UIT DE PROVINCIE BEURSOVERZICHT Gemeenteraad van Terneuzen Eric de Noorman - De vlammende gesel TEKNEUZEN KERKNIEUWS HOEK SLUISKIL. |%|F Beursindices VLISSINGEN WATERLANDKERKJE 1JZEND1JKE- Uitbreiding der stakingen in België H^rMNPO AGENDA Nasleep „verschrijvingen 5 in Goes Aanbesteding aula In het gemeentehuis alhier had de aanbesteding plaats van het bouwen van een aula op de nieuwe algemene begraafplaats alhier. De uitslag was als volgt: P. v. Fraaijenhove te Spui voor ƒ71.321; M. J. Galle te Zaamslag, ƒ70.540; J. v. Driessche te Hulst, ƒ67.910; L. Polspoel te St. Jan steen ƒ67.735; Gebr. de Theye te Terhole, ƒ66.350; Th. Bolssens te Clinge, 64.660; L. Lansu te Clinge, 61.000; Gebr. v. Troost te Graauw, 60.760; F. v. Veen ie Terneuzen, ƒ60.750; G. Meeu- sen te Hoek, 60.505; P. A. Mag nus te Boschkapelle, 60.466; P. Houg te Zaamslag, ƒ60.160; J. Kolijn te Terneuzen, ƒ60.000; Gebr. Krieckaert te Hengstdijk, ƒ59.700; E. v. Driessche te Kui taart, 52.29; A. J. Goossen Zn., te Walsoorden, ƒ59.145; L. W Hamelink te Zaamslag, ƒ58.900; S. J. Mielen te Terneu zen, ƒ58.144; P. Hamelink te Hoek, 57.400 en G. Verstraeten te Clinge. 55.868. De gunning is aangehouden Bevorderd Gerekend te zijn ingegaan 1 daeember j.l. is bevorderd tot staismeestei B aan de West- shris alhier, de heer P. J. Huij- brecht. De assistent van 's Rijks be lastingen J. P. Bos van de post der inv. en acc. alhier, is gere kend te zijn ingegaan 1 novem ber j.l bevorderd tot hoofdas sistent-titulair en ingaande 16 januari a.s. te werk gesteld op d» afdeling Reco van de inspec tie der belastingen alhier. VED. HERVORMDE KERK Door vicaris G. P. Post te Terneuzen is het beroep aange nomen naar Hall (toez.). Openbare verkoping Gistermiddag werd door nota ris K. J. Hoving in café 's Lands Welvaren, ten verzoeke van de familie Dekker in het openbaar geveild het huis met erf, in de Langestraat 15, alhier. Koper werd de heer M. H. Moerman te Hoek voor 7200. Koninklijke onderscheiding voor J. M. Andriessen. JU WWfc.--». ii Niet gewenst, maar onvermij delijk is voor kaaibaas J. M. An driessen na een 38-jarige staat van dienst het moment aange broken waarop hij door het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd zijn levenstaak heeft beëindigd. De heer Andriessen, die 33 jaar de scepter als wal-baas op de A.C.Z.-kade zwaaide, is verheugd over liet bereiken van dit voor niet ieder weggelegde moment, hoewel hij met nadruk verzeker de vast en zeker niet in een hiep- hiep-hoera stemming hierover te verkeren. Het valt niet mee walbaas Jan een duik in eigen levenshistorie te laten nemen, want na een po ging, die, vanwege zijn beschei den karakter, volkomen faalt, betrekt hij alras zijn naaste medewerkers, zijn superieuren en zijn ondergeschikten in de werkaktiviteiten aan de kade die KON. OLIE FAVORIET Het aandeel Kon. Olie was gistermiddag favoriet. Bij de ■opening werd in de hoek van «ie olio aandelen weer ouder- Trsefcs geknokt door de belang hebbenden om de eerste en vaak zo belangrijke koers. Deze werd bij de „slag" vastgesteld op ƒ125,10, tegen woensdag als siotprijs 122,20. Een koers- srirtst derhalve van circa 3 gul den ofwel 15 punteil op de oude omrekeningsbasis. De arbitra ge nam do stukken voor Lon- deose rekening uit de markt, terwijl daarnaast ook vraag van lokale zijde aanwezig was. Na wekenlang verlaten in de markt te hebben gelegen waren alle olie-aandelen woensdag in Wall Street hoger. De gopubiceerde gunstige cijfers van de Stan dard Oil of New Jersey droe gen tot een betere stemming voor de oliewaarden op de New Yorkse beurs bij. Hierdoor la gen ook de Nederlandse aande len Kon. Olie aldaar in de be langstelling. De aandelen ver lieten de markt 94 dollar hoger. Da wereldolie-situatie wordt doorelkaar gunstiger voor de olieconcerns geacht. Lange tijd heeft er een druk op de koers van aüe olie-aandelen gelegen. Zeker niet in het minst op die van aandelen Kon. Olie. Na een hoogtepunt, van circa 1200 pro- oen'. daalde de koers van aan- «Sielen Kon. Olie tot 120 ofwel 690 procent. Vergeleken met de overige internationale waarden z3is Philips, Unilever en Hoog- wrons worden aandelen Kon. Ofte door de beurs op de prijs van 125 (625 procent) zeer fcoopwaardig geacht. In de ope nings koers van 125,10 kwam gedurende de verdere beursduur mei veel verandering meer. De stemming voor de overige inter nationale waarden viel iets te gen. Philips 3 punten lager op 1183. Hoogovens daalde van 786 tmt 783 en moest op deze prijs ■et een koersverlies van 6 pun ten genoegen nemen, vergeleken met de slotkoers van woensdag. Unilevers een puntje lager op ISE Aandelen AKU lagen isage tijd op 450, min pro- -cent. In het laatste beurshalf- iw[ kwam er wat vraag voor «Je rayonaandelen waardoor de koers steeg tot 453. In Wall Street verwacht men dat het) stortingspercentage voor het kopen van effecten verlaagd zal «wjrden van 70 tot 50 procent, nadat dit percentage enige maanden reeds werd verlaagd «aa 90 tot 70 procent. Mede hierdoor was de stemming «wensdag in Wall Street door elkaar gunstiger. Dit viel ech ter aan de koersen voor de in- vsmationale waarden op het Damrak gistermiddag niet te merkenbehalve dan voor aan- ■öeïen Kon. Olie. In de cultuursector was het oiterst stil. Koersafwijkingen ïfsn enige betekenis kwamen in 'fcae afdeling niet voor. Aande len HVA brokkelden wederom af tot 136'3 (137- 2). Scheepvaart Unie had een goede dag. Alle .aandelen lagen gevraagd 111 de niarkt waardoor de koerswin sten circa 2 tot 4 punten be droegen. Staatsfondsen prak tisch onveranderd. .Claims Marijnen werden zeer vast op circa ƒ950 per claim gfadviseerd, tegen woensdag f no. Dit komt overeen met 'n prijs van 195 procent voor de nieuwe aandelen. Aandelen Heineken's bierbrouwerij wer den enige punten lager geadvi seerd op het onveranderde di vidend van 11 procent over het boekjaar 1959/'60. Van de groot banken kregen aandelen Hol- landsche Bank Unie een lagere adviesprijs, terwijl aandelen Bührmann wederom hoger wer den geadviseerd. Prolongatie 3Va procent. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. enz. Algemeen 20/12 21/12 22/12 552.24 556.46 558.66 322.54 324.28 324.55 177.50 175.53 176.63 219.00 217.69 218.35 147.24 146.58 146.71 387.82 389.88 391.13 NABKURSKOERSEN. AKU 456—458 slot 457 (455V2) Kon. Olie 124.70—126.80 slot 126.20 (125.00) Philips 1184—1188 slot 1184 (1180) Unilever; 781 (782%) Hoogovens (783) ABVIESKOERSEN BUITEN LANDS BANKPAPIER. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier heden geldend, luiden; Engelse pond 10.5410.64, Amerikaanse dollar 3.74'. 2— 3.18' 2, Canadese dollar 3.77 3.82, Franse frank (100) 75.90 76.40, Belgische frank (100) 7.45 7.50, Duitse Mark (100 90.10 90.60, Zweedse kroon (100) 72.4073.40, Zwitserse frank (100) 87.35—87.85, Italiaanse lire 10.000) 59.75—61.75, Deense kroon (100) 54.2555.25, Noorse kroon (100) 52.4053.40, Oosten rijkse Schilling (100) 14.47'/2— 14.57',2, Portugese escudo (100) 13.1513.30, Spaanse peseta (100) grote coupures 6.17"2— 6.32' 2. mede tot volle groei en bloei van het cokesbedrijf hebben geleid. De wederhelft van de heer An driessen, die de mening is toege daan dat bescheidenheid de mens dient te sieren, vindt dat vader Jan het er toch een beetje te dik opsmeert. Zij verbloemt niet te zeggen dat haar man een ruste loze zwoeger was die met een dagelijkse strikte nauwgezetheid gedurende al deze jaren zich voor het bedrijf en de welvaart ervan heeft ingezet. Jan Marinus Andriessen begon op 16-jarige leeftijd in 1911 de kost te verdienen bjj de Brussel se ovenbouwfirma Coppee en werd in dat jaar voor de eerste maal geconfronteerd met het in aanbouw zijnde cokesbedrijf. Twee jaar later werd hij door het A.C.Z.-bedrijf in wording overgenomen, doch de arbeids vreugde was van korte duur want toen in 1914 wereldoorlog no. 1 uilbrak, werd Andriessen voor 5 jaar onder de wapenen geroepen. In de peride hierna tot en met 1922 deed de thans pensioen gerechtigde zowat alle Sasse-in- dustrie-bedrijven en belandde in 1922 voor de tweede maal bin nen de muren van de Cokesfa- briek. Met een sterke voorliefde voor het l°s- en laad-proces en al hetgeen zich op de kade afspeel de, zag men in 1927 van direc tie-zijde hierin een gerede aan, leiding de heer Andriessen tot kaaibaas tebenoemen. Woensdagavond verliet de heer Andriessen de kademuur, uiter lijk gezien heel rustig en ge woon, doch innerlijk met meer spanning dan op alle overige dagen. Hij stond er tussen vele wach tenden aan de Minister Lelybrug en wierp nog eenmaal een blik op de „Gabriand", de Napelse vrachtboot, voor het laatst met zijn bemiddeling gelost. Gisteren was het voor de af gezwaaide kaaibaas de moeilijk ste en naar zijn mening zwaar ste dag: verschijnen op het di rectie-matje in aanwezigheid van velen. Op deze ontmoeting is onge twijfeld tot uiting gekomen de waardering die men van de zijde der directie heeft gehad voor het vele en plichtsgetrouwe dat door Andriessen werd ver richt. Door burgemeester mr Rijp- stra werd hem de zilveren ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de borst gespeld. Vlissingen en de Antwerpse staking. De scheepvaart op de Wes- terschelde ondervindt sterk de invloed van de staking in de Antwerpse haven. In Antwer pen ligt een honderdtal zee schepen te wachten op het ein de van de staking om te kunnen lossen of laden. Op de rede van Vlissingen wachten ongeveer veertig schepen totdat de sta king in Antwerpen zal zijn op geheven om hun reis naar deze navenstad te kunnen voortzet ten. Vele schepen hebben reeds onderzocht of de haven van Vlissingen uitkomst kan bie den. Enkele schepen zijn reeds binnengelopen om te bunkeren, terwijl op dit moment vier grote schepen, waaronder het 5570 ton metende Duitse vracht schip „Stuttgart" en het Noor se passagiersschip „Elisabet Bakke" van 5450 bruto register- ton, de mogelijkheden onderzoe ken om in deze haven to kun nen lossen of laden. De procuratiehouder van de N.V. Haven van Vlissingen, de heer C. Oreel verklaarde, dat de haven van Vlissingen ech ter niet over een dusdanige ca paciteit beschikt, dat men vele tientallen schepen vlot zal kun nen helpen. Raadsvergadering Bij de ingekomen stukken wa ren verschillende verzoeken om subsidie voor het jaar 1961. Aan het Koningin Wilhelminafands wordt 1 cent per inwoner ver leend, aan militaire tehuizen ƒ20,aan d® Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbe- strijding wordt 1 cent per inwo ner verstrekt; aan de Kath. Blindenzorgvereniging „Sint An- tonius van Padua" 10. Van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid is toestemming ontvangen op de vergunning voor de bouw van 2 woningwetwoningen in de Kerkstraat. Het derde agendapunt is de vaststelling van de nieuwe bouwverordening volgens het z.g. uniforme Zeeuwse model. B. en W. stellen voor om het ontwerp vast te stellen met de in overleg met deCentrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht voorgestelde aanvullin gen en weglatingen. Na toelichting door de voor zitter werd de bouwverordening zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De bezoldigingsregeling voor de ambtenaar ter secretarie wordt gewijzigd door toevoeging van een bepaling waarbij de rang van klerk ter secretarie wordt ingesteld. Besloten werd de gemeente werkman in vasten dienst te be noemen. De verordening op de heffing van rioolrechten onderging een redactionele wijziging. Besloten werd de kasgeldle ning ad. 50.000,welke tot 1 januari 1961 is aangegaan bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te verlengen met 3 maanden. Vervolgens kwam de behan deling en de vaststelling der begroting dienst 1961 aan de orde. De begroting werd artikelsge- wijze behandeld. Na een vrij uitvoerige gedachtenwisseling over verschillende ramingen werd de begroting dienst 1961 vastgesteld met een bedrag van 189.354,34 aan inkomsten en uitgaven, met een bedrag aan onvoorziene uitgaven van ƒ787,84. De kapitaaldienst heeft een nadelig slot van 134.868,84. Van de rondvraag maakte de heer C. de Nood, als oudste zit ting-hebbende raadslid, gebruik om de voorzitter, het college van B. en W. en het gemeente- personeel namens de raad dank te zeggen voor hetgeen in het afgelopen jaar is verricht in 't belang der gemeente. Bij de sluiting gaf de voor zitter een overzient van het geen in het afgelopen jaar zich in de gemeente heeft voorge daan. Hij herdacht hierbij de in 1960 plotseling overleden wethouder wijlen de heer A. A. Buijck en d® postcommandant der rijkspolitie wijlen de heer A. W. Vermeulen. Spreker bracht dank uit aan de raad voor de goede en prettige sa menwerking en voor de loyale medewerking in alles, waarbij geen partijbelangen zich op de- voorgrond drongen. Over het algemeen is het een goed jaar geweest voor de gemeente, hoe wel het jammer is te moeten constateren dat het inwonertal achteruit is gegaan en er wei nig bouwactiviteit is geweest. Tenslotte dankte hij ook de wethouders en het gemeente- personeel voor hetgeen in 1960 üoor hen is verrient. Met de wens voor 'n prettig Kerstfeest en een goed nieuwjaar sluit hij de vergadering. Tentoonstelling. De duivenvereniging „Steeds Sneller hield voor ue leden haar jaarlijkse tentoonstelling waar- oij de kampioenen weraen aan gewezen ue uitslag was als volgt Gade doffers: le en 2e pr. fa. BoerjanDexlaert; 3e pr. a. G. Galon. Jarige doffers: le pr. P. v. d. Eroecke; 2e pr. J. de smet; 3e pr. A. Termote. Jonge doners: le pr. P. Zee- gers; 2e pr. A. Termote; 3e pr. A. G. Galon. Late doners: le pr. J. Deprez; 2e pr. II. Groosman; 3e pr. A. G. Gaion. Gude duivinnen: le en 2e pr. A. G. Galon; 3e pr. A. Termote. Jarige duivinnen: le pr. A. lermote; 2e pr. J. Eoeije; 3e pr. B. Tanghe. Jonge duivinnen: le pr. A. G. Calon; 2e pr, J. v. d. Sande; 3e pr. P. Zeegers. Late duivinnen: le pr. P. Tanghe; 2e pr. J. de Smet; 3e pr. P. Martens. Kampioen doffer: fa. Boerjan Dellaert. 1 'Aampioen duivin; A. G. Calon. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was met kennisgeving af wezig dr Camps. Na opening door de Voorzitter werden de notulen van de verga dering van 1 december ongewij zigd vastgesteld. Naar aanleiding van een schrij ven van de Rrov. Zeeuwse Schoonheidscommissie inzake be. taling van declaraties, vroeg de heer Van Langevelde of B. en W. nut zien in het raadplegen van de schoonheidscommissie. De Voorzitter antwoordde, dat voor bepaalde gevallen het zeker gewenst is gebruik te maken van het advies van deze commissie. Van de heer dr M. E. H. Camps was een schrijven ontvangen, dat hij ontslag neemt als lid van de raad. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid de heer J. C. Bleijenberg werden door een daartoe benoemde commissie van onderzoek akkoord bevonden. De ontvangen notulen van de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Water leiding Mij „Zeeuwsch Vlaande ren" d.d. 30 september en een schrijven van B. en W. van Hulst d.d. 6 december 1960 inzake de N.V. Waterleiding Mij werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. voorlopig aangehouden. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange. nomen. Tot arbeiders in vaste dienst werden benoemd L. P. F. Bracke, I. van der Hooft en C. J. Ollebek. Bevorderd werd tot vakman le klasse de schilder M. F. Meijer. Tot lid van de commissie van toezicht op het M. O. worden her benoemd de heren S. W. Henry en J. P. Visser en tot lid van het college van curatoren de heer mr H. van den Belt. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim in de kom en te Sluiskil werden de af tredende heren herbenoemd en in de vacature P. Kaan voor de kom benoemd de heer G. P. Meert. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel tot aankoop van een tweetal woningen val lende in het saneringsplan aange nomen. Bij behandeling van het voor stel van E. en W. tot verkoop van een perceel grond aan de heer M. A. Eiderson, gelegen aan de Prin sessestraat hoek Koninginnelaan en aan de woningbouwvereniging „Werkmansbelang" te Sluiskil in de Louisa polder informeerde de heer Weterings naar de prijs van de grond per m2. Wethouder De Meijer ant woordde dat deze prijs conform het exploitatieplan is en door de raad is vastgesteld en daarna nog eens is verhoogd. De gron den hier worden slechts zéér langzaam afgenomen. Het colle ge stelt zich overigens voor de exploitatieplannen periodiek te herzien. Op de vraag van de heer Com- piet betreffende de prijs van de grond in de Louisapoldor te Sluis- Naar het zich laat aanzien zal de stakingsactie vandaag 'r. nieuw hoogtepunt gaan berei ken de socialistische centrale van mijnwerkers heeft een on middellijke staking in de kolen mijnen bevolen. Een oproep om het werk neer te leggen is uit gegaan tot het personeel van de P. T. T. en aan alle bij het so cialistische algemeen vakver bond aangesloten bonden is de opdracht uitgegaan de stakin gen zoveel mogelijk uit te brei den. In d° Belgische Kamer en de senaat kwam het donderdag tot heftige tonelen tijdens socialis tische interpellaties naar aan leiding van de stakingsacties. De socialistische woordvoerders stelden ook hier de Belgische regering verantwoordelijk, daar „de diepe ontevredenheid over het beleid van de regering op fiscaal en economisch gebied" de aanleiding tot de acties is. Zij eisten het aftreden van het kabinet-Eyskens omdat de sta king „al meer schade heeft aan gericht dan de eenheidswet kan opbrengen". Een socialistische senator be toogde, dat „de regering de een heidswet moet intrekken of zelf kennis moet maken met een andere wet." Nadat minister-president Eys- kens in antwoord op de inter pellaties had verklaard, dat de eenheidswet zeker geen sociale achteruitgang en discriminatie ,van de arbeidende klasse na- istreeft, ontaardde de rumoerige stemming in de Kamer bijna in esn vechtpartij tussen de so cialist Van Eyr.de en de staats secretaris van culturele zaken, van Eislande. De afgevaardigde van de B. S. P., cue reeds eerder door de voorzitter van de Kamer, baron De Kroonacker. terecht was gewezen over de wijze waarop hij interrumpeerde, on derbrak ook herhaaldelijk de mi- nister-president. Blijkbaar werd net c.® staatssecretaris te veel en hij riep uit: „Zwijg, gij schoelje". Boden leidde de so cialistische afgevaardigde naar zijn plaats terug, nadat deze op zijn weg naar ue staatssecreta- (Adv.) ris door de minister van mid denstandszaken, Van den Boey- nants, was gestuit. Onder luid gejoel en protesten van rege ringspartijen eiste hij veront schuldigingen. De Belgische staatssecretaris betoogde hier op, dat men hem verkeerd had begrepen. „Zwijg of doe uw schoen uit", zei hij te hebben geroepen. Deze uitleg werd door applaus van de regeringspartij en gevolgd. De Kamervoorzit ter zeide sleshts„Het is droe vig, een dergelijk schouwspel." VRIJDAG 23 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Boris Mitrov, Russisch spion." ZATERDAG 24 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Boris Mitrov, Russisch spion." Concertgebouw, 8 u.: „Kom van dat dak af"; 3 uur: „Rus ty en de vluchtelingen". Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting. Gebouw Zandstraat, Prov. Konijnen-, Kippen-, Cavia- en Sierduivententoonstelling. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur; „Marina". kil, antwoordde wethouder Ik Meijer, dat dit de prijs is die voor het exploitatieplan nodig is. Hierna werd -z.h.s. het voorstel van B. en VV. aangenomen. Zonder bespreking of hoofdelij ke stemming werd overeenkom stig het voorstel van B. en W. be sloten tot onderhandse aanbeste ding van de kapconstructie van een te bouwen fabrieksgebouw aan de Industrieweg. Het voorstel van tb en W. tot verlenging en verhoging tot 45C.0O0 van een rekcning-cou ïant overeenkomst met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten werd zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangeno men. Het aanbod tot afsluiting van een tweetal langlopende geld lening, groot nominaal 1.015.800 en 1.000.000, de eerste aan geboden door bemiddeling va* de Amsterdamse Bank en de tweede door de Bank van Nederlandse Gemeenten, werd overeenkom stig het voorstel van B. en W. door de raad aangenomen zonder bespreking of hoofdelijke stem ming. RONDVRAAG De heer Van Langevelde ves tigde de aandacht op grote i>ut- ten in de Axelsestraat bij de heer De l eijter. Wethouder De Vos antwoordde dat de bestrating aldaar juist was hersteld. De heer Van Langevelde infor meerde naar de verzakkingen van de bestrating in nieuwe wij ken. Wethouder De Vos antwoordde dat terzake een rapport gevraagd is aan de Centraie Dienst. De raad zai te zijner tijd hierover nader worden ingeliciit. De heer Henry vroeg om door trekking van de Bernhardstraat. Het verkeer aldaar levert gevaar op. Wethouder De Vos stemde zulks toe. Er zal opnieuw aa* de oplossing ervan worden gewerkt. De heer Fijii van fraat vroeg aandacht voor de fluodering van het drinkwater voor de bestrij ding van het tandbederf. De Voorzitter antwoordde dat de minister van Sociale Zaken hierover vragen zijn gesteld. Het college van B. en W. zal zich ter zake in verbinding stellen met de Waterleiding Mij. Op een vraag van de heer Huaj- breciit antwoordde de Voorzitter dat de proef met het verkeers bord aanvankelijk geslaagd mag heten. Er zal nu aandacht besteed worden aan het verkeer bij duis ternis. Wethouder De Vos beantwoord de de vraag door de heer Diele- man in een vorige raadsvergade ring gesteld over de straatver lichting in de nieuwe wijk Bella- mystraat. Het onbebouwde ge deelte aldaar is nog niet van een straatverlichting voorzien. Dit wacht op het gereedkomen van het sportveldencomplex. De ver lichting van het bebouwde ge deelte is aanmerkelijk beter dan in verschillende andere wijken. Hierna werd de openbare ver gadering door de Voorzitter ge sloten. Na buitengewoon lange dis- cussi®, waarbij verwijten over en weer vlogen, heeft de ge meenteraad van Goes besloten zich eens te verklaren met voorstellen van het huidige college van B. en W. over de „vertrouwenscrisis". De raad is het met het col lege eens, dat men ten aanzien stemden van een aantal ambtenaren, waarover klachten zijn geuit, een administratieve procedure van onderzoek in moet stellen. In een dergelijke procedure wordt voorzien door het alge meen ambtenarenreglement. De te ontslaan. De heer Huysse was niet, zoals vereist is, aan gesteld met goedkeuring va* de gemeenteraad. Een post betref fende zijn salaris komt tot dus ver niet op een begroting voor. Eerst werd gestemd over het ontslag van de heer Huysse. De uitslag was tien stemmen voor en drie stemmen tegen. Tegen de oud-wethouder Roose, de heer Valk (K.V.P.) en mevr. Van Willegen (C.H. U.). Minder meegaand was de raad ten aanzien van het ver zoek van B. en W. om credie- ten beschikbaar te stellen, op dat de aan deze ambtenaar raad van Goes wil deze proce- reeds betaalde salarissen ea de dure echter opschorten tot het te verwachten kosten aan vracht- resultaat van het onderzoek gelden op de begroting kunnen bekend is, dat wordt verricht voorkomen. Uit de raad kwam door de rechter-commissaris namelijk de vraag naar voren, van de arrondissementsrecht- of ingevolge art. 263 van de ge- bank. meentewet geen redenen aan- Met ingang van 1 november wezig waren om deze kosten te 1959 werd in Goes aangesteld de ambtenaar D. A. Huysse als hoofd-commies der secretarie in algemene dienst. B. en W. zijn van mening, dat aan deze functie geen behoefte bestaat. Zij stelden voor de ambtenaar v JjH Vóór Eric zich kan omwenden hebben de na hem komende hoofdmannen al een achtervol ging van de vluchteling bevolen. „Ziet ge dit?" zegt Eric grim mig, wijzend op het mes, dat Tarok heeft achtergelaten. De aanvoerders knikken ver bijsterd. „We zijn u eeuwig dank ver schuldigd, dat ge op tijd kwam om deze laffe moord te verijde len," zegt één van hen. „Het zal weinig uitmaken", klinkt de stem van Bleda zacht. „Het duivels plan is voltooid." Bleda voelt, dat hij sterven gaat. Hij richt zich, ondersteund door de jammerende dwerg, wat op. „Vertrouw hem", hijgt hij, wijzende op Eric. „Eens zult ge hem nodig hebben, op de plaats die Bleda thans verlaten moet." De vorst der Hiung-Nu staart I ric even aan, wenkt hem dan en als de Noorman zich snel over hem heen buigt, klinkt het zwak jes: „De moordenaar heeft het paardje.... Pritt zal het u uit leggen." Dan zakt zijn hoofd achter over en ernstig richt Eric zich op. Het is duidelijk, dat de noma- denvorst niet lang meer te leven heeft. In 't kort vertelt Eric de ontstelde hoofdman hoe de vork in de steel zit en nauwelijks heeft hij de naam van Bardoe gehoord of de mannen springen opgewonden overeind. ..Bardoe." sist er één, „Bardoe was hior in ons kamp en zeker de helft van onze krijgers heeft hij bevolen mee te gaan, zoals hij zei. voor de achtervolging van een bende woudkrijgers." Eric verbleekt. Dat was dus de ruitertroep, die hij en Svein on derweg voorbij zagen komen en de bende woudkrijgers, die de sluwe Bardoe op het oog had, is niet anders dan Erics eigen troep. verhalen op het oude college. De wnd. burgemeester van Goes, dr. Nooteboom, deelde mee dat met het salaris van de heer Huysse inclusief een wachtgeldregeling, ongeveer een ton gemoeid kan zijn. De ge meenteraad besloot met 10 stemmen voor en drie stemmen tegen om het salaris van de ambtenaar Huysse op de begro tingen van 1959, 1960 en 1961 te plaatsen. Men zal nagaan of terugvordering mogelijk is. Het salaris van de heer Huysse kwam geruime tijd beschikbaar als gevolg van de befaamde verschrijvingen". Aan de firma Van Strieti zal een bedrag van 33.000 gulden terug worden gegeven dat deze firma in verband met de bouw van een garage aan de gemeen te had betaald. Het bedrag staat nog steeds op een bank rekening ten name van de bur gemeester van Goes. Burgemeester Nooteboom deelde mede, dat de firma Van Strien deze betaling destijds had gedaan, opdat de gemeente gelden beschikbaar zou hebben voor woningbouwleningen, die niet konden worden afgesloten omdat het rentegamma te hoog zou zijn. De grond nodig voor de bouw van een garago was geen eigendom van de gemeen te maar van een woningbouw vereniging. Die grondslag van de betaling was verkeerd. B. en W. waren van mening, dat het bedrag terugbetaald moet wor den. De raad deelde deze ziens wijze.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2