KA BINtTSCRISIS Amerikaanse tankboot in tweeën gebroken VOERMAK- de PAUW PULL-POLO'S VOERMAN- de PAUW De stakingen in België Tweede Kamer's verzoek om méér woningen veroorzaakt RADIO de BUCK VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 17e Jaargang Nr 5170 Kahinet~De Quay hedenochtend bijeen •ORmtING RADIO de BUCK Mantels jassen Costnums HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN i HOOGWATER Franke, ing bij abonnement: Terneuzest Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55BT Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- advertenties)5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar. 'AdvJ In de avondvergadering van gisteren heeft bij de behandeling van dn begroting van „Volkshuisvesting en Bouwnijverheid" de heer Van Kibergen (A.R.) een motie ingediend, die als volgt luidt: ..De Kamer, gehoord de beraadslagingen met betrekking tot de begroting 1961 van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid overwegende, dat er nog steeds een groot tekort is aan woningen, in het bijzonder aan woningen in de goedkope klasse van oordeel, dat het noodzakelijk is tot eer. snelle oplos sing van het woningvraagstuk te geraken; nodigt de regering uit het aantal te subsidiëren woningen te brengen van 65.000 op 70.000; nodigt de regering verder uit de 50C0 meer te subsidiëren woningen gelijkelijk te verdelen over de premiesector en de extra gesubsidieerde woningwetsector". Ook de heer Andriessen (KVP) diende een motie in, waarin wordt gevraagd: Het aantal woningen te verhogen tot 82.500; bet aantal premiewoningen te verhogen met 1250 en te brengen op 33.750; het aantal woningwetwoningen op te voeren met 1250 en te brengen op 33.750; het aantal woningwetwoningen waarop een extra toeslag van ƒ100,wordt gegeven te brengen op 10.000; en in het eerste halfjaar overleg te plegen over afronding van het bouwprogram naar 85.000 woningen. Tenslotte diende de heer Hommer P. v. d. A. i, namens de P. v. d. A.-fractie de volgende motie in: „De Kamer, kennis genomen hebbende van de adressen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Nationale Woningraad en de Bondsraad van de Katholieke Arbeiders Beweging in de bis dommen Haarlem en Rotterdam; van oordeel, dat het bij de grote woningnood in de lagere inko mensgroepen niet verantwoord zou zijn het aantal woningwet- weningen te verminderen; nodigt de regering uit het aantal in 1961 in uitvoering te bren gen woningwetwoningen te stellen op ten minste het voor 1960 geldende aantal". Met betrekking' tot de motie-Van Kibergen zegt minister Van Aartsen dat als deze motie wx>rdt aangenomen hij niet bereid is haar uit te voeren. Hij zal haar naast zich neerleggen. Gezien het feit, dat de motie mede is ingediend door zijn poli tieke geestverwanten, voegt spr. hieraan toe, dat aanneming van de motie tengevolge zal he.bben, dat hij zijn portefeuille ter be schikking stelt. Zelfs als ze verworpen wordt en een belangrijk deel van de A.R.-fractie er voor stemt, zal het hem politiek onmo gelijk zijn de verantwoordelijkheid verder te dragen. Aon deze verklaring voegt minister Van Aartsen nog toe: dit geldt mede voor de andere A.K.-bewindsiieden. Be heer Andriessen vraagt wat de houding van het Kabinet is als deze situatie zou ontstaan. Be ministerpresident, de heer He Quay antwoordt hierop het volgende: Als de door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid gestelde situatie intreedt, is daarmede de grondslag aan dit kabinet ontvallen. I>at zal met zich meebrengen dat alle be windslieden hun portefeuilles ter beschikking zullen stellen." Na deze verklaringen werd de vergadering gesehorst. Wanneer de vergadering wordt heropend zijn ook de vice-minis- ter-presdient drs Korthals en de minister van Justitie, de heer Beerman aanwezig. De heer Bruins Slot (AR) zegt zidh zeer bewust te zijn van de ernstige situatie. Hij spreekt na mens zijn hele fractie. Hij zegt het te betreuren, dat zijn fractie in geweten optreedt. Het is niet zijn bedoeling het kabinet te la ten vallen. Het gaat niet om de 2500 woningen. In de verkie zingstijd is scherp naar voren gebracht dat de woningbouw hoge prioriteit moet hebben. De minister durft niet zo ver te gaan als de fractie zou willen. Spr. gaat vervolgens in op de conjuncturele overwegingen. Hij constateert dat de regering de vrije sector zijn gang wil laten gaan en de woningwetbouw wil beperken. Als er geselecteerd moet worden dient dat op even wichtige wijze te geschieden. De heer Oud (VVD) zegt er van overtuigd te zijn dat allen hun verantwoordelijkheid gevoelen Hij is van oordeel, dat de AR- fractie een verantwoordelijkheid op zich neemt, die niet in over eenstemming is met de zaak waar het over gaat. De enige re den waarom de ministtr huive rig was, was zijn vrees voor over spanning van de bouwmarkt. In de motie-Andriessen wordt allöen uitgesproken een vermeer dering met 2500 woningen De motie-Van Eibergen gaat verder. Zij wil 5000 woningen. De motie- Andriessen vraagt verder iets voor de toekomst. Is dit verschil nu op het ogen- bMk een kabinets-crisis waard? vraagt de heer Oud. Hij herin nert aan de motie bij de belas tingvoorstellen, die ook een ont wikkeling wilde afwachten. De AR-fractie ging met die motie mee. De mogelijkheid bestaat dat er een op hoogst wonderlijke wijze ontstane kabinets-crisis komt. De heer Roemers (Arb): ..Stik ker herleeft". De heer Oud (WD): ..Inder daad, Stikker herleeft". De mogelijkheid bestaat dat ais de motie wordt verworpen, maar enige AR-leden stemmen ervoor, negen of tien leden een kabinets-crisis veroorzaken. Het kabinet dat er nu is heeft de instemming van de heer Oud. Hij meent, dat een kabinets-cri sis lang zal kunnen duren. Er kan een kabinet komen van een door de heer Bruins Slot minder gewenste samenstelling. Hij zegt de positie van de AR- fractie allerminst te benijden en eindigt met ,,'n historisch woord van de heer Tilanu.i: moet dat nu zo?" Naar aanleiding van een inter ruptie van de heer Hazenbosch (AR) die gezegd had „wij staan voor ons verkiezingsprogram", zegt de heer Andriessen (KVP) dat in beginsel alle partijen voor haar program staan. Dat doet ook de KVP. Maar als men voor een keuze komt te staan, dan gaat de interruptie niet op. Er zijn door de minister concessies gedaan. Dat door een kabinets crisis de toestand moeilijk wordt lijkt hem niet tegen te spreken. Voor de KVP zou het onverant woord zijn haar stem te geven aan de motie-Van Eibergen. De heer Tilanus (CH) merkt op, dat de motie-Van Eibergen door enige van zijn fractiegeno ten is ondertekend. De gang van zaken met be trekking tot' de woningbouw ligt z.i. zeer gevoelig. Er moet iets worden doorbroken. Volksvijand no. 1. de woningnood, gaat m niet voldoende krachtig te 1 Tussen de motie-Van Eiber, n en -Andriessen bestaat niet veel verschil. Wat de motie-Van Eibergen aangaat zegt spr., dat deze niet ingaat tegen de minis ter. Er kan en er moet meer ge beuren en daarom ondersteunt hij haar. Met betrekking tot de conse quenties, die aan de uitspraak ever de motie worden verbon den zegt hij dit een zonderlinge geschiedenis te vinden. Hij zou het op prijs stellen als het kabinet bleef. Daarna komen de stemmingen aan de orde. De heer Emmer (Arb.) zegt dat de motie-Van Eibergen z.i. voorkeur verdient boven de motie-Andriessen. Hij zal dus voor de eerste stemmen. De motie-Van Eibergen wordt aangenomen met 70 tegen 59 stemmen. Voor: FvdA, CH, AR, SG, CPN en PSP. Tegen: KVP en VVD. Nadat deze beslissing is ge vallen zegt minister Van Aart sen: In verband met het feit dat de motie is aangenomen verzoek ik U de beraadslaging over hoofdstuk IX A te schorsen. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter zegt daarop hot' volgende: .Na de bewogen vergadering van hedenavond zal ik mij ertoe beperken U allen een gezegend Kerstfeest toe te wensen en de hoop uit te spreken dat allen, die verantwoordelijkheid dragen voor heil van ons land, in de ko mende dagen de wijsheid mogen bezitten, waaraan zij behoefte zullen hebben". Daarna sluit hij te half elf de vergadering. (Adv.) ER MEESTE SERVICE Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen KABINET DE QUAY HEDEN OCHTEND BIJEEN Het kabinet-De Quay zal he denmorgen, zoals gebruikelijk voor de ministerraad is, in de Trèveszaal aan het Binnenhof bijeen komen. Dan zal gesproken worden over de konsekwenties, die getrokken moeten worden uit het leit, dat de leden van de re gering hun lot verbonden hebben aan de mededeling van minister Van Aartsen (A.. R.dat hij zou aftreden indien de motie Eiber gen (A.R.) over vergroting van het aantal in 1S61 te bouwen woningen in de Tweede Kamer zou worden aangenomen. VEEKLARING VAN MR VAN DOORN VOOR DE RADIO De voorzitter van de Katholie ke volkspartij, mr. H. W. van Doorn, zal hedenavond om 19.10 uur voor de radio een verklaring afleggen naar aanleiding van de kabinetscrisis, die gisteravond is ontstaan. (Adv.) 1 0 °/o korting Terneuzen hyper-moderne met boord met V-hals (wol, niet gebreid) 19.75 - 24.95 en 27.95 en Terneuzen De 10.517-ton metende Ameri kaanse tankboot „Pine Ridge" is woensdag in hevig noodweer door huizenhoge govlen in tweeën gebroken toen het zich op 75 mijl ten oosten van Kaap liatteras, in Noord-Caroflna, in de Atlan tische Oceaan bevond. Een groot aantal schepen is op weg naar het gebied dat als „het kerkhof van de Atlant. Oceaan" bekend staat wegens de verra derlijke winden en getijden er, waar reeds talrijke zeelieden hei leven hebben verloren. De Ame rikaanse marine heeft het vlieg dekschip „Valley Forge" en vei- seheidene andere oorlogsschepen „Alles wijst er op, dat er een zeer ernstige krachtproef is be gonnen, die in sommige opzichten herinnert aan het volksoproer, dat koning Leopold III tot troonsafstand heeft gedwongen", aldus schreef het Vlaamse blad „De Standaard" donderdag over de zich uitbreidende stakingen in België tegen de „Ejenheidswet". liet blad voegt hier aan toe, dat de schade nu reeds aanzienlijk is op econo misch gebied de haven van Antwerpen en dat de actie zicli de komende dagen nog dreigt uit te breiden. Het blad schreef, dat de Bel gische regering er blijkbaar op rekent dat de vakbonden ten slotte bij gebrek aan geld en geestdrift zullen moeten capitu leren. „De hoofdzaak is dat het hoofd wordt koel gehouden en dat de regering zich niet laat overbiuffen". De „Gazet van Antwerpen" stelde de vraag, of de zeggen schap over de Antwerpse haven kan blijven berusten bij een ste delijk bestuur, waarvan de leden om hoofdzakelijk politieke rede nen de levensader van de natie kunnen afsnijden. „Er is iets diep bedroevend in het schouw spel". aldus hel blad, wijzende op het feit. dat „honderden zee schepen naar Rotterdam worden geleid in een periode, waarin on ze metropole moet vechten voor het instandhouden van zijn wel vaart" Inmiddels heeft de staking wat de spoorwegen betreft zich don derdag verder uitgebreid. Het station in Bergen' aan de Bel gischFranse grens en een knoopunt in het internationale verkeer (ook voor de verbinding AmsterdamParijs) is gesloten. Hel station van Namen werd woensdagavond bezet door met traangashommen uitgeruste een heden van de rijkswacht. Het Belgische leger heeft ingegrepen in Genl om de elektriciteitsvoor ziening in stand te houden. In Brussel was donderdagmor gen van de slaking, die aanvan kelijk alleen was uitgeroepen voor het bij socialistische vak bonden aangesloten overheids- en gemeentepersoneel als protest tegen de „Eenheidswet", ogen schijnlijk weinig waar te nemen. Trams en bussen reden, de gas en elektriciteitsvoorziening was normaal en ook de postbestellin gen werden voor een groot deel verzorgd. Voor een aantal plaatsen in hei Belgische industriegebied, zoals in Luik en Charleroi, heeft woensdagavond het socialistische vakverbond een algemene sta king afgekondigd. Het spoorverkeer is in het noorden van het land vrij nor maal. Op de lijnen van Brussel naar Antwerpen, Oostende, Leu ven, Dendermonde en Kortrijk rijden de treinen met een gemid delde vertraging van een half uur. Een derde deel van de trei nen tussen Brussel en Antwer pen is uit de dienst genomen. In het zuiden van het land is de staking bij de spoorwegen daarentegen nagenoeg algemeen. Hier rijden zo goed als geen treinen. In Antwerpen is de autotunnel gesloten. De tunnel voor voet gangers is open, maar de rol trappen werken niet. In de scholen is het onderwij zend personeel aanwezig, maar het onderhoudspersoneel staakt, zodat er geen verwarming is. Vele ouders hebben hun kinde ren thuis gehouden. In de haven ligt een Honderdtal schepen ge blokkeerd. De binnenscheep vaart ligt stil, aangezien de slui zen niet worden bediend. Het nationale bestuur van de bij de A.B.V.V. aangesloten mijn- werkerscentraie heeft de leden opgewekt in staking te gaan. Het spoorverkeer tussen Frank, rijk en België is geheel tot stil stand gekomen. Dat tussen Duitsland en België is zeer on regelmatig. De Christelijke Volkspartij heeft donderdagmiddag een com muniqué uitgegeven, waarin de stakingen worden veroordeeld en wordt gezegd, dat de actie de parlementaire democratie in ge vaar brengt. De grootste rege ringspartij van België doet voorts een oproep tot de Belgische be volking „de regering te helpen het ontstaan van een chaos te verhinderen". Een aantal zeevissers uit Oost ende heeft donderdagavond ge dreigd met hun vaartuigen de Schc..iemond te blokkeren als pretest tegen de eenheidswet. Op een vergadering kwamen zij tot de uitspraak, dat in deze wet hun belangen volledig worden gene geerd. HET SPOORWEGVERKEER DOOR BELG IE. Tengevolge van de staking in België verloopt het treinverxeer aldaar ongeregeld, zo delen de Nederlandse Spoorwegen mede. De meeste moeilijkheden onder vinden de D- en T.E.E. treinen die door België rijden. Deze trei nen worden in Nederland door gevoerd tot Roosendaal. Wan neer blijkt, dat het moeilijk is, de reizigers door België te bren gen, wordt overwogen hen op andere wijze, bijv. over Venio en door Duitsland, naar Frankrijk of naar Bazel te vervoeren. De T.E.E. (Edelweiss) loopt name lijk via België en Luxemburg naar Bazel. Reizigers die met de T.E.E. (Edelweiss) naar Bazel of ver der wensen te reizen, kunnen op hun plaatsbewijs zonder bijbe taling door Duitsland reizen. De reizigers wordt aangeraden bij het station van vertrek te infor meren of deze bepaling in ver band met een eventuele ophef fing van de staking nog steeds van kracht is. Reizigers van en naar Frank rijk worden naar en van Roosen daal door België met bussen vervoerd. Op deze telefoto ziet men het achterschip van de tanker. Een drietal opvarenden dat nog aan boord Is, is nog juist zichtbaar (PÜU. MARINE VERZOEKT OPSLAG. De Vereniging van Beroeps- schepelingen bij de Zeemacht (V. B. Z.) in Den Helder heeft zich. telegrafisch tot de minis ter president en de minister van Defensie gewend met het verzoek de salarissen van het marinepersoneel te verhogen overeenkomstig het bedrag, waarmee de toeslag op de poli- tiesalarissen is verhoogd. Bij de verhoging van de ma rinesalarissen per 1 oktober is nadrukkelijk gesteld, dat deze salariëring gekoppeld zou wor den aan die van het overige rijkspersoneel. Hierbij is uitge gaan van een toeslag op de po- Utiesalarissen van 40,— per maand, die nadien is verhoogd tot ƒ70,—. Door deze progres sieve verhoging steken de sa larissen, vooral van de onder officieren en de adjudanten bij de Koninklijke marine, ongun stig af bij die van het politie personeel, zo meent het hoofd bestuur van de vereniging. Zij acht het alleszins redelijk de verhoging ook op het marine personeel van toepassing te verklaren. naar de „Pine Ridge", die 39 be manningsleden aan boord had, gezonden. Vliegtuigen staan ge reed om eveneens hulp te bieden. Deze was door de duisternis en het slechte weer nog niet moge lijk. Wel is reddingmateriaal, waaronder rubber vlotten, sein lampen, levensmiddelen en wa ter, door een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uitge worpen. Tenminste tien man klemmen zich vast aan de achtersteven die hevig heen en weer slingert maai nog drijvende is. Vijf man. van wie drie op een reddings vlot, zijn waargenomen op een afstand van twee mijl van het voorstuk dat is omgeslagen maar nog juist boven het water uitsteekt. Er is nog niet vastge steld dat mensen het leven heb ben verloren, in de achterste ven is nog iic-ht zichtbaar. Het water in het gebied is warm, waardoor de drenkelingen een grotere kans hebben in leven te blijven. Een helikopter heeft donder dagmorgen vroeg drie man ge haald van de achtersteven van de „Pine Ridge". Woensdagnacht zijn een 12 tal schepen in de buurt van de tan ker gebleven. Men wachtte op beter weer om een poging te wagen tot redding van de 39 be manningsleden, van wie een deel zich op de achtersteven bevindt. Donderdagmorgen was het weer beter. De Amerikaanse kustwacht adviseerde de koop vaardijschepen in de buurt van de tanker hun reis te vervolgen. De marine en de schepen van de kustwacht zouden de reddings pogingen voortzetten. El- zijn latei- nog vijf man dooi de helikop ters van de achterste ven gehaald. De Amerikaanse marine heeft meegedeeld dat tot op heden 13 opvarenden zijn gered. De „Pine Ridge" zou een be manning van 35 koppen hebben gehad, van wie 5 bijna zeker zijn omgekomen. De vijf mannen hebben uren in de nabijheid van liet schip rondgezwommen, zon der in staat te zijn de rubber boten die vliegtuigen luidden uit geworpen te bereiken. Thans bevinden zich nog vijf tien man op de achtersteven. Tot »ie zeven vermisten behoren de kapitein en enkele officieren. Acnterschip en boeg zijn thans ruim 50 ion uit eikaar gedreven. Voor het invallen van de duis ternis waren alle mannen van het achterschip in veiligheid ge bracht, op de eerste machinist John Richart na. Richart blijft op eigen verzoek aan boord, om de aanspraken van de maatschappij op de „Pine Ridge" te handha ven. ,Adr NOORDSTR. 84-86 IEL 01150-2573 .TERHEUZEN Het K. N. M. I. deelt mede Het weer in ons land stond donderdag onder invloed van een brede rug van hogedruk, die ons opklaringen bezorgde. Achter deze rug volgt een fron tenstelsel van een vrij diepe depressie ten westen van Schotland. Op de nadering van deze sto ring zal in de loop van vandaag de bewolking' weer toenemen, waarbij later enige neerslag zal vallen. De wind, die aanvanke lijk matig is, gaat uit het zuid westen toenemen en zal langs de kust tot krachtig of hard aanwakkeren. In de middag- temperaturen wordt weinig ver andering verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. I zit er meer wind. In de loop van de dag verder toenemende bewolking met eni ge neerslag. Tot matig of krach tig, en langs de kust tot krach tig of hard toenemende zuid westelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON MAAN Dec. 23 8.47 16.31 12.03 23.15 24 8.47 16.32 12.30 p 25 8.48 16.33 12.55 0^29 26 8.48 16. v3 13.20 1.41 VRIJDAG 23 DECEMBER Breskens Terneuzen llansweert Walsoorden v.m. 5.13 5.48 6.28 6.38 n.m. 5.46 6.21 7.0i 7.11

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1