J. Mallet, Hoofdplaat. Thüringer: M. v. d. Weel, Mid delburg. Havanna: P. den Hollander, Middelburg. Alaska: M. Cornelissen, Zaam slag. Gouwenaar: A. Frangois, Mid delburg. Lux: W. v. d. Hage, Zaamslag. DeilenaarsJ. Viveen, Terneu zen. Rex Castor: J. de Troye, Ter neuzen. Kleine rassen: KI. Chincillia: C. A. de Jonge, Zaamslag. Blaok en Tan, zwart: P. J. van Hal, Oostburg. Idem, blauw: J. Domisse, Mid delburg. Hollander, konijngrijs: A. Kro ne, Zuidzande. Idem, bruin: A. Janse, Hein- kenszand. Idem, zwart A Kranse, Zuid zande. Kleine zilver: Mid. Bruin: K. F. van Taten- hove, Sluis. Licht blauw: K. F. van Taten- hoven, Sluis. Dwerg-ras, pool: P. v. d. Bus- sche, Sluis. Kleur-dwergen, zwart: G. J. Kramer, Wolfaartsdijk. Bruin marter: A. Passenier, Middelburg. GUINESE BIGGETJES. Gladhaar, zwart: M. A. Hooge- steger, Middelburg. Idem, wit: M. A. Hoogesteger, Middelburg. Goud augotte: A. Passenier, Middelburg. PLUIMVEE. Gr. Hoenders: PI. Rocks, donkergestreept: D. Katsman, Wolfaartsdijk. Australorps, zwart: M. Stroo- snijder, Kruiningen. Krielhoenders Wyandot, koekoekP. K. de Jongs,.©pjewegen (Terneuzen). Idëm, zwart; A. Janse, Hein- kenszand. Java kriel: M. Cornelissen, Zaamslag. Barnevelder, gezoomd: D. Kats man, Wolfaartsdijk. PI. Rooks, donkergestreept: K. F. v. Tatenhoven, Sluis. Antwerpse Baardkrielkwartel: D. Katsman, Wolfaartsdijk. SIERDUIVEN. Vinkduif: J. Efdé, Goes. Neurenberger Leeuwerik: J. Efdé, Goes. ■Nonduif: J. Efdé, Goes. Wener tuimelaar, licht getij gerd: D. Katsman, Wolfaarts dijk. Duitse schoonheidspostduif, witF. Zweedijk, Wolfaarts dijk. Neurenberger zwaluw: K. F. van Tatenhove, Sluis. Oud-Hollandse meeuw (geel): A. Jansen, Heinkenszand. Het mooiste konijn van de ten toonstelling was de witte Vlaam se Reus van A. J. Heetesonne te Oostburg. Het mooiste tekenkonijn was een Rijnlander van P. K. dé Jon ge uit Driewegen (Terneuzen). Bij het pluimvee was het mooi ste grote hoen 'n zwarte Austra lorps van M. Stroosnijder uit Kruiningen en 'n Wyandot koek koek van P. K. de Jonge uit Drie wegen (Terneuzen) was de beste onder de krielhoenders. M. A. Hoogesteger uit Middel burg had de mooiste gladhaar (zwart) Guinese big van de ten toonstelling en een witte Duitse schoonheids jlostduif van F. Zweedijk uit Wolfaartsdijk was de mooiste duif. Kerstfeestviering Vrouwen bond N.V.V. Aan de vooravond van Kerst mis organiseerde de Vrouwen bond N.V.V. afd. Biervliet in het jeugdgebouw een bezinnings- avond, waarvoor veel belangstel ling bestond. in haar openingswoord zeide de voorzitster o.m., dat de Vrou wenbond in de toekomst op het maatschappelijk vlak een grote taak wacht. Juist in de hulpver lening en bijstand van mens tot mens is voor de leden van de Vrouwenbond veel te doen. Men moet meer dan in het verleden bereid zijn elkaar te helpen en te steunen. Zij wees op de diverse fondsen die ter beschikking staan, doch meestal is financiële hulp alleen niet voldoende. Een goed woord, gesproken op de juiste tijd, kan in het vlak der persoonlijke belangstelling méér doen dan materiële hulp. De voorzitster liet het afgelo pen verenigingsjaar de revue passeren en merkte op, dat men samen veel heeft tot stand ge bracht. Tijdens een korte pauze werd koffie met gebak geserveerd. Er werden verschillende kerstliede ren gezongen. Na de pauze werd het Kerst verhaal van Charles Dickens „Scrooge en Marley" verteld aan de hand van filmstrips. Nadat de voorzitster het slot woord had gesproken, gingen al len voldaan huiswaarts. Kerstviering Bond van Platte landsvrouwen Donderdagavond had in het jeugdgebouw „De Poort" een Kerstfeestviering plaats door be stuur en leden van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Hoek, Terneuzen en Zaamslag. De vice-voorzitster van de Plattelandsvrouwen te Zaamslag, mevr. DekkerVarel, opende de feestavond met een welkomst woord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot. zuster Poldermans van Hoek. De avond werd geopend met het zingen van Ps. 98 2. In het nu uit te voeren programma werd tussen de samenzang door door zuster Poldermans verteld over het Kind in de kribbe en werd er gedeclameerd. Mevr. DekkerVarel las ver volgens de aanzegging van de geboorte aan Zacnarias in de tempel, de toezegging van de En gel aan Maria, het bezoek van de Engel aan Elizabeth, haar nicht. Daarna werden gedeelten ge lezen uit Lucas 2. In de pauze werd een maaltijd aangeboden, welke verzorgd was door de jongere plattelands vrouwen. Na de pauze werd de electri- sche verlichting uitgeschakeld en werden de karrsen op de tafels ontstoken. Na het gezamenlijk zinger. van „Er ruist langs de wolken" declameerde zuster Pol dermans het kerstverhaal „In het smalle straatje", hetwelk door alle aanwezigen met volle aandacht werd beluisterd. Als samenzang klonk hierna „Dankt, dankt nu allen God". Aan het einde van deze Kerst viering dankte mevr. Dekker alle aanwezigen en in het bijzonder allen die aan de samenstelling en uitvoering van deze Kerstavond hadden medegewerkt. Aan zuster Poldermans werd als dank voor haar bijzonder op prijs gestelde medewerking als geschenk een boekenbon aangeboden. Na het nuttigen van een kopje koffie werd dit feestelijk samen zijn besloten met het staande zin gen van het bekende Kerstlied „Ere zij God". De commandant van het j korps geleiders ontplofbare stoffen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat i deelt het volgende mede: ,,Er blijkt wederom vuur werk clandestien te zijn inge voerd. Dit vuurwerk kan bij gebruik gevaarlijk zijn. Ge bruik daarom, indien het door de politie wordt toegestaan, uitsluitend vuurwerk hetwelk voldoet aan de eisen welke hieraan in Nederland worden gesteld. Op dit vuurwerk en op de verpakking moet een in de Nederlandse taal gestelde ge bruiksaanwijzing en een aan duiding van de fabrikant voor komen. Winkeliers wordt aangeraden uitsluitend goed- gekeurd vuurwerk te ver- kopen. Zij voorkomen hier door niet alleen ernstige moeilijkheden voor zichzelf, j doch zij helpen ook mede aan 5 het voorkomen van ongeluk- 1 ken. De plaatselijke politie zal u terzake gaarne inlichten. Er wordt tenslotte op ga swezen, dat ook vuurwerk, dat aan de Nederlandse eisen vol doet bij gebruik niet onge vaarlijk is doch alleen min der gevaarlijk. Vuurwerk dat bijv. dicht bij de ogen ont ploft kan ernstige verwondin gen veroorzaken. Alleen in Den Haag hebben tijdens de jaarwisseling 1959/1960, voor zover bekend. 34 personen zich onder behandeling van een oogarts moeten stellen voor verwondingen, die bij het afsteken van vuurwerk zijn veroorzaakt. Ongeveer tien procent van deze verwondingen veroor zaakte blijvende gevolgen. WOENSDAG 28 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muziek; S.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; S.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Orkest en koor; 12.05 Kinderkoor; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gewijde muz.; 12.37 Kerkdienst; 13.C0 Nieuws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Orkest; 14.00 Gram.; 15.45 Vierhandig pianospel16.C0 Voor de jeugd; 17.20 Grarn.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Het Spec trum; 18.00 Gram.; 18.10 Kerk koor; 18,30 Geestelijk leven in een technische wereld; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Op de man af; 19.15 Pianorecital voor de linkerhand; 19.30 Radiokrant; 19.50 De lie algemene conferen tie van de Unesco; 20.00 Lichte muziek; 20.20 Kamerorkest; 21.25 Vragen van de oekumene; 21.45 Gewijde muz.; 22.15 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverden king; 22.55 Platennicuws; 22.55 Nieuws. In de Staatscourant is een be schikking opgenomen, waarbij de staatssecretaris van Finan ciën enige uitvoeringsbeschik kingen loonbelasting heeft gewij zigd. De wijzigingen, hoofdzakelijk bestaande in de vervanging van enkele bijzondere loonbelasting tabellen, houden verband met een aantal veranderingen op het terrein der sociale verzekeringen. Het maximum-ipremië-inkomen voor de A.O.W. en de A.W.W. is met ingang van 1 januari 1961 verhoogd van 7.450 tot 8.250 en in verband hiermede het ma ximum van de in te houden pre mie van 502 tot 556 per jaar. Voorts is met ingang van dezelf de datum de loongrens voor de verzekering ingevolge de ziekte wet, enz. gebracht van ƒ7.450 op ƒ8.000 en het maximum dagloon waarover premie voor de werk nemersverzekeringen wordt ge heven van 20 op 22. In verband met het voren- gaande heeft de staatssecretaris van Financiën in een tweede be- sdhjkking, gepubliceerd in de zelfde Staatscourant, nieuwe premiebetalingen vastgesteld voor de A.O.W. en A.W.W. In dé nieuwe tabellen is waar nodig ook rekening gehouden met andere wijzigingen in de di verse werknemersverzekeringen. 16) Nadruk verboden. Omdat mijn voorraad beperkt v/as door de ruimte in de boot, moest ik er zuinig mee zijn. Bovendien kon ik van deze men sen, die niet de taal van Taipeke verstonden, weinig te weten komen omtrent de witte stam, welke ik zocht. Zij zagen er dit maal kwaadaardiger uit dan te voren; hun ogen waren meer met bloed doorlopen. Het was opmerkelijk, dat zij nu iemand hadden meegenomen, die enigszins het Toep ie dialect sprak, waaruit bleek, dat zij er belang in stelden, om welke reden dan ook, contact met mij te krijgen. Waarschijnlijk waren het alleen de geschenken. Zij waren werkelijk Itocapuks, zoals Taipeke gedacht had. Na enige vrdgen over en weer, bleek dat zij nog nooit witte mannen had den gezien zoals ik en daardoor werd het gesprek enigszins op gehouden. Toen Taipeke hun eenmaal duidelijk had gemaakt, dat hij naar „blanke Indianen" vroeg, schenen zij korzelig en kwaadaardig te worden. Een van hen greep zelfs weer naar zijn boog en deed alsof hij er pijlen mee afschoot, ofschoon hij die naast zich liet liggen. Zij moesten wel zeer vijandig gezind zijn jegens een stam van lichtere kleur, die vele zonnen ver moest wonen achter hun door HENRI VAN WERMBSKERKEN bossen in de richting waar de zon opging, maar alle pogingen om daarover iets bijzonders te horen, mislukten. Ik deelde nog enkele geschen ken uit. Aan ieder der mannen een voorwerp, dat zij wel uit de handen van Taipeke, maar niet uit de mijne wilden aannemen. Hun blikken waren begerig maar tegelijk kwaad en nu en dan sloe gen zij zich op de borst, vooral toen ik de mand, waaruit de ge schenken kwamen, door Taipeke naar achter liet brengen. Zij gingen in schijn tevreden weer naar de overzijde. Ik dacht dat het gevaar voorbij was, maar even daarna kwamen dezelfde kano's weer naar ons toe, thans bemand met geheel andere ver tegenwoordigers van de stam. Zij bleven ook wat verder weg en legden hun bogen niet neer, of schoon ik herhaalde malen mijn geweer op de grond wierp. Al leen was bij hen weer de man, die het Toepie-dialect verstond en Taipeke vertelde mij, dat zij meer geschenken vroegen. Ik had gis teren de werking van hun pijlen gezien en voelde duidelijk hoe groot het gevaar op dat ogenblik was. Indien zij zo begerig waren naar de geschenken, dan zou het een kleine moeite zijn, om even als gisteren op de Parintintins, een wolk van doeltreffende pijlen op ons te laten neerdalen en ons gehele bezit zou het hunne zijn. Ik besloot nog enkele alumi nium lepeltjes te verdelen, maar hun verstand was wel zo groot, dat zij meer hechtten aan spie gels en flesjes, dan aan de vod- uige lepeltjes, die zij niet eens wisten te gebruiken. Zeer opge wonden keerden zij naar de over zijde terug. Dan was het een lan ge tijd stil. „Zij zullen terugkomen," be weerde Taipeke. „zij zijn ontevre den." Tegen de middag werden op nieuw kano's in het water ge schoven, welke zij op- hun tocht naar deze rivier waarschijnlijk dragend hadden meegebracht, want van een communicatie te water met hun streek was mij niets bekend. Er zaten nu in drie kano's twaall gestalten, die weer aarzelend naar de overzijde kwa men. Het was op het heetste uur van de dag, kort vóór de middag regen, wanneer het oerwoud door het slapen der meeste dieren het stilst is. Er was vloed, d.w.z. het water stond, bijna olieglad en stil onder het zware geboomte, waar onder een térgend lome en zwoe le atmosfeer hing. Op het ogenblik, dat zij nader kwamen, greep Taipeke ineens mijn arm en wees op zijn oor. Ik hoorde niets bijzonders en toch scheen Taipeke iets waar te nemen, waf niet tot mijn oren doordrong. Ik legde mijn geweer naast mij neer, maar'de Indianen volgden het voorbeeld niet en er was er zelfs een, die een pijl in de lucht schoot, welke een grote toog over ons maakte en in liet oer woud neerviel. Toch hadden zij gcede bedoe lingen, want zij schenen tegen- geschenken mee te brengen, die bestonden uit een paar vies uit ziende stukken brood of koek, vruchten, een enigszins aange braden onkenbaar dier en een hoofd, dat geheel kaal geschroeid was en afkomstig was van de buit van de vorige dag. Weer tikte Taipeke mij op mijn arm en wees op zijn oor. Ik hoor de nog niets. Maar de Indianen in de kano's schenen thans wel iets gemerkt te hebben, want meteen kwam er verwaring. Zij wendden snel de steven en pagaaiden haastig naar de over zijde terug, terwijl enige hun pij len afschoten in de richting van de bovenstroom. Opmerkelijk was. dat niemand een geluid gaf... Zij verdwenen in het oerwoud, trokken hun kano's op het droge en verdwe nen er mee het bos in. Alsof Taipeke afkerig was ge worden van luid spreken, zo zei hij nu bijna fluisterend: „Heeft Dom Franco het ge hoord?... Parintintins..." Wat ik te voren voor een der gewone geluiden van het oer woud gehouden had, het tikken van een specht op dood hout. bleek nu met een opmerkelijke regelmaat terug te komen en een geheel andere klank te hebben. Het was het slaan van hout op hout, maar duidelijk bleek er on derscheid in de geluiden te be staan. Ongeveer iets als het geluid, dat ik al eens in Indië had ge hoord uit de kampongs als er brand of onraad was... een soort van tongtong. „Parintintins komen", fluister de Taipeke en er kwam een op merkelijke verandering in zijn Xi' Hij liep heen en weer op het strand met langzame, afgemeten Ier n,s richt hii na "u a's scheen denken hem moeilijk te v.4au. Hij was nu een man, die tussen twee vuren stond... tus sen zijn oude en een nieuwe wereld, waarvan hij jaren deel had uitgemaakt. (Wordt vervolgd.) TERNEUZEN. Geboorten: 16 dec. Leonaidus, z. van Leonardus de Buck en Anna M. J. van Gelderen, won. te Zuid- dorpe, A 23( 17 dec. Jean Abraham, z. van Frans J. Doorns en Margaro- I ha M. A. Gazan, won. Zuidland- straat 70. 18 dec. Maria Jacomina, d. van Gerpil de Bree en Klara J. 7. Kok, won. Zandstraat la. Wil lem Adriaan, z. van Frangois G. Loof en Martina A. W. van Koeve, won. Kastanjelaan 21. 19 dec. An- 'je, d. van Gerard Neels en Grietje Büsterbosch, won. Vlooswijkstraat 52. Mark Theo Johan, z. van Pau- lus P. Vaal en Ludwina H. Weij- nen, won. Esdoornlaan 29. Johan nes Eduardus Maria, z. van Theo dores J. Lambert en Irene M. de Rooij, won. Bosjesweg 59. 20 dec. Bianca Jacqueline, d. van Jacobus P. Ruijsenaars en Cornelia J. van de Vreugde, won. Axelsestraat 193, 21 dec. Johannes, z. van Pieter de Zeeuw en Sara Pijpelink. won. Oudelandseweg 39. 23 dec. Marlon Ingrid, d. van Mattheus WHIem- sen en Helena J. Kouwijzer, won. Markt 15. Huwelijks-aangiften. 21 dec. Job Post, 24 j., jm. (won. te Vlissingen) eh Johanna Maria de Visser, 19 j., jd. 22 dec. Frans Eduard van Liere, 22 j., jm. (won. te Goes) en Maria Johanna de Bruijne, 20 j., jd. Huwelijks-volt rekkingen17 dec. Hans Ferdinand Spaas, 26 j., jm. en Martha Lucia Murijn (won. te Franière <B.). 22 dec. Cornells Jacobus de Blaetj, 23 j., jm. (won. to Hoek) en Jannetje Johanna Beeldens, 21 j„ jd. Overlijden: 16 dec. Gustaaf de Tollenaer, 82 j„ geh. gew. met R. Pieter? (won. te Sas van Gent). Pieter Mattheus van de Velde, 69 j., geh. gew. met J. G. van de Vrede. 17 dec. Pieter Christiaan Deij, 77 j., echtg. van ,T. den Ha mer (won. te Axel). 18 dec. Wil lem Oilebek, 80 j., geh. gew. met S. J. Kolijn (won te Hoek). 20 dec. Maria Ludovica de Moor, 80 j., echtg. van F. Verstraeten. 21 dec. Margaretha Overdulve, 50 j., eehlg. van P. Mechielsen (won. te Axel). Jan Verschoor, 61 j., echtg. van M. KL Vermeulen. Palmira Maria Waelput, 72 j„ echtg. van P. M. van Damme (won. te Zuid- dorpe). HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gvm.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Godsdienst in de 20e eeuw; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Lichte muz.; 11.30 Ham mondorgel en zang; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuin bouwmed.; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagen da; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Ge sproken portret; 14.00 Gram.; 14.10 Orkest; 15.00 Geschokte financiën; 15.10 Voor de jeugd; Lichte muz.; 17.50 Emigratie praatje; 18-00 Nieuws en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Ik hoor de roep; 19.20 Varia; 19.30 Cabaret; 20.00 Nieuws: 20.05 Faust, opera (om 21.50 Zestig jaar levenservaring); 22.50 Nws; 23.00 Tussen mens en nevelvlek: 23.10 Faust, opera (verv.23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12,00 Nieuws; 12.03 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.33 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Balletmuz.; 14.00 Kamermuziek; 15.15 Schoolkoor; 15.35 Gram.; 16.00 Koersen; 16.06 Engelse les; 16.21 Orkest; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.20 Toneel kroniek; 19.00 Nws; 1930 Vlaam se liederen; 20.00 Vlaanderen zendt zijn zonen uit; 20.30 Aka- demie des diskofielen; 22.00 Nws; 22.15 Vocaal ens.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 17.00 Jeugdjour naal; 17.10 Voor de kinderen; 20.00 Journaal en weeroverzichl 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Kent gij het land?: Reizen door Nederland; 21.00 Cabaret; 21-30 Forum. VL. BELG. T.V.: 15.00 Voor do jeugd; 19.00 Reisroutes voor de jeugd; 19.30 TV-feuilleton; 20.00 Nieuws; 20.30 Schipper naast Mathilde; 21.10 Feuilleton; 21.35 Het jaar in beeld; Kongo in 1960; 22.35 Quizprogr.; 23.05 Nieuws. NAGEKOMEN ADVERTENTIES. Heden overleed tot onze diep»e droefheid, na een kortstondig geduldig ge dragen lijden, mijn in nig geliefde Echtgenoot en onze zorgzame Va der, Behuwd- en Groot vader, Broeder, Zwager en Oom de Heer JAN JACOBUS MICHIELSEN, Echtgenoot van mevr. Maria Julia Laureys, in de ouderdom van 69 jaar. M. J. MICHIELSEN— LAUREYS Glen-Parva Leicester (Eng.) S. FREEMAN— MICHIELSEN R. FREEMAN en kinderen Familie MICHIELSEN Familie LAUREYS Terneuzen, 24 dec. 1960 Dijkstraat 5860 De teraardebestelling zal plaats hebben don derdag 29 dec. a.s. te 2 uur op de Algemene Be graafplaats te Terneu)- zen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een, geduldig gedragen lijden, voorzien van de H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwdzus ter en Tante Mevrouw Weduwe van de heer I/udovicus Adrianus van den Heme!, in de leeftijd van 63 jaar. Biervliet; J. P. van dee Hemelvan Vliet Terneuzen: L. A. M. van den HemelStobbelaar en kind F. L. van den HemelMollevanger en kinderen Vught: P. J. van den Hemel Terneuzen: H. van den Hemelde Meijer en kinderen L. H. C. van den Hemel en Verloofde H. A. L. van den HemelGeensen en kind H. E. Ch. van den Hemel Familie Haers Familie Van den Hemel Terneuzen, 26 december 1960 Burg. Geillstraat 10 De plechtige Uitvaartdienst zal plaats hebben op donderdag 29 december a.s. in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Terneuzen om 10 uur. Rozenkransgebed met dodenwake woensdagavond om 7 uur in de kerk heden na des middags 12 uur GESLOTEN HOEWEL de begroting 326.000, hebben B. van Terneuzen betreft, kende uitbreiding van voort, hetgeen voor lie lasten medebrengt. 1b de eerstvolgende l>egr*ting voor het jaar De algemene inleiding B. e.n \V. laten wij hierond Het financieel ontwen dat wij u voor het jaar bieden moet, evenals I960, als een overgangsl worden gezien. Bestond jaar nog de verwachting iinanciële structuur grond worden gewijzigd door een Tweede Kamer der Staten raai ingediend wetsontwei bij aanneming zou terug) 1 ot 1 januari 1959, dit jaar wijziging voorgesteld januari 1960. Een jaar clan in het aanvankelijk nemen heeft gelegen, aangeboden ontwerp-h is van de komende vei gen nagenoeg niets te bc Alle ramingen zijn geba de thans bestaande va ten en aanwijzingen, uitkomst dezer begroting bijna tot het verleden de stelsel berust. Bij de aanbieding van groting 1960 mochten wr overzicht doen toekomen voorgestelde wijzigingen wet op de financiële verh Hiernaar kunnen wij ook wijzen. De veranderingen dien in het wetsontwerp bracht, zijn van ondei belang. Wel kunnen wij delen dat als gevolg van schikbaar komen van m< gebreide gegevens, ogenblik mag worden oo een vooruitgang 56.000,— in stede van jaar becijferde verlie f 78.000,—. Deze vooruitg; 'f56.000,— is echter maa iopig. Mocht er inderda winst sprake zijn dan wo niet ineens aan de gemee gekeerd maar over een van vijf jaar. Elk jaar wo vijfde vrijgegeven. De ini van het aanstaande jaar aldus met 22.400, worden versterkt, hetgee: tekort van 326.000,ee verlichting betekent. Op de lopende aanvr een bijzondere uitkering gemeentefonds voor 1959 en 1960 is nog niel maar wij hopen als ste extra-bijdrage te mogen gen. Mocht deze tegemoe eventueel het over het j ontstane en het over 196 wachten tekort dekken dit, zo het zich thans 1 zien, onze financiële post de nieuwe financiële dingswet slechts voor perkte periode verlich geval wil dat de mei post, in de berekening uitkering volgens de maatstaven, een vers doet ontstaan, waardoor in een verlies omslaat, verlies in een periode jaar zal worden verdis met een 100 -garantie tijdens de eerste vijf jar< telkens met één vijfde garantie-bijdrage in het volgend vijfjarig tijdva de gemeente de gelegen in deze periode aan Deze toestand roept he ge» op aan de befaamd' singspolitiek van de vo se jaren. Mocht iemé door dit toekomstbeeld worden bevangen, zo i "uststelling opgemerkt periode van tien jaar stukken van financiële dingen zeer lang is. Ee waarin alles kan gebe slechts weinigen zulle: dynamische tijd een o: de (handhaving van dezi gedurende heel die pei verschiet zien. Belanj dat gunstig perspectief is in de verfijning var wet genoemde schaa welke juist voor groi zich ontwikkelende van importantie kan door wordt het moge] eigen inkomsten niet garantie-u itkeringen seren, maar deze zelf fen. Met dit stelsel .soort klassen-indelinj meenten zijn entree in cieel bestel. Een stel reeds eerder hebben t wachten is nu op de iectivering der uit! men. Zolang deze niet aliseerd, kan onmogel gesproken van een fin leid over een langere j van één jaar. Het is 1 plaats op een ander 1 wijzen. Wij doelen op regelen welke de regi genomen om extra te doen aan de zg. ke ten, waartoe ook onz< behoort. Deze uitke ogen de desbetreffenc ten in staat te steller uitgaven te dragen w vloeien uit de voorzii bevordering van de werkgelegenheid. Hie te verstaan uitgave houdende met de uit" bepaalde weg- en kundige werken structurele werken) betrekking hebbende schappelijk-culturele heden in de gemeenti

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2