•out 98 ct f Kabinet vraagt ontslag saga»» 19 cl 1 Politieke spanning in België neemt toe Drijvende bok gezonken Weer o verzicht 6.95 T.V. TELEVISIE de BUCK FEESTOAGEI IUIS «FLORA- 95 >edrijf ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5171 Üenclincf in &@lcferi& OPSTAND IN ETHIOPIE Referendum In de Verenigde Naties Ethiopische opstand N. A. V. O.-conferenties Kennedy in opspraak f Regering overweegt geen enkele recessie ten aanzien van de eenheidswet IjttoilwiSi KRAAN EN HEFININSTALLATIE SLOEGEN TEGEN HET DEK Vier opvarenden ontkwamen ter nauwernood aan de dood Stormloop met gebalde vuisten HET BELGISCHE KONINGSPAAR Prof. De Quay denkt niet in kabinet terug te keren H.M. DE KONINGIN ONTVANGT FRACTIELEIDERS POST VERTRAAGD DOOR SPOORWEG STAKING IN BELGIE Radio de Koek HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en HAANSTANDEN iulst met bes hulst met be.' roen tes - Ilex - Mistletoe Bloembindei'i, 82 - Tel. 23M neuzen n - iwaliteit, e prijzen aankoop 1. Bij in- opplak- ;ngt U in p luisteren. les WAS i ƒ».- iram 34 ct IUTEN DA'S ram 19 ct. rENHAVER et Rozijnen 49 cC, TERNEUZEN if Frankering b£ abonnement: Toms awn »irecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mlnhnum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Na de laalste onlusten in de grote steden van Algerije heeft De Gaulle blijkbaar als men mag afgaan op aanhoudende ge ruchten in Parijs de conclusie getrokken dat het Mohamme daanse nationalisme zo sterk is geworden, dat men minder dag ooit mag rekenen op een militaire overwinning. De Kasbah in de stad Algiers en de wijken der moslims in andere steden bleken al gewonnen voor de rebellen, die vechten onder de vanen van Je F. L. N. Het leger was verstomd en verward. In de provincie moet het schieten op rebellen, die de F. L. N. steunen. In de grote steden, waar deze vijanden schui len als „vijfde colonnemag het leger niet optreden. Het feit dat de parachutisten toch het vuur hebben geopend in Algiers, werd afgekeurd en beschouwd als een poging, de politiek van De Gaul le te torpederen en een compro mis tussen Europeanen en mos. lims onmogelijk te maken. Het leger wou een overwinning be halen, van onderhandelingen wil den deze parachutisten niets weten. Zij zijn echter terzijde ge steld. En het leger vraagt zich af, of het toch niet uitloopt op een militaire nederlaagbe krachtigd door De Gaulle, die geen kans meer ziet op een over winningen. Toen premier Debré de politiek van De Gaulle in de Kamer moest verdedigen, werd hij door een woedende rechter zijde uitgejouwd. Die riep dat hij verantwoordelijk was voor het bloedvergieten, omdat hij met De Gaulle het recht op zelfbe stemming had toegezegd aan de- moslims. Daardoor zouden deze driester zijn geworden. Dat is misschien waar. Maar De Gaulle heeft dat recht toegezegd, omdat hij geen mogelijkheid meer zag. op andere wijze een einde te maken aan de oorlog. De Franse president vraagt ftu op 8 januari de goedkeuring van het volk (in heel Frankrijk, waartoe Algerije nog steeds be hoort) voor zijn politiek. Deze houdt in: een staken van het vuren, en na terugkeer van de rust een volksstemming over de vraag, wie zich willen afscheiden en wie bij Frankrijk willen blij ven. In radio- en televisietoe spraken zal de generaal toelich ten, wat een „ja" der stemmers zal betekenen. Men meent nu algemeen, dat „ja" zal beduiden, dat wordt goedgekeurd, dat de president gaat onderhandelen met de lei ders der Mohammedaanse rebel len, en dat de nadruk zal vallen op het verlangen naar vrede. Dit ook om te bereiken dat de mos lims de stemming niet boycot ten. De reclamebiljetten zijn al in die zin veranderd. Zou inderdaad De Gaulle na een gunstige uitslag van het referendum waaraan niemand schijnt te twijfelen bereid zijn te gaan onderhandelen met de F. L. N. dan hebben de Europese „ultra's" in Algerije wel een dub bele nederlaag uitgelokt. Zij heb ben de meeste moslims in het kamp der rebellen gejaagd, en zij hebben dan De Gaulle tot een voorstander gemaakt van onder handelingen met de vijand, om dat die te sterk is om verslagen te kunnen worden. Degenen, die in 1958 om De Gaullc riepen, opdat die de Vierde Republiek ten grave zou doen dalen, zijn er dan wel bekaaid afgekomen. De assemblee der Verenigde Naties houdt zich nu ook bezig met het Algerijnse vraagstuk en eigenlijk is iedereen er voor, dat de Verenigde Naties bemiddelen, om een staken van het vuren te verkrijgen en een volksstemming over de onafhankelijkheid. De radicale landen willen, dat de Verenigde Naties die volksstem ming organiseren en controleren, nadat zij hebben ingegrepen om een bestand te verkrijgen. Ande ren spreken van een actie „onder auspiciën" der Verenigde Naties, waarbij de volkerenorganisatie zou bemiddelen maar de Fransen en moslims onderling zouden overeenkomen, hoe een bestand en een volksstemming te organi seren. De Verenigde Naties zijn steeds meer gewonnen voor actief optreden om aan de oorlog een einde te helpen maken. Niet ten gunste van Frankrijk, maar van het recht op zelfbeschikking der Algerijnse Mohammedanen. Hoezeer het in Afrika gist, is bewezen in Ethiopië (Abessy- nië) waar bij afwezigheid van de keizer een deel van zijn lijfgarde in opstand kwam en zijn zoon dwong, de vader te vervangen. Reeds onmiddellijk braken ge vechten uit die er na enige dagen toe leidden, dat de rebellen wer- lie, en vertelde veel kwaad van de negus. Hij is nu afgezet. Want de keizer keerde snel terug, vond in Asmara een hartelijk onthaal, en kon snel doorreizen naar de hoofdstad Addis Abeba, waar in tussen zijn vrienden de rebellen al hadden verslagen. Die hadden vóór hun vlucht een aantal gijze laars, meest ministers, gedood. Natuurlijk is er wel óntevre denheid over het eigenmachtige persoonlijke bewind van de kei zer. Hij bouwt op de stam der Amhara's, die veertig procent vertegenwoordigen van het volk, zich blanken noemen en christe nen zijn. De overige bewoners zijn zwart en ten dele moslims, en zij hebben heel wat minder te zeggen. Daarbij komt de ontevre denheid van een minderheid van Somali's, die o.a. in de grenspro vincie Ogaden wonen. Nu is Somalia dit jaar onafhankelijk geworden en het eist die provin cie Ogaden op. De negus zou, om de minder heden met zich te verzoenen, democratischer moeten optreden. En meer sociale hervormingen moeten doorvoeren. De invloed van het onstuimig nationalisme vooral dat der Arabieren ging aan Ethiopië niet voorbij. Ais de negus zijn bewind niet moderniseert zou het opnieuw (het was nu Se tweede maal) tot een opstand kunnen komen. Op de Atlantische conferentie in Parijs heben de ministers van de N. A. V. O.-landen veel ge sproken over de toegenomen spanningen in de wereld. Niet ontkend kan worden, dat het. ge woonlijk vrienden van het Wes ten zijn die worden bedreigd of afgezet in Azië, Afrika en soms zelfs al in Latijns-Amerika. Het Sowjetblok voelt zich economisch en militair sterker. Het anti kolonialisme zet zich door. Natuurlijk kan een sterke strijdmacht van de N. A. V. O. zulk een ontwikkeling in andere werelddelen niet stuiten. Daartoe moet men diplomatieke en finan ciële middelen aanwenden. Wel den geïsoleerd en verslagen. Buiten de hoofdstad vonden zij weinig aanhang. Een enkele am bassadeur in het buitenland o.a. die in Stockholm koos de verkeerde zijde, die van de rebel - kan de N. A. V. O. de verdediging in Europa organiseren, als het tot een militair treffen zou ko men. Nu willen de Verenigde Staten, dat* de Europese bondge noten meer dan vroeger betalen- het gaat de Verenigde Staten niet meer zo voor de wind. Naar ver houding vermindert de waarde van de uitvoer vergeleken met die van de Europese landen. De laatste treden ais concurrenten op van de Amerikanen, wier levenspeil te hoog is en die slechter kunnen concurreren. Nu de wereldmarkt een beetje ver zadigd raakt, zien de Verenigde Staten zich klanten ontgaan. Ook al door de mededinging van Japan. In Parijs wist men dus, dat er meer dan voorheen betaald moest worden, dat men minder op de Amerikanen kon rekenen. Maar spijkers met koppen kon niemand slaan. De regering in Washington treedt in januari af en daar wacht men dus op Kennedy. In tussen hebben de Verenigde Sta ten en Canada geëist, meer te worden betrokken bij de douane- politiek der Europeanen. De vroegere Organisatie voor Euro pese Samenwerking is uitgebreid met de Verenigde Staten en Canada, die niet uitgesloten wil len worden van de Europese markten. De komende democratische president der Verenigde Staten, John Kennedy, heeft opspraak verwekt door zijn benoemingen. Vooral dat hij zijn broer tot pro cureur-generaal maakte, lokte kritiek uit. In de Verenigde Sta ten behoort justitie tot de be voegdheden der vijftig staten en (Adv.), N00RDSTR; 84-86 TEL. 0J150I2573 TERNEUZEM NAAR SANDR1NGHAM Het gehele Britse koniniijke ge zin is naar Sandringham vertrok, ken om daar in de huiselijke kring het Kerstfeest te vieren. Tijdens de rit van Buekingham Palace naar het station in Lon den werd deze opname gemaakt: een vrolijke familie, blij met het vooruitzicht op een paar stemmi- ge feestdagen de hoogste juridische functiona ris van het hele land is de pro cureur-generaal. Voorts koos hij als minister van Financiën geen man van zijn eigen partij, maar de republikein Dillon, nu onder minister van Buitenlandse Za ken. Ook andere posten zijn be zet door mannen, die bij verras sing zijn gekozen. De optimisten verwachten een verfrissing van het bewind, de pessimisten hou den hun hart vast. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) Tn de avondvergadering van de Belgische Kamer tan Volksver tegenwoordigers is het gister avond tot een handgemeen ge komen. dat tot een algemene (Advertentie) BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Vier van de bergers van Van der Taks Bergingsmaatschap pij, die zondag bij de Scheve- ningse pier de restanten van de logger „Arie van der Zwan" aan de golven hadden ontrukt, zijn donderdagavond bijna zelf het slachtoffer geworden van het woedende Noordzee-water. Omstreeks zeven uur, twee kilometer ten noorden van het noorderhoofd bij Hoek van Holland, kwam onverwachts de 50 meter hoge top van het ber gingsvaartuig „De Adelaar", waarmee men na het succesvol le karwei op weg was naar Rot terdam, met donderend geraas naar beneden en onmiddellijk daarop sloeg ook het onderste gedeelte van de hefinstallatie tegen het dek. De trossen met de slepende vaartuigen, „Dol fijn" en „Mars II" braken af, en de „Adelaar" dreef hulpe loos op de golven. De ravage werd. vermoedelijk veroorzaakt doordat een der poten van de bovenbouw door het woelige water afknapte. De catastrofe veroorzaakte zoveel consternatie, dat een der bergers, K. Zwets, pardoes in het water dook. Hij werd opge pikt door de „Mars II". Voor de drie andere opvarenden, de schipper W. Sigmond. die door losschietend staaldraad een wond bij het oog had. A. Maas en J. van Eik, ailen Rotterdam mers voer om tien over half acht de reddingsboot „Jan Leis uit. Die kon hen omstreeks half negen overnemen. De onfortuin lijke berger Zwets kreeg bij de E. H. B. O. post droge kleren en kon zich daarna bij zijn mak kers voegen, die in hotel „Ame rica" bij een kop koffie zwij gend het angstige avontuur herbeleefden. De „Adelaar" heeft een hefvermogen van 140 ton en is een bok van de zoge naamde middenklasse, tevens de oudste van de Nederlandse bergingsvloot. Het schip voet- in convooi met de zwaardere „Arend" die gesleept werd door de „Bruinvis" en de „Mars II". Het convooi was donderdag avond met goed weer vertrok ken uit Scheveningen, maar op weg naar Hoek van Holland werd de wind steeds sterker en het water woeliger. Dat werd tenslotte noodlottig voor de „Adelaar". Het gedesorganiseerde schip ligt, bezijden de grote vaarrou te, voor anker. Het heeft door de schok èn een lekkage (een zwaar blok sloeg een gat in het dek) vrij veel water gemaakt. Een handicap voor de bergers is, dat de machinekamer op het achterdek moeilijk bereikbaar is. De bok is vrijdagochtend om streeks kwart over drie gezon ken. De toegar-j tot Hoek van Holland wordt niet belemmerd maar wel vormt de bok een ge vaar voor de scheepvaart. vechtpartij tussen de leden van de regeringspartijen en de oppo sitie zou hebben geleid, indien de Kamerboden niet tussenbeiden waren gekomen. Aan de orde was een motie van de socialistische oppositie om de Kamer de volgende week op nieuw bijeen te roepen ter ver dere behandeling van de „een heidswet" met het oog op de sta kingen in het gehele land. De regeringspartijen hebben reeds donderdag besloten de ver dere debatten uit te stellen tot 3 januari. Het C. V. P.-lid Behogne, oud minister van Arbeid, merkte bij de bestrijding van de socialisti sche motie op, dat het de socia listische fractie is geweest, die destijds heeft geweigerd het par lement in spoedvergadering bij een te roepen voor het bespre ken van de mijnramp van Marci- neile, waarbij 250 mijnwerkers de dood vonden. Deze opmerking wekte de woede op van de leden van le oppositie. Met gebalde vuisten verlieten zij hun banken om naar het spreekgestoelte te stormen. De leden van de Ka tholieke en liberale regerings fracties renden eveneens naar voren en er ontstond een scène, zoals volgens waar nemers in vele jaren in het Belgische parlement niet is voorgekomen. Duwend ?n stompend gingen de parle mentsleden elkaar te lijf, een parlementslid zwaaide met 'n stoei boven het hoofd. Het duurde enige tijd. voordat de zaalwachters de opgewonden geachte afgevaardigden van el kaar konden scheiden. Voorzitter baton De Kronacker bleef niets anders over dan de vergadering opnieuw te schor sen. Een woordvoerder van de Bel gische premier verklaarde vrij dagavond aan journalisten, dat de „Belgische regering geen en kele concessie ten aanzien van de eenheidswet overweegt". Koning Boudewijn en konin gin Fabiola hebben sinds hun aankomst, acht dagen geleden, het landgoed San Calixto niet verlaten. De uitgestrekte ter reinen worden door de Spaan se politie streng bewaakt en nog niet één journalist of fo tograaf is er in geslaagd in de nabijheid van het vorstenpaar te komen. Het kabinet der Koningin deelde vrijdag mede: H. M. de Koningin heeft heden ten paleize Soestdijk de minister president prof. dr. -J. E. de Quay ontvangen. Prof. De Quay heeft de Koningin meegedeeld, dat de ministers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Financiën en staatssecretaris Roolvink H. M. ontslag uii hun functie verzoeken en dat de overige ministers en staatssecretarissen hierin aanleiding hebben gevonden eveneens hun ontslagaanvrage aan te bieden. De Koningin heeft de gezamen lijke ontslagaanvrage in beraad genomen en de ministers en da staatssecretarissen uitgenodigd inmiddels al datgene te blijven ver richten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten. Het kabinet der Koningin deel de gisteren mee: „H. M. de Koningin zal zater dagmorgen in conferentie op het huis Ten Bosch achter eenvolgens ontvangende wnd. voorzitter van de Twee de-Kamerfractie der KVP, de heer W. J. Andriessen, de voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de P.v.d.A., mr. J. A. W. Burger, de voor zitter van de Tweede-Kamer fractie der VVD, mr. P. J. Oud, de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der ARP, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, de voorzitter der Twee de-Kamerfractie der CHU, dr. H. W. Tilanus, de voorzit ter van de Tweede-Kamer fractie van de CPN, de heer S. de Groot, de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de SGP, ds. P. Zandt en de voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de PSP, de heer M. van der Veen. In een extra uitzending van het NTS-journaal hebben voor aanstaande politieke figuren hun zienswijze gegeven over de kabi netscrisis. De minister-president (die werd aangehouden op het ogenblik, dat hij op het Binnen hof uit zijn auto stapte), zei, „de ontwikkeling van donderdag niet te hebben voorzien". Hij denkt niet, dat hij zelf in een nieuwe regering zal terugkeren. Naar het oordeel van prof. De Quay is de toestand bepaald ingewikkeld. De fractievoorzitter in de Tweede Kamer van de Anti- RevolutionaTe partij, dr. Bruins Slot, zei, dat zijn partij vóór de motie-Van Eibergen heeft ge stemd, niet omdat ze een andere politieke koers wenst. Maar de A. R. kan niet aanvaarden, dat maatregelen om de bouwmarkt voor overspanning te behoeden, alleen de gesubsidieerde volks woningbouw treffen. De heer Tilanus, fractievoor zitter van de C. H. U., verklaarde de bestaande regeringscombina tie te willen behouden. Moch ten de A. R.-ministers op hun standpunt staan, dan hoopt hij, dat anderen uit deze partij in een kabinet zitting willen nemen. De wnd. voorzitter van de K. V. P.-fractie in de Tweede Kamer, de heer Andriessen. verwacht niet geringe politieke moeilijkheden. Hij zei te betwijfelen of de moti vering van de Anti-Revolutionai ren „zorg over de woning bouw") wel stand houdt voor redelijke kritiek. Hij verwees daarbij naar de bemiddelende motie van zijn partij, die voor de regering wel aanvaardbaar bleek. Het gevolg van wat zich donder dag afspeelde is, dat belangrijke zaken blijven liggen, meende hij. Namens de Partij van de Ar beid sprak de heer Suurhoff. Het verdwijnen van de zittende rege ringsploeg vond hij winst. De heer Suurhoff zei niet te geloven in de mogelijkheid van een re constructie van het bestaande kabinet. Zijns inziens is de ware oorzaak van de crisis niet een meningsverschil over het bouw programma. In de Protestantse gelederen is teleurstelling en on behagen over de regeringspoli- tiek. Dat heeft zich nu geuit. „Een oordeel over een oplossing wordt pas mogelijk als de me ningsverschillen in hun aard en omvang bekend zijn", aldus de heer Suurhoff. Prof. Oud (fractievoorzitter van de V. V. D. in de Tweede Kamer) zei te hopen, dat een volgend kabinet een beleid zal voeren in de geest van de rege ring-De Quay. De A. R. hebben dat echter moeilijk gemaakt. Ook hij meende, (onder verwij zing naar de K. V. P.-motie en de wens, die A. R- en C. H.- woordvoerders hebben uitgespro ken om de bestaande samen werking te handhaven), dat het geschil de prijs van een kabinets crisis niet waard was. Tengevolge van de spoorweg staking in België kan de brief en pakketpost voor de bestem mingen België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal, Al gerije, Marokko en Tunesië aan min of meer ernstige vertra ging onderhevig zijn. Dit geldt niet voor poststuk ken met andere bestemming dan België, waarvoor lucht recht is betaald. In verband met moeilijkhe den in het binnenlands post vervoer in België geeft de P. T. T. in overweging de verzending van brief- en pakketpost tol het strikt noodzakelijke te be perken. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 31W Terneuzen WISSELVALLIG WEER Het K. N. M. I. deelt mede: Een depressie naderde donder dag en vrijdag West-Europa. Het bleek echter al gauw, dat de diep te van de storing vrij snel min der groot werd. Bovendien split ste het lagedrukgebied zich in twee gedeelten. De oorspronke lijke kern vult nu op voor de kust van Noorwegen, maar het andere gedeelte is voor het weer ZATERDAG 24 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 6.06 6.41 Terneuzen 6.41 7.16 Hansweert 7.21 7.56 Walsoorden 7.31 8.06 ZONDAG 25 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.01 7.42 Terneuzen 7.36 8.17 Hansweert 8.16 8.57i Walsoorden 8.26 9.07 in Nederdland belangrijker en trekt nu via de Britse eilanden naar zuidoostelijke richting. Op de Atlantische Oceaan trekt ech ter reeds weer een andere sto ring langs Zuid-Groenland ver der oostwaarts. Het ziet er derhalve naar uit, dat het weer in Nederland de eerste dagen wisselvallig zal zijn. De temperatuur heeft echter wal de neiging iets hoger te worden. medegedeeld door het K.N.M.I. le De Bilt, geldig tot hedenavond. Een enkele bui Wisselende bewolking met plaatselijk een enkele bui. Aan vankelijk matige tot krachtige zuidelijke wind, later echter meest matige wind tussen zuid en west. Niet veel verandering in temperatuur. ZON MAAN MAANDAG 26 DECEMBER Dec. v.m. n.m. 24 8.47 16.32 12.30 Breskens 8.06 8.54 25 8.48 16.33 12.55 0.29 Terneuzen 8.41 9.29 26 8.48 16.v3 13.20 1.41 Hansweert 9.21 10.09 27 8.48 16.34 13.46 251 Walsoorden 9.31 10.19 28 8.48 16.35 14.13 3.58

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1